Showlist Austin logo

Beerland

Birds Barbershop

Copeland Guitars

Shop

Spiderhouse

Super Secret Records

Austin Uncharted

Safehouse Sessions

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Archive List Beginning January 03, 2008


  • Thu. 01/03

    • Attack Formation, Camp X-Ray, Horn of Africa, Poor People, The Bill Jeffreys at Emo's (inside stage, free show)
    • Prom Nite, Faceless Werewolves, AM Syndicate, Magnet School at Emo's (outside stage)
    • The Score, Fall Collection, The Paper South, The Drawing Board, The Bubbles at Emo's Lounge (free show)
    • Horse + Donkey, Magic Jewels at the Parlor (9pm, free)
    • Snowbird, The Service Industry, The Ideals, Comanche Abortion, Primal Rape at Room 710
    • Coptic Times, My Luck, Cut It Out (PA) at Red 7
    • Oak is Keeping at Flamingo Cantina
    • Ted Hadji and the Wholly Ghosts, Rin Fletcher at Trophy's
    • Mercyy at Headhunters
  • Fri. 01/04

    • Those Peabodys, Ugly Beats, Black Joe Lewis, Transmography at Emo's (inside stage, free show)
    • Lions, Brothers and Sisters, A Few Nice Things, Strange Attractors, Alright Tonight at Emo's (outside stage, free show)
    • Hex Dispensers, Ape-Shits, Teeners, Party Garbage, Scrabble Robot at Emo's Lounge (free show)
    • The Van Buren Boys, Julian Decided at the Mohawk
    • Candi & the Cavities, Furly, the Schizophrenic Unsurpassed Profit (San Marcos), Micah Omega at the Parlor
    • Ready Steady Go! with Acid Tomb (13th Floor Elevators tribute band), DJs Mike Hooker and Shorty Stump, The Ready Steady Go-Go Girls, screening of Dirt Road to Psychedelia at Beerland
    • Driver F, The El Guapos, Falling Down Hurts, Last Crush, The Eastern Sea at Red 7
    • Cosmic Disciple (GA), V.C. Childcraft, Gary Barftits & Eric Cragsdale, Low red Center at the Opera House (2209 K South 1st St., behind End of an Ear, 7pm)
    • Vast, Exit, Gabhar at Elysium
    • Casuist, Whore of Babylon, Cain Was Abel, Xapharon, Havoc Dose, Dead Haven at Room 710
    • Low Line Caller, Doug Burr, Flat People at Stubb's
    • Duke, Devola, Exit the Sun at the Red Eyed Fly
    • The Dark Water Hymnal, David Israel, The Easies at the Hole in the Wall
    • Death and Texas at Trophy's
    • Street Light Susie, Total Faggots, The Gusto at Headhunters
  • Sat. 01/05

    • Cruiserweight, The Applicators, The Little Bicycles, The Anchor, Masonic at Emo's (inside stage, free show)
    • Car Stereo (Wars), Kevin A. (from Moth! Fight!), Quiet Lovely, La Snacks at Emo's Lounge (free show)
    • The Strange Boys, The Crack Pipes, Zykos, Brazos, Lalaland at Emo's (outside stage, free show)
    • Terroristic, Hit by a Car, Crapulence, Obnosticon, Psychics, Jazzus Lizard at Room 710
    • Sex Advice, The Uptown Bums, Louis Tully (WI), Buckeye, Mad Swirl (WI) at Headhunters
    • Stuffed and Starving Animals: new work by Palfloat opening reception with Plutonium Farmers, Night Viking at the Opera House (2209 K South 1st St., behind End of an Ear, 7-10pm)
    • Hank III at Antones
    • Flametrick Subs, Jungle Rockers at Beerland
    • The Urgency and the Exit, Sons of the Martyr, Sea Dogs, Zap 'em Dead Bartholomew at Red 7 (early show, 5pm)
    • Soilent Green, Sacrolytic, Disfigured, Blood of Ronin, Condemned Unit at Red 7 (late show)
    • More Fire, High Watt Crucifixers, Sweet Skull at Trophy's
    • Sister Carol, Don Chani at Flamingo Cantina
  • Sun. 01/06

