Showlist Austin logo

Birds Barbershop

Beerland

ACI

Texas Burlesque Festival

End of an Ear

Spiderhouse

Secret Oktober

Exploded Records

Archive List Beginning March 18, 2009



SXSW week - as usual, I will NOT be listing official SXSW showcases. You will find them here. I will also not be listing day shows that require badges - SXSW has them listed here.

I will try to find out as much as possible about other shows going on, daytime or otherwise. If you know of any, please let me know - showlistaustin@yahoo.com. Please try to get me the info in advance. Once Tuesday evening hits, I will probably not be listing any more shows.

Most of the day shows are free - just because I don't mark one as free doesn't mean it's not, it just means I don't know one way or the other.

I am sharing info with:



If you use the SCHED* submission form, the information will go to all three of us!

Advertise! $20 will get you a 150x150px ad for the week of SXSW that will be seen by several thousand people a day!


** NEW! ** You can now make your own custom lists. For each section (Wednesday Day, Wednesday Night, etc.), check the square boxes in front of the entries you are interested in and hit the customize button at the top of that section. This will get you a printable list of only the shows you care about.

  • Wed. 3/18 [printable wednesday day shows] [printable wednesday night shows]
    [wednesday day pdf] [wednesday night pdf]

    [day shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)

    • Can't Stop The Bleeding.com presents
      • Endless Boogie (NYC, 5:40pm), The Homosexuals (London/NYC, 4:50pm), Turbo Fruits (Nashville, 4pm), The Young (Austin, 3:05pm), Eat Skull (Portland, 2:20pm), Dikes Of Holland (Austin, 1:40pm), Psychedelic Horseshit (Columbus, 1pm) at Beerland [free]

    • Music Pizza Meltdown
      • Best Friends Forever (MN, 10pm), Crime Novels (NY, 9:45pm), Abe Vigoda (CA, 9pm), Evangelicals (OK, 8:15pm), Moth!Fight! (TX, 7:30pm), Psychedelic Horseshit (OH, 6:45pm), Pterodactyl (NY, 6pm), XYX (Mexico, 5:15pm), A Faulty Chromosome (TX, 4:30pm), Treasure Mammal (AZ, 3:45pm), Blank Tapes (CA, 3pm) at Flatbed Press (2832 East M.L.King Dr.) [2pm-10pm, free, free pizza and drinks early on]

    • Happy At Last: A Tribute To Leonard Cohen
      • Melissa Auf Der Maur, Palomar, THe Hours, +/-, Tigercity, Loney Dear, Herman Dune, Buck 65, Kevin Devine, Laura Gibson, Southeast Engine, David Garza at Waterloo Records [5-6:30pm]

    • The Designer Drugs (6pm), The Vandelles (5pm), JWW & the Prospectors (4pm), Triple Cobra (3pm), Bad Credit No Credit (2pm), Natccu (1pm), Spain Colored Orange (noon) at Cheapo Records [free instore]
    • Choo Choo (3pm) at Trailer Space [free]
    • The Alice Rose (4pm), Jungle Rockers (3pm) at Antone's Records (2928 Guadalupe) [free]
    • Paste Magazine Day Party
      • M. Ward (5pm), Wild Light (4pm), Loney Dear (3pm), Port O'Brien (2pm), Samantha Crain (1pm), Greg Laswell (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [indoor stage]
      • Superdrag (4:30pm), Black Joe Lewis (3:30pm), Heartless Bastards (2:30pm), Amanda Palmer (1:30pm), Anathallo (12:30pm) at Radio Room (508 E. 6th St.) [outdoor stage, RSVP]

    • Little Radio presents
      • Von Bondies (5:20pm), Tallest Man on Earth (4:50pm), Megafaun (4:20pm), Dawes (3:50pm), The Drones (3:20pm), Amanda Palmer (2:50pm), Evangelicals (2:20pm), Youngmond Grand (1:50pm), Whispertown2000 (1:20pm), The Upside Down (12:30pm) at the Red Eyed Fly [free, free bloody marys and beer]

    • Terrorbird/Force Field Day Party
      • Vivian Girls (5:20pm), The Pains of Being Pure at Heart (4:35pm), Fol Chen (3:50pm), Yoni Wolf (of Why?, 3:15pm), The Thermals (2:30pm), Loney Dear (1:45pm), Wavves (1pm), Lake (12:15pm) at Red 7 [outside stage]
      • Beach House (5:05pm), Rainbow Arabia (4:20pm), Themselves (3:35pm), DMG$ (2:45pm), Max Tundra (2pm), Shout Out Out Out (1:15pm), Larytta (12:30pm) at Red 7 [inside stage, free, all ages, no rsvp]

    • Fat Possum presents
      • The King Kahn & BBQ Show (5:30pm), Thomas Function (4:45pm), The Strange Boys (4pm), Wavves (3:15pm), Crocodiles (2:30pm), Turbo Fruits (2pm), Old Blood (1:30pm), Willem Maker (1pm) at Emo's [outside stage, free, all ages]

    • Brooklyn Vegan/Solid PR party
      • The Bronx (5:45pm), Young Widows (5pm), Annihilation Time (4:15pm), Trash Talk (3:30pm), Psychedelic Horseshit (2:45pm), Garotas Suecas (from Sao Paulo, Brazil, 2pm) at Emo's [inside stage, free, all ages]

    • IODA's Opening Day Bash
      • Easy Star All-Stars (5:15pm), Deer Tick (4:30pm), J. Tillman (4pm), We Were Promised Jetpacks (3:30pm), Blind Pilot (3pm), maus haus (2:30pm), The Phenomenal Handclap Bank (2pm), Deastro (1:30pm), Marching Band (1pm), Theresa Andersson (12:30pm), Y La Bamba (noon) at Emo's Annex (across Red River from Emo's) [hear the bands here]

    • Chicken Ranch Records Friends Day Party
      • Loudest Boom Bah Yea (7:30pm), +\- (7:15pm), Mistress Stephanie and Her Melodic Cat (6pm), We Were The States (5pm), Willie Heath Neal (4pm), special guest (3:15pm), Ghostfinger (2:30pm), Glossary (1:45pm), Dead Black Hearts (1pm) at Rainbow Cattle Co. (303 W. 5th St.) [free, RSVP]

    • Pop Culture Press
      • That Petrol Emotion (7pm), Future Clouds and Radar (6pm), The Handsome Family (5:10pm), The Crimea (4:20pm), General Fiasco (3:30pm), Those Darlins (2:40pm), Tim Easton (1:50pm), The Hilary York Band (1pm) at the Dog and Duck Pub (406 W. 17th St.) [free]

    • Todd P presents Music Made by Women
      • Yellow Fever (5:30pm), Pocahaunted (5pm), Explode Into Color (4:30pm), Finally Punk (4pm), The Splinters (3:30pm), PRE (3pm), The Carrots (2:30pm), The Coathangers (2pm), Tacocat (1:30pm), Micachu and the Shapes (1pm), Forever (12:30pm), Anni Rossi (noon) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages, curated by Veronica of Finally Punk]

    • Rancho Relaxo / Party Party Partners / Danger Danger Gallery Day Party
      • Dark Meat (7:30pm), Popo (7pm), Rainbow Arabia (6:30pm), Real Estate (6pm), Reverse X-Rays (5:30pm), Golden Triangle (5pm), Mellow Owl (4:30pm), Rad Racket (4pm), EAR PWR (3:30pm), Pterodactyl (3pm), {{{Sunset}}} (2:30pm), Brazos (2pm), Quiet Hooves (1:30pm), Yellow Fever (1pm), Air Waves (12:30pm), Daniel Francis Doyle (noon), The Carrots (11:30am), Wild Moccasins (11am) at Club 1808

    • The Austinist presents Gonna Gonna Get Down IV
      • The Mae Shi (4:40pm), Vetiver (3:30pm), J Tillman (2:30pm), Caitlin Rose (1:45pm), Garotas Suecas (1pm), Kevin Devine (12:15pm), DJ set by Ceeplus Bad Knives (11:30am) at the Mohawk [inside]
      • Akron/Family (5pm), Elvis Perkins in Dearland (4pm), Gringo Star (3pm), Young Widows (2pm), TV/TV (1:15pm), Here We Go Magic (12:30pm), Telekinesis (11:45am) at the Mohawk [outside, 11am-6pm, free, 21+]

    • Austin Art Garage presents
      • Crash Gallery (Austin, TX), Roxy Epoxy & the Rebounds (Portland, OR), Out from Animals (London, UK), Normandie (LA, CA), Code Named Code ( Austin, TX), Oven Birds (Austin, TX), Taunto at the Side Bar (602 E. 7th St.) [noon-6pm, free]

    • Bitch Magazine/Kill Rock Stars SXSW Day Party
      • The Thermals, Marnie Stern, Thao, Horse Feathers, The Shaky Hands, The pAper chAse at Club Deville [noon-6pm, free, free breakfast tacos early]

    • The Midgetmen's Big Texas Jumpstart II
      • Franz Nicolay (5:15pm), Grant Hart (4:30pm), The May Fire (3:45pm), Goes Cube (3pm), Ezra Furman & The Harpoons (2:15pm), The Midgetmen (1:30pm), The Gay Blades (12:45pm), Georgian Company (noon) at the Creekside Lounge [free, free beer]

    • Vice Magazine and Music Center the Netherlands present
      • LeLe (6pm), The Moi Non Plus (5:30pm), Kraak & Smaak (5pm), Pete Philly & Perquisite (4:30pm), Lucky Fonz III (4pm), Monokino (3:30pm), party kick off with Lucky Fonz III hosting (3pm) at the Music Gym (815 East 6th St.) [free, free drinks]

    • The Levi's/Fader Fort
      • Little Boots (8:15pmpm), B.o.B. (7:30pm), Micachu and the Shapes (6:45pm), Graham Coxon (6pm), Abe Vigoda (5:15pm), Post War Years (4:30pm), Esser (3:45pm), The Strange Boys (3pm), Let's Wrestle (2:15pm), American Princes (1:30pm), DJs Ceeplus Bad Knives, Kayper, Rezound at The Levi's/Fader Fort (1101 E. 5th St.) [RSVP]

    • Hype Machine Radio and The Music Slut present The Opening Day Party
      • The Golden Filter (7pm), Special Guest TBA (6:30pm), Pete and the Pirates (6pm), Phenomenal Handclap Band (5:30pm), FOUND (5pm), The Proclaimers (4:30pm), Casiokids (4pm), Young Love (3:30pm), Hockey (3pm), Snake and Jet's Amazing Bullit Band (2:30pm), Thomas Function (2pm), These United States (1:30pm), Tim Williams (1pm) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free with RSVP]

    • Co-Lab's Eastside Escape - Texadus: Movement of the Honky
      • Pink Snowflakes (9:15pm), The Steps (Austin, 8:30pm), The Dry Season (7:45pm), Sleepy Horses (Athens, 7pm), Papermoons (Houston, 6:15pm), Listen Listen (5:30pm), The Western Civilization (4:45pm), The Steps (Austin, 4pm), B.B. Mercy (Austin, 3:15pm), special guest (2:30pm), Stereo is a Lie (1:45pm), Benjamin Wesley (Houston, 1pm), Female Demand (Houston, 12:15pm), The Art (11:45am) at Co-Lab (613 Allen St.) [recommended $10 donation, all ages, RSVP]

    • Urban Outfitters Back Lot Performances
      • The Wooden Birds (ex-American Analog Set, 5pm), We Have Band (4pm), Post War (3pm), Wild Yaks (2pm), The Last Place you Look (1pm) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

    • PureVolume presents
      • Me Talk Pretty (7:30pm), The Lives of Famous Men (6:45pm), Fighting With Wire (6pm), Black Gold (5pm), Super Satellite (4pm), Conditions (3pm) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Music for Listeners
      • Ski Bunny (6:15pm), Scissors for Lefty (5:30pm), special guest (4:45pm), The Manhattan Love Suicides (4pm), Young Mammals (3:15pm), The Wild Moccasins (2:30pm), Pete and the Pirates (1:45pm), The Hawks (of Holy Rosary) (1pm) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

    • BreakThru Radio day party
      • Lemonade (6pm), Project Jenny, Project Jan (5pm), Hot Panda (3pm), Drink Up Buttercup (2pm), Pretty & Nice (1pm), The Lemurs (noon) at the Beauty Bar [free]

    • Brazilian Rock and Guests Dayparty
      • Pato Fu (Brasil), La Pupuna (Brasil), Banda de Turistas (Argentina), Deleted Scenes (EUA), The River Raid (Brasil), Canja Rave (Brasil), Vinil Laranja (Brasil) at the Beauty Bar [noon-6pm, free]

    • Stomp and Stammer's 1st Annual Last Party Ever
      • The Coathangers (4:20pm), The Cynics (3:25pm), The Luchagors (2:30pm), Twin Tigers (1:35pm), Dancer vs. Politician (12:40pm), Carol Bui (11:55am), The Scotland Yard Gospel Choir (11:10am) at BD Riley's (204 E. 6th St.) [11am-5pm, free]

    • Rankoutsider Records Day Show
      • The Woggles, Pat Todd & the Rankoutsiders, Scott "Deluxe" Drake, Patrick "Salt" Ryan at Room 710 [noon-6pm]

    • HearYa.com and Quinnstorm.com present Stimulus Package
      • Tallest Man on Earth (1am), Red Cortez (midnight), Harlem Shakes (11pm), BLK JKS (10pm), Morning Benders (9pm), Tigercity (8pm), Gringo Star (7pm), Motel Motel (6pm), Justin Townes Earl (5pm), Tom Schraeder & His Ego (4pm), Joe Pug (3pm), The Deep Dark Woods (2pm), The Henry Clay People (1pm), Ferraby Lionheart (noon), Brothers and Sisters (11:30am), Danny malone (11am) at Paradise (401 E. 6th St.) [open to the public, free beer]

    • The Versatile Syndicate presents The Versatile Cache: Volume 1 release party
      • The Van buren Boys (7pm), The Sideshow Tragedy (6pm), Bankrupt & the Borrowers (5pm), Bridge Farmers (4pm), Autons (3pm), Bob Showdown (2pm), The Bread (1pm), Bombardment by Aeroplane (noon) at Plush [RSVP to ggriffin@versatilesyndicate.com]

    • March Mashup - Lake Austin Aquatic Dance Cruise
      • DJ Protege, MattNice, DJ Diggla, special guests (upstairs stage), Arts the Beatdoctor, DJ Dojo presents Honey Claws and more (downstairs stage) on a party boat on Lake Austin (load time 5:30pm at Walsh Landing, Lake Austin Blvd. past Hula Hut) [free, free beer, free food, RSVP at partymashup@hotmail.com]

    • Human Party Virus 2009
      • Inoculist (9:15pm), Golden Cities (8:30pm), The Always Already (7:45pm), Narreme (7pm), Bad Credit No Credit (6:15pm), Your Kisses Cause Crashes (5:30pm), Woozyhelmet (4:45pm), Giant Princess (4pm), Framework (3:15pm), Cedar Boy Bailey (2:30pm), Grandfather Child (1:45pm), Warbler (1pm) at Third Base ( 1717 W. 6th St.) [free, all ages]

    • Affliction/Myspace Records/Ticketweb/Spaceland's SXSW Throw Down!
      • Wavves (5:30pm), Nico Vega (4:45pm), Mapei (3:55pm), Vivian Girls (3:05pm), Marnie Stern (2:15pm), Future of the Left (1:25pm), The Mae Shi (12:35pm), Lovvers (11:45am) at Maggie Mae's (6th and Trinity) [deck stage]
      • Other Lives (5:20pm), The Asteroids Galaxy Tour (4:30pm), Cut Off Your Hands (3:40pm), Yelle (2:50pm), Natalie Portman's Shaved Head (2pm), Juliette Commagere (1:10pm), The Boxing Lesson (12:20pm), Black Gold (11:30am) at Maggie Mae's (6th and Trinity) [Gibson stage]
      • Garotas Suecas (5pm), Titus Andronicus (4:10pm), Harlem Shakes (3:20pm), We Were Promised Jet Packs (2:30pm), Bad Veins (1:40pm), Gavin Castleton with Meiko (12:50pm), Local Natives (noon) at Maggie Mae's (6th and Trinity) [club room stage, RSVP]

    • Cannibal Cheerleader presents
      • Rolo Tomassi, The Action Design, The Whispertown 2000, Prey For Sleep, Agent Ribbons, Vermillion Lies, Treasure Mammal at the Peacock [noon-6pm, free, 21+]

    • Air Waves (Brooklyn, NY, 6:30pm), Felix Obelix (Bynum, NC, 5:30pm), Long Legged Woman (San Francisco, 4:40pm), Numerators (Lubbock, 3:50pm), Magic Lantern (Long Beach, CA, 3pm), Robedoor (2:20pm) at the Parlor [free]
    • Hypernova, Tokyo Sex Destruction, Capsula, Polly Mackey & the Pleasure Principle, The Mighty Stef, We Should Be Dead at the Parish [noon-5:30pm]
    • Real Ale and Lovejoys present
      • The Devil Makes Three (Santa Cruz, 5pm), Sugar Sugar Sugar (Bellingham WA, 4pm), Pure Luck (Austin, 3pm), Corinne Rose (Austin, 2pm), JWW and the Prospectors (Austin, 1pm) at Lovejoys [Doors at noon, no cover, free beer]

    • SXES - Emblem Creative South By East Side Day Party
      • The Soldier Thread (5pm), Jets Under Fire (4pm), Quiet Company (3pm), Miranda Dodson (2pm), Cord (1pm), Renter (noon) at Emblem Creative (900 E. 6th St.) [free, benefits the Green Corn Project, RSVP]

    • ComboPlate Booking presents South By Soup Fest Benefit for Caritas of Austin
      • Matt The Electrician (7:30pm), Beaver Nelson (6:30pm), Eric Hisaw (5:30pm), Moonlight Towers (4:30pm), Elizabeth McQueen & The Firebrands, Betty Soo (2:35pm), Jiminy Crisket (2:00pm) at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.)

    • Incubation Music Day Party
      • Twin Atlantic (UK), Stereo is a Lie (ATX), MoTel Aviv (ATX), Kristoffer Rangstam (Sweden), New Roman Times (ATX) at Mother Egan's (715 w. 6th St.) [noon-6pm, free, 21+, RVSP to rsvp@incubation-music.com]

    • Music Week 2009
      • HMS Foolhardy (5pm), The Unbearables (4pm), One Hundred Flowers (3pm), The Low Lows (2pm), Joseph Green (1pm) at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [free, free beer]

    • Guitartown/Conqueroo present Kickoff 2009
      • Special guest (9:50pm), Willie Nile (9pm), Wirepony (8:10pm), Dave Gonzalez (of The Hacienda Brothers) and The Stone River Boys (7:25pm), Emory Quinn (6:40pm), The Silos (5:55pm), Chip Robinson and the Heavy Beat Outfit (5:10pm), Jon Dee Graham (4:25pm), James McMurtry (3:40pm), David Olney/Sergio Webb (2:55pm), Randy Weeks (2:10pm), Bukka Allen (1:25pm), Gurf Morlix (12:40pm), My Jerusalem (noon) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [outdoor stage, noon-10:30pm, free]
      • Carrie Engdahl (8:45 and 9:35pm), Scott Miller (7:10 and 7:55pm), Truckee Brothers (5:40pm), Atom Orr (4:10 and 4:55pm), Holly Golightly (2:40 and 3:25pm), Andy Friedman (1:10 and 1:55pm), David Serby (12:25pm) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [indoor acoustic stage, noon-10:30pm, free]

    • 7th Annual Florida Bandango
      • The Mojo Gurus (St. Petersburg, 5:45pm), Damon Fowler Group (Tampa, 4:55pm), Ronny Elliott (Tampa, 4:50pm), The Beauvilles (Tampa, 4pm), Exene Cervenka (LA, 3:30pm), Have Gun Will Travel (Sarasota, 2:40pm), Hoots and Hellmouth (Philadelphia, 2:10pm), Rebekah Pulley & the Reluctant Prophets (St. Petersburg, 1:20pm), Ronnie Elliott (1:15pm), Ramsay Midwood (Austin, 12:45pm), Ronny Elliott and Sylvie Simmons (12:25pm), Rosie Flores (Austin, noon) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [RSVP]

    • The Future's So Bright Fest
      • TBA (8:10pm), TBA (7:30pm), Adrian & The Sickness (with LZ Love, 6:50pm), Follow That Bird! (6:10pm), Akina Adderly and the Vintage Playboys (5:30pm), Blues Mafia (4:50pm), The O Mys (Chicago, 4:10pm), The Daze (3:30pm), See Fields of Elephants (2:50pm), Fabi Reyna (2:10pm), Rank n File (1:45pm), Team Next (1:20pm), The Club (1pm) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [free, benefit for Grounded in Music and Girls Rock Camp]

    • Sin City Social Club and M & S Management present Sin City's Cosmic Corral
      • The Mighty Stef, Miranda Lee Richards, Shawn Nelson, The Silos, Wirepony, Austin Collins & The Rainbirds, Shurman at the Saxon Pub (1320 S. Lamar) [noon-5pm, free]

    • Traveling Barn Dance Women's Review
      • Kim Miller, Leeann Atherton, Erin Harpe (Boston), Katzenjammer (Norway), more TBA at Maria's Taco Xpress (3600 S. 2nd St.) [2pm]

    • Pigeon Publicity presents Pigeon's Posse
      • Amilia K. Spicer (6:30pm), Lost Immigrants (5:45pm), Walt Wilkins (4:45pm), Gurf Morlix (4pm), Porterdavis (3:15pm), Jimmy Baldwin (2:45pm), Austin Cunningham (2:15pm), Darryl Lee Rush (1:40pm), Charlie Shafter & the Gnomes (1pm), Wirepony (12:30pm), Fingerpistol (noon), Song swap with Brian Kalinec, Tony Barker, HalleyAnna, Britni Hoover (11am) with The McKay Brothers, Amanda Cunningham, Billy O'Rourke, Kate Gaffney at Opal Divine's Freehouse (700 W. 6th St.) [free]

    • PBJ Records Day Party
      • Brii (4pm), Shannon Ailey Reagan (3pm), Judith Miller Band (2pm), Eric Sartin (1pm) at the Soho Lounge (217 E. 6th St.) [free]

    • Lubbock New West Texas Music
      • Kenny Maines, Andy Eppler, Amanda Shires, Cary Swinney Trio at Momo's (618 W. 6th St.) [noon-4pm]

    • Amplify: The Interactive Rock Party presents United Nations of Pop
      • We Should Be Dead (4:30pm), The Mighty Stef (3:40pm), Polly Mackey & the Pleasure Principle (2:45pm), Capsula (1:50pm), Tokyo Sex Destruction (12"55pm), Hypernova (noon) at the Parish [downstairs]

    • Diana D's SXSW Extravaganza
      • Dirty Stereo (8pm), Betaplayer (7pm), Chris Toast (6:30pm), Naw Dude (6pm), Alan B (5pm), For Want Of (4:30pm), Branch Davidian (4pm) at Karibu (1209 E. 7th St.) [free]

    • A Breath of Fresh Air - A Wind-Powered Indie Rock Extravaganza
      • The Damnwells (5:20pm), Kaisercartel (4:40pm), Winterpills (4pm), Amy Speace (3:20pm), The Secret Life of Sofia (2:40pm), Chris Velan (2pm), Romantica (1:20pm), Jimmy Messersmith (12:40pm), Brown Shoe (noon) at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) []

    • Snack Truck (7:30pm), Hoopdreamz (7pm), Pools (6:30pm), For Want Of (6pm) at Dad Planet (3909 Maplewood Ave.) [free, byob]
    • Belmez Entertainment presents
      • We Shot the Moon (8:15pm), Linden (7:30pm), Julie the Band (6:45pm), Christopher Anton (6pm), 40s (5:15pm), Bridges and Powerlines (4:30pm), Know More Robots (3:45pm), Soraia (3pm) at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [free]

    • The Roller (11pm), The American Sharks (10:30pm), Fiasco (10pm), The Teeners (9:30pm), Cartright (9pm), Woven Bones (8:30pm), Lower Heaven (8pm), Golden Animals (7:30pm), Haunting Oboe Music (7pm), Your 33 Black Angels (6:30pm), Thomas Function (6pm), Shake it Like a Caveman (5:30pm), DD/MM/YYYY (5pm), Prayer For Animals (4:30pm), Black Diamond Heavies (4pm), Smoke and Feathers (3:30pm), Cuntwise Moana (3pm), Astronaut Suit (2:30pm), The D'Urbervilles (2pm) at Fast Folks Cyclery (2513 E. 6th St., Suite A) [free]

  • Wed. 3/18 [printable wednesday day shows] [printable wednesday night shows]
    [wednesday day pdf] [wednesday night pdf]

    [night shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)

    • New Orleans Progressive/Instrumental show
      • Hat Talk, SWAK, Magic Legs, I Octopus, Caddywhompus, Man Plus Building, White Colla Crimes at Snake Eyes Vinyl [5-11:30pm]

    • Super Secret Records and Mortville Records showcase
      • The Chumps (12:50am), Black Panda (midnight), Manikin (11:10pm), Open Casket (10:20pm), The Ape Shits (9:30pm), The Bad Rackets (8:40pm), The Teeners (7:50pm), Scrabble Robot (7pm) at Beerland

