Showlist Austin logo

Fun Fun Fun Fest ad


Audio Tech Austin ad


Austin Simply Fit ad


Spiderhouse

Super Secret Records

Austin Uncharted

Safehouse Sessions

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Ride Austin

Beerland

Birds Barbershop

Copeland Guitars

  • Thu. 10/2

    • The Strip Cult at Emo's Lounge
    • The Glasses at Beerland
    • Adeline at the Mohawk (early show, 5:30pm)
    • Moonlight Towers at the Mohawk (late show, inside)
    • Your Kisses Cause Crashes, Bloody Knuckles, Phoenix Jackson, 33OD at Room 710
    • Saul Williams, Ringo Deathstarr at the Texas Union Ballroom (UT campus)
    • ikillcars, Ultra Wolf at the Creekside Lounge
    • Jungle Rockers, Neil Curran, Benny Peters at Lovejoys
    • Automatic Cycle, Jordan Mitchell, Paul Banks at Flamingo Cantina
    • The Spring Standards, The Rust Tones, Annie Madden Band at Stubb's
    • Time Out, Brooks Bannon at the Hole in the Wall
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
    • We the Granada, Joe's Rocket Shoppe, Far Beyond Pluto, Tornahoo at the Red Eyed Fly
  • Fri. 10/3

    • Iron Age, Odhinn at the Broken Neck
    • Ra Ra Riot at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • The Humpers, Gentlemen's Social Club, Tim Napalm And The Cherry Darlings, Deadly Companions at Red 7 (outside stage)
    • Dayglo Abortions, The Accused, Summer of Blood, You People at Red 7 (inside stage)
    • Yellow Fever, Yip Yip, Daniel Francis Doyle, Pataphysics at Emo's
    • L'Austin Space III at Emo's Lounge
    • The Ooga Boogas (Australia), Hex Dispensers, Lovetaps at Beerland
    • The B Scene with The Strange Boys at the Blanton Museum of Art (UT Campus, MLK at Congress, 8pm)
    • Waxploitation DJs present A Soul Happening at Club Deville
    • Low Line Caller (CD release), The Boxing Lesson, Canopy at the Mohawk
    • Amplified Heat, Shinola, The Action Is at Room 710
    • The Story Of, The Unfortunate Heads at Lamberts (9pm)
    • Ra Ra Riot, Walter Meego, The Morning Benders at the Parish (Moved from Stubb's)
    • Bridge Farmers, Watching the Moon, Bankrupt and the Borrowers, We'll Go Machete at the Creekside Lounge
    • Afrissippi at Flamingo Cantina
    • Cartright, Coma in Algiers, Elv!s, You Make Engine at the Scoot Inn (10pm, $5)
    • White Ghost Shivers at the Continental Club
    • Hipnautica, Subspace Freakquency at Elysium
    • Follow That Bird! (EP release), Ume, Bear Claw at the Parlor
    • The Skeletons (CD Release), Corinne Rose, The Nematoads at the Hole in the Wall
    • The Deaf Ears, The Jeebs, Nurk at Trophy's
  • Sat. 10/4

    • Clutch, The Sword, Graveyard (outside), Dremnt the End (inside, afterwards) at Stubb's
    • El Flaco, Pocket FishRMen, Foot Foot at the Scoot Inn
    • Quintron and Miss Pussycat, Golden Triangle, The Ooga Boogas at Emo's
    • The Calm Blue Sea (CD release), The Midgetmen, Murdocks, Hat Talk at Emo's Lounge
    • Flametrick Subs, Long Gone Daddys, Tranzig at Beerland
    • Sunset, Physics of Meaning, Diagonals, Southern Drama at the Mohawk
    • The Archibalds, The Push, The Directory at Club Deville
    • KAOS Radio benefit with The Blood Royale, Nano Smash, You People at Room 710
    • Tito and Tarantula, De Los Muertos, Mice and Rifles at Red 7
    • Leroy Shakespeare & Mystic Vibes at Flamingo Cantina
    • Sad Accordions, Red Leaves, The Diamond Center (Lubbock) at the Parlor
    • Blue Velvet's Grand Opening Party with MacLemore Avenue, DJ Bobby Trimble at Blue Velvet Vintage Clothing (217 W. North Loop, 7pm)
    • The Kooks, The Whigs at Antones
    • The Alice Rose, Nic Armstrong, Wiretree at the Hole in the Wall
    • The Backsliders, PJ and the Bear, Shotgun Hustler, We Are Wolves at Trophy's
  • Sun. 10/5




