Showlist Austin logo

Fun Fun Fun Fest ad


Audio Tech Austin ad


Austin Simply Fit ad


Safehouse Sessions

Spiderhouse

Austin Uncharted

Super Secret Records

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Side Project Sundays

Birds Barbershop

Ride Austin

Beerland

Copeland Guitars

Hot Luck

  • Thu. 04/10

    • The Copyrights, Party Garbage, The Anchor, Brickfight, The Sweethearts at Red 7 (outside stage)
    • Pack of Wolves, Our Corpse Destroyed, Belgraves at Red 7 (inside stage)
    • Sweet Skull, Dead Earth Politics, Prey For Sleep at Emo's (inside)
    • The Flood, Death Hell Battletank, The Dickins, Xathax at Emo's Lounge
    • The Lemurs, Brazos, The Steps at the Mohawk (free)
    • Many Birthdays, Baby Robots at Club Deville
    • Hickoids, Bug Nasties, Los Platos at Room 710
    • Johnny Hootrock, Voodoo Organist, The Skeletons, Chameleon Kings at Beerland
    • {{{Sunset}}}, Gulf of Mexico at the Parish
    • Horse + Donkey, Elvis!, Followed by Static at Lambert's (401 W. 2nd St., 10:30pm)
    • Transmography, Attic Ted at Lovejoys
    • The Mars Volta at the Austin Music Hall
    • Saves the Day, Armor for Sleep, Set Your Goals, Metro Station, Lydia at La Zona Rosa
    • Visitors, The Crooks, Trey Brown at the Hole in the Wall
    • Bloodshot Pyramid, Marie Catastrophe, Secular End at Trophy's
    • One Eyed Doll, Shandon Sahm, Hellapeno, Adrian & the Sickness, Mother Truckers at the Continental Club
    • Muchos Backflips, Perfect Pants, Tri-Opus, Queen Anne's Revenge at Headhunters
    • The Micah Omega Enigma at the Parlor
    • Exit the Sun, Gravel Whip at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
  • Fri. 04/11

    • Indrajit Banerjee (India) at End of an Ear (6pm, free)
    • Benefit for Bastard Sons of Apocalypse with Manikin, Deskonocidos, Broken Gold, Teeners at Beerland
    • Ukebox (Philly), Wino Vino, Toru Okada at the Broken Neck
    • Lions at Emo's (free)
    • Ra Ra Riot, The Little Ones at Stubb's
    • By A Long Shot, Fear Control, Within the Ruins, Ethereal Architect, LoKey at Red 7
    • Seaflea, Whitman, Consider The Source, Eldridge at Red 7
    • {{{Sunset}}}, Lomita, The Soldier Thread at the Parish
    • DJ Melee part 1 with DJ Manny vs. DJ Tweedy vs. The Giant Hornets (from Japan) at the Mohawk
    • The Black, Frank Smith, Lovie, Wiretree at Club Deville
    • Yellow Fever, Hedgehog, Rebuilding the Rights of Statues at the Parlor
    • Pataphysics (CD release), Bear Claw, La Snacks, The Seas at the Hole in the Wall
    • Ra Ra Riot after party with Stella Rose, Prince Klassen at the Beauty Bar
    • Caspa (London), Dubstep Pressure, Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Church of the Friendly Ghost presents Precious Blood, Weird Weeds, Silver Pines, Some Say Leland, projections by Lori 16mm Varga at the Salvage Vanguard Theater (2803 Manor Rd., 8:30pm, $5)
    • Stingers ATX (CD release), Ryan Scroggins & the Trenchtown TXans, Channel One at Flamingo Cantina
    • Akibu, Kosmodrome at the Opera House (2209 K South 1st St., behind End of an Ear, 7pm, $3 donation)
    • The Distant Seconds, Fresh Millions at the Scoot Inn
    • New Disaster, Warryor at Trophy's
    • Indofin, Something Called Nothing, Darth Vato, Benny vs. the Beast at Headhunters
    • Matches for Memories at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
  • Sat. 04/12

    • Triplewide (CD release) at End of an Ear (6pm, free)
    • Acts of Sedition, Sacred Shock, Naw Dude, Faithealer at Club 1808 (12th and Chicon, 9pm, $5)
    • World Burns to Death, Doom Siren at the Broken Neck
    • Art City Austin Festival
      • The Mother Truckers (3:15pm), The Octopus Project (1:30pm), The Belleville Outfit (11:45am) at the Austin City Hall stage
      • Kellye Gray (2:45pm), Freddie Steady 5 (1pm), porterdavis (11:15am) at the Seaholm stage
      • at Cesar Chavez & Austin City Hall ($8 for adults, kids free)

