Showlist Austin logo

Fun Fun Fun Fest ad


Audio Tech Austin ad


Austin Simply Fit ad


Spiderhouse

Super Secret Records

Austin Uncharted

Safehouse Sessions

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Beerland

Birds Barbershop

Copeland Guitars

Shop

  • Thu. 8/28

    • Sidetracked, Sojourner, Naw Dude, Branch Davidian at Trailer Space
    • GBH, Whole Wheat Bread, Krum Bums at Emo's (outside stage)
    • Haunting Oboe Music, Prom Nite, Prayer for Animals, Transmography at Emo's (inside stage)
    • Zest of Yore (CD release), The Little Gentlemen, Sad Like Crazy, Go Action Team at Emo's Lounge
    • Power Pop Fest Pre-party with DJ Sue, DJ Mike Hooker, DJ Novelas, Treehouse Radio, DJ Angel Von Ripper at Beerland
    • Li'l Cap'n Travis, Frank Smith, Silver Pines at the Mohawk
    • Opposite Day, Lick Lick, Jazzus Lizard. Montoya (8pm) at Room 710
    • Til We're Blue or Destroy, The Onlys at the Beauty Bar
    • Lady A, Meteor Street Massive, Grand Archer, Scotland Yard Sale, Satellite Soldiers at Red 7
    • Pnuma Trio, DJ Protege at the Parish
    • Happy Panjoma (CD release), GOBI, Carbon Theory at Elysium
    • Alexander's Dark Band at Club Deville
    • Moonlight Towers, Service Industry, The Rite Flyers at the Continental Club
    • Eek a Mouse, The Mau Mau Chaplains at Flamingo Cantina
    • Electric Touch (CD release), Live Oak Decline, The Steps at Stubb's
    • Alejandro Escovedo, Ian McLagan & the Bump Band, The Reivers at Antones (benefit for the Austin Child Guidance Center)
    • The Tangle, Frantic Clam at the Parlor
    • Time Out, The Spooly Show at the Hole in the Wall
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
  • Fri. 8/29

    • Wild Weekend Power Pop Festival
      • Paul Collins' Beat, Pointed Sticks, Nikki Corvette, Ugly Beats, Black & Whites, Electric Shadows at the Mohawk (night show)
      • Grand Champeen, Power Chords, Prima Donna, The Red Hearts, The Pleasure Kills at Beerland (day show)

    • Zest of Yore (CD release) at End of an Ear (6pm, free)
    • The Meat Purveyors, American People, Gary Newcomb Trio at the Continental Club
    • Electric Touch at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • Dixie Witch, Amplified Heat, Golden Boys at Beerland (late show)
    • Oh No Oh My, Pretty and Nice, Antenna Shoes at Emo's
    • Toko-Ri Get High, Poor People, Uberteen at Emo's Lounge
    • Pong, Invincible Czars, MVSCLZ at the Creekside Lounge
    • Turbo 350, Ghoultown, The Skeletons, The In and Outlaws at Room 710
    • They Mean Us, Ultraviolet Sound, Hypercrush, Prince Klassen, Orion at the Beauty Bar
    • Zenith Fuzzbomb, Last Crush, The Steed at Red 7
    • The Flashbulb, Abominatron, Dubnautica at Elysium
    • Human Milk, Pillow Queens (album release), Shapes Have Fangs at the Compound (1300 E. 4th St.)
    • Frank Smith, Mike and the Moonpies at Progress Coffee (9pm)
    • Distant Seconds, Follow That Bird!, DJ Gerard Cosloy at the Scoot Inn
    • Vinyl Dharma, Scorpio Rising, Rage Ranger at Flamingo Cantina
    • A.U.X. ,The Always Already, L.A.X. at the Hole in the Wall
    • Rook, Fever Dreams, Frantic Clam, Black Squeeze at Trophy's
    • Summer Slammer in the City at Headhunters
  • Sat. 8/30

    • Wild Weekend Power Pop Festival
      • The Boys, 20/20, Boss Martians, Tranzmitors, Cute Lepers, Gentleman Jesse and his Men, Baby Shakes at the Mohawk (night show)
      • Poor People, Luxury Sweets, Greatest Hits, Beach Patrol, Avenue Rose at Beerland (day show)