  • Mon. 10/6

    • Saviours, The Roller, Scared Shock at Emo's
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Fear Before the March of Flames, I Am The Ocean, Consider The Source, The Cabaret, Exotic Petting Zoo at Red 7
    • L.A. Dies, The Joy Bus at the Hole in the Wall
  • Tue. 10/7

    • Tsu Shi Ma Mi Re, Red X Red M, Snake Trap, Puff Puff at Emo's
    • Pattern is Movement, Balmorhea at the Mohawk
    • Vitamin X at the Broken Neck
    • HAAM benefit with Dixie Witch, Tia Carrera, Adrian & the Sickness at Room 710
    • The Bread, Roger Wallace at the Hole in the Wall
  • Wed. 10/8

    • Rahim at Emo's Lounge
    • Bible of the Devil, Blackholicus, Firehorse at Emo's
    • Followed By Static, MonkeyTown, Monster Sleeps Quiet at Beerland
    • Yelle, The Funeral Party, DJ Bigface at the Mohawk
    • Aliens, DD Dagger at Room 710
    • Inept, Rational Jackass, Muddspyder, Renae, Marmalakes, Sleepy Vahn, Moira at Red 7
    • The Presidents Of The United States Of America, The Black and White Years at Stubb's
    • JWW & The Prospectors, Chadd Thomas & the Crazy Kings, Darren Hoff & The Hard Times at the Hole in the Wall
    • Country Willie at Trophy's
    • Todd Snider at the Cactus Cafe
  • Thu. 10/9

    • Monotonix, El Paso Hot Button, The Laughing at the Mohawk (outside stage)
    • iKiLLCaRS, PVC Street Gang at the Mohawk (inside stage)
    • The Academy Is, We the Kings, Carolina Liar, Hey Monday at Emo's
    • HMS Foolhardy, The Seas, Glynn Wedgewood & JT at Emo's
    • The People Vs. De la Rosa, Carrier Monkey, Automusik, Opia at Room 710
    • Capital Scam (tour kickoff), Sleezus Fist, Molotov Compromise, S.T.D., Blank Generation, Combat Shock at Red 7
    • Zoraster, Lions of Tsavo, Sourvein, Four Days to Burn, Fire Horse at Red 7
    • Forget the Fork at Club Deville
    • Shiny Toy Guns, Jonezetta, The Delta Fiasco at the Parish
    • Chris Collingwood (of Fountains of Wayne), Calhoun at Stubb's
    • Prayer for Animals at the Hole in the Wall
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
    • Todd Snider at the Cactus Cafe
  • Fri. 10/10

    • One Mississippi, Good Times Crisis Band, Camp X-Ray at the Hole in the Wall
    • High Watt Crucifixers, New Disaster, Yayo, Year of the Kid at Emo's
    • The Strange Boys, The Bad Sports, John Schooley's One Man Band, Cause for Applause at Beerland
    • Serious Tracers at the Carousel Lounge
    • La Snacks, Transmography, Follow That Bird, DJ John Gross at the Mohawk
    • Jim Bradford's Birthday with Krum Bums, Cop On Fire (Spain), Blunt Force Trauma, 13th Victim, Sore Losers at Room 710
    • Caliban Goodbrain, DJs Scorpio & Scandalizer at the Beauty Bar
    • Powderburn, Within Chaos, Shrapnel, Dead Earth Politics, Paegan at Red 7
    • Pack of Wolves, The Rippers, S.A.T.S., Radioland Murders, Grand Archer, W.C.A. at Red 7
    • The Walkmen, The Little Ones at the Parish
    • Elaine Greer, One Hundred Flowers, Sea Legs at Club Deville
    • Citizen Cope (solo acoustic) at Hogg Auditorium (UT campus)
    • The Skatalites, The Mau Mau Chaplains at Flamingo Cantina
    • Bob Dylan hoot night at Trophy's
    • Widespread Panic at the Backyard
  • Sat. 10/11