    • British Sea Power, Film School at Club Deville
    • Yuri's Night Austin with Rage Ranger, Shuttle Debris, Xcella, Automusik, DJ Jason Segna at the Orchid (405 East 7th St., 9pm-2am, free)
    • The Joneses, The Chumps, The Urgencies, The Pepperonis at Emo's
    • Nudity, Ripe at Emo's Lounge
    • Jungle Rockers, Hacienda at Beerland
    • Hi Watt Crucifixers, Rockland Eagles, Adrenaline Factor, Sweet Skull, Tia Carrera (8pm) at Room 710
    • Car Stereo (Wars), Loxsly, The Bronze Age, DJ John Gross at the Beauty Bar
    • Insect Sex Act, Good Times Crisis Band, We'll Go Machete, Watching the Moon at the Hole in the Wall
    • The Action Is, The Murdocks, Record Hop, The Blind Pets at Trophy's
    • Golden Arm Trio, Mediums at Lambert's (401 W. 2nd St., 10pm)
    • Green Mountain Grass (CD release), Two High String Band, The Blue Hit at the Parish
    • Austin New Music Co-op presents New Music for Voice at the Mexican American Cultural Center (600 River St., 7:30pm, $12 advance at End of an Ear, $15 at the door)
    • Furby Youth Choir, Turtle Butter, Never Acid Again, G.G. Elliott And The People's Army featuring Lady Orifice, Destroyed For Comfort at the Opera House (2209 K South 1st St., behind End of an Ear, 7pm, $4 donation)
    • Hatch, Pterodactyl, Riflemen, Menace to Sobriety at Flamingo Cantina
    • Hot Pentacostals, Salesman, Charles Potts Magic Windmill Band at Clementine Coffee Bar (8pm)
    • Future Rock, The Frequency at Stubb's
    • Chad Thomas & the Crazy Kings, Charlie Hurtin & the Hecklers, Casey Just & the Psykophoniks, Nick Krauss & his Austin Torpedoes at Headhunters
    • Yuppies Go West, Pocketfox, Johnny Utah, Heartbreak In Action, For Sake of the Ruins at the Red Eyed Fly
    • Los Super Avengers, The Nemotoads, Trash Rockets at the Parlor
    • Building G at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
  • Sun. 04/13

    • Health, Daniel Francis Doyle, Yellow Fever, Coma in Algiers at Emo's
    • Bug Nasties, Nudity, Psychotropic DJs at Beerland
    • Frank Smith, Mike and the Moonpies, Somebody's Darling at the Hole in the Wall
    • Split Hoof, Maneaters of Tsavo, Burn the Witness at Room 710
    • Full Stride, Burn the Witness, Wormhole, Parallax View at Headhunters
    • Nicaragua, Branch Davidian at the Parlor
    • Mushroomhead at Red 7
    • Art City Austin Festival
      • Brave Combo (4:15pm), Guy Forsyth (2:30pm), Govinda (12:45pm) at the Austin City Hall stage
      • Mundi (3:45pm), Opposite Day (2pm), Suzanna Choffel (12:15am) at the Seaholm stage
      • at Cesar Chavez & Austin City Hall ($8 for adults, kids free)






  • Mon. 04/14
  • Tue. 04/15

    • Church of the Friendly Ghost presents Unfound Pleasure of the Gulf Coast Won't Stop with The Gretchen Phillips Adventure, brekekekexkoaxkoax (Josh Ronsen - electronics, video, Jacob Green - live projection, and Mari Akita - movement), Gary Barftits, Francisco the Man, Stanley Roy & His Vice with Little Stolen Moments at the Salvage Vanguard Theater (2803 Manor Rd., 8:30pm, $5)
    • David Israel, Viking Moses, Golden Ghost at Beerland
    • The War Against Sleep at the Beauty Bar
    • The Bread at the Hole in the Wall
    • Bad People, Mouse About, unravel Mars, Invincible Czars (8pm) at Room 710
    • Feist, Hayden at Stubb's
    • Ministry, Meshuggah, Hemlock at La Zona Rosa
    • Athens, A Legion Of Thieves, Pat The Human at Red 7 (early show, 5pm)
    • Art opening for David Lujan with The Cari and Jason Band (members of Belaire/Voxtrot), DJ Nimrod Cane at the Parlor Hyde Park (4301 B. Guadalupe, 43rd St and Guadalupe, 7pm)
  • Wed. 04/16

    • The Cops, Eagle Claw, AUX at Emo's (inside)
    • Unwed Sailor, Ryan Lindsey (of Starlight Mints), Wiretree at Emo's Lounge
    • When Dinosaurs Ruled the Earth, Red X Red M at Beerland
    • Psychotropic DJs, Dazzling King Solomon, DJ Brother James at Club Deville
    • Hope Irish, Naysays, Tighten Up DJs at the Beauty Bar
    • Blackholicus, Power Squid, Shandon Sahm at Room 710
    • The Daylight Titans at the Parlor
    • Shelby Lynne, David McMillan at Antones
    • Lonesome Heroes, Flatcar Rattlers, 50 Cent Haircut, The Down Here Band at the Hole in the Wall
  • Thu. 04/17