    • Alright Tonight, Cowabunga Babes, Serious Tracers at the Creekside Lounge
    • The Flood, The Dickins at Sound On Sound Records (4pm)
    • KVRX Back to School Blowout with Ringo Deathstarr, {{{Sunset}}}, T-Bird and the Breaks, Phranchyze, Death is Not a Joyride, Transmography, Low Red Center, The Breakfest Club Crew at Emo's (both stages)
    • Big Star Burlesque, Box Spring Hogs at Emo's Lounge
    • Scott H. Biram, John Schooley & His One Man Band, Shootin' Pains, The Stick Wigglies (Reunion) at Room 710
    • Candy & Cigarettes Zine Release Party #2 with Learning Secrets, A Faulty Chromosome, Lady Pterodactyl, International Waters at Club Deville
    • Car Stereo (Wars) at the Beauty Bar
    • IwrestledaBEARonce, The Cabaret, Fire From The Gods at Red 7 (early show, 5pm)
    • Phobia, Impaled, Kill The Client, Malignancy, Illogicist (Italy), Maruta at Red 7 (late show, 8pm)
    • Baby Robots, Cavedweller, Silver Pines at Lamberts (10:30pm)
    • Eliot Lipp, Sub-Id at the Parish
    • Dragstravaganza Drag Ball with DJ Lady Miss Kier of Deee-lite at the Cockpit (113 San Jacinto, 9pm)
    • River City All-Stars, Spies Like Us, Jason Trevino at Flamingo Cantina
    • The Black and While Years at Stubb's
    • Ding Dong at the Hole in the Wall
    • Las Cruces, Black Earth, Mystic Journey, The Steed at Headhunters
    • Batfest 2008
      • Edgar Winter, Bodeans, Frank Marino and Mahogany Rush, Dr. Zog, Adrenaline Factor, Litany For The Departed, Detroit Steel on the South First Bridge (North stage)
      • Supersuckers, The Steps, Mother's Anthem, Cruiserweight, Eleven Fingered Charlie, The Alice Rose on the South First Bridge (South stage)

  • Sun. 8/31

    • Those Peabodys, Cause for Applause, Gospel Truth, The Altars at Emo's
    • In Fear and Faith, Belle Epoque, Progress in Color, Alchemist, Sometimes in April at Emo's (outside stage)
    • Jeremy Enigk at Stubb's
    • In Labor Day with Confuzatron, Hit By A Car, Mercyy, Death Hell Battle Tank, Crapulence, Damage Pants at Room 710
    • Antidote (Holland), Dreadful Children, Capital Scam at Red 7 (early show, 7pm)
    • Church of the Friendly Ghost presents Brent Fariss & Rick Reed, Tim Doyle & Gaelan Bellamy at the Salvage Vanguard Theater (6:30pm, $5)
    • Lost Soul Review, Militant Babies at Club Deville (starts at 7:30pm)
    • Ben Harper & The Innocent Criminals at Congress and 11th (free with Human Race registration)
    • The Itals, The Reddies at Flamingo Cantina
    • Larkspur at the Parlor
    • The Diesel Kings, The Hackles, Diasporic at the Hole in the Wall
    • Muchos Backflips, iD, Code Named Code, The Bread at Trophy's
    • Batfest 2008
      • Flobots, Ludo, Alpha Rev, Sounds Under Radio, The Feds, Danny Malone on the South First Bridge (North stage)
      • Carolyn Wonderland, Paula Nelson, Kissinger, Rattle Tree Marimba, Jolly Garogers and Van Wilks, Gentlemen's Social Club, Deejer on the South First Bridge (South stage)






  • Mon. 9/1
  • Tue. 9/2

    • Lymbyc Systym, This Will Destroy You, Hotel Hotel at Emo's
    • Love or Perish (members of the Peechees), Teeners at Beerland
    • Bright Knife at Room 710
    • Clyde & Clems Whiskey Business, Roger Wallace at the Hole in the Wall
  • Wed. 9/3
  • Thu. 9/4

    • Emo's 16th Anniversary with Eluvium, Balmorhea, Bexar Bexar at Emo's
    • Adventure, Lady Pterodactyl, Diagonals at Emo's Lounge
    • Shearwater, Wye Oak, Hospital Ships at the Mohawk
    • The Burn Ups, A Corpse Vanishes, Marshall Dylan at Room 710
    • Bleed The Sky, The Destro, Gigan (ex-Hate Eternal), Carbide, Prey For Sleep, Woolgather, Rose Red Alibi at Red 7
    • Militant Babies, Good Times Crisis Band at Lovejoys (free)
    • Pocket Fox, Stacy Steger at Flamingo Cantina
    • The Toadies, Riverboat Gamblers at Stubb's
    • El Paso Heist at the Parlor
    • Time Out at the Hole in the Wall
  • Fri. 9/5

    • Squeeze, Fastball at La Zona Rosa
    • Emo's 16th Anniversary with Weedeater, Lions of Tsavo, The Roller at Emo's
    • Girl in a Coma at Emo's Lounge
    • Nodzzz, The Wax Museums, Hacienda at Beerland
    • White Ghost Shivers, Bankrupt & the Borrowers, Noise Revival Orchestra at the Mohawk
    • Drifter, Adrenaline Factor, Yayo at Room 710
    • The Boxing Lesson, The Calm Blue Sea at the Beauty Bar
    • Golden Boys, Manikin, The Ape-Shits, Teeners, Safe Sex at Red 7
    • Tosca and Glover Gill at the Cactus Cafe
    • Congratulations, Moving Matter at Flamingo Cantina
    • The Platforms, The Midgetmen at Stubb's
    • Lonesome Dave Fisher & The Sanguinistas at the Parlor
    • Johnny Hootrock, Turbo 350 at the Hole in the Wall
    • Sweet Lee Morrow, Alexander Speed, SOS, J Molin at Trophy's
    • BASE, Go Action Team, The Little Triggers, The Self Congratulatory One Man Reacharound at the Red Eyed Fly
  • Sat. 9/6