    • Total Abuse, Secret Abuse (only TX show), Cult Ritual, Werewolf Jerusalem, Gun Outfit, Sisters, Bogan Dust, White Dog at Club 1808 [inside, starts at 7pm]
    • Dans La Lune (Austin, 9:15pm), Agent Ribbons (Sacramento, 8:30pm), Simon Says No! (Norway, 7:45pm), Wine and Revolution (7pm) at Trailer Space [free]
    • Easy Action, Annihilation Time, Kim Phuc, Psychedelic Horseshit, Young Widows, Vaaska at the Broken Neck [9pm, $5, all ages, byob]
    • Final Flash (Montreal, PQ, midnight), Krista Muir (Montreal, PQ, 11pm), White Ghost Shivers (Austin, TX, 10pm) at the Longbranch Inn [free]
    • Crank County Daredevils, Turbowolf, White Rhino, High Watt Crucifixers, Year of the Kid at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm) [5pm, free, 21+]
    • Franki Chan & Toxic Avenger at Malverde (400B W. 2nd St., 2nd and Guadalupe) [9pm-2am]
    • Moshi Moshi Records & Fused Magazine present
      • Transmography (12:15am), Still Flyin' (11:30pm), The Mae Shi (10:45pm), Suckers (10pm), Casiokids (9:15pm), The Chap (8:30pm), Slow Club (7:45pm), Pictish Trail (7pm) at Club 1808 [outside stage, free]

    • Todd P presents NY Noise Party
      • Telepathe (9:30pm), The Pains of Being Pure at Heart (9pm), Here We Go Magic (8:30pm), Pete and the Pirates (8pm), Let's Wrestle (7:30pm), Still Flyin (7pm), The Beets (6:30pm), Box Elders (6pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages, curated by Shirley Braha]

    • Data Pop 09
      • A celebration of the Gameboy music movement featuring live performances by Bit Shifter, Nullsleep, IAYD, Anamanaguchi, 8Bk OK, Graffiti Monsters, Sievert at 1142 South Lamar (inside the old Salvation Army by the Alamo Drafthouse) [starts at 9pm, free]

    • Giant Steps Showcase
      • Army Navy (11:15pm), International Waters (10:30pm), Love Like Fire (9:45pm), Whitman (9pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [in the hall]
      • The Van Buren Boys (11:30pm), Bankrupt and the Borrowers (10:45pm), Wine and Revolution (10pm), Western Ghost House (9:15pm), Crooks (8:30pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [in the social quarters, free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]

    • Human Party Virus 2009
      • Talk Normal (midnight), Psychedelic Horseshit (11pm), Eat Skull (10pm), Ratas del Vaticano (9pm), XYX (8pm), Tyvek (7pm) at the Natrix Natrix House (3222 John Campbell's Trail, 8pm) [free, all ages]

    • PureVolume presents
      • DJ Kids at the Bar (3am), The Gay Blades (2am), The Photo Atlas (1am), US Royalty (midnight) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Kick Off the Jams
      • Drop The Lime, Miami Horror, Vega (Live), Doneski, DJ Manny, Markus with a K at Pure (419 E. 6th St.) [7pm-2am, 21+, free with badge or RSVP to kickoffthejams@gmail.com]

    • Lucy The Poodle Productions Underground Rock Show
      • The Boxing Lesson, Agent Ribbons, Dans La Lune at Trailer Space [7-10pm]

    • GigaCrate SXSW '09
      • Tittsworth (1am), The Rub (Ayres, Cosmo, Eleven) (11:30pm), Bird Peterson (11pm), Xman and Tate La Rock (10pm), Bersa Discos (9pm) at Beso Cantina (307 W. 5th St.) [no badge or wristband needed, RSVP]

    • Wide Eyed Booking presents
      • I 45 (11pm), Spain Colored Orange (10pm), Avitia (9pm), Unwed Fathers (8pm), Long Gone Daddys (7pm), JP Riffbuster (6pm), Pepper Lane (5pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

    • Chain Drive Festivus part 1
      • The Noise Revival Orchestra Experience (12:15am), The Pelicks (11:15pm), Mouse About (10:15pm), The Distants Seconds (9:15pm), Ramifications (8:15pm) at Chain Drive

    • Absolute Pitch Public Relations presents
      • Bridges and Powerlines (1am), Jerry Cherry (midnight), Zigmat (11pm), Dynasty Electric (10pm), David Rogue (9pm), Daria Musk (8pm) at the Creekside Lounge [free, RSVP]

    • The Monstrosity SXSW Party
      • We Have Band (London, 11pm), The Golden Filter (NYC, 10:15pm), French Miami (San Francisco, 9:30pm), Bang Bang Eche (New Zealand, 8:45pm), Crocodiles (San Diego, 8pm), Diagonals (Austin, 7:15pm), Crime Novels (NYC, 6:45pm) at 2514 Wilson St. [4-11pm, free, free beer]

    • New Moon Complilations presents
      • Leatherbag, The Apple War at the Parlor [7:30pm]

    • Gringo Starr, Out from Animals, Bridge Farmers, One-Eyed Doll, Two Sheds at the Hole in the Wall
    • Muchos Backflips, The Mercers, Black Gasoline (Wichita, KS), Black Bone Child, Johnny Gobbs, Code Named Code at Trophy's [8pm, free]
    • Jonah Matranga (Far, Onelinedrawing) at Hamburger Bed House (4606 East Village Ct.) [music at 8pm, $6-16-ish, pay what you can]
    • StayIndie presents SXSI (South By StayIndie)
      • Trey Stapleton (11:30pm), Jeremy Steady (10pm), Lies a Bloom (9pm), Wisebird (8pm), Curtis Grimes (7pm), Emile Millar (6pm), Wesley Lunsford (5pm) at Shiner's Saloon (422 Congress Ave.)

    • Shipwrecked (March Mashup after party)
      • Skeet Skeet, DMG$, MattNice, Flufftronix, James Nasty, ORLY, Dirty Disco at Firehouse Lounge (605 Brazos)

    • Event Journey 50 Band Showcase
      • Afrofreque (midnight), Anthony De Los Santos Band (11pm), The Batikum (10pm), OHN (9pm), Kristine Mills (8pm), Keegan DeWitt (7pm), Bones Royal (6pm), Public (5pm), members of many traditional Austin bands (2-4pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]

    • SXDOJO - Live Electronica Night
      • Top Secret...Shhh (9:30pm), Miles Maxwell (8pm), Florene (6:30pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [free]

    • Platform One Entertainment presents Unofficial SXSW Kickoff Party
      • Hogni, Twentyfour64, Early States, Televandals, The Fieros, Castillion at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [free, starts at 10:30pm]

    • South by New Mex
      • Oh Snap! (Baltimore), CLiCK'CLiCK'BANG! (Albuquerque), DJ Dizzan (Albuquerque), PARTY BOMB (Austin), Justin Hood (Albuquerque), DJ Nico D (Albuquerque), DJ Czar (El Paso) at The Lodge (411 E. 6th St.) [7pm-2am, free, 21+]

    • Mixtape-Mashup House Show
      • The Black, Voicerock, The Fieros, Florene, Branch Davidian, For Want Of, Parata, DJ Ackhertz, DJ OB-1, rap battle, projections by Lori 16mm Varga at 5913 Sunshine Dr. [8pm-4am, free, free beer and margaritas]

    • The 10th Annual Texas Rock Fest
      • Hundreds of bands in five clubs and four outdoor stages. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

    • Red Gorilla Music Fest
      • Hundreds of bands in ten venues. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

  • Thu. 3/19 [printable thursday day shows] [printable thursday night shows]
    [thursday day pdf] [thursday night pdf]

    [day shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)

    • Carpark Records presents
      • Adventure, Ear Pwr, Lesser Gonzalez Alvarez at End of an Ear [11am-12:30pm, free]

    • SC Distribution presents
      • Maserati (5pm), Odawas (4pm), Desolation Wilderness (3pm), DM Stith (2pm), We Were Promised Jetpacks (1pm) at End of an Ear [free]

    • XYX, Ratas del Vaticano, Psychedelic Horseshit, The Unholy Two at Sound On Sound Records [free, starts at 4pm, free]
    • Til Death (7pm), Fuck Work (6pm), Devil & the Sea (5pm), The Roller (4pm), xHowl (3pm), Skeleton Witch (2pm), Kylesa (1pm) at Snake Eyes Vinyl [outside, free]
    • Via Vengeance (4:30pm), She Rides (3:30pm), Black Skies (2:30pm), Curse the Heavens (1:30pm) at Snake Eyes Vinyl [inside, free]
    • Ian McLagan (6pm), Howe Gelb (of Giant Sand, 5pm), Jason Isbell (4pm), Raul Malo (3pm), Department of Eagles (2pm), Justin Townes Earl at Waterloo Records [free]
    • Cute Lepers (5:30pm), Gentleman Jesse (4:45pm), The Girls (4pm), The Pranks (3:15pm), Lover! (2:30pm), She Creatures (1:45pm), Coathangers (1pm) at Breakaway Records [free]
    • Willowz (6:30pm), Ty Segall (5:45pm), Those Darlins (5pm), That Ghost (4:15pm), Dirt Dress (3:30pm), Brimstone Howl (2:45pm) at Trailer Space
    • Lee Boys (7pm), Kepi Ghoulie/Kevin Seconds (acoustic, 6pm), The Ettes (5pm), The DT's (4pm), The Cynics (3pm), Los Coronas (2pm), Tokyo Sex Destruction (1pm), The Clutters (noon), Willie Heath Neal (11am) at Cheapo Records [free instore]
    • Teenage Cool Kids, Wiccans, Orange Cokes, Uptown Bums at the Broken Neck [5pm]
    • Japan Preview Show (all Japanese bands)
      • Anchorsong (5:20pm), Detroit7 (4:40pm), FLiP (4pm), SpecialThanks (3:20pm), Peelander Z (2:40pm), Bo-Peep (2pm), Maki Rinka (1:20pm), Natccu (12:40pm), Honey Sac (noon) at the Creekside Lounge [free]

    • Brunch With Chicken Ranch
      • The Clutters (noon), Willie Heath Neal (11am), hosted by the Mighty Manfred of Little Steven's Underground Garage at Cheapo Records [free, free breakfast tacos]

    • A.K.A. (Also Known As) - A Bandana Art Show
      • Top worldwide street artists on the canvas of bandanas at Lucky Flame Gallery (formerly Obsolete Industries World Headquarters, 2207 E. 5th St.) [8pm-midnight]

    • Minneapolis Shakedown
      • Old James (4:20pm), Guy Storm (3:30pm), Economy Team (2:40pm), Vampire Hands (1:50pm), Look Book (1pm) at Antone's Records (2928 Guadalupe)

    • Birds Barbershop presents Space Camp
      • Nasa (5pm), Cut Off Your Hands (4pm), King Khan and the Shrines (3pm), Busdriver (2pm) at Bird's Barbershop East (1107 E. 6th St.) [outside]
      • Say Hi (6pm), Magnificent 7 (4pm), Amplive (3pm), Jason Hammel (Mates of State, 2pm), special guest (1pm), Prince Klassen at Bird's Barbershop East (1107 E. 6th St.) [DJ sets, inside]

    • Human Party Virus 2009
      • Best Friends Forever (2:15pm), Bad Credit No Credit (1:30pm), Hurray for the Riff Raff (12:45pm), Rozi Plain (noon), No Mas Bodas (11am) at Monkeywrench Books [free, all ages]
      • Alana Amram (9pm), Jay vs. Colin Swietek (8:15pm), Golden Cities (7:30pm), Gretchen Schmaltz (6:45pm), Hollywood Black (6pm), The Living Kills (5:15pm), The Goods (4:30pm), Female Demand (3:45pm), Benjamin Wesley (3pm), Narreme vs. Warbler (2:15pm), Wood&Felt vs. Wall with one side vs. Convair (1:30pm), 500 Megatons of Boogie (12:45pm), Convair (noon) at Cherrywood Cafe (1400 E. 38th 1/2 St.) [free, all ages]

    • KVRX presents
      • Mika Miko, Blank Dogs, Nite Jewel, Manhattan Love Suicides, The Mae Shi, Garotas Suecas, The Splinters at Okay Mountain Gallery (1312 E. Cesar Chavez, Ste. B (at Navasota))

    • Bull Moose & Covert Curiosity present
      • HEALTH (Los Angeles), Hacienda (San Antonio), The Strange Boys (Austin), Ume (Austin), Golden Triangle, Shapes Have Fangs (Austin), Garotas Suecas (Brazil) at the Aces Lounge (6th and San Jacinto) [21+ free with RSVP, under 21 $10]

    • Gorilla Vs. Bear presents Gorilla vs Booze III
      • Vivian Girls, White Denim, Wavves, The Golden Filter, Girls, Here We Go Magic, Harlem, DJ Sober at the Peacock [free, free beer, 21+]

    • Todd P presents
      • Many Birthdays (5pm), Edie Sedgwick (4:30pm), DD/MM/YYYY (4pm), Medications (3:30pm), Phosphorescent (3pm), Snake Trap (2:30pm), The Gary (2pm), Ali Eskandarian (1:30pm), J.D.S. (aka J.D. Samson, ex-Le Tigre, 1pm), The Fieros (12:30pm), The Forms (noon) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Little Radio presents
      • Port O'Brien (5:20pm), Loch Lomond (4:50pm), Viva Voce (4:20pm), Runspringa (3:50pm), Alberta Cross (3:20pm), Adam Freeland (2:50pm), Afternoons (2:20pm), Imaad Wasif (1:50pm), J Tillman (1:20pm), All Star Austin Super Bloody Mary Jam hosted by Jack G from Tenlons Fort (12:30pm) at the Red Eyed Fly [free, free bloody marys and beer]

    • Paste Magazine/Brooklyn Vegan party
      • Passion Pit (5:15pm), The Avett Brothers (4pm), The Wrens (3pm), Daniel Johnston backed by Hymns (2:15pm), Bishop Allen (1:30pm), The Pains of Being Pure at Heart (12:45pm), The Donkeys (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [stage 1]
      • Thao Nguyen and the Get Down Stay Down (4:30pm), Cursive (3:30pm), These Arms are Snakes (2:45pm), Au Revoir Simone (2pm), New Villager (1:15pm), TBA (12:30pm) at Radio Room (508 E. 6th St.) [stage 2, RSVP]

    • Consequence of Sound presents Full Metal Texas
      • Greeley Estates (5:15pm), Fact (Japan, 4:25pm), Skeletonwitch (3:35pm), Kylesa (2:45pm), Black Math Horseman (1:55pm), Night Horse (1:05pm), Memphis May Fire (12:15pm) at Emo's Annex (across Red River from Emo's) [free, RSVP]

    • TAG and The Artery Foundation present
      • The Devil Wears Prada, A Day to Remember, Alesana, Whitechapel, A Skylit Drive, Dance Gavin Dance, Iwrestledabearonce at Emo's [outside stage]
      • Craig Owens, Sky Eats Airplane, Emarosa, Enter Shikari, I Set My Friends on Fire, Watchout! There's Ghosts, The Arrival, Closure in Moscow at Emo's [inside stage, starts at noon]

    • Blue Velvet presents
      • Telepathic Butterflies (6:50pm), Love City (6pm), The Urges (5:10pm), The Moog (4:20pm), Broadfield Marchers (3:30pm), Ripe (2:40pm), Orchid Highway (1:50pm), Nagel (1pm) at Blue Velvet Vintage Clothing (217 W. North Loop)

    • TX Pop Carnival
      • The Sour Notes, Spain Colored Orange, One Hundred Flowers, Paris Falls at the Carousel Lounge [3-7pm]

    • Music by the Slice 2009
      • Dead Confederate (6:45pm), The Morning Benders (6pm), Kenan Bell (5:15pm), The Spinto Band (4:30pm), Animal Farm ft. Serge Severe and Mic Crenshaw (3:45pm), Marching Band (3pm), Jeremy Messersmith (2:15pm), Illinois (1:30pm), The Low Anthem (12:45pm), Mason Proper (noon) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
      • Hollywood Gossip (12:30, 1:15, 2:00), Snake and Jet's Amazing Bullit Band (2:45, 3:30, 4:15), Little Stolen Moments (5:00, 5:45, 6:30) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [house stage, free]

    • S X San Jose
      • Billy Joe Shaver (8pm), The Handsome Family (7pm), Dexter Romweber Duo (6pm), Local Natives (5pm), Wild Beasts (4pm), Ben Sollee (3pm), Dent May and his Magnificent Ukelele (2pm), Cuff The Duke (1pm), The Century (noon) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [in the parking lot, free]

    • KOOP Radio day party
      • The Higher State (6:15pm), The Ugly Beats (5:15pm), Pine Valley Cosmonauts (4:15pm), Chip Robisnon's Heavy Beat Outfit (3:15pm) at Lovejoys [free, free beer, 21+]

    • Music Dealers and Kiqstart Music showcase
      • Johnzo West, Kill the Alarm, Whatzisface?, Loyal Divide at Lovejoys [12-3pm, free beer]

    • NPR Music presents
      • Blitzen Trapper, Thao Nguyen and the Get Down Stay Down, K'NAAN, Dirty Projectors, BLK JKS, Blind Pilot at the Parish [starts at 12:30pm, free]

    • Exotic Fever presents
      • Thank God (South Carolina, 5:15pm), Pygmylush (Sterling, VA, 4:30pm), Turboslut (Washington, DC, 3:30pm), Resin Hits (Portland, OR, 2:45pm), Trophy Wife (Washington, DC., 2pm), Snacktruck (VA, 1:20pm), Thou (Baton Rouge, LA, 12:40pm), Polaroppositebear (Wichita, KS, noon) at the Music Gym (815 East 6th St.) [free]

    • Nail Distribution Day Party
      • Army Navy (6:15pm), Wax Fang (5:30pm), Laura Gibson (4:45pm), Balmorhea (4pm), My Education (3:15pm), Loch Lomond (2:30pm), Blue Giant (1:45pm), Callers (1pm) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [free, free beer with SXSW badge/wristband]

    • Filter Magazine's Showdown at Cedar Street
      • Idle Warship (5pm), Black Joe Lewis and the Honeybears (4pm), Annuals (3:15pm), Great Northern (2:30pm), Other Lives (1:45pm), Hockey (1pm), Zee Avi (12:15pm) at Cedar Street (208 W. 4th) [free, free BBQ noon-1pm, RSVP to rsvp@filtermmm.com]

    • The Levi's/Fader Fort
      • The Warlocks (8:30pm), Tricky (7:30pm), Lissy Trullie (6:45pm), Late of the Pier (6pm), Francis & the Lights, (5:15pm), The Hot Melts (4:30pm), Amazing Baby (3:45pm), Janelle Monae (3pm), Handsome Furs (2:15pm), Natalie Portman's Shaved Head (1:30pm), DJs Disco Shawn and Oro 11 (Bersa Discos), Jokers of the Scene, DJ Diabetic, Egg Foo Young aka Michna at The Levi's/Fader Fort (1101 E. 5th St.) [RSVP]

    • Starcleaner Big Texas Party 2
      • 50 million, Needy Visions, Big Ships#Cruddy, Dead Dog, Closet Fairies, Turboslut, DD/MM/YYYY, Rare Form, Wildildlife, The Besties, When Dinosaurs Ruled The Earth, Prizzy Prizzy Please, Attic Ted, Mathmeticians, Vivian Girls, Rad Racket, The Pharmacy, Wild America, Used Kids, Honky Horn and Bad Mouth, Robocop3, The Cold Cuts, Bob Taylors Latest Review, Stupid Party, Shellshag, Thee Headliners, Japanther, Future Virgins, The Reaction, This Bike is a Pipe Bomb at 301 Chicon [noon-2am, free, all ages]

    • Rhapsody Rocks
      • And You Will Know Us by the Trail of Dead, Glasvegas, School of Seven bells, Vivian Girls, Wavves, DJ Small Change at the Mohawk [free, 21+, RSVP]

    • The Muse Box Day Party
      • The Homosexuals (5pm), The D'Ubervilles (4:15pm), Hey Ocean (3:30pm), Inward Eye (2:45pm), Opera House (2:10pm), Empyr (1:35pm), Lucky Fonz III (1pm) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [RSVP to rsvpRustySpurs09@themusebox.net, subject line "Thursday"]

    • My Old Kentucky Blog and Aquarium Drunkard present Vaya Con Tacos
      • The Rosebuds (7:30pm), Eli Paperboy Reed and The True Loves (7pm), J. Tillman (6:30pm), Le Switch (6pm), The Grates (5:30pm), Henry Clay People (5pm), Megafaun (4:30pm), Dark Meat (4pm), Those Darlins (3:30pm), Port O'Brien (3pm), Reverend Payton's Big Damn Band (2:30pm), Roadside Graves (2pm), NewVillager (1:30pm), The Bones Royal (1pm) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free with RSVP]

    • IAmSound, 'Sup Magazine and This Is Music present All That Sparkles
      • Little Boots, The Pains of Being Pure at Heart, Telepathe, Suckers, Micachu & the Shapes, The Mae Shi, Glasser, Sebastien Grainger DJ set, host Rebecca Havemeyer at Malverde (400B W. 2nd St., 2nd and Guadalupe) [RSVP to allthatsparklesparty@gmail.com]

    • Co-Lab's Eastside Escape
      • Folium (9:30pm), BLVD (8:40pm), Freshmillions (7:50pm), The Blue Hit (7pm), The Blend (6:10pm), Violent Years (5:30pm), Blueblood (4:40pm) at Co-Lab (613 Allen St.) [recommended $10 donation, all ages, RSVP]

    • Electronic Musician Magazine Showcase
      • Red Cortez (5:15pm), Ian Moore with Oranger (1:45pm), The Mother Hips (3pm), Royal Bangs (2:05), Brothers and Sisters (1:20pm), Milton (12:30pm) at Habana Calle 6 (709 E. 6th St.) [outside stage, free]
      • Milton (5:25pm), Beast (4:50pm), Honey Claws (4:10pm), Rotary Downs (3:25pm), Loquat (2:35pm), Katy Mae (1:45pm), Pink Nasty (1pm), Kevin Seconds (12:15pm) at Habana Calle 6 (709 E. 6th St.) [inside stage, free]

    • post-punk.com presents Industry Disorder
      • Blacklist (10pm), The Prids (9pm), Entertainment (8pm), Romance (7pm), Autodrone (6pm), The Public (5pm), Shiloe (4pm), Mother Father (3pm), Sickboy (2pm) at Spiderhouse [free]

    • The Renderers (New Zealand, 8:30pm), See Me River (Seattle, Ex-Band of Horses, 7:45p), Methadone Kitty & The Daily Dose (San Clemente, California, 7pm), Foot Foot (Austin, 6:15pm), Triggertown (Nebraska, 5:30pm), Hoa Hoa's (Toronto, 4:45pm), The Foxx (Albuquerque, 4pm), The Show is the Rainbow (Nebraska, 3:15pm), Microfiche (San Francisco, 2:30pm), Magic Leaves (San Francisco/Austin, 1:45pm), Planet Creature (Toronto, 1pm) at Spiderhouse [main stage, free]
    • Casa de Gallo Day Party
      • Bolt (9pm), Bart Davenport (8pm), The Eastern Sea (7pm), News on the March (6pm), Elaine Greer (5pm), Buxton (4pm), Papermoons (3pm), Giant Princess (2pm), B L A C K I E (1pm) at Casa de Gallo (2604 Diaz St.) [free]

    • Side One: Track One and La Snacks present A Blog and A Band
      • Lovely Sparrows (5:30pm), These United States (4:30pm), Neiliyo (3:30pm), Steve Burns And The Struggle (2:30pm), Batata Doce (1:30pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [outside stage, free]
      • Izzy Cox (7pm), La Snacks (6pm), Moth!Fight! (5pm), The Flying Eyes (4pm), Physics of Meaning (3pm), Daniel Francis Doyle (2pm), Felix Obelix (1pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [inside stage, free]

    • Mt. Fuji Records SXSW Bash
      • TBA (7pm), Champagne Champagne (6pm), King Khan and BBQ Show (5pm), Past Lives (4:15pm), Tera Malos (3:30pm), Little Brazil (2:45pm), See Me River (2pm), Golden Boots (1:15pm), Blacknite Crash (12:30pm) at the Longbranch Inn [free, free beer, 21+]

    • Clash Magazine presents
      • Gallows, Juliette and the New Romantiques, Fighting with Wire, Dananananaykroyd, Micachu and the Shapes, Turbo Wolf at the Dirty Dog Bar (505 East 6th St.) [noon-6pm, free]

    • Cute Lepers (5:30pm), Gentleman Jesse (4:45pm), The Girls (4pm), The Pranks (3:15pm), Lover! (2:30pm), She Creatures (1:45pm), Coathangers (1pm) at Cafe Mundi (1704 East 5th St.)
    • South By Fiesta
      • Dirt Dress (8pm), Crooks (7pm), Western Ghost House (6pm), Black Shirts (aka The Truth, 5pm) at Truth House (3007 Fruth St.) [free]

    • 34th Annual Austin Beer Festival
      • Larkin Grimm, Elizabeth Devlin, John Houx, Long Legged Woman, Dark Meat, The Weird Weeds, Plutonium Farmers, Afuche, Some Say Leland, Precious Blood, Illegal Dude, Black Mackey, The September 11th Quartet at 811 West Annie [2pm-9pm]

    • Woolworth's HARSH REALM: A Monofonaissance Affaire
      • Microfiche (8:45pm), The Roller (8:05pm), Fiasco (7:25pm), Over the Hill (6:35pm), Coathangers (5:55pm), Diagonals (5:15pm), Wildildlife (4:30pm), Pillow Queens(3:40pm), Eat Skull (2:50pm), Crime Novels (2:20pm), The Mae Shi (1:40pm), Rat Bastard & Doug Ferguson (members of To Live and Shave in LA, 1pm) at 610 Vermont Rd. [free, free beer]

    • A Silence Production & Thy Old Murkville Forest present Anarchy at SXSW
      • Vega (DJ set, midnight), Native America (11:15pm), Drug Mountain (10:45pm), Micah P Hinson (10pm), The Black (9:15pm), Via Audio (8:30pm), Samamidon (7:45pm), listenlisten (7pm), Fight Bite (6:15pm), Dana Falconberry (5:30pm), Peter and the Wolf (4:45pm), Viking Moses (4pm), Golden Ghost (3:30pm), Pictish Trail (3pm), Rozi Plain (2:30pm), Buxton (2pm), Florene (1:30pm), Doctor Jones (DJ set, noon) at Location TBA [free, free food and beer, RSVP to get info]

    • Urban Outfitters Back Lot Performances - Ground Control presents
      • Ponytail (5pm), Titus Andronicus (4pm), Vivian Girls (3pm), Abe Vigoda (2pm), Women (1pm), Crystal Stilts (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

    • PureVolume presents
      • Huntingfield (7:30pm), The Republic Tigers (6:45pm), Meese (6pm), Death On Two Wheels featuring The Bridges (5pm), The Jakes (4pm), Avenue B (3pm) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Represent Austin & The Independent @ 501 Studios present Fancy Up & Get Down Day Party
      • Red Riders (Sydney, 4pm), L.A.X. (2:30pm), Show Me Tiger (1:30pm), Jasper James (12:30pm) at 501 Studios (IH-35 & E. 6th St.)

