Showlist Austin logo

Fun Fun Fun Fest ad


Audio Tech Austin ad


Austin Simply Fit ad


Safehouse Sessions

Spiderhouse

Austin Uncharted

Super Secret Records

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Side Project Sundays

Birds Barbershop

Ride Austin

Beerland

Copeland Guitars

Hot Luck

  • Thu. 11/6

    • Brightblack Morning Light, Adeline at the Mohawk
    • Hickoids, Meat Purveyors, Pat Todd and the Rank Outsiders, Stevie Tombstone at the Continental Club
    • Mickey Avalon, Dirt Nasty, Beardo at Emo's
    • Strip Cult at Emo's Lounge
    • When Dinosaurs Ruled the Earth (tour kickoff), Elv!s, Coma in Algiers, Dikes of Holland at Beerland
    • Mixmaster Mike, DJ A Dog at La Zona Rosa (free with RSVP here)
    • David Israel, The Pelicks, Mandarin Dynasty, Chris Paddock at the Moose Lodge (2103 E.M. Franklin, between MLK and Manor Rd., 9pm, $1)
    • Colourmusic at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • Opposite Day at Room 710
    • Scion presents The Count, Sinden Soundsystem at the Beauty Bar
    • Pickled Punks, Mr. Lewis & the Funeral Five, Gunsmoke, Winter Dance Party at Red 7
    • Boogdish, The Pharmacy, Terrordactyls at House of Commons (2610 Rio Grande, 8pm)
    • The Future Process, Esther LaVonne, Illifino at Elysium
    • Snakeskin Prison, Thirty Yard Stare at Flamingo Cantina
    • Mother's Anthem, The Vettes, Beaux Loy at Stubb's
    • Twangzilla, Ellen Stansell at the Parlor
    • Tin Can Phone, Daemoon Fly, Hellbound Eddie, Eggshan, Condiment Sandwich at Headhunters
    • Evoleno, Flawless Escape, Five Dollar Friend at the Red Eyed Fly
    • k.d. Lang, Dustin O'Halloran at the Paramount Theater (713 Congress Avenue)
  • Fri. 11/7

    • Mad Decent Tour with Diplo, Abe Vigoda, Telepathe, Boy 8-Bit at Emo's (outside stag)
    • Pit Er Pat, Yellow Fever, Red Leaves, Fiction at Emo's (inside stage)
    • Plutonium Farmers, Magic Jewels, Aunt Dracula at the Broken Neck
    • Calexico, The Acorn at Antones
    • The Apeshits, Monkeytown, M.S.Q. at Beerland
    • Local Music is Sexy with Dengue Fever, Brothers and Sisters, Lovely Sparrows, Leatherbag, Eastern Sea, Foot Patrol at the Mohawk (8pm, 21+, free)
    • Vesperian Sorrow, Ceremonial Castings (Seattle), Secrets She Kept (FL), Depths of Tartarus (Seattle), Sakrefix at Room 710
    • Young Love, LAX, Visitors (outside), DJ Mel, Price Klassen (inside) at the Beauty Bar
    • Keelhaul, Red X Red M, The Roller, Ratking at Red 7
    • Municipal Waste, Sista Sekunden (Sweden), Hatred Surge, Blunt Force Trauma at Red 7
    • Woozyhelmet (CD release), Wild Moccasins, Diagonals, Young Mammals, Moth!Fight! at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Waxploitation DJs present a Soul Happening at Club Deville
    • The Jigglewatts Cabaret, DJ Manny, Carrier Monkey, Nemion, The Lovers at Elysium
    • Residency Series with The Weird Weeds, Hooch Dupree and the Trapdoor Band at Progress Coffee
    • Jah Roots, The Raspas at Flamingo Cantina
    • Frantic Clams, Focus Group at the Parlor
    • Wailing Walls, Rockland Eagles, Mandible at the Hole in the Wall
    • Rescue Mission, Seaholm Electric, Hao Chiang Chiang, Earthtone Players at Trophy's
    • 13th Victim, Flashboys, Born to Lose at Headhunters
    • Say Hello to the Angels, Say When (Boston), The Banner Year, Quarter Life Crisis, Last Ride In at the Red Eyed Fly
  • Sat. 11/8