    • Ringo Deathstarr, Soundpool (NYC), She Sir, All in the Golden Afternoon at the Parish
    • Scout Niblett, Abby Birds at Emo's (inside)
    • Flaming Lips hoot night at Emo's Lounge
    • Siberian, Bronze Age at the Mohawk
    • Cock Van Dyke, Confuzatron, Monuments, Distant Seconds at Trophy's
    • Atrocious Abnormality, Bloodsoaked, Engaged In Mutilating, Martyred at Red 7
    • The El Paso Heist, Trodus at the Parlor
    • Orion, NBD at the Beauty Bar
    • Son Volt, Bobby Bare Jr. at Antones
    • The Wailers, D-Madness at La Zona Rosa
    • Dead Earth Politics, Cobretti, Painfilled Silent, Dead Haven, Dism at Room 710
    • Murder My Sweet at Stubb's
    • Meridian Prime, Spin Alley, Gabriel Saint, Rhyme Stack 9, DJ Shoestrings at Flamingo Cantina
    • Falcon Buddies, Focus Group, Dr. Zoom at Lambert's (401 W. 2nd St., 10:30pm)
    • Mario Matteloi, Possessed By Paul James, Jerm Pollet at the Continental Club
    • Mevyn, Gary Hoey, Doug Morrison at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
    • Base, The Occidentals, Paperwork, 86 The Sun at the Red Eyed Fly
  • Fri. 04/18

    • Negativland at the Alamo Drafthouse - Ritz Theater (downtown, 320 E 6th St., 9:30pm, more info here)
    • Ready Steady Go with Forever Changes, The Bellfuries, Hacienda at Beerland
    • Golden Bear, Throw Me the Statue, The Ruby Suns at the Mohawk
    • Capital Scam, Knocked Out Stiffs, Reagan Era, Slowly Truth Dies, Blank Generation, Urban Sprawl, Molotov Compromise, Slumlord at Red 7
    • KVRX benefit with iKiLLCaRS at the Rhizome Collective (300 Allen St.)
    • Astronautilus, Single Frame, DJ Tate of Hollyrock at the Beauty Bar
    • Soundpool (NYC), The Boxing Lesson, My Education, Skiesfalling at the Parish
    • The Independents, Turbo 350, Pickled Punks, Bloodmoon Howlers, Dementors at Room 710
    • Rogue River String Band at the Parlor
    • Miss Jackson (solo, of Darling New Neighbors), Ethan Azarian at Progress Coffee (7pm)
    • Austin Reggae Festival kickoff party with Luciano, Mikey General at Flamingo Cantina
    • Nick Lowe, Ron Sexsmith at Antones
    • Buddy Guy, Dirty Dozen Brass Band at Stubb's
    • Exeter, Guns of Detroit, Twinlights at Trophy's
  • Sat. 04/19

    • Record Store Day - support your local record store! Which you are hopefully doing on a regular basis anyway...
    • Nic Armstrong at End of an Ear (6pm, free)
    • The Drunks, Gospel Truth at Trailer Space (1401-A Rosewood Ave., 4-7pm)
    • Negativland at the Alamo Drafthouse - Ritz Theater (downtown, 320 E 6th St., 9:30pm, more info here)
    • The Zero Boys, The Wax Museums, The Hex Dispensers, Deskonocidos at Emo's (inside stage)
    • Dillinger Escape Plan, The Bled at Emo's (outside stage)
    • Indian Jewelry, The Carnys, ST 37 at Emo's Lounge
    • JFA, ANS, Bark Hard, Human Struggle, Condemned Unit at Red 7 (inside stage)
    • Deadbolt at Red 7 (outside stage)
      Broken Neck
    • Ian Orth, Eamon Harkin at the Beauty Bar
    • Prince Paul, Richard Henry, DJ P-Nyce at the Mohawk
    • Opposite Day, Every Other Fate, Taunto, Bloodshot Pyramid, Sado-Massachusetts (8pm) at Room 710
    • Perfect Pants, Habitual Sound at the Parlor
    • Church of the Friendly Ghost presents Unfound Pleasure of the Gulf Coast Won't Stop v.2 with Tetrahedons, Robert Pearson, Orphans, Geoff Reacher at the Salvage Vanguard Theater (2803 Manor Rd., 8:30pm, $5)
    • Benevento, Russo Duo, Dertybird at the Parish
    • Lick Lick, 3 Fantastic, Opposite Day at Trophy's
    • Austin Reggae Festival after party with Culture, Kenyatta Hill at Flamingo Cantina
    • Austin Reggae Festival with Luciano, Higher Heights, Grimy Styles, Mr. Brown, Full Service, Ryan Scroggins & Trenchtown Texans at Auditorium Shores (920 W. Riverside Dr., noon-10pm, $10 plus two cans of food, no dogs)
    • Panic at the Disco, Motion City Soundtrack, The Hush Sound, Phantom Planet at Stubb's
    • Blind Melon, Moonlight Towers at Antones
  • Sun. 04/20