    • Ume, Red Leaves, Tre Orsi, Sharks and Sailors, Follow That Bird! at Emo's (inside stage, free show)
    • Til We're Blue or Destroy, Bee vs. Moth, Benko, Noise Revival Orchestra at Emo's Lounge (free show)
    • The Martin Luther Kings, Jacuzzi Boys, The Gospel Truth at Beerland
    • Ruiner (MD), Killing the Dream (CA), Surroundings (MD), No Truce (CA), xSeekerx, Falsetta at Red 7 (early show, 5pm)
    • Carl Smith Trio at Airport Bar and Grill (2039 Airport Blvd., 8pm, free, donations accepted)
    • Klub Sin, The Strikers, Pickled Punks at Headhunters





  • Mon. 01/07

    • Scorpion Child, Big Black Smoke, Consider the Source, Panther Zora, Cobretti at Emo's (inside stage, free show)
    • Pleasant Grove, Hollywood Gossip, The Easies, Many Birthdays, Single Frame at Emo's Lounge (free show)
    • 11th Day (Chicago), Back at Goliad, The Decay Company at Red 7
    • Western Legend at Headhunters
    • Rock and Roll Karaoke at Beerland
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
  • Tue. 01/08

    • Poor People, The Pillow Queens, School Police, The Nasty Rumors at Beerland
    • Kissinger, The Midgetmen, Nathan Singleton and his Sideshow Tragedy, The Blind Pets at Emo's Lounge (free show)
    • Pack of Wolves, Warwolf, The Roller, Disgruntled I Hate You Face, Confuzatron at Emo's (inside stage, free show)
    • At All Cost, Rory & the Artificial Heart, Radioland Murders, AUX, Monuments at Emo's (outside stage, free show)
    • Unsurpassed Profit, Enemy of Mankind, Jo Hell & the Red Roosters at Room 710
    • No Show Ponies, Nick Krauss and his Austin Torpedoes, Lonesome Dave at Headhunters
  • Wed. 01/09

    • Latex Nuns, Teeners, Naw Dude at the Broken Neck (4701B Red Bluff, near Caesar Chavez/Springdale)
    • Church of the Friendly Ghost Night with Nick Hennies/Chris Cogburn/Jonathan Horne Trio, {{{Sunset}}}, The Organ Donors at the Salvage Vanguard Theater (2803 Manor Rd., 8pm)
    • Australian Cattle God showcase with The Snake Trap, Megazilla, Manikin, Good Times Crisis Band, Red X Red M, A formatik Ontact at Emo's (inside stage, free show)
    • Australian Cattle God showcase with Lick Lick, Cat Scientist, Gorch Fock, When Dinosaurs Ruled the Earth, Tia Carrera at Emo's (outside stage, free show)
    • Translations, Peel, P.D. Wilder, Nectarine at Emo's Lounge (free show)
    • Zenith Fuzzbomb, Rage Against the Doo, Hancock Drive at Room 710
    • Blueprint Rebellion, The Lovers at Chain Drive (504 Willow St., 10pm, free)
    • Elroy, Going Nowhere Fast at Trophy's
    • Clementine's 2nd birthday party with Guerillas of Lilliput, The Ideals, Ralph White, One Black Lung, Doe Montoya, Kalu James, Brent Adair, Neal Mehta, Manny and the Brokeback Boys, That Dammed Band at Clementine Coffee Bar (6-11pm)
    • Every Other Fate at Headhunters
  • Thu. 01/10

    • Rubble, Dazzling King Solomon, Cavedweller, Bridges and Blinking Lights at Emo's (inside stage, free show)
    • Ringo Deathstarr, My Education, The Boxing Lesson, Horse + Donkey, The Story Of at Emo's Lounge (free show)
    • Crash Gallery, Lax, The Laughing, Death is Not a Joyride, Snafu Kitties at Emo's (outside stage, free show)
    • The Bill Jeffrys, The Love Taps at the Parlor
    • Dirty Sound at Beerland
    • Zero Skills, Shootin' Pains, Rusty Sheriff's Badge, 10 Foot Rooster, The Nematoads at Room 710
    • Danny Malone, The Dewayn Brothers, Ryan Perrey at the Mohawk
    • Hoodlum Circus, Comanche Abortion, Jesus Causes Cancer at Red 7
    • Diamondhead, The F and the C, Poorman's Sharp Knives, Plutonium Farmers at Trophy's
    • Reason to Rebel, Mean Dinosaur, Hazard of the Industry at Headhunters
  • Fri. 01/11