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: The National (8:40-9:40), Atmosphere (7:35-8:35), Deerhoof (6:30-7:30), Rival Schools (5:40-6:25), Trail of Dead (4:50-5:35), Black Heart Procession (4-4:45), Bishop Allen (3:20-3:55), Centromatic (2:45-3:15), Parts & Labor (2:10-2:40), Colourmusic (1:35-2:05), Experimental Dental School (1-1:30), Paul Green School of Rock (12:25-12:55)
      • Stage 2: Neil Hamburger (8:45-9:45), Tim Fite (7:45-8:30), Magnetic Morning (6:45-7:30), Coldetowne Comedy Hr (5:30-6:30), Golden Arm Trio (4:35-5:15), Pepi Ginsberg (3:40-4:20), Walter Schreifels (3-3:30), El Paso Hot Button (2:20-2:50), David Dondero (1:40-2:10), Frank Smith (1-:30), Grampall Jookabox (12:30-1)
      • Stage 3: Dead Milkmen (8:45-9:45), ALL (7:50-8:40), Integrity (7-7:45), Adolescents (6:10-6:55), Municipal Waste (5:20-6:05), Killdozer (4:30-5:15), Swingin Utters (3:40-4:25), Young Widows (3:05-3:35), Krum Bums (2:30-3), Broken Gold (1:55-2:25), Mammoth Grinder (1:20-1:50), Yuppie Pricks (12:45-1:15)
      • Stage 4: Ztrip (8:10-9:40), Dan Deacon (7-8), Brownout! (6-6:45), Yacht (5-5:45), Octopus Project (4-4:45), Hawnay Troof (3-3:45), Dengue Fever (2:00-2:45), Terp2it (1:30-1:55), Richard Henry (12:30-1:25)
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St.)

    • Riverboat Gamblers, Scared of Chaka, Send Help, HTW at the Broken Neck
    • The Legendary Pink Dots at Stubb's
    • Golden Boys, Shapes Have Fangs, Good Times Crisis Band at Emo's
    • Sub Oslo, Seu Jacinto, The Great Tyrant, Heart and Soul Sound System at Emo's
    • Los Llamarada (Mexico), Black Congress, Balaclavas at Beerland
    • White Denim, Dead Confederate, Apollo Sunshine (outside), Diagonals, Kit, Flying (inside) at the Mohawk
    • Peligrosa Sound System, Trey Lopez, Orion at Club Deville
    • Weirdstock with The El Paso Heist, Mercyy, Perfect Pants, CockVanDyke, Taunto, Bloodshot Pyramid, Crapulence, Seizures!, BOOGDISH, Muchos Backflips!, Condiment Sandwich, Prancer at the Scoot Inn
    • Opening reception for Slow Cooked - New Work from Kansas City with music by Carnal Torpor (from Kansas City) at Okay Mountain Gallery (1312 E. Cesar Chavez, Ste. B (at Navasota), 7-10pm)
    • DJ Nite with the Heard, Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Big Black Smoke, Scorpion Child, Tia Carrera (outside), Devlin & Darko (Spank Rock DJs), DJs Manny/Bigface (inside) at the Beauty Bar
    • Recover, Consider the Source, Pack of Wolves, Lipstick Terror (Mexico) at Red 7 (inside)
    • At All Cost, The Jonbenet, Rory and the Artificial Heart at Red 7 (outside)
    • El Toro De Oro, Babydick, Dickins, Autons at the Creekside Lounge
    • Buckethead, That 1 Guy at La Zona Rosa
    • Tribal Nation, Benny vs. the Beast at Flamingo Cantina
    • Devil Bat, Precious Blood, Exploding Sex Kittens at the Carousel Lounge
    • Eric Laufer tribute with Wayne Hancock, Big Sandy and the Fly Rite Boys, The Ugly Beats, High Noon, Kim Lenz, The Bellfuries, The 7 Shot Screamers, King Memphis, Miss Lauren Marie & The Horton Brothers, The Sean Mencher Combo, The Thunderchiefs, The Two Timin' Three & Four, DJ Heelgrinder at the Nutty Brown Cafe (12225 Highway 290 West, starts at 2pm, $20, proceeds go to Eric's family and motorcycle awareness)
    • The Dirty 2-1, Rhyme Stack, Tesfa Abeba, Ratarue at the Parlor
    • Sheboygan, SNAFU Kitties, Adam Raven at the Hole in the Wall
    • Neil Nasset, No Show Ponies, Philospher Gun at Trophy's
    • Mr. Lewis and the Funeral 5, Lil Morts, Bastardos, Charlie Hurtin, Box Spring Hogs at Headhunters
    • Dangerous Toys at the Red Eyed Fly
  • Sun. 11/9

