Showlist Austin logo

Fun Fun Fun Fest ad


Audio Tech Austin ad


Austin Simply Fit ad


Spiderhouse

Super Secret Records

Austin Uncharted

Safehouse Sessions

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Showlist Austin Shirts

Ride Austin

Beerland

Birds Barbershop

Copeland Guitars

  • Thu. 10/9

    • Monotonix, El Paso Hot Button, The Laughing at the Mohawk (outside stage)
    • iKiLLCaRS, PVC Street Gang at the Mohawk (inside stage)
    • The Academy Is, We the Kings, Carolina Liar, Hey Monday at Emo's
    • HMS Foolhardy, The Seas, Glynn Wedgewood & JT at Emo's
    • The People Vs. De la Rosa, Carrier Monkey, Automusik, Opia at Room 710
    • Capital Scam (tour kickoff), Sleezus Fist, Molotov Compromise, S.T.D., Blank Generation, Combat Shock at Red 7
    • Zoraster, Lions of Tsavo, Sourvein, Four Days to Burn, Fire Horse at Red 7
    • Forget the Fork at Club Deville
    • Shiny Toy Guns, Jonezetta, The Delta Fiasco at the Parish
    • Chris Collingwood (of Fountains of Wayne), Calhoun at Stubb's
    • Prayer for Animals at the Hole in the Wall
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
    • Todd Snider at the Cactus Cafe
  • Fri. 10/10

    • One Mississippi, Good Times Crisis Band, Camp X-Ray at the Hole in the Wall
    • High Watt Crucifixers, New Disaster, Yayo, Year of the Kid at Emo's
    • The Strange Boys, The Bad Sports, John Schooley's One Man Band at Beerland
    • Bottle Service, Manikin, Serious Tracers, Unfortunate Heads at the Carousel Lounge
    • La Snacks, Transmography, Follow That Bird, DJ John Gross at the Mohawk
    • Jim Bradford's Birthday with Krum Bums, Cop On Fire (Spain), Blunt Force Trauma, 13th Victim, Sore Losers at Room 710
    • Powderburn, Within Chaos, Shrapnel, Dead Earth Politics, Paegan at Red 7
    • Pack of Wolves, The Rippers, Screaming at the Sky, Radioland Murders, Grand Archer, When Cougars Attack at Red 7
    • The Walkmen, The Little Ones at the Parish
    • Elaine Greer, One Hundred Flowers, Sea Legs at Club Deville
    • Treasure City Thrift Recycled Fashion Show (7-9pm) at Treasure City Thrift Store (1720 E. 12th St.) and After Party Benefit (10pm-2am) with The Always Already, Sunset, Blacklisted Individuals, Damp Heat at Victory Grill (1104 E. 11th St.)
    • Residency Series with Zookeeper, The Whiskey Priest at Progress Coffee
    • Citizen Cope (solo acoustic) at Hogg Auditorium (UT campus)
    • The Skatalites, The Mau Mau Chaplains at Flamingo Cantina
    • Bassnectar, Govinda, Beats Antique at La Zona Rosa
    • Bob Dylan hoot night at Trophy's
    • BASE, Deejer, Sixes & Eights, Louder Than Lunacy, Model Me Obsolete at the Red Eyed Fly
    • Widespread Panic at the Backyard
  • Sat. 10/11

