Showlist Austin logo

Fun Fun Fun Fest ad


Audio Tech Austin ad


Austin Simply Fit ad


Spiderhouse

Super Secret Records

Austin Uncharted

Safehouse Sessions

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Ride Austin

Beerland

Birds Barbershop

Copeland Guitars

  • Thu. 9/18

    • Riverboat Gamblers, Night Marchers, The Yuppie Pricks at Emo's (outside stage)
    • One Mississippi, Cartright, Militant Babies at Emo's
    • L.A. Dies, Reverse X Rays, The Record Breakers at the Creekside Lounge
    • Austinist Indieroke at the Mohawk
    • URN at Red 7
    • A Faulty Chromosome, PJ and the Bear, Vinyl Dharma, The Steps at the Parish
    • DD Dagger, MC Sweet Tea and the Allysons, Melissa Bryan at Lovejoys
    • Austin Daze presents Dum Dum and the Smarties, Mouse.About, Damp Heat, Xathax, Black Molly at Ruta Maya
    • Paul Baribeau, Good Luck, Boogdish, Chris Paddock at the Natrix Natrix House (3222 John Campbell's Trail, 8pm)
    • Casey Gill, JWW & The Prospectors, Fatman & Little Boy: The Atomic Duo at the Scoot Inn
    • Dubb Sicks, Cali Zack at Flamingo Cantina
    • Time Out at the Hole in the Wall
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
    • Little Gentlemen, The 71's, Aftermath Theory, Spy Ring, Frantic Claim, Makeout Melody at Headhunters
  • Fri. 9/19

    • Silver Jews, James Jackson Toth, Charles Potts Magic Windmill Band at Emo's (outside stage)
    • Boxcar Satan, Red X Red M, Megazilla, Good Times Crisis Band at Emo's (inside stage)
    • Sera Cahoone, Sam Champion at Emo's Lounge
    • ECFA at Trailer Space
    • Chameleon Kings, DJ Phil Templar, Heart and Soul Sound System at Beerland
    • ATX Converge with White Denim, Belaire, Black Joe Lewis and the Honey Bears, FreshMillions at the Mohawk
    • The Drunks (record release), Split Hoof, The Blood Royale, Maneaters of Tsavo, Tia Carrera (9pm) at Room 710
    • Lady Tightrope presents A British Invasion Dance Party with Dans La Lune, The Ugly Beats, Wine & Revolution at the Beauty Bar
    • Los Bones, Van Buren Boys, Magic Jewels, A Corpse Vanishes at Red 7
    • Goodnight Goddess, Set Aflame, Grenadier at Red 7
    • 8Bit/Circuit Bent Show with Sievert, Hexcrusher, Gary Barftits, Ms. CircuitBentDeviant at Rancho Relaxo
    • ST 37, Followed By Static, Douglas Ferguson, Shawn David McMillen at the Scoot Inn
    • Ryan Scroggins & the Trenchtown Texans, Channel One, Kevin Goes 2 College, Proper Villain Soundsystem at Flamingo Cantina
    • Parlor Mob, Scorpion Child at Stubb's
    • The Golden Boys, The Tunnels at the Hole in the Wall
    • Paul Minor, No Show Ponies, Petals at Lamberts (10:30pm)
    • Bloodshot Pyramid, Hello Lover (Dallas), Shotgun Hustler, Far Beyond Pluto at Trophy's
  • Sat. 9/20