    • Stephen Malkmus and the Jicks, The Joggers at La Zona Rosa
    • Cat Power, Appaloosa at Stubb's
    • Quiet Company, Ethan Durelle, The New Frontiers, Alive in Wild Paint, Tuesday's Debut at Emo's
    • Australian Cattle God Records Night at Beerland
    • Collie Buddz, Grimy Styles, Zeale 32 at the Mohawk
    • Misforutne 500, DJ Leroi, Kon Karne at the Beauty Bar
    • Nesta, Dumb, Rise thy Ruin, Code Named Code at Room 710
    • Mike Doughty Band at Antones
    • Havilah at the Parlor
    • John Lennon Hoot Rock and Roll Revival and Full Moon Party with The Viet Minh, Nic Armstrong, Shapes Have Fangs, A Few Nice Things, Ripe, Hacienda, Golden Bear, 3 Balls of Fire, Carolyn Wonderland, The Bellfuries, The Boxing Lesson, LZ Love, The Channel, Augustine, The Story Of, Lalaland, The Tunnels, The Lovely Sparrows, Sumner Erickson & the Texcentrics at Ruta Maya (6pm-2am, $8, $7 students)
    • Austin Reggae Festival with Culture, Jahroots, Mau Mau Chaplains, Qwiksand, Lionhead, Don Chani, Tribal Nation at Auditorium Shores (920 W. Riverside Dr., noon-10pm, $10 plus two cans of food, no dogs)





  • Mon. 04/21
  • Tue. 04/22

    • Converge, Red Chord, Genghis Tron, Coliseum, The_Network at Red 7
    • Cortez the Killer, Party Garbage, Sex Advice at the Prostate Palace (5301 Ave G, 7pm)
    • Monuments, Exeter, Monument to No One at Emo's
    • VHS or Beta, Tigercity, The Black and White Years at the Parish
    • Abigail und Hansel at the Parlor
    • Devon Williams at the Mohawk
    • Autons, A Mindivided, The Last Humans, Invincible Czars at Room 710
  • Wed. 04/23

    • Rush at the Erwin Center (1701 Red River)
    • Bitch and the Exciting Conclusion at the Mohawk
    • Thrice, Circa Survive, Pelican at Stubb's
    • Nathan Singleton and his Sideshow Tragedy at Emo's
    • 101X Homegrown Live with Lomita, The Steps, Tighten Up DJs at the Beauty Bar
    • Dark Inside the Sun, Daniel Francis Doyle, Low Red Center, Howard's Dilema at the Opera House (2209 K South 1st St., behind End of an Ear, 7pm, $3 donation)
    • Vital Remains, Monstrosity, Forever In Terror, Strong Intentions, Sarcolytic at Red 7
    • Fight Pretty, I Am Wolf at the Parlor
  • Thu. 04/24

    • Mike Park, O'Pioneers, The Anchor, Saw Wheel, Stymie at Red 7 (late show, outside stage)
    • Today is the Day, At All Cost, Kill the Client, Total Failure, Faithealer, Mammoth Grinder at Red 7 (late show, inside stage)
    • Crash Romeo, Tub Ring, Driver Side Impact, School Boy Humor at Red 7 (early show, 5pm)
    • Deep Jew, Total Abuse at the Broken Neck
    • Engaged in Mutilation, Truculence (OR), Slaughterbox (CA) at Room 710
    • Prom Nite, iKiLLCaRS at Emo's Lounge
    • Stay Gold DJs at the Beauty Bar
    • Paul Minor, Pink Nasty, Tiny Adverturers at Lambert's (401 W. 2nd St., 10:30pm)
    • Filter at Stubb's
    • Chili Cold Blood, Deke Dickerson at the Continental Club
    • Hollywood Gossip at the Parlor
    • The Little Morts, The Locals at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
    • Scary Modelos, Nanosmash, Bad Motivators at Trophy's
  • Fri. 04/25

    • Apeshits vs. Triggermen, Teeners vs. Shitty Beach Boys, Black Panda vs. Monkeytown at Beerland
    • World Burns To Death, Deskonocidos, Condemned Unit at Room 710
    • Texas Hardcore: The Way It Is Fest with The Jon Benet, The DeadSee, Warwulf, Condemned Unit, Neighborhood Villain, Career Criminal, Exlie, Stymie at Red 7 (inside stage)
    • Broken Teeth at Red 7 (outside stage)
    • Elf Power at the Mohawk (inside stage)
    • Belaire at the Mohawk (outside stage)
    • Pong, The Horsies, Darling New Neighbors at the Continental Club
    • Transmography, La Snacks, Moses and the Burning Bush, Ume at Club Deville
    • Benefit for Austin Humane Society with art by Diego Mireles, Robin Simoneaux and Bradley Oliver, music by Coma in Algiers, The Mediums, Three Leaf, Bear Claw, Test Pattern at the Scoot Inn ($2 suggested donation)
    • Pataphysics, Basic, Shapes Have Fangs, Prince Klassen at the Beauty Bar
    • Voltaire, Ego Likeness at Elysium
    • Noise Revival Orchestra at Lambert's (401 W. 2nd St., 10:30pm)
    • Ledaswan, True White Brother, Meryll at the Parlor
    • Hot Pentacostals at Progress Coffee
    • Michelle Shocked at the Cactus Cafe
    • Amplified Heat, Big Green Machine, Scorpion Child at Trophy's
    • Los Super Vatos, Myrna Cabello at Flamingo Cantina
    • David Allen Coe at Stubb's
    • Bangladesh, Carbide at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
  • Sat. 04/26