    • Music for Listeners/Moshi Moshi Records Party
      • The Mae Shi (6:15pm), Still Flyin' (5:30pm), Casiokids (4:45pm), Radioclit/The Very Best (4pm), Au Revoir Simone (3:15pm), The Phenomenal Handclap Band (2:30pm), Fanfarlo (1:45pm), Slow Club (1pm) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

    • Navdo/Go Entertainment/Obscure Magpie Music present a Fourteen Hour Party
      • Dead Confederate (midnight), The Warlocks (11pm), Transfer (9:45pm), Model UN (8:15pm), The Shys (7:15pm), Spindrift (6pm), Yearbook Pictures (5pm), Geron Hoy (4pm), Halloween Town (3pm), Crash Encore (2pm), The Calm Blue Sea (1pm), Holy Rolling Empire (noon) at The Compound (1300 E. 4th St.) [Stage 1]
      • Shivers (10:30pm), Apes of Wrath (9pm), Danny Malone (7:45pm), Murdocks (6:45pm), Golden Bear (4:30pm), The Authors (3:30pm), Tom Schraeder (2:30pm), The Always Already (1:30pm), Not in the Face (12:30pm) at The Compound (1300 E. 4th St.) [Stage 2, RSVP]

    • The Toiletpaper Showcase
      • Golden Triangle (10:45pm), Box Elders (10:10pm), Christmas Island (9:35pm), Shapes Have Fangs (9pm), Bass Drum of Death (8:25pm), Ty Segall (7:50pm), The Weakends (7:15pm), The Uptown Bums (6:40pm), Turbo Fruits (6:05pm), Woven Bones (5:30pm), Lover! (4:55pm), Thomas Function (4:20pm), Brimstone Howl (3:45pm), Terrible Twos (2:35pm), Rare Form (2pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]

    • Mint Records Afternoon Hootenanny
      • The Phenomenal Handclap Band (5pm), Hot Panda (4:30pm), The Handsome Family (4pm), The Pack A.D. (3:30pm), Thee Goblins (3pm), Immaculate Machine (2:30pm), Gentleman Reg (2pm) at Headhunters [back patio, free]

    • Double Stereo presents
      • White Ghost Shivers (6pm), Kamikaze Queens (5pm), The Mother Truckers (4pm), The Georgian Company (3pm), Shotgun Party (2pm) at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [free, all ages]

    • twosyllable/I Guess I'm Floating Day Party
      • New Villager (6:30pm), Women (5:30pm), Bell (4:30pm), Oh No! Oh My! (3:30pm), Parenthetical Girls (2:30pm) at Scholz Garten (1607 San Jacinto) [stage 1]
      • Fanfarlo (7pm), Evangelicals (6pm), Golden Animals (5pm), Arizona (4pm), That Ghost (3pm), Arms (2pm) at Scholz Garten (1607 San Jacinto) [stage 2, free, free beer]

    • Roky Erickson Psychedelic Ice Cream Social
      • Okkervil River, Heartless Bastards, Black Joe Lewis, Ray Wylie Hubbard, Tallest Man on Earth, Dynah, The Golden Dogs, Warlocks, Chief Rival, Roky Erickson at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [starts at 1pm, $25]

    • Black Fontanelle presents A Compound Fracture
      • Snack Truck (5:30pm), Mayyors (5pm), Eat Skull (4:30pm), Hot Lava (4pm), Purple Rhinestone Eagle (3:30pm), Bermuda Triangles (3pm), Aids Wolf (2:30pm), Magic Jewels (2pm) at The Black Fontanelle Compound (5615 Jim Hogg Ave.) [2-6pm, free]

    • Tricycle Records and The Bay Bridged present
      • Mike Relm (5:30pm), The Frail (4:30pm), The Morning Benders (3:45pm), The Union Trade (3pm), Sholi (2pm), Two Sheds (1:15pm), French Miami (12:15pm), Popscene DJ's Omar and Miles (11:30am) at the Beauty Bar [inside stage]
      • Wallpaper (5pm), Themselves (4:15pm), The Heavenly States (3:15pm), Vetiver (2:30pm), Thee Oh Sees (1:30pm), The Red Verse (12:45pm) at the Beauty Bar [outside stage, free, free beer and coffee, RSVP]

    • Lose Control
      • The Twelves, Don Rimini, Juiceboxx, Jokers On The Scene, Mickey Factz, We Have Band, Designer Drugs, Codebreaker, Kap10kurt, The Hood Internet, Kap Bambino, Jeremy Dawson (Shiny Toy Guns), Nomathmatics, Richard Gear, Culture Prophet, Ocelot, Saskeii, Bradley D at Canvas (105 E. 5th St. Suite 113) [2pm-2am, 21+, RSVP]

    • Third Annual Giant Steps Productions FUSXSW Party
      • Caspian (12:50am), Constants (midnight), Look Mexico (11:10pm), Frank Turner (10:20pm), Jonah Matranga (9:30pm), Consider the Source (8:40pm), Joseph Green (8pm), Mike Herrera (7:10pm), Irepress (6:20pm), Junius (5:30pm), This Car Up (4:40pm), Love Like Fire (3:50pm), Ilijah (3pm), Mechanical Boy (2:10pm), The Last Place You Look (1:20pm) at Plush [21+ free before 8pm, $5 after, 18-21 $5 before 8pm, $7 after]

    • Found Magazine and Quackmedia Present
      • The Hold Steady, Lucero, No Age, The Hard Lessons, The Tallest Man on Earth, Great Lakes Myth Society, Javelins, Human Highway, Adam Stephens (from Two Gallants) at Red 7 [noon-6pm, free, all ages, RSVP]

    • High Five! Party Party!
      • Emile Millar (4:45pm), The Black and White Years (3:30pm), The Story Of (2:45pm), Palomar (2pm), Your Kisses Cause Crashes (1:15pm), The Dry Season (12:30pm), Factory Party (11:45am), Romance (11am) at Elysium [free, free drinks and food]

    • Falkin & Sachse 5th Annual Day Party
      • The Orbans (4pm), Aliesha Eagle (3pm), Airline (2pm), Smile Smile (1pm), The Story Of (noon) at BD Riley's (204 E. 6th St.)

    • MyOpenBar.com presents Four Square Punk
      • The Bronx, Orphan, Terrible Twos, Audacity, Wild Yaks (5-8pm), Fiasco, The So So Glos, Carnivores, The Raggery Anns, A.M., Michael Jordan, The Technicolor Victrola, Grocery Thief, Broccoli Destroyer, Adolph Hipster, FIASCO, Anamanaguchi, Graffiti Monsters, Adventure (12-4pm) at 902 E. Cesar Chavez [free, 4 stages and a bus, bands alternate songs, rollerskating rink with free skate rentals, RSVP]

    • Pirate Management Day Show
    • Whoopsy Magazine party
      • Peelander Z, Here Holy Spain, The Sea, Appomatox, Gin Riots, more TBA at Trophy's [free]

    • Twangfest and KDHX present
      • Daddy (featuring Tommy Womack & Will Kimbrough, 5pm), Holly Golightly & the Brokeoffs (4pm), Chuck Mead and his Grassy Knoll Boys (of BR549, 3pm), Howe Gelb (Giant Sand, 2pm), James Intveld (1pm), Hot Club of Cowtown (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [indoor stage]
      • Cotton Jones (5:30pm), Horse Feathers (4:30pm), Theodore (3:30pm), Laura Gibson (2:30pm), This Is American Music (Glossary/Two Cow Garage/Grand Champeen, 12:30pm) at Jovita's (1619 S 1st St.) [outdoor stage, free, invite-only, details here]

    • Paper Boat Music presents
      • Jets Under Fire (5pm), Tara Holloway (4pm), Kacy Crowley (3pm), Matt the Electrician (2pm), Danny Malone (1pm), Arthur Yoria (noon) at The Amsterdam (121 W. 8th St.) [free]

    • Ray Prim Project (6:30pm), Soy Bombs (5pm), Invade Rome (3:30pm) at Hi-Lo (301 W. 6th St.)
    • Rubydog Music presents The Dog and Pony Show
      • The Silos (7pm), )The Savage Trip (6pm), Vetiver (5pm), The Henry Clay People (4pm), Dawes (3pm), Twilight Hotel (2pm), Austin Collins and The Rainbirds (1pm), Willem Maker (noon) at Opal Divine's Freehouse (700 W. 6th St.) [noon-8pm, free]

    • Mike Galaxy presents 10th Annual BandPromote Day
      • BM Linx (9pm), Soul Stash (8pm), Folio (7pm), TwentyFour64 (6pm), Bridges and Powerlines (5pm), Love is a Story (4pm), Kid Infinity (3pm), The Surrender (2pm), Laura Critchley (1pm), Miranda Lee Richards (noon) at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.) [free]

    • TJM Music Services Showcase
      • Victor Holk, Allen Goodman, AJ Downing, Jason Bednorz, Nathan Lange, Tony Taylor, Javi Garcia, Jordan Minor, Forest Wayne Allen, Jason Marbach, Missoula Slim, HalleyAnna, Bruce Banks, Charla Corn, The Love House Project at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [starts at 11am]

    • 3rd Coast Music Songwriter Showcase
      • Will T Massey (9:30pm), George Ensle (9pm), Cleve & Sweet Mary (8:30pm), Matt Harlan (8pm), Brian Ashley Jones (7:30pm), Mary Battiata (7pm), Shelley King (6:30pm), Abi Tapia (6pm), Kim Miller (5:30pm), Jeff Talmadge (5pm), Caroline Aiken (4:30pm), Jim Patton & Sherry Brokus (4pm), Ron Flynt (3:40pm), Beth Wood (3:10pm), Tim Henderson (2:50pm), Bettysoo (2:25pm), Danny Britt (2pm) at Austin Java (1206 Parkway, at 12th & Lamar)

    • Seven Starr Artists and SomethingPunk.com present
      • Julie the Band (12:45pm), Throwing Color (noon), Rankin Twins (11:30am) at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [free, RSVP]

    • End of the Road Festival presents
      • Alela Diane (4:45pm), The Young Republic (4pm), The Low Anthem (3:15pm), Whispertown 2000 (2:30pm), Wildbirds and Peacedrums (1:45pm), David thomas Broughton (1:15pm) at Lamberts [RSVP to sofia@endoftheroadfestival.com]

    • Singing Serpent presents
      • Rob Crow (of Pinback, 7pm), Rafter (6pm), Frances (5pm), Fol Chen (4pm), Grampall Jookabox (3pm), No Kids (2pm) at Iron Gate Lounge (1111 E. 6th St.) [free, free beer, free BBQ]

    • Other Music & Dig for Fire Lawn Party
      • Cursive (6pm), The Thermals (5pm), Pete and the Pirates (4pm), Camera Obscura (3pm), Efterklang (2pm), Cause Co-Motion! (1pm), Thomas Function (noon) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [tent stage]
      • Viking Moses (5:30pm), Rebecca Gates (4:30pm), A Hawk and a Hacksaw (3:30pm), Alela Diane (2:30pm), Benjy Ferree (1:30pm), Army Navy (12:30pm) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [valley stage, free]

    • American Apparel Factory Flea Market
      • DJs Josh Mills (Austin), Dinowalrus (Brooklyn), Glen of Absinthe & Presents (Brooklyn) at the Youthworks Parking Lot (216 E. 4th St.) [11am-8pm, $2 entry, prices start at $4]

    • Triple Cobra (5pm), Distance Runner (4pm), Peoplefood (3pm), Stereo is a Lie (2pm), Western Ghost House (1pm) at Cream Vintage (2532 Guadalupe) [free, free beer]
    • Dubstep day party
      • BMC + Intager, Parson, Chango+JE+Sharkweek, Omcreator, Brach+Powerhammer at the Cockpit (113 San Jacinto) [2-7pm]

  • Thu. 3/19 [printable thursday day shows] [printable thursday night shows]
    [thursday day pdf] [thursday night pdf]

    [night shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)

    • Sailor Jerry presents
      • special guest (12:30am), Easy Action (11:45pm), Mark Sultan aka BBQ (11pm), Gentleman Jesse and His Men (10:15pm), Popo (9:30pm), Nick Flanagan (9:15pm), Cause Co-Motion! (8:45pm), Deskonocidos (8pm) at Beerland [free, 21+]

    • Bachelor Records and friends
      • Nobunny (12:20am), The Yolks (11:40pm), Hunx & his Punx (11pm), Personal and the Pizzas (10:20pm), Japanther (9:40pm), The Pharmacy (9pm), Dead Ghosts (8:30pm), Bass Drum of Death (8pm), RnR Adventure Kids (7:30pm) at Trailer Space

    • Gigotron and Videothing.com presents
      • Vivian Girls (12:30pm), Crystal Antlers (11:30pm), Team Robespierre (10:30pm), The Strange Boys (9:30pm), Seaspin (8:30pm), PRE (7:30pm), All the Saints (6:30pm), Golden Triangle (5:30pm), The Soft Pack (4:30pm), Graham Forest (3:30pm), Tweak Bird (2:30pm) at Club 1808 [outside stage, free]
      • Crystal Stilts (midnight), Deer Tick (11pm), Ponytail (10pm), Kurt Vile (9pm), Tallest Man on Earth (8pm), Chairlift (7pm), Aids Wolf (6pm), Real Estate (5pm), Mi Ami (4pm), Non Plus (3pm) at Club 1808 [inside stage, free]

    • KVRXplosion
      • Monotonix, Japanther, AIDS Wolf, The Death Set, Rainbow Arabia, Jeremy Jay, The Strange Boys, Ninjasonik, Finally Punk, XYX, Total Abuse, Daniel Francis Doyle at Ballet Austin (501 W. 3rd St.) [RSVP]

    • Todd P presents
      • Casiotone for the Painfully Alone (10:30pm), Best Friends Forever (10pm), Captured Tracks Party with Indian Jewelry (9:30pm), Lou Barlow and Imaad Wasif (9pm), TV Ghost (8:30pm), Golden Error (8pm), Guinnea Worms (7:30pm), City Center (7pm), Hank IV (6:30pm), Nite Jewel (6pm), Grant Hart (of Husker Du, 5:30pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Human Party Virus 2009
      • Yuppies, Real Estate, Wild Moccasins, Buxton, Charlie Mcalister, Pictish Trail at the Natrix Natrix House (3222 John Campbell's Trail, 8pm) [7pm-1am, free, all ages]

    • PureVolume presents
      • DJ Skrillex (3am), Young Love (2am), B.O.B. (1am), Eli Paperboy Reed & The True Loves (midnight), A-Side Worldwide Lounge featuring Buff1, Now On, 14KT, DJ Graffiti with special guest performances (10pm) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Chain Drive Festivus part 2
      • Benko (midnight), Memphis Pencils (11:15pm), Bridge Farmers (10:30pm), Bad Credit No Credit (9:45pm), Asleep Audience...Dream (9pm), St. Anthony (8:15pm) at Chain Drive

    • SXSE presents Southern Thursday
      • Choo Choo The Band, Twin Tigers, Pomegranates, Mean Creek at Space12 (3121 E. 12th St.) [5-10pm, free]

    • The Versatile Syndicate presents The Versatile Cache: Volume 1 release party
      • The Lepers (1:05am), Bankrupt & the Borrowers (12:15am), Watching the Moon (11:15pm), Prayer For Animals (10:30pm), The Eastern Sea (9:45pm), We'll Go Machete (8:45pm), Clyde & Clem's Whiskey Business (8pm) at the Creekside Lounge [RSVP to ggriffin@versatilesyndicate.com]

    • GigaCrate SXSW '09
      • DJ Fashen (1am), Enfoe and NickNack (midnight), Klever and Craze (11pm), Mvsclz (10:30pm), Mexicans with Guns (9:45pm), Teeko, Platurn and GoldenChyld (9pm) at Beso Cantina (307 W. 5th St.) [no badge or wristband needed, RSVP]

    • What's In Santa's Sack?
      • Falcon Buddies (1am), The Blank Tapes/Magic Leaves (San Francisco, midnight), Some Say Leland (11pm), Reverend Glasseye (10pm), Basic (9pm), Moses & The Burning Bush (8pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.)

    • Dri (Lawrence, KS, 12:15am), Silverghost (Detroit, MI, 11pm), Crash Gallery (Austin, TX, 10pm) at the Longbranch Inn [free]
    • Born to Lose, Designer Drugs, Say Hello to the Angels, Punk Blues Review at the Broken Neck [7pm]
    • Til Death, Doom Siren, Fuck Work at the Broken Neck [10pm]
    • The Rub DJs at Malverde (400B W. 2nd St., 2nd and Guadalupe) [9pm-2am]
    • Muchos Backflips! (1am), Tornahdo (midnight), Tera Melos (11pm), Sarah & Octopus (10pm), We the Granada (9pm), Oak is Keeping (8pm) at Custom Tattoos from the Soul (516 E. 6th St.) [in the parking lot, free]
    • Blank Dogs, Woods, Pocahaunted, Sun Araw, Ducktails at 2908 Cole St. [6pm]
    • Thru Windows/Canon Records present The Music of Rock Party
      • Sam Isaac (midnight), The Boy Bathing (11pm), Joe Pug (10pm), Annie and the Beekeepers (9pm), Paul Banks and the Carousels (8pm), Kara Suzanne (7pm), April Smith (6pm), Quote (5pm) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [free, 21+]

    • Do It To It
      • Nadastrom, Tittsworth, Smalltown DJs, Bird Peterson, Prince Klassen, Mike the 2600 King, DJ Mel [starts at 9pm, 12+, free with RSVP]

    • Glassnose Records presents
    • Wide Eyed Booking presents
      • Adrian & the Sickness (11pm), Split Hoof (10pm), Lick Lick (9pm), Barry Whitesnake (8pm), We'll Go Machete (7pm), Not in the Face (6pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

    • Zenith Fuzzbomb, Black Gasoline, The Blind Pets, Devil Rides, Your Kisses Cause Crashes at Trophy's [9pm, free]
    • Baby Anacondas (9pm), Paul K. (7:30pm) at Uncle Billy's (1530 Barton Springs Rd.)
    • Devola, Me vs. Everybody, DJ Bradford at Sailor's Grave Ink (500 E. 6th St.) [6pm, free, free food and beer]
    • StayIndie presents SXSI (South By StayIndie)
      • The Photo Atlas (1am), Halos (midnight), Aloft in the Sundry (11pm), SuperLiteBike (10pm), The Epilogues (9pm), The Dry Season (8pm), Venus Fixer (7pm), The Ferocious Few (6pm), Silverghost (5pm), The Seedy Seeds (4pm), The Monthlies (3pm), Aloft in the Sundry (2pm) at Shiner's Saloon (422 Congress Ave.)

    • Event Journey 50 Band Showcase
      • The Alice Rose (midnight), Death to Anders (11pm), Black Nite Crash (10pm), Chris Ayer (9pm), Craig Marshall (8pm), Mrs. Glass (7pm), Skyler Stonestreet (6pm), Sam Isaac (5pm), members of many traditional Austin bands (2-4pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]

    • SXDOJO
      • Prince Rama of Ayodha (9:30pm), Dark Dark Dark (8pm), Matthew and the Arrogant Sea (6pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
      • Jordan Franz (10:15pm), Katsuk (8:45pm), Clint Niosi (7:30pm), The Migrant (7pm), Jennifer Concannon (5:30pm), Jenny Morgan (5pm), Bobby Zanzucchi (4:30pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [inside stage, free]

    • "That's What I'm Talkin About!" Showcase
      • Tejas Brothers (10:30pm), Cody Gill Band (9:30pm), Jeff Strahan (8:30pm), Texas Renegade (7:30pm), Tres Womack Band (6:45pm), Sam Sliva and the Good (6pm), Nathan Daniel (between sets) at Waterloo Icehouse (6th & Lamar) [free]

    • LXLKB house party
      • Jim Keaveny (Austin), Tracy Huffman (LA), Fuck Work (Austin), Shand Walton and the All Amigos Club (Austin), Two Dollar Bash (Berlin), Union Pulse (Milwaukee), Mike and the Moonpies (Austin), Guy Town (Austin), The Dusty Buskers (Tucson) at 2001 Holly St. [4pm-2am, free, beer money donations accepted]

    • Raw Word After Party
      • Dirty South Joe, Rob Threezy, Rampage, Jubilee, Tameil, Sega, Prince Klassen, Rock da Pussy, Teenage Wolf, Spin Laden, Iggy Baby, King Louie, Orion at the Music Gym (815 East 6th St.) [2:15am-5am, free, RSVP]

    • The Gay Babies, Horse Anthems at the Carousel Lounge [10pm-midnight]
    • The 10th Annual Texas Rock Fest
      • Hundreds of bands in five clubs and four outdoor stages. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

    • Red Gorilla Music Fest
      • Hundreds of bands in ten venues. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

  • Fri. 3/20 [printable friday day shows] [printable friday night shows]
    [friday day pdf] [friday night pdf]

    [day shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)

    • Homosexuals (5pm), Cursive (4pm), Gary War (3pm), Crystal Stilts (2pm), Eat Skull (1pm) at End of an Ear [free]
    • Los Llamarada, Zola Jesus, Absinthe Minds, Penetracion Cosmica, The Yuppies at Sound On Sound Records [starts at 3pm, free]
    • Turd Fergeson (10pm), New Madrid Faults (9:15pm), London Victory Club (8:45pm), Carlon (8pm), Howl (7:30pm), Tombs (6:30pm), Mala Suerte (5:30pm), Seahag (4:30pm), Thou (3:30pm), Black Cobra (2:30pm), Eagle Twin (1:30pm), It's Casual (12:30pm) at Snake Eyes Vinyl [outside, free]
    • Hat Talk (3pm), Turboslut (2pm), Cleric (1pm), HDR (noon) at Snake Eyes Vinyl [inside, free]
    • The Cynics (5:30pm), DT's (4:45pm), Black Hollies (4pm), Muck & the Mires (3:15pm), Choo Choo (2:30pm), Ugly Beats (1:45pm), Hall Monitors (1pm) at Breakaway Records [free]
    • Handsome Furs (6pm), Telepathe (5pm), Black Joe Lewis (4pm), Heartless Bastards (3pm), Vetiver (2pm) at Waterloo Records [free]
    • The Legendary Tigerman (4:30pm), Erin Harpe (3pm) at Antone's Records (2928 Guadalupe)
    • The Strange Boys (6:45pm), Mika Miko (6pm), Golden Triangle (5:15pm), Garotas Suecas (4:30pm), The Have Mercys (3:45pm), The Fling (3pm), Non Plus (2:15pm) at Trailer Space
    • Blackout Booking presents
      • River City Tan Lines (6pm), Lover! (5pm), Intelligence (4pm), Human Eye (3:30pm), Terrible Twos (3pm), Thomas Function (2pm), Greg Ashley (1pm), Brimstone Howl (noon), TV Ghost (11am) at Cheapo Records [free, all ages]

    • Human Party Virus 2009
      • The So So Glos (2:15pm), The Shivers (1:30pm), Golden Ghost (12:45pm), Viking Moses (noon), Your 33 Black Angels (11:30am), Pariah Beat (11am) at Monkeywrench Books [free, all ages]
      • The French Inhales (6:45pm), Technicolor Victrola (6pm), The Goods (5:15pm), Warbler (4:30pm), One Happy Island (3:45pm), Michael Jordan (3pm), Wood & Felt (2:15pm), Drew Danburry (1:30pm), TBA (12:45pm), Phil and the Osophers (noon) at the Cue House (1106 E. 30th St.) [free, all ages]

