Showlist Austin logo

Birds Barbershop ad

Live 78705 ad

Austin Storage ad

Mal's Munchies ad

Carlos J Matos ad

End of an Ear ad

Renaissance Recordings ad

Psych Fest ad

TXRG ad

Secret Oktober ad

Trailerspace Records ad

Archive List Beginning March 15, 2010


Mon. 3/15

ATX Emerge
  • Black Joe Lewis and the Honeybears (11pm), The White White Lights (10pm), Brazos (9pm), Capybara (8pm) at the Mohawk [a] [m] [+] [outside]
  • Califone (1:15am), Sunset (12:15am), Whiskey Thieves (11:15pm), MoTel Aviv (10:15pm), Focus Group (9:15pm), Trey Brown (8:15pm) at the Mohawk [a] [m] [+] [inside]
  • Eclectic Method (12-2am), Peligrosa All-Stars (10-12am) at the Mohawk [a] [m] [+] [rooftop patio, doors at 7:30pm, free, RSVP]

Austinist's Local Music is Sexy
  • Ringo Deathstarr (1am), Shapes Have Fangs (midnight), Beautiful Supermachines (11pm), The Ovenbirds (10pm), Dave Madden (9pm) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [+]

Found Footage Festival
  • The Black And White Years, The Laughing, Mike & The Moonpies, Found Footage Fest Choice VHS Finds, DJ Jester The Filipino Fist at Club Deville [a] [m] [+] [free, 21+]

10th Annual Yeast by Sweet Beast
  • Aurora Plastics Company (1:30am), Skullcaster (12:45am), Many Birthdays (12:10am), ST37 (11:30pm), Xathax (10:45pm), We Aim to Try (10pm), Zorch (9:15pm), Brown Harrison & the Goodtime Gang (8:30pm), Destroyed for Comfort (7:45pm), Brekekexkoaxkoax (7pm), visual projections by Laurel of RecSpec at Plush [a] [m] [+] [7pm-2am]

Little Dragon, Jet Horns at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Nclud Web Design Party at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Solilliquists of Sound, Mutual Trust, Dubb Sicks , DJ sets by Cell + Kill City at Red 7 [a] [m] [+]
MC Frontalot, Terp2it, Megaran at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Rock and Roll Karaoke at Beerland [a] [m] [+]
Mixed Monday with DJ Richard Henry at the Beauty Bar [a] [m] [+]
GreenShoelace.com and Hard Candy Shell present Sonos Smash Up Party
  • Bird Peterson, Shinobi Ninja, Betaplayer, Nick Nack at the Beauty Bar [a] [m] [+] [free, free drinks from 9-10pm, RSVP]

eDoorways Interactive Party
  • L.A.X, Eyes Burn Electric, The Big Red Rooster, Dawn Over Zero, DJ Orion (between sets) at the Parish [a] [m] [+]

DMI House Indie Interactive Night
  • Flip Tamez (Mexico, midnight), Polly Mackey & the Pleasure Principle (UK, 11pm), Superlasciva (Argentina, 10pm), Tone (Denmark, 9pm) at the Dart Music International House at Mi Casa Cantina (503 E. 6th St.) [+] [free, RSVP]

Raw Deal/MyNigh.com Pre-SXSW Bash
  • The Welcome Home/Remote Control/Shy For Shy (12:30am), Rude Rachel (11:30pm), Dirty Deuce (10:30pm), The Tonewheels (9:30pm), Codename:Boris (8:30pm) at the Red Eyed Fly [a] [m] [+] [inside]
  • Funk Dirty (midnight), Mike Truth & The Replacement Killers (11pm), Trashy & The Kid (10pm), Slow Car Crash (9pm), Bombing Stassney (8pm) at the Red Eyed Fly [a] [m] [+] [outside]

T(ea) for Tennessee 2
  • The Protomen, How I Became The Bomb, Heypenny, Automusik at Elysium [a] [m] [+] [6:30pm-11pm, free with RSVP]

Divide the Day, Atomic Outlaw, Underide, Sour Soul, Justin Black & Big Horns at Headhunters [a] [m] [+]
Benny vs. the Beast, Heat Machine, Me vs. Everybody, Failed Attempt, Alister M at Headhunter's Cannibal Stage (back patio) [+]
Northern Paradox, Everyday Massacre, Diesel and Dixie at the Parlor [a] [m] [+] [8pm, free]
Baby Dick, Coma in Algiers, Wild Yaks (NYC) at the Scoot Inn [a] [m] [+] [9pm, free]
Lost Soul Revue at the Highball (1120 S. Lamar Blvd.) [+] [9-11pm]
Dale Watson & his Lone Stars at the Continental Club [a] [m] [+]
Leo Rondeau, The Shivering Denizens at the Hole in the Wall [a] [m] [+]
The Bright Light Social Hour at Sneak Attack (301 W. 2nd St.) [+] [8pm]
Tue. 3/16

Depleted Resource presents Surroundings, Magrudergrind, Wild America, Chest Pain, Mass Sterilization, One Against Many at Trailer Space [a] [m] [+] [4pm, free]
Motorhead, The Sword at Stubb's [a] [m] [+]
Hank III, Assjack, Kyle Turley at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Lindsey Kuhn "Lure of the Swamp" book release party with Sons of Hercules, Howlies, Turbo Fruits, Shanghai River at Emo's [a] [m] [+] [inside]
FX's The League - Official Tour with Nick Kroll, Jon Lajoie, Paul Scheer, Stephen Rannazzisi at Emo's Annex (across Red River from Emo's) [+]
Glossary, Li'l Cap'n Travis, Brent Best (of Slobberbone) at Beerland [a] [m] [+]
The Solillaquists of Sound, The Cipher, Gidon the Mighty Warrior, Damp Heat, Storm Shadow, V Marie, KB the Boo Bonic, The Means, DJ Bullet, DJ Mist at Hot Mama's (2401 E. 6th St.) [+] [free, all ages]
Migas, Black Cock, Lick Lick, Oh Beast! at the Creekside Lounge [+]
Shina Rae (Houston) at Sneak Attack (301 W. 2nd St.) [+] [8pm]
Day Before the Mess Fest
  • Thee Oh Sees (SF, 1am), The Fresh and Onlys (SF, 12:20am), Woven Bones (midnight), Wounded Lion (LA, 11:40pm), The Baths (SF, 11:20pm), Shapes Have Fangs (11pm) at the 21st Street CO-OP (707 W. 21st St.) [+]
  • Harlem (11:30pm), The Beets (NY, 11pm), Beach Fossils (NY, 10:30pm), Woven Bones (NY, 10pm), Total Slackers (NY, 9:30pm), Fungi Girls (Denton, 9:30pm), Waldo Wittenmyer (9pm) at House of Guys (1907 Rio Grande) [+]
  • The Carrots (8:30pm), Reading Rainbow (PA, 8pm), Eternal Summers (VA, 7:30pm), The Girls at Dawn (NY, 7pm), Predator (GA, 6:30pm) at a house off of 30th and Red River (near Austin vet hospital) [BBQ, BYOB)]

End Sounds Third Annual Pre-SXSW Show/Party
  • Hope (Descendents tribute band with members of Rise Against, Gorilla Biscuits, MxPx, Riverboat Gamblers, etc.), Tumbledown (MxPx), Ume, True Widow, The Mag Seven at Red 7 [a] [m] [+] [outside]
  • Lower Class Brats, Broken Gold (members of Riverboat Gamblers), Saboteur, Evolett, The Missfits (drag queen Misfits cover band featuring Oliver Peck and members of Queers, Darlington, Slowride) at Red 7 [a] [m] [+] [inside]

Art Disaster's Unofficial Kick-Off Party
  • Pomegranates (1am), The Shondes (midnight), Sunset (11pm), Bright Light Social Hour (10pm), CAW! CAW! (9pm), Keiron EVOL DJ (between bands) at the Beauty Bar [a] [m] [+] [outside]
  • DJ Orion (1:10am), Shunda K (12:30am), The White White Lights (11:30pm), Leopold and His Fiction (10:30pm), Red Wanting Blue (9:30pm), Lachi (8:30pm), DJ Miguel (between bands) at the Beauty Bar [a] [m] [+] [inside, RSVP]

From The Mind Of Adi and Couch Professor Entertainment present
  • Peter and the Wolf (1am), Frank Smith (midnight), booher and the Turkeyz (11pm), The Frontier Brothers (10pm), Harper Blynn (9pm), Blind Tactic (8:30pm) at Chupacabra Cantina (400 E. 6th St.) [+] [outside]
  • Car Stereo (Wars) (midnight), DJ Gmau (10:30pm), DJ Czech One & DJ Adam Warped (9pm) at Chupacabra Cantina (400 E. 6th St.) [+] [inside, $3 or free with RSVP, free Lone Star]

Awthumfetht V
  • TENSE (12:30am), Psychic Violence (midnight), Vulgar Fashion (11:30pm), Darktown Strutters (11pm), Best Fwends (10:30pm), Computer Jesus Refrigerator (10pm), Criminal Tower (9:30pm), Farah (9pm), Bodytronix (8:30pm), S U R V I V E (7:30pm), Phantastes (7pm), How I Quit Crack (6:30pm), George Quartz (6pm), pAg (5:30pm), Telepathik Friend (5pm), Trash Stache (4:30pm), Sleep Over (4pm), visuals by Chad A, Lars Larsen, Tommy Boy, Everything in Heaven is TV, Monofonus Press at The Independent (at 501 Studios, 501 IH-35) [+] [free, all ages]

Todd P presents Texas Bands and Friends
  • Ringo Deathstarr (midnight), Hatchet Wound (11:30pm), Soft Healer (11pm), Cowabunga Babes (10:30pm), Cry Blood Apache (10pm), Psychic Violence (9:30pm), S U R V I V E (9pm), Silent Diane (8:30pm), VC Childcraft (8pm), How I Quit Crack (7:30pm), Numerators (7pm), Tow the Line (6:30pm) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St., aka Ms. Bea's) [+] [free, all ages, curated by Veronica Ortuno from M'Lady's Records]

Escapes III
  • Granchildren (1:30am), Quiet Hooves (1am), DD/MM/YYYY (12:30am), Reverse X-Rays (midnight), Magic Jewels (11:30pm), When Dinosaurs Ruled the Earth (11pm), No Mas Bodas (10:30pm), Follow That Bird! (10pm), A Faulty Chromosome (9:30pm), Geoff Reacher (9pm), Female Demand (8:30pm), Wizzard Sleeve (8pm), Soft Healer (7:30pm), Sleep Good (7pm), Florene (6:30pm), {{{Sunset}}} (6pm), Jennifer Ellen Cook (5:30pm), Spiked Punch (5pm) at Club 1808 [a] [m] [+] [outside, free]
  • Daniel Francis Doyle (1am), Lord Scrummage (midnight), Bodytronix (11pm), Grandchildren (10pm), Pataphysics (9pm), Spells (8pm), Zorch (7pm), Archibald Adams and The Shimmering War Choir (6pm), Traffique (5pm) at Club 1808 [a] [m] [+] [inside, free]

Welcome to the Jungle! Free Kickoff Show
  • Solid Gold, Twin Tigers, Turbo Fruits, The Kissaway Trail, The Black and White Years, Bright Light Social Hour, Melogrand at the Parish [a] [m] [+] [free, RSVP]

2nd Annual Panache Pre-Party
  • Turbo Fruits, Golden Triangle, The Strange Boys, Thee Oh Sees, The Coathangers at the Scoot Inn [a] [m] [+] [outside]
  • So Cow, Signals, Z's, Videohippos, Baths at the Scoot Inn [a] [m] [+] [inside, 7pm, $10]

Freaks Meet Folks
  • DJ Lindsay Love (midnight), Brazos (11pm), The Daredevil Christopher Wright (10pm), DD/MM/YYYY (9pm), Cartright (8pm), Black Cock (7pm) at Club Deville [a] [m] [+]

Paste & PureVolume's Tuesday Night Music Kickoff
  • Johnny Flynn (12:30am), Jakob Dylan and Neko Case (11pm), Eisley (10pm), Joshua James (9pm), Harper Blynn (8pm) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [+] [free, 21+, RSVP]

Zynga's Rock with the Big Dog SXSW Party
  • Metric, The Constellations at the Fader Fort (1101 E. 5th St.) [+] [8pm-11pm]

Frog Music Liscensing Showcase - Indie Songs for Your Indie Films
  • Followed By Static (11:55pm), Morakestra (11:15pm), New Roman Times (10:30pm), Wiretree (9:45pm), Leatherbag (9pm), Sunset (8:15pm), Peoplefood (7:30pm) at the Ghost Room [a] [m] [+]

Giant Steps Productions presents FUSXSW
  • Stegasaurus Flex (10:30pm), Thunder Power (Omaha, 9:45pm), Guns of Navarone (9pm), At Any Speed (Minneapolis, 8:15pm), Milk Thistle (7:30pm), Stegosaur (6:45pm), Impure Jazz (6pm) at the Parlor [a] [m] [+] [free, all ages]

DMI House Electronica/Experimental Night
  • Xiao He (China, 1am), Telephunken (Spain, midnight), The Noise Revival (Austin, 11pm), Tone (Denmark, 10pm), Miho Wada (New Zealand, 9pm), White (China, 8pm) at the Dart Music International House at Mi Casa Cantina (503 E. 6th St.) [+] [free, RSVP]

3rd Annual Dart Music International Night
  • Snapline (China, 1am), Bang Bang Eche (New Zealand, midnight), The Ganjas (Chile, 11pm), Carsick Cars (China, 10pm), L.Stadt (Poland, 9pm), Flip Tamez (Mexico, 8pm) at Friends (208 E. 6th St.) [+] [free, RSVP]

Lucy the Poodle Productions Presents The 3rd Annual Circus Party
  • The Lovely Eggs (11:15pm), Big Star Burlesque (10:30pm), Agent Ribbons (9:45pm), Jigglewatts Burlesque (9pm), Daniel Francis Doyle (8:15pm), Peter and the Wolf (7:30pm), The Jitterbug Vipers (6:45pm), Attic Ted (6pm) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [inside stage]
  • Death is Not a Joyride (9:50pm), Mistress Stephanie and her Melodic Cat (9pm), Bric-a-Brac (8:10pm), Lucy and the Popsonics (7:20pm), Slient Land Time Machine (6:30pm) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [outside stage, free, all ages]

Swollen Circus XVI
  • The Ugly Beats (12:20am), Paul Minor (midnight), Jack Grace Band (11:40pm), Anais Mitchell (11:20pm), Tom Freund (11pm), The Savage Trip (10:40pm), The Silos (10:20pm), Ha Ha Tonka (10pm), Boxcar Preachers (9:40pm), June Lake (9:20pm), Haunt (9pm), Karate Kids (8:40pm) at the Hole in the Wall [a] [m] [+]

Synth by Southwest II
  • Provision (Houston, midnight), Christopher Anton (from Information Society, 11pm), EXIT (Austin, 10pm), Carbon Theory (Austin, 9pm), DJ Gonda (San Antonio, 8pm) at the Dirty Dog Bar (505 East 6th St.) [+] [free, 21+]

Local Union Show
  • Pretty Good Dance Moves, Corto Maltese, Broken Gold, Reverend Glasseye, Lonesome Heroes, Whitman, DJ Ben Blackout at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [+] [4pm-10:30pm, free, free beer while it lasts]

Moose East is Best - Night I
  • Mother Falcon (11pm), Mumble Bee (10:30pm), Hello Lovers (9:30pm), Danny Cohen (8:45pm), Corduroi (8pm) at the Austin Moose Lodge #1735 [a] [m] [+] [free]

Tono Music Showcase
  • Sam Riggs Band (12:20am), Jordan Tarrant (11:45pm), Ann Driscoll (11:10pm), Nini & Ben (10:35pm), Merry Go Round (9:45pm), Yasmin Tayeby (9:10pm), Zac Taylor and the Drugs (8:35pm), Kris Roche (8pm) at Flamingo Cantina [a] [m] [+] [$5]

Annual Pre-SXSW Free Show Kickoff
  • Honky (1am), Broken Teeth (midnight), Duke (11pm), El Bombasi (10pm), Dev Electric (9pm) at the Red Eyed Fly [a] [m] [+] [outside, free]
  • High Watt Crucifixers (12:30am), Amplified Heat (11:30pm), Drive Like Maria (10:30pm), The Devil Rides (9:30pm) at the Red Eyed Fly [a] [m] [+] [inside, free]

4th annual unofficial Altercation SXSW kickoff bash
  • Born To Lose, The Jukebox Romantics, JT Habersaat + Joe Staats, Say Hello to The Angels, Hand-Me-Downs, Al Shire and the Henchmen, Tunnelbike at Headhunters [a] [m] [+] [7pm-2am, $5, 21+]

Austin Electronic Music Grid SXSW Countdown Party
  • EXIT (1am), Panjoma (midnight), Gobi (11pm), The Future Process (10pm), Rage Ranger (9pm) at Barbarella (615 Red River St.) [+] [free]

Music-Tech Mashup - Interactive Wrap Party
  • Voxhaul Broadcast (1:20am), The Dance Party (12:40am), Bamboo Shoots (midnight), Shinobi Ninja (11:05pm), McAlister Drive (10:10pm), Billy Boy on Poison (9:30pm), The Wandas (8:45pm), Stuedebakerbrown (8pm), JADA (7:20pm), Tristan Clopet & The Juice (6:40pm), Keep Me Conscious (5:20pm), Red Leaves (4:40pm), Strait Laces (4pm) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [+] [main stage, free]
  • DJs (10pm-2am), Drew Smith's Lonely Choir (9pm), The Jeremy Miller Band (7:45pm), White Rhino (5:45pm) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [+] [Rusty's lounge, free]
  • Shayna Zaid & The Catch (1:25am), The Cataracts + Dev (12:20am), Odd Modern (11:45pm), Foster the People (10:50pm), JFerb (9:50pm), Black Matt (9:10pm), Ryan Laperle (8:25pm), Alexis Babini (7:45pm), Michael Bernier (7pm), Mike Droho & The Compass Rose (6:20pm), Mechanical Mind Framez (5pm), David E Beats (4:20pm) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [+] [patio, free]

GypsySun Vintage, Big Rig Vintage, Texas Custom Boots, 420 Spot present SXS1st - Grand Opening
  • The Happen-Ins (9pm), Graham Wilkinson (8pm), The Trishas (7pm), Ruby James (6pm) at Big Rig/Gypsysun Vintage (1601 South First St.) [+] [free]

The Austin Music Foundation presents Party:Smart
  • Panel discussion with Martin Atkins, Ariel Hyatt and Charlie Cheney, music by Martin Atkins and Bradley Bills (drum battle), AV Okubo, Chant at Momo's (618 W. 6th St.) [+] [5pm-8pm, free]

Bemba Soul Tribe present World Groove
  • Chico Mann, Ancient Astronauts, Ocote Soul Sound System, DJs Pleasuremaker & Senor Oz w/ John Speice, DJ Chorizo Funk, Austin Piazzolla Quintet at Momo's (618 W. 6th St.) [+] [8:30pm-2am, $5 from 8:30-9:30pm, 21+ $10 after 9:30pm, under 21 $15 at door]

bMUSEd Music Fest
  • Anne Lorelle, Aly Tadros, James Moran at Star Bar (600 W. 6th St.) [+] [7pm-10pm]

Red Gorilla Music Fest
  • 6 day, 8 venue festival. The lineup and other info can be found here.


SXSW week - as usual, I will NOT be listing official SXSW showcases. You will find them here. I will also not be listing day shows that require badges - SXSW has them listed here. SXSW Interactive official parties are here.

I will try to find out as much as possible about other shows going on, daytime or otherwise. If you know of any, please let me know - showlistaustin@yahoo.com. Please try to get me the info in advance. Once Tuesday evening hits, I will probably not be listing any more shows.

Most of the day shows are free - just because I don't mark one as free doesn't mean it's not, it just means I don't know one way or the other.



Make your own custom lists! For each section (Wednesday Day, Wednesday Night, etc.), check the square boxes in front of the entries you are interested in and hit the customize button at the top of that section. This will get you a printable list of only the shows you care about.


Wed. 3/17 [printable wednesday day shows] [printable wednesday night shows]


[day shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)
End of an Ear presents
  • Pierced Arrows (5pm), Happy Birthday (4pm), Golden Triangle (3pm) at End of an Ear [a] [m] [free]

Waterloo Records presents
  • Cheap Trick (Q&A and signing, 6pm), The Smith Westerns (5pm), Surfer Blood (4pm), Preistess (3pm), High On Fire (2pm), Intimate Stranger (1pm) at Waterloo Records [a] [m] [free]

Cheapo presents
  • Lovvers (6pm), Lullabye Arkestra (5pm), Blue Aeroplanes (4pm), The Danvilles (3pm), The Steps (2pm), Spain Colored Orange (1pm), Anias Mitchell (noon) at Cheapo Records [a] [m] [free, free beer]

Can't Stop the Bleeding presents
  • The Muffs, The Spits, Woven Bones, Awesome Color, TV Ghost, Cruddy, Uptown Bums at Beerland [a] [m] [starts at noon, free]

Yo Garage Party
  • Ratas del Vaticano (5:30pm), XYX (5pm), Alexico (4:30pm), Lazaro Valiente (4pm), White Ninja (3:30pm), El Resplandor (3pm), TBA (2:30pm), TBA (2pm), TBA (1:30pm), Uvi Lov (1pm), Mentira Mentira (12:30pm), Celesta en la cesta (noon) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St., aka Ms. Bea's) [free, all ages, curated by Ricardo Ramirez Franco & Leila Ibarra Castro]

Harlem/Gorilla vs. Bear/True Panther Sounds present
  • Harlem, Magic Kids, Hunx & his Punx, Happy Birthday, Shannon & the Clams, Rainbow Bridge at Charlie's (1301 Lavaca St.) [3pm-9pm, free]

Escapes IV
  • Still Flyin (9:30pm), Light Pollution (9pm), Quiet Hooves (8:30pm), Prince Rama (8pm), Popo (7:30pm), Reverse X Rays (7pm), Peter and the Wolf (6:30pm), Male Bonding (6pm), Terror Pigeon (5:30pm), Nice Nice (5pm), Metal Bunnies (4:30pm), How I Quit Crack/Caves Caverns (4pm), The Beets (3:30pm), Reading Rainbow (3pm), Many Mansions (2:30pm), Spiked Punch (2pm), Wild Yaks (1:30pm), Hermit Thrushes (1pm), Geoff Reacher (12:30pm), Boys Who Say No (noon) at Club 1808 [a] [m] [$5 lightly suggested donation]

The Plaid Party
  • The Boom Bang (8pm), Signals (7pm), The Zoltars (6pm), Mermaid Blonde (5pm), Prince Rama of Ayodhya (4pm), Zorch (3pm) at the Flannel Annex (2830 East MLK Blvd., in the Flatbed parking lot) [free, free beer]

Monstrosity Party
  • Math the Band (9:30pm), Bang Bang Eche (8:45pm), Horse+Donkey (8pm), Diagonals (7:15pm), FM Campers (6:30pm), Banjo or Freakout (5:45pm), A Sky Jet Black (5pm), Beaches (4:15pm), Gagakirise (3:30pm), Infidel (2:45pm) at 2514 Wilson St. [free, free beer]

ALIVE!: a fundraiser for Austin Pets Alive
  • Seabear (7:15pm), Maps and Atlases (6:25pm), Le Loup (5:50pm), Stars of Track and Field (5:15pm), Lovvers (4:40pm), Get Cape. Wear Cape. Fly (4:05pm), Violent Kin (3:30pm), FM Campers (2:55pm), Wine & Revolution (2:20pm), The Coathangers (1:45pm), Casiokids (1:10pm), CFCF (12:35pm), Morgan Sorne (noon) at Epoch Coffee (221 W. North Loop Blvd.) [noon-8pm, $5 suggested donation, free pizza, beer, soda]

Austinist, WOXY and BMI present Gonna Gonna Get Down V
  • White Denim (5:10pm), Besnard Lakes (4:20pm), Washed Out (3:40pm), Small Black (2:55pm), Dan Black (2:10pm), MyNameisJohnMichael (1:25pm), Yukon Blonde (12:40pm), All Get Out (noon), Neon Noodle (11am) at the Mohawk [a] [m] [outside, free]
  • Phantogram (4:45pm), Royal Bangs (3:45pm), Body Language (2:45pm), Warpaint (2pm), Toro y Moi (1:15pm), Anni Rossi (12:30pm), Julianna Barwick (11:45am) at the Mohawk [a] [m] [inside, free]