    • The Calm Blue Sea at End of an Ear (6pm, free)
    • Cop on Fire (Spain), Unit 21, Doom Siren at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Akimbo, When Dinosaurs Ruled the Earth, The High Cost of Living at Emo's
    • The Dead Science, My Education, Hotel Hotel at Emo's Lounge
    • The Pelicks (CD release), The French Cuffs, David Israel, White Rhino at Beerland
    • Say Hi (formerly Say Hi to Your Mom) at the Mohawk (outside)
    • Mr.andMrs.Mays at the Mohawk (inside)
    • Shawn Jones (of Lovely Sparrows), Dark Water Hymnal, The Wisdom Teeth (solo set) at the Scoot Inn
    • Bat Castle, Averse Sefira, Blaspherian, HOD, Mortality at Room 710
    • Helios Creed's Chrome, Invincible Czars, Confuzatron at Red 7
    • Sarcolytic, Carbide, By Any Means Necessary at Red 7
    • Austin Asian American Film Festival Party with Giant Hornets, Black Panda, Many Birthdays, Blase Faire, Anabelle at Club Deville
    • Depleted Resource Radio Show at Trailer Space
    • The Rumble Strips, Birdmonster at the Parish
    • The Skatalites, The Bandulus at Flamingo Cantina
    • Cat Power, Appaloosa, Cause for Applause at Stubb's
    • Gas Mask Attire, We'll Go Machete, Autons at the Parlor
    • Sunglasses and Mushrooms at the Hole in the Wall
    • Paris Falls, Your Kisses Cause Crashes, Midnight Frequency, Crushes at Trophy's
    • Widespread Panic at the Backyard
  • Sun. 10/12

    • The Higher, Just Surrender, The White Tie Affair, The Morning Of at Emo's
    • Margot and the Nuclear So and So's, David Vandervelde, Judgement Day at the Mohawk
    • The Roots, Estelle, Gym Class Heroes at La Zona Rosa
    • Attitude Problem, Blood Royale, Branch Davidian, Naw Dude at Room 710
    • Lords, Blues at Red 7 (free)
    • Praise Hip Hop with Glitterbilies, OT23, The Brain, DJ Tommy Hawk at the Creekside Bunkhouse (next to Creekside Lounge)





  • Mon. 10/13

    • Goodnight Loving, Teeners, Harlem at Emo's
    • Awesome Color, Air Traffic Controllers, Kayo Dot, Black Cock at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Benefit for Texas Democrats and the campaign of Mark Thompson with Spoon, Gary Clark, Jr. at the Parish
    • Cardinals at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
  • Tue. 10/14

    • The Magnetic Fields at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
    • Boston Spaceships (Robert Pollard), The High Strung at the Parish
    • Anti Nowhere League, The Last Gang, Spittin' Bullets at Red 7
    • A Place to Bury Strangers, Sian Alice Group, Ringo Deathstarr at Emo's (inside stage)
    • Hollow, Devour the World, A Crack In the Wall at Room 710
  • Wed. 10/15

    • Baby Dee (from Current 93), Hello Lovers!, Precious Blood at Emo's Lounge
    • The Rocket Summer, Phantom Planet, The Secret Handshake, The Morning Light at Emo's (outside stage)
    • High Places, Moth!Fight!, The Sour Notes at Emo's (inside stage)
    • Manstamps at Beerland
    • Tom Schraeder, Brothers and Sisters, Leatherbag at the Mohawk
    • Something Fierce, The Safes (Chicago), The Capitalist Kids at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Psychotropic with Le Ren vs. Doug Ferguson, DJ Nardolicious at Club Deville
    • The Ether Allen, XPPR5-9 at Chain Drive
    • The Steps, Built By Snow, The Bright Light Social Hour at the Parish
    • Paul Minor at Waterloo Records (5pm, free instore)
  • Thu. 10/16

    • Opeth, Baroness, High on Fire at the Monarch Event Center (6406 N. IH-35 suite 3100)
    • ST 37, Triplewide at Lovejoys
    • Ovenbirds (ex-Zykos/Gloria Record) at Emo's (inside stage)
    • Dressy Bessy, Bad Flirt, Loxsly at Emo's Lounge
    • Breadth, Ol' Scratch (VA), Damage Pants at Snake Eyes Vinyl (1101 Navasota, 11th and Navasota, 7pm)
    • Beautiful Supermachines, Distant Seconds, Aaron Blount, Hope Irish at Beerland
    • 999 Eyes presents Evil Fest with That Damned Band, DJs from Gadjo Disco, Wax Museum Pandemonium at Room 710
    • James and the Douchebags, Filthy J at the Parlor
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
  • Fri. 10/17