    • Dan Deacon, Ultimate Reality, When Dinosaurs Ruled the Earth at Emo's
    • Steamroller, She Craves, Killer Crocs of Uganda, D.E.M.O. at Emo's Lounge
    • Basic, Faceless Werewolves, Diagonals, Shapes Have Fangs at Beerland
    • Dazzling King Solomon Band, Horse + Donkey, Pataphysics at the Hole in the Wall
    • Black Panda, iKiLLCaRS, The Koreans, The Pepperonis at the Mohawk
    • Foot Foot, Scott Adair, Carie Clark at the Scoot Inn
    • Whitman (AZ), Splinter Cake (AZ), Boy, Chris Paddock at the Natrix Natrix House (3222 John Campbell's Trail, 8pm)
    • Pickled Punks, Moral Decline, 13th Victim, Sofa Kingdom at Red 7
    • Benefit for Ruta Maya's Jen Marchand with Amplified Heat, The Summer Wardrobe, Chili Cold Blood, The Alice Rose, Murdocks, Tony Scalzo, Ralph White, Carolyn Wonderland at Ruta Maya (7:30pm, $8)
    • 7blackTornadoes, wallMart at the Parlor (8pm, free)
    • Alexander's Dark Band, The Unbearables, Ledaswan, Kala at Trophy's
    • Opposite Day, Muchos Backflips, Abby Birds, Every Other Fate, The Sanguinistas at Room 710
    • Mediums, Balmorhea, David Israel at Lambert's (401 W. 2nd St., 9pm)
    • Homicides, Enemy of Mankind, Head Panic, Big Bad Love at Headhunters
  • Sat. 01/12

    • Transona Five, The Theater Fire, All in the Golden Afternoon, Quiet Lovely at the Mohawk
    • The Sword, Trigger Renegade, The Roller at Emo's (outside stage)
    • Yellow Fever, Mutating Meltdown, The Hunnies, Bear Claw at Emo's (inside stage)
    • Longshadows, Thunderchiefs, Transgressors at Emo's Lounge
    • Human Struggle, Laughin' Dogs at the Broken Neck (4701B Red Bluff, near Caesar Chavez/Springdale)
    • The Fever Dreams at the Parlor
    • Kill the Client, Pretty Little Flower, Tolar, 50/50 at Room 710
    • Brewtality Inc, Flatfoot 56, The last Hope, Capital Scam, The Anchor, Sore Losers at Red 7
    • Radioland Murders, Cobretti, Sofakingdom (MPLS), Written Off (MPLS) at Headhunters
    • Rival City, Bombasta!, Jojo's Bad Apples at Flamingo Cantina
    • The Sultans at Trophy's
    • Junior Brown, American Graveyard at Antones
    • Darrin Kobetich, Eric Christopher at Clementine Coffee Bar
  • Sun. 01/13

    • Peel, The Poison Control Center, Fishboy at the Mohawk
    • Comanche Abortion at Beerland
    • President Kennedy is Assassinated (WA), Carriers (WA), Jenken at Red 7
    • Mercyy at Room 710
    • Andrew Jackson Jihad (AZ), O'Pioneers, Saw Wheel, Parkway Wretch (AZ), The Capitalist Kids at Headhunters





  • Mon. 01/14
  • Tue. 01/15

    • Gallows, This is Hell, Cancer Bats at Emo's
    • Church of the Friendly Ghost Night with ECFA (CD release), Attic Ted at the Salvage Vanguard Theater (2803 Manor Rd., 8pm, $5)
    • Destroyer Destroyer, Harlots, Falsetta, Earth Eater, In the Company of Wolves at Red 7
    • As I Lay Dying, August Burns Red, Evergreen Terrace, Still Remains at La Zona Rosa
    • Stickfigure Flowers at Room 710
  • Wed. 01/16