    • Fun Fun Fun Fest
      • Stage 1: Clap Your Hands Say Yeah (8:40-9:40), Minus The Bear (7:35-8:35), St Vincent (6:30-7:30), Black Angels (5:40-6:25), Islands (4:50-5:35), The Annuals (4-4:45), Spinto Band (3:20-3:55), Frightened Rabbit (2:45-3:15), Black Joe Lewis (2:10-2:40), 27 (1:35-2:05), Till We're Blue or Destroy (1-1:30), Ume (12:25-12:55)
      • Stage 2: Tim and Eric Awesome show (8:45-9:45), The Cynics (7:45-8:30), Ugly Beats (7:10-7:40), Matt Bearden, Chris Fairbanks, Dragonboy Suede (5:35-6:55), Revival Tour: Chuck Ragan (Hot Water Music), Ben Nichols (Lucero), Tom Gabel (Against Me), Tim Barry (Avail) (3-5:30), Kevin Seconds (2:20-2:50), Altercation Punk Rock Comedy Tour (1:35-2:20), Spot and Albert (12:30-1:30)
      • Stage 3: Bad Brains (8:45-9:45), Bouncing Souls (7:40-8:40), Cro-Mags (jam) (6:50-7:35), Scared of Chaka (6-6:45), DOA (5:10-5:55), High Tension Wires (4:35-5:05), Leftover Crack (3:45-4:30), Trash Talk (3:10-3:40), Cute Lepers (2:35-3:05), Bitter End (2-2:30), Camp X-ray (1:20-1:50), Born To Lose (12:45-1:15)
      • Stage 4: Clipse (8:45-9:45), Grupo Fantasma (7:30-8:30), Kool Keith/Dr Octagon (6:30-7:15), Franki Chan (5:25-6:25), Toxic Avenger (4:25-5:25), J*davey (3:25-4:10), Starlynx/Bigface (2:10-3:10), Zeale and Phranchyze(1:35-2:05), Shane Tyson (12:30-1:30)
      • at Waterloo Park (1301 Trinity St.)

    • Joe Jack Talcum (of the Dead Milkmen), DJ Jester the Filipino Fist at Beerland
    • Girl in a Coma, Bitch and the Exciting Conclusion, Mocktigers at the Mohawk
    • The Blood Royale, The Ignorant (LA) at Room 710
    • Kutmasta Kurt (Kool Keith's DJ), DJ Holland, Richard Henry at the Beauty Bar
    • Drag the River (Chad from All), Wizards Warlocks & Wheeler (Zander of Circle Jerks and Sean of Throwrag), Scott Reynolds and the Steaming Beast (Scott from All), special suprise guests, DJ Jim Bradford at Red 7
    • Nicholas Ginbey at Club Deville
    • Loudon Wainwright III at the Cactus Cafe (two shows, 6:30 and 9pm)
    • Cheap Fire, Le Cousteau Press at the Parlor





  • Mon. 11/10

    • The Blind Shake, The Gospel Truth, Damage Pants at Emo's
    • Beerland's World Famous Karaoke at Beerland
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Kathleen Edwards, John Doe at Stubb's
  • Tue. 11/11

    • Sbach (members of Hella), My Education, Eagle Claw at Emo's
    • The Stuffies, The No No No Hopes, DJs Gerard Cosloy and David Williams at Beerland
    • Model Me Obsolete at Room 710
    • Birds Barbershop presents Battle of the Balls with White Rhino vs. Not in the Face at the Beauty Bar
    • Spetsnaz, Obscenity Trial at Elysium
    • Matisyahu, Future Rock, The Heavy Pets at Stubb's
  • Wed. 11/12

    • Two Cow Garage, The Healers at Beerland
    • Charlie Parr, Mike and the Moonpies, Black Eyed Vermillion at the Mohawk
    • The Urgencies, River City Rebels, The Flash Boys, Like Claws at Room 710
    • Frantic Clam at the Beauty Bar
    • A Bird A Sparrow, Vegas Under Fire at Red 7
    • The Ramifications, Lux Divon, Mouse About at Chain Drive
    • Psychotropic DJs at Club Deville
    • 101X Homegrown Live with The Steps, Vinyl Dharma, The Diving Captain at Stubb's
    • Sedium at the Parlor
  • Thu. 11/13

