Showlist Austin logo

Fun Fun Fun Fest ad


Audio Tech Austin ad


Austin Simply Fit ad


Spiderhouse

Super Secret Records

Austin Uncharted

Safehouse Sessions

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Beerland

Birds Barbershop

Copeland Guitars

Shop

  • Thu. 9/4

    • Sacred Shock, Nodzzz, Deskonocidos at the Broken Neck
    • Emo's 16th Anniversary with Eluvium, Balmorhea, Bexar Bexar at Emo's
    • Adventure, Lady Pterodactyl, Diagonals at Emo's Lounge
    • Safety in Numbers: Singer Songwriter Workshop at Beerland
    • Shearwater, Wye Oak, Hospital Ships at the Mohawk
    • The Burn Ups, A Corpse Vanishes, Marshall Dylan at Room 710
    • Ian Orth at the Beauty Bar
    • Bleed The Sky, The Destro, Gigan (ex-Hate Eternal), Carbide, Prey For Sleep, Woolgather, Rose Red Alibi at Red 7
    • Know More Robots, Fiesta Explosion at Elysium
    • Militant Babies, Good Times Crisis Band at Lovejoys (free)
    • Southern Drama, Delicious Food, Before Dawn at the Parish
    • Pocket Fox, Stacy Steger, Ryan Davis at Flamingo Cantina
    • The Toadies, Riverboat Gamblers, One Mississippi at Stubb's
    • El Paso Heist at the Parlor
    • Time Out at the Hole in the Wall
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
    • Bloodshot Pyramid, Partly Cloudy, The Hunz, Otto Daughter, Supercrash, Left Out, Joker at Headhunters
  • Fri. 9/5

    • Squeeze, Fastball at La Zona Rosa
    • Emo's 16th Anniversary with Weedeater, Lions of Tsavo, The Roller at Emo's
    • Girl in a Coma at Emo's Lounge
    • Shapes Have Fangs, The Wax Museums, Teenage Cool Kids at Beerland
    • Wine & Revolution, Nagel, Alright Tonight, Lovetaps at Club Deville
    • White Ghost Shivers, Bankrupt & the Borrowers, Noise Revival Orchestra at the Mohawk
    • Drifter, Adrenaline Factor, Yayo at Room 710
    • The Boxing Lesson, The Calm Blue Sea, The Story Of, Prince Klassen at the Beauty Bar
    • Golden Boys, Manikin, The Ape-Shits, Teeners, Safe Sex at Red 7
    • The Gospel truth, The Bill Jefferys at the Scoot Inn
    • Tosca and Glover Gill at the Cactus Cafe
    • Dremnt the End, Mother's Anthem, The Language Room, The Vettes at the Parish
    • Congratulations, Moving Matter at Flamingo Cantina
    • The Toadies, Riverboat Gamblers, Faceless Werewolves at Stubb's (early show outdoors)
    • The Platforms, The Midgetmen at Stubb's (late show indoors)
    • Lonesome Dave Fisher & The Sanguinistas at the Parlor
    • Johnny Hootrock, Turbo 350 at the Hole in the Wall
    • Sweet Lee Morrow, Alexander Speed, SOS, Nurk at Trophy's
    • High Watt Crucifixers, Bexar County Bastards, The Heroine, Sleazus Fist, House of Orange, Kid Danger at Headhunters
    • BASE, Go Action Team, The Little Triggers, The Self Congratulatory One Man Reacharound at the Red Eyed Fly
  • Sat. 9/6

    • The No No No Hopes, Deadly Companions, The Takes, Bottle Service at Trailer Space
    • FastFest II with PLF, El Desmadre, Battle Rifle, No Man's Slave, Satannabis, Dissent, Ballgag, Doom Siren, Hassanchop!, Naw Dude, Branch Dividian, Street Cleaner, Self Loathing, Piranha Bath at the Broken Neck
    • The Teeners (7" release), Naw Dude, Wax Museums, Arayawn at the House of Commons
    • Emo's 16th Anniversary with Mudhoney, OM, The Crackpipes at Emo's
    • Foot Patrol, Automusik, Obnosticon at Emo's Lounge
    • Make Austin Weirder Fest with Hug, Lick Lick, Crapulence, Death Hell Battle Tank, Zero Skills Inc, Attic Ted, Radar Cave, The Jazzus Lizard at Lovejoys
    • My Education, Window Silhouette, Blase Faire at Club Deville
    • Flametrick Subs, Razorblade Dolls at Beerland
    • The Lemurs (EP release), Belaire, Low Line Caller, Pink Nasty at the Mohawk
    • Sons of Hercules, Sore Losers, The Bad Rackets at Room 710
    • DJ Manateeman, DJ Hobo D, Poor People at the Scoot Inn
    • Milk 666, Many Birthdays (EP release), Abominatron, King Louie, Orion at the Beauty Bar
    • Psyopus, Fuck The Facts, War From Harlots Mouth, Left To Vanish, Indisgust at Red 7 (inside stage)
    • Look Mexico, LA Dies, Bear Colony, Old Coyote at Red 7 (outside stage)
    • Snake Skin Prison, Deejer at Flamingo Cantina
    • The Heavy Pets, Atash at Stubb's
    • Taunto, dumb (CD release), Open Casket at the Parlor
    • Diasporic, Spin Alley at the Hole in the Wall
    • The Alice Rose, White Widow at Trophy's
    • Oklahomos, Little Morts, Phoenix Saga, Sunglasses & Mushrooms, Tagalongs, Baseline Bums, Code 88, Exit Wonderworld at Headhunters
  • Sun. 9/7