    • Epistrophy Arts presents Peter Brotzmann / Han Bennink Duo at Victory Grill (1104 E. 11th St., 8pm, $15 at End of an Ear and Waterloo Records)
    • The Crack Pipes (tribute album release) at Beerland
    • Rosa's Birthday Party with Til We're Blue or Destroy, Golden Bear, Frank Smith at the Mohawk
    • Polka Madre, Jam Engine, Cry Blood Apache, Majic Jewels at the Broken Neck
    • Dynamite Boy, Cruiserweight, Born to Lose, Say Hello to the Angels, The Armour at Emo's
    • Brewtality Inc., The Bulemics, Condemned Unit, Ese at Room 710
    • Texas Hardcore: The Way It Is Fest with Will to Live, Pride Kills, Bitter End, Die Young, Coptic Times, Streetcleaner, Lie and Wait, Sudden Death, Full Contact, Flawless Victory, Seeker, Total Abuse, On My Side, Mammoth Grinder, Golden Age, Faithealer at Red 7
    • The Ugly Beats, Nagel at Lambert's (401 W. 2nd St., 10:30pm)
    • DJ Mel, Many Birthdays at the Beauty Bar
    • White Drugs (Denton), Dans Da Lune, Follow That Bird! at Trophy's
    • Shadow Ministry, Halo Down at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
  • Sun. 04/27

    • Caribou, Fuck Buttons at Emo's
    • Hit the Switch, Smartbomb, Buzzkillers, This Years Tiger at Red 7
    • Steve Earle, Allison Moorer at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
    • Glory Bound Sinners at the Parlor
    • Hello Operator, DJ Leroi, Kon Karne at the Beauty Bar
    • The Used, Army of Me, Straylight Run, Street Drum Core at Stubb's
    • Austin Comedy Trainwreck at Beerland





  • Mon. 04/28
  • Tue. 04/29

    • Mum, Tacks the Boy Disaster at the Parish
    • A Lover (ex-Lost Sounds/Reatards), The Black and Whites, Lost Controls at Beerland
    • Yea Big + Kid Static at Emo's
  • Wed. 04/30

    • Landlord (members of Defiance, OH and Door-Keys), Barbie and the Hookers, Sex Advice, Naw Dude at the Broken Neck
    • Bonde Do Role, The Death Set at Emo's (inside stage)
    • Man Man, Yeasayer at Emo's (outside stage)
    • B.A.T.H., Naw Dude, Sex Advice, Landlord at the Broken Neck
    • Psychotropic DJs, A Few Nice Things at Club Deville
    • Chicken Wire Cage Show at Beerland
    • Angel Von Ripper at Red 7
    • Kanye West, Lupe Fiasco, N.E.R.D., Rihanna at the Erwin Center (1701 Red River)
    • The Factory Party, Momument to No One, Trains to Holland at Room 710
    • Free Form Films presents Tim Leary's How to Operate Your Brain scored by Magic Jewels and David Lynch's Grandmother scored by The Emperical Study at Red 7 (outside stage)
    • Heather Bishop, Stephen Haas, Robert Alan Caldwell, Jeff Pinkus at the Parlor
  • Thu. 05/01

    • M.I.A., Holy Fuck at La Zona Rosa
    • The Black, The Lonely H, Lomita, Leatherbag at Emo's
    • Gabhar, Limiter, Awen at Elysium
    • Under The Gun, Barbie and the Hookers at Red 7
    • Fear Control, Unnamed Project for Revenge, 8 Ball Down at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
  • Fri. 05/02

    • The Old Haunts, Daniel Francis Doyle, Yellow Fever at Beerland
    • Tapes N Tapes, White Denim at Antones
    • Atmosphere, Abstract Rude DJ Rare Groove at Emo's (outside stage)
    • Ghost of the Russian Empire (CD release) at Emo's Lounge
    • The Paul Green School of Rock at Emo's Lounge (7-9pm)
    • The Raconteurs, Birds of Avalon at Stubb's
    • New Disaster, Adrenaline Factor, Drifter, Straight Fork at Room 710
    • Radioland Murders, Code Named Code at the Hole in the Wall
    • Ex-Voto, Lust Murder Box, Opulent at Elysium
    • The Unbearables, Mt. Righteous, Alexander's Dark Band at Club Deville
    • Mostly Dead, Fatback Circus, Every Other Fate at Trophy's
    • Bound, Devola, Ya Yo at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
    • John Waite at the Cactus Cafe (two shows, 7:30 and 10pm)
  • Sat. 05/03