    • Cop on Fire (Spain), Unit 21, Doom Siren at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Akimbo, When Dinosaurs Ruled the Earth, The High Cost of Living at Emo's
    • The Dead Science, My Education, Hotel Hotel at Emo's Lounge
    • Say Hi (formerly Say Hi to Your Mom) at the Mohawk (outside)
    • Mr.andMrs.Mays at the Mohawk (inside)
    • Bat Castle, Averse Sefira, Blaspherian, HOD, Mortality at Room 710
    • Helios Creed's Chrome, Invincible Czars, Confuzatron at Red 7
    • Sarcolytic, Carbide, By Any Means Necessary at Red 7
    • Austin Asian American Film Festival Party with Giant Hornets, Black Panda, Many Birthdays, Blase Faire, Anabelle at Club Deville
    • Depleted Resource Radio Show at Trailer Space
    • The Rumble Strips, Birdmonster at the Parish
    • The Skatalites, The Bandulus at Flamingo Cantina
    • Cat Power, Appaloosa at Stubb's
    • Gas Mask Attire, We'll Go Machete, Autons at the Parlor
    • Sunglasses and Mushrooms at the Hole in the Wall
    • Paris Falls, Your Kisses Cause Crashes, Midnight Frequency, Crushes at Trophy's
    • Deejer, BASE at the Red Eyed Fly
    • Widespread Panic at the Backyard
  • Sun. 10/12

    • The Higher, Just Surrender, The White Tie Affair, The Morning Of at Emo's
    • Margot and the Nuclear So and So's, David Vandervelde, Judgement Day at the Mohawk
    • The Roots, Estelle, Gym Class Heroes at the Backyard
    • Attitude Problem, Blood Royale, Branch Davidian, Naw Dude at Room 710
    • Lords, Blues at Red 7 (free)





  • Mon. 10/13

    • Goodnight Loving, Teeners, Harlem at Emo's
    • Awesome Color at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Benefit for Texas Democrats and the campaign of Mark Thompson with Spoon, Gary Clark, Jr. at the Parish
    • Cardinals at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
  • Tue. 10/14

    • The Magnetic Fields at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
    • Boston Spaceships (Robert Pollard), The High Strung at the Parish
    • Anti Nowhere League, The Last Gang, Spittin' Bullets at Red 7
    • A Place to Bury Strangers, Sian Alice Group, Ringo Deathstarr at Emo's (inside stage)
    • Hollow, Devour the World, A Crack In the Wall at Room 710
  • Wed. 10/15

    • Baby Dee (from Current 93), Hello Lovers!, Precious Blood at Emo's Lounge
    • The Rocket Summer, Phantom Planet, The Secret Handshake, The Morning Light at Emo's (outside stage)
    • High Places, Moth!Fight!, The Sour Notes at Emo's (inside stage)
    • Tom Schraeder, Brothers and Sisters, Leatherbag at the Mohawk
    • The Steps, Built By Snow, The Bright Light Social Hour at the Parish
  • Thu. 10/16