    • Indian Queen at End of an Ear (6pm, free)
    • The Wedding Present, The Jealous Girlfriends, New Roman Times, Astronautilis (inside after) at the Mohawk
    • Benefit for Trailer Space Records with Crack Pipes, Strange Boys, The Teeners, Harlem, Cartright at 1101 E. 5th St. (tin building 3 blocks east of I-35, 9pm)
    • Nachtmystium, Wolves in the Throne Room, Vesparian Sorrow, Nosferion at Red 7
    • Devin the Dude, Coughee Brothaz at Emo's (outside stage)
    • Sunburned Hand of the Man, Franklin's Mint at Emo's Lounge
    • The Story Of, The Unbearables, The Astronaut Suit at Emo's (inside stage)
    • When Dinosaurs Ruled the Earth, Cave, Megazilla, Magic Jewels at Beerland
    • The Chumps, The Hoodrats, Black Panda, Deadly Companions at Room 710
    • Bloody Tears, Ripe at the Scoot Inn
    • Residency Series with Zookeeper, The Onlys at Progress Coffee
    • Charlie Louvin at the Cactus Cafe
    • The Ars Supernova, Good Luck Academy, Naked Empire, Under the Green at Stubb's
    • Rook, Tin Can Phone at Trophy's
  • Sat. 10/18

    • Serious Tracers at Sound On Sound Records
    • Pinata Protest, Sin Orden, Bosque, BSA, Konflicto (Mexico) at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Portugal the Man, Earl Greyhound, Wintersleep at Emo's (outside stage)
    • Hacienda, The Hot Pentacostals at Emo's (inside stage)
    • Murdocks, Model UN, The Orange at Emo's Lounge
    • Ugly Beats, Shapes Have Fangs, Dans La Lune, Churchwood at Beerland
    • Apollo Sunshine at the Mohawk
    • AMODA Performance Series featuring Loud Objects, Tristan Perich at Ceremony Hall (4100 Red River, near Hancock Center, 8pm)
    • Foot Patrol (CD Release), Rabbit Fist, The Hot As Shits at Room 710
    • Klub Sin at Red 7
    • Sounds Under Radio (CD release), Mother's Anthem at La Zona Rosa
    • New Belgium Tour de Fat with Mucca Pazza (3:15pm), Paperbird (12:15pm) at Fiesta Gardens (2101 Bergman Ave., lots of other performers and events)
    • Outformation at the Parish
    • Pepper, Supervillains, Passafire at Stubb's
    • Everlast, the Lordz at Antones
    • James Rider, Grub Dog and the Modestos, The Tangle, Bad Day Motorcade at Trophy's
  • Sun. 10/19

    • Boom Boom Kid (Argentina), Deskonocidos, TRL, Porkeria at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Deer Tick, The Black, Chris Paddock, Mandarin Dynasty at Emo's Lounge
    • Mucca Pazza at Emo's
    • Followed By Static, The Black Shirts at Beerland
    • Mike Relm, The Side Show at the Mohawk
    • The Ting Tings at the Parish
    • Shadow Shyne, The Petals, Grand Archer, Joe's Rocket Shoppe, Stars Collide at the Red Eyed Fly





  • Mon. 10/20

    • Girl Talk, Grand Buffet, Hearts of Darkness at Emo's (outside stage)
    • Born Ruffians, Plants and Animals at Emo's (inside stage)
    • Weezer, Tokyo Police Club, Angels & Airwaves at the Erwin Center (1701 Red River)
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Uh Huh Her, The Fashion at the Parish
  • Tue. 10/21
  • Wed. 10/22