    • The No No No Hopes, Deadly Companions, The Takes, Bottle Service at Trailer Space
    • FastFest II with PLF, El Desmadre, Battle Rifle, No Man's Slave, Satannabis, Dissent, Ballgag, Doom Siren, Hassanchop!, Naw Dude, Branch Dividian, Street Cleaner, Self Loathing, Piranha Bath at the Broken Neck
    • The Teeners (7" release), Naw Dude, Wax Museums, Arayawn at the House of Commons
    • Emo's 16th Anniversary with Mudhoney, OM, The Crackpipes at Emo's
    • Foot Patrol, Automusik, Obnosticon at Emo's Lounge
    • Make Austin Weirder Fest with Hug, Lick Lick, Crapulence, Death Hell Battle Tank, Zero Skills Inc, Attic Ted, Radar Cave, The Jazzus Lizard at Lovejoys
    • My Education, Window Silhouette, Blase Faire at Club Deville
    • Flametrick Subs, Razorblade Dolls at Beerland
    • The Lemurs (EP release), Belaire, Low Line Caller, Pink Nasty at the Mohawk
    • Sons of Hercules, Sore Losers, The Bad Rackets at Room 710
    • Milk 666, Many Birthdays (EP release), Abominatron, King Louie, Orion at the Beauty Bar
    • Psyopus, Fuck The Facts, War From Harlots Mouth, Left To Vanish, Indisgust at Red 7 (inside stage)
    • Look Mexico, LA Dies, Bear Colony, Old Coyote at Red 7 (outside stage)
    • Taunto, dumb (CD release), Open Casket at the Parlor
    • Diasporic, Spin Alley at the Hole in the Wall
    • The Alice Rose, Jefferson Colby (Ft. Worth), White Widow at Trophy's
  • Sun. 9/7

    • Naw Dude, Sex Advice, Send Help at Beerland
    • When Cougars Attack, Issac the Blind at Room 710
    • Muchos Backflips, Opposite Day, La Snacks at Red 7 (free)





  • Mon. 9/8

    • Intelligence, The Young, Diamondhead, Serious Tracers at Emo's
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
  • Tue. 9/9

    • Why?, Mount Eerie at the Mohawk
    • Alright Tonight, Vitamins, Eagle Claw at Emo's
    • The New Sensational Brownies at Room 710
  • Wed. 9/10

    • Witchcraft, Graveyard, TK Webb & The Visions, Iron Age, The Dead See at Red 7
    • The Action Design (ex-Tsunami Bomb), Killola, Under the Gun, HOTI at Red 7
    • Suffokate, Blood Stands Still, Ambush!, Woodhaven at Red 7 (early show, 4pm)
    • Booher & the Turkeyz (of Zykos), Hollywood Gossip at Emo's
    • Dirty Sound at Beerland
    • The '72s at Room 710
    • Dreamtiger at the Beauty Bar
    • People in Planes at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • The Royal Dead at Elysium
    • Kallisti Gold at Flamingo Cantina
    • Year of the Bandit at Trophy's
  • Thu. 9/11

    • Abby Birds at Emo's (inside stage)
    • The Unbearables (CD release), The Story Of, One Hundred Flowers, DJ Jester at Emo's Lounge
    • Blunt Force Trauma, Doom Siren, Streetcleaner, Reagan Era, Religious Vomit at Room 710
    • Midnight Juggernauts, Heartsrevolution, Markus with a K at the Beauty Bar (free with RSVP here)
    • By a Long Shot, Blank Generation, Sober Daze, 2nd to Last, Exit the Sun at Red 7 (inside stage)
    • Death Kings, Combat Shock at Red 7 (outside stage)
    • Brokebread Hip Hop Showcase at Flamingo Cantina
    • Common at Stubb's
  • Fri. 9/12

    • Mogwai, Fuck Buttons at Stubb's
    • The Calm Blue Sea at Stubb's (inside, after Mogwai)
    • Jana Hunter, Lesser Gonzalez Alvarez, Hello Lovers at Emo's (inside stage)
    • Tokyo Police Club, The Whigs, The Boxing Lesson at Emo's (outside stage)
    • Death Vessel, Micah Blue, Smaldone at Emo's Lounge
    • Samiam, Cruiserweight, The Artificial Heart, O'Pioneers at Red 7
    • The Material, Last Crush, Blamshift at Red 7
    • The Golden Boys, The Black, DJ Gerard Cosloy at the Scoot Inn
    • Lick Lick, Tsu Shi Ma Mi Re (Japan), The Captains (Japan) at Beerland
    • Evangelicals at the Mohawk (inside stage)
    • Xemumba Latin Music Festival at the Mohawk (outside stage)
    • Maelstrom, The Roller, Samothrace, Fuck Work, Uglyhead (Seattle) at Room 710
    • King Yellowman, Dr. Dubbist at Flamingo Cantina
    • Glam Tribute Night at Trophy's
  • Sat. 9/13