    • Opeth, Baroness, High on Fire at the Monarch Event Center (6406 N. IH-35 suite 3100)
    • ST 37, Triplewide at Lovejoys
    • Ovenbirds (ex-Zykos/Gloria Record) at Emo's (inside stage)
    • Dressy Bessy, Bad Flirt, Loxsly at Emo's Lounge
    • 999 Eyes presents Evil Fest with That Damned Band, DJs from Gadjo Disco, Wax Museum Pandemonium at Room 710
    • James and the Douchebags, Filthy J at the Parlor
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
  • Fri. 10/17

    • The Wedding Present, The Jealous Girlfriends, New Roman Times, Astronautilis (inside after) at the Mohawk
    • Nachtmystium, Wolves in the Throne Room, Vesparian Sorrow, Nosferion at Red 7
    • Devin the Dude, Coughee Brothaz at Emo's (outside stage)
    • Sunburned Hand of the Man, Franklin's Mint at Emo's Lounge
    • The Story Of, The Unbearables, The Astronaut Suit at Emo's (inside stage)
    • When Dinosaurs Ruled the Earth, Cave, Megazilla, Magic Jewels at Beerland
    • The Chumps, The Hoodrats, Black Panda, Deadly Companions at Room 710
    • Bloody Tears, Ripe at the Scoot Inn
    • Charlie Louvin at the Cactus Cafe
    • The Ars Supernova, Good Luck Academy, Naked Empire, Under the Green at Stubb's
    • Rook, Tin Can Phone at Trophy's
  • Sat. 10/18

    • Serious Tracers at Sound On Sound Records
    • Portugal the Man, Earl Greyhound, Wintersleep at Emo's (outside stage)
    • Hacienda, The Hot Pentacostals at Emo's (inside stage)
    • Murdocks, Model UN, The Orange at Emo's Lounge
    • Ugly Beats, Shapes Have Fangs, Dans La Lune, Churchwood at Beerland
    • Apollo Sunshine at the Mohawk
    • Foot Patrol (CD Release), Rabbit Fist, The Hot As Shits at Room 710
    • Klub Sin at Red 7
    • Outformation at the Parish
    • Pepper, Supervillains, Passafire at Stubb's
    • Everlast, the Lordz at Antones
    • James Rider, Grub Dog and the Modestos, The Tangle, Bad Day Motorcade at Trophy's
  • Sun. 10/19

    • Deer Tick, The Black, Chris Paddock, Mandarin Dynasty at Emo's Lounge
    • Mucca Pazza at Emo's
    • Followed By Static, The Black Shirts at Beerland
    • Mike Relm, The Side Show at the Mohawk
    • The Ting Tings at the Parish





  • Mon. 10/20

    • Girl Talk, Grand Buffet, Hearts of Darkness at Emo's (outside stage)
    • Born Ruffians, Plants and Animals at Emo's (inside stage)
    • Weezer, Tokyo Police Club, Angels & Airwaves at the Erwin Center (1701 Red River)
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Uh Huh Her, The Fashion at the Parish
  • Tue. 10/21

    • Dredg, Division Day at Emo's
    • Bombs Away Baby, Mutant Press at Room 710
    • The Death Set at Red 7
  • Wed. 10/22

    • Cause for Applause, Coma in Algiers at Emo's
    • Animal Electric, One Man Machine, Ichi Ni San Shi at Emo's Lounge
    • Blow Hole at Beerland
    • Talkdemonic at the Mohawk
    • Jim Rose Circus at Antones
    • Scott Reynolds & the Steaming Beast, Chris McFarland at Room 710
  • Thu. 10/23

    • MSTRKRFT at La Zona Rosa
    • The Independents, 13th Victim, Hoodrats, Sober Daze at Emo's
    • Generator Benefit with The Teeners, Dikes of Holland, The Stuffies at Beerland
    • Many Birthdays, Crushes, The Great Nostalgic, Wicked Pro Wrestler at the Mohawk
    • Future Clouds and Radar, Brothers and Sisters at the Parish
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
  • Fri. 10/24