Club Deville St. Paddy's Day Show
  • The Lemurs (5:15pm), The Burning Hotels (4:15pm), Til We're Blue or Destroy (3:30pm), Brass Bed (2:35pm), Leo Rondeau (1:50pm), The Preservation (1pm) at Club Deville [a] [m] [free]

Terrorbird/Force Field Day Party
  • The Rural Alberta Advantage (5:30pm), Real Estate (4:40pm), Those Darlins (3:50pm), Neon Indian (3pm), Choir of Young Believers (2:10pm), Frankie Rose and the Outs (1:25pm), Beach Fossils (12:45pm), Inlets (noon) at Red 7 [a] [m] [outside stage]
  • A Sunny Day in Glasgow (5:15pm), Toro Y Moi (4:25pm), Matias Aguayo (3:40pm), Oh No Ono (2:55pm), The Fresh and Onlys (2:05pm), Stricken City (1:15pm), Ernest Gonzales (12:30pm), The Splinters (noon) at Red 7 [a] [m] [inside stage, free, all ages, no rsvp]

Brooklyn Vegan Day Party
  • Fucked Up (5:15pm), GZA (4:30pm), The Black Angels (3:45pm), Titus Andronicus (3pm), Japandroids (2:15pm), The Morning Benders (1:30pm), The Rural Alberta Advantage (12:35pm), Yellow Fever (noon) at Emo's [a] [m] [outside]
  • Torche (5:05pm), Withered (4:20pm), Landmine Marathon (3:35pm), Salome (2:50pm), Dark Castle (2:05pm), Javelina (1:20pm), The Atlas Moth (12:35pm), Kill the Client (noon) at Emo's [a] [m] [inside, free, free drinks and food while they last]

IODA's Opening Day Bash
  • Sleepy Sun (5pm), Bear in Heaven (4:15pm), Carsick Cars (3:30pm), The Terror Pigeon Dance Revolt! (2:45pm), Tobacco (2pm), Summer Cats (1:30pm), Zeus (1pm), A Sunny Day in Glasgow (12:30pm), Les Shelleys-Tom Brosseau and Angela Correa (noon) at Emo's Annex (across Red River from Emo's) [free]

Levi's + Fader Fort
  • Special guests (7:30pm), BRAHMS (6:45pm), Freelance Whales (6pm), Ratas del Vaticano (5:15pm), Free Energy (4:30pm), We Were Promised Jetpacks (3:45pm), Chasing Kings (3pm), The Bloodline (2:15pm), Visqueen (1:30pm), DJs nguzunguzu (5-8pm), Annie Mac (3-5pm), Toy Selectah (1-3pm) at the Fader Fort (1101 E. 5th St.) [free, 21+, RSVP]

Paste Magazine Day Party
  • Roky Erickson and Okkervil River (4:30pm), Suckers (3:30pm), Joe Pug (2:30pm), Roman Candle (1:30pm), Givers (12:30pm) at Galaxy Room (508 E. 6th St.) [inside]
  • Frightened Rabbit (5pm), Carolina Chocolate Drops (4pm), Freelance Whales (3pm), Free Energy (2pm), Lissie (1pm), Basia Bulat (noon) at Galaxy Room (508 E. 6th St.) [outside, free, RSVP]

Riverboat Gamblers and Friends Day Party
  • Riverboat Gamblers (4pm), Krum Bums (2:55pm), Peelander-Z (2pm), Broken Gold (1:15pm), Lucas Molandes (12:15pm), Middle Finger Salute (11:45am), The Villas (11am) at Antones [a] [m] [free]

Shout It Out Loud Music and GBH present
  • Class Actress (6pm), Shout Out Out Out Out (5pm), Casiokids (4pm), Bear Hands (3:15pm), Anamanaguchi (2:30pm), Ringo Deathstarr (1:30pm), Scorpion Child (12:45pm), Dark Dark Dark (noon) at the Creekside Lounge [outdoor stage, free, RSVP to rsvp@shoutitoutloudmusic.com]

Karmaloop.com, Shameless Management and Giant Steps Productions present
  • Kid Sister, Dam-Funk, Ninjasonik, Grieves, Holywood Holt, Phophit, Trouble Andrew, Bad Rabbits, Yes Giantess, Cubic Zirconia, Samuel at the Beauty Bar [a] [m] [free]

Elaine Layabout's Hella Hipster Hoedown
  • Thee Vicars (9pm), Audacity (8:10pm), Manhattan Murder Mystery (7:20pm), The Blank Tapes (6:30pm), Wake Up Lucid (5:40pm), Restavrant (4:50pm), P.K. 14 (4pm), Paleface (3:10pm), Agent Ribbons (2:20pm), The Bare Wires (1:30pm), Devon Williams (12:40pm), A Faulty Chromosome (11:50am), TBA (11am) at Hoek's Death Metal Pizza (511 E. Sixth St.) [free]

DMI House Kiss Me I'm Foreign Free Show
  • The Bewitched Hands On The Top Of Our Heads (France, 4:30pm), Telephunken (Spain, 3:30pm), Snapline (China, 2:30pm), Maika Makovski (Spain, 1:30pm) at the Dart Music International House at Mi Casa Cantina (503 E. 6th St.) [free, RSVP]

Dart Music International Lunch Series
The Rumbler Lounge
  • The Music Slut, Consequence of Sound and elbo.ws present Body Parts with Theophilus London (7:00 pm), Jason Collett (Broken Social Scene) (6:05 pm), The Death Set (5:25 pm), Drink Up Buttercup (4:45 pm), Acrylics (4:05 pm), Gemini Club (3:25 pm), Maps & Atlases (2:45 pm), The Depreciation Guild (2:05 pm), Dignan (1:30 pm), Terror Pigeon Dance Revolt (1:00 pm) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free, RSVP]

What By What-Ever
  • KXLU and The Smell present Sequins and Skeletons, Treasure Mammal, Tearist, Signals, Pizza!, Devon Williams, Whitman, Rare Grooves, Death Sentence: Panda!, Jesus Makes The Shotgun Sound at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [noon-6pm, free, all ages]

Urban Outfitters Back Lot Performances
  • Dam-Funk (6pm), Jeremy Jay (5pm), Scanners (4pm), Villagers (3pm), Wake Up Lucid (2pm), Jookabox (1pm) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

Little Radio presents
  • TBA (5:20pm), The Growlers (4:50pm), The Entrance Band (4:20pm), The Happy Hollows (3:50pm), Miles Kurosky (of Beulah, 3:20pm), Popwreck (2:50pm), The Henry Clay People (2:20pm), Findlay Brown (1:50pm), Red Cortez (1:20pm), Tenlons Fort + guests (noon) at the Red Eyed Fly [a] [m] [free, free bloody marys and beer]

Big Texas Jumpstart III presented by The Midgetmen
  • Everybody Was In The French Resistance... Now! (5:20pm), Ezra Furman & the Harpoons (4:30pm), Wax Fang (3:45pm), The Midgetmen (3pm), Vandaveer (2:15pm), The Hounds Below (1:30pm), Goes Cube (12:45pm), The Gary (noon) at the Creekside Lounge [free, free beer]

KUT Mornings at the Hilton
  • Brazos (10:35am), Hayes Carll (9:45am), Carrie Rodriguez (9am) at the Hilton (500 E. 4th St.) [lobby, free]

Spuds by Spuds Mackenzie
  • Bad Credit No Credit (2am), Young Mammals (1:15pm), Sunset (12:30am), Brazos (11:45pm), Upprs (formerly Peter and the Wolf, 11pm), Al Tiburan (10:15pm), Ae El Jay (9:30pm), Great Nostalgic (8:45pm), Oy (8pm), Focus Group (7:15pm), Lord Scrummage (6:30pm), Dream Scene (5:45pm), Quiet Hooves (5pm), The Zoltars (4:15pm), Sleep Good & The Hipsters (3:30pm), Paper Bird (2:45pm), Cowabunga Babes (2pm), PPPAAALLLMMM (1:15pm), The Able Sea (12:30pm) at Baby Blue Studios (1522 E. 12th St., near Comal)

Music for Listeners
  • Findlay Brown (London, 6pm), A Classic Education (Bologna, 5pm), Young Mammals (Houston, 4pm), Standard Fare (Sheffield, 3pm), Jenny Owen Youngs (Brooklyn, 2pm), Tacks the Boy Disaster(Austin, 1pm), Buttercup (San Antonio, noon) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

Nous Somme Nouveaux Lucky Eight
  • The D.A., Damaged Goods, Sydney Confirm, Laboratories, Gobi, The Dozal Brothers, Bronze Medal Defender, Cosmic Cocks at Pie Guys Pizzeria (2222 Rio Grande St.) [2pm-8pm, free]

No Words Day Party
  • Awesome Color, Bear in Heaven, Holiday Shores, Indian Jewelry, Ola Podrida, Vivian Girls at the Ghost Room [a] [m] [11am]

Bridge Club Music/GameStreamer presents
  • Javelin, Das Racist, Tigercity, Gordon Voidwell, Beach Fossils, Neiliyo, Rumspringa, BRAHMS, Keepaway, Tony Castles, The Extraordinaires, Baby Monster, special guest DJs at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [11:30am-6pm, free, free beer, tacos, bbq, giveaways]

Type By Type Writer
  • Churchwood (5pm), The Little Morts (4:40pm), Reid Wilson and His So-Called Friends (4:10pm), Puff Puff and the Receivers (3:50pm), Something Ain't Rights (3:20pm), Zs (3pm), Smokey Angle Shades (2:30pm), Soft Legs (2:10pm), The Seas (1:40pm), The F and the C (1:20pm) at the Typewriter Museum (1306 E. 6th St.) [free, all ages]

Giant Steps Productions presents FUSXSW
  • 612 to 512 presents Acrylics (Brooklyn), Munch Munch (Bristol), Casiokids (Norway), International Waters, We Became Actors (Minneapolis), Jacob Jones (Nashville), At Any Speed (Minneapolis), Makeout Party (Philadelphia), Military Special (Minneapolis), They Mean Us at Plush [a] [m] [starts at noon, free, 21+]

PopMatters AM to AM Party
  • Jesse Woods (1am), Via Audio (midnight), The Damnwells (11pm), Tiger City (10pm), Skybox (9pm), Depreciation Guild (8pm), Pretty Good Dance Moves (7pm), Joe Pug (6pm), Tom Schraeder (5pm), Horsefeathers (4pm), These United States (3pm), Ha Ha Tonka (2pm), Anais Mitchell (1pm), Jacob Jones (noon), Gia Margaret (11am) at Paradise (401 E. 6th St.)

Rozone Productions Day Show
  • The Midnight Bombers (3:30pm), The Couch (2:30pm), Scorpion Child (1:30pm), Opposite Day (12:30pm) at the Parish [a] [m] [free]

Tangled Snark presents
  • Joan of Arc, Turbo Fruits, Red Leaves, Lovvers, So Cow, Signals, Lean Hounds at the Parlor Hyde Park (4301 Guadalupe) [4pm, free, all ages]

ComboPlate Booking presents South By Soup Fest benefit for Caritas of Austin
  • Beaver Nelson (7:50pm), Nathan Hamilton (7:00pm), Matt The Electrician (6:10pm), Michael Fracasso (5:20pm), Moonlight Towers (4:30pm), A.J. Roach (3:40pm), Eric Hisaw (2:50pm), Elizabeth McQueen (2:00pm) at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.)

The Paisley Umbrella presents the 2nd Annual International Psychout
  • The Peelies (6pm), Wailin' Yeahs (5pm), The Higher State (4pm), Tempo Tantrums (3pm), The Howlies (2pm), The Saffron Sect (1pm), Toy Soldiers (noon) at Sonny's Vintage (2928 Guadalupe) [free]

Hydra Melody, Zlam Dunk, Bright Light Social Hour, Dr Manhattan, Aficionado at the Parlor [a] [m] [3pm]
Robert Allen Caldwell, Big Wheel Stunt Show (WA), JWW and the Prospectors, Militant Babies, Dirty Charlie Band, Corinne Rose, Shed Alford, Pierced Arrows(OR) at Lovejoys [a] [m] [2pm, free, free beer early]
Harry Bodine (4pm), Wink Keziah (3pm), Spencer Thomas (2pm), Mike Bowers (1pm) at Headhunters [a] [m]
Adam Rodgers (5:30pm), Whanderlust (4:30pm), Groove Session (3:30pm), Obsolete Machine (2:30pm), Faceblaster (1:30pm) at Headhunter's Cannibal Stage (back patio)
Stone River Boys (5pm), Shotgun Party (3:30), Holy Ghost Tent Revival (2pm), Derek Hoke (12:30pm) at the Continental Club [a] [m] [free]
Desoto Rust (7pm), Penny Jo Pullus (6pm), Noble Dog (5pm), Uncle Lucius (4pm), Tom Gillam (3pm), Mike Schoenfeld (2pm), Graham Weber (1pm), Drew Kennedy (noon) at Uncorked Tasting Room and Wine Bar (900 E. 7th St.) [free, free beer]
The Orbans (4:30pm), Futurebirds (3pm), Circle (1:30pm), Ramble Horse (noon), free at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe)
Break Thru Radio SXSW Party
  • Wild Yaks (5pm), Battlehooch (4pm), Drink Up Buttercup (3pm), Morningbell (2pm) at the Palm Door (401 Sabine St.)

The Hype Machine's Lose Control 2
  • lineup TBA at Vice (6th and San Jacinto) [noon-2am, RSVP]

PureVolume presents
  • Drink Up Buttercup (7pm), Meiko (6pm), Choir of Young Believers (5pm), Minature Tigers (4pm), Warpaint (3pm) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free, 21+, RSVP]

The Beatles Complete on Ukulele SXSW 2010
  • Every Beatles song performed by a variety of vocalists, backed by Roger Greenawalt on ukulele and Austin's The Eggmen over 2 days at Jaime's Spanish Village (802 Red River) [noon-6pm, free]

South by San Jose
  • Jane Bond, The Tricias, Ethan Azarian, Ralph White, Eternal Tapestry, Soft Healer, Expensive Shit, Zs, Follow That Bird, Coathangers, Turbo Fruits, Nakia, James Hyland at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [starts at noon, free]

Dog and Duck Pub St. Paddy's Day Party
  • Ian McLagan & the Bump Band (9:15pm), Li'l Cap'n Travis (8pm), Emily Long (6:45pm), Jon Dee Graham (5:30pm), Rosie Flores (4:30pm), Rich Brotherton and Ed Miller (3pm), Jeena and the Band of Brothers (2:45pm), Sean Orr & Black Bagger (2pm), Black Irish (12:45pm), Capitol City Highlanders (11:30am) at the Dog and Duck Pub (406 W. 17th St.) [free]

Nomad Bar presents
  • Midstates and the Choir of Ghosts, The Bloody Knives, The See at Nomad Bar (1211 Corona Dr.) [8pm, free]

Lonesome Bones Music presents
  • Haunt (5:45pm), Todd Thibaud (5pm), Miss Odette (4pm), Nikki Lane (3pm), Andy Klier (2:15pm) at the Carousel Lounge [a] [m] [free]

The Ginger Man presents
  • Stonehoney (11pm), John Fullbright (10pm), House of Song (9pm), House of Song (8pm), Boxcar Preachers (7pm), Grass Onions (6pm), Lost and Nameless (5pm), Old Hold Outs (4pm), The Victor Mourning (3pm), The Steelhead String Band (2pm) at the Ginger Man (301 Lavaca) [free]

Guitartown/Conqueroo Party
  • Raul Malo (8:30pm), Band of Heathens (7:30pm), Thunderosa (6:30pm), Chip Robinson (5:30pm), Austin Collins and the Rainbirds (4:30pm), The Silos (3:30pm), Jon Dee Graham (2:30pm), James McMurtry (1:30pm), Randy Weeks (12:30pm), Tom Freund (11:30am) at Joe's Bar and Grill (506 West Ave.) [Hornito's Tequila Stage (back), free]
  • Triple Cobra (8pm), Anne McCue (7pm), Wirepony (6pm), Steve Poltz (5pm), The Cardinal Health (4pm), Emory Quinn (3pm), Stonehoney (2pm), David Faulkner (1pm), Freedy Johnston (noon), David Olney (11am) at Joe's Bar and Grill (506 West Ave.) [Three Olives Vodka Stage (front), free]

Texas ShamRockfest
  • Agony Column, Faster Pussycat, LA Guns, Lynch Mob, Razr 13, Broken Teeth, One Eyed Doll, Divide the Day, Uranium Savages at 7th and Neches (outdoor stage) [3pm doors, $12 advance, $15 at gate]

Austin GoGirls St. Paddy's Day Festival
  • gfire (8:15pm), Laura McGhee (7:35pm), Stephanie Briggs (6:55pm), Da Rezarekt (6:15pm), Art & Lisa (5:35pm), Ann Zablaskai (4:55pm), Athena Marie (4:15pm) at Hot Mama's (2401 E. 6th St.) [free, all ages, byob]

A Little Bit Country, A Little Bit Rock N' Roll
  • Charly Coombes (Supergrass) and The New Breed (5:20pm), Hopewell (4:40pm), KaiserCartel (4pm), Brittany Shane (3:20pm), Romantica (2:40pm), Brianne Michelle and The Park (2pm), Jason Shannon Band (1:20pm), Jay Nash and Chris Seefried (12:40pm), Colin Gilmore (noon) at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [free, RSVP to countryandrockandroll@gmail.com]

Real Cool Trash presents
  • Motel Aviv, Cousin Phelpy, Dirty Dancing, Tennis System, Co Jack Krew, Ringo Deathstarr, True Womanhood at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [inside]
  • Parental Control, Daniel Francis Doyle, French Miami, Nic Armstrong, You and Me, Metal Bunnies, Bear Claw, The Sounds of Kaleidoscope, The Flying Eyes, Zlam Dunk at Club Primo's (1700 E. 6th St.)

Music-Tech Mashup - Music Week Kick-Off
  • Jenny Dee & The Deelinquents (6:10pm), Chasing Kings (5:30pm), Shinobi Ninja (4:35pm), McAlister Drive (3:30pm), JADA (2:50pm), Of Verona (2:10pm), The Urgency (1:30pm), Prospect Hill (12:50pm), The 54 (12:10pm), Imagine Dragons (11:30am), Curtis Santiago (10:50am), Foster the People (10:10am) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [main stage, free]
  • Comedy show (2pm-6pm), Stereo is a Lie (noon), Rockie Fresh (10:30am) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [Rusty's lounge, free]
  • Tennis System (5:50pm), Odd Modern (5:15pm), Alice Austin (4:20pm), Danielle Barbe (3:20pm), JFerb (2:45pm), Keith Masters (2:10pm), The Kin (1:30pm), Dion Roy (12:30pm), Ryan Laperle (11:50am), Alexis Babini (11:10am), Nicole Kole (10:30am) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [patio, free]

Kanine Records presents Toby Rascal and HBear's Daytime Playtime Party
  • Beach Fossils (5:30pm), MNDR (4:30pm), Ume (3:30pm), We Are Country Mice (2:30pm), Class Actress (1:30pm), Grooms (12:30pm) at the Music Gym (815 East 6th St.) [outdoor stage]
  • Eternal Summers (5pm), Pepper Rabbit (4pm), Pearly Gate Music (3pm), Nice Nice (2pm), Drink Up Buttercup (1pm), Blind Man's Color (noon) at the Music Gym (815 East 6th St.) [inside stage, free, free beer early]

Dirty Boots day party
  • Lissie (4pm), Broken Records (3pm), Mon Khmer (2pm), Crookes (1pm), Crystal Fighters (12:15pm) at Wave (408 E. 6th St.) [rooftop]

The Comedy Store presents
  • Comedy Showcase with Mack Lindsay, David Taylor, Nick Youssef, Justin Martindale, Benji Alflalo at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [1:30pm-3pm, free]
  • Karaoke Killed the Cat at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [3pm-6pm, free]

San Diego Hoe-Down
  • Dirty Sweet, Steve Poltz, Transfer, El Ten Eleven, Tape Deck Mountain, The Nervous Wreckords, 3pm-8pm, free beer, free tacos, RSVP to sdsxsw@san.rr.com at Lustre Pearl (97 Rainey St.)

3rd Coast Music presents
  • David Olney (5:30pm), Phil Lee (4:30pm), Tom Mason (3:30pm), Bianca DeLeon (2:30pm) at Amelia's Retro-Vogue & Relics (2213 South 1st St.) [free]

SXSTACO
  • Special guests (8pm), Lee Ann Atherton (7pm), Charlie Faye (6:15pm), Hey Mama (5:45pm), Kevin Montgomery & Jill Jackson (5pm), Dave Olney (4:15pm), Amilia K Spicer (3:45pm), Cocktail Slippers (3pm), William Hut (2:15pm), Herin Harpe (1:45pm), Bigbang (1pm), Eugene Christopher (12:30pm), hosted by Lee Ann Atherton at Maria's Taco Xpress (3600 S. 2nd St.)

Sunset Sessions
  • Lars Behrenroth, Oveous Maximus, DJ Tarek, Paco, Rev. Pain (sax), Ilya Janos (percussion) at Lanai Rooftop Lounge (5th and Congress) [4pm]

Organic Entertainment
  • Jason Shannon, Briann Michelle, Romantica, Brittany Shane, Hopewell, Charly Coombes and The New Bread, Kaiser Cartel, Nathan Connolly at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [starts at 11am, free]

PBJ Records/Drei Productions Day Party
  • Shannon Ailey Reagan (4pm), Judith Miller Band (3pm), Lemon Yellow Sun (2pm) at the Soho Lounge (217 E. 6th St.) [free]

The Shed BBQ Grand Opening
  • Bruce James Soultet, Mudphonic, Papa Mali, The Greyhounds, Sideshow Tragedy, Monument to No one, Pink the Absurdist, Good Bad People at The Shed (E. 6th and Chicon) [2pm-midnight]

Electric Western Records, American Songwriter Magazine, Pirate! Media, and Tea Party Boston present Get Your Green On
  • Keep on Movin', Jenny Dee & The Delinquents, The Right Ons, The Candles, Reno Bo, The Jane Shermans, Joe Pug, Jacob Jones, Roman Candle, The Glossary, Derek Hoke, Tulsa, Leo Blais, Keegan DeWitt, Tom Schraeder at the Hole in the Wall [a] [m] [2pm-2am, RSVP]

Exotic Recordings, Tijuana Gift Shop, Half Door Records, & Sideways Online Music Promotion present Manic Fest Destiny
  • Jim Jones Revue, Saint Bernadette, Holy Ghost Tent Revival, The Stone Foxes, Middle Distance Runner, Dirty Sweet, The Art Of Shooting, City On The Make, The Black & White Years, Mata Leon, Only Living Boy, Joe Roberto and Poverty Hash, Little Fish, Count Numbers, The New Familiars, Danielle Barbe, Miss Tess & The Bon Ton Parade at the Belmont (305 W. 6th St.) [outside, noon-2am, free]
  • BECCA, Vonyse, Drew Peterson, Boom Boom Belam, Common Prayer, Daphne Willis, Big Light, Shayna Zaid, Stephaniesid, Danny Ross, KAV (acoustic), Karnivool (acoustic), Kate Miller Heideke, The Hot Seats, Charlie Parr, Todd Wright, Gabriel Miller-Phillips at the Belmont (305 W. 6th St.) [inside, noon-2am, free]

Sin City Social Club and Freebirds present the Feed Your Belly Feed Your Soul Stage
  • Austin Collins and the Rainbirds (7pm), Lynda Kay (6pm), Ruby James (5pm) at St. Vincent de Paul (1327 S. Congress Ave.) [$5 donation or equivalent of canned goods/clothing, all proceeds to benefit St. Vincent de Paul]

GypsySun Vintage, Big Rig Vintage, Texas Custom Boots, 420 Spot present SXS1st
  • Spirit Family (9pm), Jonathan Terrell (7:30pm), Aaron Barrera (6:45pm), Mark McKinney/Bart Crow (6pm), Ryan Beaver/Ryan Harkrider (4:30pm), Django Walker/Bart Crow (3pm), Dusty Deaton (1:30pm) at Big Rig/Gypsysun Vintage (1601 South First St.) [free]

Roadhouse Rags SXSW St Patty's Day party
  • Planet Rye Co. (9pm), Susan Cowsill (8pm), Union Pulse (7pm), The Beauvilles (6pm), Dixie Beal and the Group W Bench (5pm), PorchJam (4pm) at Roadhouse Rags (1600 Fortview)

Right On Rainey
  • Gordon Voidwell (4:30pm), Balthrop Alabama (3:30pm), John Biz (2:30pm), Glass Trees (1:30pm), Periphera (12:45pm), Crazy Walls (noon), JLD (11:15am) at 89 Rainey (near Iron Works BBQ, Cesar Chavez & Red River)

Cheers SXSW Opening Night and St. Patrick's Day Party
  • Chylde, 1836, Stranger Family Band, Mondo Drag, Sheer Khan and The Space Case, Streamline, The Night, Sleepy Sun, Smoke and Feathers, Hobomouth at Cheers Shot Bar (416 E. 6th St.) [starts at 4pm, free]

bMUSEd Music Fest
  • Josh Halverson, Jack Valen, Rob Cooperman at Star Bar (600 W. 6th St.) [7pm-10pm]
  • Chris Hawkes, Ouachita, Brothers Gow, ELR, Feel Never Real at Aussies Grill & Beach Bar (306 Barton Springs Rd.) [4pm-10pm]
  • Rudie Dane, Jack Valen, Anthony Hughes, Nahan Kaye, Russell Huie Band, Ian Hopkinson at Champions Bar (300 E. 4th St.) [3pm-9pm]

Red Gorilla Music Fest
  • 6 day, 8 venue festival. The lineup and other info can be found here.