    • Terrible Twos (7:35pm), Personal and the Pizzas (6:50pm), Love Collector (6:05pm), Used Kids (5:20pm), Cruddy (4:35pm), Christmas Island (3:50pm), Tacocat (3:05pm), Forever (2:45pm), Serious Tracers (2:00pm), Cowabunga Babes (1:30pm) at 3306 Larry Lane
    • Goner Records Showcase
      • Nobunny (5:15pm), Viva L'American Death Ray Music (4:15pm), No Comply (3:30pm), Digital Leather (2:30pm), Overnight Lows (1:45pm), John Paul Keith and 145s (1pm) at the Scoot Inn [free, 21+]

    • Get Bent! presents
      • BBQ (5:30pm), Box Elders (4:45pm), Golden Boys (4pm), Lover (3:15pm), Hunx & his Punx (2:30pm), Personal & the Pizzas (1:45pm), Dead Ghosts (1pm) at Beerland [free, 21+]

    • Douchemaster, Rob's House and Colonel Records present
      • Gentleman Jesse (5:00pm), The Weight (4:15pm), King Tuff (3:30pm), Electric Shadows (2:45pm), Hex Dispensers (2:00pm), Ex Humans (1:15pm), Daddy Long Legs (12:30pm) at the Longbranch Inn

    • Space Out at the Carousel Day Party
      • Lower Heaven (6:30pm), Experimental Aircraft (5:40pm), The Union Trade (4:50pm), Longview (4pm), Ulrich Schnauss (3:30pm), All in the Golden Afternoon (2:45pm), Loquat (2pm) at the Carousel Lounge [free, BYO liquor, RSVP]

    • KVRX presents Beerd Fest
      • Jana Hunter (6:50pm), Caleb Coy (from Headdress, 6pm), TBA (5:10pm), Tara Jane O'Neil (4:20pm), Pygmy Lush (3:30pm), Peter and the Wolf (2:40pm), Mirah (1:50pm), Weird Weeds (1pm), Mollie laRue (12:30pm) at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [outside, free]

    • The AV Club and Canvas Media present It's Pronounced Par-TAY
      • Trail Of Dead (5pm), Ra Ra Riot (4pm), Cut Off Yr Hands (3pm), Gentleman Reg (2pm), The Thermals (1pm), Cuff The Duke (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [outside stage]
      • Future Of The Left (5pm), Parenthetical Girls (4pm), Dappled Cities (3pm), Young Galaxy (2pm), Chikita Violenta (1pm), Ohbijou (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [inside stage]

    • Pitchfork/Windish Austin Bash
      • Department of Eagles (5:30pm), King Khan & the Shrines (4:30pm), Wavves (3:30pm), Woods (2:30pm), Max Tundra (1:30pm), The Mae Shi (12:30pm) at Emo's [outside stage]
      • A-Trak/Major Lazer (ft. Diplo) (5pm), Dirty Projectors (4pm), School of Seven Bells (3pm), The Pains of Being Pure at Heart (2pm), Little Boots (1pm), Girls (noon) at Emo's [inside stage]

    • Soundcheck Magazine 3rd Birthday Party
      • Port O'Brien (5:20pm), Fanfarlo (4:25pm), Blind Pilot (3:40pm), Pete and the Pirates (2:55pm), Harlem Shakes (2:10pm), The Antlers (1:35pm), Motel Motel (12:55pm), Moth!Fight! (12:10pm) at Emo's Annex (across Red River from Emo's) [free with RSVP, free tacos while they last]

    • Chromewaves, Aquarium Drunkard, Gorilla Vs Bear, Largehearted Boy, My Old Kentucky Blog and You Ain't No Picasso present Hot Freaks
      • Insound's 10th Anniversary SXSW Party with The Hold Steady (4:30pm), The Thermals (3:30pm), American Analog Set (playing The Golden Band, 2:30pm), Handsome Furs (1:30pm), Obits (12:30pm) at Club Deville
      • Richard Swift (4:30pm), Alela Diane (3:30pm), These United States (2:30pm), We Have Band (1:30pm), The Rural Alberta Advantage (12:30pm) at the Mohawk [inside stage]
      • Delta Spirit (5pm), The Rosebuds (4pm), Port O'Brien (3pm), The Henry Clay People (2pm), Bishop Allen (1pm), The Wrens (noon) at the Mohawk [outside stage, free, RSVP]

    • Park The Van Records, Partisan Records, indie outlaw, and The Knitting Factory present
      • Deer Tick (5:15pm), Wildbirds and Peacedrums (4:30pm), Themselves (3:45pm), Here We Go Magic (3pm), The High Strung (2:15pm), Golden Boots (1:30pm), The Subjects (12:45pm), Generationals (noon) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [free]

    • West Rocks Day Party
      • Juliette Lewis, Semi Precious Weapons, Solid Gold, US Royalty, Honeydove, Chief, Midnight Masses, Golden Animals, The Shys, Your Vegas, The Electric City, Hot Melts, Angry vs. the Bear, Post War Years, Black Cherry, Goldielocks, Hell City Glamours, DJs Sean Hanratty, Goldielocks, Aisha Roberts & the Shys, Fin, Barron Machat, Electric City, Chris Black, Tom Graham at the Beauty Bar [1-6pm, free, RSVP to westrockssxsw@gmail.com]

    • Todd P presents
      • Ground Control Party with Abe Vigoda (5:30pm), Ponytail (5pm), Ecstatic Sunshine (4:30pm), Vivian Girls (4pm), These Are Powers (3:30pm), Deer Tick (3pm), Rafter (2:30pm), Moi Non Plus (2pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]
      • Adventure (1:30pm), Ill Ease (1pm), Golden Triangle (12:30pm), Purple Rhinestone Eagle (noon) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Little Radio presents
      • White Denim (5:20pm), Restavrant (4:50pm), Phosphorescent (4:20pm), Henry Clay People (3:50pm), Horse Feathers (3:20pm), MAdM (2:50pm), Great Northern (2:20pm), Pity Party (1:50pm), Spindrift (1:20pm), Matt Ellis (12:30pm) at the Red Eyed Fly [free, free bloody marys and beer]

    • Shirts for a Cure presents
      • Bouncing Souls, Dillinger Four, Darkest Hour, The A.K.A.s, Ruiner at Red 7 [free, doors at noon]

    • KOOP Radio's Now Playing Austin and AustinSound.net present Now Playing Austin Sound Day Party
      • Loxsly (4:45pm), Lemurs (4pm), Corto Maltese (3:15pm), Black Before Red (2:30pm,), Oh No! Oh My! (1:45pm), BASIC (1pm), Pop Unknown (12:15pm), Businessman DJs (between sets and at end) at the Creekside Lounge [Now Playing Austin stage, inside, free with RSVP]
      • The Shivers (5:15pm), Mellow Owl (4:30pm), Dana Falconberry (3:45pm), Tom Brosseau (3pm), Fight Bite (2:15pm), The Lovely Sparrows (1:30pm), Ferraby Lionheart (12:45pm), Gina Dvorak (noon) at the Creekside Lounge [AustinSound stage, outside]

    • Dickies Battle
      • The Story Of, 6 Day Battle, Facts on File, Golden Triangle, Holy Hail, Roll the Tanks, The Ferocious Four, The Snake Trap at The Compound (1300 E. 4th St.) [1-6pm, free, free beer and BBQ, live screen printing]

    • Progress Coffee Showcase
      • Aaron Sinclair (of Frank Smith, 9pm), Matthew and the Arrogant Sea (8pm), Beau Jennings (of Cheyenne, 7pm), Mom (6pm), Callers (5pm), J. Tillman (4pm), Meryll (3pm), Motel Motel (2pm), Sarah Jaffe (1pm), Robert Gomez (noon) at Progress Coffee [free]

    • Filter Magazine's Showdown at Cedar Street
      • White Lies (5pm), Razorlight (4pm), Late of the Pier (3:15pm), The Whip (2:30pm), Wild Light (1:45pm), Anya Marina (1pm), Bat For Lashes listening event (noon) at Cedar Street (208 W. 4th) [free, free BBQ noon-1pm, RSVP to rsvp@filtermmm.com]

    • The Levi's/Fader Fort
      • The Tripwire presents Peter Bjorn and John (7:45pm), Tinted Windows (6:45pm), Hatcham Social (6pm), Women (5:15pm), We Have Band (4:30pm), Pains of Being Pure at Heart (3:45pm), Solid Gold (3:05pm), Coupleskate (2:20pm), The Love Language (1:40pm), Kidz in the Hall (1pm), DJs Round Table Knights, The GrooveLayers, Holy Ghost!, Flosstradamus at The Levi's/Fader Fort (1101 E. 5th St.) [RSVP]

    • Type By Type Writer
      • Split Hoof (7:40pm), Flat Car Rattlers (7:10pm), The Somethin' Ain't Rights (6:50pm), Corrinne Rose (6:20pm), That Damned Band (6pm), Lucas Hudgins (5:30pm), Billy Cook (5:10pm), Reid Wilson and his So-Called Friends (4:40pm), Colin Swietek (4:20pm), Woodgrain (3:50pm), Gay Duo (Mexico, 3:30pm), Asakusa Jinta (Japan, 3pm), The Slants (Portland, 2:40pm), Ume (2:10pm), Butcher Bear and Charlie's Roller Coaster Band (1:50pm), The Roller (1:20pm), Seven Black Tornadoes (1pm), Peelander Z (Japan, 12:30pm) at the Typewriter Museum (1306 E. 6th St.) [starts at noon, free, free beer]

    • Ballistic Missile Day Party
      • Clipd Beaks (8:30pm), The Coathangers (8:00pm), Aids Wolf (7:30pm), Crocodiles (7:00pm), Church of the Snake (6:30pm), Phil and the Osiphers (6:00pm), Mathematicians (5:30pm), Anavan (5:00pm), Talk Normal (4:30pm), When Dinosaurs Ruled The Earth (4:00pm), Pterodactyl (3:30pm), Negative Negative (3:00pm), DD/MM/YYYY (2:30pm), Transmography (2:00pm), That Ghost (1:30pm) at 5000's House (2706 South 4th St.)

    • The Center for Art Rock Policy Goes Pop!
      • Bee vs. Moth (6pm), Perfect Pants (5pm), Benko (4pm), Spain Colored Orange (3pm), 3 Fantastic (2pm), Opposite Day (1pm) at Nomad Bar (1211 Corona Dr.)

    • Mile Hi-Fidelity
      • The Overcasters (6:30pm), Dressy Bessy (5:45pm), Born in The Flood (5pm), Young Coyotes (4:15pm), The Photo Atlas (3:30pm), Meese (2:45pm), The Epilogues (2pm) at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm)

    • Spin Magazine presents
      • Echo & the Bunnymen, Hot Leg (Justin Hawkins from Darkness), Black Lips, Glasvegas, Passion Pit, Cut Off Your Hands, DJ sets by NASA and Crystal Method at Stubb's [invite-only]

    • Forcefield PR/Asthmatic Kitty present a SXSW Junk Yard Piznik
      • Bosque Brown (5:30pm), DM Stith (4:40pm), Dent May and his Magnificent Ukulele (3:50pm), Jookabox (3pm), Tune-Yards (2:10pm), Benjy Ferree (1:20pm), Shiny Around the Edges (12:30pm) at Okay Mountain Gallery (1312 E. Cesar Chavez, Ste. B (at Navasota)) [free, free beer, all ages]

    • The Moose Lodge
      • Holographic * Resonance + Italy Records presents Celebration (8:15pm), Pas/Cal (7:30pm), Genders (6:45pm), Indian Jewelry (6pm), Gardens (5:30pm), Silver Ghost (5pm), Terrible Twos (4:30pm), Sugar Coats (4pm), Aran Ruth (3:30pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [in the hall, free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]
      • If I Like It presents FM Campers (6:45pm), Canadacoda (6pm), Outer Spacist (5:15pm), Florene (4:30pm), Magic Lantern (3:45pm), Ducktails (3pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [outside, free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]
      • Nicehouse II presents Nite Jewel (10pm), Silver Pines (9:15pm), Mythical Beast (8:30pm), Silent Land Time Machine (7:45pm), Kurt Vile (7pm), Prince Rama of Ayodhya (6:15pm), Pataphysics (5:30pm), Dirty Wavez (4:15pm) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [in the social quarters, free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]

    • Co-Lab's Eastside Escape - Indie Houston + Free Press Houston Showcase
      • Japanther (9pm), Tambasauro (8:15pm), DD/MM/YYYY (7:30pm), The McKenzies (7pm), Young Mammals (6:30pm), Giant Princess (6pm), Wild Moccasins (5:30pm), Buxton (5pm), The TonTons (4:30pm), Kristine Mills (4pm), Ghormeh Sebazi (3:30pm), Fat Tony/ B L A C K I E (3pm), The Watermarks (2:30pm), Paris Falls (2pm), The Riff Tiffs (1:30pm), News on the March (1pm), Jana Hunter (12:30pm), Welfare Mothers (noon), Future Blondes (11:30pm), Sings (11am), B L A C K I E (10:30am), Muhammid Ali (10am) at Co-Lab (613 Allen St.) [recommended $10 donation, all ages, RSVP]

    • Terrorbird/True Panther/Badical Beats Sick Jamz SXSW Party
      • Girls, Micachu and the Shapes, Lemonade, Rainbow Arabia, Fol Chen, Harlem, Glasser, Tahiti Boy & the Palmtree Family, Anavan, Ty Segall, Afghan Raiders, Hunx & his Punx, No Bunny, The Show is the Rainbow, French Miami at Baby Acapulco's #3 (5610 N. IH35, 2pm-midnight, free, all ages, no RSVP needed)

    • Bloodshot Records SXSW day party
      • Waco Brothers with Rosie Flores (5:45pm), Scotland Yard Gospel Choir (5:15pm), Justin Townes Earle (4:45pm), The Meat Purveyors (4:15pm), Deadstring Brothers (3:30pm), Exene Cervenka (2:45pm), Ha Ha Tonka (2:15pm), Dex Romweber Duo (1:45pm), Charlie Pickett (1:15pm), Andre Williams (12:45pm), Walter Salas-Humara/I'm Not Jim (12:15pm) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [free]

    • Music by the Slice 2009
      • The Von Bondies (6:45pm), Say Hi (6pm), Jason Isbell and the 400 Unit (5:15pm), The Republic Tigers (4:30pm), Rural Alberta Advantage (3:45pm), Alberta Cross (3pm), Ferraby Lionheart (2:15pm), Telekinesis (1:30pm), We Were Promised Jet Packs (12:45pm), Horse Feathers (noon) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
      • Wiretree (12:30, 1:15, 2:00), Still Flyin` (2:45, 3:30, 4:15), Cale Parks (5:00, 5:45, 6:30) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [house stage, free]

    • S X San Jose
      • Alejandro Escovedo Orchestra (8pm), Mark Olson and Gary Louris (7pm), The Mother Hips (6pm), Hill Country Revue (5pm), Suzanna Choffel (4pm), Abalone Dots (3pm), Other Lives (2pm), Those Darlins (1pm), Triple Cobra (noon) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [in the parking lot, free]

    • SXDOJO
      • Thrift Store Cowboys (9pm), Birds and Batteries (7:15pm), Telegraph Canyon (5:45pm), Chatterton (4:15pm), Bad Veins (3:30pm), The Orbans (2pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
      • Kristina Morland (8:30pm), Clint Niosi (8pm), Jennifer Concannon (6:30pm), Bobby Zanzucchi (5pm), The Migrant (2:45pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [inside stage, free]

    • Girls Rock Camp Austin Day Party
      • Adrian and the Sickness (Austin, 6:40pm), The Coathangers (Atlanta, 5:50pm), Hesta Prynn (of Northern State, 5:10pm), Follow that Bird! (Austin, 4:30pm), Rank + File (Austin, 4:20pm), BO-PEEP (Tokyo, Japan 3:40pm), Peggy Sue (Brighton, England 3pm), Fabi Reyna (Austin, 2:45pm) on the upstairs patio at Whole Foods (525 N. Lamar Blvd.) [free]

    • Double Stereo and XO Publicity present
      • Nico Vega (6pm), Loch Lomond (5pm), Dear and the Headlights (4pm), Driver F (3pm) at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [free, all ages]

    • Thru Windows/Canon Records present The Music of Rock Party
      • All Get Out (5pm), Brian Bonz (4pm), Frances (3pm), The Bloodsugars (2pm), TBA (1pm), Russell Huie (noon) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [free, 21+]

    • 8th Impression day party
      • The Raggedy Anns (Seattle, 6:00pm), Bang Camaro (Boston, 4:30pm), Cetan Clawson (Detroit, 3:30pm), State & Madison (Chicago, 2:30pm), Slaves to Gravity (London, 1:30pm), Kim Taylor (Cincinatti, 12:30pm) at Lovejoys [free, free beer, 21+]

    • Consequence of Sound presents Brodown Hoedown
      • The Cringe (4:30pm), The Coathangers (4pm), Blueblood (3:30pm), Catfish Haven (3pm), Gringo Star (2:30pm), Astronautilis (2pm), Titus Andronicus (1:30pm), Black Diamond Heavies (1pm), Sybris (12:30pm), Princeton (noon) at Back Alley Social (303 W 5th St) [free]

    • The Cynics (5:30pm), DT's (4:45pm), Black Hollies (4pm), Muck & the Mires (3:15pm), Choo Choo (2:30pm), Ugly Beats (1:45pm), Hall Monitors (1pm) at Cafe Mundi (1704 East 5th St.)
    • Eat Skull, Kurt Vile, RTFO Bandwagon, Teenage Cool Kids, The Wiggins at 2908 Cole St. [2pm]
    • The Pink Snowflakes (4pm), EE: Environmental Encroachment (2pm) at the 21st. Street CO-OP (707 W. 21st St.)
    • Exemplary Records, MeowPoww Media, Loco Nunca Magazine, Tangled Snark Productions Showcase
      • Phranchyze, American Sharks, The Fever Dreams, Cartright, Opposite Day, Prayer for Animals, +/-, Aristeia, Haunting Oboe Music, Murdocks, Ume, The Sour Notes, Prizzy Prizzy Please, Azeda Booth, Cortez!Cortez!, Frantic Clam at the Parlor [1pm-10:30pm, listed headliner to opener, free, all ages]

    • Danish Dynamite Dayparty
      • The Wong Boys (6:15pm), Murder (5:40pm), Powersolo (5:50pm), Slaraffenland (4:30pm), Tina Dico (3:55pm), Efterklang (3:20pm), Oh Land (2:45pm), 18th Dye (2:10pm), Choir of Young Believers (1:35pm), Snake And Jet's Amazing Bullit Band (1pm), The River Phoenix (12:20pm) at Vogstberger House (1402 E. 2nd St., corner of E. 2nd and Navasota) [free, all ages]

    • Spiderhouse and United States Art Authority present
      • Ninja Sonic (1:10am), So So Glos (12:20am), Bad Credit No Credit (11:40pm), NYC Howl (10:50pm), The Upside Down (10pm), Christian Bland and the Revelators (9:10pm), Coconuts (8:20pm), Black Math Horseman (7:30pm), Earthless (6:40pm), Radio Moscow (5:50pm), Wildildlife (5pm), Spindrift (4:10pm), Hopewell (3:20pm), Lower Heaven (2:30pm) at the United States Art Authority (510 W. 29th St.) [free, all ages]
      • Toronto's Optical Sounds Label Showcase with The Disraelis (Toronto, midnight), The Vandelles (Los Angeles, 11pm), The Hoa-Hoa's (Toronto, 10pm), Shine Brothers (Black Angels side project, 9pm), Planet Creature (Toronto, 8pm), The Renderers (7pm), Brimstone Howl (6pm), Beep Beep (5pm), See Me River (Seattle, ex-Band of Horses, 4pm), Me You Us Them (3pm) at Spiderhouse [main stage, free, all ages]
      • Radioland Murders (9pm), The Tunnels (8:30pm), Terror Pigeon Dance Revolt (8pm), White Rhino (7:30pm), The Weight (7pm), First Communion After Party (6:30pm), Strange Attractors (6pm), The Legendary Tigermen (5:30pm), Wine and Revolution (5pm), Black Nite Crash (4:30pm), Romance (4pm), The Sleepover Disaster (3:30pm), Not in the Face (3pm), Astronaut Suit (2:30pm), Shitty Carwash (2pm) at Spiderhouse [courtyard stages, free, all ages]
      • Shapes Have Fangs (8:30pm), Ripe (7:30pm), Love City (6:30pm), Telepathic Butterflies (5:30pm), Broadfield Marchers (4:30pm), The Orchid Highway (3:30pm), Tiny Light (2:30pm) at Spiderhouse [stage 5, free, all ages]

    • The Boxing Lesson SXSW Day Party
      • Izzy the Eskimo (9:15pm), Gliss (8:30pm), The Boxing Lesson (7:30pm), Hopewell (6:45pm), Wax Fang (6pm), The Upsidedown (5:15pm), The Happy Hollows (4:30pm), Rademacher (3:45pm), Superdrag (3pm), Ovenbirds (2:15pm), Starfucker (1:30pm), The Sleepover Disaster (12:45pm), The Calm Blue Sea (noon) at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.) [free]

    • Music Gym and Neiliyo present Ryan-Nicole Vintage Fashion Show Party
      • Neiliyo (5:30pm), DJ Jon Mata + Ryan-Nicole Vintage Fashion (5pm), L.A.X. (4:30pm), Zeale (3:45pm), Sugar and Gold (SF, 3pm), The Always Already (2:15pm), Bankrupt & the Borrowers (1:30pm), Persian Wars (12:30pm) at the Music Gym (815 East 6th St.) [free, RSVP]

    • Sweden Goes SXSW
      • Loney Dear (5:30pm), Casiokids (4:45pm), Ungdomskulen (4pm), Dag for Dag (3:15pm), The Tiny (2:40pm), The New Wine (2:15pm), Teresa Andersson (1:35pm), Wildbirds and Peacedrums (1pm), Sofia Talvik (12:20pm), Adam Heldring (noon), DJ Dmitry Fyodorov at Habana Calle 6 (709 E. 6th St.) [free]

    • Advanced Alternative Media presents
      • Earthless with special guest J Mascis (5pm), Mi Ami (4:30pm), Burke (4pm), YellowFever (3:30pm), Charles Hamilton (3pm), Crocodiles (2:30), The Mae Shi (2pm), Titus Andronicus (1:30pm), HEALTH (1pm), That Ghost (12:30pm), Parenthetical Girls (12pm) at Habana Calle 6 Annex (708 E. 6th St.) [free, 21+, food and drink first come, first served]

    • Dance Your Face Off! and Fused Magazine present
      • Vega, Damaged Good$, Sydney Confirm, Ishi, Blixaboy, DJ sets by Ocelot, John Bourke (Trash Yourself), DJ Teenage Wolf, Genova, Yeahdef, Schwa, Killtron, Mikey Rodge, TOMMYL33J0N3Z, Whack-A-Tone (Panda Toes) at 2207 Eastside Dr. [noon-8pm, free, free beer for 21+, RSVP to dyfoentertainment@yahoo.com]

    • Musicheals SXSW Charity Party
      • Paul Wall, members of Swishahouse Records, Tha Transmission featuring Cornbreadd from MTV's "Money & Tha Power", Invincible, Y-Love, Diwon & Epryhme of Shemspeed / Modular Moods, Dubtex at the Aces Lounge (6th and San Jacinto) [noon-5pm, benefits Musicheals, if no SXSW badge, RSVP to sxsw@musicheals.org]

    • NahRight and The Smoking Section present The Grand Ole Party of Bootleggers & Tastemakers
      • Special Guest TBA (7pm), Mickey Factz (6:30pm), Brother Ali (6pm), Charles Hamilton (5:30pm), Blu & Exile (5pm), Tanya Morgan (4:30pm), Buff1 (4pm), Curren$y (3:30pm), Blue Scholars (3pm), Black Spade (2:30pm), Nato Caliph (2pm), Rockwell Knuckles (1:30pm), Stormshadow (1:10pm), DJ Trackstar at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free with RSVP]

    • Stem and Leaf Records Day Party
      • The Theater Fire (7:40pm), The Unbearables (6:50pm), Agent Ribbons (6pm), The Bubbles (5:10pm), The Cartographers (4:20pm), Jasper James, (3:10pm), Tiny Animals, (2:30pm), One Hundred Flowers, (1:40pm), Wild Moccasins (12:50pm), Elaine Greer (noon) at 801 Rio Grande St. [free, free beer, all ages]

    • People In A Position To Know Recordings and Olympia All Ages Project day party
      • Muggabears (7pm), Ryan Anderson (6:30pm), Bearsuit (5:45pm), Fishboy (5:15pm), Hot Lava (4:30pm), Hermit Thrushes (4pm), Casper and the Cookies (3:15pm), Ruby Isle (2:30pm), Forever (2:10pm), LAKE (1:30pm), Little Birds (12:50pm), RTB2 (12:20pm), Geoffrey Reacher (11:50pm), Pezzettino (11:30pm) at 1024 E. 44th St. [11am-7pm, free, free beer for 21+ with ID]

    • We Shot J.R. + Gorilla vs Bear Day Show
      • Pre (UK), AIDS Wolf (Montreal), Ducktails (Jersey), Los Llamarada (Monterrey), Nite Jewel (LA), Fight Bite (Denton) at Cherrywood Cafe (1400 E. 38th 1/2 St.) [free]

    • Leisure Tourniquet presents Equinox Mish Mash 2009
      • Space Over Desert (5:30pm), Hello Lovers (4:40pm), Sharon Van Etten (4pm), Fires Were Shot (3:30pm), Zanzibar Snails (2:40pm), Najeeb Sabour (2pm), Venison Whirled (1:30pm), Amputee (1pm) at the Salvage Vanguard Theater [front room, projections by Paul Baker]
      • The Gary (6:20pm), A.Armada (5:40pm), Invincible Czars (5pm), Maserati (4:20pm), Edie Sedgwick (3:30pm), Medications (2:40pm), Tambersauro (2pm), Moons (1:20pm) at the Salvage Vanguard Theater [back room]
      • Le Sexy (5pm) at the Salvage Vanguard Theater [in the lobby]
      • Steve Arceri at the Salvage Vanguard Theater [out front]

    • Untied States, Jon Biz, Higins, Black Hollies, The Homosexuals, Ology at Triple Crown Tattoo Parlor (1157 Chicon St.) [1-6pm]
    • Giant Steps Productions FUSXSW Party Day Two
      • Pack of Wolves (6:50pm), Adai (6pm), Shitty Carwash (5:10pm), Cobretti (4:50pm), The Lepers (3:30pm), Juarez (2:50pm), Watching the Moon (2pm), Unwed Fathers (1:10pm) at Plush

    • Canon Records and Sitcom Serf present Bring Down the house Show
      • Adam Arcuragi, Savoir Adore, The Boy Bathing, Tim Easton, Joe Pug, Inner at location TBA [2-7pm, RSVP only]

    • Old Flame Records presents
      • Dead Confederate (4pm), Twin Tigers (3pm), Mean Creek (2pm), The Winter Sounds (1pm) at the thirsty Nickel (325 E. 6th St.)