    • Atmosphere, Abstract Rude DJ Rare Grrove at Emo's (outside stage)
    • The Show is the Rainbow, When Dinosaurs Ruled the Earth at Emo's (inside stage)
    • Midgetmen (CD release), Peel, The Georgian Company, Calm Blue Sea at Emo's Lounge
    • Paul Green School of Rock at Emo's Lounge (7-9pm)
    • Meat Beat Manifesto, Raz Mesinai's Badawi at Club Deville
    • TSOL at Red 7 (inside stage)
    • Vatos Locos, Rogers Porn Collection, Flamin' Hellcats, Ese, Micah Omega at Red 7 (outside stage)
    • Students Against Cruelty to Animals presents a benefit for Town Lake Animal Shelter with Follow That Bird, Facing Fiasco, Prayer for Animals, Trains to Holland, Kid on Holiday, more TBA at the Texas Union (UT campus, starts at 8pm, $5)
    • Michale Graves (acoustic), Hotrod Hillbillies, Sober Daze at the Hole in the Wall
    • The Raconteurs, Birds of Avalon at Stubb's
    • Flametrick Subs, Teenage Bees at Beerland
    • Frank Smith, Rosewood Thieves, The Balcony at the Mohawk
    • Blackholicus, Bloodshot Pyramid, Perfect Pants at Trophy's
    • Gentlemen's Social Club, Apocalypse Dudes at Room 710
    • Elixer, Van Wilks, Kritikill at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
  • Sun. 05/04




  • Mon. 05/05

    • The Breeders, Colour Revolt at Emo's
    • Rock and Roll Karaoke at Beerland
  • Tue. 05/06
  • Wed. 05/07
  • Thu. 05/08

    • We March, The Teeners, Total Abuse at Beerland
    • The Cabaret, Homefront (MA), Fire From The Gods, In Company of Wolves at Red 7
    • Shinyribs, Jon Langford at the Continental Club
    • The Couch, Mira Loma, Davy Knows Best at Trophy's
    • Wild Side (Motley Crue tribute band), Drifter (Iron Maiden tribute band) at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
  • Fri. 05/09

    • Thrones, Tia Carrera, The Roller at Emo's
    • David Dondero, The Unfortunate Heads at the Mohawk
    • Pong, Super Sonic Uke, Matt the Electrician at the Parish
    • Sounds Under Radio, Ars Supernova at Stubb's
    • Oko Jumu with Bulbs, Scott Stark, Tom Grzinich at Ballet Austin (501 W. 3rd St., 9pm, $6)
    • Happy Panjoma, Dubnautica, In-Fin It at Elysium
    • Mr. Lewis & the Funeral Five, Little Mikey & the Soda Jerks at Trophy's
    • Exit the Sun, Deejer, Love Hate Love at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
  • Sat. 05/10

    • Potential Johns, Party Garbage, Brickfight, Teeners, Sex Advice at Beerland
    • Langhorne Slim, Nic Armstrong, Amy Levere at the Mohawk
    • Supersuckers at the Parish
    • Red Leaves (CD release), Haunting Oboe Music, Monster Sleeps Quiet at Emo's
    • The Whigs, What Made Milwaukee Famous, The Dead Trees at Antones
    • The Drunks at Room 710
    • Shandon Sahm, Secular End, Shotgun Hustler at Trophy's
    • Dorkstar at Rock City Icehouse (6406 N. IH-35 suite 1100, in the Lincoln Village Shopping Center)
  • Sun. 05/11

    • Pennywise at Emo's
    • Ecstatic Sunshine, Cex at the Mohawk





  • Mon. 05/12
  • Tue. 05/13

    • Mutators, Modern Creatures, Total Abuse at Beerland
  • Wed. 05/14
  • Thu. 05/15

    • Chaos in Tejas with Hard Skin (England), Fy Fan (Sweden), World Burns to Death, Under Pressure (Canada), No Fucker, Iron Age at Emo's (inside stage)
    • Roky Erickson & the Explosives, The Strange Boys, Pink Reason at Emo's (outside stage)
    • Dark Meat at the Mohawk
    • DM Bob at Beerland
    • Lions of Tsavo, The Dead See, Javelina (Philly), Baron Grod at Red 7
    • She Wants Revenge, Be Your Own Pet, The Virgins, Switches at Stubb's
    • Bad People, Der Todeskings, Sober Daze at Trophy's
  • Fri. 05/16

