Showlist Austin logo

Fun Fun Fun Fest ad


Audio Tech Austin ad


Austin Simply Fit ad


Spiderhouse

Super Secret Records

Austin Uncharted

Safehouse Sessions

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Beerland

Birds Barbershop

Copeland Guitars

Shop

  • Thu. 10/30

    • Japanther, When Dinosaurs Ruled the Earth, Best Fwends, Killer Dreamer at Beerland
    • Magnolia Electric Co., Will Johnson (Centro-matic), Tre Orsi at the Mohawk
    • TV on the Radio, The Dirtbombs (outside), Cappadoonna (inside, afterwards) at Stubb's
    • Belaire (doing Italian horror film classics), Pataphysics, Reverse X-Rays, TJ Lazerphone at Emo's
    • Reign of Kindo, Tribella, Peachcake at Emo's Lounge
    • Flaming Fire, ST 37 at Spiderhouse
    • The New Sensational Brownies at Room 710
    • DJ Klever, Orion at the Beauty Bar
    • Andrew Jackson Jihad, The Van Buren Boys at Red 7 (early show)
    • Vows in Ashes, Havoc Dose, Manifestation, Self Induced Pain at Red 7
    • Pocketful of Deng, Goodnight Goddess, Fatback Circus at Red 7
      Black Joe Lewis, Sideshow Tragedy at the Continental Club
    • Salesman, The Hot Pentacostals, The Bellfuries at the Carousel Lounge
    • Chant, Kraked Surface, Neuroma at Elysium
    • The Last Vegas at Lovejoys
    • Paris Green, Rival City, Red Ink at Flamingo Cantina
    • Bottle Service, Modern Fuckers, Get To Da Choppa at the Parlor
    • Scott Biram, Clyde & Clem's Whiskey Business at the Hole in the Wall
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's
    • Trash Rockets, Adrian and the Sickness, Sabbath Crow, Bad Day Motorcade, Higher Than Why at Headhunters
    • Matches for Memories, Shaitan, Automatic Cycle, Squint at the Red Eyed Fly
  • Fri. 10/31

    • Sole, The Calm Blue Sea at Emo's (outside stage)
    • Cruiserweight (CD release), Pink Spiders, Mondo Primo, Driver F, The Autumn Film at Emo's (inside stage)
    • Flametrick Subs, Turbo 350, Spoiled Royals at Emo's Lounge
    • Ready Steady Go with Acid Tomb, Forever Changes at Beerland
    • Benefit for Yellow Bike with Foot Patrol, Magnifico, Mistress Stephanie and her Melodic Cat, Flaming Fire at the Creekside Lounge
    • Lemurs halloween Party with Lemurs, Low Line Caller, The Laughing, Businessman DJs at Victory Grill (1104 E. 11th St., 8pm, free whiskey 9-10pm, BYOB otherwise, $5 with costume or RSVP on do512, $10 otherwise)
    • HUG at the Broken Neck
    • The Redwalls, Frank Smith, Bankrupt & the Borrowers at Club Deville
    • Jeffrey Lewis and the Jitters, Masonic, Bear Claw at the Mohawk
    • Ghoul's Night Out III: Children In Heat (as Misfits/Samhain), the Pickled Punks (as Demented Are Go), Big Mess (as Devo) at Room 710
    • Pong, The Horsies, Little Stolen Moments, The Reflex (DJ Fuckin A, DJ Honeycomb) at the Scoot Inn
    • The Low Lows at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • Bird Peterson, Prince Klassen, Tittsworth, Nadastrom at the Beauty Bar
    • Halloween tribute sets to Murder City Devils, Hot Water Music, Led Zeppelin, Deftones, Misfits, Ramones, etc. at Red 7
    • Laika and the Cosmonauts, High Noon, Midwest Monster at the Continental Club
    • Circus of Horrors Halloween Blowout celebrating Flamingo's 17th Birthday with Grimy Styles, Full Service, DJ Richard Henry, Solaris the Jester at Flamingo Cantina
    • STS9, Pnuma Trio (outdoors), Murder by Death (indoors after) at Stubb's
    • Bullshit Artists, Criminal Mischief, Kids Club at the Parlor
    • The Spirit of Space, Model UN, Battle Bend at the Hole in the Wall (free show)
    • Grub Dog and the Modestos at Trophy's
    • New Disaster, The Last Vegas, Gentlemen's Social Club, The Blue Flames, Street Light Susie at Headhunters
    • Halloween Tribute Night with Big Balls (AC/DC), Capricorn USA (Motorhead), Whole Lotta Led (Led Zeppelin), Suicide Solution (Ozzy), Love/Hate/Love (Alice in Chains) at the Red Eyed Fly
  • Sat. 11/1