Wed. 3/17 [printable wednesday day shows] [printable wednesday night shows]

[night shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)
Super Secret Records and Mortville Records showcase
  • The Chumps (1:15am), The Open Casket (12:30am), Manikin (11:45pm), Coyote Slingshot (11pm), The Extravaganza (10:15pm), The Tunnels (9:30pm), Scrabble Robot (8:45pm), Ichi Ni San Shi (8pm) at Beerland [a] [m]

Liberty or Death
  • Shunda K (9pm), We Aim to Try (8pm), With an Orange (7pm), Realbook Fakebook (6pm) at The Liberty (1618 1/2 E. 6th St.) [free, 21+]

We the Granada (10:45pm), Tornahdo (10pm), SOHNS (9:15pm), Boys Who Say No (8:30pm) at the Parlor [a] [m] [free, all ages]
White Dress (9pm), Sunset (8pm), The Sour Notes (7pm), Brackett & Co. (6pm) at The Sour Notes' House (3714 Werner Ave.)
Touche Amore, Fire Team Charlie, Native, For Want Of, Oriana Raeo at 1107 Angelina St. [starts at 6pm]
Austin Pyrate Punx Showcase
Hozac Records Party
  • Woven Bones, Wizzard Sleeve, White Mystery Mickey, The Girls at Dawn, Rayon Beach, Puffy Areolas, The Fresh & Onlys at Trailer Space [a] [m] [7pm, free]

Impose Magazine presents the Austin Imposition
  • Turbo Fruits (1am), JEFF The Brotherhood (12:15am), Darlings (11:30pm), Tony Castles (10:45pm), Sisters (10pm), Grooms (9:15pm), The Beets (8:30pm), Graffiti Monsters (8pm) at the Longbranch Inn [free, RSVP to info@imposemagazine.com or here]

The Rumble
  • The Dance Party (11:15pm), Man/Miracle (10:15pm), Apes of Wrath (9:15pm), Geographer (8:15pm), John Isaac Waters (7:30pm) at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [RSVP]

20 Jazz Funk Greats/Group Tightener/Spaced Age Party
  • Best Coast (midnight), These Are Powers (11:30pm), Javelin (11pm), Cloud Nothings (10:30pm), Fluffy Lumbers (10pm), Light Asylum (9:30pm), S U R V I V E (9pm), Coasting (8:30pm), Slava (8pm), Fungi Girls (7:30pm), Creep (7pm), Florene (6:30pm) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St., aka Ms. Bea's) [free, all ages, curated by Robin Stolichnaya, Jamie Granato, & Ric Liechtung]

SXSWestgate
  • The Extraordinaires, The Corndawg, Quiet Hooves, Bald Eagle Refugee, Black Mamba, Chris Paddock, Paddle Boat, Desert Crow at the Natrix Natrix House (3222 John Campbell's Trail, 8pm) [6pm-1am, free]

SXS&M 2010
  • special guest (midnight), Isle of White (11pm), Sex Dragon (10pm), Hollywood Gossip (9pm), International Waters (8pm), Distant Seconds (7pm), No Credit Bad Credit (6pm), Benko (5pm) at Chain Drive [a] [m]

Manhattan Murder Mystery (Los Angeles), Big Whup (Los Angeles), Moses Campbell (Los Angeles), Please the Trees (Czech Republic) at House of Guys (1907 Rio Grande) [9pm, free]
Jinny Oops! (1:15am), Transmography (12:30am), Lozen (11:45pm), Sugar Sugar Sugar (11pm), Gay Duo (10:15pm), DD Dagger (9:30pm), La Snacks (8:45pm), Turbo Fruits (8pm) at the Creekside Lounge [free]
Mr. Lewis and the Funeral Five (1am), The Beaumonts (midnight), Whiskey Dick (11pm), Son of Fire (10pm), Street Light Susie (9pm), Baseline Bums (8pm), Grubdog & the Modestos (7pm), Year of the Kid (6pm), East TX Kings (5pm) at Headhunters [a] [m]
The Soldier Thread at Sneak Attack (301 W. 2nd St.) [8pm]
PureVolume presents
  • Special guest (3am), Woodhands (2am), Movits! (1am), You Say Party We Say Die (midnight), DEV (11pm) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free, 21+, RSVP]

GigaCrate Unofficial SXSW '10
  • Smalltown Romeo (Smalltown DJs with Wax Romeo, 1am), Sammy Bananas (midnight), Jayceeoh (11:15pm), Bird Peterson (10:30pm), Pance Party (9:45pm), DJ Apt One (9pm) at Beso Cantina (307 W. 5th St.) [free with RSVP]

Dominican Joe presents
  • Boy Eats Drum Machine (11pm), Paperbird (10pm), Clint Niosi (9pm), Surrounded (8pm), Ok Sweatheart (7pm), David Ramirez (6pm), Brian Douglas Phillips (5pm), Annie and the Beekeepers (4pm), Niobe (3pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [inside, free]
  • Dove Kins (11:30pm), Dry River Yacht Club (10:30pm), Archibald Adams and the Shimmering War Choir (9:30pm), Or, The Whale (8:30pm), The Migrant (7:30pm), This Old House (6:30pm), The Reliques (5:30pm), Augustine (4:30pm), Mantler (3:30pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [outside, free]

Tormenta Tropical
  • Lazer Sword (DJ set, 1:30am), Poirier (1am), Jahdan Blakkamoore (12:30am), Uproot Andy (midnight), Disco Shawn (11:30pm), Ghosts on Tape (11pm), Geko Jones (10pm), Chief Boima (9pm), Isa GT (8pm), Sonora vs. Panchitron (7pm) at the Iron Gate Lounge (1111 E. 6th St.) [inside, free]
  • Orion + DJ Dus (9pm), Delorean (8:30pm), Lemonade (7:30pm) at the Iron Gate Lounge (1111 E. 6th St.) [outside, free]

Whiskey Pickle/Headset Recordings/Construction Paper Records present House by Southwest
  • DJs Noise Floor Crew, Terry Mullan, Jake Childs, Adam Warped, Farika, Supafly, Eric Sharp, Daetron Vargas, Zack Highwire, Jaysoul & Eric D., Ken Liu & Stephen Glass at Silhouette Sushiya (718 Congress Ave.) [6pm-4am, free with RSVP to rsvp@headsetrecords.com]

Selector Papa C (11pm), Dr. Dubbist (9pm) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe)
NineBullets SXSW Party
  • Joe Pug (10pm), Glossary (9pm), Kasey Anderson (8pm), Austin Lucas (7pm), American Aquarium (6pm) at Opa! Coffee & Wine (2050 South Lamar Blvd.)

F.X.N.C. (Free by No Cover)
  • Joshua James (11pm), Lex Land (10pm), Jarrett Killen (9pm), Matt the Electrician (8pm), Southpaw Jones (8pm), George Carver (7pm), David Nathan (6pm) at Flipnotics [free]

Wide Eyed Booking presents SXKeyBar
  • Adrian & the Sickness (11pm), Jukebox Romantics (10pm), Split Hoof (9pm), Spain Colored Orange (8pm), Killer Wails (7pm), Book of Sounds (6pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

APA Showcase
  • The Silent Years, Shawn Fischer & the Jukebox Gypsies, The Band of Heathens, Eye Alaska, The Movement, Dirt Nasty at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [7pm, free]

Captiva Records presents
  • Nothing More (1:30am), Exilia (12:30am), Exeter (11:45pm), The Law (11pm), The Soldier Thread (10pm), FunkOTron (9:15pm), The Beaumonts (8:30pm), Crystal Creek Boys (7:45pm), Olive Street (7pm), Lata Gouveia (6:15pm), The Couch (5:30pm), Ian Lee (5pm) at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [5pm-2am]

BeatPort Lounge and Ultra Records Party
  • Annie Mac presents Theophilus London, Fool's Gold, Brodindkim Fake Blood, Boy 8-Bit, L-Vis 1990, Kingdom, special guests at Republic Live (301 W 5th St.) [9pm-4am, $15, info]

Texas Rock Fest
  • 4 day, 7 venue festival. The lineup and other info can be found here.


Thu. 3/18 [printable thursday day shows] [printable thursday night shows]

[day shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)
End of an Ear presents
  • Wetdog (5pm), The Beets (4pm), The Delta Mirror (3pm), Holly Miranda (2pm), River City Tanlines (1pm), Terrible Twos (noon) at End of an Ear [a] [m] [free]

Snake by Snakepit
  • This Bike is a Pipe Bomb (Pensacola), Shellshag (NYC), Street Eaters (Oakland), The Pharmacy (Seattle), Gay Witch Abortion (Minneapolis), Sexycrimes (Richmond), Wild America (Austin), Ghost Knife (Austin), Sick Weapons (Baltimore), Hollywood (Baltimore), Ghost Mall (New Paltz, NY), Muhammadali (Houston) at I Love Video (2915 Guadalupe St.) [2pm-10pm, free, all ages]

12XU presents
  • Tommy Keene (Los Angeles, 5:15pm), Grant Hart (Minneapolis, 4:25pm), Simple Circuit (3:35pm), Sally Crewe & The Sudden Moves (2:45pm), The Zoltars (2pm), XYX (Monterey, 1:25pm), Dikes of Holland (12:45pm), Air Traffic Controllers (12:10pm) at the Longbranch Inn

Shattered Records 'Family' Showcase
  • TBA (6pm), Cheap Time (5:30pm), River City Tanlines (4:45pm), Digital Leather (4pm), Wizzard Sleeve (3:15pm), Hunx & his Punx (2:30pm), Shannon & the Clams (1:45pm), Mickey (1pm) at Beerland [a] [m] [free, 21+]

Kill Rock Stars Party
  • Horse Feathers (5pm), Quasi (4pm), Explode Into Colors (3pm), Viv Albertine (2pm), Grass Widow (1pm), Talk Normal (noon) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St., aka Ms. Bea's) [free, all ages, curated by Maggie Vail]

Escapes V
  • Acid Mothers Temple (7pm), These Are Powers (6:30pm), Tobacco (6pm), Quiet Hooves (5:30pm), Reverse X Rays (5pm), Prince Rama (4:30pm), Soft Healer (4pm), Spiked Punch (3:30pm), Lord Scrummage (3pm), Lord Jeff (2:30pm), Rainbow Arabia (2pm), So Cow (1:30pm), When Dinosaurs Ruled The Earth (1pm), Zs (12:30pm), Videohippos (noon), Yahowha13 (11am) at Big Parking Lot (306 E. 3rd St.) [free]

Burger City BCXSW
  • Bare Wires (10:45pm), Wes Coleman (10pm), Fleshlights (8:30pm), Pipsqueak (7:45pm), Love Collector (7pm), Dead Space (6:15pm), Cowabunga Babes (5:30pm), The White Wires (4:45pm), Rayon Beach (3:15pm), Serious Tracers (2:30pm), Followed By Static (1:45pm), Cassingles (1pm) at The Grand (4631 Airport Blvd, Ste. 121) [free, free burgers]

The Plaid Party
  • Tijuana Panthers (8pm), Literature (7pm), Magnifico! (6pm), Treasure Mammal (5pm), Munch Munch (4pm), The Blank Tapes (3pm) at the Flannel Annex (2830 East MLK Blvd., in the Flatbed parking lot) [free, free beer]

Waterloo Records presents
  • The Watson Twins (6pm), Carrie Rodriguez (5pm), Ola Podrida (4pm), Ben Sollee & Daniel Martin Moore (3pm), The Drive By Truckers (2pm), Titus Andronicus (1pm) at Waterloo Records [a] [m] [free]

Cheapo presents
  • Muck & the Mires (6pm), The Ettes (5pm), The Fangs (4pm), Lords of Altamont (3pm), River City Tanlines (2pm), Danielson (1:20pm), Ortolan (12:40pm), Ben + Vesper (noon) at Cheapo Records [a] [m] [free, free beer]

Monkeywrench Books presents
  • The Eastern Sea (3pm), Peter and the Wolf (2:15pm), Gold Lake (1:30pm), Your 33 Black Angels (12:45pm), Chicken Little (noon) at Monkeywrench Books [a] [m] [free]

Roky Erickson's Ice Cream Social
  • Roky Erickson and Okkervil River, The Riverboat Gamblers, Sixteen Deluxe at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [doors at 11am, $10 advance]

Jail Weddings (7pm), This Moment in Black History (6pm), Sun God (5pm), The Gospel Truth (4pm), Serious Tracers (3pm) at Apparition Skateboards (119 E. North Loop) [free]
Kid Congo (6:30pm), The Fresh & Onlys (5:45pm), Christmas Island (5pm), ??? (4:15pm), Jaill (3:30pm), Shining Path (2:45pm), Tijuana Panthers (2pm), Cowabunga Babes (1pm) at Trailer Space [a] [m] [free]
Shit and Shine (6:30pm), Rusted Shut (5:30pm), When Dinosaurs Ruled the Earth (4:30pm), Todd (3:30pm), PC Worship (2:30pm) at the Parlor [a] [m] [free]
Trekky Records presents Carolina Jubilee
  • The Love Language (6pm), Lost in the Trees (5:15pm), Hammer No More The Fingers (4:30pm), Schooner (3:45pm), Caltrop (3pm), Birds and Arrows (2:15pm), DJ Steph Russ (between bands) at the Parlor Hyde Park (4301 Guadalupe) [free, free beer/pizza]

SXSWHOOAAAA at RanchOOAAAA RelaxOOAAAA
  • The Beets (8pm), Gun Outfit (7pm), Fungi Girls (6pm), Grandchildren (5pm), Beach Fossils (4pm), Sleep Good (3pm), Beaches (2pm), Princess Ho (1pm) at Rancho Relaxo (3402 Merrie Lynn) [outside]
  • Total Slacker (8:30pm), Sewn Leather (7:30pm), Moment Trigger (6:30pm), Caddywhompus (5:30pm), Procedure Club (4:30pm), You and Me (3:30pm), eetsFEATS (2:30pm), Half-Mile Fox Fur (1:30pm) at Rancho Relaxo (3402 Merrie Lynn) [inside, free, byob]

Real Fruit Smoothie Party Day One
  • John Bellows (11pm), Zanzibar Snails (10pm), Clint Niosi (9pm), Mount Righteous (8pm), Gay Science (7pm), Thunderpower (6pm), The Gary (5pm), MM/DD/YYYY (4pm), The Art of Shooting (3pm), The Domesticated (2pm), The Hermit Thrushes (1pm) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [inside]
  • Marmalakes (10pm), Motion Picture (9pm) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [outside]

Vegan by Not Vegan
  • POSR (9pm), The Sour Notes (8pm), B L A C K I E (7pm), Wild Moccasins (6pm), A Faulty Chromosome (5pm), Wild Harem (4pm), STUNTS (3pm), Buxton (2pm), Bad Credit No Credit (1pm) at the House of Commons (2610 Rio Grande) [inside stage]
  • Glasgow (7:30pm), Hop Along (6:30pm), Wave Hands Like Clouds (5:30pm), The Harlequins (4:30pm), Quiet Hooves (3:30pm), LIMB (2:30pm), Ghost Mountain (1:30pm) at the House of Commons (2610 Rio Grande) [outside stage, free, all ages]

Play Pinball! Records, Crystal Rock Records, and Funnyorfail.com present
  • Mickey (Chicago) (6:30pm), Tyler Jon Tyler (Chicago) (5:45pm), Natural Child (Nashville) (5pm), Hollows (Chicago) (4:15pm), Bare Wires (Oakland, CA) (3:30pm), VIDEO (Denton, TX) (2:45pm), Flesh Lights (Austin) (2pm), Pipsqueak (California) (1:15pm), Matinee Tights (12:30pm) at House of Guys (1907 Rio Grande) [free, free beer, maybe food]

The Billions Corporation and Ticketfly present Fat Crooked Unwound
  • The Black Angels (5:10pm), Avi Buffalo (4:40pm), The Dutchess and the Duke (4pm), Oh No Ono (3:30pm), Sharon Jones & the Dap-Kings (2:50pm), Generationals (2:20pm), Bowerbirds (1:40pm), The Cave Singers (1:10pm), Bear in Heaven (12:30pm), Cate Le Bon (noon) at the Mohawk [a] [m] [free]

Insound SXSW 2010
  • Liars, Vivian Girls, Small Black, Surfer Blood, Delorean at Club Deville [a] [m] [noon-6pm, free, 21+, $3 for unlimited beer]

Chorizo Approved Records Day Show
  • Perfect Pants (4pm), Pistolera (3pm), Laserz (2pm), Bi-Polar Bears (1pm), Kyle James Smith (noon) at Jaime's Spanish Village (802 Red River) [free, all ages]

Eastbound & Found
  • GZA (7pm), Maluca (5:45pm), Here We Go Magic (4:50pm), Morning Benders (3:55pm), Warpaint (3pm), Ume (2:05pm), Freelance Whales (1:10pm), Ragen Fykes (12:15pm) at 1001 E. 6th St. [stage one]
  • White Denim (6pm), Delorean (5:05pm), Danielson (4:10pm), Slow Club (3:15pm), Kid Sister (2:20pm), Diamond Rings (1:25pm), Burnt Ones (12:30pm) at 1001 E. 6th St. [stage two, free, info and RSVP]

No Jacket Required :: Aquarium Drunkard SXSW Day Party
  • Happy Hollows (5:15pm), Warpaint (4:30pm), The Henry Clay People (3:45pm), Blair (3pm), Roadside Graves (2:15pm), Futurebirds (1:30pm), The Growlers (12:45pm), The Love Language (noon), DJ Jody O at Lamberts [a] [m] [noon-6pm, free]

Levi's + Fader Fort
  • Fucked Up (7:30pm), The Morning Benders (6:45pm), Chew Lips (6pm), Bomba Estereo (5:15pm), Local Natives (4:30pm), Neon Indian (3:45pm), Best Coast (3pm), Evderything Everything (2:15pm), Yawn (1:30pm), DJs CFCF (5-8pm), Zakee (3-5pm), Eskmo (1-3pm) at the Fader Fort (1101 E. 5th St.) [free, 21+, RSVP]

Chicken Ranch Records and friends Day Party
  • Automusik (Austin, 5pm), Mr. Lewis and The Funeral 5 (Austin, 4:15pm), Blue Aeroplanes (Bristol, UK, 3:30pm), Willie Heath Neal (Atlanta, 2:45pm), The Yuppie Pricks (Austin, 2pm), Beautiful Supermachines (Austin, 1:15pm), Distant Seconds (Austin, 12:30pm), The Minutes (Dublin, 11:45am), The Safes (Chicago, 11am) at The Liberty (1618 1/2 E. 6th St.) [free, 21+]

Soundcheck Magazine 4th Birthday Party
  • Givers (5:20pm), Plants and Animals (4:30pm), The Rural Alberta Advantage (3:40pm), The Besnard Lakes (2:50pm), Magic Kids (2pm), Jeff the Brotherhood (1:20pm), The Lovely Feathers (12:40pm), Salesman (noon) at Emo's Annex (across Red River from Emo's) [free, donations accepted to benefit The Children's Miracle Network, RSVP]

Full Metal Texas 2010
  • Fair to Midland (5:10pm), Orphaned Land (4:15pm), Darkest Hour (3:20pm), IWrestledABearOnce (2:30pm), Iron Age (1:40pm), Amarna Reign (12:55pm), Karnivool (12:10pm) at Emo's [a] [m] [outside]
  • Special guest (5:15pm), Born of Osiris (4:25pm), Animals as Leaders (3:40pm), Upon a Burning Body (3pm), Howl (2:15pm), Naam (1:30pm), Lions Lions (12:45pm), Your Demise (12:05pm) at Emo's [a] [m] [inside, free, RSVP]

France Rocks Austin
  • Brodinski (5:15pm), General Elektriks (4:15pm), The Bewitched Hands On The Top Of Our Heads (3:15pm), Dead Sexy Inc. (2:30pm), Uffie (1:30pm), Soko (12:45pm), Cocoon (noon) at Klub Krucial (614 E. 6th St.) [free, all ages]

Other Music & Dig for Fire Lawn Party
  • The xx (6pm), Dum Dum Girls (5pm), Yellow Fever (4pm), Real Estate (3pm), The Antlers (2pm), Califone (1pm) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [hill stage, free]
  • Holly Miranda (5:30pm), Julianna Barwick (4:30pm), Sharon Van Etten (3:30pm), Zola Jesus (2:30pm), Dylan LeBlanc (1:30pm) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [valley stage, free]
  • Black Prairie (6:30pm) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [in the grass, free]

BrooklynVegan & AnSo present A Day Party in Austin, TX!
  • Human Eye (6pm), Tyvek (5pm), Thee Oh Sees (4pm), Golden Triangle (3pm), Lovvers (2pm), The Beets (1pm) at Spiderhouse [stage #1, free]
  • Jim Jones Revue (7:30pm), Slim Cessna's Auto Club (6pm), Kid Congo Powers (4:30pm), Carletta Sue Kay (3pm), Or The Whale (1:30pm), La Strada (noon) at Spiderhouse [stage #2, free]
  • Everybody Was In the French Resistance Now (5pm), UUVVWWZ (4pm), A Sunny Day in Glasgow (3pm), Odawas (2pm), The Sandwitches (1pm) at Spiderhouse [stage #3, free]

The Paisley Umbrella presents the 2nd Annual International Psychout
  • The Chevelles, Ugly Beats, Runaway Suns, Grand Atlantic, Strangers Family Band, The Broadfield Marchers, The Hoa Hoa's at Sonny's Vintage (2928 Guadalupe) [free]

Melty Brains presents
  • Telepathik Friend (6:30pm), Death Sentence: PANDA! (CA, 5:30pm), Magic Jewels (4:45pm), Lesser Gonzalez Alvarez (MD, 4pm), Video Hippos (MD, 3:15pm), Caves Caverns (VA, 2:30pm), DD/MM/YYYY (Canada, 1:45pm), Boys Who Say No (Canada, 1pm) at 5615 Jim Hogg Ave. [free]

TXTW/FXFY presents Japan Preview Show
  • Omodaka (6:25pm), Okamoto's (5:50pm), Muruosa (5:15pm), Gagakirise (4:40pm), Dolly (4:05pm), Jinny Oops! (3:30pm), Red Bacteria Vacuum (2:55pm), Maki Rinka (2:20pm), Chatmonchy (1:45pm), Hystoic Vein (1:10pm), Camisama (12:35pm), Geeks (noon) at the Typewriter Museum (1306 E. 6th St.) [free, all ages, all bands from Japan]

Consequence of Sound & Sled Island present
  • Titus Andronicus, Surfer Blood, The Rural Alberta Advantage, James Husband (Of Montreal), Jukebox the Ghost, Garotas Suecas, Royal Bangs, Brasstronaut at The Compound (1300 E. 4th St.) [noon-7pm, free]