    • The Templars, Krum Bums, The Broadsiders, Sore Losers at Emo's (inside stage)
    • The New Year, A Weather Beautiful, Supermachines at Emo's (outside stage)
    • Egypt Central at Emo's Lounge
    • Earthmen and the Strangers, ELV!S, BeckyLee, Drunkfoot at Beerland
    • Pinback, Kylesa at the Mohawk (outside stage)
    • Tussle, Transmography at the Mohawk (inside stage)
    • AMODA Digital Showcase featuring Bit Shifter, Nullsleep, About This Product, DJ Fuckin' A, many visual artists at Club Deville ($7 general, $4 for AMODA members)
    • Car Stereo (Wars) at the Beauty Bar
    • Consider the Source (CD release) at Red 7
    • Hairy Apes BMX, Mike Dillon's Go Go Jungle, Todd Sickafoose's Blood Orange at the Parish
    • Dawn Over Zero, 8Systems, Moving Atlas, The Orphan Dream at Flamingo Cantina
    • The Invincible Czars (10pm), Everybody Dankcink Now (Gadjo Disko Russian Dance Party, 11pm on) at the Cockpit (113 San Jacinto)
    • Dark Star Orchestra at Stubb's
    • Golden Arm Trio does Duke Ellington at Lamberts (10:30pm)
    • The Fever Dreams, Haunting Oboe Music, Prayer for Animals at the Hole in the Wall
    • Manifesto at Trophy's
    • Pecan Street Festival with Tommy Tutone, Aliens, Jolly Garogers, Sunset, The Boxing Lesson, The Steps, Suzanna Choffel, The Eggmen, Follow That Bird, Many Birthdays, The McMercy Family Band, Mingo Fishtrap, No Mas Bodas, Night Viking, The Paul Green School of Rock, Southern Drama, Teddy and Marge, Wax Museum Pandemonium
  • Sun. 9/21

    • The Queers, The Independents, LJ Allstars, Capitalist Kids, Send Help at Red 7
    • The Oh Sees, Strange Boys, When Dinosaurs Ruled the Earth, Sic Alps, Ty Segall at Beerland
    • Red River Beach Party with Til We're Blue or Destroy, Wine and Revolution, Strange Attractors, Moonlight Towers, Shapes Have Fangs, Toko-Ri Get High, Poor People, Nick Ginbey, Blase Faire, Goldcure, The Onlys, Naysays, Ume, Loxsly, DJs Orion, King Louie, Hobo D, Trey Lopex, Starsign, Manny, Bigface, Tweedy at the Mohawk and Club Deville
    • Ed Mudshi (Paris, ex-Victim's Family), Crapulence, Obnosticon, Jazzus Lizard at Room 710
    • Defender at the Beauty Bar
    • Ani Difranco, Jeff Klein at Stubb's
    • Dertybird, Odis, Clay Berkes, Diasporic at the Hole in the Wall





  • Mon. 9/22

    • Sic Alps, Thee Oh Sees, Yellow Fever, TY Segall at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Pompeii, E For Explosion, The Send at Emo's
    • Juan Maclean, L.A.X., Ian Orth at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Power Squid, Mistress Stephanie and Her Melodic Cat, The Saturday Night Matador at the Beauty Bar
    • Bun B at the Parish
    • Blameshift, The Material, And Then There Was You, Run Doris Run at Stubb's
    • Suzanne Hall, Rogue River String Band, Fat Man and Little Boy: The Atomic Duo at the Hole in the Wall
  • Tue. 9/23
  • Wed. 9/24

    • Stereolab, Atlas Sound at La Zona Rosa
    • Ill Intent, Horizons, Tie Fighter at Trailer Space
    • Til We're Blue or Destroy, Hollywood Gossip, Prom Nite at Emo's
    • 101X Homegrown Live with Ringo Deathstarr, Cry Blood Apache at the Mohawk
    • In Case We Die, Issac the Blind, Bereft of Reason, Sons of Salem, Sangre de Christo at Red 7
    • Contra Coup, River City All-Stars at Flamingo Cantina
    • The Unfortunate Heads, Dustin Welch, Johhny Goudie, Todd Deatherage at the Hole in the Wall
    • The Lost Soul Review at the Creekside Lounge (7-9pm)
    • The Go Action Team, The Hunz, Nanosmash at Trophy's
  • Thu. 9/25
  • Fri. 9/26