    • This Moment In Black History (record release), Camp X-Ray, Explosion Horse, Strong Silent Type at Sound On Sound Records (6pm)
    • KAOS Radio benefit, with Human Struggle (Dallas, ex-Spazm 151), Condemned Unit, Curse the Heavens (ex-Manchurian Candidate), S.U.S. (Corpus Christi) at the Broken Neck (10pm)
    • The Mountain Goats, Kaki King at Antones
    • T-Bird and the Breaks, Ripe, Leopold and his Fiction, Wine and Revolution at Emo's
    • Flametrick Subs, Midwest Monster at Beerland
    • High Watt Crucifixers at the Mohawk
    • The Invincible Czars Creeptacular with Shaolin Death Squad, Bat Castle, Mostly Dead, The Rape Ape (8pm) at Room 710
    • Day of the Dead art opening with X=X, Book of Shadows, The Ghost and Swift Moths at Hot Mama's (2401 E. 6th St., 7pm)
    • Project Transitions fundraiser with The Black and White Years, The Corto Maltese at Club Deville
    • Learning Secrets, Many Birthdays, Grass Fight at the Beauty Bar
    • Laika and the Cosmonauts, Teisco el Rey at the Continental Club
    • Meryll, Tambersauro, Silent Land Time Machine at 2908 Cole St. (7pm, $3)
    • Dia De Los Muertos Fiesta with Mice & Rifles, De Los Muertos, Los Skarnales, DJ Chorizo Funk at Flamingo Cantina
    • South Austin Jug Band, The Cutoff, The Ashes at Stubb's
    • Unwed Fathers, Incohero, Watching the Moon at the Parlor
    • Visitors, The Eastern Sea, Old Coyote at the Hole in the Wall
    • Chicken Shift, JT Wright and the Solstice, The Steed at Trophy's
    • Bexar County Bastards, Mighty Renegades, Decimation, Non-Existence, Livends, Oklahomos, A Corpse Vanishes at Headhunters
    • Killing in Apathy, Peyton Gin, Critical Assembly, Nocturnal Sun, Krono Trigger at the Red Eyed Fly
  • Sun. 11/2




  • Mon. 11/3

    • ***Venue Change!*** Sharon Jones & the Dap-Kings, Red State Blues at La Zona Rosa
    • Vic Chesnutt, Elf Power, The Amorphous Strums at the Parlor
    • Ben Kenney (Incubus), Heavy Young Heathens at Emo's
    • Chairlift at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Vic Chesnutt, Elf Power, Sad Accordions at the Parish
    • Horse Opera, Romance Fantasy, Country Willie & the Cosmic Debris at the Hole in the Wall
  • Tue. 11/4
  • Wed. 11/5

    • And You Will Know Us by the Trail of Dead at End of an Ear (5pm, free)
    • Agent Orange, Total Chaos, Head Panic, Reagan Era at Red 7
    • Camp X-Ray, Prize Country, City Of Ships (VA), Damage Pants at Red 7
    • Mighty Underdogs (Gift of Gab, Lateef the Truth Speaker, Headonic), Zion I at Emo's
    • 101X Homegrown Live with Nic Armstrong, The Bellfuries, The Hot Pentecostals at Emo's (inside stage)
    • Sea Legs (CD release), One Hundred Flowers, Dana Falconberry at the Mohawk
    • Abigail und Hansel, The Plutonium Farmers, Shawn Mcmillen at Chain Drive
    • Copper Pocket at Room 710
    • BASE, Trashy & The Kid, Frantic Clam, Rook at the Creekside Lounge
    • Sean McConnell, Ryan James at Stubb's
    • Hillbilly Hellcats (CO), Chadd Thomas & The Crazy Kings, Chris Brecht at the Hole in the Wall
    • Low Red Land (SF) at Trophy's
    • Joe Satriani, Leslie West, Corky Laing at the Austin Music Hall
  • Thu. 11/6