    • +1 Records House Party
      • Morning Benders, Illinois, Kenan Bell, Eulogies, THe Postelles, Trainwreck Riders, Let's Wrestle, ShadowScene at the Legendary Hank Sinatra's (2407 Riverside Farms Rd.) [noon-6pm]

    • MyOpenBar.com presents Four Square Punk
      • Dark Meat, The Mae Shi, Pre, PoPo (5-7pm), The Death Set, Mika Miko, Finally Punk, Tyvek (2-5pm), DJ Emily Rabbit at 902 E. Cesar Chavez [free, 4 stages and a bus, bands alternate songs, rollerskating rink with free skate rentals, RSVP]

    • Small Stone Day Showcase
      • Dixie Witch (6pm), Iota (5pm), Tia Carrera (4pm), Sabbath Crow (3pm), Sun Gods In Exile (2pm), Magnet School (1pm) at Room 710

    • Six Shooter Hootenanny
      • Elliott Brood, Jenn Grant, Luke Doucet, Melissa McClelland, NQ Arbuckle, The Wet Secrets at Headhunters [2-5pm]

    • After the Jump Festival house party
      • Superdrag, The Parenthetical Girls, The Pains of Being Pure at Heart, Cause Co-Motion, Blank Dogs, Nite Jewel, Girls, Golden Triangle, US Royalty at 1204 Salina St. [1pm-11pm, free, free beer]

    • Rumblefish and XO Publicity Day Show
      • Nico Vega, Dear and the Headlights, Loch Lomond, Driver F at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [3-7pm]

    • Urban Outfitters Back Lot Performances
      • Chairlift (5pm), Nomo (4pm), Endless Boogie (3pm), Afternoons (2pm), Human Highway (1pm), Mt. St. Helens Vietnam Band (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

    • Lucero Family Picnic
      • Lucero (5pm), Felice Brothers (4pm), Glossary (3:15pm), Fake Problems (2:30pm), Langhorne Slim (1:45pm), The River City Tanlines (1pm), Sam Lowry (12:30pm) at the Dirty Dog Bar (505 East 6th St.) [free]

    • PureVolume presents
      • Conditions (8pm), Closure in Moscow (7:30pm), VersaEmerge (6:45pm), Forever The Sickest Kids (6pm), Anberlin (5pm), NeverShoutNever (4pm), The Scene Aesthetic (3pm) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Music for Listeners
      • Hymns (6:15pm), The Spinto band (5:30pm), Palomar (4:45pm), A Classic Education (4pm), Sky Larkin (3:15pm), special guest (2:30pm), Jay Jay Pistolet (1:45pm), Werewolves (1pm), DJ John Mark of the Earlies (between sets) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

    • The Nervebreakers (5pm), The Transgressors (4pm), Ariel Abshire (3pm), Churchwood (2pm), T.Tex and Out On Parole (1pm), Gina Lee and her Brisket Boys (noon) at Owl Tree Roasting (3421 N. IH 35) [free, free beer]
    • Hombre Libre and Buzz Bands present
      • Harlem Shakes (6pm), Red Cortez (5pm), The Local Natives (4pm), The Shys (3pm), Adam Stephens (2pm), The Mother Hips (1pm), THe Donkeys (noon) at Cheers (416 E. 6th St.) [on the second floor patio]

    • Whoopsy Magazine party
      • Lions (Austin, TX), Red Fang (Portland, OR), Dirty Sweet (San Diego, CA), Gringo Star (Atlanta, GA), Invade Rome, Ladyfinger, Super 400, High Watt Crucifixers, Slough Feg (SF, CA), Lonely H (Seattle, WA), Turbowolf, more, TBA at Trophy's [free]

    • Lose Control
      • The Whip, Le Castle Vania, The Golden Filter, Kill The Noise, Villains, Steed Lord, Nick Catchdubs, Nadastrom, Hollywood Holt, Classixx, Eli Smith, Casiokids, Woodhands, The Republic Tigers, Delta Fiasco, D.R.I., Willy Joy, Max Justus at Canvas (105 E. 5th St. Suite 113) [2pm-2am, 21+, RSVP]

    • Paste/Vanguard/Sugar Hill/Russell Carter Artist Management SXSW Party
      • Indigo Girls (5pm), Sarah Borges and the Broken Singles (4pm), The Bridges (3pm), Death on Two Wheels (2pm), Keep Your Soul: A Tribute to Doug Sahm Press Reception & Listening Party (noon-2pm) at the Belmont (305 W. 6th St.) [Badges and wristbands welcome, RSVP for VIP/industry list to stephanie@vanguardrecords.com]

    • Hammondbeat Records & FunkyBatz Day Party
      • Paolo "Apollo" Negri's & The Hammondbeat Allstars (4:30pm), Paolo "Apollo" Negri's (3:30pm), Flyjack (2:30pm), The Diplomats of Solid Sound (1:30pm) at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [free]

    • Rajiworld and Altworld present
      • Brownout! (5:30pm), Nakia & His Southern Cousins (4:30pm), Suzanna Choffel (3:30pm), Matt Hubbard (2:30pm), Charlie Terrell and The Murdered Johns (1:30pm), Mike Stinson (12:30pm), emcee Miss Polly Parsons at Jovita's (1619 S 1st St.) [inside stage]
      • Edison Chair (5pm), McLemore Avenue (4pm), Billy Harvey (3pm), Willie Nile (2pm), Monte Warden (1pm), The Fireants (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [outside stage, free, donations accepted for Grounded in Music]

    • Paper Boat Music presents
      • WideAwake (6pm), Soldier Thread (5pm), Kacy Crowley (4pm), Tara Holoway (3pm), Jeremy Messersmith (2pm), Bill Harvey (1pm), Molly Venter (noon), Eleisha Eagle (11am) at Big Red Sun (1102 E. Cesar Chavez) [free]

    • International Day
      • Hypernova (Tehran, 6:30pm), We Should Be Dead (Limerick, 5:30pm), Capsula (Bilbao, 4:30pm), The Golden Dogs (Toronto, 3:30pm), PowerSolo (Aarhus, 2:30pm), Bang Bang Eche (Christchurch, 1:30pm), Pedro Menendez (Buenos Aires, 12:30pm) at Agave (415 E. 6th St.)

    • HMS Foolhardy (2:30pm) at Irie Bean Coffee Bar (2310 South Lamar, Suite 102)
    • Jason Kleinberg (from Me 3), Laura Freeman & the Wee Lollies, Mr. Leebot, Adam Levy (of The Bunny Clogs and Honeydogs) at Ruta Maya [3-6pm, $5]
    • Rubydog Music presents TeXchromosome
      • Penny Jo Pullus (7:30pm), Bex Marshall (6:30pm), Chrissy Flatt (5:30pm), Bonny Holmes (4:30pm), Claire Small (3:30pm), Ruthie and The Wranglers (2:45pm), Janine Wilson (2pm), Kate Gaffney (1:15pm), Amanda Cunningham (12:30pm), Carrie Engdahl (11:45am) at Opal Divine's Freehouse (700 W. 6th St.) [free, free beer while it lasts]

    • Burnside Distribution
      • Miss Leslie & Her Juke-Jointers (5:30pm), Redd Volkaert and Friends (4:25pm), Terry Anderson & The Olympic Ass-Kickin' Team (3:35pm), The Refugees (2:35pm), Blind Pilot (1:40pm), Or The Whale (12:50pm), Hillstomp (noon) at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [main stage]
      • Linda McRae (5:10pm), Song Island Review (4:05pm), , Glenna Bell (3:05pm), Audrey Auld (2:15pm), Jackie Bristow (1:20pm), Linda McLean (12:30pm) at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [folk alliance stage]

    • Sin City Social Club - 7th Annual Austin Bash
      • Chuck Mead (BR549), Sarah Borges & The Broken Singles, Pehr Smith Band, Tim Easton, Stone River Boys (feat. Dave Gonzales), Susan Marshall, Shurman, The Deep Vibration, Ian Moore, Austin Hartley-Leonard, Randy Weeks, Mike Stinson, Mother Truckers, Heybale at Maria's Taco Xpress (3600 S. 2nd St.) [noon-9pm, free]

    • The 2nd annual- Best of Texas Piano Rock Day Party
      • Fulton Read (2:30pm), the Campaign (1:30pm), Quiet Company (12:30pm) at the Saxon Pub (1320 S. Lamar) [free, RSVP]

    • D'Addario Day Party
      • Del Castillo, Electric Touch, Girl in a Coma, Mandi Perkins, Lindsay Ell, Amborse, Texhall Broadcast at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [1-6pm, main stage, free]
      • Justin Townes Earl, The Record Life, Angie Mattson, The Tender Box, Ferocious Few, Kate Tucker at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [1-6pm, acoustic stage, free]

    • Hello My Name is Chicago
      • Million $ Mano, Shala., Hollywood Holt, Mic Terror, Nikki Lynette, GLC, Bionic Jive, Pugs Atomz, Willy Joy, Skyler, RTC at Lamberts [noon-5:30pm]

    • Friends of the Parish
      • Miniature Tigers (4:20pm), The Black Fortys (3:30pm), Rachel Goodrich (2:40pm), Young Loves (2pm), David Martel (1:10pm), Manda Mosher (12:30pm) at the Parish [downstairs, free]

    • Polka Dot Dot Dot (7:15pm), French Miami (6:30pm), Sea Horse (5:45pm), Diamond Center (5pm), Treasure Mammal (4:15pm), La Panza (3:30pm), Numerators (2:45pm), Protect Me (2pm) at Karibu (1209 E. 7th St.)
    • MYxYY - My Yard by Your Yard
      • Beat Up and the RGBs (8pm), Saltworth Sundries (7pm), Red Skeleton (6pm), Butcher Bear (5pm), The Dickins (4pm), Hooded Torture Victim (3pm) at 96 Lynn St. [free]

    • Other Music & Dig for Fire Lawn Party
      • Miles Benjamin Anthony Robinson (6pm), These Are Powers (5pm), Wavves (4pm), Marnie Stern (3pm), BLK JKS (2pm), Here We Go Magic (1pm), Dent May (noon) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [tent stage]
      • The Tallest Man On Earth (5:30pm), Laura Gibson (4:30pm), Telekinesis (3:30pm), J. Tillman (2:30pm), Asa (1:30pm), Virgin Forest (12:30pm) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [valley stage, free]

    • Rancho Relaxo/Secret Squirell/Danger Danger present Escapes day 2
      • Popo (7:30pm), Long Legged Woman (7pm), Evangelicals (6:30pm), Quiet Hooves (6pm), Tuneyards (5:30pm), DD/MM/YYYY (5pm), What's Up (4:30pm), Reverse X-Rays (4pm), Ethan Master of the Hawaiian Ukulele (3:30pm), Prince Rama (3pm), EAR PWR (2:30pm), Maps and Atlases (2pm), Psychedelic Horseshit (1:30pm), The Dry Spells (1pm), Prizzy Prizzy Please (12:30pm), Treasure Mammal (noon), Divided Like a Saints (11:30pm), Sievert (11am) at Treasure City (1720 E. 12th St)

    • American Apparel Factory Flea Market
      • DJs Jacob of The Mae Shi (Los Angeles), Bas & Leon of Subbacultcha Magazine (Amsterdam), Tedward of Gaybeach (Brooklyn), Markus with a K (Austin) at the Youthworks Parking Lot (216 E. 4th St.) [11am-8pm, $2 entry, prices start at $4]

    • The Vitamins (7pm), Sugar and Gold (6pm), Motel Aviv (5pm), The Steps (4pm), Through the Trees (3pm), Army Navy (2pm), Hymns (1pm) at Cream Vintage (2532 Guadalupe) [free, free beer]
    • SXPF
      • See Me River (6pm), Odis (5pm), The Orbans (4pm), Sally Crewe (3pm), Caitlin Rose (2pm), Emelo (1pm) at Doc's Motorworks (1123 S. Congress Ave.)

    • The Hearts and the Minds (8pm), Soul or System (7pm), Captain Blackheart (6pm), Show Me Tiger (5pm), Spreewald (4pm), After Midnight Project (3pm), WICKER (2pm), Empire Isis (1pm), The Truth (noon) plus a skate ramp at Emerald City Press (915 North Lamar, across from Cheapo)
    • Moon Jaw Records Day Party
      • Theodore, Southeast Engine, Frontier Ruckus, Monahans, Emily Rodgers at Brave New Books (1904 Guadalupe St. B) [2-7pm, free, free beer]

    • SpaceBySpaceCave
      • DJ Richard Gear (2am), DJ Bill (1am), Mos Jeficit (midnight), Transmography (11pm), Little Stolen Moment/Stanley Roy and his Vice (10pm), Quiet Hooves (9pm), Fiction (8pm), Canopy (7pm), Celebration (6pm), Project Jenny Project Jan (5pm), No Mas Bodas (4pm), Dry River Yacht Club (3pm), Alice Russel (2pm), The Migrant (1pm) at the Space Cave (3109 Walnut Ave.) [free, free drinks, free root beer, mud pit, etc.]

    • Chorizo Approved Records Dayshow
      • Perfect Pants (10pm), Damage Pants (9pm), Babel Fishh and Evak1 (8pm), The Dirty Novels (7pm), Audrey Ryan (6pm), Afuche (5pm), The Serpent's Shadow (4pm), The Cholo Gun (3pm), Esbat (2pm) at Jaime's Spanish Village (802 Red River) [free]

  • Fri. 3/20 [printable friday day shows] [printable friday night shows]
    [friday day pdf] [friday night pdf]

    [night shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)

    • Deathset (11:45pm), Team Robespiere (11pm), Totally Michael (10:15pm), Ninjasonik (9:30pm), Cerebal Ballzy (8:45pm), High Tension Wires (8pm) at Trailer Space [free]
    • In The Red Records Showcase
      • Vivian Girls, Kid Congo and The Pink Monkey Birds, Thee Oh Sees, Intelligence, Christmas Island, TV Ghost, The Strange Boys at Beerland

    • No Age (1am), Mika Miko (midnight), Wavves (11pm), Silk Flowers (10pm), Soft Circle (9pm), Trash Talk (8pm), Pygmylush (7pm), Nick Flanagan (6:45pm), Naked on the Vague (6pm), Sisters (5pm), Finally Punk (4pm), Lucky Dragons (3pm), DSS (2pm) at Club 1808 [outside stage, free]
    • Abe Vigoda (12:30am), Gun Outfit (11:30pm), Kim Phuc (10:30pm), The Hex Dispensers (9:30pm), Infinite Body (8:30pm), Cult Ritual/Total Abuse (7:30pm), Hank IV (6:30pm), Ratas De Vaticano (5:30pm), Pocahaunted (4:30pm), The Goat (3:30pm), Tolsatd (2:30pm) at Club 1808 [inside stage, free]
    • Krum Bums, Complete Control, Pickled Punks, Annihilation Time, Kickstarts, You People at the Broken Neck
    • Trash Talk, Vivian Girls, Annihilation Time on the Lamar Pedestrian Bridge [after 2am]
    • Honky (Austin, TX, 12:15am), Moistboys (members of Butthole Surfers, Dwarves, Queens Of The Stone Age, 11pm), John Biz (Brooklyn, NY, 10pm), Higgins (Brooklyn, NY, 9pm) at the Longbranch Inn [free]
    • The Flash Boys (midnight), Nick Curran's Attitudes (11pm) at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm) [free]
    • Live Music Capitol presents
      • Dan Auerbach (of Black Keys, 3am), Hacienda (2am), TBA (1am), The Vandelles (midnight), Golden Animals (11pm), Ocha La Rocha (10pm), The Flying Eyes (9pm), The Astronaut Suit (8pm) at Bill's Place (3421 E. Cesar Chavez) [free]

    • Todd P presents
      • Dave Longstreth (from Dirty Projectors, tentative, 11:30pm), HEALTH (11pm), Pictureplane (10:30pm), Marnie Stern (10pm), Pterodactyl (9:30pm), Deradoorian (9pm), Tyvek (8:45pm), Silk Flowers (8pm), Mika Miko (7:30pm), Homosexuals (7pm), Garotas Suecas (6:30pm), Japanther (6pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • DubFrequency presents
      • Raekwon, Pacific Division, U-N-I Blu, J*Davey, Mickey Factz, Kidz in the Hall, Hollywood Holt, Mike Posner & the Braintrust, He Say She Say, Dude Royal, Hey Champ, Mike Relm, Million$Mano at Malverde (400B W. 2nd St., 2nd and Guadalupe) [9pm-2am, RSVP]

    • Austin Music + Entertainment party
      • T-Bird And The Breaks (10pm), Loxsly (9pm), The Noise Revival Orchestra Experience (8pm), Built By Snow (7pm) at Jovita's (1619 S 1st St.) [inside stage]
      • Lindi Ortega (10pm), Rattletree Marimba (9pm), The Djembabes (8pm), Wine & Revolution (7pm), Sarah Jarosz (6pm) at Jovita's (1619 S 1st St.) [outside stage, RSVP to party@austinme.com]

    • Human Party Virus 2009
      • Steve Burns & The Struggle (midnight), Jana Hunter (11pm), The Shivers (10pm), TBA (9pm), Jay Crossley vs. David Israel (8pm), Chris Paddock vs. tba (7pm) at the Natrix Natrix House (3222 John Campbell's Trail, 8pm) [free, all ages]
      • TBA (1am), Sister Suvi (12:15am), Bad Credit No Credit (11:45pm), The NY Howl (11pm), TBA (10:15pm) at the United States Art Authority (510 W. 29th St.) [free, all ages]

    • IHeartComix and Jelly NYC present IHeartComix
      • Drop The Lime, The Toxic Avenger, Franki Chan, HEARTSREVOLUTION, Ninjasonik, Totally Michael, Mapei, Juiceboxx, Ocelot, Richard Henry at Texas Niteclub (1142 South Lamar, the old Salvation Army by the Alamo Drafthouse) [10pm-4am, 21+, RSVP]

    • PureVolume presents
      • DJ Prince Terrence (3am), Anberlin (2am), Lights (1am), Glacier Hiking (midnight) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Phranchyze, American Sharks, The Fever Dreams, Cartright, Opposit Day, Prayer for Animals at the Parlor [6pm, free]
    • SXSE presents The Round on Friday
      • Songwriters Laura Gibson, Loch Lomond, Seth Woods, Kate Tucker, Matt Bishop and Tiny Vipers, Slam Poets Andy Buck and Justin Time, Visual Artists Melinda Carter and Karen Tsang at Space12 (3121 E. 12th St.) [7:30-10:30pm, $5-$10 cover and donations accepted]

    • Vine House, Betterluck at Ruta Maya [7-8pm]
    • Queen Ann's Revenge (7:30pm) at Uncle Billy's (1530 Barton Springs Rd.)
    • Scott Jawson presents Lost in Texas SXSW Warehouse Blowout
      • Villains (3am), Steed Lord (2:15am), Heartsrevolution (1:30am), The Golden Filter (12:45am), Anavan (midnight), The Mae Shi (11:15pm), OH SNAP!! & Jen Lasher (10:30pm), French Miami (9:45pm), Garotas Suecas (9pm), Ringo Deathstarr (8:15pm), Harlem (7:30pm), Fiasco (6:45pm), A Faulty Chromosome (6pm), Clip'd Beaks (5:15pm), Tempo No Tempo (4:30pm) at The Burleson Warehouse (4682 Burleson Rd.) [free]

    • Double Stereo and XO Publicity present
      • After Midnight Project (11pm), The Photo Atlas (10pm), Lights Resolve (9pm), Phantogram (8pm) at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [free, all ages]

    • Wide Eyed Booking presents
      • Chris Gates & Gatesville (11pm), Jonathan Terrell (10pm), Whiskey River Revival (9pm), Steven Reynolds Band (8pm), Roadside Graves (7pm), Los Tios del Norte (6pm), Mallory Valentine & Adoniram Lipton (5pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

    • The Cold Sweat Chicago and Thumb Print present A Lot of Deejays
      • Goldenchyld, Kid Cut Up, Tate La Rock, Fishr Pryce, Kool Hersh, Marco Morales, Pickel, Intel, Expo, Teeko, Platurn, hoodie Allen, Scott Matelic, Madadam, host Pugs Atomz at The Lodge (411 E. 6th St.) [7pm-2am, free]

    • Wiretap Music presents Wiretap Covers Compilation CD release party
      • The Botticellis, Maus Haus, Tempo No Tempo, Black Paintings, The Splinters, Evacuee at The Art Project (301 Chicon St., Suite F) [starts at 6pm]

    • Show Lush presents
      • Salvador Duran y Sergio Mendoza at Show Lush's Backyard (1704 Kinney Ave.) [6pm]

    • After Hours Caipirinha Party
      • Los Pirata (Brasil), Nancy (Brasil), Starfucker (EUA), Max Tundra (Reino Unido), Holger (Brasil), Calumet-Hecla (EUA), Pterodactyl (EUA) at the Green Shoelace Garage @ Palm Door (401 Sabine St.) [11:30pm-5am]

    • Bruce Smith Band (Austin), The Alarmists (Minneapolis), White Light Riot (Minneapolis), The Branded Sons (Nashville), The Statesboro Revue (Austin), Sika (Minneapolis) at Parkside (301 E. 6th St.) [starts at 7pm]
    • StayIndie presents SXSI (South By StayIndie)
      • Vyle & Whatzisface (1am), The G.U.U.D. (midnight), N.I.P. - Nothing is Permanent (11pm), Kevin Jack & Augmentally Ill (10pm), The Lady Legacy (9pm), Dante LaSalle (8pm), D. Allie - of United States of Mind (7pm), Chief - of Past Due (6pm), Your Kisses Cause Crashes (4pm), Tempo No Tempo (3pm) at Shiner's Saloon (422 Congress Ave.)

