Showlist Austin logo

Birds Barbershop

Beerland

End of an Ear

Spiderhouse

Super Secret Records

Archive List Beginning March 05, 2009


  • Thu. 3/5

    • Kool Keith (Dr. Doom v. Doctor Octogon), The Paramedic Fetus from the East at the Mohawk [+] [outside]
    • DJ Jester the Filipino Fist at the Mohawk [+] [inside]
    • Sally Crewe & The Sudden Moves, Frank Smith, The Stuffies, John Wesley Coleman at Beerland [+]
    • Pagan Knights Tour with Tyr, Alestorm, Suidakra, Ruins of Honor at Red 7 [+] [outside]
    • DJs Ben Blackout, Stevie Sparks at Red 7 [+] [inside]
    • Book of Shadows, The Devil Bat, Spot at the Carousel Lounge [+] [starts at 9pm]
    • The White Tie Affair, Furthest from the Star, Go Action Team at Emo's [+] [inside]
    • 13th Victim, F-Bombers, Deceased, The Suede Uppers at Room 710 [+]
    • Til We're Blue or Destroy, BASIC, Candi and the Strangers at the Beauty Bar [+] [10pm, free]
    • The Quakes, Pickled Punks, Izzy Cox, Midwest Monster, The Skeletons at Elysium [+]
    • JWW and the Prospectors, Horse Opera at Lovejoys [+]
    • The Low Lows, Bryce Clifford, Followed by Static at Club Deville [+]
    • The Upper Echelon, Brandon McNally at the Parlor [+] [9pm]
    • Time Out at the Hole in the Wall [+]
    • Doco, Tincanphone, Rook at Flamingo Cantina [+]
    • Mario Matteoli, Lonesome Heroes, Dave Insley's Careless Smokers at the Scoot Inn [+]
    • Two Hoots and a Holler at Trophy's [+]
    • The Ars Supernova (CD release), The Clarity, Ember at Stubb's [+]
    • Beyond Gods & Empires, Unspeakable Things, Pride Like Lions, The Stampede at the Red Eyed Fly [+]
  • Fri. 3/6

    • Cut Copy, Matt and Kim, DJ Knightlife at Stubb's [+] [outside]
    • LAX at Stubb's [+] [inside]
    • When Dinosaurs Ruled the Earth, Woodgrain, Follow That Bird!, Air Traffic Controllers at Emo's [+] [inside]
    • Power Squid, The F and the C, Watching the Moon, We'll Go Machete at Emo's [+] [outside]
    • Ugly Beats, Alright Tonight, Bad Rackets at Beerland [+]
    • Quiet Company (CD release), The Rocketboys, Jets Under Fire at the Mohawk [+] [outside]
    • Plants and Animals, TV Torso at the Mohawk [+] [inside]
    • Bangladesh, Course of Ruin, Within Chaos, Brotherhood, Horse Called War, Critica at Red 7 [+] [late show, outside]
    • Waterloo Records DJ night with Edmund and Andy at Red 7 [+] [inside, free]
    • Damiera, Consider the Source, 30 Yard Stare at Red 7 [+] [early show]
    • Autons, White Rhino, The Blood Royale, Mala Suerte at the Creekside Lounge [+]
    • Heart & Soul Sound System presents Hudson Falcons (N.J.), Born to Lose, The Sore Losers, Combat Shock at Room 710 [+]
    • Erik Wofford and Cacophony Recorders DJs, The Great Nostalgic at Club Deville [+]
    • The Revamp Tour (featuring Sin Quirin of Ministry/Revolting Cocks & DJ Hardware), Neuroma, DJ Prophet at Elysium [+]
    • Loxsly, Corto Maltese (EP release), Brazos, Ian Orth (Learning Secrets) at the Scoot Inn [+] [9pm, $5]
    • Funk the Box with DJs Acid Abe and Sweet DJG at Club 1808 [+]
    • Micah & The Mutants, The Extravaganza at the Parlor [+] [9pm]
    • Milkes Okazaki at Flamingo Cantina [+]
    • Hello Lovers, Pink Nasty, Stella Lithe at Lamberts [+]
    • Total Faggots, Backsliders (Dallas) at the Hole in the Wall [+]
    • Language Room (CD release), Distant Lights, Deep Ella at La Zona Rosa [+]
    • Hurts to Laugh, Vitamins, Seizures, Damage Pants at Trophy's [+]
    • AchAchChay, Kittinger, Joe's Rocket Shoppe, Satellite Soldiers at the Red Eyed Fly [+]
    • The B Scene with DJ Chicken George, Blaze, Time Out at the Blanton Museum of Art (UT Campus, MLK at Congress) [+] [6-11pm, $5 members, $10 non-members]
  • Sat. 3/7

    • Fire Team Charlie, Pools, Dance of Days, Big Fiction, For Want Of at Snake Eyes Vinyl [+]
    • The Seeds' Sky Sunlight Saxon record signing party with a live performance by Shapes Have Fangs (4pm), Steve James (CD release, 2pm) at Antone's Records (2928 Guadalupe) [+]
    • KVRX Local Live vol. 13 release party with A Faulty Chromosome, Reverse X-Rays, Pataphysics, DJ Dan Gentile at Club 1808 [+]
    • Take Action Tour with Cute is What We Aim For, Meg & Dia, Breathe Carolina, Every Avenue at Emo's [+] [outside]
    • High Watt Crucifixers, Ignitor, Year of the Kid, Bat Castle at Emo's [+] [inside]
    • Power Squid (record release), M.C. Sweet Tea and the Allysons, The Hot as Shits at the Creekside Lounge [+]
    • The Black (45 release), Lost Soul Review at Club Deville [+]
    • Staple afterparty with live art and DJs Digg, Chorizo Funk and LD at Red 7 [+] [benefits KOOP Radio]
    • Flametrick Subs, Black Irish at Beerland [+]
    • The Austinist presents Indieroke, The Eastern Sea at the Mohawk [+]
    • Spain Colored Orange (CD release), The Sour Notes, Wild Moccasins, One Hundred Flowers, DJ Mel at the Beauty Bar [+]
    • Foot Patrol, HUG, Baby's Got Bacteria, Over the Hill at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+] [9pm]
    • Pong, Graham Reynolds' Duke Ellington Tribute at the Continental Club [+]
    • Gentlemen's Social Club, Ghoultown, Sabbath Crow, The Little Morts at Room 710 [+]
    • Night Vision: An Evening with Austin City Council Place 1 Candidate Chris Riley & Local Creatives with music by Many Birthdays, No Mas Bodas, Low Red Center at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [+] [6-9pm, also group art show, one night only]
    • New Disaster at the Parlor [+] [9pm]
    • Channel One, Spies Like Us at Flamingo Cantina [+]
    • Honky, Split Hoof, Hobble, Mr. Lewis & The Funeral 5, Box Spring Hogs, Flametrick Subs, Pure Luck, The Skeletons, Corinne Rose at the Scoot Inn [+] [4pm]
    • Opposite Day, Wailing Walls, PJ and the Bear, Perilous Tide (8pm) at the Hole in the Wall [+]
    • Killing Industry, Lux Lamour, Melody Murder at Trophy's [+] [9pm]
    • Big Head Todd, Joan Jones at Stubb's [+]
    • Evoleno, Five Dollar Friend (CD release), Sedium, Life On Loan at the Red Eyed Fly [+]
  • Sun. 3/8

    • Grackle, Oriana Raeo, My Fist Your Face, Plague Doctor at Snake Eyes Vinyl [+]
    • Ludo, Sing It Loud, This Providence, The Morning Light at Emo's [+]
    • Yellow Bike Project benefit with Oh No Oh My, Follow That Bird!, Tastydactyls, The Laughing, more at the Mohawk [+] [4-10pm]
    • Make Austin Weirder Fest 9 with Babydick, Crapulence, Stolen Little Moments, Like Dogs, Blackholicus, Muppletone (reunion), Awesome Death at Room 710 [+]
    • Church of the Friendly Ghost presents Man Carter, Elisa Ferrari, Geoff Reacher, Ron Scott at the Salvage Vanguard Theater [+] [7:30pm, $5]
    • Small Stone, Melodic Drifters, N.E.P., Gil Wildin Band at the Red Eyed Fly [+]
    • Jack Ollie at the Parlor [+]
    • Dave Insley's Careless Smokers, Chris Jamison, Havilah Rand at the Hole in the Wall [+]




  • Mon. 3/9

    • Dean Stafford (of Pompeii), Weaver at the Loom, Hollywood Gossip, Gatlin Arms at Emo's [+]
    • So So Death, Magnets, Red Faced Laughter at the Mohawk [+]
    • Southern Culture on the Skids at the Continental Club [+]
    • Heart & Soul Sound System at Room 710 [+]
    • Rock and Roll Karaoke at Beerland [+]
    • BGH, Underage, Plague Doctor, Girlfren' at the Parlor [+] [9pm]
    • Plutonium Farmers at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+]
  • Tue. 3/10

    • Camp X-Ray vs. The No No No Hopes (no holds barred shit-talk & music battle), The Altars, Glasses at the Mohawk [+]
    • Riverboat Gamblers at Waterloo Records [+] [5pm, free instore]
    • Tim Barry, Austin Lucas, Josh Small, Broken Gold at Emo's [+]
    • Riverboat Gamblers (deejaying to celebrate CD release) at Red 7 [+]
    • Pack of Wolves (CD release), Radioland Murders, Ratking, Shitty Carwash at Red 7 [+] [free for over 21]
    • Southern Culture on the Skids at the Continental Club [+]
    • A Mindivided, Something Called Nothing, The Fireball Show at Room 710 [+]
    • Beans & Rice, The Go Getters at the Red Eyed Fly [+]
  • Wed. 3/11

    • The Buzzkillers, Pride Like Lions, Dun Bin Had, Head Panic, A Letter of Warning at Emo's [+]
    • Ariel Abshire, Black Shirts, The Harlequins at the Mohawk [+]
    • Black Panda, Monkey Town, Gospel Truth, Get to the Chopper at Beerland [+]
    • Spoiled Royals, Space Thief, Red Line Riot at Room 710 [+]
    • Southern Culture on the Skids at the Continental Club [+]
    • Merle Haggard at the Austin Music Hall [+]
    • Dub Trance Mission, Contrabandits at Flamingo Cantina [+]
    • Accordion Night with Bluequeezebox, Esmerelda Strange at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+] [8pm, free]
    • misc. diskette, Expensive Shit at the Parlor [+] [9pm]
    • The Leprechaun Theory, The Starboard Green, The Nearly Normal at the Red Eyed Fly [+]
    • No Quarter, the Led Zeppelin Experience at Stubb's [+]
    • Tombstone Bullies, Crumbling Arches, Christopher Hart at Headhunters [+]
  • Thu. 3/12

    • Hip Hop Nation Recession Special Tour featuring Black Sheep, Zeale, Phranchyze at Emo's [+] [inside]
    • Silver Pines, Clay Nightingale, Collin Herring, Halleyanna at Beerland [+]
    • The Georgian Company (CD release), Loxsly at the Mohawk [+]
    • Upon a Burning Body, Before You Accuse Me, Myth and Legend, Set Aflame, Fire From the Gods, Thieves, DJ Mark Twistworthy at Red 7 [+]
    • The Shine Brothers, Radar Radar, Moonlight Towers, DJ Trey Lopez at Club Deville [+]
    • Kitsune Pioneer CD release party with Guns 'n' Bombs, Heartsrevolution, Beni, King Louie at the Beauty Bar [+] [RSVP]
    • Adele at La Zona Rosa [+]
    • Opposite Day, A Giant Dog, Corinne Rose, Esmerelda Strange at Room 710 [+]
    • Southern Culture on the Skids at the Continental Club [+]
    • The Austin Underground Film Society presents Crooks, The Hot As Shits, screening of Wild in the Streets at Headhunters [+] [8pm, use 8th St. entrance]
    • Muchos Backflips, Condiment Sandwich at Lovejoys [+]
    • Fatback Circus, Bankrupt and the Borrowers, Boming Stassney, Sour Bridges at Flamingo Cantina [+]
    • School Police, The Pillow Queens, David Israel at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+] [$5 suggested donation]
    • The Vaquetones (L.A.), Leo Rondeau, Dave Insley's Careless Smokers at the Scoot Inn [+]
    • Rebirth Brass Band at Stubb's [+]
    • Prayer for Animals, JBE, Skeletonfarm at the Hole in the Wall [+]
    • Electric Courage Machine, Yoshimoto at the Parlor [+] [9pm]
    • Texas Rollergirld fundraiser with The Saltworth Sundries at the Carousel Lounge [+]
    • Two Hoots and A Holler at Trophy's [+]
    • For Sake Of The Ruins, Less Is More, Woolgather, The Organics at the Red Eyed Fly [+]
  • Fri. 3/13

    • Psych Fest 2 with The Black Angels (11:30pm), The Golden Dawn (performing their Power Plant album, 10:45pm), Lower Heaven (9:45pm), Woven Bones (9pm) at Radio Room (508 E. 6th St.) [+]
    • Nothing Sucks Anymore, Again Fest with Caliban Goodbrain, Cry Blood Apache, Followed By Static, Harlem, Jana Hunter, PVC Street Gang, Wicked Poseur, The Wiggins, DJ Ben Blackout at Club 1808 [+] [8pm-2am, $5]
    • Balmorhea (record release), The Wooden Birds at Ballet Austin (501 W. 3rd St.) [+]
    • The Austin Underground Film Society presents The Crack Pipes, The Man Stamps, screening of Altamont Now by Josh Brown at Beerland [+] [9pm]
    • AMODA Digital Showcase at the Mohawk [+]
    • Oliver Future, The Boxing Lesson, Motel Aviv at Emo's [+] [inside]
    • Sad Wings, Drifter, Suicide Solution, Tia Carrera (8pm) at Room 710 [+]
    • The Rockland Eagles, The Trees at Club Deville [+] [outside]
    • Danny Malone, Company of Thieves at Club Deville [+] [inside]
    • Southern Culture on the Skids at the Continental Club [+]
    • The Low Lows, Uncle Lucius, One Hundred Flowers, Candi and the Strangers at La Zona Rosa [+] [club side, 9pm]
    • Pink Nasty, , Le Snacks, Ethan Azarian at the Hole in the Wall [+]
    • Lucy Magazine Launch Party with Shapes Have Fangs, Agent Ribbons, The Bubbles, Sheboygan at Stubb's [+]
    • Dubkids, The Reddies at Flamingo Cantina [+]
    • International Waters at the Parlor [+] [9pm]
    • Zenith Fuzzbomb, Perfect Pants, The Blind Pets, The Devil Rides at Trophy's [+]
    • Brink Of Disaster, VgZero, Tombstone Union (CD release), The FollowThrough at the Red Eyed Fly [+]
    • Iris Leu, Victoria Noll at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+] [9pm, $5 suggested donation]
    • McMercy Family Band & Gospel Choir, The Electric Mountain Rotten Apple Gang, Country Willie and the Cosmic Debris at Lamberts [+]
  • Sat. 3/14

    • The Black (record release) at Antone's Records (2928 Guadalupe) [+] [2pm, free]
    • Psych Fest 2 with Sky Sunlight Saxon of The Seeds (backed by Shapes have Fangs, 12:15am), Dead Meadow (11pm), The Wooden Shjips (10pm), Golden Animals (9pm), Indian Jewelry (8pm), Daughters of the Sun (7pm), Shapes Have Fangs (6pm), The Shine Brothers (5pm), Astronaut Suit (4pm), The Tunnels (3pm), Smoke and Feathers (2pm), PJ and the Bear (1pm) at Radio Room (508 E. 6th St.) [+]
    • Yeast by Sweet Beast 2009 - Crunchy Food Enterprises and Church of the Friendly Ghost present ST37 (1:15am), Balaclavas (12:30am), Future Blondes (11::45pm), Great Tyrant (11pm), Waco Girls (10:15pm), Tiger Hatchery (9:30pm), Yells at Eels (8:45opm), Bee vs. Moth (8pm), Book of Shadows (7:15pm), projections by eyeplug at the Salvage Vanguard Theater [+] [main stage, $5]
    • Yeast by Sweet Beast 2009 - Crunchy Food Enterprises and Church of the Friendly Ghost present Muzak John (1:30am), The Watchers (12:45am), Steve Marsh (midnight), Xathax (11:15pm), Skullcaster (10:30pm), Clear Spot (9:45pm), EFCA (9pm), Concrete Violin (8:15pm), Carlos Villarreal (7:30pm), Aunt's Analog (7pm) projections by Lars at the Salvage Vanguard Theater [+] [side stage, $5]
    • Gigotron Best of Texas Party with The Hex Dispensers, Finally Punk, Manikin at Emo's [+] [free]
    • ATX Emerge with Harlem, The White Lights, Belaire, Sunset, Fresh Millions, Ume, Brazos, Zeale, Foot Patrol, DJ Blisson at the Mohawk [+] [8pm-2am, RSVP]
    • MakeMusic TalkMusic Interactive Party with DJ Mel, Peel, MVSCLZ, Neiliyo, world premiere videos screenings, Maker Faire-friendly demos, robots, etc. at the Beauty Bar [+] [9pm, free, 21+]
    • Aquarium Drunkard presents Black Joe Lewis and the Honeybears, White Denim, American Princes at the Red Eyed Fly [+]
    • PureVolume presents Local Music is Sexy 7 with The Calm Blue Sea, The Steps, Golden Boys, Electric Touch at the PureVolume House (2nd and Trinity) [+] [doors at 9pm]
    • Punk Rock Karaoke (Eric Melvin, Gret Hetson, Steve Soto, Derek O'Brien), Hazard of Industry at Red 7 [+] [outside]
    • Birds DJ Night with DJ Michael Byers at Red 7 [+] [inside]
    • Scott H. Biram, The In & Outlaws, The Beaumonts at Room 710 [+]
    • Southern Culture on the Skids at the Continental Club [+]
    • The Bigg Digg Shindigg with Republic Tigers, DJ Mancub at Stubb's [+] [6:30pm-2am, free]
    • Amplified Heat at the Hole in the Wall [+]
    • The Diamond Center, Madeline (Athens), Ham1 (Athens), Geoff Reacher at the Parlor [+] [9pm]
    • Shotgun Hustlers (CD release), Little Gentlemen at Trophy's [+]
    • Aquarium Drunkard at the Red Eyed Fly [+]
    • Noise Revival at Lamberts [+]
  • Sun. 3/15

    • Psych Fest 2 with A Place to Bury Strangers (11:30pm), The Warlocks (10pm), The Strange Boys (9pm), Asteroid #4 (Philadelphia, 8pm), Forever Changes (Austin, 7pm), The Vandelles (NYC, 6pm), The Upsidedown (Portland, OR, 5pm), Miranda Lee Richards (LA, 4pm), Christian Bland & The Revelators (Austin, 3pm)m, Cavedweller (Austin, 2pm), Cartright (Austin, 1pm) at Radio Room (508 E. 6th St.) [+]
    • Yeast by Sweet Beast 2009 with Jherri Seinfeldt's Atrophied Sac (1:15am), Plutonium Farmers (12:30am), FM Campers (11:45pm), Dust Congress (11pm), 7 Inch Stitch (10:15pm), Bright Duplex (9:30pm), Bobbie (8:45pm), Canada Coda (8pm), projections by RecSpec at Plush [+] [$5]
    • The Gunslingers at Beerland [+]
    • Confuzatron, Incineration (St. Louis), Havoc Dose, Bloodpalm at Room 710 [+]