    • Brightblack Morning Light, Adeline at the Mohawk
    • Hickoids, Meat Purveyors, Pat Todd and the Rank Outsiders, Stevie Tombstone at the Continental Club
    • Mickey Avalon, Dirt Nasty, Beardo at Emo's
    • Strip Cult at Emo's Lounge
    • When Dinosaurs Ruled the Earth at Beerland
    • Mixmaster Mike, DJ A Dog at La Zona Rosa (free with RSVP here)
    • Colourmusic at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • Opposite Day at Room 710
    • Pickled Punks, Mr. Lewis & the Funeral Five, Gunsmoke, Winter Dance Party at Red 7
    • Boogdish, The Pharmacy, Terrordactyls at House of Commons (2610 Rio Grande, 8pm)
    • The Future Process, Esther LaVonne, Illifino at Elysium
    • Snakeskin Prison, Thirty Yard Stare at Flamingo Cantina
    • Mother's Anthem, The Vettes, Beaux Loy at Stubb's
    • Twangzilla, Ellen Stansell at the Parlor
    • Evoleno, Flawless Escape, Five Dollar Friend at the Red Eyed Fly
    • k.d. Lang, Dustin O'Halloran at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
  • Fri. 11/7

    • Mad Decent Tour with Diplo, Abe Vigoda, Telepathe, Boy 8-Bit at Emo's (outside stag)
    • Pit Er Pat, Yellow Fever, Red Leaves, Fiction at Emo's (inside stage)
    • Magic Jewels, Aunt Dracula at the Broken Neck
    • Calexico, The Acorn at Antones
    • Local Music is Sexy with Brothers and Sisters, Lovely Sparrows, Leatherbag, Eastern Sea, Foot Patrol at the Mohawk (8pm, 21+, free)
    • Vesperian Sorrow, Ceremonial Castings (Seattle), Secrets She Kept (FL), Depths of Tartarus (Seattle), Sakrefix at Room 710
    • Young Love, LAX, Visitors (outside), DJ Mel, Price Klassen (inside) at the Beauty Bar
    • Keelhaul, Red X Red M, The Roller, Ratking at Red 7
    • Municipal Waste, Sista Sekunden (Sweden), Hatred Surge, Blunt Force Trauma at Red 7
    • Woozyhelmet (CD release), Wild Moccasins, Diagonals, Young Mammals, Moth!Fight! at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Waxploitation DJs present a Soul Happening at Club Deville
    • Residency Series with The Weird Weeds, Hooch Dupree and the Trapdoor Band at Progress Coffee
    • Jah Roots, The Raspas at Flamingo Cantina
    • Frantic Clams, Focus Group at the Parlor
    • Wailing Walls, Rockland Eagles, Mandible at the Hole in the Wall
    • Rescue Mission, Seaholm Electric, Hao Chiang Chiang, Earthtone Players at Trophy's
    • Say Hello to the Angels, Say When (Boston), The Banner Year, Quarter Life Crisis, Last Ride In at the Red Eyed Fly
  • Sat. 11/8

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: The National (8:40-9:40), Atmosphere (7:35-8:35), Deerhoof (6:30-7:30), Rival Schools (5:40-6:25), Trail of Dead (4:50-5:35), Black Heart Procession (4-4:45), Bishop Allen (3:20-3:55), Centromatic (2:45-3:15), Parts & Labor (2:10-2:40), Colourmusic (1:35-2:05), Experimental Dental School (1-1:30), Paul Green School of Rock (12:25-12:55)
      • Stage 2: Neil Hamburger (8:45-9:45), Tim Fite (7:45-8:30), Magnetic Morning (6:45-7:30), Coldetowne Comedy Hr (5:30-6:30), Golden Arm Trio (4:35-5:15), Pepi Ginsberg (3:40-4:20), Walter Schreifels (3-3:30), El Paso Hot Button (2:20-2:50), David Dondero (1:40-2:10), Frank Smith (1-:30), Grampall Jookabox (12:30-1)
      • Stage 3: Dead Milkmen (8:45-9:45), ALL (7:50-8:40), Integrity (7-7:45), Adolescents (6:10-6:55), Municipal Waste (5:20-6:05), Killdozer (4:30-5:15), Swingin Utters (3:40-4:25), Young Widows (3:05-3:35), Krum Bums (2:30-3), Broken Gold (1:55-2:25), Mammoth Grinder (1:20-1:50), Yuppie Pricks (12:45-1:15)
      • Stage 4: Ztrip (8:10-9:40), Dan Deacon (7-8), Brownout! (6-6:45), Yacht (5-5:45), Octopus Project (4-4:45), Hawnay Troof (3-3:45), Dengue Fever (2:00-2:45), Terp2it (1:30-1:55), Richard Henry (12:30-1:25)
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St.)