    • Cold War Kids, A.A. Bondy at Emo's (outside stage)
    • The Bermondsey Joyriders, The Flash Boys, The Apeshits at Emo's
    • Locksley, Hymns at Emo's Lounge
    • Meat Purveyors, Cher UK, The Sanguinistas at Room 710
    • The Cruxshadows, Ayria, I:Scintilla at Elysium
    • Jason Mraz, Lisa Hannigan at Stubb's
    • Bombs Away Baby, Frantic Clam, The Black Squeeze (Black Keys tribute) at Trophy's
  • Sat. 10/25

    • Pierced Arrows (2/3 of Dead Moon), The Hex Dispensers, The Young, Deskonocidos at Emo's
    • Polysics, Jaguar Love, Black Gold at Emo's Lounge
    • Full Stride, The Vitamins at Beerland
    • Buzzcrusher (reunion), Roger's Porn Collection, Los Cerveceros, Sassy at Room 710
    • Watain, Withered, Book of Black Earth, Sarcolytic, Sakrefix, Vex, Ritual Killer at Red 7 (inside stage)
    • Rabid Rabbit, Deathhell Battle Tank, Dickins at Red 7 (outside stage)
    • Kings of Leon, The Stills, We Are Scientists at the Austin Music Hall
    • Ben Folds, Missy Higgins at Stubb's
    • Your Kisses Cause Crashes, Half Heavy, Sinners Repent at Trophy's
  • Sun. 10/26

    • Shang-a-Lang, God Equals Genocide, Sex Advice at Trailer Space
    • Rager (VA) at the Broken Neck
    • A.K.A.s at Emo's
    • Underground Railroad to Candyland, Shark Pants, Triclops!, Serious Tracers at Beerland
    • The Roller, Storm Crow, Doom Siren, Ratking at Room 710
    • Rise Against, Alkaline Trio, Thrice, Gaslight Anthem at the Austin Music Hall
    • The Backyard's final show with Willie Nelson, Ruthie Foster, Grupo Fantasma, Kelly Willis, The Gourds, Carolyn Wonderland, Nakia & His Southern Cousins, Lucky Tomblin Band, Elizabeth Wills at the Backyard





  • Mon. 10/27

    • Horrorpops, Beat Union Direct, 7 Shot Screamers at Emo's (outside stage)
    • Lover!, Cry Blood Apache, Screaming Females, Harlem at Emo's (inside stage)
    • The Gunshy, Capitalist Kids, Saw Wheel, Send Help at Emo's Lounge
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Hour of the Wolf, Mammoth Grinder at Red 7
  • Tue. 10/28

    • HelloGoodbye, Ace Enders, Never Shout Never at Emo's
    • Crown City Rockers at Emo's Lounge
    • Have Heart, Blacklisted, Ceremony, Bitter End, Let Down at Red 7
  • Wed. 10/29

    • Steel Train, Dear and the Headlights, Forgive Durden at Emo's
    • Human Eye, The Young, Oh My God!, Expensive Shit at Beerland
    • When Cougars Attack, Barry White Snake at Room 710
    • Ozomatli, Chali 2Na, DeLeon at Stubb's
  • Thu. 10/30

    • Japanther, When Dinosaurs Ruled the Earth, Best Fwends, Killer Dreamer at Beerland
    • Magnolia Electric Co., Will Johnson (Centro-matic), Tre Orsi at the Mohawk
    • TV on the Radio, The Dirtbombs (outside), Cappadoonna (inside, afterwards) at Stubb's
    • Belaire (doing Italian horror film classics) at Emo's
    • Reign of Kindo, Tribella at Emo's Lounge
    • Born To Lose, Street Corner Matadors, Mike June at Room 710
    • The Last Vegas at Lovejoys
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
  • Fri. 10/31