  • Mon. 3/16

    • Wild America, Girlfren, Uh Oh (Milwaukee), The Thing that Always Explodes (Little Rock) at Trailer Space [+]
    • Lindsey Wells Band (7pm) at Cheapo Records [+]
    • Yeast by Sweet Beast 2009 with Aurora Plastics Company (1:15am), Doug Ferguson (12:30am), Laundry Room Squelchers (11:45pm), Expensive Shit (11pm), Low Red Center (10:15pm), Jacob Green & Tamara (9:30pm), Johnkin'kin (8:45pm), Mold (8pm) at Plush [+] [$5]
    • The Decider Party with The Wooden Birds, Evangelicals, The Lemurs, Low Line Caller, Eugene Mirman, DJ Sean O'Neal at the Mohawk [+]
    • Yarah Bravo (London), Miz Metro and Eyeris, Kill City, The Breakfast Club Crew, Cerebral Vortex (San Antonio), Mutual Trust, Jae the Saint, DJ Orion, DJ Bullet at Red 7 [+] [9pm, all ages]
    • Ichi Ni San Shi, Butcher Bear, Crushes, Kids Club at the Creekside Lounge [+] [10pm, $5]
    • PureVolume presents The DandyID & BrightKite Party with Pompeii, Jets Under Fire, Action Design, DJ King Luis at the PureVolume House (2nd and Trinity) [+] [doors at 9pm]
    • Plutonium Farmers at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+]
    • Lower Heaven (Silverlake), The Urges, Golden Animal, Black Nite Crash (Seattle) at the Hole in the Wall [+]
    • Pocket Fox at the Parlor [+] [9pm]
    • Rock N Roll Karaoke at Beerland [+]
    • Heart & Soul Sound System at Room 710 [+]
  • Tue. 3/17

    • T-Model Ford at Antone's Records (2928 Guadalupe) [+] [2pm]
    • Cheapo's 11 Year Anniversary with Dirty Stereo (7pm), The Texreys (6pm), Suede Uppers (5pm) at Cheapo Records [+] [free instore]
    • Ends Sounds Second Annual Pre-SXSW Show/Party with Filler (one time only Minor Threat cover band with members of Rise Against, Gorilla Biscuits, MXPX, Riverboat Gamblers, etc.), Madball, Death In The Park, Reign Supreme, Mike Herrera's Tumbledown (MxPx frontman's alt-country band), Call To Preserve, True Widow, Bitter End, The Ramonahs (crossdressing Ramones cover band featuring Oliver Peck and Steve Viseanu), The Escape Frame at Red 7 [+]
    • City On Fire, Beauty Bar, Fanatic Promotion, and Toyota Matrix present Art Disaster no. 8 with Y-Love, Eprhyme and Diwon (1am), Belaire (midnight), Scorpion Child (11pm), The Soldier Thread (10pm), Pomegranates (9pm), The Laughing (8pm), Evol DJs (between sets) at the Beauty Bar [+] [outside stage, free with RSVP]
    • Art Disaster no. 8 with DJ Mel (1am), The Happy Hollows (12:20am), The White White Lights (11:20pm), Wild Yaks (10:20pm), Dans La Lune (9:20pm), Carol Bui (8:20pm), The Pity Party (7:20pm), Basic (6:30pm), DJ Orion with Shunda K and Josh Bloom (between sets) at the Beauty Bar [+] [inside stage, free with RSVP]
    • Todd P presents Tejas Means 'Friends' with White Denim (9:30pm), Dikes of Holland (9pm), Numerators (8:30pm), Daniel Francis Doyle (8pm), Fight Bite (7:30pm), Dozal Brothers (7pm), Total Abuse (6:30pm), This Horn of Afrika (6pm), Muggabears (5:30pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [+] [two stages, free, all ages, curated by Jesse Hodges & Cory Plump from When Dinosaurs Ruled the Earth]
    • Grand Champeen, Two Cow Garage, Glossary at Beerland [+]
    • All Tomorrows' Parties event curated by The Octopus Project with Drones, Sleepy Sun, excerpts from ATP documentary, other movie clips at Emo's [+] [outside]
    • Comedy Night with Aziz Ansari, Eugene Mirman, John Mulaney, Nick Kroll at Emo's [+] [inside]
    • Hillgrass Bluebilly presents T Model Ford, Possesed by Paul James at Emo's Annex (across Red River from Emo's) [+]
    • IFC presents The Decemberists, Gomez at Pangaea (409 Colorado St.) [+] [free show, get tickets at Waterloo Records at 10am Monday, March 16th, first come, first served]
    • The Black Irish, Jungle Rockers, Mr. Lewis & the Funeral Five, Howlin' Houndog & the Infamous Loosers (Seattle) at Room 710 [+]
    • LTP & Performer Mag present the 2nd Annual Circus Party with Yellow Fever, The Urges, Follow That Bird, Agent Ribbon at the Carousel Lounge [+]
    • Pink Nasty, Aaron Blount at Lamberts [+]
    • StayIndie presents SXSI (South By StayIndie) with Murder My Sweet (11pm), SuperLiteBike (10pm), The Boxing Lesson (9pm), Kevin Jack & Augmentally Ill (opening and closing until 2am) at the Aces Lounge (6th and San Jacinto) [+]
    • St. Patrick's Day Party with Mistress Stephanie & Her Melodic Cat (12:15am), I'm Gorgeous Inside (11:15pm), The Axons (10:15pm), Wiretree (9:15pm), Tribella (8:15pm) at Chain Drive [+]
    • The PureVolume St. Patty's Day Party with The Stiletto Formal, Lights Resolve at the PureVolume House (2nd and Trinity) [+] [doors at 9pm]
    • Moving Matter, Bump at Flamingo Cantina [+]
    • The Urges (Dublin), Teen Sensations, Choo Choo at the Scoot Inn [+]
    • The Secret Agency presents So So Glos, Graffiti Monsters, Factoms, Golden Triangle at the Parlor [+] [7pm]
    • Swollen Circus with bands TBA at the Hole in the Wall [+]
    • 19th Annual St. Patrick's Day party with Ian McLagan and the Bump Band (9pm), Magic Christian (8pm), Right or Happy (aka The Reivers, all original members, 7pm), 20/20 (6pm), Capitol City Highlanders (short set), Ed Miller & Rich Brotherton, Sean Orr & Black Dagger, T Bird & The Breaks (1pm), Capitol City Highlanders (noon), Black Irish (11am) at the Dog and Duck Pub (406 W. 17th St.) [+]
    • International Night with Zona Tango (Argentina, 1am), Polly Mackey & the Pleasure Principle (Liverpool, midnight), The Golden Dogs (Toronto, 11pm), We Should Be Dead (Limerick, 10pm), Bang Bang Eche (Christchurch, 9pm), The Parlotones (Johannesburg, 8pm) at Friends (208 E. 6th St.) [+]

    SXSW week - as usual, I will NOT be listing official SXSW showcases. You will find them here. I will also not be listing day shows that require badges - SXSW has them listed here.

    I will try to find out as much as possible about other shows going on, daytime or otherwise. If you know of any, please let me know - showlistaustin@yahoo.com. Please try to get me the info in advance. Once Tuesday evening hits, I will probably not be listing any more shows.

    Most of the day shows are free - just because I don't mark one as free doesn't mean it's not, it just means I don't know one way or the other.

    I am sharing info with:



    If you use the SCHED* submission form, the information will go to all three of us!

    Advertise! $20 will get you a 150x150px ad for the week of SXSW that will be seen by several thousand people a day!


    ** NEW! ** You can now make your own custom lists. For each section (Wednesday Day, Wednesday Night, etc.), check the square boxes in front of the entries you are interested in and hit the customize button at the top of that section. This will get you a printable list of only the shows you care about. I will put up printable links for each entire section soon.

  • Wed. 3/18 [printable wednesday day shows] [printable wednesday night shows]

    [day shows]

    • Can't Stop The Bleeding.com presents
      • Endless Boogie (NYC, 5:40pm), The Homosexuals (London/NYC, 4:50pm), Turbo Fruits (Nashville, 4pm), The Young (Austin, 3:05pm), Eat Skull (Portland, 2:20pm), Dikes Of Holland (Austin, 1:40pm), Psychedelic Horseshit (Columbus, 1pm) at Beerland [free]

    • Music Pizza Meltdown
      • Best Friends Forever (MN, 10pm), Crime Novels (NY, 9:45pm), Abe Vigoda (CA, 9pm), Evangelicals (OK, 8:15pm), Moth!Fight! (TX, 7:30pm), Psychedelic Horseshit (OH, 6:45pm), Pterodactyl (NY, 6pm), XYX (Mexico, 5:15pm), A Faulty Chromosome (TX, 4:30pm), Treasure Mammal (AZ, 3:45pm), Blank Tapes (CA, 3pm) at Flatbed Press (2832 East M.L.King Dr.) [2pm-10pm, free, free pizza and drinks early on]

    • The Designer Drugs (6pm), The Vandelles (5pm), JWW & the Prospectors (4pm), Triple Cobra (3pm), Bad Credit No Credit (2pm), TBA (1pm), Spain Colored Orange (noon) at Cheapo Records [free instore]
    • The Alice Rose (4pm), Jungle Rockers (3pm) at Antone's Records (2928 Guadalupe) [free]
    • Paste Magazine Day Party
      • M. Ward (5pm), Wild Light (4pm), Loney Dear (3pm), Port O'Brien (2pm), Samantha Crain (1pm), Greg Laswell (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [indoor stage]
      • Superdrag (4:30pm), Black Joe Lewis (3:30pm), Heartless Bastards (2:30pm), Amanda Palmer (1:30pm), Anathallo (12:30pm) at Radio Room (508 E. 6th St.) [outdoor stage, RSVP]

    • Little Radio presents
      • Von Bondies (5:20pm), Tallest Man on Earth (4:50pm), Megafaun (4:20pm), Dawes (3:50pm), The Drones (3:20pm), Amanda Palmer (2:50pm), Evangelicals (2:20pm), Youngmond Grand (1:50pm), Whispertown2000 (1:20pm), The Upside Down (12:30pm) at the Red Eyed Fly [free, free bloody marys and beer]

    • Terrorbird/Force Field Day Party
      • Vivian Girls, Beach House, The Thermals, The Pains of Being Pure at Heart, Themselves, Yoni Wolf (of Why?), Max Tundra, Wavves, Loney Dear, Shout Out Out Out, Fol Chen, Lake, Rainbow Arabia, DMG$, Larytta at Red 7 [noon-6pm, free, all ages, no rsvp]

    • Fat Possum presents
      • The King Kahn & BBQ Show, Thomas Function, The Strange Boys, Wavves, Old Blood, Turbo Fruits at Emo's [outside stage, free, all ages]

    • Brooklyn Vegan/Solid PR party
      • The Bronx, Annihilation Time, Trash Talk, Psychedelic Horseshit, Garotas Suecas (from Sao Paulo, Brazil) at Emo's [inside stage, free, all ages]

    • IODA's Opening Day Bash
      • Easy Star All-Stars (5:15pm), Deer Tick (4:30pm), J. Tillman (4pm), We Were Promised Jetpacks (3:30pm), Blind Pilot (3pm), maus haus (2:30pm), The Phenomenal Handclap Bank (2pm), Deastro (1:30pm), Marching Band (1pm), Theresa Andersson (12:30pm), Y La Bamba (noon) at Emo's Annex (across Red River from Emo's) [hear the bands here]

    • Chicken Ranch Records Friends Day Party
    • Pop Culture Press
      • That Petrol Emotion (7pm), Future Clouds and Radar (6pm), The Handsome Family (5:10pm), The Crimea (4:20pm), General Fiasco (3:30pm), Those Darlins (2:40pm), Tim Easton (1:50pm), The Hilary York Band (1pm) at the Dog and Duck Pub (406 W. 17th St.) [free]

    • Todd P presents Music Made by Women
      • Yellow Fever (5:30pm), Pocahaunted (5pm), Explode Into Color (4:30pm), Finally Punk (4pm), The Splinters (3:30pm), PRE (3pm), The Carrots (2:30pm), The Coathangers (2pm), Tacocat (1:30pm), Micachu and the Shapes (1pm), Forever (12:30pm), Anni Rossi (noon) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages, curated by Veronica of Finally Punk]

    • Club 1808 Day Party
      • Casiokids, Daniel Francis Doyle, Ear Pwr, Golden Triangle, Pictish Trail, Rainbow Arabia, Real Estate, The Carrots, The Mae Shi, Total Abuse at Club 1808

    • The Austinist presents Gonna Gonna Get Down IV
      • The Mae Shi (4:40pm), Vetiver (3:30pm), J Tillman (2:30pm), Caitlin Rose (1:45pm), Garotas Suecas (1pm), Kevin Devine (12:15pm), DJ set by Ceeplus Bad Knives (11:30am) at the Mohawk [inside]
      • Akron/Family (5pm), Elvis Perkins in Dearland (4pm), Gringo Star (3pm), Young Widows (2pm), TV/TV (1:15pm), Here We Go Magic (12:30pm), Telekinesis (11:45am) at the Mohawk [outside, 11am-6pm, free, 21+]

    • Bitch Magazine/Kill Rock Stars SXSW Day Party
      • The Thermals, Marnie Stern, Thao, Horse Feathers, The Shaky Hands, The pAper chAse at Club Deville [noon-6pm, free, free breakfast tacos early]

    • The Big Texas Jumpstart II
      • Franz Nicolay (5:15pm), Grant Hart (4:30pm), The May Fire (3:45pm), Goes Cube (3pm), Midgetmen (2:15pm), Ezra Furman & The Harpoons (1:30pm), The Gay Blades (12:45pm), Georgian Company (noon) at the Creekside Lounge

    • Hype Machine Radio and The Music Slut present The Opening Day Party
      • The Golden Filter (7pm), Special Guest TBA (6:30pm), Pete and the Pirates (6pm), Phenomenal Handclap Band (5:30pm), FOUND (5pm), The Proclaimers (4:30pm), Casiokids (4pm), Young Love (3:30pm), Hockey (3pm), Snake and Jet's Amazing Bullit Band (2:30pm), Thomas Function (2pm), These United States (1:30pm), Tim Williams (1pm) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free with RSVP]

    • Co-Lab's Eastside Escape - Texadus: Movement of the Honky
      • Pink Snowflakes (9:15pm), The Steps (Austin, 8:30pm), B.B. Mercy (Austin, 7:45pm), Sleepy Horses (Athens, 7pm), Papermoons (Houston, 6:15pm), Young Mammals (Houston, 5:30pm), Ume (Austin, 4:45pm), The Seas (Austin, 4pm), The Dry Season (Austin, 3:15pm), Spain Colored Orange (Houston, 2:30pm), Stereo is a Lie (1:45pm), Benjamin Wesley (Houston, 1pm), Listen Listen (Houston, 12:15pm), The Art (11:45am) at Co-Lab (613 Allen St.) [recommended $10 donation, all ages, RSVP]

    • Urban Outfitters Back Lot Performances
      • The Wooden Birds (ex-American Analog Set, 5pm), We Have Band (4pm), Post War (3pm), Wild Yaks (2pm), The Last Place you Look (1pm) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

    • PureVolume presents
      • Me Talk Pretty (7:30pm), The Lives of Famous Men (6:45pm), Fighting With Wire (6pm), Black Gold (5pm), Super Satellite (4pm), Conditions (3pm) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Music for Listeners
      • Ski Bunny (6:15pm), Scissors for Lefty (5:30pm), special guest (4:45pm), The Manhattan Love Suicides (4pm), Young Mammals (3:15pm), The Wild Moccasins (2:30pm), Pete and the Pirates (1:45pm), The Hawks (of Holy Rosary) (1pm) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

    • BreakThru Radio day party
      • Lemonade (6pm), Project Jenny, Project Jan (5pm), Hot Panda (3pm), Drink Up Buttercup (2pm), Pretty & Nice (1pm), The Lemurs (noon) at the Beauty Bar [free]

    • Rankoutsider Records Day Show
      • The Woggles, Pat Todd & the Rankoutsiders, Scott "Deluxe" Drake, Patrick "Salt" Ryan at Room 710 [noon-6pm]

    • Human Party Virus 2009
      • Inoculist (9:15pm), Golden Cities (8:30pm), The Always Already (7:45pm), Narreme (7pm), Bad Credit No Credit (6:15pm), Your Kisses Cause Crashes (5:30pm), Woozyhelmet (4:45pm), Giant Princess (4pm), Framework (3:15pm), Cedar Boy Bailey (2:30pm), Grandfather Child (1:45pm), Warbler (1pm) at Third Base ( 1717 W. 6th St.) [free, all ages]

    • Cannibal Cheerleader presents
      • Rolo Tomassi, The Action Design, The Whispertown 2000, Prey For Sleep, Agent Ribbons, Vermillion Lies, Treasure Mammal at the Peacock [noon-6pm, free, 21+]

    • Air Waves (Brooklyn, NY, 6:30pm), Felix Obelix (Bynum, NC, 5:30pm), Long Legged Woman (San Francisco, 4:40pm), Numerators (Lubbock, 3:50pm), Magic Lantern (Long Beach, CA, 3pm), Robedoor (2:20pm) at the Parlor [free]
    • Hypernova, Tokyo Sex Destruction, Capsula, Polly Mackey & the Pleasure Principle, The Mighty Stef, We Should Be Dead at the Parish [noon-5:30pm]
    • Real Ale and Lovejoys present
      • The Devil Makes Three (Santa Cruz, 5pm), Sugar Sugar Sugar (Bellingham WA, 4pm), Pure Luck (Austin, 3pm), Corinne Rose (Austin, 2pm), JWW and the Prospectors (Austin, 1pm) at Lovejoys [Doors at noon, no cover, free beer]

    • HearYa.com and Quinnstorm.com present Stimulus Package
      • Danny Malone, Ferraby Lionheart, The Henry Clay People, Elliot Brood, Tom Schraeder & His Ego, Joe Pug, Justin Townes Earle, Motel Motel, Gringo Star, Tigercity, Morning Benders, Harlem Shakes, Red Cortez, BLK JKS, Tallest Man on Earth at Paradise (401 E. 6th St.) [11am-2am, open to the public, free beer]

    • ComboPlate Booking presents South By Soup Fest Benefit for Caritas of Austin
      • Matt The Electrician (7:30pm), Beaver Nelson (6:30pm), Eric Hisaw (5:30pm), Moonlight Towers (4:30pm), Elizabeth McQueen & The Firebrands, Betty Soo (2:35pm), Jiminy Crisket (2:00pm) at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.)