    • The Glasses at Beerland
    • When Cougars Attack, Issac the Blind at Room 710
    • Muchos Backflips, Opposite Day, La Snacks at Red 7 (free)





  • Mon. 9/8

    • Why?, Mount Eerie at the Mohawk
    • Intelligence, The Young, Diamondhead, Serious Tracers at Emo's
    • The Steed, Last Crush, Code Named Code, Kotas at Plush
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Household Names, Craig Marshall, The Saturday Night Matador at the Beauty Bar
  • Tue. 9/9

    • Alright Tonight, Vitamins, Eagle Claw at Emo's
    • Blood, Guts, and Chickenwire! featuring Blow Hole, Country, Deathkings, Destroyed for Comfort at Beerland
    • Matt Keating, Chris Masterson at the Scoot Inn
    • The New Sensational Brownies at Room 710
    • Wine & Revolution at the Beauty Bar
    • Downstares, Point of Contact, Andrew Reeves at Headhunters
  • Wed. 9/10

    • Witchcraft, Graveyard, TK Webb & The Visions, Iron Age, The Dead See at Red 7
    • The Action Design (ex-Tsunami Bomb), Killola, Under the Gun, HOTI at Red 7
    • Suffokate, Blood Stands Still, Ambush!, Woodhaven at Red 7 (early show, 4pm)
    • Booher & the Turkeyz (of Zykos), Hollywood Gossip at Emo's
    • Dirty Sound, Poor People, The Sideshow Tragedy, Not in the Face at Beerland
    • 101X Homegrown Live with Hacienda, Dans la Lune, Bear Claw at the Mohawk
    • The '72s at Room 710
    • My Education, Dreamtiger at the Beauty Bar
    • People in Planes at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • The Royal Dead, Hollow at Elysium
    • Kallisti Gold, The Mau Mau Chaplains at Flamingo Cantina
    • The Lost Soul Review at the Creekside Lounge (7-9pm)
    • Year of the Bandit, Greg Talmage, Todd Deathridge at Trophy's
    • When Cougars Attack, Fortress, The Typicals at Headhunters
  • Thu. 9/11

    • Abby Birds at Emo's (inside stage)
    • The Unbearables (CD release), The Story Of, One Hundred Flowers, DJ Jester at Emo's Lounge
    • The Revenge of the Shitty Beach Boys, Harlem, The Lovetaps, Androids of Ex-Lovers at Beerland
    • Common afterparty with DJ Dummy (Common's DJ), DJ Dirty Harry, DJ Chicken George, DJ Kunal M, host Bavu Blakes at the Mohawk
    • Blunt Force Trauma, Doom Siren, Streetcleaner, Reagan Era, Religious Vomit at Room 710
    • Midnight Juggernauts, Heartsrevolution, Markus with a K at the Beauty Bar (free with RSVP here)
    • By a Long Shot, Blank Generation, Sober Daze, 2nd to Last, Exit the Sun at Red 7 (inside stage)
    • Death Kings, Combat Shock at Red 7 (outside stage)
    • Hooch Dupree and the Trapdoor Band, Meryll at Lamberts (10:30pm)
    • Brokebread Hip Hop Showcase with Towers of Terror Night, Emcee, Jae the Saint, Mugsy Flows, Young Nick, DOS at Flamingo Cantina
    • Common, Freesol (outdoors, early), What Laura Says, Sweet Lee Morrow (indoors, late) at Stubb's
    • Pux, Blank, Joe Flash at Elysium
    • Dave Insley & The Careless Smokers, JWW & The Prospectors, Shake Em' Ups at the Scoot Inn
    • Time Out at the Hole in the Wall
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
  • Fri. 9/12

    • Mogwai, Fuck Buttons at Stubb's
    • The Calm Blue Sea at Stubb's (inside, after Mogwai)
    • Jana Hunter, Lesser Gonzalez Alvarez, Hello Lovers at Emo's (inside stage)
    • Tokyo Police Club, The Whigs, The Boxing Lesson at Emo's (outside stage)
    • Death Vessel, Micah Blue, Smaldone at Emo's Lounge
    • Samiam, Cruiserweight, The Artificial Heart, O'Pioneers at Red 7
    • The Material, Last Crush, Blamshift at Red 7
    • The Golden Boys, The Black, The Persimmons, DJ Gerard Cosloy at the Scoot Inn
    • Evangelicals, Shackletons, Prince Klassen at the Beauty Bar
    • Lick Lick, Tsu Shi Ma Mi Re (Japan), The Captains (Japan) at Beerland
    • Xemumba Latin Music Festival at the Mohawk (outside stage)
    • Maelstrom, The Roller, Samothrace, Fuck Work, Uglyhead (Seattle) at Room 710
    • King Yellowman & the Saggitarius Band, Dr. Dubbist at Flamingo Cantina
    • Superego All-Stars, Summer Wardrobe, Andrew Dupantis, Nick Kraus at the Hole in the Wall
    • Scala Dei, Hao Chiang Chiang at Trophy's
    • New Disaster, Gentlemen's Social Club, Year of the Kid, Homicides, Muchos Backflips, Sassy Goose, Redline Riot at Headhunters
  • Sat. 9/13