    • Cause for Applause, Coma in Algiers at Emo's
    • Animal Electric, One Man Machine, Ichi Ni San Shi at Emo's Lounge
    • Mykel Boyd, Winters in Osaka at Beerland
    • Talkdemonic, Balmorhea at the Mohawk
    • Jim Rose Circus at Antones
    • Scott Reynolds & the Steaming Beast, Chris McFarland at Room 710
    • Animal Electric at Waterloo Records (5pm, free instore)
  • Thu. 10/23

    • MSTRKRFT, Felix Cartal, LA Riots at La Zona Rosa
    • The Independents, 13th Victim, Hoodrats, Sober Daze at Emo's
    • Generator Benefit with The Teeners, Dikes of Holland, The Stuffies at Beerland
    • Many Birthdays, Crushes, The Great Nostalgic, Wicked Pro Wrestler at the Mohawk
    • Future Clouds and Radar, Brothers and Sisters at the Parish
    • Carrie Rodriguez at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
  • Fri. 10/24

    • Ralph White at End of an Ear (6pm, free)
    • Cold War Kids at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • Cold War Kids, A.A. Bondy at Emo's (outside stage)
    • The Bermondsey Joyriders, The Flash Boys, The Apeshits at Emo's
    • Locksley, Hymns at Emo's Lounge
    • Meat Purveyors, Cher UK, The Sanguinistas at Room 710
    • Austin Co-op Music Festival with White Ghost Shivers (9pm), Pong (7:30pm), Clyde & Clems Whiskey Business (6pm) at the French Legation Museum (802 San Marcos St., 6-10pm, $5)
    • The Cruxshadows, Ayria, I:Scintilla at Elysium
    • Pompeii (CD release) at La Zona Rosa
    • Residency Series with Zookeeper, The Oven Birds at Progress Coffee
    • Jason Mraz, Lisa Hannigan at Stubb's
    • Bombs Away Baby, Frantic Clam, The Black Squeeze (Black Keys tribute) at Trophy's
  • Sat. 10/25

    • Graham Weber (vinyl release) at End of an Ear (6pm, free)
    • Pierced Arrows (2/3 of Dead Moon), The Hex Dispensers, The Young, Deskonocidos at Emo's
    • Polysics, Jaguar Love, Black Gold at Emo's Lounge
    • Full Stride, The Vitamins at Beerland
    • Buzzcrusher (reunion), Roger's Porn Collection, Los Cerveceros, Sassy at Room 710
    • Watain, Withered, Book of Black Earth, Sarcolytic, Sakrefix, Vex, Ritual Killer at Red 7 (inside stage)
    • Rabid Rabbit, Deathhell Battle Tank, Dickins at Red 7 (outside stage)
    • Kings of Leon, The Stills, We Are Scientists at the Austin Music Hall
    • The Bravery, Alpha Rev, Del Castillo, Dremnt the End, Driver F, White Ghost Shivers, Los Gallos, Drumjam, High on Hotdogs, Joker at the Backyard
    • Ben Folds, Missy Higgins at Stubb's
    • All Time Low, Mayday Parade, Every Avenue, The Maine at La Zona Rosa
    • Your Kisses Cause Crashes, Half Heavy, Sinners Repent at Trophy's
  • Sun. 10/26

    • Shang-a-Lang, God Equals Genocide, Sex Advice at Trailer Space
    • Rager (VA) at the Broken Neck
    • A.K.A.s at Emo's
    • Underground Railroad to Candyland, Shark Pants, Triclops!, Serious Tracers at Beerland
    • The Roller, Storm Crow, Doom Siren, Ratking at Room 710
    • Rise Against, Alkaline Trio, Thrice, Gaslight Anthem at the Austin Music Hall
    • Church of the Friendly Ghost presents Five Point.None, a quadraphonic sound show with My Education, Seven Inch Stitch, Venison Whirled, Douglas Ferguson, Alex Keller, Green Tamara Bourine, Abigail und Hansel at the Salvage Vanguard Theater
    • The Backyard's final show with Willie Nelson, Ruthie Foster, Grupo Fantasma, Kelly Willis, The Gourds, Carolyn Wonderland, Nakia & His Southern Cousins, Lucky Tomblin Band, Elizabeth Wills at the Backyard