    • Inepsy at the Broken Neck (early show, 5pm)
    • Corrinne Rose, Pure Luck, Shed Alfred at Lovejoys (9pm, free)
    • Of Montreal, Icy Demons at Fiesta Gardens (2101 Bergman Ave.)
    • Electric Six, Local H, Lions at Emo's (outside stage)
    • Mac Lethal, Grieves at Emo's (inside stage)
    • Good Times Crisis Band, Blower, Watching the Moon at Beerland
    • Bavu Blakes, Mojoe Family Band, Black Mike & Kemistry, DJ Knowledge, Terel Shahid at the Mohawk
    • Followed By Static, John Wesley Coleman, Melissa Bryan at the Creekside Lounge
    • The Earthtone Players at Room 710
    • Raga Fuck at Red 7
    • Panic at the Disco, Dashboard Confessional, Plain White T's, The Cab at the Erwin Center (1701 Red River)
    • Li'l Cap'n Travis, Hilary York, The Breathers at the Continental Club
    • Oddika, The Triggermen, Tombstone Union at Elysium
    • The Shaky Hands at Club Deville
    • Cali Zack presents Willie Nickels, Rival City, Dred Skott, DOS, DJ Shoestrings at Flamingo Cantina
    • Metro Station, Cash Cash, Tyga at La Zona Rosa
    • WinoVino, McMercy Family Band at the Parlor
    • Prayer for Animals, Haunting Oboe Music, The Lennings at the Hole in the Wall
    • Fortress, Fiesta Explosion, Dying For More, Unit Breed at Headhunters
    • Quatershackle, Unnamed Project for Revenge, Philosopher Gun, Tandoorifinger at the Red Eyed Fly
  • Fri. 11/14

    • Ruby's 20th Anniversary Celebration 1988-2008 with The Thing (Mats Gustafsson (Sweden, baritone sax), Ingebrigt Haker-Flaten (Norway, contrabass), Paal Nilssen-Love (Norway, drums) at Ruby's BBQ (512 West 29th St., very limited $10 advance tickets available at Ruby's)
    • Inepsy, Lebenden Toten, Unit 21, Vaska at the Broken Neck (free show)
    • Jedi Mind Tricks, Outerspace, Reef the Lost Cauze at Emo's
    • Aids Wolf, The F and the C, Magic Jewels at Emo's
    • The Shine Brothers (members of the Black Angels) at Beerland
    • KVRX benefit with Cry Blood Apache, Daniel Francis Doyle, Mammoth Grinder, Dovehunter, A Faulty Chromosome at the Mohawk
    • Live Music Capitol presents Cavedweller, Shapes Have Fangs, The Astronaut Suit at Bill's Place (3421 E Cesar Chavez St., starts at 8pm)
    • Split Hoof, Bexar County Bastards, Top Dead Center, Pinche Gringo at Room 710
    • Upper Echelon at the Beauty Bar (early show)
    • Dans Da Lune, Petals, Follow That Bird at the Beauty Bar (late show)
    • Humane Society Benefit with Pretty Boys, Scorpion Child, Al Shire, Grenadier at Red 7 (late show)
    • Opus Dai, Anguish for Augustine at Red 7 (early show)
    • The New Music Co-op presents the Third Annual Electrons and Phonons Concert featuring Karlheinz Stockhausen's Kontakte at the Mexican American Cultural Center (600 River St., 8pm)
    • The Theater Fire, The Unbearables at Lamberts (10:30pm)
    • Clinton Fearon, Contra Coup at Flamingo Cantina
    • Ghostland Observatory at Stubb's
    • Moonlight Towers, Dark Knights of Camelot at Club Deville
    • CTRL, Espermachine, Japanese Car Crash at Elysium
    • The River Revolution Party with The Story Of (CD release), The Morakestra, The Bright Light Social Hour, The Heliogoats, DJ Thibault, DJ Gmau at 7601 Shelton Ln. (free on bike, $12 per car, starts at 9pm, goes through the night, free drinks until 2am)
    • Residency Series with The Weird Weeds, Thollem McDonas at Progress Coffee
    • Reagan Era, The Unit Breed (OR) at the Parlor
    • Junior Brown, Lucky Tomblin Band at Antones
    • Tribella at the Hole in the Wall
    • 3 Kisses, Osirus, Amanda Lepre at Trophy's
    • Black Bone Child, When Cougars Attack, Johnny Gobbs, Redline Riot, Broken Teeth, The Heroine at Headhunters
    • One-Eyed Doll, Mike Truth & The Replacement Killers, Naked Empire, Men From Nantucket, Jim & The Toms at the Red Eyed Fly
  • Sat. 11/15