    • Lovely Sparrows at End of an Ear (6pm, free)
    • Benefit for Telepathic Tattoo with Fuck Work, Zero Skills, Naw Dude, Til Death, Condemned Unit at Snake Eyes Vinyl (1101 Navasota, 11th and Navasota, 6pm)
    • Aliens, Micah Omega and the Neon Knights, DD Dagger at Emo's
    • Wreckless Eric, Amy Rigby, The Box Set, Nic Armstrong at Emo's Lounge
    • Alright Tonight, Black Panda, Wine & Revolution at the Hole in the Wall
    • UFO Experience - Cavedweller, Tia Carrera, Christian Bland & Woven Bones, Shapes Have Fangs, The Tunnels, DJ Scorpio, DJ Whiplash at Beerland
    • Depleted Resource Radio Show at Trailer Space
    • AUX, Burning Hotels at Club Deville
    • Basic, Plutonium Farmers, Dromez, Aunt's Analog, Book of Shadows (CD release) at the Carousel Lounge
    • Xemumba Latin Music Festival at the Mohawk
    • M.O.D., By Any Means Necessary, Blood of Patriots, Duke, You People at Room 710
    • The Great Nostalgic, Petals, DJ Mel at the Beauty Bar
    • Street Dogs, Time Again, Black Irish, Capital Scam at Red 7
    • Austin Metalfest with Divine Heresy, PinHed, Powderburn at Red 7
    • Dr. Dog, Delta Spirit, Seth Kauffman at the Parish
    • Prince Nite with Foot Patrol, DJ Mahealani at the Scoot Inn (Benefits the Texas School for the Blind, 9pm)
    • Grimy Styles, Ohn at Flamingo Cantina
    • Graham Colton, Hana Pestle at Stubb's
    • Adam Raven, Jamie Thomas Band at Trophy's
    • Bus Stop Stallions, Streetlight Susie, Baseline Bums, Cosaco Station at Headhunters
  • Sun. 9/14




  • Mon. 9/15

    • Ratatat, E*Rock, Panther at Stubb's
    • Carcass (reunion tour, only TX show), Suffocation, Aborted, 1349 at Emo's (outside stage)
    • Disfigured, Sacrolytic at Emo's (inside stage)
    • Meganaut at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Gobi, Pissing Neon, The Saturday Night Matador, DJ Thibault at the Beauty Bar
    • The Volver, Sinners Repent, Mark MacMinn at the Hole in the Wall
  • Tue. 9/16
  • Wed. 9/17

    • The Cribs at Emo's (outside stage)
    • These Are Powers, When Dinosaurs Ruled the Earth, Daniel Francis Doyle, Palit at Emo's (inside stage)
    • 1997, National Product, Mocktigers, The Drawing Board at Emo's Lounge
    • Seven Black Tornadoes at Beerland
    • Brass Bed at the Mohawk
    • Automusik, Terp2it at Room 710
    • Noise in Action, Mike Dubose & the Dissidents, We the Granada at Red 7
    • Scion presents Redman at the Parish
    • The Lost Soul Review at the Creekside Lounge (7-9pm)
    • Information Society at Elysium
    • Chris Brecht, Leo Rondeau, Mike & the Moonpies at the Hole in the Wall
    • The 72's Jet Baker, Echo Vine at Trophy's
  • Thu. 9/18

    • Riverboat Gamblers, Night Marchers, The Yuppie Pricks, Cop on Fire at Emo's (outside stage)
    • One Mississippi, Cartright, Militant Babies at Emo's
    • Austinist Indieroke at the Mohawk
    • URN at Red 7
    • A Faulty Chromosome at the Parish
    • DD Dagger at Lovejoys
    • Austin Daze presents Dum Dum and the Smarties, Mouse.About, Damp Heat, Xathax, Black Molly at Ruta Maya
    • Casey Gill, JWW & The Prospectors, Fatman & Little Boy: The Atomic Duo at the Scoot Inn
    • Time Out at the Hole in the Wall
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
  • Fri. 9/19