    • The Legendary Pink Dots at Stubb's
    • Golden Boys, Shapes Have Fangs, Good Times Crisis Band at Emo's
    • Sub Oslo, Seu Jacinto, The Great Tyrant at Emo's
    • Los Llamarada (Mexico), Black Congress, Balaclavas at Beerland
    • White Denim, Dead Confederate, Apollo Sunshine (outside), Diagonals, Kit, Flying (inside) at the Mohawk
    • Peligrosa Sound System, Trey Lopez, Orion at Club Deville
    • Weirdstock with The El Paso Heist, Mercyy, Perfect Pants, CockVanDyke, Taunto, Bloodshot Pyramid, Crapulence, Seizures!, BOOGDISH, Muchos Backflips!, Condiment Sandwich, Prancer at the Scoot Inn
    • DJ Nite with the Heard, Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Big Black Smoke, Scorpion Child (outside), Devlin & Darko (Spank Rock DJs), DJs Manny/Bigface (inside) at the Beauty Bar
    • Recover, Consider the Source, Pack of Wolves, Lipstick Terror (Mexico) at Red 7 (inside)
    • At All Cost, The Jonbenet, Rory and the Artificial Heart at Red 7 (outside)
    • El Toro De Oro, Babydick, Dickins, Autons at the Creekside Lounge
    • Buckethead, That 1 Guy at La Zona Rosa
    • The Dirty 2-1, Rhyme Stack, Tesfa Abeba, Ratarue at the Parlor
    • Sheboygan, SNAFU Kitties, Adam Raven at the Hole in the Wall
    • Neil Nasset, No Show Ponies, Philospher Gun at Trophy's
    • Dangerous Toys at the Red Eyed Fly
  • Sun. 11/9

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah (8:40-9:40), Minus The Bear (7:35-8:35), St Vincent (6:30-7:30), Black Angels (5:40-6:25), Islands (4:50-5:35), The Annuals (4-4:45), Spinto Band (3:20-3:55), Frightened Rabbit (2:45-3:15), Black Joe Lewis (2:10-2:40), 27 (1:35-2:05), Till We're Blue or Destroy (1-1:30), Ume (12:25-12:55)
      • Stage 2: Tim and Eric Awesome show (8:45-9:45), The Cynics (7:45-8:30), Ugly Beats (7:10-7:40), Matt Bearden, Chris Fairbanks, Dragonboy Suede (5:35-6:55), Revival Tour: Chuck Ragan (Hot Water Music), Ben Nichols (Lucero), Tom Gabel (Against Me), Tim Barry (Avail) (3-5:30), Kevin Seconds (2:20-2:50), Altercation Punk Rock Comedy Tour (1:35-2:20), Spot and Albert (12:30-1:30)
      • Stage 3: Bad Brains (8:45-9:45), Bouncing Souls (7:40-8:40), Cro-Mags (jam) (6:50-7:35), Scared of Chaka (6-6:45), DOA (5:10-5:55), High Tension Wires (4:35-5:05), Leftover Crack (3:45-4:30), Trash Talk (3:10-3:40), Cute Lepers (2:35-3:05), Bitter End (2-2:30), Camp X-ray (1:20-1:50), Born To Lose (12:45-1:15)
      • Stage 4: Clipse (8:45-9:45), Grupo Fantasma (7:30-8:30), Kool Keith/Dr Octagon (6:30-7:15), Franki Chan (5:25-6:25), Toxic Avenger (4:25-5:25), J*davey (3:25-4:10), Starlynx/Bigface (2:10-3:10), Zeale and Phranchyze(1:35-2:05), Shane Tyson (12:30-1:30)
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St.)