    • La Snacks at End of an Ear (6pm, free)
    • Peaking Lights, Diamondhead at Sound On Sound Records (5pm)
    • Japanther, Underground Railroad to Candyland, Broken Gold, Wicked Pro Wrestler at Emo's
    • Boxcar Satan, Ghostwriter, Victims of Leisure at Beerland
    • King Khan and BBQ Show, The Crackpipes, Harlem, DJ Tim Murphy at the Mohawk (outside stage)
    • Steve Eck & the Midnight Still, Bankrupt & the Borrowers at the Mohawk (inside stage, later)
    • Grady, Amplified Heat, Blood Country at Room 710
    • Car Stereo (Wars), DJ Chill at the Beauty Bar
    • Divine Heresy, PinHed, Powderburn at Red 7
    • The New Music Co-op presents the Third Annual Electrons and Phonons Concert featuring Nathaniel Bartlett (Madison, Wisconsin) at the Mexican American Cultural Center (600 River St., 8pm)
    • Rock the Casbah with DJ Mel at the Parish
    • Nachtmar, Alter Der Ruine at Elysium
    • CW Austin Fall Festival with The Steps, Blowing Trees, Eric Tessemer Band, Model UN, The Orange, Midnight Frequency at the French Legation Museum (802 San Marcos St.)
    • Moving Matter, Spank, Hatch at Flamingo Cantina
    • Ghostland Observatory at Stubb's
    • The Triggermen at the Parlor
    • A.U.X., A Memorial to Chris Davis (We Dream in Daylight), Words and Music at the Hole in the Wall
    • Muchos Backflips, Lonely H (Seattle, WA), Your Kisses Cause Crashes at Trophy's
    • KAOS benefit at Headhunters
    • New Disaster, Gentlemen's Social Club, Duke at the Red Eyed Fly
  • Sun. 11/16




  • Mon. 11/17

    • Sleepercar (Jim Ward of Sparta) at the Mohawk
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
    • Vedera at Stubb's
    • One Hundred Flowers, The Great Nostalgic, The Authors, The Nasty Clan at the Hole in the Wall
  • Tue. 11/18

    • Murs, Kidz in the Hall, Rapper Big Poh, Isaiah at Emo's
    • Izzy Cox at Beerland
    • Danielson, Cryptacize, Loxsly at the Mohawk (outside stage)
    • Marnie Stern, Ume, The Sour Notes at the Mohawk (inside stage)
    • Orange Sky at Room 710
    • Radioland Murders at the Beauty Bar
    • The Anchor, New Tomorrow, Combat Shock, Letter of Warning, The Open Casket at Red 7
    • Method Man, Redman at Stubb's
    • The Bread, Roger Wallace at the Hole in the Wall
  • Wed. 11/19

    • Unwed Sailor, Hotel Hotel, The Always Already at Emo's (inside stage)
    • Digable Planets at Emo's (outside stage)
    • Ichi ni san shi, Kingdom of Suicide Lovers, Literature at Beerland
    • Oak is Keeping at Room 710
    • Caw! Caw! at the Beauty Bar
    • Epicene at Red 7
    • Mad Happy, Bridge Farmers, Betaplayer at Chain Drive
    • Scion Live Metro Austin presents Black Sheep, Nice & Smooth, Orgone, DJ J. Period at the Parish (RSVP here)
    • Spaceship Excellent, Kilohertz, Zeale 32 at Flamingo Cantina
    • Dragonforce, Turistas, Powerglove (outdoors), Oklahomos (indoors, later) at Stubb's
    • One Republic, The Hush Sound, The Spill Canvas, Augustana at La Zona Rosa
  • Thu. 11/20

    • Torche, Black Cobra, Clouds at Red 7
    • The Roller, Pack of Wolves, Ratking at Red 7
    • Owen, Caithlin de Marrais, El May at Emo's
    • Generator benefit at Beerland
    • Golden Bear, Leatherbag, Sally Crewe, Ethan Azarian at the Mohawk
    • Opposite Day, Moosehound, Nobody's Business at Flamingo Cantina
    • The Black, Georgian Company, San Saba County at the Continental Club
    • Q-Tip, Cool Kids, The Knux (outdoors), Charlie Shafter and the Gnomes, Somebody's Darling, Mike and the Moonpies (indoors, later) at Stubb's
    • Something Called Nothing at the Parlor
    • Great American Freedom Machine, Life On Loan, Burning Witches at the Red Eyed Fly
  • Fri. 11/21