    • Spot Fest I benefit show with Strange Boys, Teeners, Golden Boys, more TBA at Club 1808 (12th and Chicon)
    • D.S.B., Bastard Sons of Apocalypse, The Altars at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Cool Kids, Voxtrot, Belaire at the Mohawk (must RSVP here)
    • Rockland Eagles, High Watt Crucifixers at Red 7
    • Car Stereo (Wars) at Emo's Lounge
    • Drive By Truckers, Shooter Jennings at Emo's (outside stage)
    • Heartless Bastards, Dead Confederate, Wax Fang at Emo's (inside stage)
    • Thomas Function, Wax Museums, The Teeners, Teenage Cool Kids, Harlem at Beerland
    • The Jungle Rockers, Mr. Lewis & the Funeral Five, De Los Muertos, The In and Outlaws at Room 710
    • Miles Hunt & Erica Nockalls (of the Wonderstuff), Wayne Hussey (of the Mission), Exit at Elysium
    • Jamie Lidell, Black Joe Lewis and the Honeybears at the Parish
    • Subrosa Union, Echosquad, One Pin Short at Flamingo Cantina
    • Gnarls Barkley, CSS at Stubb's
    • G Love and Special Sauce at La Zona Rosa
    • The Service Industry, The Bitter Spills (MN), Mike Nicolai at the Hole in the Wall
    • The Austin City Limits Festival with Manu Chao, The Mars Volta, N.E.R.D., Hot Chip, Vampire Weekend, David Byrne, Gogol Bordello, CSS, Yeasayer, M. Ward, Jenny Lewis, The Strange Boys, Mates of State, Alejandro Escovedo, What Made Milwaukee Famous, more at Zilker Park
  • Sat. 9/27

    • Theater Fire at End of an Ear (4pm, free)
    • Spot Fest I benefit show with Blood Royale, Vitamins, Naw Dude at Club 1808 (12th and Chicon)
    • The Butthole Surfers, Fuckemos, The Kills (outdoors), Mugison (indoors, after) at Stubb's
    • Jose Gonzales, Neva Dinova, McCarthy Trenching at Emo's (inside stage)
    • Okkervil River, Man Man, Crooked Fingers at Emo's (outside stage)
    • Car Stereo (Wars) at Emo's Lounge
    • The Unbookables Chicken-Wire Show at Beerland
    • Sunset Rubdown at the Mohawk
    • The Swell Season, Bill Callahan at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
    • Sons of Hercules, Black Panda, Monkeytown at the Scoot Inn
    • Carbide, Rend at Room 710
    • Electric Frankenstein, Shit City High at Red 7
    • Full Service, Killer Crocs at Flamingo Cantina
    • Pataphysics, Cry Blood Apache at the Hole in the Wall
    • No Show Ponies at Trophy's
    • Jakob Dylan and The Gold Mountain Rebels, Back Door Slam at Antones
    • The Austin City Limits Festival with Beck, Robert Plant & Alison Krauss, Roky Erickson, Iron & Wine, Spiritualized, Duffy, John Fogerty, Del tha Funkee Homosapien, Sharon Jones & the Dap Kings, MGMT, Black Joe Lewis & the Honeybears, Erykah Badu, Man Man, Jose Gonzalez, more at Zilker Park
  • Sun. 9/28

    • Selenese at Emo's
    • DJs Ben Blackout & Yevez, The Diagonals, The Frenz at Beerland
    • Master Slash Slave at the Mohawk
    • Camp X-Ray, Fake Problems (FL), Broken Gold (from Riverboat Gamblers and Grand Champeen), Frank Turner (UK), Radioland Murders at Red 7 (free)
    • Church of the Friendly Ghost presents Amputee, Robert Peirson, Gary Barftits at the Salvage Vanguard Theater (7:30pm, $5)
    • Conor Oberst and the Mystic Valley Band, M Ward, Jenny Lewis at La Zona Rosa
    • The Black Keys, The Black Angels, Jessica Lee Mayfield at Stubb's
    • The Harlequins, Adrian and the Sickness, Diasporic at the Hole in the Wall
    • The Austin City Limits Festival with Foo Fighters, Band of Horsees, Tegan and Sara, The Raconteurs, Gnarls Barkley, Okkervil River, Neko Case, Against Me!, Stars, Gillian Welch, Octopus Project, The Kille, Scott Biram, The M's, White Denim, AA Bondy, more at Zilker Park