    • Event Journey 50 Band Showcase
      • Dirty Stereo (midnight), Atash (11pm), The Sleepover Disaster (10pm), The Drawing Board (9pm), The Pons (8pm), HMS Foolhardy (7pm), Tim Williams (6pm), Ash Grey and The Girls (5pm), Taylor Davis (4pm), Kym Wyma (3pm), Old Sun (members of Phonograph, 2pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]

    • Seven Starr Artists and SomethingPunk.com present
      • Keegan Dewitt (9:30pm), Tim Williams (8:45pm), Izzy Cox (8pm), The Boy Bathing (7:15pm), The Bones Royal (6:30pm) at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [free, RSVP]

    • Kickin' Out the Cactus Jams with Dave Marsh (from Rolling Stone Magazine)
      • Hammel On Trial (12:10am), Wayne Kramer (of MC5, 11:15pm), Jimmy Lafave (10:20pm), Tony Gilkyson (9:50pm), Eliza Gilkyson (9pm), Slaid Cleaves (8pm), John Wesley Harding (7:30pm) at the Cactus Cafe [free]

    • HUMP! presents Afro-Latin Soul
      • DJs Resinthol & Paco, El Cocinero (percussion) & special guest Ephraim Owens (trumpet) at Plush [free, starts at 10pm]

    • High Five! Party Party! II
      • Built By Snow (1am), The Boxing Lesson (midnight), Gliss (11pm), Whitman (10pm), Hightide Blues (9pm), The Watermarks (8pm), Abby Birds (7pm), DJs Czech One, Ryan Pardey (late) at IONA Handcrafted Books (701 Tillery St., building B) [KTSW stage, inside]
      • Roxy Epoxy and The Rebound (1am), Halloween Town (midnight), The Pons (11pm), Your Kisses Cause Crashes (10pm), Little Fish (9pm), Palomar (8pm), The Seas (7pm), DJs GRRRL Parts, Ceeplus Bad Knives (late) at IONA Handcrafted Books (701 Tillery St., building B) [Sweet Leaf stage, outside, RSVP, code HighFive]

    • The Union Line, Local Natives, The Eastern Sea, Cheon, Here Comes the Gut Wagon at Fast Folks Cyclery (2513 E. 6th St., Suite A) [5pm, free]
    • Invasion of the GoGirls 2 Song Night
      • White Widow (1:45am), Lick (1:30am), Hear Kitty Kitty (1:15am), The Heat Machine (1am), Da Rezarekt (12:45am), Siberia My Sweet (12:30am), We Landed on the Moon (12:15am), Billy Draws Two (midnight), Shelly Knight & The Livin' Dead (11:45pm), The New Up (11:30pm), Annie Sidley (11:15pm), Ginger Doss (11pm), Noelle Hampton (10:45pm), Manda Mosher (10:30pm), Lachi (10:15pm), White Widow (10pm), Kelly Feeley (9:45pm), Tori Sparks (9:30pm), Jayme Dawicki (9:15pm), Bekah Kelso (9pm) at Trophy's [free, 21+]

    • The 10th Annual Texas Rock Fest
      • Hundreds of bands in five clubs and four outdoor stages. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

    • Red Gorilla Music Fest
      • Hundreds of bands in ten venues. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

  • Sat. 3/21 [printable saturday day shows] [printable saturday night shows]
    [saturday day pdf] [saturday night pdf]

    [day shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)

    • Tiny Vipers (3pm), Renderes (2pm), Donkeys (1pm), Eagle Twin (noon), It's Casual (11am) at End of an Ear [free]
    • Mayyors, Rusted Shut, Eat Skull, RTFO Bandwagon at Sound On Sound Records [starts at 3pm, free]
    • Star Fucking Hipsters (7pm), White Witch Canyon (6:30pm), Hex Machine (6pm), Split Hoof (5pm), Easy Action (4pm), Ironclad (3:30pm), Shit City High (3pm), Homicides (2:30pm), Admirals Club (2pm), The Bronze (1pm) at Snake Eyes Vinyl [free]
    • The Bird and the Bee (6pm), The Knux (5pm), Cause Co-Motion (4pm), Suckers (3pm), Tombs (2pm), The Pains of Being Pure at Heart (1pm) at Waterloo Records [free]
    • DD/MM/YYYY, Tempo No Tempo, Rad Racket, The Numerators, Maus Haus, The Murdocks, Anavan, The Dashing Suns, Hermit Thrushes, Sleepy Sun at Trailer Space [free, free beer, starts at 2pm]
    • BLVD (7pm), Nick Curran and the Lowlifes (6pm), TBA (5pm), The Girls (4pm), She Creatures (3pm), The Dixons (2pm), Sons of Hercules (1pm), Diplomats of Solid Sound (noon), The Sonics (autograph signing only, 11am) at Cheapo Records [free instore]
    • The Dogs (5:30pm), Poison Arrows (4:45pm), Black Diamond Heavies (4pm), Dirty Novels (3:15pm), Wild Weekend (2:30pm), Magic Christian (1:45pm), Parallax Project (1pm) at Breakaway Records [free]
    • Freddie Steady's 9th Annual Frontier A Go Go Rock & Roll Hootenanny
      • Love Trucker (8pm), Nervebreakers (7pm), Kenny & the Kasuals (6pm), Magic Christian (5pm), The Freddie Steady 5 with Jenny Wolfe (4pm), The Ugly Beats (3pm), Eve & the Exiles (2pm), Rick Broussard (1pm), Mitch Jacobs Band (noon), Pamela Richardson (11am), MC Beatle Bob at Antone's Records (2928 Guadalupe) [free]

    • Sweet Rot & X! Records presents
      • Tyvek (5:30pm), Human Eye (4:45pm), Blank Dogs (4pm), Terrible Twos (3:15pm), The Pets (2:30pm), Blank Its (1:45pm), Frustrations (1pm) at Beerland [free, 21+]

    • Victim of Time.com Showcase
      • Psychedelic Horseshit (6:15pm), Eat Skull (5:30pm), Intelligence (4:45pm), Digital Leather (4pm), TV Ghost (3:15pm), Woven Bones (2:30pm), Christmas Island (1:45pm), Guinea Worms (1pm) at the Music Gym (815 East 6th St.) [free]

    • Autobus Records presents
      • Mark David Ashworth (7pm), Mellow Owl (6:15pm), Brazos (5:30pm), Callers (4:45pm), The Weird Weeds (4pm), Canopy (3:15pm), The Shivers (2:30pm), The Wooden Birds (1:45pm), Peel (1pm) at Okay Mountain Gallery (1312 E. Cesar Chavez, Ste. B (at Navasota)) [free]

    • Tee Pee Records presents
      • Annihilation Time (6:15pm), Year Long Disaster (5:20pm), The Warlocks (4:30pm), Night Horse (3:40pm), Tweak Bird (2:50pm), Black Math Horseman (2pm) at Club 1808 [inside, free]

    • The Smell presents
      • Bastidas (5:15pm), White Circle Crime Club (4:40pm), The Mae Shi (4:05pm), No Age (3:30pm), Mika Miko (2:55pm), P R O T E C T M E (2:20pm), ANAVAN (1:45pm), Nite Jewel (1:10pm), Crime Novels (12:35pm), Finally Punk (noon) at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [free]

    • Human Party Virus 2009
      • LIMB (7pm), Young Mammals (6pm), Ume (5pm), Jana Hunter (4pm), Woozyhelmet (3pm), Bad Credit No Credit (2pm), Franz Nicolay (1pm), Asa Ransom (noon), Buxton (11am) at Club 1808 [outside, acceptance stage]
      • Tambersauro (7:30pm), David Israel (6:30pm), Wild Moccasins (5:30pm), Moth!Fight! (4:30pm), Michael Jordan (3:30pm), Narreme Vs. Warbler (2:30pm), The So So Glos (1:30pm), Golden Cities (12:30pm), Stalkers (11:30am) at Club 1808 [outside survival stage, free, all ages, enter through the alley between 12th and 13th]

    • Human Party Virus 2009
      • Wood and Felt vs. Convair (5:15pm), Wall with one side (4:30pm), BLACKIE (3:45pm), The Faceless Orchestra (3pm), Moth!Fight! (2:15pm), You(genius) (1:30pm), Warbler (12:45pm), TBA (noon) at Barcelona (209 E. 6th St. in the basement) [free, all ages]

    • Mess With Texas 3
      • The Black Lips (8:20pm), Circle Jerks (7:30pm), Monotonix (6:50pm), Lucero (6:05pm), Thermals (5:20pm), Vivian Girls (4:35pm), Thao Nguyen and the Get Down Stay Down (3:55pm), Cursive (3:10pm), King Khan & the Shrines (2:25pm), Death Set (1:30pm), Cut Off Your Hands (12:50pm), Red Cortez (12:10pm) at Waterloo Park (1301 Trinity St.) [main stage, free, all ages]
      • Kid Sister (8:30pm), Busdriver (8:05pm), B.O.B. (7:40pm), Akron/Family (6:55pm), Soft Pack (6:15pm), Crystal Antlers (5:35pm), THe Bronx (4:55pm), Trash Talk (4:20pm), Japanther (3:45pm), Abe Vigoda (3:05pm), Jason Lytle (2:20pm), Vetiver (1:35pm), Howl (12:55pm), Sleepy Sun (12:15pm), Dono Band (11:50am) at Waterloo Park (1301 Trinity St.) [side stage, free, all ages]

    • FXFYv2.0
      • BGB Trio, Migas, Black Cock, Red Fang, Boxcar Satan, Detroit 7, Jazzus Lizard, Imperial Battlesnake, a gun that shoots knives, Red X Red M, Woodgrain, The Emeralds, Pterodactyl, Droids Attack, Air Traffic Controllers, Sparta Locals, Clint's Clit at the Typewriter Museum (1306 E. 6th St.) [starts at noonish, goes until finished, bands listed headliner to opener]

    • Chromewaves, Aquarium Drunkard, Gorilla Vs Bear, Largehearted Boy, My Old Kentucky Blog and You Ain't No Picasso present Hot Freaks
      • Jeremy Jay (4:30pm), Sebastien Grainger & The Mountains (3:30pm), The Grates (2:30pm), Girls (1:30pm), Real Estate (12:30pm) at Club Deville
      • Amazing Baby (4:30pm), Lemonade (3:30pm), Mason Proper (2:30pm), Roadside Graves (1:30pm), Shilpa Ray & Her Happy Hookers (12:30pm) at the Mohawk [inside stage]
      • Camera Obscura (5pm), Peelander-Z (4pm), Viva Voce (3pm), Vivian Girls (2pm), Jason Lytle (1pm), Harlem (noon) at the Mohawk [outside stage, free, RSVP]

    • Live Music Capitol presents
      • Shine Brothers (6pm), Spindrift (5pm), The Upsidedown (4pm), Lower Heaven (3pm), Shapes Have Fangs (2pm), Hopewell (1pm), The Boxing Lesson (noon) at Bill's Place (3421 E. Cesar Chavez) [free]

    • High Times Presents The 2009 Doobie Awards
      • Priestess (5:15pm), Black Water Rising (3:30pm), Wino (2:30pm), Kim Manning (1:30pm), Age Ov Reason (12:40pm) at Red 7 [stage 2]
      • Year Long Disaster (4:30pm), awards ceremony (4pm), Earthless (3pm), Radio Moscow (2pm), Blower (1pm), Graveyard BBQ (noon) at Red 7 [$15, free beer while it lasts]

    • Birmingham Goes to SXSW - Day Party
      • O + S (5:20pm), Vulture Whale (4:30pm), Kate Taylor Band (3:40pm), Through the Sparks (2:50pm), 13ghosts (2:05pm), Duquette Johnston & the Rebel Kings (1:20pm), The Grenadines (12:35pm), Taylor Hollingsworth (of the Mystic Valley Band) (noon) at the Creekside Lounge [free, 18+, free drinks, swag]

    • Todd P presents
      • Los Llamarada (4:30pm), AIDS Wolf (4pm), Fiasco (3:30pm), The Evaporators (3pm), The Mae Shi vs. Crime Novels (2:30pm), Gun Outfit (2pm), Dirty Beauty Shoppe (1:30pm), That Ghost (1pm), Talk Normal (12:30pm), The So So Glos (noon) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Lawyer 4 Musicians presents
      • The Cool Kids, Kidz in the Hall, Hey Champ, Fatlip (of The Pharcyde), Whatzisface, French Horn Rebellion, DJ White Shadow, DJ Clinton Sparks, host MC Dumbfoundead at Momo's (618 W. 6th St.) [starts at 1pm, free]

    • (iN)Sect Records and Recreational Speculum Design Co. present Beers, Steers and Strippers Next Door
      • Strong Silent Type (Attack Formation, 7:30pm), Har Mar Superstar (6:45pm), California Party Girls (6pm), Tweak Bird (5pm), Non+ (4pm), The Goat (3pm), host The Butcher Bear at Owl Tree Roasting (3421 N. IH 35) [free, free beer]

    • Filter Magazine's Showdown at Cedar Street
      • Rye Rye (5pm), N.A.S.A. (4pm), Flosstradamus (3:15pm), Asobi Seksu (2:30pm), Obits (1:45pm), Chairlift (1pm), Black Gold (12:15pm) at Cedar Street (208 W. 4th) [free, free BBQ noon-1pm, RSVP to rsvp@filtermmm.com]

    • The Levi's/Fader Fort
      • Good Music with Kid Cudi, Big Sean, GLC, Consequence, Really Doe, Tony Williams, Mr. Hudson and special guests (8:30-11pm), Jadakiss (6:45pm), Rick Ross (6pm), Major Lazer (5:15pm), Popo (4:30pm), Maluca (3:45pm), Theophilus London (3pm), Wavves (2:15pm), Blank Dogs (1:30pm), DJs Brick Bandits / Ghetto Division, Nick Catchdubs, Paul Devro (Mad Decent), WE MAKE IT GOOD with Pretty Titty, Chris Devlin, XXXChange & Blaqstarr, Green Lantern at The Levi's/Fader Fort (1101 E. 5th St.) [RSVP]

    • Alternative Press presents
      • 3OH!3, Anberlin, A Rocket to the Moon, Bring Me the Horizon, Drive A, Emarosa, Family Force 5, Fighting With Wire, From Jupiter, Gallows, Hit The Lights, Isles and Glaciers, Lights, Red Car Wire, Sing It Loud, Teenage Bottlerocket, The Maine, The Secret Handshake, The Used at Emo's [inside and outside stages and the annex, starts at noon, free, all ages]

    • Co-Lab's Eastside Escape - Mos Fuk Dupp Day Party
      • The Pons (9:45pm), Gliss (LA, 9pm), The Boxing Lesson (8:15pm), Built By Snow (7:30pm), Shelpa Ray and the Happy Hookers (NYC, 6:45pm), Your Kisses Cause Crashes (6pm), Halloween Town (5:15pm), I Love Math (Dallas, 4:30pm), Boom Boom Box (Dallas, 3:45pm), Sarah Jaffe (Denton, 3pm), Guitars (Houston, 2:15pm), Oh No Oh My (1:30pm), The Upper Echelon (12:45pm), The Blind Pets (noon), Abby Birds (11:20am), Silent Alarm Activated (10:40am), Kaylan Rexer (NYC, 10am) at Co-Lab (613 Allen St.) [recommended $10 donation, all ages, RSVP]

    • Co-Lab's Eastside Escape - New Performances
      • Emcee Eats (11pm), Balls Deep (10:30pm), James Beard (9:30pm), Michael Anthony Garcia (8:45pm), David Waddell (8pm), Daniel Adame (7:15pm), Bunnyphonic (6:30pm), Aisen Chasin (5:45pm), Julia Wallace (5pm), Frank Olsen (4:15pm), Misc. Diskette (3:30pm), Cody Ledvina (2:45pm), Christian Ochoa (2pm), Patrick Doyle (1:15pm) at Co-Lab (613 Allen St.) [inside]

    • 40 Watt Club presents
      • Maserati (6pm), A Armada (5pm), Modern Skirts (4pm), Gentleman Jesse (3pm), Holy Liars (2pm), Still Flyin' (1:10pm), Winter Sounds (12:40pm), Mean Creek (noon) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [outside stage, free]
      • The Dumps (6:30pm), Pride Parade (5:30pm), Twin Tigers (4:30pm), Dead Confederate (3:30pm), Gift Horse (2:30pm), Quiet Hooves (1:40pm), Venice is Sinking (1pm), Dancer vs. Politician (12:20pm) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [inside stage, free]

    • Urban Outfitters Back Lot Performances
      • School of Seven Bells (5pm), Max Tundra (4pm), Rye Rye (3pm), The Chap (2pm), Lemonade (1pm), Telepathe (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

    • PureVolume presents
      • Port O'Brien (7:30pm), Langhorne Slim (6:45pm), Adam Stephens of Two Gallants (6pm), All Spots to Black (5:30pm), Dear & The Headlights (5pm), The Low Anthem (4:15pm), Marc M. Cogman (3:45pm), Lindi Ortega (3pm) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Moshi Moshi vs. Anorak London
      • Solid Gold (4:45pm), Lissy Trullie (4pm), Still Flyin' (3:15pm), Crystal Antlers (2:30pm), Slow Club (1:45pm), Casiokids (1pm) at Lamberts

    • Music by the Slice 2009
      • Flosstradamus (6pm), Jason Lytle (5:15pm), Earlimart (4:30pm), The Rosebuds (3:45pm), Mt. St. Helens Vietnam Band (3pm), The Uglysuit (2:15pm), Deer Tick (1:30pm), The Love Language (12:45pm), Port O'Brien (noon) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
      • Gentleman Reg (12:30, 1:15, 2:00), MC Sweet Tea and da Allysons (2:45, 3:30, 4:15), The Phenomenal Handclap Band (5:00, 5:45, 6:30) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [house stage, free]

    • S X San Jose
      • Fastball (8pm), The Temper Trap (7pm), The Blue Bonnets (6pm), David Garza (5pm), Amy Cook (4pm), Li'l Cap'n Travis (3pm), Bukka Allen (2pm), Amy LaVere (1pm), Allen Oldies Band (noon) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [in the parking lot, free]

    • SXDOJO
      • One Wolf (7pm), The Eaton Lake Tonics (5:45pm), Monahans (4:30pm), The Theater Fire (3:15pm), Deadman (2pm), Or the Whale (12:45pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
      • The Migrant (5:15pm), Bobby Zanzucchi (4pm), Clint Niosi (2:45pm), Kevin Aldridge from Chatterton (1:30pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [inside stage, free]

    • Do512 and Sweet Leaf Tea present The Big One 2009
      • Special guest (10pm), Blue Scholars (9:20pm), Common Market (9pm), BM LINX (8pm), Dead Confederate (7pm), Asteroids Galaxy Tour (6pm), Black Joe Lewis (5pm), Afternoons (4pm), Alberta Cross (3pm), DJ set (2:30pm) at the Do512 Compound (2208 S. Lamar) [RSVP required, free Lone Star and Savvy Vodka/Sweet Leaf cocktails]

    • Leisure Tourniquet presents Equinox Mish Mash 2009
      • The Mysterious H, Celebration (2pm), Sthil (1:30pm), Monokino (1pm) at the Salvage Vanguard Theater [out front]
      • Shilpa Ray and Her Happy Hookers (6pm), The Spaceinvader Orchestra (5:30pm), Gayle Gold (4:40pm), Midnight Masses (4:10pm), Graffiti Monsters (3:30pm), Project Jenny Project Jan (2:40pm), Royal Bangs (2pm), The Noise Revival Orchestra Experience (1pm) at the Salvage Vanguard Theater [back room]
      • Little Stolen Moments (6pm) at the Salvage Vanguard Theater [in the lobby]

    • Coffee? No Pants!
      • Chairlift (5:15pm), Titus Andronicus (4:30pm), Loney Dear (3:45pm), Princeton: (3pm), Harlem Shakes (2:15pm), Wheat (1:30pm), Eli Paperboy Reed & The True Loves (12:45pm), Lights On (noon), host Eugene Mirman at the Red Eyed Fly [RSVP]

    • Rachel Ray presents
      • The Hold Steady, New York Dolls, The Airborne Toxic Event, Ra Ra Riot, Bob Schneider, The Cringe, Edward Sharpe & The Magnetic Zeros, Semi Precious Weapons, The Thermals, John Pringle at Maggie Mae's (6th and Trinity)

    • Side One: Track One and La Snacks present A Blog and A Band
      • Eastern Sea (5:30pm), Birds and Batteries (4:30pm), Middle Distance Runner (3:30pm), Follow That Bird (2:30pm), Maus Haus (1:30pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [outside stage, free]
      • The Always Already (7pm), Midnight Masses (6pm), La Snacks (5pm), The New Wine (4pm), Deastro (3pm), Ume (2pm), Divided Like a Saint's (1pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [inside stage, free]

    • Austin Town Hall Showcase
      • Dressy Bessy (7pm), Pretty & Nice (6pm), Ruby Coast (5pm), Whitman (4pm), Colourmusic (3pm) at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [free, all ages]

    • Slip Productions and Lovitt Records present
      • Milemarker (5pm), Des Ark (4:20pm), Ben Davis and the Jett$ (3:35pm), Auxes (2:55pm), Pygmy Lush (2:15pm), Tight Phantomz (1:30pm), Quieting Syrup (1pm), The Medications (12:30pm), Edie Sedgwick (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [medium stage]
      • Cursive (5:15pm), The Van Pelt (4:15pm), Silver Scooter (3:15pm), Pinebender (2:30pm), The Life and Times (1:45pm), Young Widows (1:10pm), The Poison Arrows (12:35pm), Head of Skulls (noon) at Radio Room (508 E. 6th St.) [big stage, free, no wristband/badge/rsvp needed, all ages]

    • Rwake (5pm), ASG (4pm), Hex Machine (3pm), The Roller (2pm), Seahag (1pm), Music Hates You (noon) at Room 710
    • Audacity, Overnight Lows, Manikin, AM, Love Collectors, The Yolks, Cruddy at the Parlor [free, 2:30-7pm]
    • The Dogs (5:30pm), Poison Arrows (4:45pm), Black Diamond Heavies (4pm), Dirty Novels (3:15pm), Wild Weekend (2:30pm), Magic Christian (1:45pm), Parallax Project (1pm) at Cafe Mundi (1704 East 5th St.)
    • The Authors (2:45pm), Ok City Ok (2pm), The Great Nostalgic (1:15pm), Model UN (12:30pm), Black Panda (11:45am), Many Birthdays (11am) at Uchi (801 South Lamar)
    • Spiderhouse and United States Art Authority present
      • The Pets (11:40pm), Golden Error (10:50pm), Team Robespierre (10pm), The Dirty Novels (9:10pm), The Hall Monitors (8:20pm), Los Coronas (7:30pm), The Higher State (6:40pm), The Urges (5:50pm), The Woggles (5pm), High Tension Wires (4:10pm), The Breakers (3:20pm), Coctail Slippers (2:30pm) at the United States Art Authority (510 W. 29th St.) [free, all ages]
      • Sky Sunlight Saxon of the Seeds (8:45pm), Kid Congo and the Pink Monkey Birds (7:45pm), Drones (6:45pm), Crystal Stilts (5:45pm), Homosexuals (4:45pm), Suecas (3:45pm), The Carrots (2:45pm), Black Hollies (1:45pm), Kingdom of Suicide Lovers (1pm) at Spiderhouse [main stage, free, all ages]
      • Stalkers (9pm), Electric Shadows (8:30pm), Ex-Humans (8pm), Coathangers (7:30pm), Golden Triangle (7pm), Intelligence (6:30pm), Viva l'American Death Ray Music (6pm), Mika Miko (5:30pm), Cause for Applause (5pm), Limes (4:30pm), Golden Boys (4pm), Psychedelic Horseshit (3:30pm), Cause Co-Motion (3pm), Fresh and Onlys (2:30pm), Beets (2pm) at Spiderhouse [courtyard stages, free, all ages]
      • The Upside Down (8:20pm), The Weight (7:30pm), Donkeys (6:40pm), Odawas (5:50pm), Julie Doiron (5pm), NYC Howl (4:10pm), Lovvers (3:20pm), The Legendary Tigerman (2:30pm) at Spiderhouse [stage 5, free, all ages]

    • Hometapes' Friend Island Party
      • Slaraffenland (6:45pm), Peter Broderick (6pm), The Physics of Meaning (5:15pm), Megafaun (4:30pm), Balmorhea (3:45pm), Azeda Booth (3pm), The Caribbean (2:15pm), Matthew and the Arrogant Sea (1:30pm), American Princess (12:45pm), The Low Lows (noon), Sam Amidon (11:30am), plus special perfomances by Slaraffenklang, CYNE, All Tiny Creatures, Stars Like Fleas at 301 Chicon St. (at E. 3rd St.) [free, free beer and food]

    • Double Stereo presents
      • Zlam Dunk (6pm), The Dactyls (5pm), Low Line Caller (4pm), Stereo is a Lie (3pm) at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [free, all ages]

    • Muhhamid Ali, Welfare Mothers, Battle Rifle, Homopolice, Vorvadoss, Manstamp, Sings, Ghettobird at 505 E. 50th St. [starts at 3pm]
    • The Center for Art Rock Policy Bizarre-B-Que
      • Environmental Encroachment (6:30pm), Bee vs. Moth (5:30pm), The Brown Book (4:30pm), Opposite Day (3:30pm), Invincible Czars (2:30pm), Mostly Dead (1:30pm) at the Carousel Lounge

    • Music for Listeners
      • Special guests (6:15pm), Let's Wrestle (5:30pm), Dios (4:45pm), Buttercup (4pm), Laura Marling (3:15pm), Mumford and Sons (2:30pm), Marcus Rubio and the Gospel Choir of Pillows (1:45pm), The Lovely Sparrows (1pm) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

    • The Knuckle Rumbler with RollingStone.com
      • Special Guest TBA (7pm), Theophilus London (6:20pm), Lady Sovereign (5:30pm), King Khan and the Shrines (5pm), Cut Off Your Hands (4:30pm), The Love Language (4pm), Janelle Monae (3:30pm), Ebony Bones (3pm), Throwing Color (2:30pm), Zeale (2pm), Scorpion Child (1:30pm) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free with RSVP]

    • People In A Position To Know Recordings and Olympia All Ages Project day party
      • John Biz/Higgins (6:50pm), Mirah (6:15pm), Polka Dot Dot Dot (5:40pm), Anni Rossi/Lady Lucille (4:55pm), Desolation Wilderness (4:20pm), Golden Boots (3:40pm), Amo Joy (3:05pm), Tara Jane O'Neil (2:30pm), New Science Projects (1:55pm), Everthus the Deadbeats (1:20pm), Blank Tapes (12:45pm), Matt Hopper (12:10pm), Explode Into Colors (11:35am) at 1024 E. 44th St. [11am-7pm, free, free beer for 21+ with ID]

    • Rancho Relaxo/Secret Squirell/Danger Danger Day Show
      • Alyx Pryce w/ Noggin (12:30am), Evangelicals (midnight), Anavan (11:30pm), That Ghost (11pm), This Horn of Afrika (10:30pm), Talk Normal (10:30pm), whats up? (10pm), The Blank Tapes (10pm), Yellow Fever (9:30pm), Spooktober/Jesty Beats (9:30pm), Lemonade (9pm), Theater Fire (9pm), Mellow Owl (8:30pm), Golden Triangle (8:30pm), Grandchildren (8pm), Hurray for the Riff Raff (8pm), Pillow Queens (7:30pm), Prince Rama (7:30pm), Quiet Hooves (7pm), Air Waves (6:30pm), Geoff Reacher (6:30pm), DD/MM/YYYY (6pm), Plutonium Farmers (6pm), Rad Racket (5:20pm), Gary War/PC (5:20pm), Reverse X-Rays (4:40pm), Canadacoda (4:40pm), When Dinosaurs Ruled The Earth (3:20pm), The Have Mercys (3:20pm), Rainbow Arabia (2:40pm), Daniel Francis Doyle (2:40pm), MEDIUMs (formerly Little Mystery Trail) (2pm), The Black (2pm), Hermit Thrushes (1:20pm), Secret Lights (1:20pm), Numerators (12:40pm), Ethan Master of the Hawaiian Ukulele (12:40pm), Fiasco//Grafitti Monsters (noon) at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [free, open to members and qualifying guests. RSVP to rsvpifilikeit@gmail.com]

    • LimeWire/Dualtone/Redeye day party
      • The Deep Vibration (Nashville, TN, 3pm), Howe Gelb (Tucson, AZ, 2:15pm), Peggy Sue (Brighton/London, UK, 1:30pm) at the Longbranch Inn [free]

    • MyOpenBar.com presents Four Square Punk
      • Ponytail, These Are Powers, Pterodactyl, DD/MM/YYYY (6-8pm), Valient Thorr, She Rides, Total Abuse, Team Robespierre, Cerebral Ballzy (2-5pm) at 902 E. Cesar Chavez [free, 4 stages and a bus, bands alternate songs, rollerskating rink with free skate rentals, RSVP]

    • New Granada Records "No-fficial" Showcase
      • New Roman Times (7pm), Zillionaire (6pm), Hankshaw (5pm), King of Spain (4pm), Rec Center (3pm) at the Ginger Man (304 W. 4th St.) [free]

    • The PTS Folk-Punk Party
      • Jackpot, Two Sheds, The Johns, $2 Bash, Grub Dog and the Modestos, Blue Diamond Shine, Danielle French, Kevin Seconds, Kepi Ghoulie, Brother's Lazaroff, Bryce Clifford, Slowtrain, Christian Keifer (43 Presidents project), James Rider at Opal Divine's Freehouse (700 W. 6th St.) [11am-7pm]

    • Yard Dog presents
      • The Blue Aeroplanes (6pm), Nicholas Tremulis Orchestra (5:15pm), Jon Langford (4:30pm), Deano Waco with members of the Meat Purveyors (3:45pm), The Silos (3pm), Freedy Johnston (2:15pm), Savage Trip (1:30pm), Diego's Umbrella (12:45pm), Tim Easton (noon), Jad Fair (11:30am), The Victor Mourning (11am) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.)