    • The Last Starfighter, Consider the Source, BTWR, Pack of Wolves, WAKWAT at Red 7
    • Id, Secular End at Room 710
    • Grabass Charlestons (FL), The Tim Version (FL), Party Garbage, The Anchor, Brickfight at Headhunters
    • Dirty Union Band at Trophy's
    • Lonesome Heroes, The Gary Newcomb Trio, Friends of Dean Martinez, Combo Mahalo at the Hole in the Wall
    • Woodshed Diaries, 86 The Sun, Gravelwhip at the Red Eyed Fly
  • Thu. 01/17

    • Six Organs of Admittance, Headdress at the Mohawk
    • South Filthy, Golden Boys, Jungle Rockers at Beerland
    • Mice & Rifles, Leatherbag, Frank Smith at Emo's Lounge
    • Frontier Brothers, Abby Birds, Chris McFarland, Ted Hadji and the Wholly Ghosts at Emo's (inside stage)
    • Under the Gun, Heymaker 3, The Buzzkillers, Murder Majesty, Given a Chance, Expiration Unknown at Red 7
    • Moustache Party with The Black and White Years, DJ Orion at the Beauty Bar
    • Darling New Neighbors, Puff Puff & the Receivers at the Hole in the Wall
    • Sabbath Crow, Sweet Skull, Snakeskin Prison, Doug Morrison at Room 710
    • Dimitri's Ascent, Sleep & Zellyrock at Flamingo Cantina
  • Fri. 01/18

    • Megon Fest day one with M.O.T.O., Manikin, The Young at Beerland
    • Two Ton Boa, Red Leaves, Red X Red M at Emo's
    • DJ Shadow, Cut Chemist at La Zona Rosa
    • Michael Ian Black, Michael Showalter at the Mohawk
    • Pong, Horsies, Higher Than Why, Jo Hell & the Roosters at Room 710
    • The Artillery, Victory at Last, Walking with a Ghost, Rainsliver at Red 7
    • Information Society at Elysium
    • Perfect Pants, NBD, Babelfish (Houston) at the Opera House (2209 K South 1st St., behind End of an Ear, 7:30pm)
    • Amplified Heat, Flamin' Hellcats, The Blind Pets at Trophy's
    • Thunder Chiefs, Blueprint Rebellion at the Hole in the Wall
    • Dwayne Williamson, Wilson Getchell at Clementine Coffee Bar
    • The Paul Green School of Rock Music presents a tribute to Black Sabbath at Emo's Lounge (7pm)
  • Sat. 01/19

    • Les Savy Fav, Fatal Flyin' Guilloteens, Attack Formation at Emo's (outside stage)
    • Megon Fest day two with Criminal Damage (members of Tragedy), The Marked Men, The Hex Dispensers, Deskonocidos at Emo's
    • Sharon Tate's Baby, Red Light Love, Say Hello to the Angels at Emo's Lounge
    • Hotrod Hillbillies, Whiskey Throttle, Johnny Hootrock at Beerland
    • Moonlight Towers, Mandible, Radar Radar at the Mohawk
    • Church of the Friendly Ghost Night with Venison Whirled, Book of Shadows (with Ralph White), Seven Itch Stitch, ST 37, DJ Blip, projections by Paul Baker at the Salvage Vanguard Theater (2803 Manor Rd., $5, at sunset (5:56pm))
    • Brothers and Sisters, The Strange Attractors, The Golden Boys, Ripe at the Parish
    • Brown Stars, Capital Scam, So Unloved, Terror Management Theory, Slowly Truth Dies at the Broken Neck (4701B Red Bluff, near Caesar Chavez/Springdale)
    • Scott Biram at the Hole in the Wall
    • Goat (Dallas), Aunt's Analog, Dromez, Financial Solutions at the Opera House (2209 K South 1st St., behind End of an Ear, 7:30pm)
    • Pack of Wolves, The Dead See, Baron Grod, High Cost of Living, Faithealer at Red 7
    • Jason Isbell & the 400 Unit, Will Hoge at Antones
    • SuperHeavyGoatAss, A Thousand Knives of Fire (NJ), Split Hoof, Confused Little Girls at Room 710
    • The Jinx at Trophy's
    • Mr. Brown, Full Service (CD release), Little Brian at Flamingo Cantina
    • Elisa Ferarri, The Chickpeas, Andrew Basile at Clementine Coffee Bar
    • The Paul Green School of Rock Music presents a tribute to Black Sabbath at Emo's Lounge (7pm)
  • Sun. 01/20