  • Mon. 9/29

    • Cut Copy, The Presets at Emo's (outside stage)
    • The Cola Freaks (Denmark), The Black Time (England), Manikin, The No No No Hopes at Emo's (inside stage)
    • Mountains in the Moon, Tiny Tin Hearts at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Thrasher presents Dirty Devil Race To Hell Tour with Lower Class Brats, Throwrag, Roger Merit & the Disasters, Static Thought, Viva Hate at Red 7
    • Tito and the Man at the Hole in the Wall
  • Tue. 09/30

    • Crusaders of Love (France), Static Static at Beerland
    • Jonathan Richman at the Continental Club
    • My Empty Phantom, Fiction, Pablo (of Hotel Hotel) at the Hideout (617 Congress Ave., 8pm)
    • Clyde & Clem's Whiskey Business, Roger Wallace at the Hole in the Wall
  • Wed. 10/1

    • Harry Merry (Holland), We Are Good Friends at Beerland
    • The Broken West at the Mohawk
    • Jonathan Richman at the Parish
    • Sea Legs, Leo Rondeau, McMercy Family Band at the Hole in the Wall
    • Patti LaBelle at the Long Center (701 W. Riverside Dr.)
  • Thu. 10/2
  • Fri. 10/3

    • Iron Age, Odhinn at the Broken Neck
    • Ra Ra Riot at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • The Humpers, Tim Napalm And The Cherry Darlings at Red 7 (outside stage)
    • Dayglo Abortions, The Accused, Summer of Blood, You People at Red 7 (inside stage)
    • Yellow Fever, Yip Yip, Daniel Francis Doyle, Pataphysics at Emo's
    • L'Austin Space III at Emo's Lounge
    • The Ooga Boogas (Australia), Hex Dispensers, Lovetaps at Beerland
    • Waxploitation DJs present A Soul Happening at Club Deville
    • Low Line Caller at the Mohawk
    • Shinola at Room 710
    • Afrissippi at Flamingo Cantina
    • Ra Ra Riot, Walter Meego, The Morning Benders at Stubb's
    • White Ghost Shivers at the Continental Club
    • Hipnautica, Subspace Freakquency at Elysium
    • Follow That Bird! (EP release), Ume, Bear Claw at the Parlor
    • The Skeletons (CD Release), Corinne Rose, The Nematoads at the Hole in the Wall
    • The Deaf Ears, The Jeebs at Trophy's
  • Sat. 10/4

    • Clutch, The Sword, Graveyard at Stubb's
    • El Flaco, Pocket FishRMen, Foot Foot at the Scoot Inn
    • Quintron and Miss Pussycat, Golden Triangle, The Ooga Boogas at Emo's
    • The Calm Blue Sea (CD release), The Midgetmen, Murdocks, Hat Talk at Emo's Lounge
    • Sunset, Physics of Meaning, The Lovely Sparrows at the Mohawk
    • The Archibalds, The Push, The Directory at Club Deville
    • Tito and Tarantula, De Los Muertos, Mice and Rifles at Red 7
    • Leroy Shakespeare & Mystic Vibes at Flamingo Cantina
    • Sad Accordions, Red Leaves, The Diamond Center (Lubbock) at the Parlor
    • The Kooks, The Whigs at Antones
    • The Alice Rose, Nic Armstrong, Wiretree at the Hole in the Wall
    • The Backsliders at Trophy's
  • Sun. 10/5




  • Mon. 10/6

    • D.S.B. (Japan), Saviours, The Roller, Scared Shock at Emo's
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Fear Before the March of Flames, Dameira, I Am The Ocean, Consider The Source, The Cabaret at Red 7
  • Tue. 10/7

    • Tsu Shi Ma Mi Re at Emo's
    • Pattern is Movement, Balmorhea at the Mohawk
  • Wed. 10/8