    • Silver Jews, James Jackson Toth, Charles Potts Magic Windmill Band at Emo's (outside stage)
    • Boxcar Satan, Red X Red M, Megazilla, Good Times Crisis Band at Emo's (inside stage)
    • Sera Cahoone, Sam Champion at Emo's Lounge
    • ECFA at Trailer Space
    • Chameleon Kings, DJ Phil Templar, Heart and Soul Sound System at Beerland
    • ATX Converge with Belaire, Black Joe Lewis and the Honey Bears, FreshMillions at the Mohawk
    • The Drunks (record release), Split Hoof, The Blood Royale, Maneaters of Tsavo, Tia Carrera (9pm) at Room 710
    • Lady Tightrope presents A British Invasion Dance Party with Dans La Lune, The Ugly Beats, Wine & Revolution at the Beauty Bar
    • Los Bones, Van Buren Boys, Magic Jewels, A Corpse Vanishes at Red 7
    • Goodnight Goddess, Set Aflame, Grenadier at Red 7
    • Followed By Static at the Scoot Inn
    • Rival City, Mike Anaya, Sunglasses and Mushrooms, Proper Villain Soundsystem at Flamingo Cantina
    • Parlor Mob, Scorpion Child at Stubb's
    • The Golden Boys, Faceless Werewolves, Make Believers at the Hole in the Wall
    • Paul Minor, No Show Ponies, Petals at Lamberts (10:30pm)
    • Bloodshot Pyramid, Hello Lover (Dallas), Shotgun Hustler, Far Beyond Pluto at Trophy's
  • Sat. 9/20

    • The Templars, Career Criminal, The Broadsiders, Sore Losers at Emo's (inside stage)
    • The New Year, A Weather Beautiful, Supermachines at Emo's (outside stage)
    • Egypt Central at Emo's Lounge
    • Earthmen and the Strangers, ELV!S, BeckyLee, Drunkfoot at Beerland
    • Pinback, Kylesa at the Mohawk (outside stage)
    • Tussle, Transmography at the Mohawk (inside stage)
    • AMODA Digital Showcase at Club Deville
    • Car Stereo (Wars) at the Beauty Bar
    • Consider the Source (CD release) at Red 7
    • Hairy Apes BMX, Mike Dillon's Go Go Jungle, Todd Sickafoose's Blood Orange at the Parish
    • Dawn Over Zero, 8Systems, Moving Atlas, The Orphan Dream at Flamingo Cantina
    • Dark Star Orchestra at Stubb's
    • Golden Arm Trio does Duke Ellington at Lamberts (10:30pm)
    • The Fever Dreams, Haunting Oboe Music, Prayer for Animals at the Hole in the Wall
    • Manifesto at Trophy's
    • Pecan Street Festival with Tommy Tutone, Aliens, Jolly Garogers, Sunset, The Boxing Lesson, The Steps, Suzanna Choffel, The Eggmen, Follow That Bird, Many Birthdays, The McMercy Family Band, Mingo Fishtrap, No Mas Bodas, Night Viking, The Paul Green School of Rock, Southern Drama, Teddy and Marge, Wax Museum Pandemonium
  • Sun. 9/21

    • The Queers, The Independents, LJ Allstars at Red 7
    • The Oh Sees, Strange Boys, When Dinosaurs Ruled the Earth, Sic Alps, Ty Segall at Beerland
    • Ed Mudshi (Paris, ex-Victim's Family), Crapulence, Obnosticon, Jazzus Lizard at Room 710
    • Defender at the Beauty Bar
    • Ani Difranco, Jeff Klein at Stubb's
    • Dertybird, Odis, Clay Berkes, Diasporic at the Hole in the Wall





  • Mon. 9/22

    • Sic Alps, Thee Oh Sees, Yellow Fever, TY Segall at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Pompeii, E For Explosion, The Send at Emo's
    • Juan Maclean, L.A.X., Ian Orth at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Bun B at the Parish
    • Blameshift, The Material, And Then There Was You, Run Doris Run at Stubb's
    • Suzanne Hall, Rogue River String Band, Fat Man and Little Boy: The Atomic Duo at the Hole in the Wall
  • Tue. 9/23
  • Wed. 9/24

    • Stereolab, Atlas Sound at La Zona Rosa
    • Ill Intent, Horizons, Tie Fighter at Trailer Space
    • International Waters (ex-Voxtrot), Hollywood Gossip at Emo's
    • 101X Homegrown Live with Ringo Deathstarr, Cry Blood Apache at the Mohawk
    • In Case We Die, Issac the Blind, Bereft of Reason, Sons of Salem, Sangre de Christo at Red 7
    • Contra Coup, River City All-Stars at Flamingo Cantina
    • The Unfortunate Heads, Dustin Welch, Johhny Goudie, Todd Deatherage at the Hole in the Wall
    • The Lost Soul Review at the Creekside Lounge (7-9pm)
    • The Go Action Team, The Hunz, Nanosmash at Trophy's
  • Thu. 9/25
  • Fri. 9/26

    • Spot Fest I benefit show with Strange Boys, Teeners, Golden Boys, more TBA at Club 1808 (12th and Chicon)
    • D.S.B. at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Rockland Eagles, High Watt Crucifixers at Red 7
    • Car Stereo (Wars) at Emo's Lounge
    • Drive By Truckers, Shooter Jennings at Emo's (outside stage)
    • Heartless Bastards, Dead Confederate, Wax Fang at Emo's (inside stage)
    • Thomas Function, Wax Museums, The Teeners, Teenage Cool Kids, Harlem at Beerland
    • The Jungle Rockers, Mr. Lewis & the Funeral Five, De Los Muertos, The In and Outlaws at Room 710
    • Miles Hunt & Erica Nockalls (of the Wonderstuff), Wayne Hussey (of the Mission), Exit at Elysium
    • Jamie Lidell, Black Joe Lewis and the Honeybears at the Parish
    • Subrosa Union, Echosquad at Flamingo Cantina
    • Gnarls Barkley, CSS at Stubb's
    • G Love and Special Sauce at La Zona Rosa
    • The Service Industry, The Bitter Spills (MN), Mike Nicolai at the Hole in the Wall
    • The Austin City Limits Festival with Manu Chao, The Mars Volta, N.E.R.D., Hot Chip, Vampire Weekend, David Byrne, Gogol Bordello, CSS, Yeasayer, M. Ward, Jenny Lewis, The Strange Boys, Mates of State, Alejandro Escovedo, What Made Milwaukee Famous, more at Zilker Park
  • Sat. 9/27