The Bay Bridged presents Bay Area Takeover
  • Hottub (5:10pm), Birds & Batteries (4:10pm), The Sandwitches (3:20pm), Ty Segall (2:30pm), Young Prisms (1:40pm), Geographer (12:50pm), Sonny and the Sunsets (noon), The Ferocious Few (11:30am) at the Beauty Bar [a] [m] [inside stage]
  • Wallpaper. (5:30pm), Or the Whale (4:40pm), Still Flyin' (3:40pm), Sleepy Sun (2:50pm), Man/Miracle (2pm), Leopold & his Fiction (1:10pm), Tempo No Tempo (12:20pm) at the Beauty Bar [a] [m] [outside stage, free with RSVP]

Spaceland & Echo present SXSW Throwdown
  • Fool's Gold (4:30pm), The Growlers (3:50pm), Leslie & the Badgers (3:10pm), Rumspringa (2:35pm), Imaad Wasif (1:55pm), Bear Hands (1:20pm), Jonneine Zapata (12:45pm), The Invisible (12:15pm) at the Palm Door (401 Sabine St.) [stage 1]
  • Yacht (4:30pm), Fitz & the Tantrums (3:45pm), V.V.Brown (3pm), Banjo or Freakout (2:15pm), Dan Black (1:35pm), Active Child (1pm), THe One AM Radio (12:30pm) at the Palm Door (401 Sabine St.) [stage 2, free, 21+]

Paste Magazine Day Party
  • Black Prairie (4:30pm), The Lonely Forest (3:30pm), Gordon Gano & the Ryans (2:30pm), The Living Sisters (1:30pm), Miles Kurosky (12:30pm) at Galaxy Room (508 E. 6th St.) [outside]
  • The Middle East (5pm), The Low Anthem (4pm), Lou Barlow & the Missingmen (3pm), Fanfarlo (2pm), Shearwater (1pm), Damion Suomi (noon) at Galaxy Room (508 E. 6th St.) [inside, free, RSVP]

Good Danny's Day Show
  • The Frontier Brothers (5pm), The Laughing (4pm), Low Line Caller (3pm), Brass Bed (2pm), Suzanna Choffel (1pm), Businessman DJs (between bands) at the Dart Music International House at Mi Casa Cantina (503 E. 6th St.) [free, RSVP]

Dart Music International Lunch Series
PartyEnds.com and Raw Word Records present
  • Das Racist (5pm), Neiliyo (4pm), Sole & the Sky Rider Band (3pm), Keepaway (2pm), Custodian (1pm), Chris Trew (comedy, noon), projections by Everything is Terrible at the Iron Gate Lounge (1111 E. 6th St.) [outside stage, free]
  • Cauze One + DJ Dus (6pm), Panchitron (5pm), Pagame + Gnarlos + Omoxi (4pm), Mexicans With Guns (3pm), Sonora (2pm), Manolo Black + Hobo D (1pm), Orion + Prince Klassen (noon) at the Iron Gate Lounge (1111 E. 6th St.) [inside stage, free]

IHeartComix, Jelly & Mad Decent Carniville
  • The Walkmen (7pm), Kid Sister (6pm), GZA (5:15pm), Outasight (4:45pm), Japanther (4pm), Dam-Funk (3pm), Cymbals Eat Guitars (2pm), Dr. Manhattan (1pm), DJs Rapid Ric, Bird Peterson, Dances With White Girls, DJ Glen, plus rides, games, carnie food, etc. at the Mexican American Cultural Center (600 River St.) [free, RSVP]

Filter Magazine's Showdown at Cedar Street
  • Miike Snow (5:15pm), Uffie (4:20pm), Minus the Bear (3:30pm), Active Child (2:40pm), Fool's Gold (1:50pm), The Kissaway Trail (1pm), The Megaphinic Thrift, Casiokids, Serena Maneesh (11am-1pm) at Cedar Street (208 W. 4th) [free, free BBQ 11am-1pm, RSVP]

The Rumbler Lounge
  • Nahright and the Smoking Section present The Grand Ole Party with Freeway & Jake One (7:15 pm), J. Cole (6:40 pm), Pac Div (6:05 pm), Wiz Khalifa (5:30 pm), Freddie Gibbs (5:00 pm), Pill (4:25 pm), Diz Gibran (3:30 pm), Yelawolf (3:05 pm), Fashawn (2:40 pm), Rockwell Knuckles (2:15 pm), Emilio Rojas (1:50 pm), Curtains (1:30 pm), Homeboy Sandman (1:10 pm), Zeale (12:50 pm), BBU (12:30 pm), DJ Trackstar (all day) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free, RSVP]

What By What-Ever
  • ZUM, KXLU and Aquarius Records present Broken Water, Moment Trigger, Eternal Tapestry, Weird Weeds, Total Abuse, White Rainbow, Abe Vigoda, John Bellows, Infinite Body, Earn at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [noon-6pm, free, all ages]

Urban Outfitters Back Lot Performances
  • The Windish Agency presents Washed Out (6pm), Memory Tapes (5pm), Free Energy (4pm), The Golden Filter (3pm), Bachelorette (2pm), Warpaint (1pm), Toro Y Moi (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

Little Radio presents
  • TBA (5:20pm), Chief (4:50pm), Jason Collett (Broken Social Scene, 4:20pm), Those Darlins (3:50pm), Sarah Jaffe (3:20pm), Soko (2:50pm), Shadow Shadow Shade (formerly The Afternoons, 2:20pm), Matt Ellis (1:50pm), Andy Clockwise (1:20pm), Tenlons Fort + The Eastern Sea (noon) at the Red Eyed Fly [a] [m] [free, free bloody marys and beer]

5th Annual Whoopsy! Magazine Yearly Birthday Bash
  • Saving David Powell Screening (7pm), Exene Cervenka (6pm), Silvering Denizens (5pm), The Hickoids (4pm), The Death Kings (3pm), Frankie & the Zombeats (2pm), John Biz (1pm), Glass Trees (noon) at Trophy's [a] [m] [inside]
  • AV Okubo (7pm), Peelander-Z (6pm), Spain Colored Orange (5pm), Adrian & the Sickness (4pm), The Safes (3pm), ETA (2pm), Vitamins (1pm), Heather Duby (noon) at Trophy's [a] [m] [outside]
  • Awesome Death (7:30pm), Bang Bang Eche (6:30pm), P.K. 14 (5:30pm), Shotgun Hustler (4:30pm), Model U.N. (3:30pm), Whiskey Dick (2:30pm), Intimate Strangers (1:30pm), Carsick Cars (12:30pm) at Trophy's [a] [m] [porch]

Music by the Slice 2010
  • Bright Light Social Hour (6:45pm), Oh No Ono (6pm), Dinosaur Feathers (5:15pm), These United States (4:30pm), Lost in the Trees (3:45pm), Shilpa Ray and Her Happy Hookers (3pm), Radar Brothers (2:15pm), Love Language (1:30pm), Surf City (12:45pm), Pattern is Movement (noon) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
  • Brazos (12:30, 1:15, 2:00), Hop Along (2:45, 3:30, 4:15) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [house stage, free]

KUT Mornings at the Hilton
  • Carolina Chocolate Drops (10:35am), Frightened Rabbit (9:45am), Dawes (9am) at the Hilton (500 E. 4th St.) [lobby, free]

Music for Listeners/Moshi Moshi Records party
  • Slow Club (Sheffield, 6pm), The Wave Pictures (London, 5pm), Signals (Los Angeles, 4pm), Casiokids (Bergen, Norway, 3pm), Fyfe Dangerfield (London, 2pm), Best Fwends (Austin/Ft. Worth, 1pm), Transmography (Austin, noon) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

Tangled Snark presents
  • Love Language, Lost in Trees, Hammer No More, The Fingers, Schooner, Caltrop, Birds & Arrows at Gallery Black Lagoon (4301 Guadalupe St.) [2pm, free, all ages]

Light Lodge Party
  • White Rainbow (7:15pm), Young Prisms (6:30pm), Headdress (5:45pm), Sun Araw (5:00pm), Pocahaunted (4:15pm), M. Geddes Gengras (3:30pm), Silver Pines (2:45pm), Pure Ecstasy (2:00pm), Sleep Over (1:15pm), Prince Rama of Ayodhya (12:30pm), Speculator (11:45am) at Okay Mountain Gallery (1312 E. Cesar Chavez, Ste. B (at Navasota))

A Band and A Blog 2
  • DJ Car Stereo (Wars) (10:15pm), Lean Hounds (9:30pm), Izzy Cox (8:30pm), Follow That Bird! (7:30pm), Videohippos (6:30pm), Arms (5:30pm), The Ghost (4:30pm), The Coathangers (3:30pm), La Snacks (2:30pm), Quiet Hooves (1:30pm), WoozyHelmet (12:30pm), Z's (11:30am) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [outside stage, free]
  • Light Parade (9pm), Cousin Phelpy (8:20pm), Ginsu Wives (7:40pm), Atari Matt (7pm), We Were Wolves (6pm), PC Worship (5pm), Anais Mitchel (4pm), Spells (3pm), Deleted Scenes (2pm), The Shondes (1pm), Middle Distance Runner (noon), Typefighter (11am) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [inside stage, free, free beer]

NPR Music presents
  • Sleigh Bells, Surfer Blood, G-Side, Local Natives, Brooklyn Rider at the Parish [a] [m] [noon-6pm, free]

Pianos presents
  • Ninjasonik, Suckers, Shilpa Ray and her Happy Hookers, Miles Benjamin Anthony Robinson, Caitlin Rose, The Octago, The Capstan Shafts, Spirit Family Reunion at Kung Fu Saloon (510 Rio Grande) [starts at noon, free]

Saucony/Rock Steady Music/Death+Taxes present Perfect Pairs
  • No Age (6pm), Japandroids (5pm), Best Coast (4pm), Eternal Summers (3pm), Silver Starling (2pm), DJ Finger on the Pulse (between bands) at Red Fez (209 W. 5th St.) [21+, RSVP to rsvp@dt-mag.com]

Indie Sounds Day Party
  • Deadbeat Darling (5:15pm), Eleanor Whitmore with Chris Masterson (4:35pm), Bonnie Whitmore (4pm), NLX (3:15pm), Ian Axel (2:40pm), Amber Rubarth (2:05pm), Greg Holden (1:30pm), Jazz Mills (12:50pm), Shwa Losben (12:15pm) at the Hideout (617 Congress Ave.) [free]

Pop Montreal presents Hollerado's Nacho House
  • So Cow (5:40pm), Hollerado (5pm), Let's Wrestle (4:20pm), Chilly Gonzales (3:40pm), Diamond Rings (3pm), Basia Bulat (2:30pm), Plants & Animals (1:50pm), Turbo Fruits (1:10pm), The Name (12:30pm) at Lovejoys [a] [m] [free, free nachos and beer]

Schubas & Lincoln Hall 14th Annual SXSW Round-Up
  • Born Ruffians, Freelance Whales, The Hood Internet, Japandroids, Maps & Atlases, The Rural Alberta Advantage, The Smith Westerns, We Are Scientists, We Were Promised Jetpacks, Sharon Van Etten, Only Children, Diane Izzo at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [noon, free, all ages]

South By South Bonfire
  • FM Campers (8:50pm), Dudes Die (7:55pm), Scan Hopper (7pm), Megafauna (6:05pm), We the Granada (5:10pm), Hermit Thrushes (4:15pm) at East Side Yard (2105 E. 22nd St.) [free]

KillRedRocketRecords Spring Break Pool Party
  • TV Ghost (9:15pm), Bloody Knives (8:30pm), Monument to No One (7:45pm), Burnt Ones (7pm), Fever Dreams (6:15pm), Midstates and the Choir of Ghosts (5:30pm), Criminal Tower (4:45pm), The See (4pm), Flashbulb Fires (3:15pm), Colony Collapse (2:30pm), Amo Joy (2pm) at The Metropolis Apartments (2200 S Pleasant Valley Rd.) [at the pool (middle of complex), free]

SXSE
  • Danielson, Mother Falcon, Metavari, Husband & Wife, Ortalan, Ben & Vesper, The Sad Accordions, The Monahans at Space12 (3121 E. 12th St.) [1pm-10pm]

Dickies Sounds presents
  • Delta Spirit (6pm), Dawes (5pm), The Veils (4pm), The Happy Hollows (3pm) at Lustre Pearl (97 Rainey St.) [free, RSVP]

Artery SXSW Showdown
  • Attack Attack!, Alesana, Breathe Carolinam, A Skylit Drive, Evergreen Terrace, I See Stars, Asking Alexandria, Of Mice & Men, We Came As Romans, The Word Alive, Bury Tomorrow, A Bullet For Pretty Boy, Scarlett Ohara at Red 7 [a] [m] [noon-6pm, both stages, free, all ages]

Team Clermont and MBV Music present The Official SXSW College Party
  • special guests (5pm), Califone (4:10pm), Dengue Fever (3:20pm), Jookabox (2:30pm), Collections of Colonies of Bees (1:40pm), Jeremy Jay (12:50pm), Venice is Sinking (noon) at Flamingo Cantina [a] [m] [free]

Covert Curiosity and Sonic Itch present Eastside Get Down
  • Twin Tigers (5pm), Ty Segall (4pm), Ringo Deathstarr (3pm), Golden Ages (2pm), Sisters (1pm), Futurebirds (noon), DJ Thibault at The Independent (at 501 Studios, 501 IH-35) [free, free beer/pizza, 18+, RSVP]

Mt Hope Revival Records presents
  • Brother/Ghost, Circlebirds, Warbler Pl, Mandy Clinton, William Lee, more TBA at The Junior League House (1405 Bob Harrison) [noon-5pm, free, free drinks]

Austin Town Hall Party
  • Surf City (4:45pm), Dappled Cities (3:45pm), Lovely Feathers (2:45pm), Let's Wrestle (1:45pm), Crayon Fields (12:45pm), The Loom (noon) at the Ghost Room [a] [m] [free, RSVP]

Giant Steps Productions presents FUSXSW
  • Bad Rabbits (Boston), Paper Shapes, Look Mexico (Tallahassee), Jonah Matranga (Sacramento), La Dispute (Grand Rapids), Touche Amore (LA), Native (Indiana), Good Old War (Philadelphia), Smiley With A Knife (New Orleans), East Cameron Folkcore, Zlam Dunk, Mouse Fire (Tallahassee), Thieves, The Stampede at Plush [a] [m] [starts at noon, free, 21+]

604 E. 6th Street Day Party
  • Pierced Arrows (8pm), Black Joe Lewis and the Honeybears (7pm), Slim Cessna's Auto Club (6pm), Imaad Wasif (5pm), She Wants Revenge (4pm), Brownout! (3pm), Sweet Apple (2pm), Royal Forest (1pm), DJ Keith Morris at 604 E. 6th St. (above El Sol y La Luna) [free, 18+]

KTSW + Austin Java present Blogsludge Day Party - a homegrown electronics showcase
  • The Dry Season (5pm), FM Campers (4pm), Mixed Use Media (3pm), I OK (2pm), A Faulty Chromosome (1pm), Real Book Fake Book (noon) at Austin Java (1206 Parkway, at 12th & Lamar) [free]

The dF Loft
  • Body Language, Curt@!n$, Dude Royal, Harvard Bass, Hey Champ, Shawn Chrystopher, The Crystal Method, The Dance Party, Villains, Willy Joy, Yes Giantess at Malverde (400B W. 2nd St., 2nd and Guadalupe) [noon-6pm, RSVP]

Anodyne Records & The Record Machine Party
  • Open Hand (6pm), Roman Numerals (5pm), Little Brazil (4:15pm), Cowboy Indian Bear (3:30pm), Capybara (2:45pm), Olympic Size (2pm), DJs Max Justus, Bacon Shoe and Yawn at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm) [free, 21+, free beer]

Micro-Pixel-Rites Unofficial SXSW Showcase & BBQ
  • Campfires, Cloud Nothings, Rangers, Pill Wonder, Alex Bleeker and the Freaks, Coasting, Twin Sister, Big Troubles, Family Portrait, surprise guests at 1204 Salina St. [1pm-8pm, 21+]

Dog and Duck Pub presents Dom Deluise Wake
  • Grant Hart (7:30pm), The Meat Puppets (6:15pm), Generationals (5:15pm), The Service Industry (4:25pm), Moonlight Towers (3:45pm), Susan Cowsill Band (3pm), Hilary York (2:20pm), Contact High Five (1:40pm), The Motions (1pm) at the Dog and Duck Pub (406 W. 17th St.) [free]

Nine Mile Records 5th Anniversary Party
  • Til We're Blue Or Detroy (10:45pm), stephaniesid (9:45pm), Seth Sherman (acoustic, 9:20pm), Haunt (8:40pm), Patrick Sweany (8pm), Mark Hougton (of Fancy Trash, acoustic, 7:40pm), Parlour Steps (7pm), Fishtank Ensemble (acoustic, 6:40pm), Shinyribs (6pm), Slowtrain (5:20pm), Mark Creaney & Olde World (4:40pm), Polar Optimist (4pm), Chris Pureka (acoustic, 3:40pm), Boulder Acoustic Society (3pm) at the Ginger Man (301 Lavaca) [free, two stages]

The Versatile Syndicate presents The Versatile Cache Volume 2 and SXSW CD Release Party
  • Prayer For Animals (midnight), We the Granada (11pm), Crash Gallery (10pm), Bridge Farmers (9pm), Paper Shapes (8pm), Watching the Moon (7pm), Leatherbag (6pm), The Deaf Ears (5pm), Most Ghosts (4pm), Makeout Party (3pm), Fatback Circus (2pm), The Versatile Cache: Volume 2 listening party (12:30pm) at the Hole in the Wall [a] [m] [middle stage]
  • The Demon Beat (9:30pm), Hammer No More The Fingers (Durham, NC, 8:30pm), Muchos Backflips! (7:30pm), A Dream Asleep (Houston, 6:30pm), Obsolete Machines (5:30pm), Salesman (4:30pm), Through The Trees (3:30pm) at the Hole in the Wall [a] [m] [front stage, RSVP to ggriffin@versatilesyndicate]

Leisure Tourniquet Equinox Mish Mash 2010
  • Honey and Salt (5:10pm), The Non (4:20pm), The Boxing Lesson (3:30pm), The Gary (2:50pm), Gifts from Enola (2:10pm), My Education (1:30pm), Tone (12:40pm), Emil Rapstine of the Angelus (noon), sound scenes by Steve Arceri/Quinotaur! (between sets, noon-3pm), Wall with One Side/Lance Higdon (between sets, 3pm-6pm) at Hot Mama's (2401 E. 6th St.)

Baeble's SXSW Day Party
  • Holy Fuck (5pm), Timber Timbre (4:30pm), Jaguar Love (4pm), Dosh (3:30pm), Bear Hands (3pm), Javelin (2:30pm), Dappled Cities (2pm), These United States (1:30pm), Seabear (1pm), The Happy Hollows (12:30pm) at the Scoot Inn [a] [m] [free, RSVP]

Bigstereo, Radarmaker & theGlitoris present
  • Crystal Fighters (5pm), Baby Monster (3:30pm), We Are The World (2:40pm), Bonjay (1:45pm), Body Language (12:45pm), Missions (11:45pm), videos by Pomp & Clout, Moop Jaw at Barbarella (615 Red River St.) [free, free food/drinks, 21+, RSVP]

Giant Steps Productions and Thunderbird Coffee present
  • Dana Falconberry, Lucy Michelle and the Velvet Lapelles (Minneapolis), Maryann and the Shakey Hands, Western Ghost House, Most Ghosts (Boston), Michelle Ravine (Minneapolis), Apple Trio, Ashley Gatta (Dallas), White Squirrels at Thunderbird Coffee on Manor (2200 Manor Rd.) [free, music starts at 3pm]

Federal! State! Local! (5pm), Black Taxi (4pm), MoTel Aviv (3pm), The Frontier Brothers (2pm) at the 21st Street CO-OP (707 W. 21st St.)
Planet Casper (5pm), Mother Truckers (3:30pm), Deadman, (2pm), The Hot Seats (12:30pm) at the Continental Club [a] [m] [free]
Robert March (4:30pm), Jordan Tanner (3pm), Nick Hirsh (1:30pm), Stephanie Briggs (noon) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe) [free]
XO Publicity/American Songwriter Magazine/Future Sounds/WOXY present
  • Joe Purdy (6:50pm), Matthew Mayfield (6pm), Ben Sollee/Daniel Martin Moore (5pm), Rocky Votolato (4pm), Lissie (3pm), David Vandervelde (2:15pm) at Stompin' Grounds (3801 S. Congress Ave.)

BrooklynVegan/Crustcake/1000 Knives present A Pizza Party
  • Special guest, Kill The Client, Coffinworm, Zoroaster, The Atlas Moth, Landmine Marathon, Book Of Black Earth, The Funeral Pyre, Speedwolf at Hoek's Death Metal Pizza (511 E. Sixth St.) [noon, free]

Captiva Records presents
  • A Hero Named Hope (3pm), The Dandies (2:15pm), Olive Street (1:30pm), Crystal Creek Boys (12:45pm), Lata Gouveia (noon) at The Bayou Lounge (501 E 6th St.) [free food (11:30am), energy drinks]

Fontana Distribution and Vevo SXSW Playlist Party
  • Dan Black (4pm), Shelby Lynne (3:15pm), Athlete (2:40pm), Bodeans (2pm), Harper Simon (1:20pm), Mishka (12:45pm), Rey Fresco (12:10pm), Sass Jordan (11:35am), First Aid Kit (11am), Fool's Gold DJ set at Buffalo Billiards (201 East 6th St.) [RSVP]

SXSW x Muzzleofbees
  • Kings Go Forth, Roadside Graves, Peter Wolf Crier, Strand of Oaks, Pezzettino, Invade Rome, Juniper Tar, Conrad Plymouth, Group of the Altos, Common Loon at Habana Calle 6 (709 E. 6th St.) [11am-5pm, RSVP to muzzleofbees.com@gmail.com]

Indie Volumes presents Midwest By South By Southwest Showcase (MWXSXSW)
  • Asleep, America Owns the Moon, Burnt Ones, Beer Me Strength, Milk Thistle, Bluejay at the Creekside Lounge [noon-6pm]

Small Stone Records presents
  • Suplecs, Gozu, Roadsaw, Killa Dilla, White Morgan & The 78's at Encore [a] [m] [outside]
  • Chylde, Magnet School, Tia Carrera, Sun Gods In Exile, Honky at Encore [a] [m] [inside, 1pm-6pm, RSVP to sxsw2010@smallstone.com]

Mint Records/Six Shooter SXSW Hootenanny
  • Nardwuar with special appearance by Andrew W.K. (5:25pm), Carolyn Mark (5:05pm), The Beauties (4:40pm), Justin Rutledge (4:20pm), The Pack a.d. (3:55pm), Melissa McClelland (3:35pm), Luke Doucet (3:15pm), Hot Panda (2:55pm), Amelia Curran (2:35pm), Carolyn Mark (2:15pm) at Headhunter's Cannibal Stage (back patio) [back patio, free]

Disguster (4pm), Holly 750 (3pm), Ese (2pm), Reckless Youth (1pm) at Headhunters [a] [m]
Do It To It 3
  • Bird Peterson (1:15am), Cubic Zirconia (12:30am), Small Town Romeo (11:45pm), Prince Klassen (11pm), Mike 2600 (10:15pm), DJ Mel (9:30pm), DJ Pump + DJ Hedspin (8:45pm), Jimmy 2 Times (8pm) at Silhouette Sushiya (718 Congress Ave.) [free with RSVP to rsvp@burlesquedesign.com]

The Musebox, Pirate! Promotion & Bandize present
  • Francis (5pm), Dinosaur Bones (4pm), The Law (3pm), Violent Soho (2pm), Crystal Fighters (1pm), Solid Gold (noon) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [inside]
  • Wooden Sky (5:30pm), Lawrence Arabia (4:30pm), The Ugly Suit (3:30pm), Smile Smile (2:30pm), Tape Deck Mountain (1:30pm), Butterfly Explosion (12:30pm) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [outside, free, free drinks while supplies last, RSVP]

Standard Recording Company Party
  • Jookabox, Dead Beats, Dr. Manhattan, Harley Poe, Thunderhawk, Elsinore, Amo Joy, Bald Eagle Refugees at the Dirty Dog Bar (505 East 6th St.) [noon-6pm, RSVP]