    • Incubation Music Day Party
      • Twin Atlantic (UK), Stereo is a Lie (ATX), MoTel Aviv (ATX), Kristoffer Rangstam (Sweden), New Roman Times (ATX) at Mother Egan's (715 w. 6th St.) [noon-6pm, free, 21+, RVSP to rsvp@incubation-music.com]

    • Guitartown/Conqueroo present Kickoff 2009
      • Special guest (9:50pm), Willie Nile (9pm), Wirepony (8:10pm), Dave Gonzalez (of The Hacienda Brothers) and The Stone River Boys (7:25pm), Emory Quinn (6:40pm), The Silos (5:55pm), Chip Robinson and the Heavy Beat Outfit (5:10pm), Jon Dee Graham (4:25pm), James McMurtry (3:40pm), David Olney/Sergio Webb (2:55pm), Randy Weeks (2:10pm), Bukka Allen (1:25pm), Gurf Morlix (12:40pm), My Jerusalem (noon) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [outdoor stage, noon-10:30pm, free]
      • Carrie Engdahl (8:45 and 9:35pm), Scott Miller (7:10 and 7:55pm), Truckee Brothers (5:40pm), Atom Orr (4:10 and 4:55pm), Holly Golightly (2:40 and 3:25pm), Andy Friedman (1:10 and 1:55pm), David Serby (12:25pm) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [indoor acoustic stage, noon-10:30pm, free]

    • 7th Annual Florida Bandango
      • The Mojo Gurus (St. Petersburg, 5:45pm), Damon Fowler Group (Tampa, 4:55pm), Ronny Elliott (Tampa, 4:50pm), The Beauvilles (Tampa, 4pm), Exene Cervenka (LA, 3:30pm), Have Gun Will Travel (Sarasota, 2:40pm), Hoots and Hellmouth (Philadelphia, 2:10pm), Rebekah Pulley & the Reluctant Prophets (St. Petersburg, 1:20pm), Ronnie Elliott (1:15pm), Ramsay Midwood (Austin, 12:45pm), Ronny Elliott and Sylvie Simmons (12:25pm), Rosie Flores (Austin, noon) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [RSVP]

    • Sin City Social Club and M & S Management present Sin City's Cosmic Corral
      • The Mighty Stef, Miranda Lee Richards, Shawn Nelson, The Silos, Wirepony, Austin Collins & The Rainbirds, Shurman at the Saxon Pub (1320 S. Lamar) [noon-5pm, free]

    • Traveling Barn Dance Women's Review
      • Kim Miller, Leeann Atherton, Erin Harpe (Boston), Katzenjammer (Norway), more TBA at Maria's Taco Xpress (3600 S. 2nd St.) [2pm]

    • Pigeon Publicity presents Pigeon's Posse
      • Amilia K. Spicer (6:30pm), Lost Immigrants (5:45pm), Walt Wilkins (4:45pm), Gurf Morlix (4pm), Porterdavis (3:15pm), Jimmy Baldwin (2:45pm), Austin Cunningham (2:15pm), Darryl Lee Rush (1:40pm), Charlie Shafter & the Gnomes (1pm), Wirepony (12:30pm), Fingerpistol (noon), Song swap with Brian Kalinec, Tony Barker, HalleyAnna, Britni Hoover (11am) with The McKay Brothers, Amanda Cunningham, Billy O'Rourke, Kate Gaffney at Opal Divine's Freehouse (700 W. 6th St.) [free]

    • PBJ Records Day Party
      • Brii (4pm), Shannon Ailey Reagan (3pm), Judith Miller Band (2pm), Eric Sartin (1pm) at the Soho Lounge (217 E. 6th St.) [free]

  • Wed. 3/18 [printable wednesday day shows] [printable wednesday night shows]

    [night shows]

    • New Orleans Progressive/Instrumental show
      • Hat Talk, SWAK, Magic Legs, I Octopus, Caddywhompus, Man Plus Building, White Colla Crimes at Snake Eyes Vinyl [5-11:30pm]

    • Super Secret Records and Mortville Records showcase
      • The Chumps (12:50am), Black Panda (midnight), Manikin (11:10pm), Open Casket (10:20pm), The Ape Shits (9:30pm), The Bad Rackets (8:40pm), The Teeners (7:50pm), Scrabble Robot (7pm) at Beerland

    • Total Abuse, Secret Abuse (only TX show), Cult Ritual, Werewolf Jerusalem, Gun Outfit, Sisters, Bogan Dust, White Dog at Club 1808 [inside, starts at 7pm]
    • Moshi Moshi Records & Fused Magazine present
      • Transmography (12:15am), Still Flyin' (11:30pm), The Mae Shi (10:45pm), Suckers (10pm), Casiokids (9:15pm), The Chap (8:30pm), Slow Club (7:45pm), Pictish Trail (7pm) at Club 1808 [outside stage, free]

    • Todd P presents NY Noise Party
      • Telepathe (9:30pm), TBA (9pm), The Pains of Being Pure at Heart (8:30pm), Pete and the Pirates (8pm), Let's Wrestle (7:30pm), Still Flyin (7pm), The Beets (6:30pm), Box Elders (6pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages, curated by Shirley Braha]

    • Data Pop 09
      • A celebration of the Gameboy music movement featuring live performances by Bit Shifter, Nullsleep, IAYD, Anamanaguchi, 8Bk OK, Graffiti Monsters, Sievert at 1142 South Lamar (inside the old Salvation Army by the Alamo Drafthouse) [starts at 9pm, free]

    • Giant Steps Showcase
      • Army Navy (11:15pm), International Waters (10:30pm), Love Like Fire (9:45pm), Whitman (9pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [in the hall]
      • The Van Buren Boys (11:30pm), Bankrupt and the Borrowers (10:45pm), Wine and Revolution (10pm), Western Ghost House (9:15pm), Crooks (8:30pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [in the social quarters, free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]

    • Human Party Virus 2009
      • Talk Normal (midnight), Psychedelic Horseshit (11pm), Eat Skull (10pm), Ratas del Vaticano (9pm), XYX (8pm), Tyvek (7pm) at the Natrix Natrix House (3222 John Campbell's Trail, 8pm) [free, all ages]

    • PureVolume presents
      • DJ Kids at the Bar (3am), The Gay Blades (2am), The Photo Atlas (1am), US Royalty (midnight) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Lucy The Poodle Productions Underground Rock Show
      • The Boxing Lesson, Agent Ribbons, Dans La Lune at Trailer Space [7-10pm]

    • GigaCrate SXSW '09
      • Tittsworth (1am), The Rub (Ayres, Cosmo, Eleven) (11:30pm), Bird Peterson (11pm), Xman and Tate La Rock (10pm), Bersa Discos (9pm) at Beso Cantina (307 W. 5th St.) [no badge or wristband needed, RSVP]

    • Wide Eyed Booking presents
      • I 45 (11pm), Spain Colored Orange (10pm), Avitia (9pm), Unwed Fathers (8pm), Long Gone Daddys (7pm), JP Riffbuster (6pm), Pepper Lane (5pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

    • Chain Drive Festivus part 1
      • The Noise Revival Orchestra Experience (12:15am), The Pelicks (11:15pm), Mouse About (10:15pm), The Distants Seconds (9:15pm), Ramifications (8:15pm) at Chain Drive

    • Absolute Pitch Public Relations presents
      • Daria Musk, David Rogue, Dynasty Electric, Chantele Dibrava, Jerry Cherry, Zigmat at the Creekside Lounge [8pm-2am, free, RSVP]

    • The Monstrosity SXSW Party
      • We Have Band (London, 11pm), The Golden Filter (NYC, 10:15pm), French Miami (San Francisco, 9:30pm), Bang Bang Eche (New Zealand, 8:45pm), Crocodiles (San Diego, 8pm), Diagonals (Austin, 7:15pm), Crime Novels (NYC, 6:45pm) at 2514 Wilson St. [4-11pm, free, free beer]

    • New Moon Complilations presents
      • Leatherbag, The Apple War at the Parlor [7:30pm]

    • Gringo Starr, Out from Animals, Bridge Farmers, One-Eyed Doll, Two Sheds at the Hole in the Wall
    • Muchos Backflips, The Mercers, Black Gasoline (Wichita, KS), Black Bone Child, Johnny Gobbs, Code Named Code at Trophy's [8pm, free]
    • Jonah Matranga (Far, Onelinedrawing) at Hamburger Bed House (4606 East Village Ct.) [music at 8pm, $6-16-ish, pay what you can]
    • StayIndie presents SXSI (South By StayIndie)
      • Jeremy Steady (10pm), Wisebird (8pm), Emile Millar (6pm), more TBA at Shiner's Saloon (422 Congress Ave.) [starts at 3pm]

    • Event Journey 50 Band Showcase
      • Afrofreque (midnight), Anthony De Los Santos Band (11pm), The Batikum (10pm), OHN (9pm), Kristine Mills (8pm), Keegan DeWitt (7pm), Bones Royal (6pm), Public (5pm), members of many traditional Austin bands (2-4pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]

    • Platform One Entertainment presents Unofficial SXSW Kickoff Party
      • Hogni, Twentyfour64, Early States, Televandals, The Fieros, Castillion at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [free, starts at 10:30pm]

    • The 10th Annual Texas Rock Fest
      • Hundreds of bands in five clubs and four outdoor stages. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

    • Red Gorilla Music Fest
      • Hundreds of bands in ten venues. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

  • Thu. 3/19 [printable thursday day shows] [printable thursday night shows]

    [day shows]

    • Carpark Records presents
      • Adventure, Ear Pwr, Lesser Gonzalez Alvarez at End of an Ear [11am-12:30pm, free]

    • SC Distribution presents
      • Maserati (5pm), Odawas (4pm), Desolation Wilderness (3pm), DM Stith (2pm), We Were Promised Jetpacks (1pm) at End of an Ear [free]

    • XYX, Ratas del Vaticano, Psychedelic Horseshit, The Unholy Two at Sound On Sound Records [free, starts at 4pm, free]
    • Til Death (7pm), Fuck Work (6pm), Devil & the Sea (5pm), The Roller (4pm), Howl (3pm), Skeleton Witch (2pm), Kylesa (1pm) at Snake Eyes Vinyl [outside, free]
    • Via Vengeance (4:30pm), She Rides (3:30pm), Black Skies (2:30pm), Curse the Heavens (1:30pm) at Snake Eyes Vinyl [inside, free]
    • Ian McLagan (6pm), Howe Gelb (of Giant Sand, 5pm), Jason Isbell (4pm), Raul Malo (3pm), Department of Eagles (2pm) at Waterloo Records [free]
    • Cute Lepers (5:30pm), Gentleman Jesse (4:45pm), The Girls (4pm), The Pranks (3:15pm), Lover! (2:30pm), She Creatures (1:45pm), Coathangers (1pm) at Breakaway Records [free]
    • Kepi Ghoulie/Kevin Seconds (acoustic, 6pm), The Ettes (5pm), The Cynics (4pm), The DT's (3pm), Los Coronas (2pm), Tokyo Sex Destruction (1pm) at Cheapo Records [free instore]
    • Brunch With Chicken Ranch
      • The Clutters (noon), Willie Heath Neal (11am), hosted by the Mighty Manfred of Little Steven's Underground Garage at Cheapo Records [free, free breakfast tacos]

    • Minneapolis Shakedown
      • Old James (4:20pm), Guy Storm (3:30pm), Economy Team (2:40pm), Vampire Hands (1:50pm), Look Book (1pm) at Antone's Records (2928 Guadalupe)

    • Birds Barbershop presents Space Camp
      • Nasa (5pm), Cut Off Your Hands (4pm), King Khan and the Shrines (3pm), Busdriver (2pm) at Bird's Barbershop East (1107 E. 6th St.) [outside]
      • Say Hi (6pm), Magnificent 7 (4pm), Amplive (3pm), Jason Hammel (Mates of State, 2pm), special guest (1pm), Prince Klassen at Bird's Barbershop East (1107 E. 6th St.) [DJ sets, inside]

    • Human Party Virus 2009
      • Best Friends Forever (2:15pm), Bad Credit No Credit (1:30pm), Hurray for the Riff Raff (12:45pm), Rozi Plain (noon), No Mas Bodas (11am) at Monkeywrench Books [free, all ages]
      • Alana Amram (9pm), Jay vs. Colin Swietek (8:15pm), Golden Cities (7:30pm), Gretchen Schmaltz (6:45pm), Hollywood Black (6pm), The Living Kills (5:15pm), The Goods (4:30pm), Female Demand (3:45pm), Benjamin Wesley (3pm), Narreme vs. Warbler (2:15pm), Wood&Felt vs. Wall with one side vs. Convair (1:30pm), 500 Megatons of Boogie (12:45pm), Convair (noon) at Cherrywood Cafe (1400 E. 38th 1/2 St.) [free, all ages]

    • KVRX presents
      • Mika Miko, Blank Dogs, Nite Jewel, Manhattan Love Suicides, The Mae Shi, Garotas Suecas, The Splinters at Okay Mountain Gallery (1312 E. Cesar Chavez, Ste. B (at Navasota))

    • Bull Moose & Covert Curiosity present
      • HEALTH (Los Angeles), Hacienda (San Antonio), The Strange Boys (Austin), Ume (Austin), Golden Triangle, Shapes Have Fangs (Austin), Garotas Suecas (Brazil) at the Aces Lounge (6th and San Jacinto) [21+ free with RSVP, under 21 $10]

    • Gorilla Vs. Bear presents Gorilla vs Booze III
      • Vivian Girls, White Denim, Wavves, The Golden Filter, Girls, Here We Go Magic, Harlem, DJ Sober at the Peacock [free, free beer, 21+]

    • Todd P presents
      • Many Birthdays (5pm), Edie Sedgwick (4:30pm), DD/MM/YYYY (4pm), Medications (3:30pm), Phosphorescent (3pm), Snake Trap (2:30pm), The Gary (2pm), Ali Eskandarian (1:30pm), J.D.S. (aka J.D. Samson, ex-Le Tigre, 1pm), The Fieros (12:30pm), The Forms (noon) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Little Radio presents
      • Port O'Brien (5:20pm), Loch Lomond (4:50pm), Viva Voce (4:20pm), Runspringa (3:50pm), Alberta Cross (3:20pm), Adam Freeland (2:50pm), Afternoons (2:20pm), Imaad Wasif (1:50pm), J Tillman (1:20pm), All Star Austin Super Bloody Mary Jam hosted by Jack G from Tenlons Fort (12:30pm) at the Red Eyed Fly [free, free bloody marys and beer]

    • Paste Magazine/Brooklyn Vegan party
      • Passion Pit, The Avett Brothers, The Wrens, Daniel Johnston, Bishop Allen, The Pains of Being Pure at Heart, Cursive, These Arms Are Snakes, Thao Nguyen and the Get Down Stay Down, Au Revoir Simone at Radio Room (508 E. 6th St.) [RSVP]

    • The Artery Foundation presents
      • The Devil Wears Prada, A Day to Remember, Alesana, Craig Owens, Ace Enders, Dance Gavin Dance, A Skylit Drive, Whitechapel, Emarosa, I Set My Friends on Fire at Emo's [noon]

    • Blue Velvet presents
      • Telepathic Butterflies (6:50pm), Love City (6pm), The Urges (5:10pm), The Moog (4:20pm), Broadfield Marchers (3:30pm), Ripe (2:40pm), Orchid Highway (1:50pm), Nagel (1pm) at Blue Velvet Vintage Clothing (217 W. North Loop)

    • TX Pop Carnival
      • The Sour Notes, Spain Colored Orange, One Hundred Flowers, Paris Falls at the Carousel Lounge [3-7pm]

    • Music by the Slice 2009
      • Dead Confederate (6:45pm), The Morning Benders (6pm), Kenan Bell (5:15pm), The Spinto Band (4:30pm), Animal Farm ft. Serge Severe and Mic Crenshaw (3:45pm), Marching Band (3pm), Jeremy Messersmith (2:15pm), Illinois (1:30pm), The Low Anthem (12:45pm), Mason Proper (noon) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
      • Hollywood Gossip (12:30, 1:15, 2:00), Snake and Jet's Amazing Bullit Band (2:45, 3:30, 4:15), Little Stolen Moments (5:00, 5:45, 6:30) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [house stage, free]

    • S X San Jose
      • Billy Joe Shaver (8pm), The Handsome Family (7pm), Dexter Romweber Duo (6pm), Local Natives (5pm), Wild Beasts (4pm), Ben Sollee (3pm), Dent May and his Magnificent Ukelele (2pm), Cuff The Duke (1pm), The Century (noon) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [in the parking lot, free]

    • KOOP Radio day party
      • The Higher State (6:15pm), The Ugly Beats (5:15pm), Pine Valley Cosmonauts (4:15pm), Chip Robisnon's Heavy Beat Outfit (3:15pm) at Lovejoys [free, free beer, 21+]

    • NPR Music presents
      • Blitzen Trapper, Thao Nguyen and the Get Down Stay Down, K'NAAN, Dirty Projectors, BLK JKS, Blind Pilot at the Parish [starts at 12:30pm, free]

    • Nail Distribution Day Party
      • Army Navy (6:15pm), Wax Fang (5:30pm), Laura Gibson (4:45pm), Balmorhea (4pm), My Education (3:15pm), Loch Lomond (2:30pm), Blue Giant (1:45pm), Callers (1pm) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [free, free beer with SXSW badge/wristband]

    • Filter Magazine's Showdown at Cedar Street
      • Idle Warship (5pm), Black Joe Lewis and the Honeybears (4pm), Annuals (3:15pm), Great Northern (2:30pm), Other Lives (1:45pm), Hockey (1pm), Zee Avi (12:15pm) at Cedar Street (208 W. 4th) [free, free BBQ noon-1pm, RSVP to rsvp@filtermmm.com]

    • Starcleaner Big Texas Party 2
      • 50 million, Needy Visions, Big Ships#Cruddy, Dead Dog, Closet Fairies, Turboslut, DD/MM/YYYY, Rare Form, Wildildlife, The Besties, When Dinosaurs Ruled The Earth, Prizzy Prizzy Please, Attic Ted, Mathmeticians, Vivian Girls, Rad Racket, The Pharmacy, Wild America, Used Kids, Honky Horn and Bad Mouth, Robocop3, The Cold Cuts, Bob Taylors Latest Review, Stupid Party, Shellshag, Thee Headliners, Japanther, Future Virgins, The Reaction, This Bike is a Pipe Bomb at the Typewriter Museum (1306 E. 6th St.) [noon-2am, free, all ages]

    • Rhapsody Rocks
      • And You Will Know Us by the Trail of Dead, Glasvegas, School of Seven bells, Vivian Girls, DJ Small Change at the Mohawk [free, 21+]

    • The Muse Box Day Party
      • The Homosexuals (5pm), The D'Ubervilles (4:15pm), Hey Ocean (3:30pm), Inward Eye (2:45pm), Opera House (2:10pm), Empyr (1:35pm), Lucky Fonz III (1pm) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [RSVP to rsvpRustySpurs09@themusebox.net, subject line "Thursday"]

    • My Old Kentucky Blog and Aquarium Drunkard present Vaya Con Tacos
      • The Rosebuds (7:30pm), Eli Paperboy Reed and The True Loves (7pm), J. Tillman (6:30pm), Le Switch (6pm), The Grates (5:30pm), Henry Clay People (5pm), Megafaun (4:30pm), Dark Meat (4pm), Those Darlins (3:30pm), Port O'Brien (3pm), Reverend Payton's Big Damn Band (2:30pm), Roadside Graves (2pm), NewVillager (1:30pm), The Bones Royal (1pm) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free with RSVP]

    • IAmSound, 'Sup Magazine and This Is Music present All That Sparkles
      • Little Boots, The Pains of Being Pure at Heart, Telepathe, Suckers, Micachu & the Shapes, The Mae Shi, Glasser, Sebastien Grainger DJ set, host Rebecca Havemeyer at Malverde (400B W. 2nd St., 2nd and Guadalupe) [RSVP to allthatsparklesparty@gmail.com]

    • post-punk.com presents Industry Disorder
      • Blacklist (11pm), The Prids (10pm), Entertainment (9pm), Autodrone (8pm), Romance (7pm), The Public (6pm), Shiloe (5pm), Mother Father (4pm), Sleepmask (3pm) at Spiderhouse [free]

    • Side One: Track One and La Snacks present A Blog and A Band
      • Lovely Sparrows (5:30pm), These United States (4:30pm), Neiliyo (3:30pm), Batata Doce (2:30pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [outside stage, free]
      • Izzy Cox (7pm), La Snacks (6pm), Moth!Fight! (5pm), The Flying Eyes (4pm), Physics of Meaning (3pm), Daniel Francis Doyle (2pm), Felix Obelix (1pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [inside stage, free]

    • Mt. Fuji Records SXSW Bash
      • Telekinesis, Past Lives, Tera Melos, Champagne Champagne, Little Brazil, Golden Boots, See Me River, Blacknite Crash, suprise guests TBA at the Longbranch Inn [1-8pm, free, free beer, 21+]

    • Cute Lepers (5:30pm), Gentleman Jesse (4:45pm), The Girls (4pm), The Pranks (3:15pm), Lover! (2:30pm), She Creatures (1:45pm), Coathangers (1pm) at Cafe Mundi (1704 East 5th St.)
    • 34th Annual Austin Beer Festival
      • Larkin Grimm, Elizabeth Devlin, John Houx, Long Legged Woman, Dark Meat, The Weird Weeds, Plutonium Farmers, Afuche, Some Say Leland, Precious Blood, Illegal Dude, Black Mackey, The September 11th Quartet at 811 West Annie [2pm-9pm]

    • The Medieval Reslayathon
      • Microfiche (8:45pm), The Roller (8:05pm), Fiasco (7:25pm), Over the Hill (6:35pm), Coathangers (5:55pm), Diagonals (5:15pm), Wildildlife (4:30pm), Pillow Queens(3:40pm), Eat Skull (2:50pm), Crime Novels (2:20pm), The Mae Shi (1:40pm), Rat Bastard & Doug Ferguson (members of To Live and Shave in LA, 1pm) at 610 Vermont Rd. [free, free beer]

    • A Silence Production & Thy Old Murkville Forest present Anarchy at SXSW
      • Vega (DJ set, midnight), Native America (11:15pm), Drug Mountain (10:45pm), Micah P Hinson (10pm), The Black (9:15pm), Via Audio (8:30pm), Samamidon (7:45pm), listenlisten (7pm), Fight Bite (6:15pm), Dana Falconberry (5:30pm), Peter and the Wolf (4:45pm), Viking Moses (4pm), Golden Ghost (3:30pm), Pictish Trail (3pm), Rozi Plain (2:30pm), Buxton (2pm), Florene (1:30pm), Doctor Jones (DJ set, noon) at Location TBA [free, free food and beer, RSVP to get info]

    • Urban Outfitters Back Lot Performances - Ground Control presents
      • Ponytail (5pm), Titus Andronicus (4pm), Vivian Girls (3pm), Abe Vigoda (2pm), Women (1pm), Crystal Stilts (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

    • PureVolume presents
      • Huntingfield (7:30pm), The Republic Tigers (6:45pm), Meese (6pm), Death On Two Wheels featuring The Bridges (5pm), The Jakes (4pm), Avenue B (3pm) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Represent Austin & The Independent @ 501 Studios present Fancy Up & Get Down Day Party
      • Red Riders (Sydney, 4pm), L.A.X. (2:30pm), Show Me Tiger (1:30pm), Jasper James (12:30pm) at 501 Studios (IH-35 & E. 6th St.)