    • Nashville Pussy, Grady, Black Earth at Emo's
    • Dead Confederate, Cristian Bland (of Black Angels) at the Mohawk
    • The Krayons, Sweet Daddy, More Fire, Condemned Unit, The Bread at Room 710
    • Public, Klier at the Parlor
    • Grimy Styles at Flamingo Cantina





  • Mon. 01/21
  • Tue. 01/22

    • MGMT, Yeasayer at Emo's (inside stage)
    • Lupe Fiasco at Emo's (outside stage)
    • The Black and White Years (CD release) at Stubb's
    • Carry the Torch, Cobretti, Fire From the Gods, The Funeral March at Red 7
    • Winter Full Moon Party with The Viet Minh (members of Black Angels), Ringo Deathstarr, The Strange Boys, Dazzling King Solomon at Ruta Maya (8pm)
    • Howl, St. Jude at the Parlor
    • Comedy Trainwreck with Avi Hartman at Beerland
  • Wed. 01/23

    • Planes Mistaken for Stars, Bitter Tongues, The Roller, Kingdom of Magic at Red 7
    • The Distant Seconds, Benko, Dark Water Hymnal, Summer Wardrobe at Room 710
    • Van Halen hoot night benefitting Billy Steve (of Crack Pipes) at Beerland
  • Thu. 01/24

    • US Bombs at Red 7 (inside stage)
    • Warwulf, The_Network, Swine Horde, The Cabaret at Red 7 (outside stage)
    • Trampled by Turtles (MN), Adeline at the Mohawk
    • Megazilla, Styrofoam, Duck at Beerland
    • Secular End at Emo's
    • One-Eyed Doll, Adrian & the Sickness, Nancy Silva Project, Full Stride, Amanda Lepre at Room 710
    • Supersonic Uke, Damp Heat, Drive It Like You Stole It, Squidley at Flamingo Cantina
  • Fri. 01/25

    • Naw Dude, Wild Dog Gods, Akkolyte, Doom Siren at the Broken Neck (4701B Red Bluff, near Caesar Chavez/Springdale)
    • Sole, Telephone Jim Jesus, Capillary Action, Daniel Francis Doyle at Emo's
    • Rogue Wave at the Parish
    • Awesome Cool Dudes, Diagonals at the Beauty Bar
    • Bigfoot Chester, Possessed by Paul James at Beerland
    • See. Hear. Speak. with Promise Breakers, Alexander's Dark Band, Mr. Susan, Terp 2 It at the Mohawk
    • The Slackers at Flamingo Cantina
    • Transmography, La Snacks, Paleo, Cartright at Trophy's
    • Oklahomos, Whorehound, Death Hell Battle Tank, Fired for Walking, Tia Carrera (8pm) at Room 710
    • Johnny Hootrock, Ese, The Malpractice at Red 7
    • The Greyboy Allstars at La Zona Rosa
    • Electric Rotten Apple Mountain Gang, Wino Vino at Clementine Coffee Bar
    • The Paul Green School of Rock Music presents a tribute to The Who at Ruta Maya (7pm)
  • Sat. 01/26

    • Sharon Jones and the Dap-Kings, The Ivan Milev Band at Antones
    • Young Heart Attack, Drug Rug, Doomfox (Australia), Frank Smith at Emo's
    • The Black at Beerland
    • The Ends, The Flash Boys, The Hoodrats, The Extravaganza at Room 710
    • Sharon Tate's Baby, Prom Nite, Dumb (ex Coreopsis) at Monkeywrench Books (7pm)
    • Brownstars, Roger's Porn Collection at the Parlor
    • The Slackers at Flamingo Cantina
    • Vesperian Sorrow, Vex, Ruins of Honor, Ethereal Architect, Enemy of Mankind at Red 7
    • Kanko, DJ Orion at the Mohawk
    • The Flood, The Action Is, Novice, Dead End Lake at Trophy's
    • Tammany Hall Machine (last show), The Boxing Lesson at Ruta Maya (late show, 9:30pm)
    • Golden Arm Trio does Duke Ellington at Lambert's (401 W. 2nd St., 10:30pm)
    • Von Eric Williamson, Melissa Bryan at Clementine Coffee Bar
    • The Paul Green School of Rock Music presents a tribute to The Who at Ruta Maya (early show, 7pm)
  • Sun. 01/27