    • The Impossible Shapes at Waterloo Records (5pm, free instore)
    • Helen Keller Fist Fight, Fire from the Gods, By a Long Shot, The Cabaret, Falsetta at the Broken Neck
    • The Lemurs, Deathray Davies, The Burning Hotels at Emo's (outside stage)
    • Year Long Disaster, High Watt Crucifixers at Emo's (inside stage)
    • Sass Dragons (IL), Bread & Bottle (IL), Black Panda, The No No No Hopes, Ghost Knife at Beerland
    • Gang Gang Dance, Growing, Rainbow Arabia, Death is Not a Joyride at the Mohawk (outside stage)
    • Impossible Shapes at the Mohawk (inside stage)
    • Mala Suerte, Year of the Kid, Curse the Heavens at Room 710
    • Von Iva at the Beauty Bar
    • Anal Cunt, Kill the Client, Strong Intention, My Son My Executioner, Naw Dude at Red 7 (inside)
    • Demiricous, Gates of Slumber at Red 7 (outside)
    • Christopher Anton, Exit, Carbon Theory at Elysium
    • Residency Series with The Weird Weeds, Precious Blood at Progress Coffee
    • Pong, Foot Patrol (CD release), Churchwood at the Continental Club
    • Dremnt the End, Say Hello to the Angels, Anguish for Augustine, Goodnight Goddess at La Zona Rosa
    • Alejandro Escovedo at Antones
    • Conor Oberst and the Mystic Valley Band, Felice Brothers, Rig 1 (outdoors), Toubab Krewe (indoors after) at Stubb's
    • Manifesto at Trophy's
    • Broken Teeth, Deejer, Exit The Sun at the Red Eyed Fly
  • Sat. 11/22

    • Nada Surf, Delta Spirit, Jealous Girlfriends at Emo's (outside stage)
    • Bang Camaro, Crimson Soul at Emo's (inside stage)
    • Al Shire, The Buzzkillers at Emo's Lounge
    • Fuct (Houston), Capital Scam at the Broken Neck
    • Team Fabrication Fashion Extravaganza with Til We're Blue or Destroy, Booher and the Turkeyz, The Laughing, Neiliyo at the Mohawk
    • Jungle Rockers, Contra Coup, Johnny's Body at Room 710
    • Bad Flirt, DJ Mel at the Beauty Bar
    • Today is the Day, Weedeater, Iron Age, Lions of Tsavo, Earth Eater at Red 7 (inside)
    • The Calm Blue Sea, Raven Tree, My Education, Clouds Are Ghosts at Red 7 (outside)
    • Bubba Hernandez Y Los SuperVatos at Flamingo Cantina
    • Golden Arm Trio, Moth!Fight! at Club Deville
    • Heartless Bastards at Stubb's
    • Alejandro Escovedo at Antones
    • Crushes, Automusik, Shotgun Hustler, Sinner's Repent at Trophy's
    • Tombstone Union, Litany For The Departed at the Red Eyed Fly
    • The Black Crowes, Buffalo Killers at the Austin Music Hall
  • Sun. 11/23

    • Toko Ri Get High, Fauna Valetta, Cause for Applause, Woven Bones at Beerland
    • The Trampskirts, The Admirals Club at Red 7
    • Caf at Stubb's
    • Nicholas Ginbey at Club Deville





  • Mon. 11/24
  • Tue. 11/25

    • Ivoryline, A Throne for Every Heart, In:Aviate at Emo's
    • Duck for Cover (Denmark) at Beerland
    • Subtle, Zach Hill, Truckasaurus at the Mohawk
  • Wed. 11/26

    • Blitzen Trapper, The Parson Redheads at the Mohawk (outside stage)
    • O'Death, Those Darlins, Cartwright at the Mohawk (inside stage)
    • High Watt Crucifixers, The Bulemics, The Wrong Ones at Room 710
    • Psychotropic DJs at Club Deville
    • Adam Gregory at Stubb's
  • Thu. 11/27