  • Mon. 10/27

    • Horrorpops, Beat Union Direct, 7 Shot Screamers at Emo's (outside stage)
    • Lover!, Cry Blood Apache, Screaming Females, Harlem at Emo's (inside stage)
    • The Gunshy, Capitalist Kids, Saw Wheel, Send Help at Emo's Lounge
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Hour of the Wolf, Mammoth Grinder at Red 7
  • Tue. 10/28

    • HelloGoodbye, Ace Enders, Never Shout Never at Emo's
    • Crown City Rockers at Emo's Lounge
    • Have Heart, Blacklisted, Ceremony, Bitter End, Let Down at Red 7
  • Wed. 10/29

    • Steel Train, Dear and the Headlights, Forgive Durden at Emo's
    • Human Eye, The Young, Oh My God!, Expensive Shit at Beerland
    • When Cougars Attack, Barry White Snake at Room 710
    • Ozomatli, Chali 2Na, DeLeon at Stubb's
    • Lux Divon, The Ramifications, Before the Boms at Chain Drive
  • Thu. 10/30

    • Japanther, When Dinosaurs Ruled the Earth, Best Fwends, Killer Dreamer at Beerland
    • Magnolia Electric Co., Will Johnson (Centro-matic), Tre Orsi at the Mohawk
    • TV on the Radio, The Dirtbombs (outside), Cappadoonna (inside, afterwards) at Stubb's
    • Belaire (doing Italian horror film classics) at Emo's
    • Reign of Kindo, Tribella at Emo's Lounge
    • Born To Lose, Street Corner Matadors, Mike June at Room 710
    • The Last Vegas at Lovejoys
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
  • Fri. 10/31

    • Sole at Emo's (outside stage)
    • Cruiserweight (CD release), Pink Spiders, Mondo Primo, Driver F at Emo's (inside stage)
    • Flametrick Subs at Emo's Lounge
    • Ready Steady Go with Acid Tomb, Forever Changes at Beerland
    • HUG at the Broken Neck
    • Jeffrey Lewis and the Jitters at the Mohawk
    • Ghoul's Night Out III: Children In Heat, the Pickled Punks as Demented Are Go, and Suicidal Failure at Room 710
    • Pong at the Scoot Inn
    • The Low Lows at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • Circus of Horrors Halloween Blowout celebrating Flamingo's 17th Birthday with Grimy Styles, Full Service at Flamingo Cantina
    • STS9 at Stubb's
    • Grub Dog and the Modestos at Trophy's
  • Sat. 11/1

    • The Mountain Goats, Kaki King at Antones
    • Ripe, Leopold and his Fiction at Emo's
    • Flametrick Subs, Midwest Monster at Beerland
    • High Watt Crucifixers at the Mohawk
    • The Invincible Czars Creeptacular with Shaolin Death Squad, Bat Castle, Mostly Dead, The Rape Ape (8pm) at Room 710
    • JT Wright and the Solstice, The Steed at Trophy's
  • Sun. 11/2

    • Greg Ashley (of Gris Gris) at Emo's
    • Crystal Antlers, Greg Ashley, Those Peabodys, Manikin at Beerland
    • Ben Kweller, Whitely at Antones
    • Puddle of Mudd, Red, Ashes Divide, Tempercast at Stubb's





  • Mon. 11/3

    • Sharon Jones & the Dap-Kings, Red State Blues at the Austin Music Hall
    • Vic Chesnutt, Elf Power, The Amorphous Strums at the Parlor
    • Ben Kenney (Incubus), Heavy Young Heathens at Emo's
    • Chairlift at the Mohawk
  • Tue. 11/4
  • Wed. 11/5