Sony Day Party
  • Cassette Kids, Eva + The Heartmaker, Kate Miller-Heidke, Nneka, Becca Hollcraft, Kashmir, Karnivool at Antones [a] [m] [free]

Weekly Tape Deck dot Com & Indie-Verse present Shake Some Action
  • Eternal Summers (9:20pm), Reading Rainbow (8:40pm), Fergus & Geronimo (8pm), Woodsman (7:20pm), Family Portrait (6:40pm), Big Troubles (6pm), Air Waves (5:20pm), Fluffy Lumbers (4:40pm), Weekend (4pm), The Mantles (3:20pm), Million Young (2:40pm), Coasting (2pm), Rx Ry (1:20pm), Numerators (12:40pm), Truman Peyote (noon) at Karibu (1209 E. 7th St.) [free]

The Hype Machine's Lose Control 2
  • lineup TBA at Vice (6th and San Jacinto) [noon-2am, RSVP]

PureVolume presents
  • The Cab (7:30pm), NeverShoutNever (acoutsic, 7pm), He Is We (acoustic, 6:15pm), VersaEmerge (acoustic, 5:30pm), Every Avenue (4:45pm), The Downtown Fiction (4pm), Stereo Skyline (3:15pm), Terrible Things (2:30pm), Frank and Derol (acoustic, 2pm) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free, 21+, RSVP]

The Beatles Complete on Ukulele SXSW 2010
  • Every Beatles song performed by a variety of vocalists, backed by Roger Greenawalt on ukulele and Austin's The Eggmen over 2 days at Jaime's Spanish Village (802 Red River) [noon-6pm, free]

South by San Jose
  • White Dress, John David Kent, Morning Teleportation, Still Life Still, Nathaniel Rateliff, Dax Riggs, Smokey Angle Shades, Kevin Welch Family Band, Billy Joe Shaver at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [starts at noon, free]

Twangfest and KDHX present
  • Gordon Gano & the Ryans (5pm), Ray Wylie Hubbard (4pm), These United States (3pm), Carrie Rodriguez (2pm), Elizabeth Cook (1pm), Tim Easton (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [indoor stage]
  • Matt the Electrician (5:30pm), Monahans (4:30pm), Chris Grabau (4:10pm), Glossary (3:30pm), The Wooden Sky (2:30pm), Diplomats of Solid Sound (1:30pm), Ben Sollee and Daniel Martin Moore (12:30pm) at Jovita's (1619 S 1st St.) [outdoor stage, free with RSVP, info]

Keep on Rocking at the Freebirds
  • lineup TBA at Freebirds (515 S. Congress) [1pm-7pm, free]

Midwasteland Takeover
  • Nomathmatics (1am), The Cherry Tree Parade (11:45pm), Hood Nasty with Rogue Dub (11:45pm), special guest (10:15pm), Soft Reeds (9:30pm), Bent Left (8:45pm), Heroes and Villains (8pm), Noise FM (7:15pm), Appropriate Grammar (5:45pm), Sons of Great Dane (5pm), Acid Mothers Temple (4:15pm), Hotdog Skeletons (3:30pm), The Grisly Hand (2:45pm), Dave Seume (2pm) at Canvas (105 E. 5th St. Suite 113) [free, RSVP]

Bright Antenna's SXSW Basement Blast and Bingo Party
  • Middle Class Rut (4pm), Jimmy Gnecco (3pm), Magic Wands (2pm), Spring Tigers (1pm), DJ Aaron Axelsen (noon) at Stubb's [a] [m] [inside, RSVP]

Banyan Branch + Aloft SXSW Party
  • Anya Marina (4:15pm), The Soft Pack (3:30pm), Baron Von Luxxury (2:45pm), Avi Buffalo (2pm) at Max's Wine Dive (207 San Jacinto) [RSVP]
  • Afterparty with Hurricane Bells (9pm), Athlete (8pm), Lost in the Trees (7pm) at the Aloft Hotel (11601 Domain Drive) [free, RSVP]

Supply & Demand Music presents All Your Friends are Here
  • Vandaveer (5:30pm), The Mynabirds (4:30pm), Daredevil Christopher Wright (3:30pm), Spirits of the Red City (2:30pm), Peter Wolf Crier (1:30pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [inside]
  • Dosh, (6pm), La Strada (5pm), Dark Dark Dark (4pm), Paleo (3pm), Dinosaur Feathers (2pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [outside, free, RSVP]

The iNsiders Network Showcase
  • Steve Poltz, Roman Candle, Michael Miller, Robert Deeble, Seth Glier, They Were Stars at BD Riley's (204 E. 6th St.) [noon-5pm]

Rubydog Music and Booking presents
  • Nico Stai (8pm), The Silos (7pm), Joe Pug (6pm), Treetop Flyers (5pm), The Hounds Below (4pm), The Romany Rye (3pm), Vandaveer (2pm), The Roadside Graves (1pm), Austin Hartley Leonard (noon) at Uncorked Tasting Room and Wine Bar (900 E. 7th St.) [free, free beer, prizes, auctions]

Zorch and Tape Bombs proudly present The Best Damn Day of Duos Ever...Dammit
  • El Ten Eleven (7pm), The Pack A.D. (6pm), Zorch (5:15pm), MATH the Band (4:30pm), JEFF the Brotherhood (3:45pm), Caddywhompus (3pm), Butcher Bear and Charlie (2:15pm), Female Demand (1:30pm), The Space Elevators (12:45pm), TBA (noon) at Pie Guys Pizzeria (2222 Rio Grande St.) [free, RSVP]

Berklee Party
  • Melissa Ferrick, A House A Home, Ann Driscoll, Merry Go Round, Nini & Ben, Jordan Tarrant at the Lucky Lounge (209 W. 5th St.) [1pm-5pm, free, 21+]

3rd Coast Music presents
  • Janine Wilson (3:30pm), Erin Harpe (2:30pm), Devon Sproule (1:30pm), Miss Tess (12:30pm), Michael Fracasso (11:30am) at Amelia's Retro-Vogue & Relics (2213 South 1st St.) [free]
  • Carrie Rodriguez (9pm), Romi Mayes (8pm), Gurf Morlix & Sam Baker (6pm), Linda McRae (5pm), Sally Spring (4pm), Border Blasters (3pm), David Olney (2pm), Betty Soo (1pm), Chip Taylor & Kendel Carson (noon), Leeann Atherton (11am) at Opal Divine's Freehouse at Penn Field (3601 South Congress) [free]

Spin It Indie Showcase
  • Brother Sal and Jamie Drake (1am), Kevin Hahn (midnight), Chris Pierce (11pm), The Rescues (10pm), Jenni Alpert (9pm), The Cardboard Bikinis (8pm), Shane Alexander (7:30pm), Justine Bennett and Chris Seafried (7pm), Sara Haze (6:30pm), Gaby Moreno (6pm), Levi Weaver (5:30pm), Michele Vreeland (5pm), Joey Ryan (4:30pm), Amber Rubarth (4pm), The Madison Square Gardeners (3:30pm), Matt Ellis (3pm) at One 2 One Bar (121 E. 5th St.)

"Wind Chases the Sun: The Leonard Peltier Story" Soundtrack Performances
  • Trespassers William, Jennifer Leonhardt, Brian Ledford, Shannon McNally, Natalia Zuckerman at Ruta Maya [a] [m] [2pm-5pm, free, donations accepted]

New West Records SXSW Party 2010
  • John Hiatt And His Combo, Buddy Miller, special guests at the Belmont (305 W. 6th St.) [1pm-6pm, invite only]

TJM Music Services and Radio Free Texas Day Party
  • Tres Womack, David Fenley, Stephanie Briggs, Wes Nickson, Matt Harlan, James Pardo, Shad Blair, Jordan Minor, Javi Garcia at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [noon-8pm, free]

JBTV and Gibson present SXChicago
  • David Costa (11pm), Empires (9:30pm), The Fold (8:45pm), Cavashawn (8pm), A Hero Named Hope (7:15pm), The Lifeline (6:30pm), THe Frantic (5:45pm), Kirkland (5pm), Dead Town Revival (4:15pm), Mia LeBlon (3:30pm), Daphne Willis (2:45pm), Anna Soltys (2pm) at The Trophy Room (310 E. 6th St.) [free, 21+, RSVP]

Sin City Social Club and Sweet Relief Musicians Fund present The Ruby Stardust Lounge
  • Rosie Flores (8:30pm), Ruby Dee & The Snakehandlers (7:45pm), John Fullbright (7pm), Will Sexton (6:15pm), Randy Weeks (5:30pm), Tom Freund (4:45pm), Ruby James (4pm), Jim Lauderdale (3:15pm), Victoria Williams (2:30pm), Early Thomas (1:45pm), Kelly Dalton (1pm) at Maria's Taco Xpress (3600 S. 2nd St.) [free, all ages]

Sin City Social Club and Freebirds present the Feed Your Belly Feed Your Soul Stage
  • Thrift Store Cowboys (7pm), Tim Easton (6pm), Shurman (5pm) at St. Vincent de Paul (1327 S. Congress Ave.) [$5 donation or equivalent of canned goods/clothing, all proceeds to benefit St. Vincent de Paul]

GypsySun Vintage, Big Rig Vintage, Texas Custom Boots, 420 Spot present SXS1st
  • Dance Sinatra (9pm), Pretty Good Dance Moves (7:30pm), Jeremy Nail (6pm), Ameila White (4:30pm), Holiday (4:20pm), Lex Land (3pm), Marshall Ford Band (1:30pm) at Big Rig/Gypsysun Vintage (1601 South First St.) [free]

South by Southwurst Part One
  • Special guest (11pm), The Watts Bros. Band (10pm), Jesse Woods (9pm), Andy Barham Band (8pm), Whalers (7pm) The Jane Shermans (6pm), Uncle Lucius (5pm), Reno Bo (4pm), Pretty Good Dance Moves (3pm), Van Ghost (2pm), Mike Musikantow (1pm), TBA (noon) at El Arroyo (1624 W. 5th St.) [$5 suggested donation to benefit Hope House]

Right On Rainey
  • Common Prayer (5:30pm), Darlings (4:30pm), Title Tracks (3:30pm), Heather Duby (2:30pm), Hanna Barbarians (1:30pm), Gold Jungle (12:45pm), Cerebral Ballzy (noon), The Danvilles (11:15am) at 89 Rainey (near Iron Works BBQ, Cesar Chavez & Red River)

bMUSEd Music Fest
  • Axiom, The Wild Bills, See Green, Feel Never Real, Picture Me Broken, Angry vs the Bear, Sun Spot at Aussies Grill & Beach Bar (306 Barton Springs Rd.) [4pm-10pm]
  • Koffee House Showcase at the Lucky Lounge (209 W. 5th St.) [1:30pm-8pm]
  • Athony Hughes, Lunic, Dave Schulz, Elyse & the Aftermath, Feel Never Real, Esther LaVonne & the Rottens at the Lucky Lounge (209 W. 5th St.) [8pm-2am]

Texas Rock Fest
  • 4 day, 7 venue festival. The lineup and other info can be found here.

Red Gorilla Music Fest
  • 6 day, 8 venue festival. The lineup and other info can be found here.


Thu. 3/18 [printable thursday day shows] [printable thursday night shows]

[night shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)
Chaos in Tejas presents
  • Torche, OFF! (members of Circle Jerks & Red Kross), Charlie & the Moonhearts, Hex Dispensers, Gun Outfit at Beerland [a] [m]

Bachelor Showcase
  • Barreracudas (11:30pm), Pipsqueak (11pm), ??? (10:30pm), Devon Williams (10pm), White Wires (9:30pm), Ty Segall (9pm), Audacity (8:30pm), Statutory Triangle (8pm), Wild America (7:30pm), Happy Birthday (7pm) at Trailer Space [a] [m] [free]

KVRXplosion
  • Aa, Ty Segall, DD/MM/YYYY, Ear Pwr, Hatred Surge, Teenage Cool Kids, Endless Blockade at Lucky Lady Bingo Hall (1107 IH-35, 12th and the highway on the east side) [9pm-2:30am, free, all ages]

Real Estate, Woods, Eternal Tapestry, Pocahaunted, Beach Fossils, Silent Land Time Machine at a house off of 30th and Red River (near Austin vet hospital) [7:30pm]
Broken Gold, Vinhomudeh, The Great Nostalgic, Black Panda, Powersolo at The Liberty (1618 1/2 E. 6th St.) [free, 21+]
SXS&M 2010
  • Chaos in Tejas presents Vivian Girls (12:45am), Yellow Fever (midnight), Hunx and His Punx (11:15pm), Shannon and the Clams (10:30pm), Nodzzz (9:45pm), Wetdog (9pm), Pigeon Religion (8:15pm), Turbo Fruits (7:30pm), Garotas Suecas (6:45pm), Carletta Sue Kay (6pm), UUVVWWZ (5:15pm), Odawas (4:30pm), Male Bonding (3:45pm), Gun Outfit (3pm) at Chain Drive [a] [m] [free, 21+]

True Panther Sounds Party
  • Delorean (midnight), Lemonade (11:25pm), Tanlines (10:45pm), Magic Kids (10:05pm), Morning Benders (9:25pm), Teengirl Fantasy (8:50pm), Hunx and His Punx (8:15pm), Tamaryn (7:30pm), Rainbow Bridge (7:05pm), Shannon and the Clams (6:30pm) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St., aka Ms. Bea's) [free, all ages, curated by Dean Bein]

Night of Rage II - Night of Mayhem
  • Tyvek (Detroit, 1:30am), Gun Outfit (Olympia, 1am), Ratas Del Vaticano (Monterrey, 12:30am), Talk Normal (Brooklyn, midnight), Shapes have Fangs (Austin, 11:30pm), The Carrots (Austin, 11pm), Horse + Donkey (Austin, 10:30pm), Explode Into Colors (Portland (10pm), Death Sentence Panda (SF, 9:30pm), Eternal Tapestry (Portland, 9pm), Grass Widow (SF, 8:30pm), Cry Blood Apache (Austin, 8pm), Mutating Meltdown (Austin, 7:30pm), White Boss (Olympia, 7pm), Total Abuse (Austin, 6:30pm), Slavescene (Tampa, 6pm), Neon Blud (Tampa, 5:30pm), Cold Girls (Austin, 5:15pm), Degreaser (NYC, 5pm), Rene Hell (Iowa City, 4:45pm), Breathing Problem (Austin, 4:30pm), Wet Hair (Iowa City, 4pm), Sewn Leather (Oakland, 3:30pm), Broken Water (Olympia, 3pm), DJs Veronica Ortuno, Matt Lyons, video projection by Chad Allen at Baby Blue Studios (1522 E. 12th St., near Comal) [$5, all ages, open to public, no glass]

Impose Magazine presents the Austin Imposition
  • Thee Oh Sees (1am), Woods (midnight), The Fresh & Onlys (11pm), Girls at Dawn (10:15pm), Total Slacker (9:30pm), A Sunny Day in Glasgow (8:45pm), Teengirl Fantasy (8pm) at the Longbranch Inn [free, RSVP to info@imposemagazine.com or here]

Tangled Snark presents
  • The Hi-Tones, James Husband (Of Montreal), Munch Munch, Niobi, Agent Ribbons at Gallery Black Lagoon (4301 Guadalupe St.) [7pm, free, all ages]

Psychwave
  • Quiet Hooves (11pm), The Points North (10pm), Lord Jeff (9pm), Quilt (8pm), Julie Byrne (7pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [inside, free]
  • Prince Rama (11:30pm), Truman Peyote (10:30pm), Beach Fossils (9:30pm), Many Mansions (8:30pm), Blissed Out (7:30pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [outside, free]

Tormenta Tropical
  • Kingdom (1:30am), L-Vis 1990 (1am), Disco Shawn (12:30am), Toy Selectah (midnight), Jubilee (11:30pm), Nguzunguzu (11pm), Matt Shadetek (10pm), Dubbel Dutch (9pm), DJ Panik (8pm), Taliesin (7pm) at the Iron Gate Lounge (1111 E. 6th St.) [inside, free]
  • Maluca + Paul Devro (9pm), Tanlines (8pm), Orion (7pm) at the Iron Gate Lounge (1111 E. 6th St.) [outside, free]

Sacred Bones Party
  • Human Eye (10pm), The Fresh and Onlys (9pm), The Duchess & the Duke (8pm), The Bitters (7pm) at Spiderhouse [free]
  • Zola Jesus (1am), Moon Duo (midnight), Frankie & the Outs (11pm) at the United States Art Authority (510 W. 29th St.) [free]

Neo Obsolete Post Nasal Surrealistic Carnage
  • Music by Grant Hart (from Husker Du), Gay Witch Aborion, art by Broken Crow (muralists), Burlesque Design of North America, Grant Hart, HAZE XXL, Obsolete Industries at Obsolete Industries (1700 E. 12th St.) [7pm-10pm]

PartyPartyClubPrimosParty
  • Shining Path (1:15am), Pipsqueak (12:45am), Elvis (12:15am), The Experimental Tropic Blues Band (11:45pm), PVC Street Gang (11:15pm), The Blind Shake (10:45pm), Followed by Static (10:15pm), Nervous Curtains (9:45pm), Coma in Algiers (9:15pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.)

PureVolume presents
  • Andrew WK (3am), Rival Schools (2am), Travie McCoy (of Gym Class Heroes, 1am), Wallpaper (midnight), Bad Rabbits (11pm) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free, 21+, RSVP]

GigaCrate Unofficial SXSW '10
  • LAZRtag (1:15am), NickNack (12:45am), Mexicans With Guns (midnight), Daedelus (11:15pm), Ghosts On Tape (10:30pm), Tate La Rock (10pm), Aether, Oy, Yppah (8:30pm) at Beso Cantina (307 W. 5th St.) [free with RSVP]

Sitcom Serf presents I <3 Brooklyn + Austin
  • Paul Banks and the Carousels (midnight), Home Video (11pm), Drink Up Buttercup (10pm), Arms (9pm), Sleep Whale (8pm), Wakey Wakey! (7pm), Savoir Adore (6pm) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [free]

Moose East is Best - Night II
  • Megafauna (11pm), White Rhino (10pm), Fever Dreams (9pm), Mini Mansions (8pm), The Happen-Ins (7pm) at the Austin Moose Lodge #1735 [a] [m] [free]

Rat Trap Ball dance party
  • Royal Butchers, DJ Kid Congo Powers, DJ Jonathan Toubin at the Highball (1120 S. Lamar Blvd.) [9pm-2am, free]

Cory Brim's Greed Glamour Fashion Showcase
  • Jesus is the Shotgun Sound (CA), Mondo Drag (IA), Screens (NY), Motion Turns it On (TX), HAt TALk (New Orleans) at the Parlor [a] [m] [7pm-11:30pm, free]

Goatwhore (1am), Bastard Child Death Cult (midnight), Warbeast (11pm), Hat Talk (10pm), She Rides (9pm), Crank Co. Daredevils (8pm), Shotgun Rebels (7pm), Faceblaster (6pm), Sawyer Family (5pm) at Headhunters [a] [m]
The Hi-Tones, James Husband (Of Montreal), Munch Munch, Niobi, Agent Ribbons at the Parlor Hyde Park (4301 Guadalupe) [7pm]
Ugly Elephant (11:30pm), The Slants (10pm), Spain Colored Orange (8:30pm), Mussels (6:30pm) at Nomad Bar (1211 Corona Dr.)
DJ Erik (Chicago), Cassette Kids (Australia), Casper Bangs (DC), DoubleThink (Conn), Static Jacks (Jersey), Letting Up Despite Great Faults (LA) at Sneak Attack (301 W. 2nd St.) [starts at 7pm]
Benzo (midnight), AJ Trevino (10:30pm), Matteo (9pm) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe) [free]
CaddyWhompus (1:15pm), Brother/Ghost (12:30pm), Motion Turns It On (11:45pm), Muhammad Ali (11pm), Blackie (10:15pm), Limb (9:30pm), Sings (8:45pm), Giant Cloud (8pm) at the 21st Street CO-OP (707 W. 21st St.)
Mega presents Welcome to LA
  • 12th Planet, Acid Girls, Classixx, Cold Flamez, Dam-Funk, Murs, NguzuNguzu, Pac Div, Skeet Skeet, Total Freedom, Turbotito, U-N-I at Gruv (101 W. 5th St.) [5pm-3am, free with RSVP to megaisagang@gmail.com, 21+]

Pop Tarts Suck Toasted & I Rock I Roll present
  • Drink Up Buttercup (1:15am), Princeton (12:30am), Bridges and Powerlines (11:45pm), Songs (11pm), Twin Sister (10:15pm), Dinosaur Feathers (9:30pm), Million Young (8:45pm) at the Creekside Lounge [free with RSVP to RSVP@poptartssucktoasted.com, 21+]

SoundHere.com Presents Artist Showcase
  • The After Party, Darling Parade, The Morning After, Sexstone, Building Rome, J Boozer, The Hard Gravel at Peckerheads (402 E. 6th St.) [9pm-2am, free]

DJCity.com presents the 2nd Annual SXSW Super 7 Showcase
  • DJs Neil Armstrong, Jaceeoh, Spider, Team Canada (Grandtheft and DR One), Risk One, Bladerunners (7L, Beyonder and Steve `The RaZor'), Vin Sol, Eh! Team DJs (DJ Headspin x DJ Pump) at District 301 (301 W. 6th St.) [8pm-2am, free, RSVP]

F.B.N.C. (Free by No Cover) - Trevor & Dru's Strange Brew Songwriter Showcase
  • Anthony de Costa (11pm), Grace Rowland (10:30pm), Matt the Electrician (10pm), Raina Rose (9:30pm), Emily Clepper (9pm), Dan Grissom (8:30pm), Alexa Woodward (8pm), Devin Sproule (7:30pm), Rebecca Loebe (7pm), Carrie Elkin (6:30pm), Danny Schmidt (6pm) at Flipnotics [free]

Wide Eyed Booking presents SXKeyBar
  • RAZR13 (midnight), Marzi with Heavy as Texas (11pm), Marshall Dylan (10pm), We'll Go Machete (9pm), Markov (8pm), Label Whores (7pm), Monique Ortiz (6pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

DreamTime Productions presents Funk Showcase
  • Funkotron, Dimitris Ascent, Spank, Toast, Helix, Metranohm at Ruta Maya [a] [m] [6pm-4am, $5]

BeatPort Lounge and Ultra Records Party
  • Texas Takover with Travis Barker & A-Trak, Donnis, Treasure Fingers, Congorock, Kingdom, Sammy Bananas at Republic Live (301 W 5th St.) [9pm-4am, $15, info]


Fri. 3/19 [printable friday day shows] [printable friday night shows]

[day shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)
End of an Ear presents
  • Efterklang (5pm), The Duchess and the Duke (4pm), Blessure Graves (3pm), Slumberland Records presents Devon Williams, Brown Recluse, Summer Cats (1pm-3pm) at End of an Ear [a] [m] [free]

Victim of Time Showcase
  • The Spits (6pm, on the patio), Tokyo Electron (Tempe, 5:30pm), Digital Leather (Omaha, 4:45pm), King Louie & Missing Monuments (New Orleans, 4pm), Earthmen & Strangers (Tempe, 3:15pm), Timmy's Organism (Detroit, 2:30pm), Daily Void (Chicago, 1:45pm), Predator (Atlanta, 1pm) at Beerland [a] [m] [free, 21+]

Heavy Metal Pool Hall Party
  • RatKing (7pm), Green & Wood (L.A, 6pm), The Roller (5pm), Red Octopus (San Diego, 4pm), Howl (3pm) at The Grand (4631 Airport Blvd, Ste. 121)

AasimFest 2010
  • Sixteen Deluxe (5pm), And You Will Know Us by the Trail of Dead (4pm), Migas (3pm), Ume (2pm), Ringo Deathstarr (1pm), Candi & the Strangers (noon) at The Independent (at 501 Studios, 501 IH-35) [free]

Counter Culture Day Show
  • The Cynics (Pittsburgh, 5pm), Muck & the Mires (Boston, 4pm), The Ugly Beats (Austin, 3pm), Saucy Jacks (CA, 2pm), Hi-Tones (Austin, 1pm) at Counter Culture (120 E. North Loop, at Ave. F) [free]