    • Music for Listeners/Moshi Moshi Records Party
      • Still Flyin' (6:15pm), The Mae Shi (5:30pm), Casiokids (4:45pm), Radioclit/The Very Best (4pm), Au Revoir Simone (3:15pm), Slow Club (2:30pm), Fanfarlo (1:45pm), The Phenomenal Handclap Band (1pm), Yellow Fever (12:15pm) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

    • Navdo/Go Entertainment/Obscure Magpie Music present a Fourteen Hour Party
      • Dead Confederate (midnight), The Warlocks (11pm), Transfer (9:45pm), Model UN (8:15pm), The Shys (7:15pm), Spindrift (6pm), Yearbook Pictures (5pm), Geron Hoy (4pm), Halloween Town (3pm), Crash Encore (2pm), The Calm Blue Sea (1pm), Holy Rolling Empire (noon) at The Compound (1300 E. 4th St.) [Stage 1]
      • Shivers (10:30pm), Apes of Wrath (9pm), Danny Malone (7:45pm), Murdocks (6:45pm), Golden Bear (4:30pm), The Authors (3:30pm), Tom Schraeder (2:30pm), The Always Already (1:30pm), Not in the Face (12:30pm) at The Compound (1300 E. 4th St.) [Stage 2, RSVP]

    • The Toiletpaper Showcase
      • Golden Triangle (10:45pm), Box Elders (10:10pm), Christmas Island (9:35pm), Shapes Have Fangs (9pm), Bass Drum of Death (8:25pm), Ty Segall (7:50pm), The Weakends (7:15pm), The Uptown Bums (6:40pm), Turbo Fruits (6:05pm), Woven Bones (5:30pm), Lover! (4:55pm), Thomas Function (4:20pm), Brimstone Howl (3:45pm), Terrible Twos (2:35pm), Rare Form (2pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]

    • Double Stereo presents
      • White Ghost Shivers (6pm), Kamikaze Queens (5pm), The Mother Truckers (4pm), The Georgian Company (3pm), Shotgun Party (2pm) at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [free, all ages]

    • twosyllable/I Guess I'm Floating party
      • Bell, Women, New Villager, more TBA at Scholz Garten (1607 San Jacinto)

    • Roky Erickson Psychedelic Ice Cream Social
      • Okkervil River, Heartless Bastards, Black Joe Lewis, Ray Wylie Hubbard, Tallest Man on Earth, Dynah, The Golden Dogs, Warlocks, Chief Rival, Roky Erickson at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [starts at 1pm, $25]

    • Black Fontanelle presents A Compound Fracture
      • Snack Truck (5:30pm), Mayyors (5pm), Eat Skull (4:30pm), Hot Lava (4pm), Purple Rhinestone Eagle (3:30pm), Bermuda Triangles (3pm), Aids Wolf (2:30pm), Magic Jewels (2pm) at The Black Fontanelle Compound (5615 Jim Hogg Ave.) [2-6pm, free]

    • Tricycle Records and The Bay Bridged present
      • Mike Relm, Vetiver, The Morning Benders, Sholi, Thee Oh Sees, The Heavenly States, Wallpaper., The Frail, Two Sheds, The Union Trade, French Miami, Lilofee, The Red Verse, DJs Omar (Popscene), Miles (Popscene, Live 105), Elise (Indie Pop Rocks!) and Jacob Fury (Glamour) at the Beauty Bar [noon-6pm, free, RSVP]

    • Lose Control
      • The Twelves, Don Rimini, Juiceboxx, Jokers On The Scene, Mickey Factz, We Have Band, Designer Drugs, Codebreaker, Kap10kurt, The Hood Internet, Kap Bambino, Jeremy Dawson (Shiny Toy Guns), Nomathmatics, Richard Gear, Culture Prophet, Ocelot, Saskeii, Bradley D at Canvas (105 E. 5th St. Suite 113) [2pm-2am, 21+, RSVP]

    • Irepress (6:20pm), Junius (5:30pm), This Car Up (4:40pm), Love Like Fire (3:50pm), Ilijah (3pm), Mechanical Boy (2:10pm), The Last Place You Look (1:20pm), TBA (12:30pm) at Plush [free for 21+, $5 for 18+]
    • Found Magazine and Quackmedia Present
      • The Hold Steady, Lucero, No Age, The Hard Lessons, The Tallest Man on Earth, Great Lakes Myth Society, Javelins, Human Highway, Adam Stephens (from Two Gallants) at Red 7 [noon-6pm, free, all ages, RSVP]

    • High Five! Party Party!
      • Emile Millar (5pm), The Black and White Years (4:15pm), TBA (3:15pm), Your Kisses Cause Crashes (2:15pm), The Western Civilization (1:15pm), The Dry Season (12:30pm), Factory Party (11:45am), Romance (11am) at Elysium

    • Pirate Management Day Show
    • Whoopsy Magazine party
      • Peelander Z, Here Holy Spain, The Sea, Appomatox, Gin Riots, more TBA at Trophy's [free]

    • Twangfest and KDHX present
      • TBA (5pm), Holly Golightly & the Brokeoffs (4pm), Chuck Mead and his Grassy Knoll Boys (of BR549, 3pm), Howe Gelb (Giant Sand, 2pm), James Intveld (1pm), Hot Club of Cowtown (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [indoor stage]
      • TBA (5:30pm), Horse Feathers (4:30pm), Theodore (3:30pm), Laura Gibson (2:30pm), This Is American Music (Glossary/Two Cow Garage/Grand Champeen, 12:30pm) at Jovita's (1619 S 1st St.) [outdoor stage, free, invite-only, details here]

    • Paper Boat Music presents
      • Jets Under Fire (5pm), Tara Holloway (4pm), Kacy Crowley (3pm), Matt the Electrician (2pm), Danny Malone (1pm), Arthur Yoria (noon) at The Amsterdam (121 W. 8th St.) [free]

    • Soy Bombs (5pm) at Hi-Lo (301 W. 6th St.)
    • Rubydog Music presents The Dog and Pony Show
      • The Silos (7pm), )The Savage Trip (6pm), Vetiver (5pm), The Henry Clay People (4pm), Dawes (3pm), Twilight Hotel (2pm), Austin Collins and The Rainbirds (1pm), Willem Maker (noon) at Opal Divine's Freehouse (700 W. 6th St.) [noon-8pm, free]

    • Mike Galaxy presents 10th Annual Day Party
      • The Surrender (LA), Love is a Story (OKC), more TBA at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.) [free]

    • TJM Music Services Showcase
      • Victor Holk, Allen Goodman, AJ Downing, Jason Bednorz, Nathan Lange, Tony Taylor, Javi Garcia, Jordan Minor, Forest Wayne Allen, Jason Marbach, Missoula Slim, HalleyAnna, Bruce Banks, Charla Corn, The Love House Project at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [starts at 11am]

    • 3rd Coast Music Songwriter Showcase
      • Will T Massey (9:30pm), George Ensle (9pm), Cleve & Sweet Mary (8:30pm), Matt Harlan (8pm), Brian Ashley Jones (7:30pm), Mary Battiata (7pm), Shelley King (6:30pm), Abi Tapia (6pm), Kim Miller (5:30pm), Jeff Talmadge (5pm), Caroline Aiken (4:30pm), Jim Patton & Sherry Brokus (4pm), Ron Flynt (3:40pm), Beth Wood (3:10pm), Tim Henderson (2:50pm), Bettysoo (2:25pm), Danny Britt (2pm) at Austin Java (1206 Parkway, at 12th & Lamar)

    • Seven Starr Artists and SomethingPunk.com present
      • Julie the Band (12:45pm), Throwing Color (noon), Rankin Twins (11:30am) at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [free, RSVP]

  • Thu. 3/19 [printable thursday day shows] [printable thursday night shows]

    [night shows]

    • Easy Action, Mark Sultan aka BBQ, Gentleman Jesse and His Men, Nick Flanagan, Cause Co-Motion!, Deskonocidos at Beerland [free, 21+]
    • Bachelor Records and friends
      • Nobunny (12:20am), The Yolks (11:40pm), Hunx & his Punx (11pm), Personal and the Pizzas (10:20pm), Japanther (9:40pm), The Pharmacy (9pm), Dead Ghosts (8:30pm), Bass Drum of Death (8pm), RnR Adventure Kids (7:30pm) at Trailer Space

    • Gigotron and Videothing.com presents
      • Vivian Girls (11:30pm), Crystal Antlers (10:30pm), The Strange Boys (9:30pm), Seaspin (8:30pm), PRE (7:30pm), All the Saints (6:30pm), Golden Triangle (5:30pm), The Soft Pack (4:30pm), Graham Forest (3:30pm) at Club 1808 [outside stage, free]
      • Crystal Stilts (midnight), Deer Tick (11pm), Chairlift (10pm), Ponytail (9pm), Tallest Man on Earth (8pm), Kurt Vile (7pm), Aids Wolf (6pm), Real Estate (5pm), Mi Ami (4pm), Non Plus (3pm) at Club 1808 [inside stage, free]

    • KVRXplosion
      • Monotonix, Japanther, AIDS Wolf, The Death Set, Rainbow Arabia, Jeremy Jay, The Strange Boys, Ninjasonik, Finally Punk, XYX, Total Abuse, Daniel Francis Doyle at Ballet Austin (501 W. 3rd St.) [RSVP]

    • Todd P presents
      • Casiotone for the Painfully Alone (10:30pm), Best Friends Forever (10pm), Captured Tracks Party with Indian Jewelry (9:30pm), Lou Barlow and Imaad Wasif (9pm), TV Ghost (8:30pm), Golden Error (8pm), Guinnea Worms (7:30pm), City Center (7pm), Hank IV (6:30pm), Nite Jewel (6pm), Grant Hart (of Husker Du, 5:30pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Human Party Virus 2009
      • Yuppies, Real Estate, Wild Moccasins, Buxton, Charlie Mcalister, Pictish Trail at the Natrix Natrix House (3222 John Campbell's Trail, 8pm) [7pm-1am, free, all ages]

    • PureVolume presents
      • DJ Skrillex (3am), Young Love (2am), B.O.B. (1am), Eli Paperboy Reed & The True Loves (midnight), A-Side Worldwide Lounge featuring Buff1, Now On, 14KT, DJ Graffiti with special guest performances (10pm) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Chain Drive Festivus part 2
      • Benko (midnight), Memphis Pencils (11:15pm), Bridge Farmers (10:30pm), Bad Credit No Credit (9:45pm), Asleep Audience...Dream (9pm), St. Anthony (8:15pm) at Chain Drive

    • GigaCrate SXSW '09
      • DJ Fashen (1am), Enfoe and NickNack (midnight), Klever and Craze (11pm), Mvsclz (10:30pm), Mexicans with Guns (9:45pm), Teeko, Platurn and GoldenChyld (9pm) at Beso Cantina (307 W. 5th St.) [no badge or wristband needed, RSVP]

    • What's In Santa's Sack?
      • Falcon Buddies (1am), The Blank Tapes/Magic Leaves (San Francisco, midnight), Some Say Leland (11pm), Reverend Glasseye (10pm), Basic (9pm), Moses & The Burning Bush (8pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.)

    • Blank Dogs, Woods, Pocahaunted, Sun Araw, Ducktails at 2908 Cole St. [6pm]
    • Caspian (12:50am), Constants (midnight), Look Mexico (11:10pm), Frank Turner (10:20pm), Jonah Matranga (9:30pm), Consider the Source (8:40pm), Joseph Green (8pm) at Plush [$5 for 21+, $7 for 18+]
    • Thru Windows/Canon Records present The Music of Rock Party
      • Sam Isaac (midnight), The Boy Bathing (11pm), Joe Pug (10pm), Annie and the Beekeepers (9pm), Paul Banks and the Carousels (8pm), Kara Suzanne (7pm), April Smith (6pm), Quote (5pm) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [free, 21+]

    • Do It To It
      • Nadastrom, Tittsworth, Smalltown DJs, Bird Peterson, Prince Klassen, Mike the 2600 King, DJ Mel [starts at 9pm, 12+, free with RSVP]

    • Glassnose Records presents
    • Wide Eyed Booking presents
      • Adrian & the Sickness (11pm), Split Hoof (10pm), Lick Lick (9pm), Barry Whitesnake (8pm), We'll Go Machete (7pm), Not in the Face (6pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

    • Zenith Fuzzbomb, Black Gasoline, The Blind Pets, Devil Rides, Your Kisses Cause Crashes at Trophy's [9pm, free]
    • StayIndie presents SXSI (South By StayIndie)
      • The Boxing Lesson (midnight), Aloft in the Sundry (11pm), SuperLiteBike (10pm), The Epilogues (9pm), The Dry Season (8pm), Venus Fixer (7pm), Silverghost (5pm), The Seedy Seeds (4pm), more TBA at Shiner's Saloon (422 Congress Ave.) [starts at 3pm]

    • Event Journey 50 Band Showcase
      • The Alice Rose (midnight), Death to Anders (11pm), Black Nite Crash (10pm), Chris Ayer (9pm), Craig Marshall (8pm), Mrs. Glass (7pm), Skyler Stonestreet (6pm), Sam Isaac (5pm), members of many traditional Austin bands (2-4pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]

    • "That's What I'm Talkin About!" Showcase
      • Tejas Brothers (10:30pm), Cody Gill Band (9:30pm), Jeff Strahan (8:30pm), Texas Renegade (7:30pm), Tres Womack Band (6:45pm), Sam Sliva and the Good (6pm), Nathan Daniel (between sets) at Waterloo Icehouse (6th & Lamar) [free]

    • The 10th Annual Texas Rock Fest
      • Hundreds of bands in five clubs and four outdoor stages. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

    • Red Gorilla Music Fest
      • Hundreds of bands in ten venues. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

  • Fri. 3/20 [printable friday day shows] [printable friday night shows]

    [day shows]

    • Homosexuals (5pm), Cursive (4pm), Gary War (3pm), Crystal Stilts (2pm), Eat Skull (1pm) at End of an Ear [free]
    • Los Llamarada, Zola Jesus, Absinthe Minds, Penetracion Cosmica, The Yuppies at Sound On Sound Records [starts at 3pm, free]
    • Thou, Rwake, Hat Talk, Turboslut, Mala Suerte, Iron Clad, Eagle Twin at Snake Eyes Vinyl [noon-7pm]
    • The Cynics (5:30pm), DT's (4:45pm), Black Hollies (4pm), Muck & the Mires (3:15pm), Choo Choo (2:30pm), Ugly Beats (1:45pm), Hall Monitors (1pm) at Breakaway Records [free]
    • Handsome Furs (6pm), Telepathe (5pm), Black Joe Lewis (4pm), Heartless Bastards (3pm), Vetiver (2pm) at Waterloo Records [free]
    • The Legendary Tigerman (4:30pm), Erin Harpe (3pm) at Antone's Records (2928 Guadalupe)
    • Blackout Booking presents
      • River City Tan Lines (6pm), Lover (5pm), Intelligence (4pm), human Eye (3:30pm), Terrible Twos (3pm), Thomas Function (2pm), Greg Ashley (1pm), Brimstone Howl (noon), TV Ghost (11am) at Cheapo Records [free, all ages]

    • Human Party Virus 2009
      • The So So Glos (2:15pm), The Shivers (1:30pm), Golden Ghost (12:45pm), Viking Moses (noon), Your 33 Black Angels (11:30am), Pariah Beat (11am) at Monkeywrench Books [free, all ages]
      • The French Inhales (6:45pm), Technicolor Victrola (6pm), The Goods (5:15pm), Warbler (4:30pm), One Happy Island (3:45pm), Michael Jordan (3pm), Wood & Felt (2:15pm), Drew Danburry (1:30pm), TBA (12:45pm), Phil and the Osophers (noon) at the Cue House (1106 E. 30th St.) [free, all ages]

    • Goner Records Showcase
      • Nobunny (5:15pm), Viva L'American Death Ray Music (4:15pm), No Comply (3:30pm), Digital Leather (2:30pm), Overnight Lows (1:45pm), John Paul Keith and 145s (1pm) at the Scoot Inn [free, 21+]

    • Get Bent! presents
      • BBQ (5:30pm), Box Elders (4:45pm), Golden Boys (4pm), Lover (3:15pm), Hunx & his Punx (2:30pm), Personal & the Pizzas (1:45pm), Dead Ghosts (1pm) at Beerland [free, 21+]

    • Douchemaster, Rob's House and Colonel Records present
      • Gentleman Jesse (5:00pm), The Weight (4:15pm), King Tuff (3:30pm), Electric Shadows (2:45pm), Hex Dispensers (2:00pm), Ex Humans (1:15pm), Daddy Long Legs (12:30pm) at the Longbranch Inn

    • Space Out at the Carousel Day Party
      • Lower Heaven (6:30pm), Experimental Aircraft (5:40pm), The Union Trade (4:50pm), Longview (4pm), Ulrich Schnauss (3:30pm), All in the Golden Afternoon (2:45pm), Loquat (2pm) at the Carousel Lounge [free, BYO liquor, RSVP]

    • KVRX presents
      • Woods, Jana Hunter, Adrian Orange, Mirah, Pygmy Lush, The Weird Weeds, Caleb (from Headdress) at Domy Books (913 E. Cesar Chavez)

    • The AV Club and Canvas Media present It's Pronounced Par-TAY
      • Trail Of Dead (5pm), Ra Ra Riot (4pm), Cut Off Yr Hands (3pm), Gentleman Reg (2pm), The Thermals (1pm), Cuff The Duke (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [outside stage]
      • Future Of The Left (5pm), Parenthetical Girls (4pm), Dappled Cities (3pm), Young Galaxy (2pm), Chikita Violenta (1pm), Ohbijou (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [inside stage]

    • Pitchfork/Windish Austin Bash
      • Department of Eagles (5:30pm), King Khan & the Shrines (4:30pm), Wavves (3:30pm), Woods (2:30pm), Max Tundra (1:30pm), The Mae Shi (12:30pm) at Emo's [outside stage]
      • A-Trak/Major Lazer (ft. Diplo) (5pm), Dirty Projectors (4pm), School of Seven Bells (3pm), The Pains of Being Pure at Heart (2pm), Little Boots (1pm), Girls (noon) at Emo's [inside stage]

    • Soundcheck Magazine SXSW Party
      • The Antlers, more TBA at Emo's Annex (across Red River from Emo's)