    • Casa de Gallo Day Party
      • Local Natives (9pm), 100 Flowers (8pm), The Unbearables (7pm), Bolt (6pm), Something Fierce (5pm), News on the March (4pm), Tiny Animals (3pm), Wild Moccasins (2pm), Elaine Greer (1pm) at Casa de Gallo (2604 Diaz St.) [free]

    • Stereofame presents
      • Alyse Black, Betterluck, The Age of Rockets, The Lings, Vine House, Mere at the Vortex (2307 Manor Rd.) [1-6pm, free, free food, free drinks]

    • Flying Dog Day Party
      • Game Rebellion (Brooklyn, 5:00pm), Turbowolf (UK, 4:00pm), The Redwood Plan (Seattle, 3:00pm), Militant Babies (Austin, 2:00pm), Cubismo Grafico Five (Japan, 1:00pm) at Lovejoys [free, free beer, 21+]

    • Event Journey 50 Band Showcase
      • The Union Trade (8pm), Jets Under Fire (7pm), Loquat (6pm), Household Names (5pm), Leatherbag (4pm), The Channel (3pm), Golden Bear (2pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]

    • Annie Street Arts Collective Day Show
      • Prince Rama (Boston, MA), Someday Parish (ATX), Warren Jackson Herne (Denton, TX), The Theater Fire (Ft. Worth, TX), Dry River Yacht Club (Tucson, AZ), Clay Nightingale (San Marcos, TX), Some Say Leland (ATX), The Ron Scott Practice (ATX) at 811 West Annie St. [3-10pm, free beer while it lasts]

    • Reggies Chicago Showcase
      • The Gay Blades (NY), Wax Fang (KY), Death To Anders (L.A.), Hey Champ (Chi), Blueblood (Chi), Bitter Wigs (Chi), Joe Pug (chi), TafkaVince & Lauren (Chi), Chaperone (Chi), A Whiskey A Dance (FL) at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm) [noon-7pm, free, free beer, free swag]

    • Lose Control
      • Treasure Fingers, Miami Horror, Evil Nine, All The Saints, Franki Chan & Toxic Avenger, Wallpaper, Vega, Jackbeats, Futurecop, AC Slater, Trashyourself, Totally Michael, Norrit, Iggybaby, Big Stereo DJs, DRI, Flashmen at Canvas (105 E. 5th St. Suite 113) [2pm-2am, 21+, RSVP]

    • Mojo's Mayhem
      • Mojo Nixon (5:20pm), Dash Rip Rock (4:25pm), Andre Williams (3:30pm), James McMurtry (2:35pm), Jon Dee Graham (1:40pm), The Mighty Stef (12:45pm), Stone River Boys (11:50am), Twang (10:55am), Allen Oldies Band (10am) at the Continental Club [free]

    • Twangfest and KDHX present
      • Eli "Paper Boy" Reed and the True Loves (5pm), John Paul Keith and the One Four Fives (4pm), Slaid Cleaves (3pm), Exene Cervenka (2pm), Waco Brothers (1pm), Ha Ha Tonka (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [indoor stage]
      • The Deep Vibration (5:30pm), John Henry and the Engine (4:30pm), Brothers Lazaroff (3:30pm), Magnolia Summer (2:30pm), Steve Dawson (of Dolly Varden, 1:30pm), Romantica (12:30pm), Otis Gibbs (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [outdoor stage, free, invite-only, details here]

    • South X Uncorked
      • Tom Gillam (9:45pm), Penny Jo Pullus (9pm), Bex Marshall (8:15pm), Ferraby Lionheart (7:30pm), Jason Vaughn (6:45pm), Willem Maker (6pm), Twilight Hotel (5:15pm), Johnny Goudie (4:30pm), Eric Hisaw (3:45pm), Rick Smith (3pm), Little Pink (2:15pm), Jesse Woods (1:30pm), Larkin Grimm (12:45pm), Chris Chism (noon) at Uncorked Tasting Room and Wine Bar (900 E. 7th St.) [free, free beer]

    • FunkyBatz presents Papa Mali and friends Spring BBQ and Fundraiser
      • Papa Mali and friends (5pm), Topaz and Mudphonic (4pm), Greyhounds (3pm), The Rooster Blues (2pm) at Kenny Dorhams' Backyard (1106 E. 11th St., 3 blocks east of I-35, next to the Victory Grill) [$5, kids 12 and under free, ]

    • New Singer/Songwriters from Brazil Dayparty
      • Cassim & Barbaria, Kristoff Silva, Erika Machado, Stephanie Toth, Tita Lima at the Central Presbyterian Church (200 E. 8th St.) [2pm]

    • Cactus Cafe's Songwriters showcase
      • Graham Weber, Gurf Morlix, Slaid Cleaves, Ray Bonneville, Eleisha Eagle, Rocket Boys, Sara Jarosz, Leatherbag, Matt The Electrician, Southpaw Jones at the Cactus Cafe [2pm, free]

    • Friends of the Parish II
      • The Antlers (5:20pm), NOMO (4:20pm), Emily Grace & Matthew Gardner (3:20pm), Yearbook Pictures (2:20pm) at the Parish [downstairs, free]

    • Hideout Music Showcase
      • Chase Holbrook (5pm), Andrew Stone (4pm), Trey Brown (3pm), Julia (2pm), Jackie Rae (1pm), Metacoustic (noon), Jeff Moon (11am), Jack Higgins (10am) at the Hideout (617 Congress Ave.)

    • FXNC: Free By No Cover
      • Jane Bond(12:15am), Ethan Azarian (11:15pm), Adam Carrol (9:45pm), Beaver Nelson (8:15pm), Troy Campbell (6:45pm) at Flipnotics [inside]
      • Lee Barber (10:30pm), Romantica (9pm), Scrappy Jud (7:30pm), Ben Mallott (6pm), Dana Falconberry (5pm), Danny Malone (4pm), Elisa Ferrari (3pm), John Lilly (2pm), Tiny Tin Hearts (1pm), Sister Suvi (noon), Chris Brecht (11am) at Flipnotics [outside, free]

    • Decon presents SBTVC @ SXSW
      • Cerebral Ballzy, Izza Kizza, Vivian Girls, Ninjasonik, Alize at the Scoot Inn [2-6pm, free]

    • American Apparel Factory Flea Market
      • DJs Tedward of Gaybeach (Brooklyn), Dulce Fernandez of Sensacion (Monterrey), Lucy of Naked on the Vague (Sydney), My Little Soundsystem (Amsterdam), Danny E (Monterrey) at the Youthworks Parking Lot (216 E. 4th St.) [11am-8pm, $2 entry, prices start at $4]

    • Vinyl Entertainment presents Party to the End
      • Phantogram, Solid Gold, Buddy, The Story Of, Clipd Beaks, DJ set by Play N' Skillz at The Compound (1300 E. 4th St.) [1-7pm, 21+, RSVP to rsvp@vinylentertainment.com]

    • SXPF
      • The Lemurs (6pm), The Burning Hotels (5pm), The Record Life (4pm), Restaurant (3pm), The Steps (2pm), Hightide Blues (1pm) at Doc's Motorworks (1123 S. Congress Ave.)

    • Bigfoot Party
      • Bubbles (8pm), C Tezz and the Allstars (7pm), 999 Eyes Freakshow (6pm), you and Me (5pm), Notorious HEB (4pm), WICKER (3pm), Terp 2 It (2pm), Peelander Z (1pm), Spreewald (noon), plus a skate ramp with No Comply skateboarders throughout the day at Emerald City Press (915 North Lamar, across from Cheapo) [free admission, $5 suggested donation to benefit Zephaniah CDC and Anthropos Arts]

    • SpaceBySpaceCave
      • Purple Rhinestone Eagle (10pm), chang chang (9pm), Forever (8pm), The Show is the Rainbow (7pm), Magic Marsh (6pm), Ganglion (5pm), Foot Patrol (4pm), Lillie Ruth Bussey (3pm), Ginsuwives (2pm), Am Architect (1pm) at the Space Cave (3109 Walnut Ave.) [free, free drinks, free root beer, mud pit, etc.]

    • Press Here & JamBase present The Garden Party
      • Dirty Projectors (Brooklyn, NY), Melissa Auf der Maur (Montreal, QC), Laura Marling (London, England), The Soft Pack (San Diego, CA), Wild Beasts (Leeds, England), Chief (Brooklyn, NY), Diane Birch (Portland, OR), Jeremy Jay (Los Angeles, CA), Moriarty (Paris, France), Frank Fairfield (Los Angeles, CA) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [noon-8pm, RSVP by emailing your name and affiliation to events@pressherepresents.com]

    • The Black Label Bike Club Austin Chapter presents Death By Bike Fest
      • Bands, beer and bike games at a location to be announced on Myspace - add Brown Star Racing Team to be notified [starts at 2pm]

  • Sat. 3/21 [printable saturday day shows] [printable saturday night shows]
    [saturday day pdf] [saturday night pdf]

    [night shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)

    • Soviet (9pm), Vorvadoss (8:15pm), Embolization (7:30pm) at Snake Eyes Vinyl
    • Chaos in Tejas presents
      • Special guest (12:45am), Annihilation Time (midnight), Trash Talk (11:15pm), Iron Age (10:30pm), Kim Phuc (9:45pm), Gun Outfit (9pm), XYX (8:15pm) at Beerland [$5, 21+]

    • Posi Productions presents End of SXSW Bash
      • Hat Talk (LA), Thou (La.), Turboslut (DC), TeenageCoolKids, Cult Ritual (FL), Young Widows (KY), My Disco (Au), Pygmy Lush (VA), more at the Broken Neck

    • Black Diamond Bay (Montreal, PQ, midnight), The Juggs (Brooklyn, NY-Jaleel From TV On The Radio/Kareem from El-P's band, 11pm), Juarez (Phoenix, AZ, 10pm), Ratking (Austin, TX-members of Made Out Of Babies & Gorilla Biscuits, 9pm), Whorehound (Houston, TX, 8pm) at the Longbranch Inn [free]
    • Live Music Capitol presents
      • Cartright (midnight), Gringo Star (11pm), Golden Animals (10pm), The Tunnels (9pm), Y (8pm), Christian Bland and the Revelators (7pm) at Bill's Place (3421 E. Cesar Chavez) [free]

    • Todd P presents Woodsist Records Party
      • Wavves (11pm), Crystal Stilts (10:30pm), Woods (10pm), Eat Skull (9:30pm), Thee Oh Sees (9pm), Blank Dogs (8:30pm), Psychedelic Horseshit (8pm), Cause Co Motion! (7:30pm), Kurt Vile (7pm), Christmas Island (6:30pm), The Fresh & Onlys (6pm), Ganglians (5:30pm), Real Estate (5pm) at Ms. Bea's (1104 E. 6th St.) [free, all ages]

    • Vice Saves Texas
      • Wavves, Obits, Annihiation Time, Titus Andronicus, DJs Jared "Hondo" Swilley (of Black Lips) and Travis Keller (of Buddyhead) at 311 E. Trinity St. [midnight-6am]

    • Human Party Virus 2009
      • Bad Credit No Credit (12:30am), Spider Problem (11:45pm), Asa Ransom (11pm), The Mathletes (10:15pm), Low Red Center (9:30pm) at the Carousel Lounge [free, all ages]

    • IHeartComix and Jelly NYC present Mad Decent
      • Diplo, Switch, Po Po, Maluca, DJ Sega / Brick Bandits, Radioclit, Toadally Krossed Out, XXXchange, Rye Rye, Toy Selectah at Texas Niteclub (1142 South Lamar, the old Salvation Army by the Alamo Drafthouse) [10pm-4am, 21+, RSVP]

    • imeem After Hours
      • super-secret special guest, King Khan and the Shrines, DJ sets from Klever, Felix Cartal, Bird Peterson, Boogaloo Shampoo, Jonathan Toubin at the Green Shoelace Garage @ Palm Door (401 Sabine St.) [midnight-5am, free, RSVP]

    • PureVolume presents The Future of Music with Future Sounds
      • DJ Kissy Sellout (3am), Edward Sharpe & The Magnetic Zeros (2am), Enter Shikari (1am), Iglu & Hartly (midnight) at the PureVolume House (2nd and Trinity) [free, RSVP]

    • Bemba Entertainment presents
      • DJ Trillbot (1:15am), Hard Proof Afrobeat (12:30am), Capitol (11:30pm), The Batikum (10:30pm), La Guerrilla (9:30pm), The Executive Life (8:30pm) at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [$5]

    • URB Magazine presents
      • KeysNCrates, Amanda Diva, special guests at Malverde (400B W. 2nd St., 2nd and Guadalupe) [9pm-2am]

    • SXSE presents Engine Room
      • Giant City Sextet at Space12 (3121 E. 12th St.) [9pm-12am, free]

    • Runs With Scissors presents
    • Wide Eyed Booking presents
      • Hobble (11pm), Al Shire & the Henchmen (10pm), Philo Beteaux (9pm), Taxi (8pm), Superzero (7pm), Happy Hour (6pm), Klink (5pm), Black Queen Speaks (4pm), Doug Lambert (3pm), Vince Cook (2pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

    • Local Escape
      • That Damned Band, Rob Jewett Trio, Electric Mountain Rotten Apple Gang at the Hole in the Wall

    • Hamell on Trial (9pm), Paul K. (8pm), Hillary York (7pm) at Uncle Billy's (1530 Barton Springs Rd.)
    • Mason Proper, Agent Ribbons (CA), The Sleepover Distaster (CA), Motel Motel (NY), The Forms (NY) at the Parlor [free, 8pm]
    • Eleisha Eagle, The Rocketboys at the Cactus Cafe
    • The Boy Bathing (9pm), Federal! State! Local! (8pm), Electric Toy Danger (7pm), Maryann And the Shaky Hands (6pm), The Flaw and the Prophet (5pm) at Lovey's Loot (8650 Spicewood Springs Rd. Suite 107)
    • Seven Starr Artists and SomethingPunk.com present
      • The Summer Set (9:30pm), TV/TV (8:45pm), Throwing Color (7:55pm), Big Surrender (7:10pm), Belmez (6:25pm), Dose of Adolescence (5:40pm) at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [free, RSVP]

    • Invasion of the GoGirls
      • Sunspot (1:35am), God-des & She (12:45am), Adrian and the Sickness (11:55pm), 3 Kisses (11:20pm), Valerie Orth (10:45pm), Spare Parts (10:10pm), Victoria & Zeta Five (9:35pm), Alyse Black (9pm) at Trophy's [free, 21+]

    • The 10th Annual Texas Rock Fest
      • Hundreds of bands in five clubs and four outdoor stages. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

    • Red Gorilla Music Fest
      • Hundreds of bands in ten venues. I don't have time to list it all, please check out the schedule here. All shows are free.

  • Sun. 3/22 [printable sunday day shows] [printable sunday night shows]
    [sunday day pdf] [sunday night pdf]

    [day shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)

    • Wooden Birds (Andrew Kenny from American Analog Set, 4pm), Frank Fairfield (3pm), Powell St. John (2pm) at End of an Ear [free]
    • Horton Brothers' "Roots Matinee" (4pm), The Bad Rackets (3pm), The Sore Losers (2pm), The Love Me Nots (1pm), Anamieke Quinn (noon) at Cheapo Records [free instore]
    • Robert Earl Hardy Book Signing "A Deeper Blue: The Life And Music Of Townes Van Zandt" (5pm), Steve Carter (4pm), Andy White (3pm), Bianca DeLeon (2pm), Radoslav Lorkovic (1pm) at Antone's Records (2928 Guadalupe)
    • Easy Action, Me vs. Everybody at Room 710 [5pm]
    • AwthumFetht 4: Celebr8 Anti-H8
      • machinedrum (Brooklyn, NY, 9:15pm), DJ Jaunty + Gal Pal (8:45pm), Nanobangbang (8pm), SHAMS (7:15pm), Gayle Gold (6:30pm), Pahn Zhram (5:45pm), Reverse X-Rays (5pm), No Mas Bodas (4:15pm), V C CHLDKRFT (3:30pm), MEDIUMs (2:45pm), Floating Throne/DJ Lobstertail (2pm), DJs Mike Ruiz, Ben Aqua, TJ Laserphone, 50635415 (in between), visuals by Tommyboy, Chad A, Totally Wreck Production Institute at Co-Lab (613 Allen St.)

    • Panache Hangover Beerland Party
      • Yellow Fever (6:50pm), Garotas Suecas (5:40pm), That Ghost (4:30pm), Champagne Champagne (3:20pm), Aids Wolf (2:30pm), PRE (1:30pm) at Beerland [on the stage]
      • When Dinosaurs Ruled the Earth (7:25pm), Mika Miko (6:15pm), Crocodiles (5:05pm), Past Lives (3:55pm), Crime Novels (3pm), The Mae Shi (2pm), Golden Triangle (1pm) at Beerland [on the floor, doors at noon, free]

    • Austin Art Garage, Lone Star Beer and Sweet Leaf Tea presets Art Rock City
      • Out From Animals (6pm), Pop Unknown (5pm), Magnet School (4pm), The Boxing Lesson (3pm), Crash Gallery (2pm), Gliss (1pm) at Austin Art Garage (2200 S. Lamar Blvd., behind Strut)

    • 512 Brewing and Lovejoys present
      • Crank County Daredevils, Hug, Maelstrom, Shed Alfred, Zero Skills, Black Eyed Vermillion, Heart and Soul Soundsystem at Lovejoys [free, free beer]

    • Rajiworld presents Shades of Blu
      • Matt Hubbard (6pm), Emile Millar (5pm), Billy Harvey (4pm), Suzanna Choffel (3pm), Nakia (2pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]

    • Sinner's Brunch Extravaganza
      • Woodsboss (3pm), Honey Bread (2pm), Nick Curran & the Low Lifes (1pm), Brothers Lazaroff (noon), Jo's House Band (11am) at Jo's Coffee (1300 S. Congress)

    • Full Moon SXBarn Dance
      • Gary Nicholson, Ray Bonneville, Katzenjammer, Randy Weeks, Chris Wall, Ruby Jane, Leeann Atherton, Stop the Truck at 3600 S. 2nd St. [2pm]

    • The New Movement's Comedy for Breakfast
      • Music - We Landed on the Moon (2pm), Comedy - Chuck Watkins (1:50pm), Chris Trew (1:40pm), Honest to God (1:20pm), Joel Keith (1:10pm), Mick Ramirez (1pm), Fred Bothwell (12:30pm), Honest to God (noon) at Spiderhouse

    • Squidbucket (8pm), Fever Dreams (7pm), Perfect Pants (6pm), The El Paso Heist (5pm), Condiment Sandwich (4pm), Rook (3pm) at Custom Tattoos from the Soul (516 E. 6th St.)
    • Captain Blackheart (4pm), The Drills (3pm), Triple Cobra (2pm), Spreewald (1pm), Kabelli school band (noon) plus a skate ramp at Emerald City Press (915 North Lamar, across from Cheapo)
    • SpaceBySpaceCave
      • Running Wires (8pm), Sharon Van Etten (7pm), Elizabeth Devlin (6pm), The Bee Team (5pm), McMercy Family (4pm), Weird Weeds (3pm), Theater Fire (2pm), Clint Niosi (1pm) at the Space Cave (3109 Walnut Ave.) [free, free drinks, free root beer, mud pit, etc.]