    • Bible of the Devil, Blackholicus at Emo's
    • Followed By Static, MonkeyTown, Monster Sleeps Quiet at Beerland
    • Yelle at the Mohawk
    • The Presidents Of The United States Of America, The Black and White Years at Stubb's
  • Thu. 10/9

    • Monotonix, Mike Relm, El Paso Hot Button at the Mohawk
    • The Academy Is, We the Kings, Carolina Liar, Hey Monday at Emo's
    • Capital Scam (tour kickoff) at Red 7
    • Chris Collingwood (of Fountains of Wayne) at Stubb's
  • Fri. 10/10

    • One Mississippi, Good Times Crisis Band, Camp X-Ray at the Hole in the Wall
    • High Watt Crucifixers, New Disaster, Yayo, Year of the Kid at Emo's
    • La Snacks, Transmography, Follow That Bird, DJ John Gross at the Mohawk
    • The Devil & the Sea (LA), Las Cruces, Pack of Wolves at Room 710
    • Rigor Mortis, Within Chaos at Red 7
    • Mercy Mercedes, Scenes & Sirens at Red 7
    • The Walkmen, The Little Ones at the Parish
    • Elaine Greer, One Hundred Flowers, Sea Legs at Club Deville
    • Citizen Cope (solo acoustic) at Hogg Auditorium (UT campus)
    • The Skatalites, The Mau Mau Chaplains at Flamingo Cantina
    • Widespread Panic at the Backyard
  • Sat. 10/11

    • Cop on Fire (Spain), Unit 21, Doom Siren at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Akimbo, When Dinosaurs Ruled the Earth, The High Cost of Living at Emo's
    • The Dead Science, My Education, Hotel Hotel at Emo's Lounge
    • Say Hi (formerly Say Hi to Your Mom) at the Mohawk
    • Averse Sefira, HOD at Room 710
    • Helios Creed's Chrome at Red 7
    • Sarcolytic, Carbide, By Any Means Necessary at Red 7
    • Depleted Resource Radio Show at Trailer Space
    • The Rumble Strips, Birdmonster at the Parish
    • The Skatalites, The Bandulus at Flamingo Cantina
    • Cat Power, Appaloosa at Stubb's
    • Widespread Panic at the Backyard
  • Sun. 10/12

    • The Higher, Just Surrender, The White Tie Affair, The Morning Of at Emo's
    • Margot and the Nuclear So and So's, David Vandervelde, Judgement Day at the Mohawk
    • The Roots, Estelle, Gym Class Heroes at the Backyard





  • Mon. 10/13
  • Tue. 10/14

    • The Magnetic Fields at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
    • Boston Spaceships (Robert Pollard), The High Strung at the Parish
    • Anti Nowhere League, The Last Gang, Spittin' Bullets at Red 7
    • A Place to Bury Strangers, Sian Alice Group, Ringo Deathstarr at Emo's (inside stage)
  • Wed. 10/15

    • Baby Dee (from Current 93), Hello Lovers!, Precious Blood at Emo's Lounge
    • The Rocket Summer, Phantom Planet, The Secret Handshake, The Morning Light at Emo's (outside stage)
    • High Places, Moth!Fight!, The Sour Notes at Emo's (inside stage)
    • The Steps, Built By Snow, The Bright Light Social Hour at the Parish
  • Thu. 10/16

    • Opeth, Baroness, High on Fire at the Monarch Event Center (6406 N. IH-35 suite 3100)
    • ST 37, Triplewide at Lovejoys
    • Ovenbirds (ex-Zykos/Gloria Record) at Emo's (inside stage)
    • Dressy Bessy, Casper & the Cookies at Emo's Lounge
    • Jungle Rockers, Thunderchiefs, Lost Soul Revue at Lovejoys
  • Fri. 10/17