    • Sole, RTX at Emo's (outside stage)
    • Cruiserweight (CD release), Pink Spiders, Mondo Primo, Driver F at Emo's (inside stage)
    • Flametrick Subs at Emo's Lounge
    • Ready Steady Go with Acid Tomb, Forever Changes at Beerland
    • Jeffrey Lewis and the Jitters at the Mohawk
    • Ghoul's Night Out III: Children In Heat, the Pickled Punks as Demented Are Go, and Suicidal Failure at Room 710
    • Pong at the Scoot Inn
    • Circus of Horrors Halloween Blowout celebrating Flamingo's 17th Birthday with Grimy Styles, Full Service at Flamingo Cantina
    • STS9 at Stubb's
    • Grub Dog and the Modestos at Trophy's
  • Sat. 11/1

    • The Mountain Goats, Kaki King at Antones
    • Ripe, Leopold and his Fiction at Emo's
    • Flametrick Subs, Midwest Monster at Beerland
    • High Watt Crucifixers at the Mohawk
    • The Invincible Czars Creeptacular with Shaolin Death Squad, Bat Castle, Mostly Dead, The Rape Ape (8pm) at Room 710
    • JT Wright and the Solstice, The Steed at Trophy's
  • Sun. 11/2

    • Greg Ashley (of Gris Gris) at Emo's
    • Crystal Antlers at Beerland
    • Ben Kweller at Antones
    • Puddle of Mudd, Red, Ashes Divide, Tempercast at Stubb's





  • Mon. 11/3

    • Ben Kenney (Incubus), Heavy Young Heathens at Emo's
    • Chairlift at the Mohawk
  • Tue. 11/4
  • Wed. 11/5

    • The Mighty Underdogs, Zion-I at the Mohawk
    • City Of Ships (VA), Camp X-Ray, Damage Pants at Red 7
    • Joe Satriani, Leslie West, Corky Laing at the Austin Music Hall
  • Thu. 11/6
  • Fri. 11/7

    • Mad Decent Tour with Diplo, Abe Vigoda, Telepathe, Boy 8-Bit at Emo's (outside stag)
    • Pit Er Pat at Emo's (inside stage)
    • Calexico, Bowerbirds at Antones
    • Keelhaul, Ratking at Red 7
  • Sat. 11/8

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah, The National, Atmosphere, Minus The Bear, St Vincent, Trail of Dead, Deerhoof, Rival Schools, Islands, Annuals, Bishop Allen, Centromatic, Sleepercar, Frightened Rabbit, Spinto Band, Parts and Labor, Colourmusic, Experimental Dental School, 27, Til We're Blue or Destroy, Paul Green's School of Rock
      • Stage 2: Shearwater, Tim Fite, Magnetic Morning (Adam Franklin/Swervedriver and Sam Fogarino/Interpol), Kevin Seconds, The Cynics, Ugly Beats, Walter Schreifels, Pepi Ginsberg, The Revival Tour (with Chuck Ragan, Tom Gabel, Ben Nichols, Tim Barry), Frank Smith, Tim and Eric's Awesome Show, Coldtowne Comedy Hr, Altercation Punk Rock Comedy hour, Matt Bearden, Chris Fairbanks
      • Stage 3: Bad Brains, ALL, Dead Milkmen, Municipal Waste, Adolescents, Integrity, Bouncing Souls, Swingin Utters, DOA, Killdozer, Cromags, Scared of Chaka, Young Widows, Leftover Crack, Trash Talk, World Burns to Death, Krumbums, Mammoth Grinder, Cute Lepers, Bitter End, High Tension Wires, Born to Lose
      • Stage 4: Clipse, Z-trip, Dan Deacon, Grupo Fantasma, Kool Keith/Dr. Octagon, Dengue Fever, Brownout!, Franki Chan, Toxic Avenger, Hawnay Troof, Starlynx and Bigface, Richard Henry, Yacht
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St., tickets on sale soon, will have breakdown by day as soon as I see it)

    • The Legendary Pink Dots at Stubb's
    • The Raven Tree (CD release) at Emo's
    • The Secret Society of the Sonic Six, Los Llamarada (Mexico) at Beerland
    • Buckethead at La Zona Rosa
  • Sun. 11/9