  • Sun. 3/22 [printable sunday day shows] [printable sunday night shows]
    [sunday day pdf] [sunday night pdf]

    [night shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)

    • The Fuzz Club
      • The Cynics, The Urges, The Higher State, DJ Sue, DJ Greg at the Scoot Inn [9pm]

    • Radar Recordings and Giant Steps Productions presents Goodbye South-By
      • Pelican (12:30am), Wolves in the Throne Room (11:45pm), Tombs (11pm), Constants (10:15pm), Caspian (9:30pm), Junius (8:45pm), Adai (8pm), Pack of Wolves (7:15pm), Irepress (6:30pm), Battlefields (5:45pm), Calm Blue Sea (5pm) at Red 7 [$10, $5 with badge]

    • Pocket FishRmen, Unicorn Magic, Jazzus Lizard at Room 710
    • Pickled Punks, Krum Bums, Kickstarts, Me vs. Everybody at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm) [6pm, 21+]
    • Alejandro Escovedo & friends
      • Alejandro Escovedo (midnight), Chuck Prophet (10:45pm), Mad Juana (9:45pm), Danny Michel (9pm), Grady (8pm), Nic Tremulis (7pm), Mario Escovedo (6pm), The Tall Boys (5pm) at the Continental Club

    • Woodstock 40th Anniversary Tribute woth Tia Carrera, David Garza, Nakia, Suzanna Choffel, Darin Murphy, Bill Anderson, Miss Rae, Slow Train, Matt Hubbard, Mario Matteoli, Superego All Stars, more at the Hole in the Wall
    • J Dub Allstars Showcase
      • Krash Karma (formally Suicide Holiday, (1am), Street Light Suzie (midnight), One Eyed Doll (11pm), Year of the Dragon (featuring dirty Walt Kibby of Fishbone, 10pm), The Ta Ta Destroyers (9pm), Venomous (8pm), The Money Notes (7pm), The Baseline Bums (6pm), Filthy American (5pm), Mercy Blue (4pm) at Headhunters [main stage]
      • The Staxx Brothers (10:30pm), The Elevaters (9:30pm), Down North (8:30pm), Tim Palmieri (7:30pm), Adam Stern (6:30pm), Chris Poage (5:30pm) at Headhunters [patio stage]

    • SX Recovery Party
      • Aloft in the Sundry (10pm), The Soldier Thread (9pm), Blowing Trees (8pm), Venus Fixer (7pm), The Ferocious Few (6pm), The Dry Season (ATX) and more at the Aces Lounge (6th and San Jacinto)

    • Event Journey 50 Band Showcase
      • Spin Alley (11pm), Mothers Anger (10pm), She Sir (9pm), Anthony De Los Santos (8pm) at Blu Cafe (360 Nueces St.) [free]





  • Mon. 3/23

    • Dexter Romweber Duo (of Flat Duo Jets), Kid Congo and the Pink Monkey Birds, Aaron Blount and Band (Knife in the Water) at the Mohawk [+]
    • Knock Out, Johnny Hootrock, Blue Voodoo, Michael Holt & the Trophy 500 at Emo's [+]
    • Plutonium Farmers at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+]
  • Tue. 3/24

    • Deskonocidos, Sacred Shock (tour kick-off), Serious Tracers, Night Siege at Club 1808 [+]
    • Scars and Stripes at the Broken Neck [+]
    • Vital Remains, Gigan, Predominant Mortification, Disfigured at Emo's [+]
    • Magic Jewels, Ethan Master of the Hawaiian Ukulele, Boyhood at the Beauty Bar [+] [9pm, free, 21+]
  • Wed. 3/25
  • Thu. 3/26

    • Pataphysics, Cry Blood Apache at Emo's [+]
    • Whitman, Frantic Clam, The Great Nostalgic, The Bubbles at the Mohawk [+]
    • Capital Scam, CLR, Molotov Compromise, Black Market Syndicate, DJ Mike Hooker at Red 7 [+]
    • Burn Heavy at Room 710 [+]
    • Two Hoots and A Holler at Trophy's [+]
  • Fri. 3/27

    • The Dicks, World Burns To Death, Masshysteri, You People, Shootin Pains (8pm) at Room 710 [+]
    • Masshysteri (Sweden), Mammoth Grinder, Porkeria at Club 1808 [+] [early show, 7pm]
    • Ten Pounds to the Sound presents Frank Gratkowski (Germany, reeds), solo and in collaboration with Kurt Johnson (double bass) and Chris Cogburn (drumset) at the Salvage Vanguard Theater [+] [8pm, $8-$15 sliding scale]
    • Shapes Have Fangs, Cause for Applause, Gospel Truth, A Giant Dog at Emo's [+] [inside]
    • Tribute Band Marathon with The Orgasm Addicts, Big Mess, Barracuda, A Joy Division Cover Band, The Black Squeeze, The Costellophones, The Lowelies at Emo's [+] [outside]
    • High Watt Crucifixers, The Hoodrats, Devil Rides at Red 7 [+] [late show, outside]
    • Karaoke Apocalypse at Red 7 [+] [inside]
    • The Cabaret (final show) at Red 7 [+] [early show, 5pm]
    • T-Bird and the Breaks, Afrofreque at the Mohawk [+]
    • Night of 1000 Stevies at Club Deville [+]
    • Chris Cornell at Stubb's [+] [outside]
    • The Twilight Broadcast, Courier at Stubb's [+] [inside]
    • The Skunks at the Continental Club [+]
    • One Pin Short, Benny Versus the Beast at Flamingo Cantina [+]
    • El Paso Heist, We Werewolves at Trophy's [+]
  • Sat. 3/28

    • Masshysteri, The Strange Boys, The Hex Dispensers at Beerland [+]
    • Pocket Fishrmen, Crapulence at Red 7 [+]
    • Baby Got Bacteria, Brass Ovaries Pole Dancers, Churchwood, Opposite Day at Emo's [+] [late show, inside]
    • Stick To Your Guns, Shai Hulud, In Fear & Faith, Stray From The Path, Katsumoto, No Bragging Rights at Emo's [+] [early show, doors open at 3pm, outside]
    • The Seas (CD release) at the Mohawk [+]
    • HOD (CD release), Mala Suerte, Hammer Whore, Disfigured, Butchered Saint at Room 710 [+]
    • Kon Karne's Butcher Shop with the Bear - Electric Funk at Rio Rita Lounge (1308 E 6th St.) [+]
    • Filastine, DJs Chesley Allen & Sarah King of GadjoDisko at the Salvage Vanguard Theater [+] [9pm]
    • All Access 2009: ACC's 35th birthday bash with Skyrocket, more bands TBA at ACC Eastview Campus (3401 Webberville Rd.)
    • Full Service at Flamingo Cantina [+]
    • Bridges and Blinking Lights, Distant Second, American Werewolf Academy at Trophy's [+]
    • Howie Day, Nick Zuber at Stubb's [+]
  • Sun. 3/29

    • Bankrupt & the Borrowers (video release), Follow That Bird! at the Mohawk [+]
    • Blue Voodoo, Trophy 500s, Deuce Coup at Beerland [+]
    • TXRD After Party with Roger's Porn Collection at Room 710 [+]
    • Fritz Lang's Siegfried with live original score by The Calm Blue Sea at the Alamo Drafthouse - Ritz Theater (downtown, 320 E 6th St.) [+] [7pm, more info here]




  • Mon. 3/30
  • Tue. 3/31

    • Neko Case, Middle Cyclone, Shearwater at Stubb's [+]
    • The Tanks, Heartsexplode, The Happen-Ins at Emo's [+]
    • Austin Comedy Trainwreck at Beerland [+]
    • Melodic Drifters at Room 710 [+]
  • Wed. 4/1

    • Leonard Cohen at the Long Center (701 W. Riverside Dr.) [+]
    • Klub Sin - April Ghoul's Day with The Henchmen (LA), Pickled Punks at Red 7 [+]
    • Zenith Fuzzbomb at Beerland [+]
    • Big John Bates & the Voodoo Dolls, Kitty Kitty Bang Bang at Emo's [+]
    • The Ron Titter Band, Jazzus Lizard, Dark Side of the Moon at Room 710 [+]
    • Coldtowne monthly comedy show at the Mohawk [+]
    • Zenith Fuzzbomb, Venus Bogardus, Turnstyle at Trophy's [+]
  • Thu. 4/2

    • Leonard Cohen at the Long Center (701 W. Riverside Dr.) [+]
    • The Alice Rose, Tribella, Arthur Yoria at the Mohawk [+] [inside]
    • DJ Minor Strachan at the Mohawk [+] [outside]
    • The Open Casket at Room 710 [+]
    • Lisa's Sons, Hurricane Bear at Red 7 [+] [outside]
    • DJs Ben Blackout and Stevie Sparks at Red 7 [+] [inside, free]
    • Moonlight Towers at the Continental Club [+]
  • Fri. 4/3

    • A Benefit for Anna Ives with the Crack Pipes, Hex Dispensers, Strange Boys, Teeners, The Young, Stuffies, Red River Coke Machine at Beerland [+]
    • Benefit for Houston with Sons of Hercules, New Disaster, Flash Boys at Red 7 [+]
    • Talibam, Jerkagram, The Wiggins, Cry Blood Apache at Club 1808 [+]
    • Robyn Hitchcock and The Venus 3 at Antones [+]
    • Smoke and Feathers at the Mohawk [+]
    • Li'l Cap'n Travis, Brothers and Sisters at the Continental Club [+]
    • Invincible Czars (CD release), Graham Reynolds and Peter Stopschinski, Spain Colored Orange at the Scoot Inn [+]
    • Rend, Texas Metal Alliance, Death Rites 666, Turbid North at Room 710 [+]
    • Yonder Mountain String Band at Stubb's [+]
    • Raw Deal Productions 3rd Anniversary with Sixes & Eights, She Craves, BASE, The Good Try, The 12th Planet at the Red Eyed Fly [+]
  • Sat. 4/4

    • The Way It Is Fest with Unit 21, Tolar, Decades, Fight Pretty, more at the Broken Neck [+]
    • M.D.C., Blunt Force Trauma, Embrace the Kill, Final Conflict, You People at Room 710 [+]
    • Spacenecks (8pm) at the Carousel Lounge [+]
    • Clem Snide, Broken West, The Heligoats at the Mohawk [+]
    • Suffocation, Whitechapel, Veil of Maya, Decrepit Birth, Psycroptic, Pinhed at Red 7 [+]
    • The Strange Attractors at Club Deville [+]
    • Car Stereo (Wars) Annual Glow in the Dark Party with Car Stereo (Wars), Zlam Dunk, MEGAtes at the Beauty Bar [+] [free glow in the dark photos, free glowsticks]
    • The Soldier Thread (CD release), Pompeii, Jets Under Fire at La Zona Rosa [+]
  • Sun. 4/5

    • The Way It Is Fest with Results, Determined to Defeat, Out to Sea, Power Trip, Product of Waste (RI), Seeker (last show), Golden Age, Feed, Broadcast Sea, Graverobbers, Full Contact, Ratking, MY Luck (last TX show), Condemned Unit, Unit 21, 13th Victim at Red 7 [+] [early show, doors at noon]
    • Bruce Springsteen and the E Street Band at the Erwin Center (1701 Red River) [+]




  • Tue. 4/7

    • Ratatat at Stubb's [+] [outside]
    • Great Lake Swimmers, Kate Maki at Stubb's [+] [inside]
    • Movie Star Junkies, Guilty Hearts, Woven Bones, Transgressors at Beerland [+]
    • New Found Glory, Bayside, Set Your Goals, Shai Hulud at Emo's [+] [early show, doors at 6:30pm, outside]
    • Blind Pilot at the Mohawk [+]
    • Plain White T's, Danger Radio at Antones [+]
  • Wed. 4/8

    • Set Aflame, Fire from the Gods, Falsetta, By a Long Shot, The 72s at Emo's [+] [early show, outside]
    • Sonny, Endless Hallway at Emo's [+] [inside]
    • Muchos Backflips at the Mohawk [+]
    • The Window Silhouette, Small Stone at Room 710 [+]
    • DJ Mikey Hood, DJ Richard Crenwelge at Red 7 [+]
    • Mobley, St. Cloud at Trophy's [+]
  • Thu. 4/9

    • Ringo Deathstarr, Stereo is a Lie, The Tunnels at the Mohawk [+]
    • Silverstein, Norma Jean, Blessthefall, Before Their Eyes at Emo's [+] [outside]
    • Built by Snow, Red X Red M at Emo's [+] [inside]
    • Church of the Snake, When Dinosaurs Ruled the Earth at Beerland [+]
    • Life and Times, Low Line Caller, Magnet School at Red 7 [+]
    • Til We're Blue or Destroy, The Hearts & the Minds, Dead Black Hearts at Stubb's [+]
    • Monarchs at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+]
    • Who's Bad (Michael Jackson tribute band) at La Zona Rosa [+]
  • Fri. 4/10

    • The Spacenecks at Club 1808 [+]
    • Epistrophy Arts presents Ab Baars Trio & Ken Vandermark at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [+]
    • Stereo Total, Leslie and the Ly's at Emo's [+] [outside]
    • Blowfly, Foot Patrol at Emo's [+] [inside]
    • Ariel Pink's Haunted Graffiti, Vivian Girls, Yellow Fever at the Mohawk [+] [outside]
    • The Carrots at the Mohawk [+] [inside]
    • Mr. Lewis and the Funeral 5, Voodoo Organist, Bankrupt and the Borrowers, Crooks at Red 7 [+] [late show]
    • Napoleon Murphy Brock with the Paul Green School of Rock at Red 7 [+] [early, 7pm]
    • Broken Teeth, SuperHeavy GoatAss, Capricorn U.S.A., Thunderosa at Room 710 [+]
    • Muchos Backflips, Perfect Pants, Condiment Sandwich at Trophy's [+]
    • Followed by Static, News on the March, The Eastern Sea, One Hundred Flowers at Lamberts [+]
  • Sat. 4/11

    • Antiseen, Joe Buck, Buzzcrusher, Alcoholics Unanimous at Emo's [+] [inside stage]
    • Ralph Stanley & the Clinch Mountain Boys, Possessed by Paul James at Emo's [+] [outside stage]
    • Vorvadoss, Ghetto Bird, Magic Jewels at the Broken Neck [+]
    • Reagan Era, The Blood Royale, Me vs. Everybody at Club 1808 [+]
    • Dixie Witch, Honky at Room 710 [+]
    • Fatback Circus at Red 7 [+] [late show]
    • Napoleon Murphy Brock with the Paul Green School of Rock at Red 7 [+] [early show, 7pm]
    • Ember at Stubb's [+]
    • Afrofreque at Lamberts [+]
  • Sun. 4/12

    • Morrissey!! at Bass Concert Hall (UT campus) [+]
    • A Skylit Drive, Dance Gavin Dance, Attack Attack!, In Fear and Faith, I See Stars at Emo's [+] [early show, doors at 6pm]
    • HOD, Blaspherian at Room 710 [+]




  • Mon. 4/13
  • Tue. 4/14

    • Themselves at the Mohawk [+]
    • Brian Jonestown Massacre, The Flavor Crystals at Emo's [+] [outside]
    • Daniel Francis Doyle (CD release), Yellow Fever, Seth Sherman at Emo's [+] [inside]
    • Feed, Hour of the Wolf, Coptic Times at Red 7 [+]
    • Condiment Sandwich, Muchos Backflips at Beerland [+]
    • Melodic Drifters, Sybil at Room 710 [+]
  • Wed. 4/15
  • Thu. 4/16

    • Hjertestop (Denmark), Deskonocidos at Beerland [+]
    • Furnace (NH), Finisher (MA), more at the Broken Neck [+]
    • The Starlight Mints at the Mohawk [+] [outside]
    • Marijuana Law for Musicians presentation at the Mohawk [+] [inside]
    • Lymbyc Systym, Haunting Oboe Music at Emo's [+] [inside]
    • The Pons, Silver Pines, The Sour Notes, Books Died at Emo's [+] [outside]
    • JWW and the Prospectors at Lamberts [+]
  • Fri. 4/17

    • Dengue Fever, Chicha Libre at the Mohawk [+]
    • Dan Deacon, Teeth Mountain, Future Islands at Emo's [+] [outside]
    • That 1 Guy at Emo's [+] [inside]
    • Corto Maltese at the Parish [+]
    • 3 Way CD-Release Show: Sabbath Crow, Bound, Distempered plus The Earthtone Players at Room 710 [+]
    • Voltaire & the Skeletal Orchestra, Death is Not a Joyride, gfire at Elysium [+]
  • Sat. 4/18

    • FunkMan Tour with Del the Funky Homosapien, Mike Relm, Bukue One, Serendipity Project at Emo's [+] [outside]
    • Hickoids, Loco Gringos, Poor Dumb Bastards, Pinata Protest at Emo's [+] [inside]
    • Mala Suerte, The Roller, Baron Grod at Room 710 [+]
    • Gary Louris & Mark Olson (of The Jawhawks), Pinetop Perkins at Antones [+] [seated show]
    • Rock the Casbah with DJ Mel at the Parish [+]
  • Sun. 4/19



  • Mon. 4/20

    • Tommy Keene, Sally Crewe & The Sudden Moves, MonkeyTown at Emo's [+] [inside]
    • Heart & Soul Sound System at Room 710 [+]
  • Tue. 4/21

    • My Bloody Valentine at the Austin Music Hall [+]
    • American Cheeseburger, Naw Dude, The Altars, Sacred Shock at Club 1808 [+]
    • Spoon, Black Nasty at the Scoot Inn [+]
    • Jamie Stewart (of Xiu Xiu) at the Salvage Vanguard Theater [+]
    • The Faint, Ladytron at Stubb's [+]
    • Dr. Dog, Golden Boots, Cave Singers at the Parish [+]
    • Harlem, Cry Blood Apache, New Thrill Parade at the Mohawk [+]
    • Me vs. Everybody, Spitting Bullets, Combat Shock, Panther Zora at Emo's [+]
  • Wed. 4/22

    • Bankrupt and the Borrowers, Prayer for Animals, Smoke and Feathers, The Astronaut Suit at Emo's [+] [outside]
    • My Empty Phantom at the Mohawk [+]
    • Guster at Stubb's [+]
  • Thu. 4/23

    • Thao and The Get Down Stay Down, Sister Suvi, Samantha Crain at the Parish [+]
    • Harlem, Woven Bones, Elvis at Emo's [+]
    • Screaming at the Sky (CD release), Consider the Source, Pride Like Lions, Grenadier at the Mohawk [+]
    • Funker Vogt at Elysium [+]
  • Fri. 4/24

    • The Kills, The Horrors, Magic Wands at Emo's [+]
    • The War on Drugs at the Mohawk [+]
    • The Diagonal, Ripe, Baby Robots at the Hole in the Wall [+]
    • Etta James and the Roots Band at the Austin Music Hall [+]
    • Kon Karne's Butcher Shop with the Bear - Unheard Soul Sounds at Rio Rita Lounge (1308 E 6th St.) [+]
    • Black Label Society, Sevendust, Dope, Cycle of Pain at Stubb's [+] [outside]
    • Oklahomos, Course of Ruin at Stubb's [+] [inside]
    • Sounds Under Radio at the Parish [+]
    • That Damned Band at Room 710 [+]
    • Stan Ridgeway at the Cactus Cafe [+]
  • Sat. 4/25

    • Angry Samoans, Applicators at Red 7 [+]
    • Acid Mother's Temple, Sonic Suicide Squad at Emo's [+]
    • Sons of Hercules, The Chumps, Bob Taylor's Latest Revue, Razor Wire at Room 710 [+]
    • Chris Riley - NadaMoo Ice Cream Social with Cry Blood Apache, Peel, Follow That Bird! at the United States Art Authority (510 W. 29th St.) [+]
    • Franz Ferdinand at La Zona Rosa [+]
    • Pennywise, Pepper at Stubb's [+]
    • Churchwood at Beerland [+]
    • Murder And The Art Of Dance Burlesque Review with Mr. Lewis And The Funeral 5, Ruby Lamb, Red Light Burlesque at the Parish [+]
    • Iris Dement at the Cactus Cafe [+]
  • Sun. 4/26

    • Napalm Death, Kataklysm, Toxic Holocaust, Abigail Williams, Trap Them at Emo's [+] [outside]
    • Anarchy Championship Wrestling (ACW) with Summer of Blood, Golden Boys at Emo's [+] [inside and courtyard]
    • Cattle Decapitation, Woe of Tyrants, Rose Funeral, Swine Horde at Red 7 [+]
    • The Weird Weeds, Some Say Leland, Ralph White at Room 710 [+]
    • Old School Austin Fish Fry Jam hosted by Chris Burns with Pocket FishRmenSexy Finger Champs, Roger's Porn Collection, Rockland Eagles, Jazzus Lizard, Total Faggots, Insect Sex Act, Seizures!!, Horsies at the Scoot Inn [+] [4pm-midnight]




  • Mon. 4/27

    • Dengue Fever, Chicha Libre at the Mohawk [+]
    • Heart & Soul Sound System at Room 710 [+]
  • Tue. 4/28

    • Mates of State, Black Kids at La Zona Rosa [+]
    • All That Remains, August Burns Red at Emo's [+]
    • Mae, Person L, Barcelona, Tokyo at Emo's [+]
    • Eddie and the Hot Rods, Primadonna, Poison Arrows, Plastic Romance, DJ Lou at Red 7 [+]
    • Cake at Stubb's [+]
  • Wed. 4/29

    • Damien Jurado at the Cactus Cafe [+]
    • George Clinton and Parliament Funkadelic at Stubb's [+]
    • The Gaslight Anthem, Heartless Bastards, A Death in the Family at Antones [+]
    • Lez Zeppelin at the Parish [+]
  • Thu. 4/30

    • Epistrophy Arts presents Peter Brotzmann, Nasheet Waits, Eric Revis Trio at Victory Grill (1104 E. 11th St.) [+]
    • Bankrupt & the Borrowers, Cause for Applause, Cartwright at the Mohawk [+] [inside]
    • La Guerrilla, Sideshow Tragedy, Deadman at the Mohawk [+] [outside]
    • ECFA Trio, The Systm Quintet at the Austin Moose Lodge #1735 (2103 E.M. Franklin) [+] [8pm]
    • Firecracker Jazz Band (members of Squirrel Nut Zippers), White Ghost Shivers at the Continental Club [+]
  • Fri. 5/1

    • Death Cab For Cutie, Ra Ra Riot, Matt Costa at the Austin Music Hall [+]
    • White Ghost Shivers, Firecracker Jazz Band (members of Squirrel Nut Zippers) at the Continental Club [+]
    • Thunderosa, Federation of Horsepower at Room 710 [+]
    • Jason Isbell and The 400 Unit, Red Cortez at Antones [+]
    • Baby Robots, Dark Water Hymnal, Coma in Algiers at Lamberts [+]
  • Sat. 5/2

    • Dredg, Torche, Judgment Day at Emo's [+]
    • The TXHC Superbowl with Bitter End, On My Side, Full Contact, Coptic Times at Red 7 [+]
    • Deke Dickerson at the Continental Club [+]
    • Suicidal Failure at Room 710 [+]
  • Sun. 5/3

    • Sleepytime Gorilla Museum, Death is not a Joyride at Red 7 [+]




  • Mon. 5/4

    • MV + EE at the Mohawk [+]
    • The Secret (Italy), Early Graves at Red 7 [+]
  • Wed. 5/6

    • Wye Oak, Pomegranates at the Mohawk [+]
  • Thu. 5/7

    • DJs Ben Blackout and Stevie Sparks at Red 7 [+]
    • Flight of the Conchords, Eugene Mirman at Bass Concert Hall (UT campus) [+]
  • Fri. 5/8

    • Richard Buckner at the Cactus Cafe [+]
    • The Paper Chase at the Mohawk [+]
    • Lucero, Black Joe Lewis and The Honeybears at Emo's [+] [outside]
    • Murder My Sweet, She Craves, Underdriven at Emo's [+] [inside]
    • Parkway Drive, My Children My Bride, Set Aflame, By A Long Shot at Red 7 [+] [early show, 5pm]
    • Toadies at Stubb's [+]
  • Fri. 5/9

    • Screaming Females, Brickfight, The Dopamines, Send Help at Red 7 [+]
    • Old Crow Medicine Show at Stubb's [+]




  • Mon. 5/11

    • Hjertstop (Denmark), Deskonocidos, The Altars at Club 1808 [+]
    • Elvis Perkins in Dearland at the Parish [+]
    • The Forecast, Death in the Park at Stubb's [+]
  • Tue. 5/12
  • Wed. 5/13

    • Her Space Holiday at the Mohawk [+]
  • Thu. 5/14

    • Ninja Gun, Mike Hale at Emo's [+]
  • Fri. 5/15

    • Centro-matic, Monahans, Future Clouds & Radar at the Parish [+]
    • Stinking Lizavetta at Red 7 [+]
    • Paul Green School of Rock - Van Halen at Red 7 [+] [early show, 7pm]
  • Sat. 5/16

    • Ghost at the Mohawk [+]
    • Chain and the Gang (Ian Svenonius of Nation of Ulysses), The Hive Dwellers (Calvin Johnson), Peel at Emo's [+]
    • TV on the Radio at Stubb's [+]
    • Duane Peter's Gunfight, The Primadonnas at Red 7 [+]
    • Paul Green School of Rock - Van Halen at Red 7 [+] [early show, 7pm]
  • Sun. 5/17

    • Badfish (a tribute to Sublime), Scotty Don't at Emo's [+]




  • Mon. 5/18

    • The Dears, Great Northern, Eulogies at the Parish [+]
  • Wed. 5/20

    • Melvins (performing Houdini) at Emo's [+]
    • Chaos in Tejas kickoff party with Ponytail, Harlem, Teenage Cool Kids, Yellow Fever at Red 7 [+]
  • Thu. 5/21

    • Chaos In Tejas presents Propagandi, Trash Talk, Canadian Rifle at the Mohawk [+]
    • Chaos In Tejas presents Cro-Mags, Skitkids (Sweden), Crude (Japan), Annihilation Time, Fuk (England, ex-Chaos UK), No Tolerance at Emo's [+]
    • Indigio Girls at Stubb's [+]
  • Fri. 5/22

    • Chaos in Tejas presents Cock Sparrer (England), Brutal Knights (Canada), Peligro Social (last show), Destino Final (Spain, ex-Invasion), Hjertestop (Denmark), Young Offenders, Obliteration, The Hex Dispensers at Emo's [+]
    • The Thermals, Shaky Hands at the Mohawk [+]
    • Bible of the Devil at Red 7 [+]
    • Kon Karne's Butcher Shop with the Bear - Instrumental Mind Set at Rio Rita Lounge (1308 E 6th St.) [+]
  • Sat. 5/23

    • Chaos In Tejas presents Amebix, Judgement (Japan), Pierced Arrows (2/3 of Dead Moon), Outlaw Order (4/5 of eyehategod), AI (Japan), Warcry, Midnight at Emo's [+] [outside]
    • Chaos In Tejas presents Times New Viking, Nodzzz, XYX (Mexico), Drunkdriver at Emo's [+] [inside]
    • Chaos in Tejas presents The Business (England), Krum Bums, The Broadsiders at Red 7 [+]
    • 1st Annual Independent/Punk Record Convention at the Broken Neck [+] [noon-6pm, email relrath@gmail.com to sell your records or for more details]
  • Sun. 5/24

    • Chaos in Tejas presents Harvey Milk, Mind Eraser, Iron Age at Red 7 [+]




  • Mon. 5/25

    • The Dollyrots, The Action Design at Emo's [+]
    • Baby Robots, Cry Blood Apache, Rabbit Fist at Plush [+]
  • Tue. 5/26

    • Manchester Orchestra, Fun, Audrye Sessions, Winston Audio at Emo's [+]
  • Wed. 5/27
  • Thu. 5/28

    • Bob Log III, Willem Maker at Red 7 [+]
  • Sat. 5/30

    • Freakshow-A-Go-Go: Austin, presented by the Austin Drag Collective at Emo's [+]
    • Plutonium Farmers, Baby Robots, Magic Jewels at Club 1808 [+]




  • Tue. 6/2

    • Black Moth Super Rainbow, School of 7 Bells at the Mohawk [+]
  • Wed. 6/3
  • Fri. 6/5

    • Bonnie Prince Billy at the Mohawk [+]
    • Animal Collective, Black Dice at Stubb's [+]
    • Bachelorette, Pikelet at Emo's [+]




  • Thu. 6/11

    • Peaches, Drums of Death at Emo's [+]
  • Sat. 6/13



  • Tue. 6/16
  • Sat. 6/20

    • Phobia, Unholy Grave (Japan), Magrudergrind, Hatred Surge at Emo's [+]




  • Sun. 6/28

    • Our Brother the Native, Religious Girls at the Mohawk [+]




  • Fri. 7/3

    • Bone Awl, Volahn, Total Abuse at Red 7 [+]




  • Sat. 7/11

    • The Coathangers at the Mohawk [+]




  • Fri. 7/17

    • Rise Against, Rancid, Billy Talent at Stubb's [+]




  • Wed. 8/19