    • Chromewaves, Aquarium Drunkard, Gorilla Vs Bear, Largehearted Boy, My Old Kentucky Blog and You Ain't No Picasso present Hot Freaks
      • Insound's 10th Anniversary SXSW Party with The Hold Steady (4:30pm), The Thermals (3:30pm), American Analog Set (playing The Golden Band, 2:30pm), Handsome Furs (1:30pm), Obits (12:30pm) at Club Deville
      • Richard Swift (4:30pm), Alela Diane (3:30pm), These United States (2:30pm), We Have Band (1:30pm), The Rural Alberta Advantage (12:30pm) at the Mohawk [inside stage]
      • Delta Spirit (5pm), The Rosebuds (4pm), Port O'Brien (3pm), The Henry Clay People (2pm), Bishop Allen (1pm), The Wrens (noon) at the Mohawk [outside stage, free, RSVP]

    • Todd P presents
      • Ground Control Party with Abe Vigoda (5:30pm), Ponytail (5pm), Ecstatic Sunshine (4:30pm), Vivian Girls (4pm), These Are Powers (3:30pm), Deer Tick (3pm), Rafter (2:30pm), Moi Non Plus (2pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]
      • Adventure (1:30pm), Ill Ease (1pm), Golden Triangle (12:30pm), Purple Rhinestone Eagle (noon) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Little Radio presents
      • White Denim (5:20pm), Restavrant (4:50pm), Phosphorescent (4:20pm), Henry Clay People (3:50pm), Horse Feathers (3:20pm), MAdM (2:50pm), Great Northern (2:20pm), Pity Party (1:50pm), Spindrift (1:20pm), Matt Ellis (12:30pm) at the Red Eyed Fly [free, free bloody marys and beer]

    • Shirts for a Cure presents
      • Bouncing Souls, Dillinger Four, Darkest Hour, The A.K.A.s, Ruiner at Red 7 [free, doors at noon]

    • Now Playing Austin KOOP Radio day party
      • Pop Unknown, The Lemurs, Oh No! Oh My!, BASIC, Businessman DJs, more TBA at the Creekside Lounge [free with RSVP at do512.com (direct link coming soon)]

    • Progress Coffee Showcase
      • Aaron Sinclair (of Frank Smith, 9pm), Matthew and the Arrogant Sea (8pm), Beau Jennings (of Cheyenne, 7pm), Mom (6pm), Callers (5pm), J. Tillman (4pm), Meryll (3pm), Motel Motel (2pm), Sarah Jaffe (1pm), Robert Gomez (noon) at Progress Coffee [free]

    • Filter Magazine's Showdown at Cedar Street
      • White Lies (5pm), Razorlight (4pm), Late of the Pier (3:15pm), The Whip (2:30pm), Wild Light (1:45pm), Anya Marina (1pm), Bat For Lashes listening event (noon) at Cedar Street (208 W. 4th) [free, free BBQ noon-1pm, RSVP to rsvp@filtermmm.com]

    • Type By Type Writer
      • Peelander-Z (Japan), Lucas Hudgins, Corrinne Rose, The Slants (Portland), Gay Duo (Mexico), Reid Wilson and his So-Called Friends, That Damned Band, Asakusa Jinta (Japan), Seven Black Tornadoes, Colin Swietek, Billy Cook, Flat Car Rattlers, Woodgrain, The Somethin' Ain't Rights, THe Skeletons, Ume at the Typewriter Museum (1306 E. 6th St.) [starts at noon, free]

    • The Center for Art Rock Policy Goes Pop!
      • Bee vs. Moth (6pm), Perfect Pants (5pm), Benko (4pm), Spain Colored Orange (3pm), 3 Fantastic (2pm), Opposite Day (1pm) at Nomad Bar (1211 Corona Dr.)

    • Mile Hi-Fidelity
      • The Overcasters (6:30pm), Dressy Bessy (5:45pm), Born in The Flood (5pm), Young Coyotes (4:15pm), The Photo Atlas (3:30pm), Meese (2:45pm), The Epilogues (2pm) at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm)

    • Spin Magazine presents
      • Echo & the Bunnymen, Hot Leg (Justin Hawkins from Darkness), Black Lips, Glasvegas, Passion Pit, Cut Off Your Hands, DJ sets by NASA and Crystal Method at Stubb's [invite-only]

    • Forcefield PR/Asthmatic Kitty present a SXSW Junk Yard Piznik
      • Dent May and his Magnificent Ukulele, Bosque Brown, DM Stith, Tune-Yards, Benjy Ferree, Grampall Jookabox, Shiny Around the Edges at Okay Mountain Gallery (1312 E. Cesar Chavez, Ste. B (at Navasota)) [noon-6pm, free, free beer, all ages]

    • The Moose Lodge
      • Holographic * Resonance + Italy Records presents Celebration (8:15pm), Pas/Cal (7:30pm), Genders (6:45pm), Indian Jewelry (6pm), Gardens (5:30pm), Silver Ghost (5pm), Terrible Twos (4:30pm), Sugar Coats (4pm), Aran Ruth (3:30pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [in the hall, free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]
      • If I Like It presents Moons (7pm), Ducktails (6:30pm), Magic Lantern (6pm), Outer Spacist (5:30pm), El Jesus De Magico (5pm), FM Campers (4pm), Canadacoda (3:30pm), Florene (3pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [outside, free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]
      • Nicehouse II presents Nite Jewel (10pm), Silver Pines (9:15pm), Mythical Beast (8:30pm), Silent Land Time Machine (7:45pm), Kurt Vile (7pm), Prince Rama of Ayodhya (6:15pm), Pataphysics (5:30pm), Dirty Wavez (4:15pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [in the social quarters, free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]

    • Co-Lab's Eastside Escape - Indie Houston + Free Press Houston Showcase
      • Japanther (1am), Tambasauro (midnight), Young Mammals (11pm), DD/MM/YYYY (10pm), Wild Moccasins (9:20pm), Caddywhompus (8:40pm), Giant Princess (7:20pm), The Watermarks (6:40pm), The Matheletes (6pm), The McKenzies (5:20pm), The Ton Tons (4:40pm), Buxton (4pm), Paris Falls (3:20pm), News on the March (2:40pm), Welfare Mothers (2pm), Romantek (1:20pm), Future Blondes (12:40pm), Sings (noon), Blackie (11:20am), Muhammid Ali (10:40am) at Co-Lab (613 Allen St.) [recommended $10 donation, all ages, RSVP]

    • Terrorbird/True Panther/Badical Beats Sick Jamz SXSW Party
      • Girls, Micachu and the Shapes, Lemonade, Rainbow Arabia, Fol Chen, Harlem, Glasser, Tahiti Boy & the Palmtree Family, Anavan, Ty Segall, Afghan Raiders, Hunx & his Punx, No Bunny, The Show is the Rainbow, French Miami at Baby Acapulco's #3 (5610 N. IH35, 2pm-midnight, free, all ages, no RSVP needed)

    • Bloodshot Records SXSW day party
      • Waco Brothers with Rosie Flores (5:45pm), Scotland Yard Gospel Choir (5:15pm), Justin Townes Earle (4:45pm), The Meat Purveyors (4:15pm), Deadstring Brothers (3:30pm), Exene Cervenka (2:45pm), Ha Ha Tonka (2:15pm), Dex Romweber Duo (1:45pm), Charlie Pickett (1:15pm), Andre Williams (12:45pm), Walter Salas-Humara/I'm Not Jim (12:15pm) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [free]

    • Music by the Slice 2009
      • The Von Bondies (6:45pm), Say Hi (6pm), Jason Isbell and the 400 Unit (5:15pm), The Republic Tigers (4:30pm), Rural Alberta Advantage (3:45pm), Alberta Cross (3pm), Fences (2:15pm), Telekinesis (1:30pm), We Were Promised Jet Packs (12:45pm), Horse Feathers (noon) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
      • Wiretree (12:30, 1:15, 2:00), Still Flyin` (2:45, 3:30, 4:15), TBA (5:00, 5:45, 6:30) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [house stage, free]

    • S X San Jose
      • Alejandro Escovedo Orchestra (8pm), Mark Olson and Gary Louris (7pm), The Mother Hips (6pm), Hill Country Revue (5pm), Suzanna Choffel (4pm), Abalone Dots (3pm), Other Lives (2pm), Those Darlins (1pm), Triple Cobra (noon) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [in the parking lot, free]

    • Girls Rock Camp Austin Day Party
      • Adrian and the Sickness (Austin, 6:40pm), The Coathangers (Atlanta, 5:50pm), Hesta Prynn (of Northern State, 5:10pm), Follow that Bird! (Austin, 4:30pm), Rank + File (Austin, 4:20pm), BO-PEEP (Tokyo, Japan 3:40pm), Peggy Sue (Brighton, England 3pm), Fabi Reyna (Austin, 2:45pm) on the upstairs patio at Whole Foods (525 N. Lamar Blvd.) [free]

    • Double Stereo and XO Publicity present
      • Nico Vega (6pm), Loch Lomond (5pm), Dear and the Headlights (4pm), Driver F (3pm) at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [free, all ages]

    • Thru Windows/Canon Records present The Music of Rock Party
      • All Get Out (5pm), Brian Bonz (4pm), Frances (3pm), The Bloodsugars (2pm), TBA (1pm), Russell Huie (noon) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [free, 21+]

    • 8th Impression day party
      • The Raggedy Anns (Seattle, 6:00pm), Bang Camaro (Boston, 4:30pm), Cetan Clawson (Detroit, 3:30pm), State & Madison (Chicago, 2:30pm), Slaves to Gravity (London, 1:30pm), Kim Taylor (Cincinatti, 12:30pm) at Lovejoys [free, free beer, 21+]

    • The Cynics (5:30pm), DT's (4:45pm), Black Hollies (4pm), Muck & the Mires (3:15pm), Choo Choo (2:30pm), Ugly Beats (1:45pm), Hall Monitors (1pm) at Cafe Mundi (1704 East 5th St.)
    • Eat Skull, Kurt Vile, RTFO Bandwagon, Teenage Cool Kids, The Wiggins at 2908 Cole St. [2pm]
    • The Pink Snowflakes (4pm), EE: Environmental Encroachment (2pm) at the 21st. Street CO-OP (707 W. 21st St.)
    • Exemplary Records, MeowPoww Media, Loco Nunca Magazine, Tangled Snark Productions Showcase
      • Phranchyze, American Sharks, The Fever Dreams, Cartright, Opposite Day, Prayer for Animals, +/-, Aristeia, Haunting Oboe Music, Murdocks, Ume, The Sour Notes, Prizzy Prizzy Please, Azeda Booth, Cortez!Cortez!, Frantic Clam at the Parlor [1pm-10:30pm, listed headliner to opener, free, all ages]

    • Danish Dynamite Dayparty
      • Slaraffenland, Choir of Young Believers, Efterklang, Murder, 18th Dye, Oh Land, Powersolo, Tina Dico, Snake And Jet's Amazing Bullit Band at In-House Gallery (2514 E. 17th St.) [1-7pm]

    • Spiderhouse and United States Art Authority present
      • Ninja Sonic (1:10am), So So Glos (12:20am), Bad Credit No Credit (11:40pm), NYC Howl (10:50pm), The Upside Down (10pm), Christian Bland and the Revelators (9:10pm), Coconuts (8:20pm), Black Math Horseman (7:30pm), Earthless (6:40pm), Radio Moscow (5:50pm), Wildildlife (5pm), Spindrift (4:10pm), Hopewell (3:20pm), Lower Heaven (2:30pm) at the United States Art Authority (510 W. 29th St.) [free, all ages]
      • Toronto's Optical Sounds Label Showcase with The Disraelis (Toronto, midnight), The Vandelles (Los Angeles, 11pm), The Hoa-Hoa's (Toronto, 10pm), Shine Brothers (Black Angels side project, 9pm), Planet Creature (Toronto, 8pm), The Renderers (7pm), Brimstone Howl (6pm), Beep Beep (5pm), See Me River (Seattle, ex-Band of Horses, 4pm), Me You Us Them (3pm) at Spiderhouse [main stage, free, all ages]
      • Radioland Murders (9pm), The Tunnels (8:30pm), Terror Pigeon Dance Revolt (8pm), White Rhino (7:30pm), The Weight (7pm), First Communion After Party (6:30pm), Strange Attractors (6pm), The Legendary Tigermen (5:30pm), Wine and Revolution (5pm), Black Nite Crash (4:30pm), Romance (4pm), The Sleepover Disaster (3:30pm), Not in the Face (3pm), Astronaut Suit (2:30pm), Shitty Carwash (2pm) at Spiderhouse [courtyard stages, free, all ages]
      • Shapes Have Fangs (8:30pm), Ripe (7:30pm), Love City (6:30pm), Telepathic Butterflies (5:30pm), Broadfield Marchers (4:30pm), The Orchid Highway (3:30pm), Tiny Light (2:30pm) at Spiderhouse [stage 5, free, all ages]

    • Dance Your Face Off! and Fused Magazine present
      • Vega, Damaged Good$, Sydney Confirm, Ishi, Blixaboy, DJ sets by Ocelot, John Bourke (Trash Yourself), DJ Teenage Wolf, Genova, Yeahdef, Schwa, Killtron, Mikey Rodge, TOMMYL33J0N3Z, Whack-A-Tone (Panda Toes) at 2207 Eastside Dr. [noon-8pm, free, free beer for 21+, RSVP to dyfoentertainment@yahoo.com]

    • Musicheals SXSW Charity Party
      • Paul Wall, members of Swishahouse Records, Tha Transmission featuring Cornbreadd from MTV's "Money & Tha Power", Invincible, Y-Love, Diwon & Epryhme of Shemspeed / Modular Moods, Dubtex at the Aces Lounge (6th and San Jacinto) [noon-5pm, benefits Musicheals, if no SXSW badge, RSVP to sxsw@musicheals.org]

    • NahRight and The Smoking Section present The Grand Ole Party of Bootleggers & Tastemakers
      • Special Guest TBA (7pm), Mickey Factz (6:30pm), Brother Ali (6pm), Charles Hamilton (5:30pm), Blu & Exile (5pm), Tanya Morgan (4:30pm), Buff1 (4pm), Curren$y (3:30pm), Blue Scholars (3pm), Black Spade (2:30pm), Nato Caliph (2pm), Rockwell Knuckles (1:30pm), Stormshadow (1:10pm), DJ Trackstar at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free with RSVP]

    • People In A Position To Know Recordings and Olympia All Ages Project day party
      • Muggabears (7pm), Ryan Anderson (6:30pm), Bearsuit (5:45pm), Fishboy (5:15pm), Hot Lava (4:30pm), Hermit Thrushes (4pm), Casper and the Cookies (3:15pm), Ruby Isle (2:30pm), Forever (2:10pm), LAKE (1:30pm), Little Birds (12:50pm), RTB2 (12:20pm), Geoffrey Reacher (11:50pm), Pezzettino (11:30pm) at 1024 E. 44th St. [11am-7pm, free, free beer for 21+ with ID]

    • We Shot J.R. + Gorilla vs Bear Day Show
      • Pre (UK), AIDS Wolf (Montreal), Ducktails (Jersey), Los Llamarada (Monterrey), Nite Jewel (LA), Fight Bite (Denton) at Cherrywood Cafe (1400 E. 38th 1/2 St.) [free]

    • Leisure Tourniquet presents Equinox Mish Mash 2009
      • Space Over Desert (5:30pm), Hello Lovers (4:40pm), Sharon Van Etten (4pm), Fires Were Shot (3:30pm), Zanzibar Snails (2:40pm), Najeeb Sabour (2pm), Venison Whirled (1:30pm), Amputee (1pm) at the Salvage Vanguard Theater [front room, projections by Paul Baker]
      • The Gary (6:20pm), A.Armada (5:40pm), Invincible Czars (5pm), Maserati (4:20pm), Edie Sedgwick (3:30pm), Medications (2:40pm), Tambersauro (2pm), Moons (1:20pm) at the Salvage Vanguard Theater [back room]
      • Le Sexy (5pm) at the Salvage Vanguard Theater [in the lobby]
      • Steve Arceri at the Salvage Vanguard Theater [out front]

    • Giant Steps Productions presents
      • TBA (6:50pm), Like Dogs (6pm), Juarez (5:10pm), Watching the Moon (4:20pm), The Lepers (3:30pm), Shitty Carwash (2:50pm), TBA (2pm), Cobretti (1:10pm), Unwed Fathers (12:30pm) at Plush

    • Canon Records and Sitcom Serf present Bring Down the house Show
      • Adam Arcuragi, Savoir Adore, The Boy Bathing, Tim Easton, Joe Pug, Inner at location TBA [2-7pm, RSVP only]

    • Old Flame Records presents
      • Dead Confederate (4pm), Twin Tigers (3pm), Mean Creek (2pm), The Winter Sounds (1pm) at the thirsty Nickel (325 E. 6th St.)

    • +1 Records House Party
      • Morning Benders, Illinois, Kenan Bell, Eulogies, ShadowScene at the Legendary Hank Sinatra's (2407 Riverside Farms Rd.) [noon-6pm]

    • Small Stone Day Showcase
      • Dixie Witch (6pm), Iota (5pm), Tia Carrera (4pm), Sabbath Crow (3pm), Sun Gods In Exile (2pm), Magnet School (1pm) at Room 710

    • After the Jump Festival house party
      • Superdrag, The Parenthetical Girls, The Pains of Being Pure at Heart, Cause Co-Motion, Blank Dogs, Nite Jewel, Girls, Golden Triangle, US Royalty at 1204 Salina St. [1pm-11pm, free, free beer]

    • Rumblefish and XO Publicity Day Show
      • Nico Vega, Dear and the Headlights, Loch Lomond, Driver F at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [3-7pm]

    • Urban Outfitters Back Lot Performances
      • Chairlift (5pm), Nomo (4pm), Endless Boogie (3pm), Afternoons (2pm), Human Highway (1pm), Mt. St. Helens Vietnam Band (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

    • PureVolume presents
      • Conditions (8pm), Closure in Moscow (7:30pm), VersaEmerge (6:45pm), Forever The Sickest Kids (6pm), Anberlin (5pm), NeverShoutNever (4pm), The Scene Aesthetic (3pm) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Music for Listeners
      • Hymns (6:15pm), The Spinto band (5:30pm), Palomar (4:45pm), A Classic Education (4pm), Sky Larkin (3:15pm), special guest (2:30pm), Jay Jay Pistolet (1:45pm), Werewolves (1pm), DJ John Mark of the Earlies (between sets) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

    • The Nervebreakers (5pm), The Transgressors (4pm), Ariel Abshire (3pm), Churchwood (2pm), T.Tex and Out On Parole (1pm), Gina Lee and her Brisket Boys (noon) at Owl Tree Roasting (3421 N. IH 35) [free, free beer]
    • Whoopsy Magazine party
      • Lions (Austin, TX), Red Fang (Portland, OR), Dirty Sweet (San Diego, CA), Gringo Star (Atlanta, GA), Invade Rome, Ladyfinger, Super 400, High Watt Crucifixers, Slough Feg (SF, CA), Lonely H (Seattle, WA), Turbowolf, more, TBA at Trophy's [free]

    • Lose Control
      • The Whip, Le Castle Vania, The Golden Filter, Kill The Noise, Villains, Steed Lord, Nick Catchdubs, Nadastrom, Hollywood Holt, Classixx, Eli Smith, Casiokids, Woodhands, The Republic Tigers, Delta Fiasco, D.R.I., Willy Joy, Max Justus at Canvas (105 E. 5th St. Suite 113) [2pm-2am, 21+, RSVP]

    • Paste/Vanguard/Sugar Hill/Russell Carter Artist Management SXSW Party
      • Indigo Girls (5pm), Sarah Borges and the Broken Singles (4pm), The Bridges (3pm), Death on Two Wheels (2pm), Keep Your Soul: A Tribute to Doug Sahm Press Reception & Listening Party (noon-2pm) at the Belmont (305 W. 6th St.) [Badges and wristbands welcome, RSVP for VIP/industry list to stephanie@vanguardrecords.com]

    • Hammondbeat Records & FunkyBatz Day Party
      • Paolo "Apollo" Negri's & The Hammondbeat Allstars (4:30pm), Paolo "Apollo" Negri's (3:30pm), Flyjack (2:30pm), The Diplomats of Solid Sound (1:30pm) at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [free]

    • Rajiworld and Altworld present
      • Brownout! (5:30pm), Nakia & His Southern Cousins (4:30pm), Suzanna Choffel (3:30pm), Matt Hubbard (2:30pm), Charlie Terrell and The Murdered Johns (1:30pm), Mike Stinson (12:30pm), emcee Miss Polly Parsons at Jovita's (1619 S 1st St.) [inside stage]
      • Edison Chair (5pm), McLemore Avenue (4pm), Billy Harvey (3pm), Willie Nile (2pm), Monte Warden (1pm), The Fireants (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [outside stage, free, donations accepted for Grounded in Music]

    • Paper Boat Music presents
      • WideAwake (6pm), Soldier Thread (5pm), Kacy Crowley (4pm), Tara Holoway (3pm), Jeremy Messersmith (2pm), Bill Harvey (1pm), Molly Venter (noon), Eleisha Eagle (11am) at Big Red Sun (1102 E. Cesar Chavez) [free]

    • International Day
      • Hypernova (Tehran, 6:30pm), We Should Be Dead (Limerick, 5:30pm), Capsula (Bilbao, 4:30pm), The Golden Dogs (Toronto, 3:30pm), PowerSolo (Aarhus, 2:30pm), Bang Bang Eche (Christchurch, 1:30pm), Pedro Menendez (Buenos Aires, 12:30pm) at Agave (415 E. 6th St.)