    • Girl in a Coma, Bitch and the Exciting Conclusion, Mocktigers at the Mohawk
    • The Blood Royale, The Ignorant (LA) at Room 710
    • Kutmasta Kurt (Kool Keith's DJ), Richard Henry at the Beauty Bar
    • Drag the River (Chad from All), Wizards Warlocks & Wheeler (Zander of Circle Jerks and Sean of Throwrag), Scott Reynolds and the Steaming Beast (Scott from All), special suprise guests, DJ Jim Bradford at Red 7
    • Loudon Wainwright III at the Cactus Cafe (two shows, 6:30 and 9pm)
    • Cheap Fire, Le Cousteau Press at the Parlor





  • Mon. 11/10

    • The Blind Shake, The Gospel Truth at Emo's
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Kathleen Edwards, John Doe at Stubb's
  • Tue. 11/11

    • Sbach (members of Hella), My Education at Emo's
    • Model Me Obsolete at Room 710
    • Spetsnaz, Obscenity Trial at Elysium
    • Followed by Static, Soda Diet at Sustainable Waves (4704B Caesar Chavez, near Springdale)
    • Matisyahu, Future Rock, The Heavy Pets at Stubb's
  • Wed. 11/12

    • Two Cow Garage, The Healers at Beerland
    • Charlie Parr, Mike and the Moonpies, Mean Eyed Vermillion at the Mohawk
    • The Urgencies, River City Rebels, The Flash Boys, Like Claws at Room 710
    • A Bird A Sparrow, Vegas Under Fire at Red 7
    • The Ramifications, Lux Divon, Mouse About at Chain Drive
    • 101X Homegrown Live with The Steps, Vinyl Dharma, The Diving Captain at Stubb's
    • Sedium at the Parlor
  • Thu. 11/13

    • Of Montreal, Icy Demons at Fiesta Gardens (2101 Bergman Ave.)
    • Electric Six, Local H, Golden Dogs at Emo's (outside stage)
    • Mac Lethal, Grieves at Emo's (inside stage)
    • Good Times Crisis Band, Blower at Beerland
    • Bavu Blakes & Co. at the Mohawk
    • The Earthtone Players at Room 710
    • Raga Fuck at Red 7
    • Panic at the Disco, Dashboard Confessional, Plain White T's, The Cab at the Erwin Center (1701 Red River)
    • Li'l Cap'n Travis, Hilary York, The Breathers at the Continental Club
    • Oddika, The Triggermen, Tombstone Union at Elysium
    • Metro Station, Cash Cash, Tyga at La Zona Rosa
    • WinoVino, McMercy Family Band at the Parlor
    • Prayer for Animals, Haunting Oboe Music, The Lennings at the Hole in the Wall
    • Quatershackle, Unnamed Project for Revenge, Philosopher Gun, Tandoorifinger at the Red Eyed Fly
  • Fri. 11/14

    • Inepsy, Lebenden Toten, Unit 21, Vaska at the Broken Neck (free show)
    • Jedi Mind Tricks, Outerspace, Reef the Lost Cauze at Emo's
    • Aids Wolf, The F and the C, Magic Jewels at Emo's
    • KVRX benefit at the Mohawk
    • Split Hoof, Bexar County Bastards, Top Dead Center, Pinche Gringo at Room 710
    • Humane Society Benefit with Pretty Boys, Scorpion Child, Al Shire, Grenadier at Red 7 (late show)
    • Opus Dai, Anguish for Augustine at Red 7 (early show)
    • The New Music Co-op presents the Third Annual Electrons and Phonons Concert featuring Karlheinz Stockhausen's Kontakte at the Mexican American Cultural Center (600 River St., 8pm)
    • Clinton Fearon, Contra Coup at Flamingo Cantina
    • Ghostland Observatory at Stubb's
    • Moonlight Towers, Dark Knights of Camelot at Club Deville
    • CTRL, Espermachine, Japanese Car Crash at Elysium
    • The River Revolution Party with The Story Of (CD release), The Morakestra, The Bright Light Social Hour, The Heliogoats, DJ Thibault, DJ Gmau at 7601 Shelton Ln. (free on bike, $12 per car, starts at 9pm, goes through the night, free drinks until 2am)
    • Residency Series with The Weird Weeds, Thollem McDonas at Progress Coffee
    • Reagan Era, The Unit Breed (OR) at the Parlor
    • Tribella at the Hole in the Wall
    • 3 Kisses, Osirus, Amanda Lepre at Trophy's
    • One-Eyed Doll, Mike Truth & The Replacement Killers, Naked Empire, Men From Nantucket, Jim & The Toms at the Red Eyed Fly
  • Sat. 11/15