PPM/The Smell Party
  • Abe Vigoda (5:10pm), Total Abuse (4:45pm), Pearl Harbor (4:20pm), Gun Outfit (3:55pm), Randy Randall (3:30pm), Tearist (3pm), Infinite Body (2:35pm), Pocahaunted (2:10pm), Residual Echos (1:45pm), Audacity (1:20pm), Devon Williams (12:55pm), Lovvers (12:30pm), Moment Trigger (12:05pm) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St., aka Ms. Bea's) [free, all ages, curated by Dean Spunt & Jim Smith]

Escapes VI
  • Beach Fossils (7:30pm), Quiet Hooves (7pm), Lord Scrummage (6:30pm), special guest (6pm), Reverse X-Rays (5:30pm), Videohippos (5pm), Liturgy (4:30pm), Brazos (4pm), Hermit Thrushes (3:30pm), Turbo Fruits/PC Worship (3pm), Attic Ted (2:30pm), Grandchildren (2pm), Truman Peyote (1:30pm), Computer Jesus Refrigerator (1pm), Spiked Punch (12:30pm), The Splinters (noon), John Bellows (11:30am), Boys Who Say No (11am) at Downtown Burgers (310 E. 3rd St.) [free]

Giant Steps Productions presents FUSXSW
  • Constants (Boston, 7:20pm), Junius (Boston, 6:30pm), City Of Ships (Pensacola, 5:40pm), Shitty Carwash (5pm), Come And Take It (4:10pm), This Moment In Black History (Cleveland, 3:20pm), Sun God (Cleveland, 2:30pm), Tumbledown (Seattle - Mike Hererra of MxPx, 1:40pm), Mike Hale (CA, 12:50), The Anchor (noon) at Plush [a] [m] [free, 21+]

604 E. 6th Street Day Party
  • Crystal Antlers (8pm), The Laughing (7pm), Nervous Turkey (6pm), Via Tania (5pm), Besnard Lake (4pm), Grupo Fantasma (3pm), Smoke or Fire (2pm), Off With Their Heads (1pm), DJ Pagame at 604 E. 6th St. (above El Sol y La Luna) [free, 18+]

Don't Tell Mom Fest
  • Wild America (11:15pm), Shellshag (New York, 10:35pm), Street Eaters (Oakland, 10pm), Come And Take It (9:25pm), Shithawk (Carbondale IL, 8:50pm), Hobocop (Oakland, 8:15pm), Audacity (Fullerton CA, 7:40pm), Sexycrimes (Richmond VA, 7:05), Stymie (Denton, 6:30pm), Occult Detective Club (Denton, 6:10pm), Boogdish (5:50pm), Teenage Cool Kids (Denton, 5:30pm), Mehko & The Ocean Birds (Denver, 4:55pm), Papa Bear (4:20pm), Joe Lawler & the Matheletes (San Antonio, 3:45pm), The Safes (Chicago, 3:10pm), Shannon And The Clams (Oakland, 2:35pm), The Pharmacy (Seattle, 2pm), Dead Gaze (Mississippi, 1:25pm), The Big Big Bucks (Boston, 12:50pm), Colleen Green (Los Angeles, 12:30pm) at the House of Commons (2610 Rio Grande) [free, all ages]

AyeAyeAye Showcase
  • The Coathangers, Roy and Brian, Public, The Beets, Yellow Fever, Lisa Frank, Turbo Fruits, Erekeecludi, Pussy Foot, Ovary Action, This Horn of Afrika, The Numerators, Eetsfeats, Kid Romance, Gormeh Sabzi, Young Mammals at House of Guys (1907 Rio Grande) [1pm]

Dikes of Holland House Party
  • Special guest (10pm), Dozal Bros (8:45pm), Treasure Mammal (8pm), Glamazon Warriors (7:30pm), La Panza (7pm), Psychic Flowers (6:30pm), The Mean Spirits (6pm), Palit (5:30pm), Modern Convenience (5pm), Zoltars (4:30pm), Follow That Bird! (4pm), Roo (3:30pm), Tiger Blood (3pm), Shining Path (2:30pm), Dikes of Holland (2pm), Lands Bejeweled (1:30pm), Air Traffic Controllers (1pm) at 200 Alta Vista Ave. [free]

Waterloo Records presents
  • Rye Rye (6pm), Sweet Apple (J Mascis, 5pm), Serena Maneesh (4pm), Mile Kurosky (of Beulah, 3pm), Shearwater (2pm), John Hiatt (1pm) at Waterloo Records [a] [m] [free]

Cheapo presents
  • The TexReys (7pm), The Bellrays (6pm), Batusis (Cheetah Chrome of Dead Boys, Sylvain Sylvain of New York Dolls, 5pm), Sons of Hercules (4pm), Razorwire (3pm), Miss Derringer (2pm), We Were the States (1pm), Automusik (noon) at Cheapo Records [a] [m] [free, free beer]

Monkeywrench Books presents
  • Munch Munch (3:15pm), Bad Credit No Credit (2:15pm), No Mas Bodas (1:30pm), Hurray for the Riff Raff (12:40pm), Loup Garoux (noon) at Monkeywrench Books [a] [m] [free]

The Composure (11pm), Naam (10:15pm), The Safes (9:30pm), Hermit Thrushes (8:45pm), Tow the Line (8pm), Crash Gallery (7:15pm), Lords of Altamont (6:45pm), Ovenbirds (6pm), Joan of Arc (5:45pm), The Evening Rig (4:30pm), Motion Turns It On (3:45pm), Flat Stanley (3pm), The Men (2:15pm), Restavrant (1:30pm), Electric Courage Machine (12:45pm), A Dream Asleep (noon) at The Liberty (1618 1/2 E. 6th St.) [free, 21+]
Thee Oh Sees (6:30pm), Darker My Love (5:45pm), Grass Widow (5pm), The Soft Pack (4:15pm), Davilla 666 (3:30pm), Ratas del Vaticano (2:45pm), The Baths (2pm), Audacity (1:15pm) at Trailer Space [a] [m] [free]
T. Tex Edwards And Out On Parole (3pm), Reverb Brothers (2pm), The Higher State (1pm) at Antone's Records [a] [m] [free]
TODD (UK), This Moment in Black History, Atari Matt, This Horn of Afrika, Worch, FM Campers, Butcher Bear at the Parlor [a] [m] [1pm-8pm, free]
The White Mice, Tinsel Teeth, Future Blondes, Miho Wada and the MPC, How I Quit Crack at The Sandworm Mansion (1111 Saucedo St.) [starts at noon]
Man Factory (9pm), Lazer Zeppelin (8pm), Florene (7pm), Hermit Thrushes (6pm), Smokey Speaker (5pm), Via Audio (4pm), Paleo (3:15pm), Paige Wood (2:30pm), The Fritzl Babies (2pm) at 3100 King St. (one block west of 31st and Guadalupe) [byob]
Slay the Dawn (midnight), Serpent Shadow (11pm), Thunderosa (10pm), Holly 750 (9pm), Matawan Creek (8pm), The Ghost of a Thousand (7pm), Kasmf (6pm), Slay the Dawn (5pm), Serpent Shadow (4pm), Savagist (3pm), Consume the Fetus (2pm), Manhattan Murder Mystery (1pm) at Hoek's Death Metal Pizza (511 E. Sixth St.) [free]
The Paisley Umbrella presents the 2nd Annual International Psychout
  • The Hounds Below, The Cocktail Slippers, Deleted Waveform Gatherings, Thee Vicars, Dave Bone & the Troublemakers, The Downbeat 5, The Right Ons, Jenny Dee & the Deelinquents at Sonny's Vintage (2928 Guadalupe) [free]

Chaos in Tejas showcase
  • Jeff the Brotherhood (12:30am), Magic Kids (11:45pm), Rainbow Bridge (11pm), Gun Outfit (10:15pm), Zola Jesus (9:30pm), Ratas Del Vaticano (8:45pm), Frankie Rose and the Outs (8pm), Devon Williams (7:15pm), Dutchess and the Duke (6:30pm), Ty Segall (5:45pm), Woven Bones (5pm), TBA (4:15pm), Lovvers (3:30pm), Bad Sports (2:45pm) at Club 1808 [a] [m] [free, all ages]

The Scoot Inn presents
  • Voivod (5pm), Nebula (3:45pm), Iron Age (2:45pm), Green & Wood (1:45pm), Kreisor (12:15pm) at the Scoot Inn [a] [m] [outside stage, free]
  • Off With Their Heads (4:15pm), Quest for Fire (3:15pm), Mammoth Grinder (2:15pm), Atomic Bitchwax (1pm) at the Scoot Inn [a] [m] [inside stage, free]

Peelander-Fest 2010
  • Peelander-Z (6:40pm), Foot Patrol (6:20pm), Math the Band (5:50pm), Foot Patrol (5:30pm), Hardnips (5pm), Black Cock (4:40pm), Birthday Suits (4:10pm), Black Cock (3:50pm), Black Panda (3:20pm), This Horn of Afrika (3pm), Ghost Knife (2:30pm), This Horn of Afrika (2:10pm), Gagakirise (1:40pm), The Beans (1:20pm), The Clutters (12:50pm), Starscream (12:30pm), Anamanaguchi (noon) at the Typewriter Museum (1306 E. 6th St.) [free, all ages, bring your own beer/water/soda/green tea/big smile]

Progress Showcase 2010
  • Mountain Man (5pm), Lost River/Old River (4:30pm), Lesser Gonzalez Alvarez (3:45pm), Jesse Woods (3pm), David Wingo (of Ola Podrida, 2:15pm), Sharon van Etten (1:30pm), Dana Falconberry (12:45pm), Inlets (noon) at Progress Coffee [free]

The Village Voice 2010 SXSW Party
  • Superchunk, The xx, The Pains of Being Pure at Heart, Surfer Blood at La Zona Rosa [a] [m] [noon-5pm, free]

The A.V. Club/Canvas Media/Flowerbooking present
  • Frightened Rabbit (5pm), Everybody Was In The French Resistance... Now (4pm), The Rural Alberta Advantage (3pm), The Wooden Birds (2pm), We Were Promised Jetpacks (1pm), Still Life Still (12pm) at the Mohawk [a] [m] [outside]
  • Jason Collett (With Zeus) (5:15pm), Tobacco (4:15pm), BRAHMS (3:15pm), Sally Seltmann (2:15pm), Malachai (1:15pm), Tigersapien. (12:15pm) at the Mohawk [a] [m] [inside, free, RSVP]

BrooklynVegan Free Day Party presented by DailyMotion
  • Lucero (5:15pm), Centro-matic (4:30pm), The Antlers (3:45pm), Holly Miranda (3pm), Sondre Lerche (2:15pm), Nicole Atkins (1:30pm), Twin Sister (12:45pm), Princeton (noon) at Club Deville [a] [m] [main stage]
  • The Wave Pictures (5:30pm), MNDR (4:45pm), Abe Vigoda (4pm), Zola Jesus (3:15pm), Joe Mande (3pm), Katie Stemanis (2:15pm), Tig Notaro (2pm), Pearly Gate Music (1:15pm), Active Child (12:30pm) at Club Deville [a] [m] [inside stage, free, free drinks, free vegan breakfast tacos]

Chorizo Approved Records Day Show
  • Evak1 and the Load Cakes (4pm), Babel Fishh (3pm), The Royalty (2pm), Audrey Ryan (1pm), Marc Clapp (noon) at Jaime's Spanish Village (802 Red River) [free, all ages]

Shirts For a Cure & Photo Finish Records present
  • 7 Seconds, Recover, Rival Schools, Fucked Up, Steel Train, Riverboat Gamblers, Envy on the Coast, Strike Anywhere, The Downtown Fiction, Dead to Me, I Fight Dragons, Ashtree Close at Red 7 [a] [m] [noon-6pm, free]

Acid Marshmallow/Modern Country Records/Pop Jew in Brooklyn present Texas-Sixed Headache
  • Thomas Function (Huntsville, AL, 7:35pm), JEFF the Brotherhood (Nashville, 7:10pm), JAILL (Milwaukee, 6:45pm), Natural Child (Nashville, 6:20pm), Woven Bones (5:55pm), Air Waves (Brooklyn, 5:30pm), Znth (5:05pm), Hunx and His Punx (4:40pm), The Beets (Jackson Heights, NY, 4:15pm), Mickey (Chicago, 3:50pm), Teengirl Fantasy (Oberlin, OH, 3:25pm), Juiceboxxx (Milwaukee, 3pm), Sunglasses (Chicago, 2:35pm), Spider Bags (Chapel Hill, NC, 2:10pm), Grave Babies (Seattle, 1:45pm), White Mystery (Chicago, 1:20pm), So Cow (12:55pm), Still Flyin' (12:30pm), Shannon & The Clams (12:05pm) at the Broken Neck [a] [m] [noon-8pm, $3, BYOB, all ages]

Trouble in Mind Records and Sailor Jerry present
  • Hex Dispensers (5pm), The White Wires (4:15pm), Ty Segall (3:30pm), Charlie & the Moonhearts (2:45pm), Fresh & Onlys (2pm), Hollows (1:45pm), Tyler Jon Tyler (1pm), CoCoComa (12:15pm) at the Longbranch Inn [noon-6pm]

The Pitchfork/Windish Austin Bash
  • Neon Indian (5pm), Memory Tapes (4pm), Dam-Funk (3pm), Real Estate (2pm), Javelin (1pm), Warpaint (noon) at Emo's [a] [m] [inside stage, free]
  • Japandroids (5:30pm), Surfer Blood (4:30pm), Best Coast (3:30pm), Washed Out (2:30pm), Free Energy (1:30pm), Local Natives (12:30pm) at Emo's [a] [m] [outside stage, free]

Massconcerts and Heavy Hitter present New England Metal & hardcore Festival Does Austin
  • Mychildren Mybride (5pm), Goatwhore (4pm), Defeater (3:15pm), Legend (2:30pm), Wrath and Rapture (2pm), We Are The End (1:30pm), Acaro (1pm), Lions Lions (12:30pm) at Emo's Annex (across Red River from Emo's) [doors at noon, free]

Mexican Summer/Gorilla vs. Bear present
  • Best Coast (6:15pm), The Golden Filter (5:30pm), Dum Dum Girls (4:45pm), The Mantles (3:45pm), The Bitters (3pm), Woodsman (2:15pm), The Sandwitches (1:30pm), Mountain Man (12:45pm), Eternal Summers (noon) at Klub Krucial (614 E. 6th St.) [free]

MWTX Party (Mess With Texas)
  • Man Man, Billy Bragg, Man or Astroman?, Frightened Rabbit, Black Angels, Yacht, The Bronx, Grupo Fantasma, Brazos, Jail Weddings, Jeff the Brotherhood, Mariachi el Bronx, Hacienda, Suckers, DJ Spooky with GHP, Admiral Radley, Woah Hunx, Oh No Ono, Off! (members of Circle Jerks and Redd Kross), Lost in Tree, Jim Jones Revue, Lissie at 1001 E. 6th St. [noon-9pm, free, all ages]

Levi's + Fader Fort
  • Midnight Masses (7:30pm), Fool's Gold (6:45pm), Marina and the Diamonds (6pm), XYX (5:15pm), The Very Best (4:30pm), The Drums (3:45pm), Japandroids (3pm), Harlem (2:15pm), Love of Diagrams (1:30pm), DJs Jokers of the Scene (5-8pm), Tanlines (3-5pm), Cool Places (1-3pm) at the Fader Fort (1101 E. 5th St.) [free, 21+, RSVP]

AAM SXSW Extravaganza
  • We Were Promised Jetpacks (5:20pm), Holy Fuck (4:20pm), Avi Buffalo (3:20pm), Matt Pond PA (2:25pm), Hesta Prynn (1:25pm), Violent Soho (12:45pm), Garotas Suecas (noon) at Galaxy Room (508 E. 6th St.) [backyard stage, free]

KVRX Spring Baked
  • Fungi Girls, Turbo Fruits, Lovvers, Winter Gloves, Golden Triangle, Javelin at Okay Mountain Gallery (1312 E. Cesar Chavez, Ste. B (at Navasota)) [noon-6pm, free, all ages]

SXSWaterloo
  • My Teenage Stride (6pm), The Lovely Eggs (5pm), Red Pony Clock (4pm), Coal Porters (3pm), Allo Darlin' (2:20pm), Standard Fare (1:40pm), Davis Levels (1pm), Reading Rainbow (12:30pm), Thick Shakes (noon) at Waterloo Cycles (2815 Fruth St.) [free, free beer]

Spiderhouse presents
  • Optical Sounds Showcase with Action Makes (8:15pm), Your 33 Black Angels (7:30pm), The Hoa Hoa's (6:45pm), Postcards (6pm), The Parties (5:45pm), Dinosaur Bones (5pm), The Runaway Suns (4:15pm), Strangers Family Band (3:30pm), The Peelies (2:45pm), Saffron Sect (2pm) at Spiderhouse [stage #1, free]
  • Chibas (8:45pm), Part Time (ex-Toko Ri Get High, 8pm), Forever Changes (6:30pm), Dandies (5pm), Toy Horses (3:30pm), TBA (2pm), Little Secrets (1:45pm) at Spiderhouse [stage #2, free]
  • Dave Bone and The Troublemakers (featuring Thunderbolt Patterson from the Dictators, 7:15pm), TBA (5:45pm), Pirate Love (4:15pm), The Higher State (2:45pm) at Spiderhouse [stage #3, free]
  • Maybe Mars and DMI present Bad Credit No Credit (midnight), Astronaut Suit (11:15pm), The Tunnels (10:30pm), Ripe (9:45pm), Strange Attractors (9pm), Christian Bland & The Revelators (8:15pm), Xiao He (7:30pm), The Upside Down (6:45pm), Carsick Cars (6pm), PK 14 (5:15pm), AV Akubo (4:30pm), White (3:45pm), Snapline (3pm) at Spiderhouse [stage #4, free]

Real Fruit Smoothie Party Day Two
  • Chuck Wagner (11pm), Princess Ho (10pm), Dark Water Hymnal (9pm), Darlings (8pm), Hollywood Gossip (7pm), Worst Case Ontario (6pm), Red Falcon (5pm), Reptar (4pm), Constellation Branch (3pm), Sweetheart (2pm), Palfloat (1pm) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.)

Girls Rock Austin presents
  • Guns and Rosie (punk project featuring Rosie Flores, 5:30pm), Viv Albertine (of the Slits) (4:50pm), Girl in a Coma (4:10pm), White Mystery (featuring Miss Alex White) (3:35pm), BO-PEEP (3:05pm), Chatmonchy (2:35pm), Akina Adderley and the Vintage Playboys (2pm), Exene Cervekna (1:20pm), Jessica Hopper Reading from "The Girls Guide to Rocking" (1:05pm), Darling New Neighbors (12:30pm), Charlie Belle (noon) at Cafe Mundi (1704 East 5th St.) [free, all ages]

Other Music & Dig for Fire Lawn Party
  • Thurston Moore (6pm), Pierced Arrows (5pm), Dam-Funk (4pm), Mayer Hawthorne & the County (3pm), Dengue Fever (2pm), Memory Tapes (1pm) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [hill stage, free]
  • Talk Normal (5:30pm), Woods (4:30pm), Toro Y Moi (3:30pm), Anni Rossi (2:30pm), First Aid Kit (1:30pm) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [valley stage, free]

RethinkPopMusic Party
  • Built By Snow (7:20pm), The Yes Way (6:40pm), Ambassadors (6pm), Shuttle Debris (5:20pm), The Vanguard (4:40pm), Eat Sugar (4pm), The Aviation Orange (3:20pm), The Sour Notes (2:40pm), Oh No Oh My (2pm), Zookeper (1:20pm), The Glorious Veins (12:40pm), My Education (noon) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.)

Spin Magazine party
  • Hole, Sharon Jones and the Dap-Kings, Fucked Up, Miike Snow, Rogue Wave, Foxy Shazam, Das Racist, Dam-Funk at Stubb's [a] [m] [invite-only]

Super Lisa Day Party
Dart Music International Lunch Series
IHeartComix, Jelly & Mad Decent Carniville
  • Rusko (9pm), Hudson Mohawk (8pm), Glass Candy (7pm), Sleigh Bells (6pm), Yacht (5pm), The Death Set (4pm), Moonrats (3pm), Tearist (2pm), Wild Yaks (1pm), Royal Bangs (12:15pm), DJs Cousin Cole, Jubilee, Nick Catchdubs, St. Andrew, plus rides, games, carnie food, etc. at the Mexican American Cultural Center (600 River St.) [free, RSVP]

Filter Magazine's Showdown at Cedar Street
  • Dr. Dog (5:15pm), BRMC (4:20pm), Local Natives (3:30pm), The Temper Trap (2:40pm), Delta Spirit (1:50pm), Band of Skulls (1pm), NNEKA (11am-1pm) at Cedar Street (208 W. 4th) [free, free BBQ 11am-1pm, RSVP]

The Rumbler Lounge
  • My Old Kentucky Blog presents Pumps and a Bump with Glitch Mob (7:00 pm), Hood Internet (6:05 pm), Banjo or Freakout (5:20 pm), Hollywood Holt(4:45 pm), Andy D (4:05 pm), Jookabox (3:25 pm), Burnt Ones (2:45 pm), Holy Fuck (2:00 pm), The Diplomats of Solid Sound (1:30 pm), Lemonade (1:00 pm), Beach Fossils (12:30 pm) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free, RSVP]

What By What-Ever
  • KXLU and olFactory Records present Big Whup, Avi Buffalo, Meho Plaza, Hawnay Troof, Explode Into Colors, Fantastica Bastidas, VOICEsVOICEs, Italic Indian, Moses Campbell at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [noon-6pm, free, all ages]

Urban Outfitters Back Lot Performances
  • Ground Control Touring presents Here We Go Magic (5pm), Let's Wrestle (4pm), Dum Dum Girls (3pm), Happy Birthday (2pm), Surf City (1pm), Real Estate (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

Little Radio presents
  • TBA (5:20pm), The Upside Down (4:50pm), Spindrift (4:20pm), Jason Simon (Dead Meadow, 3:50pm), Warpaint (3:20pm), Serena Maneesh (2:50pm), Darker My Love (2:20pm), Restavrant (1:50pm), Dead Confederate (1:20pm), Tenlons Fort + Manhattan Murder Mystery (noon) at the Red Eyed Fly [a] [m] [free, free bloody marys and beer]

5th Annual Whoopsy! Magazine Yearly Birthday Bash
  • A Few Nice Things (7pm), Lions (6pm), Scott H. Biram (5pm), The Last Vegas (4pm), The Danvilles (3pm), Thee Royal Butchers (2pm), Stay Home Lucy (1pm), City Riots (noon) at Trophy's [a] [m] [inside]
  • Triple Cobra (7pm), One-Eyed Doll (6pm), 27 Devils Joking (5pm), Awesome Color (4pm), Invade Rome (3pm), Black Pistol Fire (2pm), The Ganjas (1pm), Electric Society (noon) at Trophy's [a] [m] [outside]
  • Shootin' Pains (7:30pm), Babydick (6:30pm), Shoplifter (5:30pm), The Blind Pets (4:30pm), Angola Farms (3:30pm), White Rhino (2:30pm), Chylde (1:30pm) at Trophy's [a] [m] [porch]

Music by the Slice 2010
  • Lou Barlow (6:45pm), The Cave Singers (6pm), Miles Kurosky (ex Beulah) (5:15pm), The Lonely Forest (4:30pm), Wye Oak (3:45pm), Jukebox the Ghost (3pm), Generationals (2:15pm), Phantogram (1:30pm), Woodhands (12:45pm), Let's Wrestle (noon) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
  • Movits! (5:00, 5:45, 6:30), Slow Club (2:45, 3:30, 4:15), A Giant Dog (12:30, 1:15, 2:00) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [house stage, free]

KUT Mornings at the Hilton
  • Courtyard Hounds (Martie and Emily of the Dixie Chicks, 10:35am), John Hiatt (9:45am), Elliott Brood (9am) at the Hilton (500 E. 4th St.) [lobby, free]

Music for Listeners/Transgressive Records party
  • Bear in Heaven (Brooklyn, 6pm), special guest (5pm), Oh No Ono (Copenhagen, 4pm), Lovvers, Nottingham, 3pm), Johnny Flynn and the Sussex Wit (London, 2pm), Soko (Paris, 1pm), Stricken City (London, noon) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

ATX Wildfire - Reggae Rock Festival
  • Root Dimension, Dub Gideon, Irie Jane, Indofin, Contrabandits, The Raspas, Tatanka, Ashes of Babylon, Idiginis, The Movement, Orko Eloheim, DJ Ivor at Ruta Maya [a] [m] [2pm-5am, free, all ages]

Dirty Coast presents Static TV's SXSW Day Party
  • Big Rock Candy Mountain (6:15pm), Young Mammals (5:45pm), Floating Action (5pm), The Pharmacy (4:15pm), Caddywhompus (3:30pm), Low Line Caller (2:45pm), Dark Dark Dark (2pm) at Baby Blue Studios (1522 E. 12th St., near Comal)

New Granada Records/Team Clermont Day Party
  • The Low Lows (5pm), New Roman Times (4pm), Zillionaire (3pm), The Tenant (2pm), Venice is Sinking (1pm), Rec Center (noon) at the Ghost Room [a] [m] [free]

Light Lodge Party
  • Twisted Wires (8:15pm), Medio Mutante (7:30pm), Tearist (6:45pm), Picture Plane (6pm), Sewn Leather (5:15pm), Vulgar Fashion (4:30pm), S U R V I V E (3:45pm), Psychich Violence (3pm), George Quartz (2:15pm), Corporate Park (1:30pm), Eternal Tapestry (12:45pm), How I Quit Crack (noon) at Mass Gallery (916 Springdale Rd.)