    • Theater Fire at End of an Ear (4pm, free)
    • Spot Fest I benefit show with Blood Royale, Vitamins, Naw Dude at Club 1808 (12th and Chicon)
    • The Butthole Surfers, Fuckemos, The Kills (outdoors), Mugison (indoors, after) at Stubb's
    • Jose Gonzales, Neva Dinova, McCarthy Trenching at Emo's (inside stage)
    • Okkervil River, Man Man, Crooked Fingers at Emo's (outside stage)
    • Car Stereo (Wars) at Emo's Lounge
    • The Unbookables Chicken-Wire Show at Beerland
    • Sunset Rubdown at the Mohawk
    • The Swell Season, Bill Callahan at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
    • Sons of Hercules, Black Panda, Monkeytown at the Scoot Inn
    • Carbide, Rend at Room 710
    • Electric Frankenstein, Shit City High at Red 7
    • Full Service at Flamingo Cantina
    • Pataphysics, Cry Blood Apache at the Hole in the Wall
    • No Show Ponies at Trophy's
    • Jakob Dylan and The Gold Mountain Rebels, Back Door Slam at Antones
    • The Austin City Limits Festival with Beck, Robert Plant & Alison Krauss, Roky Erickson, Iron & Wine, Spiritualized, Duffy, John Fogerty, Del tha Funkee Homosapien, Sharon Jones & the Dap Kings, MGMT, Black Joe Lewis & the Honeybears, Erykah Badu, Man Man, Jose Gonzalez, more at Zilker Park
  • Sun. 9/28

    • Selenese at Emo's
    • DJs Ben Blackout & Yevez, The Diagonals, The Frenz at Beerland
    • Master Slash Slave at the Mohawk
    • Camp X-Ray, Sirhan Sirhan, Radioland Murders at Red 7 (free)
    • Church of the Friendly Ghost presents Amputee, Robert Peirson, Gary Barftits at the Salvage Vanguard Theater (7:30pm, $5)
    • Conor Oberst and the Mystic Valley Band, M Ward, Jenny Lewis at La Zona Rosa
    • The Black Keys, The Black Angels, Jessica Lee Mayfield at Stubb's
    • The Harlequins, Adrian and the Sickness, Diasporic at the Hole in the Wall
    • The Austin City Limits Festival with Foo Fighters, Band of Horsees, Tegan and Sara, The Raconteurs, Gnarls Barkley, Okkervil River, Neko Case, Against Me!, Stars, Gillian Welch, Octopus Project, The Kille, Scott Biram, The M's, White Denim, AA Bondy, more at Zilker Park





  • Mon. 9/29

    • Cut Copy, The Presets at Emo's (outside stage)
    • The Cola Freaks (Denmark), The Black Time (England), Manikin at Emo's (inside stage)
    • Mountains in the Moon, Tiny Tin Hearts at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Thrasher presents Dirty Devil Race To Hell Tour with Lower Class Brats, Throwrag, Roger Merit & the Disasters, Static Thought, Viva Hate at Red 7
    • Tito and the Man at the Hole in the Wall
  • Tue. 09/30
  • Wed. 10/1
  • Thu. 10/2
  • Fri. 10/3

    • Iron Age, Odhinn at Trailer Space
    • Ra Ra Riot at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • The Humpers, Tim Napalm And The Cherry Darlings at Red 7 (outside stage)
    • Dayglo Abortions, The Accused, Summer of Blood, You People at Red 7 (inside stage)
    • Yellow Fever, Yip Yip, Daniel Francis Doyle, Pataphysics at Emo's
    • L'Austin Space III at Emo's Lounge
    • The Ooga Boogas (Australia), Hex Dispensers at Beerland
    • Waxploitation DJs present A Soul Happening at Club Deville
    • Low Line Caller at the Mohawk
    • Shinola at Room 710
    • Affrissippi at Flamingo Cantina
    • Ra Ra Riot, Walter Meego, The Morning Benders at Stubb's
    • White Ghost Shivers at the Continental Club
    • Hipnautica, Subspace Freakquency at Elysium
    • The Skeletons (CD Release), Corinne Rose, The Nematoads at the Hole in the Wall
    • The Deaf Ears, The Jeebs at Trophy's
  • Sat. 10/4