    • HMS Foolhardy (2:30pm) at Irie Bean Coffee Bar (2310 South Lamar, Suite 102)
    • Jason Kleinberg (from Me 3), Laura Freeman & the Wee Lollies, Mr. Leebot, Adam Levy (of The Bunny Clogs and Honeydogs) at Ruta Maya [3-6pm, $5]
    • Rubydog Music presents TeXchromosome
      • Penny Jo Pullus (7:30pm), Bex Marshall (6:30pm), Chrissy Flatt (5:30pm), Bonny Holmes (4:30pm), Claire Small (3:30pm), Ruthie and The Wranglers (2:45pm), Janine Wilson (2pm), Kate Gaffney (1:15pm), Amanda Cunningham (12:30pm), Carrie Engdahl (11:45am) at Opal Divine's Freehouse (700 W. 6th St.) [free, free beer while it lasts]

    • Burnside Distribution
      • Miss Leslie & Her Juke-Jointers (5:30pm), Redd Volkaert and Friends (4:25pm), Terry Anderson & The Olympic Ass-Kickin' Team (3:35pm), The Refugees (2:35pm), Blind Pilot (1:40pm), Or The Whale (12:50pm), Hillstomp (noon) at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [main stage]
      • Linda McRae (5:10pm), Song Island Review (4:05pm), , Glenna Bell (3:05pm), Audrey Auld (2:15pm), Jackie Bristow (1:20pm), Linda McLean (12:30pm) at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [folk alliance stage]

    • Sin City Social Club - 7th Annual Austin Bash
      • Chuck Mead (BR549), Sarah Borges & The Broken Singles, Pehr Smith Band, Tim Easton, Stone River Boys (feat. Dave Gonzales), Susan Marshall, Shurman, The Deep Vibration, Ian Moore, Austin Hartley-Leonard, Randy Weeks, Mike Stinson, Mother Truckers, Heybale at Maria's Taco Xpress (3600 S. 2nd St.) [noon-9pm, free]

    • The 2nd annual- Best of Texas Piano Rock Day Party
      • Fulton Read (2:30pm), the Campaign (1:30pm), Quiet Company (12:30pm) at the Saxon Pub (1320 S. Lamar) [free, RSVP]

  • Fri. 3/20 [printable friday day shows] [printable friday night shows]

    [night shows]

    • In The Red Records Showcase
      • Vivian Girls, Kid Congo and The Pink Monkey Birds, Thee Oh Sees, Intelligence, Christmas Island, TV Ghost, The Strange Boys at Beerland

    • No Age (1am), Mika Miko (midnight), Wavves (11pm), Silk Flowers (10pm), Soft Circle (9pm), Trash Talk (8pm), Pygmylush (7pm), Sisters (6pm), Finally Punk (5pm), Lucky Dragons (4pm), DSS (3pm) at Club 1808 [outside stage, free]
    • Abe Vigoda (12:30am), Gun Outfit (11:30pm), Kim Phuc (10:30pm), The Hex Dispensers (9:30pm), Pocahaunted (8:30pm), Cult Ritual (7:30pm), Hank IV (6:30pm), Ratas De Vaticano (5:30pm), Infinite Body (4:30pm), The Goat (3:30pm), Tolsatd (2:30pm) at Club 1808 [inside stage, free]
    • Todd P presents
      • Dave Longstreth (from Dirty Projectors, tentative, 11:30pm), HEALTH (11pm), Pictureplane (10:30pm), Marnie Stern (10pm), Pterodactyl (9:30pm), Deradoorian (9pm), Tyvek (8:45pm), Silk Flowers (8pm), Mika Miko (7:30pm), Homosexuals (7pm), Garotas Suecas (6:30pm), Japanther (6pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Human Party Virus 2009
      • Steve Burns & The Struggle (midnight), Jana Hunter (11pm), The Shivers (10pm), TBA (9pm), Jay Crossley vs. David Israel (8pm), Chris Paddock vs. tba (7pm) at the Natrix Natrix House (3222 John Campbell's Trail, 8pm) [free, all ages]
      • TBA (1am), Sister Suvi (12:15am), Bad Credit No Credit (11:45pm), The NY Howl (11pm), TBA (10:15pm) at the United States Art Authority (510 W. 29th St.) [free, all ages]

    • PureVolume presents
      • DJ Prince Terrence (3am), Anberlin (2am), Lights (1am), Glacier Hiking (midnight) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Phranchyze, American Sharks, The Fever Dreams, Cartright, Opposit Day, Prayer for Animals at the Parlor [6pm, free]
    • Vine House, Betterluck at Ruta Maya [7-8pm]
    • Scott Jawson & Vinyl Entertainment present Lost in Texas
      • Villains (3am), Steed Lord (2:15am), Heartsrevolution (1:30am), The Golden Filter (12:45am), Anavan (midnight), The Mae Shi (11:15pm), Mika Miko (10:30pm), French Miami (9:45pm), Garotas Suecas (9pm), Ringo Deathstarr (8:15pm), Harlem (7:30pm), Fiasco (6:45pm), A Faulty Chromosome (6pm), Past Lives (5:15pm), Clip'd Beaks (4:30pm) at location TBA (South Austin warehouse - 3,000 capacity)

    • Double Stereo and XO Publicity present
      • After Midnight Project (11pm), The Photo Atlas (10pm), Lights Resolve (9pm), Phantogram (8pm) at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [free, all ages]

    • Wide Eyed Booking presents
      • Chris Gates & Gatesville (11pm), Jonathan Terrell (10pm), Whiskey River Revival (9pm), Steven Reynolds Band (8pm), Roadside Graves (7pm), Los Tios del Norte (6pm), Mallory Valentine & Adoniram Lipton (5pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

    • The Cold Sweat Chicago and Thumb Print present A Lot of Deejays
      • Goldenchyld, Kid Cut Up, Tate La Rock, Fishr Pryce, Kool Hersh, Marco Morales, Pickel, Intel, Expo, Teeko, Platurn, hoodie Allen, Scott Matelic, Madadam, host Pugs Atomz at The Lodge (411 E. 6th St.) [7pm-2am, free]

    • Wiretap Music presents Wiretap Covers Compilation CD release party
      • The Botticellis, Maus Haus, Tempo No Tempo, Black Paintings, The Splinters, Evacuee at The Art Project (301 Chicon St., Suite F) [starts at 6pm]

    • Show Lush presents
      • Salvador Duran y Sergio Mendoza at Show Lush's Backyard (1704 Kinney Ave.) [6pm]

    • Event Journey 50 Band Showcase
      • Dirty Stereo (midnight), Atash (11pm), The Sleepover Disaster (10pm), The Drawing Board (9pm), The Pons (8pm), Foolhardy (7pm), Tim Williams (6pm), Ash Grey and The Girls (5pm), Taylor Davis (4pm), Kym Wyma (3pm), Old Sun (members of Phonograph, 2pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]

    • Seven Starr Artists and SomethingPunk.com present
      • Keegan Dewitt (9:30pm), Tim Williams (8:45pm), Izzy Cox (8pm), The Boy Bathing (7:15pm), The Bones Royal (6:30pm) at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [free, RSVP]

    • The 10th Annual Texas Rock Fest
      • Hundreds of bands in five clubs and four outdoor stages. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

    • Red Gorilla Music Fest
      • Hundreds of bands in ten venues. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

  • Sat. 3/21 [printable saturday day shows] [printable saturday night shows]

    [day shows]

    • Tiny Vipers (3pm), Renderes (2pm), Donkeys (1pm), Eagle Twin (noon), It's Casual (11am) at End of an Ear [free]
    • Mayyors, Rusted Shut, Eat Skull, RTFO Bandwagon at Sound On Sound Records [starts at 3pm, free]
    • The Bird and the Bee (6pm), The Knux (5pm), Cause Co-Motion (4pm), Suckers (3pm), Tombs (2pm), The Pains of Being Pure at Heart (1pm) at Waterloo Records [free]
    • Rad Racket, The Numerators, Tempo No Tempo, The Murdocks, Anavan, The Dashing Suns at Trailer Space [starts at 3pm]
    • TBA (6pm), TBA (5pm), The Girls (4pm), She Creatures (3pm), Dixon (2pm), Sons of Hercules (1pm), Diplomats of Solid Sound (noon), special guest (autograph signing, 11am) at Cheapo Records [free instore]
    • The Dogs (5:30pm), Poison Arrows (4:45pm), Black Diamond Heavies (4pm), Dirty Novels (3:15pm), Wild Weekend (2:30pm), Magic Christian (1:45pm), Parallax Project (1pm) at Breakaway Records [free]
    • Freddie Steady's 9th Annual Frontier A Go Go Rock & Roll Hootenanny
      • Love Trucker (8pm), Nervebreakers (7pm), Kenny & the Kasuals (6pm), Magic Christian (5pm), The Freddie Steady 5 with Jenny Wolfe (4pm), The Ugly Beats (3pm), Eve & the Exiles (2pm), Rick Broussard (1pm), Mitch Jacobs Band (noon), Pamela Richardson (11am), MC Beatle Bob at Antone's Records (2928 Guadalupe) [free]

    • Sweet Rot & X! Records presents
      • Tyvek (5:30pm), Human Eye (4:45pm), Blank Dogs (4pm), Terrible Twos (3:15pm), The Pets (2:30pm), Blank Its (1:45pm), Frustrations (1pm) at Beerland [free, 21+]

    • Victim of Time.com Showcase
      • Psychedelic Horseshit (6:15pm), Eat Skull (5:30pm), Intelligence (4:45pm), Digital Leather (4pm), TV Ghost (3:15pm), Woven Bones (2:30pm), Christmas Island (1:45pm), Guinea Worms (1pm) at the Music Gym (815 East 6th St.)

    • Autobus Records presents
      • Mark David Ashworth (7pm), Mellow Owl (6:15pm), Brazos (5:30pm), Callers (4:45pm), The Weird Weeds (4pm), Canopy (3:15pm), The Shivers (2:30pm), The Wooden Birds (1:45pm), Peel (1pm) at Okay Mountain Gallery (1312 E. Cesar Chavez, Ste. B (at Navasota)) [free]

    • Tee Pee Records presents
      • Annihilation Time (6:15pm), Year Long Disaster (5:20pm), The Warlocks (4:30pm), Night Horse (3:40pm), Tweak Bird (2:50pm), Black Math Horseman (2pm) at Club 1808 [inside, free]

    • Human Party Virus 2009
      • LIMB (7pm), Young Mammals (6pm), Ume (5pm), Jana Hunter (4pm), Woozyhelmet (3pm), Bad Credit No Credit (2pm), Franz Nicolay (1pm), Asa Ransom (noon), Buxton (11am) at Club 1808 [outside, acceptance stage]
      • Tambersauro (7:30pm), David Israel (6:30pm), Wild Moccasins (5:30pm), Moth!Fight! (4:30pm), Michael Jordan (3:30pm), Narreme Vs. Warbler (2:30pm), The So So Glos (1:30pm), Golden Cities (12:30pm), Stalkers (11:30am) at Club 1808 [outside survival stage, free, all ages, enter through the alley between 12th and 13th]

    • Human Party Virus 2009
      • Wood and Felt vs. Convair (5:15pm), Wall with one side (4:30pm), BLACKIE (3:45pm), The Faceless Orchestra (3pm), Moth!Fight! (2:15pm), You(genius) (1:30pm), Warbler (12:45pm), TBA (noon) at Barcelona (209 E. 6th St. in the basement) [free, all ages]

    • Mess With Texas 3
      • The Black Lips (8:20pm), Circle Jerks (7:30pm), Monotonix (6:50pm), Lucero (6:05pm), Thermals (5:20pm), Vivian Girls (4:35pm), Thao Nguyen and the Get Down Stay Down (3:55pm), Cursive (3:10pm), King Khan & the Shrines (2:25pm), Death Set (1:30pm), Cut Off Your Hands (12:50pm), Red Cortez (12:10pm) at Waterloo Park (1301 Trinity St.) [main stage, free, all ages]
      • Kid Sister (8:30pm), Busdriver (8:05pm), B.O.B. (7:40pm), Akron/Family (6:55pm), Soft Pack (6:15pm), Crystal Antlers (5:35pm), THe Bronx (4:55pm), Trash Talk (4:20pm), Japanther (3:45pm), Abe Vigoda (3:05pm), Jason Lytle (2:20pm), Vetiver (1:35pm), Howl (12:55pm), Sleepy Sun (12:15pm), Dono Band (11:50am) at Waterloo Park (1301 Trinity St.) [side stage, free, all ages]

    • FXFYv2.0
      • Red Fang, Droids Attack, Migas, br00takville, Valis, Black Cock, Monotonix, Spartan Locals, the Homosexuals, Air Traffic Controllers, Imperial Battlesnake, Pterodactyl, Clint's Clit, Boxcar Satan, the Emeralds, Jazzus Lizard, Detroit 7 at the Typewriter Museum (1306 E. 6th St.) [starts at noonish, goes until finished]

    • Chromewaves, Aquarium Drunkard, Gorilla Vs Bear, Largehearted Boy, My Old Kentucky Blog and You Ain't No Picasso present Hot Freaks
      • Jeremy Jay (4:30pm), Sebastien Grainger & The Mountains (3:30pm), The Grates (2:30pm), Girls (1:30pm), Real Estate (12:30pm) at Club Deville
      • Amazing Baby (4:30pm), Lemonade (3:30pm), Mason Proper (2:30pm), Roadside Graves (1:30pm), Shilpa Ray & Her Happy Hookers (12:30pm) at the Mohawk [inside stage]
      • Camera Obscura (5pm), Peelander-Z (4pm), Viva Voce (3pm), Vivian Girls (2pm), Jason Lytle (1pm), Harlem (noon) at the Mohawk [outside stage, free, RSVP]

    • Todd P presents
      • Los Llamarada (4:30pm), AIDS Wolf (4pm), Fiasco (3:30pm), The Evaporators (3pm), The Mae Shi vs. Crime Novels (2:30pm), Gun Outfit (2pm), Dirty Beauty Shoppe (1:30pm), That Ghost (1pm), Talk Normal (12:30pm), The So So Glos (noon) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Filter Magazine's Showdown at Cedar Street
      • Rye Rye (5pm), N.A.S.A. (4pm), Flosstradamus (3:15pm), Asobi Seksu (2:30pm), Obits (1:45pm), Chairlift (1pm), Black Gold (12:15pm) at Cedar Street (208 W. 4th) [free, free BBQ noon-1pm, RSVP to rsvp@filtermmm.com]

    • Alternative Press presents
      • 3OH!3, Anberlin, A Rocket to the Moon, Bring Me the Horizon, Drive A, Emarosa, Family Force 5, Fighting With Wire, From Jupiter, Gallows, Hit The Lights, Isles and Glaciers, Lights, Red Car Wire, Sing It Loud, Teenage Bottlerocket, The Maine, The Secret Handshake, The Used at Emo's [inside and outside stages and the annex, starts at noon, free, all ages]

    • Co-Lab's Eastside Escape - Mos Fuk Dupp Day Party
      • The Pons (9:45pm), Gliss (LA, 9pm), The Boxing Lesson (8:15pm), The Western Civilization (Houston, 7:30pm), Shelpa Ray and the Happy Hookers (NYC, 6:45pm), Your Kisses Cause Crashes (6pm), Built by Snow (5:15pm), I Love Math (Dallas, 4:30pm), Boom Boom Box (Dallas, 3:45pm), Sarah Jaffe (Denton, 3pm), Guitars (Houston, 2:15pm), Oh No Oh My (1:30pm), The Upper Echelon (12:45pm), The Blind Pets (noon), Abby Birds (11:20am), Silent Alarm Activated (10:40am), Kaylan Rexer (NYC, 10am) at Co-Lab (613 Allen St.) [recommended $10 donation, all ages, RSVP]

    • Urban Outfitters Back Lot Performances
      • School of Seven Bells (5pm), Max Tundra (4pm), Rye Rye (3pm), The Chap (2pm), Lemonade (1pm), Telepathe (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

    • PureVolume presents
      • Port O'Brien (7:30pm), Langhorne Slim (6:45pm), Adam Stephens of Two Gallants (6pm), All Spots to Black (5:30pm), Dear & The Headlights (5pm), The Low Anthem (4:15pm), Marc M. Cogman (3:45pm), Lindi Ortega (3pm) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Music by the Slice 2009
      • Flosstradamus (6pm), Jason Lytle (5:15pm), Rademacher (4:30pm), The Rosebuds (3:45pm), Mt. St. Helens Vietnam Band (3pm), The Uglysuit (2:15pm), Deer Tick (1:30pm), The Love Language (12:45pm), Port O'Brien (noon) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
      • Gentleman Reg (12:30, 1:15, 2:00), TBA (2:45, 3:30, 4:15), The Phenomenal Handclap Band (5:00, 5:45, 6:30) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [house stage, free]

    • S X San Jose
      • Fastball (8pm), The Temper Trap (7pm), The Blue Bonnets (6pm), David Garcia (5pm), Amy Cook (4pm), Li'l Cap'n Travis (3pm), Bukka Allen (2pm), Amy LaVere (1pm), Allen Oldies Band (noon) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [in the parking lot, free]

    • Do512 and Sweet Leaf Tea present The Big One 2009
      • Special guest (10pm), Blue Scholars (9:20pm), Common Market (9pm), BM LINX (8pm), Dead Confederate (7pm), Asteroids Galaxy Tour (6pm), Black Joe Lewis (5pm), Afternoons (4pm), Alberta Cross (3pm), DJ set (2:30pm) at the Do512 Compound (2208 S. Lamar) [RSVP required, free Lone Star and Savvy Vodka/Sweet Leaf cocktails]

    • Leisure Tourniquet presents Equinox Mish Mash 2009
      • The Mysterious H, Celebration (2pm), Sthil (1:30pm), Monokino (1pm) at the Salvage Vanguard Theater [out front]
      • Shilpa Ray and Her Happy Hookers (6pm), The Spaceinvader Orchestra (5:30pm), Gayle Gold (4:40pm), Midnight Masses (4:10pm), Graffiti Monsters (3:30pm), Project Jenny Project Jan (2:40pm), Royal Bangs (2pm), The Noise Revival Orchestra Experience (1pm) at the Salvage Vanguard Theater [back room]
      • Little Stolen Moments (6pm) at the Salvage Vanguard Theater [in the lobby]

    • Rachel Ray presents
      • The Hold Steady, New York Dolls, The Airborne Toxic Event, Ra Ra Riot, Bob Schneider, The Cringe, Edward Sharpe & The Magnetic Zeros, Semi Precious Weapons, The Thermals, John Pringle at Maggie Mae's (6th and Trinity)