    • The Murdocks, Matches for Memories, The Banner Year at Beerland
    • Strength Behind Tears, Andrea Gail at Red 7
    • Mercyy at Room 710





  • Mon. 01/28

    • Brownstars at Plush (617 Red River)
    • Rock and Roll Karaoke at Beerland
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
  • Tue. 01/29

    • Some Say Leland, Reverend Glasseye, Clay Nightingale at Beerland
    • Jo Hell & the Roosters at Room 710
  • Wed. 01/30

    • Consoles Afire Tour with Laromlab, Cowboy Robot at the Mohawk
    • Consider the Source, Great Northern Guns, Make Your Own Maps at Red 7
    • Worst Bands in Austin Showcase at Beerland
    • Erin Ivey, Station, The D-Madness Project at Room 710
  • Thu. 01/31

    • White Williams, Rings at Emo's
    • Grand Champeen (15th Anniversary) at Beerland
    • The Steps, Toko-Ri Get High, The Tunnels at the Mohawk
    • The Bangles at La Zona Rosa
    • Dead by Knight, Inner Vision, Death Got Killed, Remember This, Bangladesh at Red 7
    • Bee vs. Moth at the Carousel Lounge
    • Bridge Farmers, The Skeletons, Connie Rose at Room 710
    • Snafu Kitties, Adam Raven, Graham Wilkinson at Stubb's
  • Fri. 02/01

    • AM Syndicate, Attack Formation, The Black, Big Soy at the Mohawk
    • Love Traps, Toko-Ri Get High, Diagonals, Ripe at Room 710
    • Flogging Molly at Stubb's
    • Bedouin Soundclash, Westbound Train, Beat Union at Emo's
    • Magnet School, Dead Twins at Emo's Lounge
    • Ready Steady Go with the Ugly Beats at Beerland
    • The Paul Green School of Rock Music presents Guitar Gods at Ruta Maya (7pm)
  • Sat. 02/02

    • Super Furry Animals, Holy Fuck at Emo's (outside stage)
    • The Platforms' 1st annual Groundhog Day party with The Yuppie Pricks, The Midgetmen, DJ Hooker at Emo's
    • Kill the Client, Disfigured, PLF, Subterranean Fecal Root, Scattered Remains at Red 7
    • Flametrick Subs, Pickled Punks at Beerland
    • Invincibale Czars (8pm) at Room 710
    • Angels and Airwaves, Meg & Dia at Stubb's
    • The Paul Green School of Rock Music presents Guitar Gods at Ruta Maya (7pm)
  • Sun. 02/03

    • Band of Horses, Cass McCombs & the Middle Class, Tyler Ramsey at La Zona Rosa





  • Mon. 02/04
  • Tue. 02/05

    • The Bravery, The Switches at Emo's (outside stage)
    • Zoroaster, Sourvein, The Roller at Emo's
  • Wed. 02/06

    • Static Static, Golden Triangle at Beerland
    • Nina Nastasia, Tre Orsi at the Mohawk
  • Thu. 02/07

    • El Paso Hot Button, Red X Red M, Gravity Propulsion System at the Mohawk
    • Tenlon's Fort at Beerland
  • Fri. 02/08

    • The Felice Brothers at the Mohawk
    • Mala Suerte, Condemned Unit at Room 710
  • Sat. 02/09

    • Will Johnson (Centro-matic), Sara Jaffe at the Mohawk
    • Reverend Glasseye, Kanko, Mr. Lewis & the Funeral Five, The Jungle Rockers at Emo's
    • Shat at Beerland
    • Flash Boys, Gentlemen's Social Club at Room 710
    • The Blind Pets, The Vibes, Deadly Companions at Trophy's
  • Sun. 02/10

    • Dead Meadow, Ringo Deathstarr, Viet Minh at Emo's
    • Amino Acids, The Malpractice, Bleach Boys at Beerland
    • Badfish (tribute to Sublime), Full Service at Stubb's