    • Clutch, The Sword, Graveyard at Stubb's
    • El Flaco, Pocket FishRMen, Foot Foot at the Scoot Inn
    • Quintron and Miss Pussycat, Golden Triangle, The Ooga Boogas at Emo's
    • The Calm Blue Sea (CD release), Murdocks, Hat Talk at Emo's Lounge
    • Sunset, Physics of Meaning, The Lovely Sparrows at the Mohawk
    • The Archibalds, The Push, The Directory at Club Deville
    • Tito and Tarantula, De Los Muertos, Mice and Rifles at Red 7
    • Sad Accordions, Red Leaves, The Diamond Center (Lubbock) at the Parlor
    • The Kooks, The Whigs at Antones
    • The Alice Rose, Nic Armstrong, Wiretree at the Hole in the Wall
    • The Backsliders at Trophy's
  • Sun. 10/5




  • Mon. 10/6

    • D.S.B. (Japan), Saviours, The Roller, Scared Shock at Emo's
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Fear Before the March of Flames, Dameira, I Am The Ocean, Consider The Source, The Cabaret at Red 7
  • Tue. 10/7

    • Tsu Shi Ma Mi Re at Emo's
    • Pattern is Movement, Balmorhea at the Mohawk
  • Wed. 10/8

    • Bible of the Devil, Blackholicus at Emo's
    • Yelle at the Mohawk
    • The Presidents Of The United States Of America, The Black and White Years at Stubb's
  • Thu. 10/9

    • Monotonix, Mike Relm, El Paso Hot Button at the Mohawk
    • The Academy Is, We the Kings, Carolina Liar, Hey Monday at Emo's
    • Capital Scam (tour kickoff) at Red 7
    • Chris Collingwood (of Fountains of Wayne) at Stubb's
  • Fri. 10/10

    • High Watt Crucifixers, New Disaster, Yayo, Year of the Kid at Emo's
    • La Snacks, Transmography, Follow That Bird, DJ John Gross at the Mohawk
    • The Devil & the Sea (LA), Las Cruces, Pack of Wolves at Room 710
    • Rigor Mortis, Within Chaos at Red 7
    • Mercy Mercedes, Scenes & Sirens at Red 7
    • The Walkmen, The Little Ones at the Parish
    • Elaine Greer, One Hundred Flowers, Sea Legs at Club Deville
    • Citizen Cope (solo acoustic) at Hogg Auditorium (UT campus)
    • The Skatalites, The Mau Mau Chaplains at Flamingo Cantina
    • Widespread Panic at the Backyard
  • Sat. 10/11

    • Akimbo, When Dinosaurs Ruled the Earth, The High Cost of Living at Emo's
    • The Dead Science, My Education, Hotel Hotel at Emo's Lounge
    • Say Hi (formerly Say Hi to Your Mom) at the Mohawk
    • Averse Sefira, HOD at Room 710
    • Helios Creed's Chrome at Red 7
    • Sarcolytic, Carbide, By Any Means Necessary at Red 7
    • Depleted Resource Radio Show at Trailer Space
    • The Rumble Strips, Birdmonster at the Parish
    • The Skatalites, The Bandulus at Flamingo Cantina
    • Cat Power, Appaloosa at Stubb's
    • Widespread Panic at the Backyard
  • Sun. 10/12

    • The Higher, Just Surrender, The White Tie Affair, The Morning Of at Emo's
    • Margot and the Nuclear So and So's, David Vandervelde, Judgement Day at the Mohawk
    • The Roots, Estelle, Gym Class Heroes at the Backyard





  • Mon. 10/13
  • Tue. 10/14

    • The Magnetic Fields at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
    • Boston Spaceships (Robert Pollard), The High Strung at the Parish
    • Anti Nowhere League, The Last Gang, Spittin' Bullets at Red 7
    • A Place to Bury Strangers, Sian Alice Group, Ringo Deathstarr at Emo's (inside stage)
  • Wed. 10/15

    • The Rocket Summer, Phantom Planet, The Secret Handshake, The Morning Light at Emo's (outside stage)
    • High Places, Moth!Fight!, The Sour Notes at Emo's (inside stage)
  • Thu. 10/16

    • Opeth, Baroness, High on Fire at the Monarch Event Center (6406 N. IH-35 suite 3100)
    • ST 37, Triplewide at Lovejoys
    • Ovenbirds (ex-Zykos/Gloria Record) at Emo's (inside stage)
    • Dressy Bessy, Casper & the Cookies at Emo's Lounge
    • Jungle Rockers, Thunderchiefs, Lost Soul Revue at Lovejoys
  • Fri. 10/17

    • The Wedding Present!! at the Mohawk
    • Seaweed, Shaft: El Grup De Rock at Red 7
    • Devin the Dude, Coughee Brothaz at Emo's (outside stage)
    • Sunburned Hand of the Man at Emo's Lounge
    • The Story Of (CD release) at Emo's (inside stage)
    • The Chumps at Room 710
    • Charlie Louvin at the Cactus Cafe
  • Sat. 10/18

    • Portugal the Man, Earl Greyhound, Wintersleep at Emo's
    • Roman Gabriel Todd's Beast Rising Up Out of the Sea, Foot Patrol (CD Release), Rabbit Fist, The Hot As Shits, Crapulence (8pm) at Room 710
    • Klub Sin at Red 7
    • Everlast, the Lordz at Antones
  • Sun. 10/19