    • The Wedding Present, The Jealous Girlfriends at the Mohawk
    • Seaweed, Shaft: El Grup De Rock at Red 7
    • Devin the Dude, Coughee Brothaz at Emo's (outside stage)
    • Sunburned Hand of the Man at Emo's Lounge
    • The Story Of (CD release) at Emo's (inside stage)
    • The Chumps at Room 710
    • Charlie Louvin at the Cactus Cafe
  • Sat. 10/18

    • Portugal the Man, Earl Greyhound, Wintersleep at Emo's
    • Roman Gabriel Todd's Beast Rising Up Out of the Sea, Foot Patrol (CD Release), Rabbit Fist, The Hot As Shits, Crapulence (8pm) at Room 710
    • Klub Sin at Red 7
    • Everlast, the Lordz at Antones
  • Sun. 10/19




  • Mon. 10/20

    • Girl Talk, Grand Buffet, Hearts of Darkness at Emo's (outside stage)
    • Born Ruffians, Plants and Animals at Emo's (inside stage)
    • Weezer, Tokyo Police Club, Angels & Airwaves at the Erwin Center (1701 Red River)
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Uh Huh Her at the Parish
  • Tue. 10/21
  • Wed. 10/22
  • Thu. 10/23

    • MSTRKRFT at La Zona Rosa
    • The Independents, Hoodrats, Sober Daze at Emo's
    • Future Clouds and Radar, Brothers and Sisters at the Parish
  • Fri. 10/24

    • Cold War Kids, A.A. Bondy at Emo's (outside stage)
    • The Bermondsey Joyriders, The Flash Boys at Emo's
    • The Cruxshadows, Ayria, I:Scintilla at Elysium
    • Jason Mraz, Lisa Hannigan at Stubb's
  • Sat. 10/25

    • Pierced Arrows (2/3 of Dead Moon), The Hex Dispensers, The Young, Deskonocidos at Emo's
    • The Bulemics, Roger's Porn Collection at Room 710
    • Watain, Withered, Book of Black Earth, Sarcolytic, Sakrefix, Vex, Ritual Killer at Red 7 (inside stage)
    • Rabid Rabbit, Deathhell Battle Tank, Dickins at Red 7 (outside stage)
    • Kings of Leon, The Stills, We Are Scientists at the Austin Music Hall
    • Ben Folds, Missy Higgins at Stubb's
  • Sun. 10/26

    • Shang-a-Lang, God Equals Genocide, Sex Advice at Trailer Space
    • Underground Railroad to Candyland, Shark Pants, Triclops!, Serious Tracerz at Beerland
    • Rise Against, Alkaline Trio, Thrice, Gaslight Anthem at the Austin Music Hall
    • The Backyard's final show with Willie Nelson, Ruthie Foster, Grupo Fantasma, Kelly Willis, The Gourds, Carolyn Wonderland, Nakia & His Southern Cousins, Lucky Tomblin Band, Elizabeth Wills at the Backyard





  • Mon. 10/27

    • Horrorpops, Beat Union Direct, 7 Shot Screamers at Emo's (outside stage)
    • Lover!, Screaming Females, Yellow Fever at Emo's
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Hour of the Wolf, Mammoth Grinder at Red 7
  • Tue. 10/28

    • Crown City Rockers at Emo's Lounge
    • Have Heart, Blacklisted, Ceremony, Bitter End, Let Down at Red 7
  • Wed. 10/29

    • Steel Train, Dear and the Headlights, Forgive Durden at Emo's
    • Ozomatli, Chali 2Na, DeLeon at Stubb's
  • Thu. 10/30

    • Japanther, When Dinosaurs Ruled the Earth, Best Fwends, Killer Dreamer at Beerland
    • Magnolia Electric Co., Everest, Tre Orsi at the Mohawk
    • TV on the Radio, The Dirtbombs at Stubb's
    • Belaire (doing Italian horror film classics) at Emo's
    • Reign of Kindo at Emo's Lounge
    • The Last Vegas at Lovejoys
  • Fri. 10/31