    • The Mighty Underdogs, Zion-I at the Mohawk
    • City Of Ships (VA), Camp X-Ray, Damage Pants at Red 7
    • Joe Satriani, Leslie West, Corky Laing at the Austin Music Hall
  • Thu. 11/6
  • Fri. 11/7

    • Mad Decent Tour with Diplo, Abe Vigoda, Telepathe, Boy 8-Bit at Emo's (outside stag)
    • Pit Er Pat, Yellow Fever, Fiction at Emo's (inside stage)
    • Calexico at Antones
    • Keelhaul, Ratking at Red 7
    • Residency Series with The Weird Weeds, Hooch Dupree and the Trapdoor Band at Progress Coffee
  • Sat. 11/8

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah, The National, Atmosphere, Minus The Bear, The Black Heart Procession, St Vincent, Black Angels,Trail of Dead, Deerhoof, Rival Schools, Islands, The Annuals, Bishop Allen, Centro-matic, Frightened Rabbit, Spinto Band, Parts and Labor, Colourmusic, Experimental Dental School, 27, Til We're Blue or Destroy, Paul Green's School of Rock, Ume, Black Joe Lewis and the Honeybears
      • Stage 2: Tim and Eric Awesome Show, Neil Hamburger, Tim Fite, Magnetic Morning (Adam Franklin of Swervedriver, Sam Fogarino of Interpol), Kevin Seconds (of 7 seconds), the Cynics, Ugly Beats, Walter Schreifels (of Quicksand, Rival Schools, GB, YOT), Pepi Ginsberg, James Petralli (of White Denim), El Paso Hot Button, The Revival Tour with Chuck Ragan (of Hot Water Music), Tom Gabel (of Against Me!), Ben Nichols (of Lucero), Tim Barry (of Avail), Coldtowne Comedy Hr, Altercation Punk Rock Comedy hour, Matt Beardan, Chris Fairbanks, Dragonboy Suede, Golden Arm Trio, Grampall Jookabox, Spot & Albert
      • Stage 3: Bad Brains, ALL, Dead Milkmen (reunion/only show), Adolescents, Integrity (reunion/only show), Bouncing Souls, Swingin Utters, DOA, Killdozer, Cromags, Scared of Chaka, Young Widows, Leftover Crack, Trash Talk, World Burns to Death, Krumbums, Mammoth Grinder, Cute Lepers, Bitter End, High Tension Wires, Born to Lose, Camp X-Ray, Municipal Waste
      • Stage 4: Clipse, Z-trip, Dan Deacon, Grupo Fantasma, Kool Keith/Dr. Octagon, Octopus Project, Dengue Fever, Brownout!, Franki Chan, Toxic Avenger (paris), Hawnay Troof, Starlynx/bigface, Richard Henry, YACHT, J*davey, Zeale and Phranchyze, Terp2it, Shane Tyson
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St., tickets on sale soon, will have breakdown by day as soon as I see it)

    • The Legendary Pink Dots at Stubb's
    • The Raven Tree (CD release) at Emo's
    • The Secret Society of the Sonic Six, Los Llamarada (Mexico) at Beerland
    • Buckethead, That 1 Guy at La Zona Rosa
  • Sun. 11/9