I Guess I'm Floating and Flying Dog Brewery present Floating Fest 2K10
  • Oh No! Oh My (Austin, 6:30pm), Toro Y Moi (SC, 6pm), Small Black with Washed Out (NY, 5:15pm), The Ruby Suns (NZ, 4:30pm), Lemonade (CA, 3:45pm), Javelin (NY, 3pm), Beach Fossils (NY, 2:15pm), Le Loup (DC, 1:30pm), Tanlines (12:45pm), Holiday Shores (FL, noon) at Lovejoys [a] [m] [free, free beer early]

Bloodshot Records SXSW day party
  • Waco Brothers (5:35pm), Deadstring Brothers (4:55pm), Exene Cervenka (4:15pm), Justin Townes Earle (3:35pm), Rosie Flores (2:55pm), Ha Ha Tonka (2:15pm), Ben Weaver (1:35pm), Whitey Morgan & the 78s (12:55pm), The Silos (12:15pm) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [free]

Sneak Attack and Playing in Traffic Records present Coast to Coast
  • Jukebox the Ghost (4:55pm), SPEAK (3:50pm), Danny Ross (2:45pm), Letting Up Despite Great Faults (1:40pm), Twin Tigers (12:35pm), The Spring Standards (11:30am) at Clive Bar (609 Davis St.) [RSVP]

SXSE
  • Orion, The Daredevil Christopher Wright, Juniper Tar, DD/MM/YYYY, The Greatcoats, Brittain Ashford at Space12 (3121 E. 12th St.) [1pm-7pm]

It's a World Party, Y'all
  • Diego's Umbrella (5pm), Pragma Caucus (3pm), Hardproof Afrobeat (2pm), Riddim Saunter (1pm) at Flamingo Cantina [a] [m] [free, free food/drinks]

Birmingham Goes to SXSW 2
  • Wild Sweet Orange (5:15pm), Vulture Whale (4:25pm), Taylor Hollingsworth (of the Mystic Valley Band) (3:40pm), Through the Sparks (2:55pm), 13ghosts (2:10pm), Broken Letters (1:25pm), The Photonicas (12:40pm), Monarchs (noon) at the Creekside Lounge [free, free beer, free stuff]

Dickies Sounds presents
  • Rogue Wave (6pm), Warpaint (5pm), Dios (4pm), Greg Laswell (3pm) at Lustre Pearl (97 Rainey St.) [free, RSVP]

HearYa.com presents
  • Deep Dark Woods, The Mother Hips, Lissie, Joe Pug, The Low Anthem, Ben Nichols (of Lucero), Murder By Death, Gringo Star, Love Language at the Beauty Bar [a] [m] [outside stage, noon-6pm, free]

The Viper Room and SuperGoodMusic present Rooftop Riot
  • Andrew WK (5:10pm), Stardeath & White Dwarfs (4:25pm), Lions (3:40pm), The Binges (2:55pm), Little Girls (2:10pm), Glint (1:40pm), Imagine Dragons (1pm), Foster the People (12:20pm) at the Blind Pig Pub (317 E. 6th St.) [RSVP]

Mile Hi-Fidelity
  • TaunTaun (5pm), The Pirate Signal (4:20pm), The Photo Atlas (3:50pm), The Still City (2:50pm), The Epilogues (2pm), Andrea Ball (1:10pm), Churchill (12:20pm) at Habana Calle 6 (709 E. 6th St.) [Westword Stage (indoor)]
  • Slim Cessna's Auto Club (5:20pm), The Rouge (4:20pm), Snake Rattle Rattle Snake (3:20pm), Houses (2:30pm), Nathaniel Rateliff and The Wheel (1:40pm), Paperbird (12:50pm), A Shoreline Dream (noon) at Habana Calle 6 (709 E. 6th St.) [Stranahan's Stage (outdoor), free, 21+, free beer]

Show Lush's Backyard presents the Ramble Creek Day Show
  • The Georgian Company (Austin), One Wolf (Lubbock), Austin Collins (Austin), Collin Herring (Austin), Monahans (Austin), Doug Burr (Denton), Seryn (Denton), Telegraph Canyon (Ft. Worth) at Show Lush's Backyard (1704 Kinney Ave.) [free]

The Center for Art Rock Policy presents Propaganda Party
  • Suzanna Choffel (6pm), Sweetmeat (5pm), Benko (4pm), The Big Bang (Norway, 3pm), Spain Colored Orange (2pm), Mostly Dead (1pm) at the Carousel Lounge [a] [m] [free]

Deer Tick presents
  • Vio/Mare, Chris Paddock, Liz Isenberg, Jacob Smigel, Spencer Kingman, Jonny Corndawg, Those Darlins at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [noon-6pm]

XO Publicity/RM64/Red Bull/Double Stereo present
  • Twin Atlantic (5pm), Jaguar Love (4:15pm), Fitz & the Tantrums (3:30pm), Gordon Voidwell (2:45pm), Jonneine Zapata (2pm), One Pin Short (1:15pm) at the Dirty Dog Bar (505 East 6th St.)

Leisure Tourniquet Equinox Mish Mash 2010
  • Ukemi (10pm), Golden Cities (9:20pm), The Great Nostalgic (8:40pm), Benko (8pm), Ishi (7:20pm), Strangers Family Band (6:30pm), DD/MM/YYYY (5:50pm), Many Birthdays (5pm), Shunda K (4:10pm), Metavari (3:30pm), Baby Robots (2:40pm), Not in the Face (2pm), The Loom (1pm), Bali Yaaah (noon), Many Mansions (between sets, noon-5pm), Zanzibar Snails (between sets, 6pm-10pm) at Hot Mama's (2401 E. 6th St.)

Venice Rocks presents
  • Paul Chesne (5:20pm), Lugnuts (4:25pm), Taxi (3:45pm), Carter Falco (3pm), Vanaprasta (2:10pm), All Bets on Death (1:10pm), Warner Drive (12:30pm), Towne Adams (11:45am) at Triple Crown Tattoo Parlor (1157 Chicon St.) [free, free beer]

Ghost Town Day Party
  • The Silent League (4pm), Dinosaur Feathers (3:15pm), Bridges and Powerlines (2:30pm), US Royalty (1:45pm), Apteka (1pm) at Agave (415 E. 6th St.) [free, 21+]

Defend New Orleans
  • King Rey (5:15pm), Generationals (4:30pm), David Vandervelde (3:45pm), Floating Action (3pm), Giant Cloud (2:15pm), GIVERS (1:30pm), The Pharmacy (12:45pm), Brass Bed (noon) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [free]

SXSW Music Stimulus Party
  • Theory Of Flight, Dave Schulz, The Neighborhood Bullies, Bob Pressner, Jennie Laws, King Hell, 650 North, Drive Safe at the Parish [a] [m] [doors at noon, RSVP to tk@graphicsoundrecords.com]

Roxwel Party
  • TBA (5:15pm), The New Politics (4:15pm), Miniature Tigers (3:15pm), Crash Kings (2:15pm), Jenny Owen (1:15pm), Ideal Soul Mart (12:15pm) at the Dog and Duck Pub (406 W. 17th St.) [free]

A Transatlantic Rock Affair
  • Camper Van Beethoven (11:20pm), The Chevelles (10:40pm), Whitey Morgan and the 78's (10pm), Girls Guns and Glory (9:20pm), Stonehoney (8:40pm), Chriss Scruggs (8:10pm), Reno Bo (7:30pm), Kings Go Forth (6:50pm), Jenny Dee & the Deelinquents (6:10pm), The Right Ons (5:30pm), Amaral (4:50pm), Maika Makovski (4:10pm), McAlister Drive (3:40pm), Tommy Keene (3pm), Marty Willson-Piper (2:20pm), Lynhurst (1:40pm), Rosie Flores (1pm) at the Ginger Man (301 Lavaca)

Giant Steps Productions and Thunderbird Coffee present
  • Coyote Kolb (Boston), Crooks, At Any Speed (Minneapolis), The Makeout Party (Philadelphia), Frank Smith, Eldridge Rodriguez (Boston), Jacob Jones (Nashville), Ashley Gold (Minneapolis), TypeFighter (DC) at Thunderbird Coffee on Manor (2200 Manor Rd.) [free, music starts at 3pm]

Philadelphia Invasion
  • The Vanguard (2:50pm), Boy Wonder (1:50pm), Allison Polans (1:05pm), Dani Mari (12:30pm), Catherine Prewitt (noon) at 219 West (219 W. 4th St.) [free]

Dance Your Face Off! & Helloooooo.com present SXSW Backyard Blowout
  • Fizzy Dino Pop, Home Video, Florene, Sydney Confirm, DJ sets by Mikey Rodge, Hot Flash, Matt Tichy, Billinghams Defense System, Big J, Panda Toes at ????? [1pm-7pm, RSVP to receive the address]

Weekly Tape Deck dot Com & Indie-Verse present Shake Some Action
  • Teenage Cool Kids (9:20pm), Banjo or Freakout (8:40pm), Dead Gaze (8pm), Campfires (7:20pm), Cloud Nothings (6:40pm), Young Prisms (6pm), So Cow (5:20pm), Tonstartssbandht (4:40pm), Fungi Girls (4pm), Coathangers (3:20pm), My Gold Mask (2:40pm), Rainbow Bridge (2pm), La Panza (1:20pm), His Clancyness (12:40pm), One Wolf (noon) at Karibu (1209 E. 7th St.) [free]

Relix Day Party
  • Jonathan Tyler & The Northern Lights, Citizen Cope, Minus the Bear, The Watson Twins, Everest, The Statesboro Revue at Antones [a] [m] [noon-5pm, free with RSVP to sxsw@relix.com]

The Hype Machine's Lose Control 2
  • lineup TBA at Vice (6th and San Jacinto) [noon-2am, RSVP]

PureVolume presents
  • The Invisible (7pm), Henry Clay People (6pm), This Will Destroy You (5pm), The Honey Brothers (4pm), Lovedrug (3pm), Conditions (2pm) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free, 21+, RSVP]

The Boxing Lesson and The Loyalty Firm present
  • Wax Fang (9pm), The Happy Hollows (8pm), We Are Wolves (7pm), The Boxing Lesson (6pm), My Education (5pm), Kerretta (4pm), Fake Your Own Death (3pm), The Cassavettes (2p) at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.) [free]

South by San Jose
  • The Beauties, Everybody Was In The French Resistance...Now!, The Ferocious Few, Ben Sollee and Daniel Martin Moore, The Kissaway Trail, Adam Green, Amy Cook and Tosca Strings, Alejandro Escovedo and Orchestra at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [starts at noon, free]

Keep on Rocking at the Freebirds
  • lineup TBA at Freebirds (515 S. Congress) [1pm-7pm, free]

Reggies Rock Club of Chicago presents
  • You, You're Awesome, MPLS Henrys, The Zut Alors, Paperbear, Deadtown Revival, Blacklist Royals at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm) [free, 21+]

Midwasteland Takeover
  • Bacon Shoe (1:15am), Tommy Ferrari & the Future Motor Machines (12:30am), Drop a Grand (midnight), special guest (11:45pm), Mannequin Skywalker (11pm), DJ Marcus Shadden (10:10pm), Ces Cru (9:30pm), Deepthinkers (9pm), Keenhouse (8:15pm), Short Circuit (7:30pm), Capybara (6:45pm), Thee Water Moccasins (6pm), Roman Numerals (5:30pm), Olympic Size (5pm), Grant Hart (4:15pm), Brannock Device (3:30pm), Expassionates (2:45pm), Margo May (2pm) at Canvas (105 E. 5th St. Suite 113) [free, RSVP]

Hip Hop Howl - Live Mixtape Showcase
  • Crosby, Miz Metro, Vinyl Richie, Circa '95, The Beatards, MC Eyeris, Wordspit, Oveous Maximus, Bobby Creekwater, Mazzi, Shyvonne, Donny Goines, Jovi Rockwell, JtheS, Homeboy Sandman, Kinky Notti, P.So, Megabone, Stalley, Anton Glamb, Memberz Only, Mr. Starcity, Rocky Business, Animal Farm, Jasmine Soland, FKI, Bridget Lyons, Jon Hope, Mike Maven, Flex Mathews, Onili with Barak Kram, Small Eyez, Kosha Dillz, Esso, Team Facelift, Skotch Davis, Shinobi Ninja, C-Rayz Walz, Fat Tony, MC Pigpen/Pat Maine, Prophit, A-Alikes, True 2 Life, Emilio Rojas, Rugz D. Bewler, Araab Muzik, Tanya Herron, Brittany Bosco, Rebel Diaz, surprise guests at Red Fez (209 W. 5th St.) [1pm-8pm, free]

The dF Loft
  • 12th Planet, CFCF, Christian TV, Craze, DJ Spider, Donnis, Pac Div, Rainbow Arabia, The Cool Kids, Theophilius London, YelaWolf at Malverde (400B W. 2nd St., 2nd and Guadalupe) [noon-6pm, RSVP]

Atomic Outlaws (4:40pm), Seasons After (3:50pm), Divide the Day (3:05pm), God Fed Static (2:30pm), Warner Drive (1:45pm), Bleach Black (1:10pm), T Baggin Bandits (12:35pm), High (noon) at Headhunters [a] [m]
Suplecs (5:30pm), Cantina Flys (4:30pm), Ground Beneath (3:30pm), The Black Clouds (2:30pm), Keg the Lone Ranger of Rock (1:30pm) at Headhunter's Cannibal Stage (back patio)
Sonny & the Sunsets (4:30pm), Gift Horse (3pm), Leatherbag (1:30pm), Ramble Horse (noon) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe) [free]
TwoSyllable & Transparent Day Party
  • Small Black, Washed Out, Holiday Shores, Fergus & Geronimo, That Ghost, Inlets, Candy Claws, Active Child, Young Buffalo at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [free, $1 beer first ten minutes of each hour]

Requiemme Mgmt and Booking present
  • The Zeros, The Bellrays, Mad Juana, Darlings of Chelsea, Broken Gold, Nico Stai, Maren Parusel, Lady Dottie and the Diamonds at Aquarium (403 E. 6th St.) [2pm-7pm]

Hip to be Hole Hassle Free Day Show
  • The Jane Shermans (6:20pm), Tim Easton & the Freeland Barons (5:30pm), Chuck Prophet (4:30pm), The Mother Hips (3:05pm), Or the Whale (2:15pm), Floating Action (1:25pm), Pink Nasty (12:45pm), Any Day Parade (noon) at the Hole in the Wall [a] [m] [free]

Justine's Brighter than Sunshine day party
  • Sleepy Sun (4:30pm), Howlies (3:30pm), Light Pollution (2:30pm), Cedric Burnside and Lightnin' Malcolm (1:45pm), Burnt Ones (1pm) at Justine's (4710 E. 5th St.) [free]

Danish Dynamite SXSW Day Party #2
  • The Kissaway Trail (6:30pm), The Good The Bad (6pm), Choir of Young Believers (5:30pm), Oh No Ono (5pm), Spleen United (4:30pm), Kashmir (4pm), WhoMadeWho (3:30pm), Slaraffenland (3pm), The Asteroids Galaxy Tour (2:30pm), Efterklang (2pm), Mads Langer (1:30pm), Hogni (1pm), Tone (12:30pm), One-Eyed Mule (noon) at the Music Gym (815 East 6th St.) [free, RSVP]

Broken Teeth, Unit.One, and Project Fathom present
  • Kingdom (5:15pm), L-Vis1990 (4:30pm), Dubbel Dutch (3:45pm), Cubic Zirconia (DJ set, 3pm), Johnny Moog (2:15pm), Jubilee (1:30pm), Prince William (12:45pm), CtrlAltDel & D.Gross (noon), Mike Townsend, Tiny at Silhouette Sushiya (718 Congress Ave.) [free with RSVP to rsvp@brokenteeth.org]

The House of Songs presents
  • Kashmir, Noise Revival Orchestra, Leaving a Small Town, Choir of Young Believers, Poul Krebs, Gudrid Hansdottir, Jens Lysdal, Matt the Electrician at Lamberts [a] [m] [11am-5pm, free, free food and drink with RSVP to thehouseofsongssxswrsvp@gmail.com]

8th Annual MYXYY - My Yard by Your Yard
  • Jane Bond & T. Mo, Saltworth Sundries, Crapulence, Awesome Death, Secret Society in Smaller Lies, Land of Wind and Ghosts, Red White and Pink, Gretchen, Rubella Muti at 96 Lynn St. [11am-8pm, free]

Township Records presents
  • Pretty Good Dance Moves (9pm), J Wesley Haynes Trio (8:10pm), Glitterbillies (7:20pm), Holiday (6:50pm), The Great Nostalgic (6pm), Gia Margaret (5:20pm), Tom Schraeder (4:20pm), The Spirit Family Reunion (3:30pm), Graham Wilkinson and the Underground Township (2:30pm) at 2004 Willow St.

Vanguard Records/Sugar Hill/Paste Party
  • Black Prairie, Greg Laswell, Daphne Willis, Sarah Borges and The Broken Singles, Sarah Jarosz, Bobby Bare Jr., The Living Sisters (Inara George, Becky Stark, and Eleni Mandell), The Watson Twins at the Belmont (305 W. 6th St.) [noon-6pm]

Invasion of the GoGirls
  • Deborah Crooks (4:30pm), Jean Mazzei (4pm), Tawny Ellis (3:30pm), Havilah (3pm), Camile Bloom (2:30pm), Mo McMorrow (2pm), Stephanie Nilles (1:30pm), Jennings (1pm), Laura McGhee (12:30pm), Penny Jo Pullus (noon) at Austin Java (1206 Parkway, at 12th & Lamar) [free, all ages]

Momo's Live Music Day Show
  • Sideshow Tragedy (6pm), RTB2 (5:20pm), St. Cloud (4:40pm), Suzanna Choffel (4pm), Dan Dyer (3:20pm), TED (2:40pm), Deadman (2pm) at Momo's (618 W. 6th St.)

F.B.N.C. (Free by No Cover)
  • Randy Weeks (11:15pm), Beaver Nelson (10:30pm), Ethan Azarian (9:45pm), Adam Carroll (9pm), Lee Barber (8:15pm), Scrappy Jud Newcomb (7:30pm), The Loblolly Boy (6:45pm), The Blank Tapes (6pm), Reno Bo (5pm), Derek Hoke (4pm), Jacob Jones (3pm), Mark Mulholland (2pm), Jack Wilson (1pm), Lisa Kettyle (noon), Raina Rose (11am) at Flipnotics [free]

Spin It Indie Showcase
  • Chris Pierce (6:40pm), Harper Blynn (6:15pm), Shane Alexander (5:50pm), Jake Walden (5:25pm), Luke Doucet (5pm), Jenni Alpert (4:35pm), Jay Nash (4:10pm), Joey Ryan (3:45pm), Amber Rubarth (3:20pm), Greg Holden (2:55pm), Justine Bennett and Chris Seafried (2:15pm) at One 2 One Bar (121 E. 5th St.)

OrigAudio and Beyond Race Magazine present
  • Still Time, Lovvers, Phantogram, Pomegranates, Bisco Smith, Outernational, Jovi Rockwell at Union Park (612 W. 6th St., on the rooftop) [2pm-8pm, free]

Rockin' Tomato and Herman the German present
  • The Beauvilles (Tampa, 6:40pm), Creature Preacher and the Main Feature (5:20pm), Herman the German and Das Cowboy (4pm) at the Rockin' Tomato (3003 S. Lamar)

Red House Records presents
  • Indie.Alt.Real Round with Ruth Moody, Danny Schmidt & The Pines (4:45pm), The Pines (4:10pm), Natalia Zukerman (3:35pm), Jimmy LaFave (3pm), Carrie Elkin (2:25pm), Ray Bonneville (1:50pm), Grace Pettis (1:!5pm), Danny Schmidt (12:40pm), Anais Mitchell (12:05pm) at Mother Egan's (715 w. 6th St.) [free]

TeXchromosome
  • Nancy Apple (9pm), Mary Battita (8pm), Penny Jo Pullus (7pm), Shelley King (6pm), Ruthie & The wranglers (5pm), Gina Villalobos (4pm), Robin Wiley (3pm), Brigitte London (2pm), Janine Wilson (1pm), Stefanie Fix (noon) at Uncorked Tasting Room and Wine Bar (900 E. 7th St.) [free, free beer, prizes]

RajiWorld + Some
  • Michael Des Barres (6pm), Victoria Williams (5:30pm), Bluebonnets (5pm), Mumiy Troll (4:30pm), Steve Poltz (4pm), Richard Barone (3:30pm), The Lost Soul Revue (3pm), McLemore Avenue (2:30pm), Nakia (2pm), Suzanna Choffel (1:30pm), Ivan Julian (1pm), Billy Harvey (12:45pm), Kasey Anderson (12:30pm), Canja Rave (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [all ages, benefit for Sweet Relief]

3rd Coast Music presents
  • Freddie Steady 5 (9pm), Rick Broussard's Two Hoots & A Holler (8pm), Phil Lee (7pm), Mitch Jacobs Band (6pm), Larry Lange & His Lonely Knights (5pm), Amanda Shires (4pm), Rod Picott (3pm), Jim Patton & Sherry Brokus (2pm), Jo Carol Pierce (1pm), Mary Battiata (noon), Janine Wilson (11am) at Opal Divine's Freehouse at Penn Field (3601 South Congress) [free]

Sin City Social Club presents our 8th Annual Austin Jubilee
  • Charlie Terrell & The Murdered Johns (8:45pm), Knuckle Yummy (8:10pm), The Deep Vibration (7:35pm), Elizabeth Cook (7pm), The Trishas (6:25pm), Mike Stinson with Jesse Dayton (5:50pm), The Mother Truckers (5:15pm), Deadman (4:40pm), Shurman (4:05pm), Stonehoney (3:30pm), Austin Collins (2:55pm), Ruby James (2:20pm), The Mighty Stef (1:45pm), Anne McCue (1:10pm), Citizen Band (12:35pm), Allen Thompson (noon) at Maria's Taco Xpress (3600 S. 2nd St.) [free, all ages]

Swing House Studios/D'Addario/Evans/The Roxy present
  • Grace Potter & the Nocturnals, Michael Monroe (of Hanoi Rocks), Dirty Sweet, Rumspringa, THe Stone Foxes, Evaline, Scorpion Child, Jacob Jeffries at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [indoor stage]
  • Robert Francis, The Tender Box, Joshua James, Elizabeth Cook, Shayna Zaid & the Catch, Sahara Smith, Ruby Jane at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [outdoor stage, free, free strings/drum heads]

Graham Wilkinson's Hey! All My Friends from All Over the Country Just Happen to be in Austin Show
  • Graham Wilkinson (9pm), Kimya Dawson (8pm), Paleface (7pm), Chris Denny (6pm), Spirit Family Reunion (5pm), Angelo Spencer (4pm) at the Mean-Eyed Cat (1621 W. 5th St.) []

JBTV and Gibson present SXChicago
  • Til Death (10:15pm), Pet Lions (9:30pm), Van Ghost (8:45pm), Treaty of Paris (8pm), Last Fast Action (7:15pm), The Frantic (6:30pm), Empires (5:45pm), The Fold (5pm), Blane Fonda (4:15pm), The Noise FM (3:30pm), Cavashawn (2:45pm), The Lifeline (2pm) at The Trophy Room (310 E. 6th St.) [free, 21+, RSVP]

Blind I, DCtoBC, The Great Progression, and Leaders 1354 present Quality!: An Eclectic Progressive Musical Display
  • Theo Martins, Vandalyzm, Classy Hand Favours, TiRon, The Paxtons, KJ, Project Mayhem, Mic Terror, Proh Mic, Black Spade, Sonnymoon, Brittany Street, Bad Rabbits, Phil Ade, Xavier Pryce, Kinky Notti, Tabi Bonney, Brittany Bosco, YP, Big Homie Doe, Rockwell Knuckles, House Shoes, BBU, Coultrain, L.E., Pugs Atomz, Cubic Zirconia, Ro Spit at the Soho Lounge (217 E. 6th St.) [noon-6pm, RSVP]

Sin City Social Club and Freebirds present the Feed Your Belly Feed Your Soul Stage
  • Leslie & The Badgers (7pm), Dave Insley's Careless Smokers (6pm), Uncle Lucius (5pm) at St. Vincent de Paul (1327 S. Congress Ave.) [$5 donation or equivalent of canned goods/clothing, all proceeds to benefit St. Vincent de Paul]

GypsySun Vintage, Big Rig Vintage, Texas Custom Boots, 420 Spot present SXS1st
  • Patty David Band (9pm), The Kill Romeos (7:30pm), Tia Carrera (6pm), Perfect Pants (4:30pm), Window Silhouette (3pm), Zenith Fuzzbomb (1:30pm) at Big Rig/Gypsysun Vintage (1601 South First St.) [free]

Right On Rainey
  • Hopewell (5:30pm), Wild Yaks (4:30pm), Blorr (3:30pm), John Biz (2:30pm), Glass Trees (1:30pm), La Strada (12:45pm), Prayer for Animals (noon), Lauren Zettler (11:15am) at 89 Rainey (near Iron Works BBQ, Cesar Chavez & Red River)

bMUSEd Music Fest
  • Bob Barney, Lunic, Elyse & the Aftermath, Rudie Dane, See Green, Your Majesty, Axiom, Sun Spot at Aussies Grill & Beach Bar (306 Barton Springs Rd.) [4pm-10pm]
  • Dave Schulz, Derty Bird, Picture Me Broken, Theory of Flight, Angry vs the Bear, The Bob Hill Band at the Lucky Lounge (209 W. 5th St.) [2pm-2am]

Sum Fun by PF Flyers, RVCA, Goorin Brothers
  • Hightide Blues (6pm), The Orbans (5pm), The Pretty Black Chains (4pm), Thunder Power (3pm), The Burning Hotels (2pm), Blair (1pm) at Doc's Motorworks (1123 S. Congress Ave.) [free]

2nd Annual Cheers Shot Bar Takeover
  • Girls Can't Drive (5:15pm), Glacier Princess (4:25pm), Monument to No One (3:30pm), Zeke Villarreal (3pm) at Cheers Shot Bar (416 E. 6th St.) [free]

Texas Rock Fest
  • 4 day, 7 venue festival. The lineup and other info can be found here.