    • Sole, RTX at Emo's (outside stage)
    • Cruiserweight (CD release), Pink Spiders, Mondo Primo at Emo's (inside stage)
    • Flametrick Subs at Emo's Lounge
    • Ghoul's Night Out III: The Dicks, Children In Heat, The Pickled Punks as Demented Are Go at Room 710
    • Pong at the Scoot Inn
    • Circus of Horrors Halloween Blowout celebrating Flamingo's 17th Birthday with Grimy Styles, Full Service at Flamingo Cantina
    • STS9 at Stubb's
  • Sat. 11/1

    • The Mountain Goats, Kaki King at Antones
    • The Invincible Czars Creeptacular with Shaolin Death Squad, Mostly Dead, Brian Kenny Fresno at Room 710
  • Sun. 11/2




  • Mon. 11/3

  • Tue. 11/4

  • Wed. 11/5

    • City Of Ships (VA), Camp X-Ray, Damage Pants at Red 7
    • Joe Satriani, Leslie West, Corky Laing at the Austin Music Hall
  • Thu. 11/6
  • Fri. 11/7

    • Mad Decent Tour with Diplo, Abe Vigoda, Telepathe, Blaqstarr at Emo's
    • Calexico, Bowerbirds at Antones
  • Sat. 11/8

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah, The National, Atmosphere, Minus The Bear, St Vincent, Trail of Dead, Deerhoof, Rival Schools, Islands, Annuals, Bishop Allen, Centromatic, Sleepercar, Frightened Rabbit, Spinto Band, Parts and Labor, Colourmusic, Experimental Dental School, 27, Til We're Blue or Destroy, Paul Green's School of Rock
      • Stage 2: Shearwater, Tim Fite, Magnetic Morning (Adam Franklin/Swervedriver and Sam Fogarino/Interpol), Kevin Seconds, The Cynics, Ugly Beats, Walter Schreifels, Pepi Ginsberg, The Revival Tour (with Chuck Ragan, Tom Gabel, Ben Nichols, Tim Barry), Frank Smith, Tim and Eric's Awesome Show, Coldtowne Comedy Hr, Altercation Punk Rock Comedy hour, Matt Bearden, Chris Fairbanks
      • Stage 3: Bad Brains, ALL, Dead Milkmen, Flipper, Adolescents, Integrity, Bouncing Souls, Swingin Utters, DOA, Killdozer, Cromags, Scared of Chaka, Young Widows, Leftover Crack, Trash Talk, World Burns to Death, Krumbums, Mammoth Grinder, Cute Lepers, Bitter End, High Tension Wires, Born to Lose
      • Stage 4: Clipse, Z-trip, Dan Deacon, Grupo Fantasma, Kool Keith/Dr. Octagon, Dengue Fever, Brownout!, Franki Chan, Toxic Avenger, Hawnay Troof, Starlynx and Bigface, Richard Henry, Yacht
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St., tickets on sale soon, will have breakdown by day as soon as I see it)

    • The Legendary Pink Dots at Stubb's
    • The Raven Tree (CD release) at Emo's
    • The Secret Society of the Sonic Six, Los Llamarada (Mexico) at Beerland
    • Buckethead at La Zona Rosa
  • Sun. 11/9

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah, The National, Atmosphere, Minus The Bear, St Vincent, Trail of Dead, Deerhoof, Rival Schools, Islands, Annuals, Bishop Allen, Centromatic, Sleepercar, Frightened Rabbit, Spinto Band, Parts and Labor, Colourmusic, Experimental Dental School, 27, Til We're Blue or Destroy, Paul Green's School of Rock
      • Stage 2: Shearwater, Tim Fite, Magnetic Morning (Adam Franklin/Swervedriver and Sam Fogarino/Interpol), Kevin Seconds, The Cynics, Ugly Beats, Walter Schreifels, Pepi Ginsberg, The Revival Tour (with Chuck Ragan, Tom Gabel, Ben Nichols, Tim Barry), Frank Smith, Tim and Eric's Awesome Show, Coldtowne Comedy Hr, Altercation Punk Rock Comedy hour, Matt Bearden, Chris Fairbanks
      • Stage 3: Bad Brains, ALL, Dead Milkmen, Flipper, Adolescents, Integrity, Bouncing Souls, Swingin Utters, DOA, Killdozer, Cromags, Scared of Chaka, Young Widows, Leftover Crack, Trash Talk, World Burns to Death, Krumbums, Mammoth Grinder, Cute Lepers, Bitter End, High Tension Wires, Born to Lose
      • Stage 4: Clipse, Z-trip, Dan Deacon, Grupo Fantasma, Kool Keith/Dr. Octagon, Dengue Fever, Brownout!, Franki Chan, Toxic Avenger, Hawnay Troof, Starlynx and Bigface, Richard Henry, Yacht
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St., tickets on sale soon, will have breakdown by day as soon as I see it)