    • Aliens at Emo's
    • Wreckless Eric, Amy Rigby, The Box Set, Nic Armstrong at Emo's Lounge
    • Xemumba Latin Music Festival at the Mohawk
    • M.O.D., By Any Means Necessary, Blood of Patriots, Duke, You People at Room 710
    • Street Dogs, Time Again, Black Irish, Capital Scam at Red 7
    • Austin Metalfest with Divine Heresy, PinHed, Powderburn at Red 7
    • Dr. Dog, Delta Spirit, Seth Kauffman at the Parish
    • Prince Nite with Foot Patrol, DJ Mahealani at the Scoot Inn (Benefits the Texas School for the Blind, 9pm)
    • Grimy Styles at Flamingo Cantina
    • Adam Raven, Jamie Thomas Band at Trophy's
  • Sun. 9/14

    • Racebannon, Light Yourself On Fire (ex-Reversal of Man), Pack of Wolves, Earth Eater, Oriana Raeo at Red 7 (free)
    • Winter Dance Party, Black Irish at Emo's
    • Matt Bauer, Sea Legs, Tyler Jordan, Aimee Bobruk at Emo's Lounge
    • Once A Pawn (Nebraska) at Room 710
    • Three 6 Mafia at Stubb's
    • El Paso Heist, Fomanhole (Omaha, NE) at Trophy's
    • Frantic Clam at the Red Eyed Fly
    • John Hiatt, Joan Osborne at the Backyard





  • Mon. 9/15

    • Ratatat at Stubb's
    • Carcass (reunion tour, only TX show), Suffocation, Aborted, 1349 at Emo's (outside stage)
    • Disfigured, Sacrolytic at Emo's (inside stage)
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Gobi, Pissing Neon at the Beauty Bar
  • Tue. 9/16

    • Hawnay Troof, Pataphysics at Okay Mountain Gallery (1312 E. Cesar Chavez, Ste. B (at Navasota))
    • Throw Me the Statue, The Lovely Sparrows at Emo's
    • Kid Gloves (UK) at Room 710
    • The Hives, Eagles of Death Metal, Willowz at Stubb's
  • Wed. 9/17

    • The Cribs at Emo's (outside stage)
    • These Are Powers, When Dinosaurs Ruled the Earth, Daniel Francis Doyle, Palit at Emo's (inside stage)
    • 1997, National Product, Mocktigers, The Drawing Board at Emo's Lounge
    • Brass Bed at the Mohawk
    • 101X Homegrown Live with Ringo Deathstarr, Toko-Ri Get High, Cry Blood Apache at Club Deville
    • Automusik, Terp2it at Room 710
    • Noise in Action, Mike Dubose & the Dissidents, We the Granada at Red 7
    • Information Society at Elysium
  • Thu. 9/18

    • Riverboat Gamblers, Night Marchers, The Yuppie Pricks, Cop on Fire at Emo's (outside stage)
    • One Mississippi, Cartright, Militant Babies at Emo's
    • URN at Red 7
    • Austin Daze presents Dum Dum and the Smarties, Mouse.About, Damp Heat, Xathax, Black Molly at Ruta Maya
  • Fri. 9/19

    • Silver Jews, James Jackson Toth, Charles Potts Magic Windmill Band at Emo's (outside stage)
    • Boxcar Satan, Red X Red M, Megazilla, Good Times Crisis Band at Emo's (inside stage)
    • Sera Cahoone, Sam Champion at Emo's Lounge
    • ECFA at Trailer Space
    • DJ Phil Templar, Heart and Soul Sound System at Beerland
    • ATX Converge at the Mohawk
    • The Drunks (record release), Split Hoof, The Blood Royale, Maneaters of Tsavo, Tia Carrera (9pm) at Room 710
    • Lady Tightrope presents A British Invasion Dance Party with Dans La Lune, The Ugly Beats, Wine & Revolution at the Beauty Bar
    • Los Bones, Van Buren Boys, Magic Jewels, A Corpse Vanishes at Red 7
    • Goodnight Goddess, Set Aflame, Grenadier at Red 7
    • Ryan Scroggins, Channel One, Proper Villain Soundsystem at Flamingo Cantina
    • Bloodshot Pyramid, Hello Lover (Dallas), Shotgun Hustler, Far Beyond Pluto at Trophy's
  • Sat. 9/20

    • The Templars, Career Criminal, The Broadsiders, Sore Losers at Emo's (inside stage)
    • The New Year, A Weather Beautiful, Supermachines at Emo's (outside stage)
    • Egypt Central at Emo's Lounge
    • Pinback, Kylesa at the Mohawk (outside stage)
    • Tussle at the Mohawk (inside stage)
    • Consider the Source (CD release) at Red 7
    • Hairy Apes BMX, Mike Dillon's Go Go Jungle, Todd Sickafoose's Blood Orange at the Parish
    • Dark Star Orchestra at Stubb's
  • Sun. 9/21