    • Chaos in Tejas with Dillinger Four, Leatherface (England), The Marked Men, Straight Jacket Nation (Australia), Iron Lung, Hatred Surge, Brain Handle, Sacred Shock at Emo's
    • Crude, Hard Skin on a boat on Lake Travis (afternoon show/trip)
    • The Phenomenauts, The AKAs, Maldoids at Red 7
    • Silver Lions at Beerland
    • Capital Scam at the Broken Neck
    • Texas Rockabilly Revival with The Rockats, Guana Batz, Legendary Shack Shakers, Koffin Kats, Briggitte Handley at Stubb's
    • Tribute to the Cure with Rescue Mission, Seaholm Electric, Christian Hicks at Elysium
    • Muchos Backflips, Opposite Day at Room 710
    • The Jungle Rockers, PJ and the Bear, The Naysays at Trophy's
  • Sat. 05/17

    • Chaos in Tejas with Los Crudos (one and only reunion show), Crude (Japan, only US show), Tragedy, Inmates, Invasion (Spain), Repercussions, Deskonocidosat Emo's
    • New Bomb Turks, Quadrajets, Space Cookie at Emo's
    • Social Circkle at Beerland
    • Japanther, The Pharmacy, Vivian Girls, MVSCLZ at Red 7 (outside stage)
    • Furthest From The Star, In Situ Sound, District of Evolution(CA) at Red 7 (inside stage)
    • Dixie Witch, SuperHeavy GoatAss, Split Hoof, Maneaters of Tsavo, Tia Carrera at Room 710
    • Texas Rockabilly Revival with Reverend Horton Heat, Unknown Hinson, Lee Rocker, Lonesome Spurs at Stubb's
    • Physics of Meaning, The Blind Pets, Prayer For Animals at Trophy's
  • Sun. 05/18

    • Trigger Effect (Montreal) at the Broken Neck
    • Meryll, Pompeii, Dignan, All Get Out at Emo's





  • Mon. 05/19

    • Black Rebel Motorcycle Club, Duke Spirit at Antones
    • Rock and Roll Karaoke at Beerland
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
  • Tue. 05/20
  • Wed. 05/21

    • Kakistocracy (NC), Capsule (FL), Furnace (NH), Streetcleaner at the Broken Neck
  • Thu. 05/22
  • Fri. 05/23

    • The Clinic at Emo's
    • Neva Divona, Ladyhawk at Emo's
    • Mammoth Grinder (tour kickoff) at the Broken Neck
    • 4th Grade Nothing, Pretty Boys, The Tie That Binds, LJ All Stars at Red 7
    • By Any Means Necessary, Texas Metal Alliance, The Spectacle, Southern Front at Room 710
    • Lymbyc Systym, This Will Destroy You at Stubb's
    • Destroid (featuring Haujobb's Daniel Myers) at Elysium
    • Grub Dog and the Modestos at Trophy's
  • Sat. 05/24

    • The Murder Junkies, The Bulemics, The Ape-Shits, Religious Vomit, Bad Ash at Red 7
    • Murder By Death, Dios, Gasoline Heart at Emo's
    • The Kills, Child Ballads at Antones
    • Lego Wookie, That's Mister to You, Nortone, Lovetaps at Trophy's
  • Sun. 05/25

    • Fleas and Lice, Doomsday Hour, I Am Wolf, Capital Scam, Slowly Truth Dies at Red 7





  • Mon. 05/26
  • Tue. 05/27

    • Kill Paradise, Artist vs Poet, The Chain Gang of 1974, Young and Divine at Red 7
  • Wed. 05/28
  • Thu. 05/29

    • Shearwater at the Parish
    • Septic Shock, R.T.S., Sinix (Canada) at Red 7
    • Drawn & Quartered (Seattle), HOD, Pleasant Valley at Room 710
  • Fri. 05/30

    • The Black Angels at Emo's
    • Margot & the Nuclear So and So's at Emo's
    • The Black Hollies, The Ugly Beats at Beerland
    • McRad (Philly), Barkhard, Frontside Five (Denver), The Party Downers (Chicago) at the Broken Neck
    • Big Head Todd & the Monsters at Stubb's
  • Sat. 05/31

    • Riverboat Gmablers, Mocktigers, The Frantic at Red 7
    • The Strange Boys, Shapes Have Fangs, Hacienda, Follow That Bird! at Beerland
    • The Sweethearts, De Los Muertos, Pinata Protest at Stubb's
    • Centro-matic at the Parish
  • Sun. 06/01




  • Mon. 06/02
  • Tue. 06/03

    • Swervedriver at Emo's
    • Storm the Bastille, Fire Team Charlie, Steeples, Earth Eater at Red 7
    • Matt Costa, The Delta Spirit at the Parish
  • Wed. 06/04
  • Thu. 06/05

    • The Wiggins, Stove Blow, Coma in Algiers, My Milky Way Arms at Emo's
  • Fri. 06/06

    • The Ocean, Sea of Thousand, The Destro, Lair of the Minatour, The Dead See at Red 7 (inside stage)
    • The Restarts (England), Mouth Sewn Shut at Red 7 (outside stage)
    • Ladytron, Datarock at Stubb's
    • Cowboy Junkies at One World Theater (7701 Bee Caves Rd.)
    • James D. Stark at Elysium
  • Sat. 06/07