  • Mon. 02/11

    • Dumb, Vertigo, Monument to No One at Room 710
    • Rock and Roll Karaoke at Beerland
  • Tue. 02/12
  • Wed. 02/13
  • Thu. 02/14

    • Sherwood, The Matches, The Higher, We Shot the Moon at Emo's (inside stage)
    • Motion Turns It On, Cry Blood Apache, Stove Blow, Mutating Meltdown at Emo's Lounge
    • The Frontier Brothers at the Mohawk
    • Tenlon's Fort at Beerland
  • Fri. 02/15

    • Grant Hart (Husker Du), Grand Champeen, Service Industry at the Mohawk
    • Apeshits (record release), Manikin, Triggermen at Beerland
    • Bear Colony, Look Mexico at Emo's
    • Bat Castle, Scattered Remains, Ruins of Honor, Self Induced Pain, Blood of the Lamb at Room 710
  • Sat. 02/16

    • Cex, Richard Henry, Pvah at the Mohawk (inside)
    • Liars, No Age at the Mohawk (outside)
    • KOOP Radio benefit at Beerland
    • Foot Patrol, Downtown Brown (Detroit), Crapulence, Damage Pants, Muppletone at Room 710
    • Meteors, Kat Killers at Emo's (outside stage)
    • The Riot Before (VA), O'Pioneers, The Anchor, Turkish Techno (CA), Sex Advice, Papermoons, The Capitalist Kids, The Infamous Jaguar Shark (LA), Stymie, Little Brian, The Plastic Assassins, Last Ride In at Red 7 (8pm)
    • Maneja Beto, Jonathan Tyler and the Northen Lights, Mice and Rifles, Edo at Club Deville
    • Rodrigo y Gabriela at La Zona Rosa
  • Sun. 02/17

    • Deadly Companions, Bad Rackets, The Extravaganza at Beerland





  • Mon. 02/18
  • Tue. 02/19
  • Wed. 02/20

    • Cine Las Americas benefit with Kanko at the Mohawk
    • Winter Full Moon Party with Amplified Heat, Forever Changes (Love tribute), Shapes Have Fangs, The Murdocks at Ruta Maya (8pm)
    • Terrible Twos at Beerland
  • Thu. 02/21
  • Fri. 02/22

    • Jason and Cari (of Belaire), La Snacks, Follow That Bird!, The Evildoers at the Mohawk
    • Mosquito Bandito, The Goddamn Gallows, The Teeners at Beerland
    • Cobra Starship, Metro Station, We the Kings, The Cab at Emo's (outside stage)
    • Firekills at Emo's (inside stage)
    • DJ Jester, The Noise Revival Orchestra at Emo's Lounge
  • Sat. 02/23

    • Spectrum, The Viet Minh at the Mohawk
    • Dean & Brit (Luna) at the Cactus Cafe
    • The Black Lips, White Denim, The Strange Boys at Emo's (outside stage)
    • Aiden, The Birthday Massacre, Schoolyard Heroes, Farewell to Freeway at Emo's (inside stage)
    • World Burns to Death, Pleasant Valley, Dwell Within, Doom Siren at Room 710
    • G. Love and Special Sauce, Tristan Prettyman at Stubb's
  • Sun. 02/24




  • Mon. 02/25
  • Tue. 02/26

    • Joe Lally (Fugazi), Edie Sedgwick at the Mohawk
    • Comedy Trainwreck with Avi Hartman at Beerland
  • Wed. 02/27
  • Thu. 02/28

    • Bomb the Music Industry, Pegasus at Emo's
    • Dying Regret, Cobretti, Scraps of Life at Room 710
  • Fri. 02/29

    • NOFX, No Use for a Name, Flatliners at Stubb's
    • The Ugly Beats Leap Year Party with the Ugly Beats, Thunderchiefs, Ripe at Emo's
    • Buttercup (CD release) at the Mohawk
    • Mr. Lewis & the Funeral Five, Fish Fry Bingo at Room 710
  • Sat. 03/01
  • Sun. 03/02




  • Mon. 03/03
  • Tue. 03/04

    • Black Swans, Salim Nourallah at Emo's
  • Wed. 03/05

    • They Might Be Giants, Oppenheimer at Stubb's
  • Thu. 03/06
  • Fri. 03/07
  • Sat. 03/08

    • Silverstein, The Devil Wears Prada, A Day To Remember, Protest the Hero at Emo's
    • Big Balls, Ass Cobra, Horse Core at Room 710
  • Sun. 03/09




  • Mon. 03/10
  • Tue. 03/11
    SXSW week - as usual, I will NOT be listing official SXSW showcases. You will find them here, eventually. I will also not be listing day shows that require badges - SXSW will eventually list them here.