    • Side One: Track One and La Snacks present A Blog and A Band
      • Eastern Sea (5:30pm), Birds and Batteries (4:30pm), Middle Distance Runner (3:30pm), Follow That Bird (2:30pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [outside stage, free]
      • The Always Already (7pm), Midnight Masses (6pm), La Snacks (5pm), The New Wine (4pm), Deastro (3pm), Ume (2pm), Divided Like a Saint's (1pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [inside stage, free]

    • Austin Town Hall Showcase
      • Dressy Bessy (7pm), Pretty & Nice (6pm), Ruby Coast (5pm), Whitman (4pm), Colourmusic (3pm) at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [free, all ages]

    • Slip Productions and Lovitt Records present
      • Milemarker (5pm), Des Ark (4:20pm), Ben Davis and the Jett$ (3:35pm), Auxes (2:55pm), Pygmy Lush (2:15pm), Tight Phantomz (1:30pm), Quieting Syrup (1pm), The Medications (12:30pm), Edie Sedgwick (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [medium stage]
      • Cursive (5:15pm), The Van Pelt (4:15pm), Silver Scooter (3:15pm), Pinebender (2:30pm), The Life and Times (1:45pm), Young Widows (1:10pm), The Poison Arrows (12:35pm), Head of Skulls (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [big stage, free, no wristband/badge/rsvp needed, all ages]

    • Rwake (5pm), ASG (4pm), Hex Machine (3pm), The Roller (2pm), Seahag (1pm), Music Hates You (noon) at Room 710
    • Manikin, more TBA at the Parlor [free, 3pm]
    • The Dogs (5:30pm), Poison Arrows (4:45pm), Black Diamond Heavies (4pm), Dirty Novels (3:15pm), Wild Weekend (2:30pm), Magic Christian (1:45pm), Parallax Project (1pm) at Cafe Mundi (1704 East 5th St.)
    • Spiderhouse and United States Art Authority present
      • The Pets (11:40pm), Golden Error (10:50pm), Team Robespierre (10pm), The Dirty Novels (9:10pm), The Hall Monitors (8:20pm), Los Coronas (7:30pm), The Higher State (6:40pm), The Urges (5:50pm), The Woggles (5pm), High Tension Wires (4:10pm), The Breakers (3:20pm), Coctail Slippers (2:30pm) at the United States Art Authority (510 W. 29th St.) [free, all ages]
      • Sky Sunlight Saxon of the Seeds (8:45pm), Kid Congo and the Pink Monkey Birds (7:45pm), Drones (6:45pm), Crystal Stilts (5:45pm), Homosexuals (4:45pm), Suecas (3:45pm), The Carrots (2:45pm), Black Hollies (1:45pm), Kingdom of Suicide Lovers (1pm) at Spiderhouse [main stage, free, all ages]
      • Stalkers (9pm), Electric Shadows (8:30pm), Ex-Humans (8pm), Coathangers (7:30pm), Golden Triangle (7pm), Intelligence (6:30pm), Viva l'American Death Ray Music (6pm), Mika Miko (5:30pm), Cause for Applause (5pm), Limes (4:30pm), Golden Boys (4pm), Psychedelic Horseshit (3:30pm), Cause Co-Motion (3pm), Fresh and Onlys (2:30pm), Beets (2pm) at Spiderhouse [courtyard stages, free, all ages]
      • The Upside Down (8:20pm), The Weight (7:30pm), Donkeys (6:40pm), Odawas (5:50pm), Julie Doiron (5pm), NYC Howl (4:10pm), Lovvers (3:20pm), The Legendary Tigerman (2:30pm) at Spiderhouse [stage 5, free, all ages]

    • Double Stereo presents
      • Zlam Dunk (6pm), The Dactyls (5pm), Low Line Caller (4pm), Stereo is a Lie (3pm) at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [free, all ages]

    • Muhhamid Ali, Welfare Mothers, Battle Rifle, Homopolice, Vorvadoss, Manstamp, Sings, Ghettobird at 505 E. 50th St. [starts at 3pm]
    • The Center for Art Rock Policy Bizarre-B-Que
      • Environmental Encroachment (6:30pm), Bee vs. Moth (5:30pm), The Brown Book (4:30pm), Opposite Day (3:30pm), Invincible Czars (2:30pm), Mostly Dead (1:30pm) at the Carousel Lounge

    • Music for Listeners
      • Special guests (6:15pm), Let's Wrestle (5:30pm), Dios (4:45pm), Buttercup (4pm), Laura Marling (3:15pm), Mumford and Sons (2:30pm), Marcus Rubio and the Gospel Choir of Pillows (1:45pm), The Lovely Sparrows (1pm) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

    • The Knuckle Rumbler with RollingStone.com
      • Special Guest TBA (7pm), Theophilus London (6:20pm), Lady Sovereign (5:30pm), King Khan and the Shrines (5pm), Cut Off Your Hands (4:30pm), The Love Language (4pm), Janelle Monae (3:30pm), Ebony Bones (3pm), Throwing Color (2:30pm), Zeale (2pm), Scorpion Child (1:30pm) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free with RSVP]

    • People In A Position To Know Recordings and Olympia All Ages Project day party
      • John Biz/Higgins (6:50pm), Mirah (6:15pm), Polka Dot Dot Dot (5:40pm), Anni Rossi/Lady Lucille (4:55pm), Desolation Wilderness (4:20pm), Golden Boots (3:40pm), Amo Joy (3:05pm), Tara Jane O'Neil (2:30pm), New Science Projects (1:55pm), Everthus the Deadbeats (1:20pm), Blank Tapes (12:45pm), Matt Hopper (12:10pm), Explode Into Colors (11:35am), Jad Fair (11am) at 1024 E. 44th St. [11am-7pm, free, free beer for 21+ with ID]

    • Rancho Relaxo/Secret Squirell/Danger Danger Day Show
      • Fiasco, Air Waves, Talk Normal, The Theater Fire, Oscillating Fan Club, Bridez, Rainbow Arabia, Hard Place, Secret Lights, Golden Triangle, Reverse X-Rays, EMHU, When, Dinosaurs Ruled The Earth, Skeletonbreath, That Ghost, Popo, Quiet Hooves, The Blank Tapes, Alyx Price + Noggin, Dan Doyle, DD/MM/YYYY, Rad Racket / Grandchildren, Plutonium Farmers, Canadacoda, The Have Mercys, Spooktober / Jesty Beats, This Horn Of Afrika, Mellow Owl, Pillow Queens, Geoff Reacher, Gayle Gold, The Black at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [2pm, free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]

    • New Granada Records "No-fficial" Showcase
      • New Roman Times (7pm), Zillionaire (6pm), Hankshaw (5pm), King of Spain (4pm), Rec Center (3pm) at the Ginger Man (304 W. 4th St.) [free]

    • The PTS Folk-Punk Party
      • Jackpot, Two Sheds, The Johns, $2 Bash, Grub Dog and the Modestos, Blue Diamond Shine, Danielle French, Kevin Seconds, Kepi Ghoulie, Brother's Lazaroff, Bryce Clifford, Slowtrain, Christian Keifer (43 Presidents project), James Rider at Opal Divine's Freehouse (700 W. 6th St.) [11am-7pm]

    • Yard Dog presents
      • The Blue Aeroplanes (6pm), Nicholas Tremulis Orchestra (5:15pm), Jon Langford (4:30pm), Deano Waco with members of the Meat Purveyors (3:45pm), The Silos (3pm), Freedy Johnston (2:15pm), Savage Trip (1:30pm), Diego's Umbrella (12:45pm), Tim Easton (noon), Jad Fair (11:30am), The Victor Mourning (11am) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.)

    • Stereofame presents
      • Alyse Black, Betterluck, The Age of Rockets, The Lings, Vine House, Mere at the Vortex (2307 Manor Rd.) [1-6pm, free, free food, free drinks]

    • Flying Dog Day Party
      • Game Rebellion (Brooklyn, 5:00pm), Turbowolf (UK, 4:00pm), The Redwood Plan (Seattle, 3:00pm), Militant Babies (Austin, 2:00pm), Cubismo Grafico Five (Japan, 1:00pm) at Lovejoys [free, free beer, 21+]

    • Event Journey 50 Band Showcase
      • The Union Trade (8pm), Jets Under Fire (7pm), Loquat (6pm), Household Names (5pm), Leatherbag (4pm), The Channel (3pm), Golden Bear (2pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]

    • Annie Street Arts Collective Day Show
      • Prince Rama (Boston, MA), Someday Parish (ATX), Warren Jackson Herne (Denton, TX), The Theater Fire (Ft. Worth, TX), Dry River Yacht Club (Tucson, AZ), Clay Nightingale (San Marcos, TX), Some Say Leland (ATX), The Ron Scott Practice (ATX) at 811 West Annie St. [3-10pm, free beer while it lasts]

    • Reggies Chicago Showcase
      • The Gay Blades (NY), Wax Fang (KY), Death To Anders (L.A.), Hey Champ (Chi), Blueblood (Chi), Bitter Wigs (Chi), Joe Pug (chi), TafkaVince & Lauren (Chi), Chaperone (Chi), A Whiskey A Dance (FL) at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm) [noon-7pm, free, free beer, free swag]

    • Lose Control
      • Treasure Fingers, Miami Horror, Evil Nine, All The Saints, Franki Chan & Toxic Avenger, Wallpaper, Vega, Jackbeats, Futurecop, AC Slater, Trashyourself, Totally Michael, Norrit, Iggybaby, Big Stereo DJs, DRI, Flashmen at Canvas (105 E. 5th St. Suite 113) [2pm-2am, 21+, RSVP]

    • Mojo's Mayhem
      • Mojo Nixon (5:20pm), Dash Rip Rock (4:25pm), Andre Williams (3:30pm), James McMurtry (2:35pm), Jon Dee Graham (1:40pm), The Mighty Stef (12:45pm), Stone River Boys (11:50am), Twang (10:55am), Allen Oldies Band (10am) at the Continental Club [free]

    • Twangfest and KDHX present
      • Eli "Paper Boy" Reed and the True Loves (5pm), John Paul Keith and the One Four Fives (4pm), Slaid Cleaves (3pm), Exene Cervenka (2pm), Waco Brothers (1pm), TBA (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [indoor stage]
      • Magnolia Summer, John Henry and the Engine, Steve Dawson (of Dolly Varden) at Jovita's (1619 S 1st St.) [outdoor stage, free, invite-only, details here]

    • FunkyBatz presents Papa Mali and friends Spring BBQ and Fundraiser
      • Papa Mali and friends (5pm), Topaz and Mudphonic (4pm), Greyhounds (3pm), The Rooster Blues (2pm) at Kenny Dorhams' Backyard (1106 E. 11th St., 3 blocks east of I-35, next to the Victory Grill) [$5, kids 12 and under free, ]

  • Sat. 3/21 [printable saturday day shows] [printable saturday night shows]

    [night shows]

    • Chaos in Tejas presents
      • Special guest (12:45am), Annihilation Time (midnight), Trash Talk (11:15pm), Iron Age (10:30pm), Kim Phuc (9:45pm), Gun Outfit (9pm), XYX (8:15pm) at Beerland

    • Todd P presents Woodsist Records Party
      • Wavves (11pm), Crystal Stilts (10:30pm), Woods (10pm), Eat Skull (9:30pm), Thee Oh Sees (9pm), Blank Dogs (8:30pm), Psychedelic Horseshit (8pm), Cause Co Motion! (7:30pm), Kurt Vile (7pm), Christmas Island (6:30pm), The Fresh & Onlys (6pm), Ganglians (5:30pm), Real Estate (5pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Human Party Virus 2009
      • Bad Credit No Credit (12:30am), Spider Problem (11:45pm), Asa Ransom (11pm), The Mathletes (10:15pm), Low Red Center (9:30pm) at the Carousel Lounge [free, all ages]

    • Mad Decent party
      • Diplo, Switch, Major Lazer, Po Po, Blaqstarr, Maluca, Toy Selectah, Rye Rye, Boy 8 Bit, Radioclit, Sega at 1142 South Lamar (inside the old Salvation Army by the Alamo Drafthouse)

    • PureVolume presents The Future of Music with Future Sounds
      • DJ Kissy Sellout (3am), Edward Sharpe & The Magnetic Zeros (2am), Enter Shikari (1am), Iglu & Hartly (midnight) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Bemba Entertainment presents
      • DJ Trillbot (1:15am), Hard Proof Afrobeat (12:30am), Capitol (11:30pm), The Batikum (10:30pm), La Guerrilla (9:30pm), The Executive Life (8:30pm) at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [$5]

    • Runs With Scissors presents
    • Wide Eyed Booking presents
      • Hobble (11pm), Al Shire & the Henchmen (10pm), Philo Beteaux (9pm), Taxi (8pm), Superzero (7pm), Happy Hour (6pm), Klink (5pm), Black Queen Speaks (4pm), Doug Lambert (3pm), Vince Cook (2pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

    • Mason Proper, Agent Ribbons (CA), The Sleepover Distaster (CA), Motel Motel (NY), The Forms (NY) at the Parlor [free, 8pm]
    • Local Escape
      • That Damned Band, Rob Jewett Trio, Electric Mountain Rotten Apple Gang at the Hole in the Wall

    • Eleisha Eagle, The Rocketboys at the Cactus Cafe
    • Seven Starr Artists and SomethingPunk.com present
      • The Summer Set (9:30pm), TV/TV (8:45pm), Throwing Color (7:55pm), Big Surrender (7:10pm), Belmez (6:25pm), Dose of Adolescence (5:40pm) at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [free, RSVP]

    • The 10th Annual Texas Rock Fest
      • Hundreds of bands in five clubs and four outdoor stages. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

    • Red Gorilla Music Fest
      • Hundreds of bands in ten venues. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

  • Sun. 3/22 [printable sunday day shows] [printable sunday night shows]

    [day shows]

    • Wooden Birds (Andrew Kenny from American Analog Set, 4pm), Frank Fairfield (3pm), Powell St. John (2pm) at End of an Ear [free]
    • Horton Brothers' "Roots Matinee" (4pm), The Bad Rackets (3pm), The Sore Losers (2pm), The Love Me Nots (1pm), Anamieke Quinn (noon) at Cheapo Records [free instore]
    • Robert Earl Hardy Book Signing "A Deeper Blue: The Life And Music Of Townes Van Zandt" (5pm), Steve Carter (4pm), Andy White (3pm), Bianca DeLeon (2pm), Radoslav Lorkovic (1pm) at Antone's Records (2928 Guadalupe)
    • Goodbye South-By
      • Pelican, Wolves in the Throne Room, Caspian, Tombs at Red 7

    • Panache Hangover Beerland Party
      • Yellow Fever (6:50pm), Garotas Suecas (5:40pm), That Ghost (4:30pm), Champagne Champagne (3:20pm), Aids Wolf (2:30pm), PRE (1:30pm) at Beerland [on the stage]
      • When Dinosaurs Ruled the Earth (7:25pm), Mika Miko (6:15pm), Crocodiles (5:05pm), Past Lives (3:55pm), Crime Novels (3pm), The Mae Shi (2pm), Golden Triangle (1pm) at Beerland [on the floor, doors at noon, free]

    • Austin Art Garage, Lone Star Beer and Sweet Leaf Tea presets Art Rock City
      • Out From Animals (6pm), Pop Unknown (5pm), Magnet School (4pm), The Boxing Lesson (3pm), Crash Gallery (2pm), Gliss (1pm) at Austin Art Garage (2200 S. Lamar Blvd., behind Strut)

    • 512 Brewing and Lovejoys present
      • Crank County Daredevils, Hug, Maelstrom, Shed Alfred, Zero Skills, Black Eyed Vermillion, Heart and Soul Soundsystem at Lovejoys [free, free beer]

    • Rajiworld presents Shades of Blu
      • Matt Hubbard (6pm), Emile Millar (5pm), Billy Harvey (4pm), Suzanna Choffel (3pm), Nakia (2pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]

    • Sinner's Brunch Extravaganza
      • Woodsboss (3pm), Honey Bread (2pm), Nick Curran & the Low Lifes (1pm), Brothers Lazaroff (noon), Jo's House Band (11am) at Jo's Coffee (1300 S. Congress)

    • Full Moon SXBarn Dance
      • Gary Nicholson, Ray Bonneville, Katzenjammer, Randy Weeks, Chris Wall, Ruby Jane, Leeann Atherton, Stop the Truck at 3600 S. 2nd St. [2pm]

    • The New Movement's Comedy for Breakfast
      • Music - We Landed on the Moon (2pm), Comedy - Chuck Watkins (1:50pm), Chris Trew (1:40pm), Honest to God (1:20pm), Joel Keith (1:10pm), Mick Ramirez (1pm), Fred Bothwell (12:30pm), Honest to God (noon) at Spiderhouse

  • Sun. 3/22 [printable sunday day shows] [printable sunday night shows]

    [night shows]

    • The Fuzz Club
      • The Cynics, The Urges, The Higher State, DJ Sue, DJ Greg at the Scoot Inn [9pm]

    • Pocket FishRmen, Unicorn Magic, Jazzus Lizard at Room 710
    • Alejandro Escovedo & friends
      • Alejandro Escovedo (midnight), Chuck Prophet (10:45pm), Mad Juana (9:45pm), Danny Michel (9pm), Grady (8pm), Nic Tremulis (7pm), Mario Escovedo (6pm), The Tall Boys (5pm) at the Continental Club

    • SX Recovery Party
      • Aloft in the Sundry (10pm), The Soldier Thread (9pm), The Boxing Lesson (8pm), Venus Fixer (7pm) at the Aces Lounge (6th and San Jacinto)

    • Event Journey 50 Band Showcase
      • Spin Alley (11pm), Mothers Anger (10pm), She Sir (9pm), Anthony De Los Santos (8pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]





  • Mon. 3/23

    • Dexter Romweber Duo (of Flat Duo Jets), Kid Congo and the Pink Monkey Birds, Aaron Blount and Band (Knife in the Water) at the Mohawk [+]
    • Knock Out, Johnny Hootrock, Blue Voodoo, Michael Holt & the Trophy 500 at Emo's [+]
    • Plutonium Farmers at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+]
  • Tue. 3/24

    • Deskonocidos, Sacred Shock (tour kick-off), Serious Tracers, Night Siege at Club 1808 [+]
    • Vital Remains, Gigan, Predominant Mortification, Disfigured at Emo's [+]
  • Wed. 3/25
  • Thu. 3/26

    • Pataphysics, Cry Blood Apache at Emo's [+]
    • Whitman, Frantic Clam, The Great Nostalgic, The Bubbles at the Mohawk [+]
    • Capital Scam, CLR, Molotov Compromise, Black Market Syndicate, DJ Mike Hooker at Red 7 [+]
    • Burn Heavy at Room 710 [+]
    • Two Hoots and A Holler at Trophy's [+]
  • Fri. 3/27

    • The Dicks, World Burns To Death, Masshysteri, You People, Shootin Pains (8pm) at Room 710 [+]
    • Masshysteri (Sweden), Mammoth Grinder, Porkeria at Club 1808 [+] [early show, 7pm]
    • Shapes Have Fangs, Cause for Applause, Gospel Truth, A Giant Dog at Emo's [+] [inside]
    • Tribute Band Marathon with The Orgasm Addicts, Big Mess, Barracuda, A Joy Division Cover Band, The Black Squeeze, The Costellophones, The Lowelies at Emo's [+] [outside]
    • High Watt Crucifixers, The Hoodrats, Devil Rides at Red 7 [+] [late show, outside]
    • Karaoke Apocalypse at Red 7 [+] [inside]
    • The Cabaret (final show) at Red 7 [+] [early show, 5pm]
    • T-Bird and the Breaks, Afrofreque at the Mohawk [+]
    • Night of 1000 Stevies at Club Deville [+]
    • Chris Cornell at Stubb's [+] [outside]
    • The Twilight Broadcast, Courier at Stubb's [+] [inside]
    • The Skunks at the Continental Club [+]
    • One Pin Short, Benny Versus the Beast at Flamingo Cantina [+]
    • El Paso Heist, We Werewolves at Trophy's [+]
  • Sat. 3/28