    • The Queers, The Independents, LJ Allstars at Red 7
    • The Oh Sees, Strange Boys, When Dinosaurs Ruled the Earth, Sic Alps, Ty Segall at Beerland
    • Ed Mudshi (Paris, ex-Victim's Family), Crapulence, Obnosticon, Jazzus Lizard at Room 710
    • Ani Difranco at Stubb's





  • Mon. 9/22

    • Sic Alps, Thee Oh Sees, Yellow Fever, TY Segall at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Pompeii, E For Explosion, The Send at Emo's
    • Juan Maclean at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Bun B at the Parish
  • Tue. 9/23

    • The Expendables, Rebelution, OPM at Emo's
    • Transmography, Red Leaves at the Beauty Bar
    • The Roller, Howl, The High Cost of Living, Eagle Claw at Red 7
  • Wed. 9/24

    • Stereolab, Atlas Sound at La Zona Rosa
    • International Waters (ex-Voxtrot), Hollywood Gossip at Emo's
    • In Case We Die, Issac the Blind, Bereft of Reason, Sons of Salem, Sangre de Christo at Red 7
  • Thu. 9/25

    • D.S.B. (Japan), World Burns to Death, Parasytic, No Talk at Beerland
    • David Byrne at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
    • Muchos Backflips!, The Suit Unravelling (NY), The Invincible Czars, Mostly Dead at Room 710
    • Manu Chao at Stubb's
  • Fri. 9/26

    • Spot Fest I benefit show with Strange Boys, Teeners, Golden Boys, more TBA at Club 1808 (12th and Chicon)
    • D.S.B. at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Rockland Eagles, High Watt Crucifixers at Red 7
    • Car Stereo (Wars) at Emo's Lounge
    • Drive By Truckers, Shooter Jennings at Emo's (outside stage)
    • Heartless Bastards, Dead Confederate, Wax Fang at Emo's (inside stage)
    • The Grave Blankets at Beerland
    • The Jungle Rockers, Mr. Lewis & the Funeral Five, De Los Muertos, The In and Outlaws at Room 710
    • Miles Hunt & Erica Nockalls (of the Wonderstuff), Wayne Hussey (of the Mission), Exit at Elysium
    • Jamie Lidell, Black Joe Lewis and the Honeybears at the Parish
    • Gnarls Barkley, CSS at Stubb's
    • G Love and Special Sauce at La Zona Rosa
    • The Austin City Limits Festival with Manu Chao, The Mars Volta, N.E.R.D., Hot Chip, Vampire Weekend, David Byrne, Gogol Bordello, CSS, Yeasayer, M. Ward, Jenny Lewis, The Strange Boys, Mates of State, Alejandro Escovedo, What Made Milwaukee Famous, more at Zilker Park
  • Sat. 9/27

    • Spot Fest I benefit show with Blood Royale, Vitamins, Naw Dude at Club 1808 (12th and Chicon)
    • The Butthole Surfers, The Kills (outdoors), Mugison (indoors, after) at Stubb's
    • Jose Gonzales, Neva Dinova, McCarthy Trenching at Emo's (inside stage)
    • Okkervil River, Man Man, Crooked Fingers at Emo's (outside stage)
    • Car Stereo (Wars) at Emo's Lounge
    • The Unbookables Chicken-Wire Show at Beerland
    • Sunset Rubdown at the Mohawk
    • The Swell Season, Bill Callahan at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
    • Carbide, Rend at Room 710
    • Electric Frankenstein, Shit City High at Red 7
    • Jakob Dylan and The Gold Mountain Rebels, Back Door Slam at Antones
    • The Austin City Limits Festival with Beck, Robert Plant & Alison Krauss, Roky Erickson, Iron & Wine, Spiritualized, Duffy, John Fogerty, Del tha Funkee Homosapien, Sharon Jones & the Dap Kings, MGMT, Black Joe Lewis & the Honeybears, Erykah Badu, Man Man, Jose Gonzalez, more at Zilker Park
  • Sun. 9/28

    • Selenese at Emo's
    • Master Slash Slave at the Mohawk
    • Camp X-Ray, Sirhan Sirhan, Radioland Murders at Red 7 (free)
    • Conor Oberst and the Mystic Valley Band, M Ward, Jenny Lewis at La Zona Rosa
    • The Black Keys, The Black Angels, Jessica Lee Mayfield at Stubb's
    • The Austin City Limits Festival with Foo Fighters, Band of Horsees, Tegan and Sara, The Raconteurs, Gnarls Barkley, Okkervil River, Neko Case, Against Me!, Stars, Gillian Welch, Octopus Project, The Kille, Scott Biram, The M's, White Denim, AA Bondy, more at Zilker Park





  • Mon. 9/29

    • Cut Copy, The Presets at Emo's (outside stage)
    • The Cola Freaks (Denmark), The Black Time (England), Manikin at Emo's (inside stage)
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Thrasher presents Dirty Devil Race To Hell Tour with Lower Class Brats, Throwrag, Roger Merit & the Disasters, Static Thought, Viva Hate at Red 7
  • Tue. 09/30
  • Wed. 10/1