  • Mon. 10/20

    • Girl Talk, Grand Buffet, Hearts of Darkness at Emo's (outside stage)
    • Born Ruffians, Plants and Animals at Emo's (inside stage)
    • Weezer, Tokyo Police Club, Angels & Airwaves at the Erwin Center (1701 Red River)
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Uh Huh Her at the Parish
  • Tue. 10/21
  • Wed. 10/22
  • Thu. 10/23

    • MSTRKRFT at La Zona Rosa
    • The Independents, Hoodrats, Sober Daze at Emo's
    • Future Clouds and Radar, Brothers and Sisters at the Parish
  • Fri. 10/24

    • Cold War Kids, A.A. Bondy at Emo's (outside stage)
    • The Bermondsey Joyriders, The Flash Boys at Emo's
    • The Cruxshadows, Ayria, I:Scintilla at Elysium
    • Jason Mraz, Lisa Hannigan at Stubb's
  • Sat. 10/25

    • Pierced Arrows (2/3 of Dead Moon), The Hex Dispensers, The Young, Deskonocidos at Emo's
    • The Bulemics, Roger's Porn Collection at Room 710
    • Watain, Withered, Book of Black Earth, Sarcolytic, Sakrefix, Vex, Ritual Killer at Red 7 (inside stage)
    • Rabid Rabbit, Deathhell Battle Tank, Dickins at Red 7 (outside stage)
    • Kings of Leon, The Stills, We Are Scientists at the Austin Music Hall
    • Ben Folds, Missy Higgins at Stubb's
  • Sun. 10/26

    • Shang-a-Lang, God Equals Genocide, Sex Advice at Trailer Space
    • Rise Against, Alkaline Trio, Thrice, Gaslight Anthem at the Austin Music Hall
    • The Backyard's final show with Willie Nelson, Ruthie Foster, Grupo Fantasma, Kelly Willis, The Gourds, Carolyn Wonderland, Nakia & His Southern Cousins, Lucky Tomblin Band, Elizabeth Wills at the Backyard





  • Mon. 10/27

    • Horrorpops, Beat Union Direct, 7 Shot Screamers at Emo's (outside stage)
    • Lover!, Screaming Females, Yellow Fever at Emo's
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Hour of the Wolf, Mammoth Grinder at Red 7
  • Tue. 10/28

    • Crown City Rockers at Emo's Lounge
    • Have Heart, Blacklisted, Ceremony, Bitter End, Let Down at Red 7
  • Wed. 10/29

    • Steel Train, Dear and the Headlights, Forgive Durden at Emo's
    • Ozomatli, Chali 2Na, DeLeon at Stubb's
  • Thu. 10/30

    • Japanther at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Magnolia Electric Co., Everest, Tre Orsi at the Mohawk
    • TV on the Radio, The Dirtbombs at Stubb's
    • Belaire (doing Italian horror film classics) at Emo's
    • Reign of Kindo at Emo's Lounge
    • The Last Vegas at Lovejoys
  • Fri. 10/31

    • Sole, RTX at Emo's (outside stage)
    • Cruiserweight (CD release), Pink Spiders, Mondo Primo at Emo's (inside stage)
    • Flametrick Subs at Emo's Lounge
    • Ghoul's Night Out III: The Dicks, Children In Heat, The Pickled Punks as Demented Are Go at Room 710
    • Pong at the Scoot Inn
    • STS9 at Stubb's
  • Sat. 11/1

    • The Mountain Goats, Kaki King at Antones
    • The Invincible Czars Creeptacular with Shaolin Death Squad, Mostly Dead, Brian Kenny Fresno at Room 710
  • Sun. 11/2




  • Mon. 11/3

  • Tue. 11/4

  • Wed. 11/5
  • Thu. 11/6
  • Fri. 11/7

    • Mad Decent Tour with Diplo, Abe Vigoda, Telepathe, Blaqstarr at Emo's
  • Sat. 11/8

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah, The National, Atmosphere, Minus The Bear, St Vincent, Trail of Dead, Deerhoof, Rival Schools, Islands, Annuals, Bishop Allen, Centromatic, Sleepercar, Frightened Rabbit, Spinto Band, Parts and Labor, Colourmusic, Experimental Dental School, 27, Til We're Blue or Destroy, Paul Green's School of Rock
      • Stage 2: Shearwater, Tim Fite, Magnetic Morning (Adam Franklin/Swervedriver and Sam Fogarino/Interpol), Kevin Seconds, The Cynics, Ugly Beats, Walter Schreifels, Pepi Ginsberg, The Revival Tour (with Chuck Ragan, Tom Gabel, Ben Nichols, Tim Barry), Frank Smith, Tim and Eric's Awesome Show, Coldtowne Comedy Hr, Altercation Punk Rock Comedy hour, Matt Bearden, Chris Fairbanks
      • Stage 3: Bad Brains, ALL, Dead Milkmen, Flipper, Adolescents, Integrity, Bouncing Souls, Swingin Utters, DOA, Killdozer, Cromags, Scared of Chaka, Young Widows, Leftover Crack, Trash Talk, World Burns to Death, Krumbums, Mammoth Grinder, Cute Lepers, Bitter End, High Tension Wires, Born to Lose
      • Stage 4: Clipse, Z-trip, Dan Deacon, Grupo Fantasma, Kool Keith/Dr. Octagon, Dengue Fever, Brownout!, Franki Chan, Toxic Avenger, Hawnay Troof, Starlynx and Bigface, Richard Henry, Yacht
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St., tickets on sale soon, will have breakdown by day as soon as I see it)