    I will try to find out as much as possible about other shows going on, daytime or otherwise. If you know of any, please let me know - showlistaustin@yahoo.com.

    Most of the day shows are free - just because I don't mark one as free doesn't mean it's not, it just means I don't know one way or the other.

    A lot of my info comes from donewaiting.com. Please visit them as well!

  • Wed. 03/12
    day shows: night shows:

    • Snake by Snakepit 2008
      • Party Garbage, Steaming Wolf Penis (Seattle), Sass Dragons (Chicago), Prizzy Prizzy Please (Bloomington), Too Many Daves, Sex Advice at the Broken Neck (4701B Red Bluff, near Caesar Chavez/Springdale, 9pm, $5, no wristbands or badges permitted)


  • Thu. 03/13
    day shows: night shows:


  • Fri. 03/14
    day shows:

    • The Party's Over Productions presents
      • Vena Cava (CA), Tulsa (CA), Scouts Honor (IL), Ghost Buffalo (CO), The Anchor, Saw Wheel, MC/VL (MPLS), Cat Party (CA), Pterodacdudes (CA) at Headhunters (noon, free, 21+)

    • Small Stone Records day show
    night shows:


  • Sat. 03/15
    day shows:

    • Rob's House/Douchemaster/Die Slaughterhaus showcase
      • Demon's Claws, Gentleman Jesse, Wax Museums, Baby Shakes, Beat Beat Beat, Coathangers, Slab City at Beerland

    • The Party's Over Productions presents
      • Git Some (CO), Autokinoton (CO), Killing California (CA), Sofakingdom (MPLS), Battlefields (MN), Kingdom Of Magic (CO), Mustangs And Madras (CO) at Plush (617 Red River, 2pm, free, 21+)

    night shows:


  • Sun. 03/16
    day shows:

    night shows:






  • Mon. 03/17

    • Acid Mothers Temple, Danava at Emo's
    • Heart & Soul Sound System at Room 710
  • Tue. 03/18
  • Wed. 03/19
  • Thu. 03/20
  • Fri. 03/21
  • Sat. 03/22

    • Chuck Ragan (CA), The Anchor, O'Pioneers, A Whiskey A Dance A Fight and a Kiss Goodnight (FL), Correction Brothers at Red 7
  • Sun. 03/23




  • Mon. 03/24
  • Tue. 03/25
  • Wed. 03/26
  • Thu. 03/27
  • Fri. 03/28

    • The Fleshtones, Ugly Beats, Hex Dispensers at the Mohawk
  • Sat. 03/29

    • Fu Manchu, Burning Brides, Max Cady at the Mohawk
  • Sun. 03/30




  • Mon. 03/31
  • Tue. 04/01
  • Wed. 04/02
  • Thu. 04/03
  • Fri. 04/04
  • Sat. 04/05
  • Sun. 04/06




  • Mon. 04/07
  • Tue. 04/08
  • Wed. 04/09

    • Prize Country (OR), Sirhan Sirhan (CA) at Red 7
  • Thu. 04/10
  • Fri. 04/11
  • Sat. 04/12
  • Sun. 04/13

    • Health, Daniel Francis Doyle at Emo's





  • Mon. 04/14
  • Tue. 04/15
  • Wed. 04/16
  • Thu. 04/17

    • Dirty Projectors at the Mohawk
  • Fri. 04/18
  • Sat. 04/19
  • Sun. 04/20




    snip...


  • Mon. 06/02
  • Tue. 06/03
  • Wed. 06/04
  • Thu. 06/05
  • Fri. 06/06
  • Sat. 06/07
  • Sun. 06/08