    • sad turkeys, happy people
  • Fri. 11/28
  • Sat. 11/29

    • The Visitors, A.U.X., Stereo is a Lie at Emo's
    • The Rosebuds, Ovenbirds, Masonic at the Mohawk (outside stage)
    • Robert Gomez, Sarah Jaffe, The Lovely Sparrows at the Mohawk (inside stage)
    • Ben Blackout DJ party at the Broken Neck
    • The Rockbusters, Pocket FishRmen, Rogers Porn Collection, Baby Dick at Room 710
    • In Flames, All That Remains, Gojira, 36 Crazy Fists at La Zona Rosa
    • King Louie, The Authors, Low Line Caller, Model UN at the Beauty Bar
    • Mechanical Boy at Red 7
    • Pickled Punks, Rend, Exile, Scraps of Life, Splithoof at Red 7
    • Little Joy (ex-Strokes), The Dead Trees at the Parish
    • Don Chani, The Mau Mau Chaplains at Flamingo Cantina
    • Murder My Sweet, Mock Tigers, Ultraviolet Index at Stubb's
    • Wine & Revolution at the Parlor
    • Bryce Clifford at Trophy's
    • Trashy & the Kid (CD release) at the Red Eyed Fly
  • Sun. 11/30




  • Mon. 12/1
  • Tue. 12/2
  • Wed. 12/3

    • 3oh!3, InnerPartySystem, Chain Gang of 1974 at Emo's
    • 101 Homegrown Live with School Police at the Mohawk
    • Bombs Away Baby at the Beauty Bar
    • The Toasters, Flatfoot 56, Buzzkillers at Red 7
  • Thu. 12/4
  • Fri. 12/5

    • Red Leaves, Elv!s, Coma in Algiers, The Gospel Truth at Emo's
    • Ground Zero Texas II with AH Kraken, The Terrible Twos, Overnight Lows, Unholy Two at Beerland
    • The Crack Pipes, Bankrupt & the Borrowers, The Couch at the Mohawk
    • Gwar, Kingdom of Sorrow, Toxic Holocaust at La Zona Rosa
    • Sad Wings, Drifter at Room 710
    • Hollywood Gossip (CD release) at Club Deville
    • The Noise Revival Orchestra (EP release) at the Beauty Bar
    • Devastation, Militia, Texas Metal Alliance at Red 7
    • Arc Angels at Antones
    • The Last Gasp, Living Better Electrically, The Black Squeeze (Black Keys Tribute) at Trophy's
  • Sat. 12/6

    • Holly Golightly and the Broke-Offs, The Pons, Delany Davidson at Emo's
    • Ground Zero Texas II with Evil Army, Iron Age, Deskonocidos at Beerland
    • El Ten Eleven, DJ Mel at the Beauty Bar
    • Brujeria, Mushroomhead, PinHed, Disfigured at Red 7
    • Danny Malone (CD release) at Club Deville
    • Followed By Static, I Love You (KC), Hotel Hotel at Club 1808 (12th and Chicon)
    • Everton Blender at Flamingo Cantina
    • Tia Carrera, Scorpion Child, A Few Nice Things at Trophy's
    • Arc Angels at Antones
  • Sun. 12/7

    • Kristeen Young at Emo's (early show)
    • Ground Zero Texas II with Quintron, The Barbaras, Thomas Function, Fey Gods, Bobby Barrett at Beerland
    • Devastation, Militia, Texas Metal Alliance at Red 7





  • Mon. 12/8

    • Go Crash Audio, Floral Terrace, A Kidnap in Color at Emo's
  • Tue. 12/9

    • Fishbone, Natives of the New Dawn, Heavy Mojo, World's Most Dangerous at Emo's
    • The Ugly Suit, Til We're Blue or Destroy at the Mohawk
    • Hanson Brothers at Red 7
    • David Banner, Bun B at the Austin Music Hall
    • Brian Setzer Orchestra at the Austin Music Hall
  • Wed. 12/10
  • Thu. 12/11

    • K.T.P. at the Broken Neck
    • 101X Independent Workforce Xmas Show with Ting Tings, Black Kids, Eagles of Death Metal, Airborne Toxic Event, The Black and White Years at Emo's (outside stage)
    • 101X Homegrown Live with Ringo Deathstarr, Low Line Caller, Shapes Have Fangs at Emo's (inside stage)
    • Attractive and Popular, Antique Curtains, Ginzu Wives at Beerland
    • The Sour Notes, One Hundred Flowers, The Great Nostalgic at the Mohawk
    • Mocktigers, Petals at the Beauty Bar
    • Venetian Snares, Otto Von Schirach, Cyrus Rex, Naha at Elysium
    • Stars Go Dim (Tulsa) at the Parlor
  • Fri. 12/12

    • Holy Shit, Naw Dude at the Broken Neck
    • The Boxing Lesson at Emo's
    • Nobunny, The Teeners, The Modern Fuckers at Beerland
    • The Midgetmen, The Calm Blue Sea, Follow That Bird!, The Bubbles at the Mohawk
    • PJ and the Bear, Johnny Gobbs at Trophy's
  • Sat. 12/13