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah, The National, Atmosphere, Minus The Bear, The Black Heart Procession, St Vincent, Black Angels,Trail of Dead, Deerhoof, Rival Schools, Islands, The Annuals, Bishop Allen, Centro-matic, Frightened Rabbit, Spinto Band, Parts and Labor, Colourmusic, Experimental Dental School, 27, Til We're Blue or Destroy, Paul Green's School of Rock, Ume, Black Joe Lewis and the Honeybears
      • Stage 2: Tim and Eric Awesome Show, Neil Hamburger, Tim Fite, Magnetic Morning (Adam Franklin of Swervedriver, Sam Fogarino of Interpol), Kevin Seconds (of 7 seconds), the Cynics, Ugly Beats, Walter Schreifels (of Quicksand, Rival Schools, GB, YOT), Pepi Ginsberg, James Petralli (of White Denim), El Paso Hot Button, The Revival Tour with Chuck Ragan (of Hot Water Music), Tom Gabel (of Against Me!), Ben Nichols (of Lucero), Tim Barry (of Avail), Coldtowne Comedy Hr, Altercation Punk Rock Comedy hour, Matt Beardan, Chris Fairbanks, Dragonboy Suede, Golden Arm Trio, Grampall Jookabox, Spot & Albert
      • Stage 3: Bad Brains, ALL, Dead Milkmen (reunion/only show), Adolescents, Integrity (reunion/only show), Bouncing Souls, Swingin Utters, DOA, Killdozer, Cromags, Scared of Chaka, Young Widows, Leftover Crack, Trash Talk, World Burns to Death, Krumbums, Mammoth Grinder, Cute Lepers, Bitter End, High Tension Wires, Born to Lose, Camp X-Ray, Municipal Waste
      • Stage 4: Clipse, Z-trip, Dan Deacon, Grupo Fantasma, Kool Keith/Dr. Octagon, Octopus Project, Dengue Fever, Brownout!, Franki Chan, Toxic Avenger (paris), Hawnay Troof, Starlynx/bigface, Richard Henry, YACHT, J*davey, Zeale and Phranchyze, Terp2it, Shane Tyson
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St., tickets on sale soon, will have breakdown by day as soon as I see it)

    • Girl in a Coma, Bitch and the Exciting Conclusion at the Mohawk
    • Loudon Wainwright III at the Cactus Cafe (two shows, 6:30 and 9pm)





  • Mon. 11/10

    • The Blind Shake at Emo's
    • Kathleen Edwards, John Doe at Stubb's
  • Tue. 11/11

    • Followed by Static, Soda Diet at Sustainable Waves (4704B Caesar Chavez, near Springdale)
    • Matisyahu at Stubb's
  • Wed. 11/12

    • Charlie Parr, Mike and the Moonpies, Mean Eyed Vermillion at the Mohawk
    • The Steps, Vinyl Dharma, PJ and the Bear at Stubb's
  • Thu. 11/13

    • Of Montreal, Icy Demons at Fiesta Gardens (2101 Bergman Ave.)
    • Electric Six, Local H, Golden Dogs at Emo's
    • Good Times Crisis Band at Beerland
    • Bavu Blakes at the Mohawk
    • Panic at the Disco, Dashboard Confessional, Plain White T's, The Cab at the Erwin Center (1701 Red River)
    • Metro Station, Cash Cash, Tyga at La Zona Rosa
  • Fri. 11/14

    • Jedi Mind Tricks, Outerspace, Reef the Lost Cauze at Emo's
    • Aids Wolf at Emo's
    • Human Society Benefit with Pretty Boys, Scorpion Child, Grenadier at Red 7
    • Ghostland Observatory at Stubb's
    • Residency Series with The Weird Weeds, Thollem McDonas at Progress Coffee
  • Sat. 11/15

    • Japanther, Underground Railroad to Candyland, Broken Gold, Wicked Pro Wrestler at Emo's
    • Boxcar Satan, Ghostwriter, Victims of Leisure at Beerland
    • King Kahn and BBQ Show, The Crackpipes, DJ Tim Murphy at the Mohawk
    • Green Jelly, Radioactive Chicken Heads, Rosemarys Billygoat, Mandown at Red 7 (free show)
    • Muchos Backflips, Lonely H (Seattle, WA), Your Kisses Cause Crashes at Trophy's
  • Sun. 11/16






  • Mon. 11/17

  • Tue. 11/18

    • Murs, Kidz in the Hall at Emo's
    • Danielson, Cryptacize at the Mohawk (outside stage)
    • Marnie Stern at the Mohawk (inside stage)
    • Method Man, Redman at Stubb's
  • Wed. 11/19