    • Japanther, Underground Railroad to Candyland, Broken Gold, Wicked Pro Wrestler at Emo's
    • Boxcar Satan, Ghostwriter, Victims of Leisure at Beerland
    • King Kahn and BBQ Show, The Crackpipes, DJ Tim Murphy at the Mohawk
    • Grady, Amplified Heat, Blood Country at Room 710
    • Divine Heresy, PinHed, Powderburn at Red 7
    • The New Music Co-op presents the Third Annual Electrons and Phonons Concert featuring Nathaniel Bartlett (Madison, Wisconsin) at the Mexican American Cultural Center (600 River St., 8pm)
    • Rock the Casbah with DJ Mel at the Parish
    • CW Austin Fall Festival with The Steps, Blowing Trees, Eric Tessemer Band, Model UN, The Orange, Midnight Frequency at the French Legation Museum (802 San Marcos St.)
    • Moving Matter, Spank, Hatch at Flamingo Cantina
    • Ghostland Observatory at Stubb's
    • The Triggermen at the Parlor
    • A.U.X., A Memorial to Chris Davis (We Dream in Daylight), Words and Music at the Hole in the Wall
    • Muchos Backflips, Lonely H (Seattle, WA), Your Kisses Cause Crashes at Trophy's
    • New Disaster, Gentlemen's Social Club, Duke at the Red Eyed Fly
  • Sun. 11/16




  • Mon. 11/17

    • Sleepercar (Jim Ward of Sparta) at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Vedera at Stubb's
    • One Hundred Flowers, The Great Nostalgic, The Authors, The Nasty Clan at the Hole in the Wall
  • Tue. 11/18

    • Murs, Kidz in the Hall, Rapper Big Poh, Isaiah at Emo's
    • Izzy Cox at Beerland
    • Danielson, Cryptacize, Loxsly at the Mohawk (outside stage)
    • Marnie Stern, The Sour Notes at the Mohawk (inside stage)
    • Orange Sky at Room 710
    • The Anchor, New Tomorrow, Combat Shock, Letter of Warning, The Open Casket at Red 7
    • Method Man, Redman at Stubb's
    • The Bread, Roger Wallace at the Hole in the Wall
  • Wed. 11/19

    • Unwed Sailor, Hotel Hotel at Emo's (inside stage)
    • Digable Planets at Emo's (outside stage)
    • Ichi ni san shi, Kingdom of Suicide Lovers, Literature at Beerland
    • Oak is Keeping at Room 710
    • Epicene at Red 7
    • Mad Happy, Bridge Farmers, Betaplayer at Chain Drive
    • Dragonforce, Turistas, Powerglove (outdoors), Oklahomos (indoors, later) at Stubb's
    • One Republic, The Spill Canvas, Augustana at La Zona Rosa
  • Thu. 11/20

    • Torche, Black Cobra, Clouds at Red 7
    • The Roller, Pack of Wolves, Ratking at Red 7
    • Owen, Caithlin de Marrais, El May at Emo's
    • Girls of Gravitron at Beerland
    • Moosehound, Nobody's Business at Flamingo Cantina
    • The Black, Georgian Company, San Saba County at the Continental Club
    • Q-Tip, Cool Kids, The Knux (outdoors), Charlie Shafter and the Gnomes, Somebody's Darling, Mike and the Moonpies (indoors, later) at Stubb's
    • Something Called Nothing at the Parlor
    • Great American Freedom Machine, Life On Loan, Burning Witches at the Red Eyed Fly
  • Fri. 11/21