    • I Kill Cars, PVC Street Gang, Monkeytown at the Broken Neck
    • Darker My Love, The Strange Boys, Frank Smith at Emo's
    • Flametrick Subs at Beerland
    • Milk 8 at the Beauty Bar
    • And You Will Know Us by the Trail of Dead, Diagonals at Red 7 (late show)
    • Job For A Cowboy, Hate Eternal, All Shall Perish, Animosity, Annotations of an Auto at Red 7 (early show, 5pm)
    • Brownout!, DJ Chicken George, DJ Boozwa, Systemaddict (El Paso), and Zeque Pena (El Paso) at the Scoot Inn
    • Lions, special guest, The Blind Pets at Trophy's
  • Sun. 12/14

    • Barcelona, Colour Wheel at Emo's
    • Ice Cube at the Mohawk
    • Ours, Plain Jane Automobile at Stubb's





  • Mon. 12/15

  • Tue. 12/16

    • Fire From The Gods, The Cabaret, Novista, Tonight is Glory at Red 7
  • Wed. 12/17

    • Haunting Oboe Music, Peel, Wine & Revolution, The Fever Dreams at Emo's
  • Thu. 12/18

    • The Raven Tree, Goodnight Goddess at the Mohawk
    • Jungle Rockers, Dedringers at the Continental Club
    • The Blue Hit, Shotgun Party at Stubb's
    • Mammoth Grinder (CD release) at the Parlor
  • Fri. 12/19

    • Aziz Ansari, Nick Kroll at Emo's
    • The Strange Attractors, Stereo is a Lie, The Astronaut Suit, DJ Rachel Goldstar at Beerland
    • Golden Arm Trio and Invicible Czars Holiday Show at the Mohawk
    • Klub Sin with Phantom Rockers, Pickled Punks at Red 7
    • Sounds Under Radio, Language Room at Stubb's
    • The Mother Truckers, Two Tons of Steel at the Continental Club
    • Honky, Amplified Heat, Pure Luck at Trophy's
  • Sat. 12/20

    • Your Kisses Cause Crashes at Emo's
    • Go Go Garcia, Great Nostalgic at the Beauty Bar
    • Black Joe Lewis, The Cobras at the Continental Club
    • Muchos Backflips, High Watt Crucifixers, That's Mister To You at Trophy's
  • Sun. 12/21






  • Mon. 12/22

  • Tue. 12/23

    • Criminal Tower at the Parlor
  • Wed. 12/24

  • Thu. 12/25

  • Fri. 12/26
  • Sat. 12/27

    • Finally Punk, Yellow Fever, Cry Blood Apache at Emo's
    • Old 97s, The Drams at La Zona Rosa
  • Sun. 12/28




  • Mon. 12/29

  • Tue. 12/30
  • Wed. 12/31
  • Thu. 1/1

  • Fri. 1/2

  • Sat. 1/3

  • Sun. 1/4






  • Mon. 1/5

  • Tue. 1/6

  • Wed. 1/7

    • Free Week with When Dinosaurs Ruled the Earth, Diagonals, Eagle Claw, Black Cock at Emo's (free)
    • A Stained Glass Romance, Wretched at Red 7
  • Thu. 1/8

  • Fri. 1/9

    • Vermefug (NYC) at the Broken Neck
    • Free Week with Attack Formation, Serious Tracers at Emo's (free)
  • Sat. 1/10

    • New Disaster, Say Hello to the Angels, The Valentine Failures at Stubb's
  • Sun. 1/11






  • Mon. 1/12

  • Tue. 1/13

  • Wed. 1/14
  • Thu. 1/15

  • Fri. 1/16

    • De/Vision, Seabound, Iris at Elysium
  • Sat. 1/17

  • Sun. 1/18






  • Mon. 1/19

  • Tue. 1/20

  • Wed. 1/21

  • Thu. 1/22
  • Fri. 1/23

  • Sat. 1/24

    • Amebix, Severed Heads of State, Sub Oslo, Deskonocidos at Emo's
  • Sun. 1/25




  • Mon. 1/26

  • Tue. 1/27

  • Wed. 1/28

  • Thu. 1/29

    • Tapes 'n Tapes at the Parish
  • Fri. 1/30

  • Sat. 1/31

  • Sun. 2/1






  • Mon. 2/2

  • Tue. 2/3
  • Wed. 2/4

  • Thu. 2/5

  • Fri. 2/6

  • Sat. 2/7

  • Sun. 2/8