    • The Broken West at the Mohawk
    • Jonathan Richman at the Parish
    • Patti LaBelle at the Long Center (701 W. Riverside Dr.)
  • Thu. 10/2
  • Fri. 10/3

    • Iron Age, Odhinn at Trailer Space
    • The Humpers, Tim Napalm And The Cherry Darlings at Red 7 (outside stage)
    • Dayglo Abortions, The Accused, Summer of Blood, You People at Red 7 (inside stage)
    • Yellow Fever, Yip Yip, Daniel Francis Doyle, Pataphysics at Emo's
    • L'Austin Space III at Emo's Lounge
    • The Ooga Boogas (Australia), Hex Dispensers at Beerland
    • Shinola at Room 710
    • Ra Ra Riot, Walter Meego, The Morning Benders at Stubb's
    • White Ghost Shivers at the Continental Club
  • Sat. 10/4

    • Clutch, The Sword, Graveyard at Stubb's
    • El Flaco, Foot Foot at the Scoot Inn
    • Quintron and Miss Pussycat, Golden Triangle, The Ooga Boogas at Emo's
    • The Calm Blue Sea (CD release), Murdocks, Hat Talk at Emo's Lounge
    • Sunset, Physics of Meaning, The Lovely Sparrows at the Mohawk
    • Tito and Tarantula, De Los Muertos, Mice and Rifles at Red 7
    • Sad Accordions, Red Leaves, The Diamond Center (Lubbock) at the Parlor
    • The Kooks, The Whigs at Antones
  • Sun. 10/5




  • Mon. 10/6

    • D.S.B. (Japan), Saviours, The Roller, Scared Shock at Emo's
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Fear Before the March of Flames, Dameira, I Am The Ocean, Consider The Source, The Cabaret at Red 7
  • Tue. 10/7

    • Tsu Shi Ma Mi Re at Emo's
  • Wed. 10/8

    • Bible of the Devil, Blackholicus at Emo's
    • The Presidents Of The United States Of America, The Black and White Years at Stubb's
  • Thu. 10/9

    • Monotonix, Mike Relm, El Paso Hot Button at the Mohawk
    • The Academy Is, We the Kings, Carolina Liar, Hey Monday at Emo's
    • Capital Scam (tour kickoff) at Red 7
    • Chris Collingwood (of Fountains of Wayne) at Stubb's
  • Fri. 10/10

    • High Watt Crucifixers, New Disaster, Yayo, Year of the Kid at Emo's
    • The Devil & the Sea (LA), Las Cruces, Pack of Wolves at Room 710
    • Rigor Mortis, Within Chaos at Red 7
    • Mercy Mercedes, Scenes & Sirens at Red 7
    • The Walkmen, The Little Ones at the Parish
    • Citizen Cope (solo acoustic) at Hogg Auditorium (UT campus)
    • Widespread Panic at the Backyard
  • Sat. 10/11

    • Akimbo, When Dinosaurs Ruled the Earth, The High Cost of Living at Emo's
    • The Dead Science, My Education, Hotel Hotel at Emo's Lounge
    • Say Hi (formerly Say Hi to Your Mom) at the Mohawk
    • Averse Sefira, HOD at Room 710
    • Helios Creed's Chrome at Red 7
    • Sarcolytic, Carbide, By Any Means Necessary at Red 7
    • The Skatalites at Flamingo Cantina
    • Cat Power, Appaloosa at Stubb's
    • Widespread Panic at the Backyard
  • Sun. 10/12

    • The Higher, Just Surrender, The White Tie Affair, The Morning Of at Emo's
    • The Roots, Estelle, Gym Class Heroes at the Backyard
    • The Skatalites at Flamingo Cantina





  • Mon. 10/13
  • Tue. 10/14

    • The Magnetic Fields at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
    • Boston Spaceships (Robert Pollard), The High Strung at the Parish
    • Anti Nowhere League, The Last Gang, Spittin' Bullets at Red 7
    • A Place to Bury Strangers, Sian Alice Group, Ringo Deathstarr at Emo's (inside stage)
  • Wed. 10/15

    • The Rocket Summer, Phantom Planet, The Secret Handshake, The Morning Light at Emo's (outside stage)
    • High Places, Moth!Fight!, The Sour Notes at Emo's (inside stage)
  • Thu. 10/16

    • Opeth, Baroness, High on Fire at the Monarch Event Center (6406 N. IH-35 suite 3100)
    • ST 37, Triplewide at Lovejoys
    • Ovenbirds (ex-Zykos/Gloria Record) at Emo's (inside stage)
    • Dressy Bessy, Casper & the Cookies at Emo's Lounge
  • Fri. 10/17

    • The Wedding Present!! at the Mohawk
    • Seaweed, Shaft: El Grup De Rock at Red 7
    • Devin the Dude, Coughee Brothaz at Emo's (outside stage)
    • Sunburned Hand of the Man at Emo's Lounge
    • The Story Of (CD release) at Emo's (inside stage)
    • The Chumps at Room 710
    • Charlie Louvin at the Cactus Cafe
  • Sat. 10/18