    • The Legendary Pink Dots at Stubb's
    • The Raven Tree (CD release) at Emo's
    • Buckethead at La Zona Rosa
  • Sun. 11/9

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah, The National, Atmosphere, Minus The Bear, St Vincent, Trail of Dead, Deerhoof, Rival Schools, Islands, Annuals, Bishop Allen, Centromatic, Sleepercar, Frightened Rabbit, Spinto Band, Parts and Labor, Colourmusic, Experimental Dental School, 27, Til We're Blue or Destroy, Paul Green's School of Rock
      • Stage 2: Shearwater, Tim Fite, Magnetic Morning (Adam Franklin/Swervedriver and Sam Fogarino/Interpol), Kevin Seconds, The Cynics, Ugly Beats, Walter Schreifels, Pepi Ginsberg, The Revival Tour (with Chuck Ragan, Tom Gabel, Ben Nichols, Tim Barry), Frank Smith, Tim and Eric's Awesome Show, Coldtowne Comedy Hr, Altercation Punk Rock Comedy hour, Matt Bearden, Chris Fairbanks
      • Stage 3: Bad Brains, ALL, Dead Milkmen, Flipper, Adolescents, Integrity, Bouncing Souls, Swingin Utters, DOA, Killdozer, Cromags, Scared of Chaka, Young Widows, Leftover Crack, Trash Talk, World Burns to Death, Krumbums, Mammoth Grinder, Cute Lepers, Bitter End, High Tension Wires, Born to Lose
      • Stage 4: Clipse, Z-trip, Dan Deacon, Grupo Fantasma, Kool Keith/Dr. Octagon, Dengue Fever, Brownout!, Franki Chan, Toxic Avenger, Hawnay Troof, Starlynx and Bigface, Richard Henry, Yacht
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St., tickets on sale soon, will have breakdown by day as soon as I see it)

    • Girl in a Coma, Bitch and the Exciting Conclusion at the Mohawk
    • Loudon Wainwright III at the Cactus Cafe (two shows, 6:30 and 9pm)





  • Mon. 11/10

    • Kathleen Edwards, John Doe at Stubb's
  • Tue. 11/11

  • Wed. 11/12
  • Thu. 11/13

    • Of Montreal, Icy Demons at Fiesta Gardens (2101 Bergman Ave.)
    • Electric Six, Local H, Golden Dogs at Emo's
    • Panic at the Disco, Dashboard Confessional, Plain White T's, The Cab at the Erwin Center (1701 Red River)
  • Fri. 11/14

    • Jedi Mind Tricks, Outerspace, Reef the Lost Cauze at Emo's
    • Aids Wolf at Emo's
    • Human Society Benefit with Pretty Boys, Scorpion Child, Grenadier at Red 7
  • Sat. 11/15

    • Green Jelly, Radioactive Chicken Heads, Rosemarys Billygoat, Mandown at Red 7 (free show)
  • Sun. 11/16






  • Mon. 11/17

  • Tue. 11/18
  • Wed. 11/19

  • Thu. 11/20

    • Torche, Black Cobra at Red 7
    • Holly Golightly & The Brokeoffs at Emo's
  • Fri. 11/21

  • Sat. 11/22
  • Sun. 11/23

    • The Trampskirts, The Admirals Club at Red 7





  • Mon. 11/24

  • Tue. 11/25

  • Wed. 11/26

    • Blitzen Trapper, The Parson Red Heads at the Mohawk
  • Thu. 11/27

  • Fri. 11/28

  • Sat. 11/29

    • In Flames, All That Remains, Gojira, 36 Crazy Fists at La Zona Rosa
  • Sun. 11/30






  • Mon. 12/1

  • Tue. 12/2

    • Deerhunter, Times New Viking at Emo's
  • Wed. 12/3

  • Thu. 12/4

  • Fri. 12/5
  • Sat. 12/6

  • Sun. 12/7






  • Mon. 12/8

  • Tue. 12/9
  • Wed. 12/10

  • Thu. 12/11

    • Venetian Snares, Otto Von Schirach, Cyrus Rex, Naha at Elysium
  • Fri. 12/12

  • Sat. 12/13

  • Sun. 12/14






  • Mon. 12/15

  • Tue. 12/16

  • Wed. 12/17

  • Thu. 12/18

  • Fri. 12/19

  • Sat. 12/20

  • Sun. 12/21






  • Mon. 12/22

  • Tue. 12/23

  • Wed. 12/24

  • Thu. 12/25

  • Fri. 12/26

  • Sat. 12/27

  • Sun. 12/28






  • Mon. 12/29

  • Tue. 12/30

  • Wed. 12/31

  • Thu. 1/1

  • Fri. 1/2

  • Sat. 1/3

  • Sun. 1/4