    • Helen Keller Fist Fight, Fire from the Gods, By a Long Shot, The Cabaret, Falsetta at the Broken Neck
    • The Lemurs, Deathray Davies, The Burning Hotels at Emo's (outside stage)
    • Year Long Disaster, High Watt Crucifixers, Split Hoof at Emo's (inside stage)
    • Sass Dragons (IL), Bread & Bottle (IL), Black Panda, Sex Advice, The No No No Hopes at Beerland
    • Gang Gang Dance, Growing, Rainbow Arabia, Death is Not a Joyride at the Mohawk (outside stage)
    • Impossible Shapes at the Mohawk (inside stage)
    • Mala Suerte, Year of the Kid, Curse the Heavens at Room 710
    • Anal Cunt, Kill the Client, Strong Intention, My Son My Executioner, Naw Dude at Red 7 (inside)
    • Demiricous, Gates of Slumber at Red 7 (outside)
    • Residency Series with The Weird Weeds, Precious Blood at Progress Coffee
    • Pong, Foot Patrol (CD release), Churchwood at the Continental Club
    • Dremnt the End, Say Hello to the Angels, Anguish for Augustine, Goodnight Goddess at La Zona Rosa
    • Conor Oberst and the Mystic Valley Band, Felice Brothers, Rig 1 (outdoors), Toubab Krewe (indoors after) at Stubb's
    • Manifesto at Trophy's
    • Broken Teeth, Deejer, Exit The Sun at the Red Eyed Fly
  • Sat. 11/22

    • Nada Surf, Delta Spirit, Jealous Girlfriends at Emo's (outside stage)
    • Bang Camaro, Crimson Soul at Emo's (inside stage)
    • Al Shire, The Buzzkillers at Emo's Lounge
    • Fuct (Houston), Capital Scam at the Broken Neck
    • Jungle Rockers, Contra Coup, Johnny's Body at Room 710
    • Today is the Day, Weedeater, Iron Age, Lions of Tsavo, Earth Eater at Red 7 (inside)
    • The Calm Blue Sea, Raven Tree, My Education, Clouds Are Ghosts at Red 7 (outside)
    • Heartless Bastards at Stubb's
    • Crushes, Automusik, Shotgun Hustler, Sinner's Repent at Trophy's
    • Tombstone Union, Litany For The Departed at the Red Eyed Fly
    • The Black Crowes, Buffalo Killers at the Austin Music Hall
  • Sun. 11/23

    • The Trampskirts, The Admirals Club at Red 7
    • Caf at Stubb's





  • Mon. 11/24
  • Tue. 11/25

    • Ivoryline, A Throne for Every Heart, In:Aviate at Emo's
  • Wed. 11/26

    • Blitzen Trapper, The Parson Redheads at the Mohawk (outside stage)
    • O'Death, Those Darlins at the Mohawk (inside stage)
    • High Watt Crucifixers, The Bulemics, The Wrong Ones at Room 710
    • Adam Gregory at Stubb's
  • Thu. 11/27

  • Fri. 11/28
  • Sat. 11/29

    • The Visitors, A.U.X., Stereo is a Lie at Emo's
    • The Rosebuds at the Mohawk (outside stage)
    • Robert Gomez, Sarah Jaffe, The Lovely Sparrows at the Mohawk (inside stage)
    • Ben Blackout DJ party at the Broken Neck
    • The Rockbusters, Pocket FishRmen, Rogers Porn Collection, Baby Dick at Room 710
    • In Flames, All That Remains, Gojira, 36 Crazy Fists at La Zona Rosa
    • The Authors, Model UN at the Beauty Bar
    • Mechanical Boy at Red 7
    • Pickled Punks, Rend, Exile, Scraps of Life, Splithoof at Red 7
    • Little Joy (ex-Strokes), The Dead Trees at the Parish
    • Murder My Sweet, Mock Tigers, Ultraviolet Index at Stubb's
    • Wine & Revolution at the Parlor
    • Bryce Clifford at Trophy's
    • Trashy & the Kid (CD release) at the Red Eyed Fly
  • Sun. 11/30






  • Mon. 12/1
  • Tue. 12/2

    • Deerhunter, Times New Viking, Nite Jewel at Emo's
  • Wed. 12/3

    • 3oh!3, InnerPartySystem, Chain Gang of 1974 at Emo's
    • The Toasters, Flatfoot 56, Buzzkillers at Red 7
  • Thu. 12/4
  • Fri. 12/5