    • Portugal the Man, Earl Greyhound, Wintersleep at Emo's
    • Roman Gabriel Todd's Beast Rising Up Out of the Sea, Foot Patrol (CD Release), Rabbit Fist, The Hot As Shits, Crapulence (8pm) at Room 710
    • Klub Sin at Red 7
    • Everlast, the Lordz at Antones
  • Sun. 10/19




  • Mon. 10/20

    • Girl Talk, Grand Buffet, Hearts of Darkness at Emo's (outside stage)
    • Born Ruffians, Plants and Animals at Emo's (inside stage)
    • Weezer, Tokyo Police Club, Angels & Airwaves at the Erwin Center (1701 Red River)
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
  • Tue. 10/21
  • Wed. 10/22

    • Animal Electric, One Man Machine, Ichi Ni San Shi at Emo's Lounge
  • Thu. 10/23

    • The Independents, Hoodrats, Sober Daze at Emo's
  • Fri. 10/24

    • Cold War Kids, A.A. Bondy at Emo's (outside stage)
    • The Bermondsey Joyriders, The Flash Boys at Emo's
    • Jason Mraz, Lisa Hannigan at Stubb's
  • Sat. 10/25

    • Pierced Arrows (2/3 of Dead Moon), The Hex Dispensers, The Young, Deskonocidos at Emo's
    • The Bulemics, Roger's Porn Collection at Room 710
    • Watain, Withered, Book of Black Earth, Sarcolytic, Sakrefix, Vex, Ritual Killer at Red 7 (inside stage)
    • Rabid Rabbit, Deathhell Battle Tank, Dickins at Red 7 (outside stage)
    • Kings of Leon, The Stills, We Are Scientists at the Austin Music Hall
    • Ben Folds at Stubb's
  • Sun. 10/26

    • Shang-a-Lang, God Equals Genocide at Trailer Space
    • Rise Against, Alkaline Trio, Thrice, Gaslight Anthem at the Austin Music Hall
    • The Backyard's final show with Willie Nelson, Ruthie Foster, Grupo Fantasma, Kelly Willis, The Gourds, Carolyn Wonderland, Nakia & His Southern Cousins, Lucky Tomblin Band, Elizabeth Wills at the Backyard





  • Mon. 10/27

    • Horrorpops, Beat Union Direct, 7 Shot Screamers at Emo's (outside stage)
    • Lover!, Screaming Females, Yellow Fever at Emo's
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Hour of the Wolf, Mammoth Grinder at Red 7
  • Tue. 10/28

    • Crown City Rockers at Emo's Lounge
    • Have Heart, Blacklisted, Ceremony, Bitter End, Let Down at Red 7
  • Wed. 10/29

    • Steel Train, Dear and the Headlights, Forgive Durden at Emo's
    • Ozomatli, Chali 2Na at Stubb's
  • Thu. 10/30

    • Japanther at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Magnolia Electric Co., Everest, Tre Orsi at the Mohawk
    • TV on the Radio, The Dirtbombs at Stubb's
    • Belaire (doing Italian horror film classics) at Emo's
    • Reign of Kindo at Emo's Lounge
  • Fri. 10/31

    • Sole, RTX at Emo's (outside stage)
    • Cruiserweight (CD release), Pink Spiders, Mondo Primo at Emo's (inside stage)
    • Flametrick Subs at Emo's Lounge
    • Ghoul's Night Out III: The Dicks, Children In Heat, The Pickled Punks as Demented Are Go at Room 710
  • Sat. 11/1

    • The Mountain Goats, Kaki King at Antones
    • The Invincible Czars Creeptacular with Shaolin Death Squad, Mostly Dead, Brian Kenny Fresno at Room 710
  • Sun. 11/2




  • Mon. 11/3

  • Tue. 11/4

  • Wed. 11/5
  • Thu. 11/6
  • Fri. 11/7

    • Mad Decent Tour with Diplo, Abe Vigoda, Telepathe, Blaqstarr at Emo's
  • Sat. 11/8

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah, The National, Atmosphere, Minus The Bear, St Vincent, Trail of Dead, Deerhoof, Rival Schools, Islands, Annuals, Bishop Allen, Centromatic, Sleepercar, Frightened Rabbit, Spinto Band, Parts and Labor, Colourmusic, Experimental Dental School, 27, Til We're Blue or Destroy, Paul Green's School of Rock
      • Stage 2: Shearwater, Tim Fite, Magnetic Morning (Adam Franklin/Swervedriver and Sam Fogarino/Interpol), Kevin Seconds, The Cynics, Ugly Beats, Walter Schreifels, Pepi Ginsberg, The Revival Tour (with Chuck Ragan, Tom Gabel, Ben Nichols, Tim Barry), Frank Smith, Tim and Eric's Awesome Show, Coldtowne Comedy Hr, Altercation Punk Rock Comedy hour, Matt Bearden, Chris Fairbanks
      • Stage 3: Bad Brains, ALL, Dead Milkmen, Flipper, Adolescents, Integrity, Bouncing Souls, Swingin Utters, DOA, Killdozer, Cromags, Scared of Chaka, Young Widows, Leftover Crack, Trash Talk, World Burns to Death, Krumbums, Mammoth Grinder, Cute Lepers, Bitter End, High Tension Wires, Born to Lose
      • Stage 4: Clipse, Z-trip, Dan Deacon, Grupo Fantasma, Kool Keith/Dr. Octagon, Dengue Fever, Brownout!, Franki Chan, Toxic Avenger, Hawnay Troof, Starlynx and Bigface, Richard Henry, Yacht
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St., tickets on sale soon, will have breakdown by day as soon as I see it)