    • Girl in a Coma, Bitch and the Exciting Conclusion at the Mohawk
    • Loudon Wainwright III at the Cactus Cafe (two shows, 6:30 and 9pm)





  • Mon. 11/10

    • Kathleen Edwards, John Doe at Stubb's
  • Tue. 11/11

  • Wed. 11/12
  • Thu. 11/13

    • Of Montreal, Icy Demons at Fiesta Gardens (2101 Bergman Ave.)
    • Electric Six, Local H, Golden Dogs at Emo's
    • Panic at the Disco, Dashboard Confessional, Plain White T's, The Cab at the Erwin Center (1701 Red River)
  • Fri. 11/14

    • Jedi Mind Tricks, Outerspace, Reef the Lost Cauze at Emo's
    • Aids Wolf at Emo's
    • Human Society Benefit with Pretty Boys, Scorpion Child, Grenadier at Red 7
  • Sat. 11/15

    • Japanther, Underground Railroad to Candyland at Emo's
    • Green Jelly, Radioactive Chicken Heads, Rosemarys Billygoat, Mandown at Red 7 (free show)
  • Sun. 11/16






  • Mon. 11/17

  • Tue. 11/18
  • Wed. 11/19

    • Final Conflict, Laughin Dogs, Doom Siren at Emo's
  • Thu. 11/20

    • Torche, Black Cobra at Red 7
    • Holly Golightly & The Brokeoffs at Emo's
  • Fri. 11/21

    • Sass Dragons (IL), Bread & Bottle (IL), Black Panda, Sex Advice, The No No No Hopes at Beerland
  • Sat. 11/22
  • Sun. 11/23

    • The Trampskirts, The Admirals Club at Red 7





  • Mon. 11/24

  • Tue. 11/25

  • Wed. 11/26

    • Blitzen Trapper, The Parson Red Heads at the Mohawk
  • Thu. 11/27

  • Fri. 11/28

  • Sat. 11/29

    • In Flames, All That Remains, Gojira, 36 Crazy Fists at La Zona Rosa
  • Sun. 11/30






  • Mon. 12/1

  • Tue. 12/2

    • Deerhunter, Times New Viking at Emo's
  • Wed. 12/3

  • Thu. 12/4

  • Fri. 12/5
  • Sat. 12/6

  • Sun. 12/7






  • Mon. 12/8

  • Tue. 12/9
  • Wed. 12/10

  • Thu. 12/11

    • Venetian Snares, Otto Von Schirach, Cyrus Rex, Naha at Elysium
  • Fri. 12/12

  • Sat. 12/13

  • Sun. 12/14






  • Mon. 12/15

  • Tue. 12/16

  • Wed. 12/17

  • Thu. 12/18

  • Fri. 12/19

  • Sat. 12/20

  • Sun. 12/21






  • Mon. 12/22

  • Tue. 12/23

  • Wed. 12/24

  • Thu. 12/25

  • Fri. 12/26

  • Sat. 12/27

  • Sun. 12/28






  • Mon. 12/29

  • Tue. 12/30

  • Wed. 12/31

  • Thu. 1/1

  • Fri. 1/2

  • Sat. 1/3

  • Sun. 1/4