    • Masshysteri, The Strange Boys, The Hex Dispensers at Beerland [+]
    • Pocket Fishrmen, Crapulence at Red 7 [+]
    • Baby Got Bacteria, Brass Ovaries Pole Dancers, Churchwood, Opposite Day at Emo's [+] [late show, inside]
    • Stick To Your Guns, Shai Hulud, In Fear & Faith, Stray From The Path, Katsumoto, No Bragging Rights at Emo's [+] [early show, doors open at 3pm, outside]
    • The Seas (CD release) at the Mohawk [+]
    • HOD (CD release), Mala Suerte, Hammer Whore, Disfigured, Butchered Saint at Room 710 [+]
    • All Access 2009: ACC's 35th birthday bash with Skyrocket, more bands TBA at ACC Eastview Campus (3401 Webberville Rd.)
    • Full Service at Flamingo Cantina [+]
    • Bridges and Blinking Lights, Distant Second, American Werewolf Academy at Trophy's [+]
    • Howie Day, Nick Zuber at Stubb's [+]
  • Sun. 3/29

    • Bankrupt & the Borrowers (video release), Follow That Bird! at the Mohawk [+]
    • Blue Voodoo, Trophy 500s, Deuce Coup at Beerland [+]
    • TXRD After Party with Roger's Porn Collection at Room 710 [+]




  • Mon. 3/30
  • Tue. 3/31

    • Neko Case, Middle Cyclone, Shearwater at Stubb's [+]
    • The Tanks, Heartsexplode, The Happen-Ins at Emo's [+]
    • Austin Comedy Trainwreck at Beerland [+]
    • Melodic Drifters at Room 710 [+]
  • Wed. 4/1

    • Leonard Cohen at the Long Center (701 W. Riverside Dr.) [+]
    • Klub Sin - April Ghoul's Day with The Henchmen (LA), Pickled Punks at Red 7 [+]
    • Zenith Fuzzbomb at Beerland [+]
    • Big John Bates & the Voodoo Dolls, Kitty Kitty Bang Bang at Emo's [+]
    • The Ron Titter Band, Jazzus Lizard, Dark Side of the Moon at Room 710 [+]
    • Coldtowne monthly comedy show at the Mohawk [+]
    • Zenith Fuzzbomb, Venus Bogardus, Turnstyle at Trophy's [+]
  • Thu. 4/2

    • Leonard Cohen at the Long Center (701 W. Riverside Dr.) [+]
    • The Alice Rose, Tribella, Arthur Yoria at the Mohawk [+] [inside]
    • DJ Minor Strachan at the Mohawk [+] [outside]
    • The Open Casket at Room 710 [+]
    • Lisa's Sons, Hurricane Bear at Red 7 [+] [outside]
    • DJs Ben Blackout and Stevie Sparks at Red 7 [+] [inside, free]
    • Moonlight Towers at the Continental Club [+]
  • Fri. 4/3

    • A Benefit for Anna Ives with the Crack Pipes, Hex Dispensers, Strange Boys, Teeners, The Young, Stuffies, Red River Coke Machine at Beerland [+]
    • Benefit for Houston with Sons of Hercules, New Disaster, Flash Boys at Red 7 [+]
    • Talibam, Jerkagram, The Wiggins, Cry Blood Apache at Club 1808 [+]
    • Robyn Hitchcock and The Venus 3 at Antones [+]
    • Smoke and Feathers at the Mohawk [+]
    • Li'l Cap'n Travis, Brothers and Sisters at the Continental Club [+]
    • Invincible Czars (CD release) at the Scoot Inn [+]
    • Rend, Texas Metal Alliance, Death Rites 666, Turbid North at Room 710 [+]
    • Yonder Mountain String Band at Stubb's [+]
    • Raw Deal Productions 3rd Anniversary with Sixes & Eights, She Craves, BASE, The Good Try, The 12th Planet at the Red Eyed Fly [+]
  • Sat. 4/4

    • M.D.C., Blunt Force Trauma, Embrace the Kill, Final Conflict, You People at Room 710 [+]
    • Clem Snide, Broken West, The Heligoats at the Mohawk [+]
    • Suffocation, Whitechapel, Veil of Maya, Decrepit Birth, Psycroptic, Pinhed at Red 7 [+]
    • The Strange Attractors at Club Deville [+]
    • The Soldier Thread (CD release), Pompeii, Jets Under Fire at La Zona Rosa [+]
  • Sun. 4/5

    • The Way It Is Fest at Red 7 [+] [early show]
    • Bruce Springsteen and the E Street Band at the Erwin Center (1701 Red River) [+]




  • Tue. 4/7

    • Ratatat at Stubb's [+] [outside]
    • Great Lake Swimmers, Kate Maki at Stubb's [+] [inside]
    • Movie Star Junkies, Guilty Hearts, Woven Bones, Transgressors at Beerland [+]
    • New Found Glory, Bayside, Set Your Goals, Shai Hulud at Emo's [+] [early show, doors at 6:30pm, outside]
    • Blind Pilot at the Mohawk [+]
    • Plain White T's, Danger Radio at Antones [+]
  • Wed. 4/8

    • Set Aflame, Fire from the Gods, Falsetta, By a Long Shot, The 72s at Emo's [+] [early show, outside]
    • Sonny, Endless Hallway at Emo's [+] [inside]
    • Muchos Backflips at the Mohawk [+]
    • The Window Silhouette, Small Stone at Room 710 [+]
    • DJ Mikey Hood, DJ Richard Crenwelge at Red 7 [+]
    • Mobley, St. Cloud at Trophy's [+]
  • Thu. 4/9

    • Ringo Deathstarr, Stereo is a Lie, The Tunnels at the Mohawk [+]
    • Silverstein, Norma Jean, Blessthefall, Before Their Eyes at Emo's [+] [outside]
    • Built by Snow, Red X Red M at Emo's [+] [inside]
    • Church of the Snake, When Dinosaurs Ruled the Earth at Beerland [+]
    • Life and Times, Low Line Caller, Magnet School at Red 7 [+]
    • Til We're Blue or Destroy, The Hearts & the Minds, Dead Black Hearts at Stubb's [+]
    • Who's Bad (Michael Jackson tribute band) at La Zona Rosa [+]
  • Fri. 4/10

    • The Spacenecks at Club 1808 [+]
    • Epistrophy Arts presents Ab Baars Trio & Ken Vandermark at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [+]
    • Stereo Total, Leslie and the Ly's at Emo's [+] [outside]
    • Blowfly, Foot Patrol at Emo's [+] [inside]
    • Ariel Pink's Haunted Graffiti, Vivian Girls, Yellow Fever at the Mohawk [+] [outside]
    • The Carrots at the Mohawk [+] [inside]
    • Mr. Lewis and the Funeral 5, Voodoo Organist, Bankrupt and the Borrowers, Crooks at Red 7 [+] [late show]
    • Napoleon Murphy Brock with the Paul Green School of Rock at Red 7 [+] [early, 7pm]
    • Broken Teeth, SuperHeavy GoatAss, Capricorn U.S.A., Thunderosa at Room 710 [+]
    • Muchos Backflips, Perfect Pants, Condiment Sandwich at Trophy's [+]
    • Followed by Static, News on the March, The Eastern Sea, One Hundred Flowers at Lamberts [+]
  • Sat. 4/11

    • Antiseen, Joe Buck, Buzzcrusher, Alcoholics Unanimous at Emo's [+] [inside stage]
    • Ralph Stanley & the Clinch Mountain Boys, Possessed by Paul James at Emo's [+] [outside stage]
    • Dixie Witch, Honky at Room 710 [+]
    • Fatback Circus at Red 7 [+] [late show]
    • Napoleon Murphy Brock with the Paul Green School of Rock at Red 7 [+] [early show, 7pm]
    • Ember at Stubb's [+]
    • Afrofreque at Lamberts [+]
  • Sun. 4/12

    • Morrissey!! at Bass Concert Hall (UT campus) [+]
    • A Skylit Drive, Dance Gavin Dance, Attack Attack!, In Fear and Faith, I See Stars at Emo's [+] [early show, doors at 6pm]
    • HOD, Blaspherian at Room 710 [+]




  • Mon. 4/13
  • Tue. 4/14

    • Themselves at the Mohawk [+]
    • Brian Jonestown Massacre, The Flavor Crystals at Emo's [+] [outside]
    • Daniel Francis Doyle (CD release), Yellow Fever, Seth Sherman at Emo's [+] [inside]
    • Feed, Hour of the Wolf, Coptic Times at Red 7 [+]
    • Condiment Sandwich, Muchos Backflips at Beerland [+]
    • Melodic Drifters, Sybil at Room 710 [+]
  • Wed. 4/15

    • Electric Six, Bang Camaro at Emo's [+]
  • Thu. 4/16

    • Hjertestop (Denmark), Deskonocidos at Beerland [+]
    • The Starlight Mints at the Mohawk [+] [outside]
    • Marijuana Law for Musicians presentation at the Mohawk [+] [inside]
    • Lymbyc Systym, Haunting Oboe Music at Emo's [+] [inside]
    • The Pons, Silver Pines, The Sour Notes, Books Died at Emo's [+] [outside]
    • JWW and the Prospectors at Lamberts [+]
  • Fri. 4/17

    • Dengue Fever, Chicha Libre at the Mohawk [+]
    • Diagonals, Manikin, Follow That Bird! at Emo's [+] [outside]
    • That 1 Guy at Emo's [+] [inside]
    • Corto Maltese at the Parish [+]
    • 3 Way CD-Release Show: Sabbath Crow, Bound, Distempered plus The Earthtone Players at Room 710 [+]
    • Voltaire & the Skeletal Orchestra, Death is Not a Joyride, gfire at Elysium [+]
  • Sat. 4/18

    • FunkMan Tour with Del the Funky Homosapien, Mike Relm, Bukue One, Serendipity Project at Emo's [+] [outside]
    • Hickoids, Loco Gringos, Poor Dumb Bastards, Pinata Protest at Emo's [+] [inside]
    • Mala Suerte, The Roller, Baron Grod at Room 710 [+]
    • Gary Louris & Mark Olson (of The Jawhawks), Pinetop Perkins at Antones [+] [seated show]
    • Rock the Casbah with DJ Mel at the Parish [+]
  • Sun. 4/19



  • Mon. 4/20

    • Tommy Keene, Sally Crewe & The Sudden Moves, MonkeyTown at Emo's [+] [inside]
    • Heart & Soul Sound System at Room 710 [+]
  • Tue. 4/21
  • Wed. 4/22

    • Bankrupt and the Borrowers, Prayer for Animals, Smoke and Feathers, The Astronaut Suit at Emo's [+] [outside]
    • My Empty Phantom at the Mohawk [+]
    • Guster at Stubb's [+]
  • Thu. 4/23

    • Thao and The Get Down Stay Down, Sister Suvi, Samantha Crain at the Parish [+]
    • Harlem, Woven Bones, Elvis at Emo's [+]
    • Screaming at the Sky (CD release), Consider the Source, Pride Like Lions, Grenadier at the Mohawk [+]
    • Funker Vogt at Elysium [+]
  • Fri. 4/24

    • The Kills, The Horrors, Magic Wands at Emo's [+]
    • The War on Drugs at the Mohawk [+]
    • Etta James and the Roots Band at the Austin Music Hall [+]
    • Black Label Society, Sevendust, Dope, Cycle of Pain at Stubb's [+] [outside]
    • Oklahomos, Course of Ruin at Stubb's [+] [inside]
    • Sounds Under Radio at the Parish [+]
    • That Damned Band at Room 710 [+]
    • Stan Ridgeway at the Cactus Cafe [+]
  • Sat. 4/25

    • Angry Samoans, Applicators at Red 7 [+]
    • Acid Mother's Temple, Sonic Suicide Squad at Emo's [+]
    • Sons of Hercules, The Chumps, Bob Taylor's Latest Revue, Razor Wire at Room 710 [+]
    • Chris Riley - NadaMoo Ice Cream Social with Cry Blood Apache, Peel, Follow That Bird! at the United States Art Authority (510 W. 29th St.) [+]
    • Franz Ferdinand at La Zona Rosa [+]
    • Pennywise, Pepper at Stubb's [+]
    • Churchwood at Beerland [+]
    • Murder And The Art Of Dance Burlesque Review with Mr. Lewis And The Funeral 5, Ruby Lamb, Red Light Burlesque at the Parish [+]
    • Iris Dement at the Cactus Cafe [+]
  • Sun. 4/26

    • Napalm Death, Kataklysm, Toxic Holocaust, Abigail Williams, Trap Them at Emo's [+] [outside]
    • Anarchy Championship Wrestling (ACW) with Summer of Blood, Golden Boys at Emo's [+] [inside and courtyard]
    • Cattle Decapitation, Woe of Tyrants, Rose Funeral, Swine Horde at Red 7 [+]
    • The Weird Weeds, Some Say Leland, Ralph White at Room 710 [+]
    • Old School Austin Fish Fry Jam hosted by Chris Burns with Pocket FishRmenSexy Finger Champs, Roger's Porn Collection, Rockland Eagles, Jazzus Lizard, Total Faggots, Insect Sex Act, Seizures!!, Horsies at the Scoot Inn [+] [4pm-midnight]




  • Mon. 4/27

    • Dengue Fever, Chicha Libre at the Mohawk [+]
    • Heart & Soul Sound System at Room 710 [+]
  • Tue. 4/28

    • Mates of State, Black Kids at La Zona Rosa [+]
    • Mae, Person L, Barcelona, Tokyo at Emo's [+]
    • Eddie and the Hot Rods, Primadonna, Poison Arrows, Plastic Romance, DJ Lou at Red 7 [+]
    • Cake at Stubb's [+]
  • Wed. 4/29

    • Damien Jurado at the Cactus Cafe [+]
    • George Clinton and Parliament Funkadelic at Stubb's [+]
    • The Gaslight Anthem, Heartless Bastards, A Death in the Family at Antones [+]
    • Lez Zeppelin at the Parish [+]
  • Thu. 4/30

    • Epistrophy Arts presents Peter Brotzmann, Nasheet Waits, Eric Revis Trio at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [+]
    • Bankrupt & the Borrowers, Cause for Applause, Cartwright at the Mohawk [+] [inside]
    • La Guerrilla, Sideshow Tragedy, Deadman at the Mohawk [+] [outside]
    • ECFA Trio, The Systm Quintet at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+] [8pm]
    • Firecracker Jazz Band (members of Squirrel Nut Zippers), White Ghost Shivers at the Continental Club [+]
  • Fri. 5/1

    • Death Cab For Cutie, Ra Ra Riot, Matt Costa at the Austin Music Hall [+]
    • White Ghost Shivers, Firecracker Jazz Band (members of Squirrel Nut Zippers) at the Continental Club [+]
    • Thunderosa, Federation of Horsepower at Room 710 [+]
  • Sat. 5/2

    • The TXHC Superbowl with Bitter End, On My Side, Full Contact, Coptic Times at Red 7 [+]
    • Deke Dickerson at the Continental Club [+]
    • Suicidal Failure at Room 710 [+]
  • Sun. 5/3

    • Sleepytime Gorilla Museum, Death is not a Joyride at Red 7 [+]




  • Mon. 5/4

    • MV + EE at the Mohawk [+]
    • The Secret (Italy), Early Graves at Red 7 [+]
  • Wed. 5/6

    • Wye Oak, Pomegranates at the Mohawk [+]
  • Thu. 5/7

    • DJs Ben Blackout and Stevie Sparks at Red 7 [+]
    • Flight of the Conchords, Eugene Mirman at Bass Concert Hall (UT campus) [+]
  • Fri. 5/8

    • Richard Buckner at the Cactus Cafe [+]
    • The Paper Chase at the Mohawk [+]
    • Murder My Sweet, She Craves, Underdriven at Emo's [+]
    • Parkway Drive, My Children My Bride, Set Aflame, By A Long Shot at Red 7 [+] [early show, 5pm]
  • Fri. 5/9

    • Screaming Females, Brickfight, The Dopamines, Send Help at Red 7 [+]




  • Mon. 5/11

    • Hjertstop (Denmark), Deskonocidos, The Altars at Club 1808 [+]
    • Elvis Perkins in Dearland at the Parish [+]
    • The Forecast, Death in the Park at Stubb's [+]
  • Tue. 5/12
  • Wed. 5/13

    • Her Space Holiday at the Mohawk [+]
  • Thu. 5/14

    • Ninja Gun, Mike Hale at Emo's [+]
  • Fri. 5/15

    • Centro-matic, Monahans, Future Clouds & Radar at the Parish [+]
    • Stinking Lizavetta at Red 7 [+]
    • Paul Green School of Rock - Van Halen at Red 7 [+] [early show, 7pm]
  • Sat. 5/16

    • Ghost at the Mohawk [+]
    • Chain and the Gang (Ian Svenonius of Nation of Ulysses), The Hive Dwellers (Calvin Johnson), Peel at Emo's [+]
    • TV on the Radio at Stubb's [+]
    • Duane Peter's Gunfight, The Primadonnas at Red 7 [+]
    • Paul Green School of Rock - Van Halen at Red 7 [+] [early show, 7pm]
  • Sun. 5/17

    • Badfish (a tribute to Sublime), Scotty Don't at Emo's [+]




  • Wed. 5/20

    • Melvins (performing Houdini) at Emo's [+]
    • Chaos in Tejas kickoff party with Ponytail, Harlem, Teenage Cool Kids, Yellow Fever at Red 7 [+]
  • Thu. 5/21

    • Chaos In Tejas presents Propagandi, Trash Talk, Canadian Rifle at the Mohawk [+]
    • Chaos In Tejas presents Cro-Mags, Skitkids (Sweden), Crude (Japan), Annihilation Time, Fuk (England, ex-Chaos UK), No Tolerance at Emo's [+]
  • Fri. 5/22

    • Chaos in Tejas presents Cock Sparrer (England), Brutal Knights (Canada), Peligro Social (last show), Destino Final (Spain, ex-Invasion), Hjertestop (Denmark), Young Offenders, Obliteration, The Hex Dispensers at Emo's [+]
    • The Thermals, Shaky Hands at the Mohawk [+]
    • Bible of the Devil at Red 7 [+]
  • Sat. 5/23

    • Chaos In Tejas presents Amebix, Judgement (Japan), Pierced Arrows (2/3 of Dead Moon), Outlaw Order (4/5 of eyehategod), AI (Japan), Warcry, Midnight at Emo's [+] [outside]
    • Chaos In Tejas presents Times New Viking, Nodzzz, XYX (Mexico), Drunkdriver at Emo's [+] [inside]
    • Chaos in Tejas presents The Business (England), Krum Bums, The Broadsiders at Red 7 [+]
  • Sun. 5/24

    • Chaos in Tejas presents Harvey Milk, Mind Eraser, Iron Age at Red 7 [+]




  • Mon. 5/25

    • The Dollyrots, The Action Design at Emo's [+]
  • Tue. 5/26

    • Manchester Orchestra, Fun, Audrye Sessions, Winston Audio at Emo's [+]
  • Thu. 5/28

    • Bob Log III, Willem Maker at Red 7 [+]
  • Sat. 5/30

    • Freakshow-A-Go-Go: Austin, presented by the Austin Drag Collective at Emo's [+]




  • Tue. 6/2

    • Black Moth Super Rainbow, School of 7 Bells at the Mohawk [+]
  • Wed. 6/3
  • Fri. 6/5

    • Bonnie Prince Billy at the Mohawk [+]
    • Animal Collective, Black Dice at Stubb's [+]
    • Bachelorette, Pikelet at Emo's [+]




  • Thu. 6/11

    • Peaches, Drums of Death at Emo's [+]
  • Sat. 6/13



  • Tue. 6/16
  • Sat. 6/20

    • Phobia, Unholy Grave (Japan), Magrudergrind, Hatred Surge at Emo's [+]




  • Sun. 6/28

    • Our Brother the Native, Religious Girls at the Mohawk [+]




  • Fri. 7/3

    • Bone Awl, Volahn, Total Abuse at Red 7 [+]




  • Sat. 7/11

    • The Coathangers at the Mohawk [+]




  • Fri. 7/17

    • Rise Against, Rancid, Billy Talent at Stubb's [+]