    • The Legendary Pink Dots at Stubb's
    • The Raven Tree (CD release) at Emo's
    • Buckethead at La Zona Rosa
  • Sun. 11/9

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah, The National, Atmosphere, Minus The Bear, St Vincent, Trail of Dead, Deerhoof, Rival Schools, Islands, Annuals, Bishop Allen, Centromatic, Sleepercar, Frightened Rabbit, Spinto Band, Parts and Labor, Colourmusic, Experimental Dental School, 27, Til We're Blue or Destroy, Paul Green's School of Rock
      • Stage 2: Shearwater, Tim Fite, Magnetic Morning (Adam Franklin/Swervedriver and Sam Fogarino/Interpol), Kevin Seconds, The Cynics, Ugly Beats, Walter Schreifels, Pepi Ginsberg, The Revival Tour (with Chuck Ragan, Tom Gabel, Ben Nichols, Tim Barry), Frank Smith, Tim and Eric's Awesome Show, Coldtowne Comedy Hr, Altercation Punk Rock Comedy hour, Matt Bearden, Chris Fairbanks
      • Stage 3: Bad Brains, ALL, Dead Milkmen, Flipper, Adolescents, Integrity, Bouncing Souls, Swingin Utters, DOA, Killdozer, Cromags, Scared of Chaka, Young Widows, Leftover Crack, Trash Talk, World Burns to Death, Krumbums, Mammoth Grinder, Cute Lepers, Bitter End, High Tension Wires, Born to Lose
      • Stage 4: Clipse, Z-trip, Dan Deacon, Grupo Fantasma, Kool Keith/Dr. Octagon, Dengue Fever, Brownout!, Franki Chan, Toxic Avenger, Hawnay Troof, Starlynx and Bigface, Richard Henry, Yacht
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St., tickets on sale soon, will have breakdown by day as soon as I see it)

    • Loudon Wainwright III at the Cactus Cafe





  • Mon. 11/10

  • Tue. 11/11

  • Wed. 11/12

  • Thu. 11/13

    • Of Montreal, Icy Demons at Radio Room (507 E. 6th St., former Bourbon Rocks)
    • Electric Six, Local H, Golden Dogs at Emo's
    • Panic at the Disco, Dashboard Confessional, Plain White T's, The Cab at the Erwin Center (1701 Red River)
  • Fri. 11/14

    • Jedi Mind Tricks, Outerspace, Reef the Lost Cauze at Emo's
    • Aids Wolf at Emo's
    • Human Society Benefit with Pretty Boys, Scorpion Child, Grenadier at Red 7
  • Sat. 11/15

    • Green Jelly, Radioactive Chicken Heads, Rosemarys Billygoat, Mandown at Red 7 (free show)
  • Sun. 11/16






  • Mon. 11/17

  • Tue. 11/18
  • Wed. 11/19

  • Thu. 11/20

    • Torche, Black Cobra at Red 7
    • Holly Golightly & The Brokeoffs at Emo's
  • Fri. 11/21

  • Sat. 11/22
  • Sun. 11/23

    • The Trampskirts, The Admirals Club at Red 7





  • Mon. 11/24

  • Tue. 11/25

  • Wed. 11/26

  • Thu. 11/27

  • Fri. 11/28

  • Sat. 11/29

  • Sun. 11/30






  • Mon. 12/1

  • Tue. 12/2

    • Deerhunter, Times New Viking at Emo's
  • Wed. 12/3

  • Thu. 12/4

  • Fri. 12/5

  • Sat. 12/6

  • Sun. 12/7






  • Mon. 12/8

  • Tue. 12/9
  • Wed. 12/10

  • Thu. 12/11

  • Fri. 12/12

  • Sat. 12/13

  • Sun. 12/14






  • Mon. 12/15

  • Tue. 12/16

  • Wed. 12/17

  • Thu. 12/18

  • Fri. 12/19

  • Sat. 12/20

  • Sun. 12/21






  • Mon. 12/22

  • Tue. 12/23

  • Wed. 12/24

  • Thu. 12/25

  • Fri. 12/26

  • Sat. 12/27

  • Sun. 12/28






  • Mon. 12/29

  • Tue. 12/30

  • Wed. 12/31

  • Thu. 1/1

  • Fri. 1/2

  • Sat. 1/3

  • Sun. 1/4