    • Gwar, Kingdom of Sorrow, Toxic Holocaust at La Zona Rosa
    • Sad Wings, Drifter at Room 710
    • Devastation, Militia, Texas Metal Alliance at Red 7
    • The Last Gasp, Living Better Electrically, The Black Squeeze (Black Keys Tribute) at Trophy's
  • Sat. 12/6

    • Holly Golightly and the Broke-Offs, The Pons, Delany Davidson at Emo's
    • Brujeria, Mushroomhead, PinHed, Disfigured at Red 7
    • Tia Carrera, Scorpion Child, A Few Nice Things at Trophy's
  • Sun. 12/7

    • Devastation, Militia, Texas Metal Alliance at Red 7





  • Mon. 12/8

  • Tue. 12/9
  • Wed. 12/10
  • Thu. 12/11

    • K.T.P. at the Broken Neck
    • Venetian Snares, Otto Von Schirach, Cyrus Rex, Naha at Elysium
    • Stars Go Dim (Tulsa) at the Parlor
  • Fri. 12/12

    • Holy Shit, Naw Dude at the Broken Neck
    • Girl in a Coma, The Boxing Lesson at Emo's
    • PJ and the Bear, Johnny Gobbs at Trophy's
  • Sat. 12/13

    • I Kill Cars, PVC Street Gang, Monkeytown at the Broken Neck
    • Darker My Love, The Strange Boys at Emo's
    • Job For A Cowboy, Hate Eternal, All Shall Perish, Animosity, Annotations of an Auto at Red 7
    • Lions, special guest, The Blind Pets at Trophy's
  • Sun. 12/14




  • Mon. 12/15

  • Tue. 12/16

    • Fire From The Gods, The Cabaret, Novista, Tonight is Glory at Red 7
  • Wed. 12/17

    • Peel, Wine & Revolution, The Fever Dreams at Emo's
  • Thu. 12/18
  • Fri. 12/19

    • Aziz Ansari, Nick Kroll at Emo's
    • Klub Sin with Phantom Rockers, Pickled Punks at Red 7
    • Sounds Under Radio, Language Room at Stubb's
    • The Mother Truckers, Two Tons of Steel at the Continental Club
    • Honky, Amplified Heat, Pure Luck at Trophy's
  • Sat. 12/20

    • Black Joe Lewis, The Cobras at the Continental Club
    • Muchos Backflips, High Watt Crucifixers, That's Mister To You at Trophy's
  • Sun. 12/21






  • Mon. 12/22

  • Tue. 12/23

    • Criminal Tower at the Parlor
  • Wed. 12/24

  • Thu. 12/25

  • Fri. 12/26
  • Sat. 12/27

    • Finally Punk, Yellow Fever, Cry Blood Apache at Emo's
  • Sun. 12/28






  • Mon. 12/29

  • Tue. 12/30

  • Wed. 12/31
  • Thu. 1/1

  • Fri. 1/2

  • Sat. 1/3

  • Sun. 1/4






  • Mon. 1/5

  • Tue. 1/6

  • Wed. 1/7

    • Free Week with When Dinosaurs Ruled the Earth, Diagonals at Emo's (free)
    • A Stained Glass Romance, Wretched at Red 7
  • Thu. 1/8

  • Fri. 1/9

    • Vermefug (NYC) at the Broken Neck
    • Free Week with Attack Formation, Serious Tracers at Emo's (free)
  • Sat. 1/10

    • New Disaster, Say Hello to the Angels, The Valentine Failures at Stubb's
  • Sun. 1/11






  • Mon. 1/12

  • Tue. 1/13

  • Wed. 1/14

  • Thu. 1/15

  • Fri. 1/16

    • De/Vision, Seabound, Iris at Elysium
  • Sat. 1/17

  • Sun. 1/18






  • Mon. 1/19

  • Tue. 1/20

  • Wed. 1/21

  • Thu. 1/22

  • Fri. 1/23

  • Sat. 1/24

  • Sun. 1/25




  • Mon. 1/26

  • Tue. 1/27

  • Wed. 1/28

  • Thu. 1/29

    • Tapes 'n Tapes at the Parish
  • Fri. 1/30

  • Sat. 1/31

  • Sun. 2/1






  • Mon. 2/2

  • Tue. 2/3
  • Wed. 2/4

  • Thu. 2/5

  • Fri. 2/6

  • Sat. 2/7

  • Sun. 2/8