    • Against Empire (LA), Dissent at the Broken Neck
    • Nightmare of You, The Graduate, Paper Rival, Edison Glass at Stubb's
    • Cowboy Junkies at One World Theater (7701 Bee Caves Rd.)
  • Sun. 06/08




  • Mon. 06/09

  • Tue. 06/10

    • Maria Taylor, Jonathan Rice at the Mohawk
  • Wed. 06/11
  • Thu. 06/12
  • Fri. 06/13

    • Rancid, Lower Class Brats, Ill Spent Youth at La Zona Rosa
    • Loretta Lynn, Sunny Sweeney at Stubb's
    • The Blind Pets, Morgue City at Trophy's
  • Sat. 06/14

    • Despise You, Insect Warfare, Hatred Surge, Kill the Client, Naw Dude at Emo's
    • Busdriver at the Mohawk
  • Sun. 06/15




  • Mon. 06/16

    • Dysrhythmia, Consider The Source, Broadcast Sea, Baron Grod, Indisgust at Red 7
    • Rilo Kiley, Thao with the Get Down Stay Down, Benji Hughes at Stubb's
  • Tue. 06/17

    • Hollywood Blues, The Monocles, Send Help at Room 710
  • Wed. 06/18

  • Thu. 06/19

    • Dosh, Anathallo at Emo's
  • Fri. 06/20

    • Dissent (Houston), Humanicide (Houston) at the Broken Neck
  • Sat. 06/21

    • Red Dons (members of Observers/Clorox Girls), Peter Bonneman (of Gorilla Angreb & No Hope For the Kids), The Estranged (Portland, members of Warcry, Hellshock, From Ashes Rise), Hex Dispensers, Deskonocidos at Emo's
  • Sun. 06/22

    • Ceremony, Life Long Tragedy, Sabertooth Zombie, Lie and Wait at Emo's





  • Mon. 06/23

  • Tue. 06/24

  • Wed. 06/25

  • Thu. 06/26

  • Fri. 06/27

    • This Time Next Year, The Years Gone By at Red 7 (early show, 5pm)
  • Sat. 06/28

  • Sun. 06/29






  • Mon. 06/30

  • Tue. 7/1

  • Wed. 7/2

  • Thu. 7/3

  • Fri. 7/4

  • Sat. 7/5

  • Sun. 7/6

    • King Kahn & the Shrines, Jacuzzi Boys at the Mohawk





  • Mon. 7/7

  • Tue. 7/8

  • Wed. 7/9

  • Thu. 7/10

  • Fri. 7/11

    • Peter Murphy at Emo's (outside stage)
    • Fuckemos at Emo's (inside stage)
  • Sat. 7/12

  • Sun. 7/13






  • Mon. 7/14

  • Tue. 7/15

  • Wed. 7/16

  • Thu. 7/17

  • Fri. 7/18

  • Sat. 7/19

  • Sun. 7/20






  • Mon. 7/21

  • Tue. 7/22

  • Wed. 7/23

    • Canadian Rifle, Solid Decline (Germany), Sacred Shock at Emo's
  • Thu. 7/24

  • Fri. 7/25

  • Sat. 7/26

  • Sun. 7/27






  • Mon. 7/28

  • Tue. 7/29

  • Wed. 7/30

  • Thu. 7/31

  • Fri. 8/1

  • Sat. 8/2

    • Despise You, Kill the Client at Emo's
  • Sun. 8/3






  • Mon. 8/4

  • Tue. 8/5

  • Wed. 8/6

  • Thu. 8/7

  • Fri. 8/8

  • Sat. 8/9

  • Sun. 8/10






  • Mon. 8/11

  • Tue. 8/12

  • Wed. 8/13

  • Thu. 8/14

  • Fri. 8/15

  • Sat. 8/16

  • Sun. 8/17






  • Mon. 8/18

  • Tue. 8/19

  • Wed. 8/20

  • Thu. 8/21

  • Fri. 8/22

  • Sat. 8/23

  • Sun. 8/24






  • Mon. 8/25

  • Tue. 8/26

  • Wed. 8/27

  • Thu. 8/28

  • Fri. 8/29

    • Wild Weekend Power Pop Festival with The Boys, Paul Collins' Beat, Pointed Sticks, 20/20, Nikki Corvette, Boss Martians, Tranzmitors, Cute Lepers, Clorox Girls, Gentleman Jesse And His Men, Black & Whites, Electric Shadows, Baby Shakes, Power Chords, Poor People, Grand Champeen, Greatest Hits, Luxury Sweets, Avenue Rose, Prima Donna, The Red Hearts, The Pleasure Kills at Emo's
  • Sat. 8/30

    • Wild Weekend Power Pop Festival at Emo's
  • Sun. 8/31