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah, The National, Atmosphere, Minus The Bear, St Vincent, Trail of Dead, Deerhoof, Rival Schools, Islands, Annuals, Bishop Allen, Centromatic, Sleepercar, Frightened Rabbit, Spinto Band, Parts and Labor, Colourmusic, Experimental Dental School, 27, Til We're Blue or Destroy, Paul Green's School of Rock
      • Stage 2: Shearwater, Tim Fite, Magnetic Morning (Adam Franklin/Swervedriver and Sam Fogarino/Interpol), Kevin Seconds, The Cynics, Ugly Beats, Walter Schreifels, Pepi Ginsberg, The Revival Tour (with Chuck Ragan, Tom Gabel, Ben Nichols, Tim Barry), Frank Smith, Tim and Eric's Awesome Show, Coldtowne Comedy Hr, Altercation Punk Rock Comedy hour, Matt Bearden, Chris Fairbanks
      • Stage 3: Bad Brains, ALL, Dead Milkmen, Municipal Waste, Adolescents, Integrity, Bouncing Souls, Swingin Utters, DOA, Killdozer, Cromags, Scared of Chaka, Young Widows, Leftover Crack, Trash Talk, World Burns to Death, Krumbums, Mammoth Grinder, Cute Lepers, Bitter End, High Tension Wires, Born to Lose
      • Stage 4: Clipse, Z-trip, Dan Deacon, Grupo Fantasma, Kool Keith/Dr. Octagon, Dengue Fever, Brownout!, Franki Chan, Toxic Avenger, Hawnay Troof, Starlynx and Bigface, Richard Henry, Yacht
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St., tickets on sale soon, will have breakdown by day as soon as I see it)

    • Girl in a Coma, Bitch and the Exciting Conclusion at the Mohawk
    • Loudon Wainwright III at the Cactus Cafe (two shows, 6:30 and 9pm)





  • Mon. 11/10

    • The Blind Shake at Emo's
    • Kathleen Edwards, John Doe at Stubb's
  • Tue. 11/11
  • Wed. 11/12

    • Charlie Parr, Mike and the Moonpies, Mean Eyed Vermillion at the Mohawk
    • The Steps, Vinyl Dharma, PJ and the Bear at Stubb's
  • Thu. 11/13

    • Of Montreal, Icy Demons at Fiesta Gardens (2101 Bergman Ave.)
    • Electric Six, Local H, Golden Dogs at Emo's
    • Good Times Crisis Band at Beerland
    • Bavu Blakes at the Mohawk
    • Panic at the Disco, Dashboard Confessional, Plain White T's, The Cab at the Erwin Center (1701 Red River)
  • Fri. 11/14

    • Jedi Mind Tricks, Outerspace, Reef the Lost Cauze at Emo's
    • Aids Wolf at Emo's
    • Human Society Benefit with Pretty Boys, Scorpion Child, Grenadier at Red 7
    • Ghostland Observatory at Stubb's
  • Sat. 11/15

    • Japanther, Underground Railroad to Candyland, Wicked Pro Wrestler at Emo's
    • Boxcar Satan, Ghostwriter, Victims of Leisure at Beerland
    • King Kahn and BBQ Show, The Crackpipes, DJ Tim Murphy at the Mohawk
    • Green Jelly, Radioactive Chicken Heads, Rosemarys Billygoat, Mandown at Red 7 (free show)
    • Muchos Backflips, Lonely H (Seattle, WA), Your Kisses Cause Crashes at Trophy's
  • Sun. 11/16






  • Mon. 11/17

  • Tue. 11/18

    • Murs, Kidz in the Hall at Emo's
    • Danielson, Cryptacize at the Mohawk (outside stage)
    • Marnie Stern at the Mohawk (inside stage)
    • Method Man, Redman at Stubb's
  • Wed. 11/19