    • Final Conflict, Laughin Dogs, Doom Siren at Emo's
    • Digable Planets at Emo's (outside stage)
  • Thu. 11/20

    • Torche, Black Cobra, Clouds at Red 7
    • The Roller, Pack of Wolves, Ratking at Red 7
    • Holly Golightly & The Brokeoffs at Emo's
  • Fri. 11/21

    • Sass Dragons (IL), Bread & Bottle (IL), Black Panda, Sex Advice, The No No No Hopes at Beerland
    • Gang Gang Dance, Growing, Rainbow Arabia, Death is Not a Joyride at the Mohawk (outside stage)
    • Impossible Shapes at the Mohawk (inside stage)
    • Anal Cunt, Kill the Client, Strong Intention, My Son My Executioner at Red 7 (inside)
    • Demiricous, Gates of Slumber at Red 7 (outside)
    • Residency Series with The Weird Weeds, Precious Blood at Progress Coffee
    • Snake Skin Pyramid, Bad People at Trophy's
  • Sat. 11/22

    • Nada Surf, Delta Spirit, Jealous Girlfriends at Emo's (outside stage)
    • Bang Camaro at Emo's (inside stage)
    • Al Shire, The Buzzkillers at Emo's Lounge
    • Today is the Day, Weedeater, Iron Age, Lions of Tsavo, Earth Eater at Red 7
    • Crushes, Automusik at Trophy's
    • The Black Crowes at the Austin Music Hall
  • Sun. 11/23

    • The Trampskirts, The Admirals Club at Red 7





  • Mon. 11/24

  • Tue. 11/25

  • Wed. 11/26

    • Blitzen Trapper, The Parson Redheads at the Mohawk (outside stage)
    • O'Death, Those Darlins at the Mohawk (inside stage)
  • Thu. 11/27

  • Fri. 11/28

    • Set Aflame, Autumn Offering, Autumn Black at Red 7
  • Sat. 11/29

    • Stereo is a Lie at Emo's
    • The Rosebuds at the Mohawk (outside stage)
    • Robert Gomez, Sarah Jaffe, The Lovely Sparrows at the Mohawk (inside stage)
    • In Flames, All That Remains, Gojira, 36 Crazy Fists at La Zona Rosa
  • Sun. 11/30






  • Mon. 12/1

  • Tue. 12/2

    • Deerhunter, Times New Viking at Emo's
  • Wed. 12/3

    • 3oh!3, InnerPartySystem, Chain Gang of 1974 at Emo's
    • The Toasters, Flatfoot 56, Buzzkillers at Red 7
  • Thu. 12/4

    • Wilderness, San Serac at Emo's
  • Fri. 12/5

    • Gwar, Kingdom of Sorrow, Toxic Holocaust at La Zona Rosa
    • Devastation, Militia, Texas Metal Alliance at Red 7
  • Sat. 12/6

    • Brujeria, Mushroomhead, PinHed at Red 7
  • Sun. 12/7






  • Mon. 12/8

  • Tue. 12/9
  • Wed. 12/10
  • Thu. 12/11

    • Venetian Snares, Otto Von Schirach, Cyrus Rex, Naha at Elysium
  • Fri. 12/12

  • Sat. 12/13

    • Job For A Cowboy, Hate Eternal, All Shall Perish, Animosity, Annotations of an Auto at Red 7
  • Sun. 12/14






  • Mon. 12/15

  • Tue. 12/16

  • Wed. 12/17

  • Thu. 12/18

  • Fri. 12/19

  • Sat. 12/20

  • Sun. 12/21






  • Mon. 12/22

  • Tue. 12/23

  • Wed. 12/24

  • Thu. 12/25

  • Fri. 12/26

  • Sat. 12/27

  • Sun. 12/28






  • Mon. 12/29

  • Tue. 12/30

  • Wed. 12/31

  • Thu. 1/1

  • Fri. 1/2

  • Sat. 1/3

  • Sun. 1/4