    • Final Conflict, Laughin Dogs, Doom Siren at Emo's
    • Digable Planets at Emo's (outside stage)
  • Thu. 11/20

    • Torche, Black Cobra, Clouds at Red 7
    • The Roller, Pack of Wolves, Ratking at Red 7
    • Holly Golightly & The Brokeoffs at Emo's
  • Fri. 11/21

    • Sass Dragons (IL), Bread & Bottle (IL), Black Panda, Sex Advice, The No No No Hopes at Beerland
    • Gang Gang Dance, Growing, Rainbow Arabia, Death is Not a Joyride at the Mohawk (outside stage)
    • Impossible Shapes at the Mohawk (inside stage)
    • Anal Cunt, Kill the Client, Strong Intention, My Son My Executioner at Red 7 (inside)
    • Demiricous, Gates of Slumber at Red 7 (outside)
    • Snake Skin Pyramid, Bad People at Trophy's
  • Sat. 11/22

    • Nada Surf, Delta Spirit, Jealous Girlfriends at Emo's (outside stage)
    • Bang Camaro at Emo's (inside stage)
    • Al Shire, The Buzzkillers at Emo's Lounge
    • Today is the Day, Weedeater, Iron Age, Lions of Tsavo, Earth Eater at Red 7
    • Crushes, Automusik at Trophy's
    • The Black Crowes at the Austin Music Hall
  • Sun. 11/23

    • The Trampskirts, The Admirals Club at Red 7





  • Mon. 11/24

  • Tue. 11/25

    • Scars on Broadway, Duke Spirit at Emo's
  • Wed. 11/26

    • Blitzen Trapper, The Parson Redheads at the Mohawk (outside stage)
    • O'Death, Those Darlins at the Mohawk (inside stage)
  • Thu. 11/27

  • Fri. 11/28

    • Set Aflame, Autumn Offering, Autumn Black at Red 7
  • Sat. 11/29

    • Stereo is a Lie at Emo's
    • The Rosebuds at the Mohawk (outside stage)
    • Robert Gomez, Sarah Jaffe, The Lovely Sparrows at the Mohawk (inside stage)
    • In Flames, All That Remains, Gojira, 36 Crazy Fists at La Zona Rosa
  • Sun. 11/30






  • Mon. 12/1

  • Tue. 12/2

    • Deerhunter, Times New Viking at Emo's
  • Wed. 12/3

    • 3oh!3, InnerPartySystem, Chain Gang of 1974 at Emo's
    • The Toasters, Flatfoot 56, Buzzkillers at Red 7
  • Thu. 12/4

    • Wilderness, San Serac at Emo's
  • Fri. 12/5

    • Gwar, Kingdom of Sorrow, Toxic Holocaust at La Zona Rosa
    • Devastation, Militia, Texas Metal Alliance at Red 7
  • Sat. 12/6

    • Brujeria, Mushroomhead, PinHed at Red 7
  • Sun. 12/7






  • Mon. 12/8

  • Tue. 12/9
  • Wed. 12/10
  • Thu. 12/11

    • Venetian Snares, Otto Von Schirach, Cyrus Rex, Naha at Elysium
  • Fri. 12/12

  • Sat. 12/13

    • Job For A Cowboy, Hate Eternal, All Shall Perish, Animosity, Annotations of an Auto at Red 7
  • Sun. 12/14






  • Mon. 12/15

  • Tue. 12/16

  • Wed. 12/17

  • Thu. 12/18

  • Fri. 12/19

  • Sat. 12/20

  • Sun. 12/21






  • Mon. 12/22

  • Tue. 12/23

  • Wed. 12/24

  • Thu. 12/25

  • Fri. 12/26

  • Sat. 12/27

  • Sun. 12/28






  • Mon. 12/29

  • Tue. 12/30

  • Wed. 12/31

  • Thu. 1/1

  • Fri. 1/2

  • Sat. 1/3

  • Sun. 1/4