Red Gorilla Music Fest
  • 6 day, 8 venue festival. The lineup and other info can be found here.


Fri. 3/19 [printable friday day shows] [printable friday night shows]

[night shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)
In the Red Showcase
  • The Spits, Kid Congo, Cheap Time, White Mystery, Vivian girls, Davila 666, The Intelligence, Fresh & Onlys at Beerland [a] [m]

Tangled Snark presents
  • Off With Their Heads (11pm), Cobra Skulls (10:10pm), Ghost Knife (9:20pm), Broken Gold (8:40pm), The Anchor (8pm) at the Parlor [a] [m] [free, all ages]

The Octopus Project perform "Hexadecagon" on the rooftop plaza of Whole Foods (6th & Lamar) [two shows - 7:30pm and 9pm, free, all ages]
Gotta Groove Records Party
  • Weatherbox (San Diego), Ghost Ghost (NYC), Chelsea Automatic (Columbus, OH), The Felix Culpa (Chicago) at Trailer Space [a] [m] [7pm, free, enter for prizes here]

Woodsist Party
  • Vivian Girls (11:10pm), Woods (10:30pm), Nodzzz (9:50pm), Happy Birthday (9:10pm), The Mantles (8:30pm), Bleeker and the Freaks (7:50pm), Sun Araw (7:10pm), The Beets (6:30pm) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St., aka Ms. Bea's) [free, all ages, curated by Jeremy Earl]

SXSWestgate #2 & England Belongs to Twee present
  • Brown Recluse, So Cow, Wet Dog, Literature, Carnivores, Crayon Fields, Red Pony Clock at the Natrix Natrix House (3222 John Campbell's Trail, 8pm) [6pm-1am, free]

Butcher Bear (12:40am), WDRTE (midnight), Red X Red M (11:20pm), The Roller (10:40pm), Lozen (10pm), Fingaar Bangaar (9:20pm), Diagionals (8:40pm), The Rubies (8pm), Sugar Sugar Sugar (7:20pm) at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [free]
Total Abuse, Rusted Shut at the Broken Neck [a] [m]
Tinsel Teeth (2am), Whitemice (1:30am), Guards (1am), Infidel (12:30am), Mount Righteousness (midnight), Tiny Hands (11:30pm), Numerators (11pm), Patsy (10:30pm), Trash Stasche (10pm) on the Lamar Pedestrian Bridge [free]
South x South Mess
  • Andrew WK (3am), A Sunny Day in Glasgow (2am), Maps and Atlases (1am), DD/MM/YYYY (12:15am), Pattern is Movement (11:30pm), Still Life Still (10:45pm), Ume (10pm), Zorch (9:15pm), Daniel Francis Doyle (8:30pm), Collections of Colonies of Bees (7:45pm), Screens (7pm), Electric Electric (6:15pm), All Tiny Creatures (5:30pm), Aa (4:45pm), Signals (4pm), porch music provided by Matthew and the Arrogant Sea at the 21st Street CO-OP (707 W. 21st St.) [free, RSVP]

Play Pinball! Records, Crystal Rock Records, and Funnyorfail.com present SXSW at Hot House
  • Ty Segall (San Francisco) (9:30pm), Charlie and the Moonhearts (San Francisco) (8:45pm), Terrible Twos (Detroit, MI) (8pm), Bass Drum of Death (Oxford, MS) (7:15pm), Unwed Teenage Mothers (Oxford, MS) (6:30pm), The Uptown Bums (Denton, TX) (5:45pm), The Bubbles (5pm) at The Hot House (4722 Depew Ave.) [free, free beer, maybe food]

The Abstract House Show
  • We The Granada (midnight), Tornahdo (11:15pm), Smiley With A Knife (New Orleans, 10:30pm), Abstract Atmosphere (9:45pm), Squidbucket (9pm), Megafauna (8:15pm), Hat Talk (New Orleans, 7:30pm) at the Abstract House (1608 New York Ave.) [free]

Epicsauce.com & Neon Reverb Party
  • Rainbow Arabia (1:15am), Wallpaper (12:30am), Afghan Raiders (11:45pm), Little Girls (11pm), VOICEsVOICEs (10:15pm), Turbo Fruits (9:30pm), Man/Miracle (8:45pm), Birds & Batteries (8pm) at the Music Gym (815 East 6th St.) [free]

PureVolume presents
  • The xx (DJ set, 3am), The Constellations (2am), Serena Maneesh (1am), Steel Train (midnight) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free, 21+, RSVP]

The Round 5
  • Hey Marseilles, Husband & Wife, Metavari, Peti Desir, Brittain Ashford, Chris Pureka, plus live visual art, slam poetry at Space12 (3121 E. 12th St.) [7:30pm, $5]

Fort Wizard Grab Bag
  • DJ Lo Res (11pm), Quaker City Nighthawks (10pm), Fate Lions (9pm), Tony Ferraro ELT (8pm), Jonniene Zapata (7pm), Love Like Fire (6pm), One a.m. Radio (5pm), The Orbans (4pm), Literary Greats (3pm), Hope Trust (2pm), Still Watters (1pm), Jacob Metcalf (noon) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [inside, free]
  • Rivercrest Yacht Club (11:30pm), Goodwin (10:30pm), Oso Closo (9:30pm), Whiskey Folk Ramblers (8:30pm), The Murdocks (7:30pm), Burning Hotels (6:30pm), Bad Veins (5:30pm), Chatterton (4:30pm), 11 Bones (3:30pm), RTB2 (2:30pm), Great American Novel (1:30pm), Fox and the Bird (12:30pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [outside, free]

IBCT Showcase
  • Year Of The Dragon (10pm), Uncle Pooch (9pm), It's Casual (8pm), Swade D (7pm), The Dubber (6pm) at Headhunters [a] [m]

Flying Dog and Brightest Young Things present An ESL Music Showcase
  • Ancient Astronauts (DJ Set), el john Selector (of Thievery Corporation, DJ Set, percussion), Nouveau Riche DJs at Red Fez (209 W. 5th St.) [10pm-2am]

Keep It Local presents Texas Gold
  • Keys N Krates, DJ Kayper, DJ Spider vs. DJ Jayceeoh, DJ Kurupt, Table Manners, Kunal Merchant at District 301 (301 W. 6th St.) [free, RSVP]

South by South First Showcase
  • Flatcar Rattlers, Shotgun Party, The Lonesome Heroes, The Candeliers (Milwaukee, WI), The Preservation, The Down Here Band at Jovita's (1619 S 1st St.) [7pm-1am, $5]

Big Trouble at Tiny Bar I
  • Jessica Hernandez (8:30pm), For Hours and Ours (7:30pm), The Steps (6:30pm), The Static Jacks (5:30pm) at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [free, all ages]

Invasion of the GoGirls
  • She Craves (1:40am), Da Rezarekt (1:05am), Bo Peep (12:30am), Melissa Ferrick (11:55pm), Radagun (11:20pm), Staci's Edge (10:45pm), Kathleen Blackwell (10:10pm), Laura Marie (9:35pm), Addie Brownlee (9pm) at Trophy's [a] [m] [free, 21+]

Marmalakes (1am), Waking Lights (midnight), Hermit Thrushes (11:15pm), Federal! State! Local! (10:30pm), Jon Cook (9:45pm), Aimee Mac (9pm), Viet Ruse (8:15pm), Mittens on Strings (7:30pm) at Pie Guys Pizzeria (2222 Rio Grande St.)
High Society and Mellow Mushroom Presents a Mellow High
  • Pterobot (midnight), Hot Britches! (11pm), Beverly Hills Polo Club (10pm), Big J (9pm) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe) [free]

HM Magazine Showcase
  • Shapes Stars Make (9pm), Before There Was Rosalyn (8pm), TBA (7pm) at 311 Club (311 E. 6th St.)

Wide Eyed Booking presents SXKeyBar
  • Chris Gates & Gatesville (11pm), Trian Woodburns (10pm), Roadside Graves (9pm), Jonathan Terrell (8pm), Keith Moody (7pm), Hector Ward & the Big Time (6pm), Stay Gold Pony Boys (5pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

BeatPort Lounge and Ultra Records Party
  • Glitch Mob, Bart B More, Yes Giantess (DJ set), Reid Speed, Irresponsible Voltron at Republic Live (301 W 5th St.) [9pm-4am, $15, info]


Sat. 3/20 [printable saturday day shows] [printable saturday night shows]

[day shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)
End of an Ear presents
  • Home Blitz (4pm), Peter Wolf Crier (3pm), Dinosaur Feathers (2pm), Toro Y Moi (1pm), Light Pollution (noon) at End of an Ear [a] [m] [free]

Goner Records Day Show
  • Harlan T Bobo (5:15pm), Magic Kids (4:30pm), CoCoComa (3:45pm), The Limes (3pm), Ty Segall (2:15pm), Sector Zero (1:30pm) at Beerland [a] [m] [free]

The Scoot Inn presents
  • Trash Talk (5pm), ???? (3:45pm), Roadsaw (2:45pm), Solace (1:45pm), Sasquatch (12:15pm) at the Scoot Inn [a] [m] [outside stage, free]
  • Bad Shit (4:15pm), Gozu (3:15pm), Red City Radio (2:15pm), House Of Broken Promises (1pm) at the Scoot Inn [a] [m] [inside stage, free]

Counter Culture Day Show
  • Saffron Sect (Toronto, 5pm), Higher State (UK, 4pm), Tiger Thrust (Dallas, 3pm), All in the Golden Afternoon (Austin, 2pm), B is For Baroness (NYC, 1pm) at Counter Culture (120 E. North Loop, at Ave. F) [free]

Intelligence (6:30pm), Gun Outfit (5:45pm), Nodzzzz (5pm), So Cow (4:15pm), Wounded Lion (3:30pm), Zola Jesus (2:45pm), The Anasazis (2pm), Personal & the Pizzas (1:15pm) at Trailer Space [a] [m] [free]
Shrimp Scampi and the Heavenly Blues (7pm), Love Collector (6pm), The Fleshlights (5pm), The Cassingles (4pm) at Apparition Skateboards (119 E. North Loop) [free]
Electric Courage Machine, Waldo Wittenmyer & the New Hi!, A Giant Dog, Zlam Dunk, Stegosaur, Muhammedali, Legsweeper at House of Guys (1907 Rio Grande) [2pm]
Math The Band (7pm), Treasure Mammal (6:15pm), The Numerators (5:30pm), Daniel Francis Doyle (4:45pm), Marriage Material (4pm), Hermit Thrushes (3:15pm), Drug Mountain (2:30pm), Orange Coax (1:45pm), Mittens On Strings (1pm) at the Parlor [a] [m] [free, all ages]
Where They At: New Orleans Bounce & Hip Hop in Words and Pictures - Closing Party
  • A collaboration between photographer Aubrey Edwards and writer Alison Fensterstock with music by New Orleans DJs Rusty Lazer & D Lefty Parker, bounce performers Big Freedia, Katey Red, Ms Tee, Maganolia Shorty and Vockah Redu at the Birdhouse Gallery (1304 E. Cesar Chavez) [1-5pm]

3rd Annual 40 Watt Club Day Party
  • Ruby Isle (7:30pm), The Whigs (6:30pm), Dead Confederate (5:30pm), Camper Van Beethoven (4:30pm), J Roddy Walson & the Business (3:30pm), Warpaint (2:30pm), James Husband (1:30pm), Modern Skirts (12:30pm) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [Vic Chesnutt Stage]
  • Ponderosa (6pm), Twin Tigers (5pm), Gift Horse (4pm), Futurebirds (3pm), Johnny Corndog (2pm), Holy Liars (1pm), Lera Lynn (noon) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [Jerry Fuchs Stage]
  • Savagist (6:30pm), American Cheeseburger (5:35pm), The Tenant (4:40pm), Venice is Sinking (3:45pm), Packaway Handle Band (2:55pm), Reptar (2:05pm), Quiet Hooves (1:10pm), Spring Tigers (12:15pm) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [Jon Guthrie Stage, free]

Riot Act Media/Smoke Signals/Tender Loving Empire present
  • Quasi, Finn Riggins, Jared Mees & the Grown Children, Boy Eats Drum Machine, World's Greatest Ghosts, Shellshag, Carolyn Mark at The Liberty (1618 1/2 E. 6th St.) [11am-6pm, free, 21+]

ROFL House presents SXSW For Real
  • Talk Normal (Brooklyn, 6pm), KIT (Los Angeles/Oakland, 5:25pm), XYX (Monterrey, 4:50pm), Wetdog (UK, 4:15pm), Death Sentence Panda (San Francisco, 3:40pm), Grass Widow (San Francisco, 3:05pm), Wild America (Austin, 2:30pm), Rice (Brooklyn, 1:55pm), Hobocop (Oakland, 1:20pm), Yellow Fever (Austin, 12:45pm) at ROFL House (1717 E. 32nd St.)

Audacity, Unwed Teenage Mothers, Terrible Twos, Natural Child, Love Collector, Barreracudas at Club 1808 [a] [m] [outside, 1pm, free, all ages]
Jaguar Love, A Sunny Day in Glasgow, Wine & Revolution, That Ghost, Wild Moccasins, The Boom Bang, Quiet Hooves at Electric Kittyland House (2117 Fordham Lane) [starts at 4pm, free]
Grave Babies, Young Prisms, Chairs, Princess Ho, These Are Words, Oddfox, Zoospon, Big Important Plans at Jasper's House (3404A King St.) [starts at noon, $5 suggested donation]
Black Panda (5:15pm), Red Bacteria Vacuum (4:30pm), Manikin (3:45pm), This Moment in Black History (3pm), Sun God (2:15pm), Lost Controls (1:30pm), Turbo Fruits (12:45pm), Contact Hi-Fives (noon) at the Creekside Lounge [patio, free]
Waterloo Records presents
  • Hollerado (6pm), A Sunny Day in Glasgow (5pm), Happy Birthday (4pm), Pearl Harbor (3pm), The Soft Pack (2pm), Sarah Jarosz (1pm), Dengue Fever (noon) at Waterloo Records [a] [m] [free]

Cheapo presents
  • Midnight Bombers (6pm), Brimstone Howl (5:30pm), Bass Drum of Death (5pm), Birthday Suits (4:30pm), Blind Shake (4pm), Dash Rip Rock (3pm), Rescue Mission (2pm), Marianne Dissard (1pm), Township (noon) at Cheapo Records [a] [m] [free, free beer]

Freddie Steady's Frontier A Go Go And Rock & Roll Hootenanny
  • The Ugly Beats (6pm), Thunderchiefs (5pm), The Explosives (4pm), Eve And The Exiles (3pm), Freddie Steady 5 (2pm), Stranger's Family (1pm) at Antone's Records [a] [m] [free]

The Paisley Umbrella presents the 2nd Annual International Psychout
  • The Cynics, Muck & the Mires, The Parties, The Grip Weeds, The Capstan Shafts, Blue Skies for Black Hearts, The Tex Reys at Sonny's Vintage (2928 Guadalupe) [free]

Monkeywrench Books presents Fiesta Popular/The People's Party
  • Rebel Diaz, (Chicago/Bronx/Chile), Invincible (Detroit), Anita Tijoux (Santiago, Chile), The Paranoids (LA/Montreal/Syria/Iraq/Palestine), Blacklisted Individuals, The Cipher at Monkeywrench Books [a] [m] [11:30am-4pm, free]

Force Field Party
  • Duchess Says (5:30pm), Toro Y Moi (5pm), Moon Duo (4:30pm), Woven Bones (4pm), Tyvek (3:30pm), Yellow Fever (3pm), Past Lives (2:30pm), Broken Records (2pm), Vivian Girls (1:30pm), So Cow (1pm), Bobby Birdman (12:30pm), Wetdog (noon) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St., aka Ms. Bea's) [free, all ages, curated by Daniel Gill]

Hometapes and Force Field PR present Friend Island
  • Collections of Colonies of Bees (7:30pm), Bear In Heaven (6:45pm), Robert Gomez/Ormonde (6:15pm), The Silent League (5:40pm), Chris Denny (5pm), All Tiny Creatures (4:20pm), Or the Whale (3:40pm), Pattern is Movement (3pm), Balmorhea (2:20pm), The Caribbean (1:40pm), Slaraffenland (1pm), Pill Wonder (12:20pm), Garotas Suecas (11:40am), Sharon Van Etten (11am) at 815 E. 6th St. [free, pancake breakfast at 11am]

Stem and Leaf 5th Annual SXSW Birthday Party
  • The Loom (7:05pm), Peter and the Wolf (6:10pm), Monarchs (5:15pm), Polar Optimist (4:20pm), Okay Sweetheart (2:25pm), Writer (1:30pm) at Rainey Manor (90 I-35 South) [inside]
  • Squalor Victoria (7:30pm), Dignan (6:35pm), One Hundred Flowers (5:40pm), The Great Nostalgic (4:45pm), News on the March (3:50pm), Mount Righteous (3:20pm), Cartographers (2:50pm), Stephaniesid (1:55pm), The Distant Seconds (1pm), Darling New Neighbors (12:10pm) at Rainey Manor (90 I-35 South) [outside]

Pork Chop Poster Art Show and SXSW Day Party
  • Music by The Roller, U.S. Christmas, Poster art by Billy Bishop (Obsolete Industries), Lindsey Kuhn (Swampco), David D'Andrea (Monolith Press), Fuzzy Gibbonz (Bovine Press), Glenn Wilson (Rip and Destroy), Alan Forbes (Secret Serpents), Jack Barfield (Neolithic Print Cartel), Miguel Veliz (Pork Chop), Martin Ontiveros (Martinhead) at 203 Lessin Lane [1pm-8pm, free, free beer]

FastFolks Day Party
  • Dosh, DDMMYYYY, Greg Ashley, Zs, Naam, Mondo Drag, Cartright, Zorch, Light Pollution, Missions, American Sharks, The Roller, more TBA at The Gas Pipe (701 E. 5th St.) [1pm-10pm, free tequila]

Austin Pyrate Punx Showcase
  • Exile, Big Attack, Front Line Martyrs, Kills and Thrills, more TBA at Hoek's Death Metal Pizza (511 E. Sixth St.) [11am]

Church of the Friendly Ghost presents Handmade Music Austin #6
  • Bodytronix (3pm), Loud Objects (2:15pm), White (1:30pm), Hearts & Minds (12:45pm), Florene (noon) at the Salvage Vanguard Theater [a] [m] [main stage]

MWTX Party (Mess With Texas)
  • Gwar (8pm), Andrew WK (6:35pm), Fucked Up (5:35pm), Crystal Antlers (4:45pm), Big Freedia (3:50pm), Japanther (3:15pm), Fool's Gold (2:20pm), The Duchess and the Duke (1:30pm), The Smith Westerns (12:45pm) at 1001 E. 6th St. [north stage, free, all ages]
  • Neon Indian (8:20pm), Japandroids (7:30pm), Special surprise guest (6:40pm), The Soft Pack (5:50pm), Avi Buffalo (5pm), Holy Fuck (4:10pm), Dam-Funk (3:20pm), Let's Wrestle (2:35pm), Adam Green (1:50pm), Pivot (1:10pm), Katie Stelmanis (12:30pm) at 1001 E. 6th St. [south stage, free, all ages]

Levi's + Fader Fort
  • Bone Thugs-n-Harmony (9pm), Sleigh Bells (8:15pm), Yelawolf (7:30pm), Real Estate (6:45pm), Washed Out (6pm), Chico Mann (5:15pm), Dum Dum Girls (4:30pm), Salem (3:45pm), Dam-Funk (3pm), Tamaryn (2:15pm), Memory Tapes (1:30pm), DJs Nick Catchdubs & Atrak (5-closing), Poirier (3-5pm), Lemonade (1-3pm) at the Fader Fort (1101 E. 5th St.) [free, 21+, RSVP]

Brooklyn Vegan & M for Montreal Party
  • Roky Erickson w/ Okkervil River (4:55pm), Andrew WK (4:15pm), Voivod (3:15pm), Holy Fuck (2:30pm), Think About Life (1:45pm), The Besnard Lakes (1pm), Wye Oak (noon) at Galaxy Room (508 E. 6th St.) [main stage, free]
  • Local Natives (4:30pm), Plants & Animals (3:45pm), Suckers (3pm), Duchess Says (2:15pm), Beast (1:30pm), Jason Collett (12:30pm) at Galaxy Room (508 E. 6th St.) [side stage, free]

The Mog Party
  • The Black Keys, Broken Bells, Demolished Thoughts (Thurston Moore, J Mascis, Andrew WK), The Antlers, Real Estate, Rye Rye, Freelance Whales, Dum Dum Girls, Free Energy, Shilpa Ray & her Happy Hookers, Javelin at the Mohawk [a] [m] [noon-6pm, free]

Harley Does Austin
  • Priestess (5pm), Thee Oh Sees (4pm), River City Tanlines (2:45pm), Bear Hands (1:30pm) at Club Deville [a] [m] [RSVP to rsvp@msopr.com]

Brooklyn Vegan presents Attitude Adjustment
  • Black Milk (5:30pm), Buckshot (4:30pm), Trash Talk (3:45pm), Iron Age (3pm), Touche Amore (2:15pm), Torae (1:30pm), Alpha & Omega (12:45pm) at Red 7 [a] [m] [inside]
  • The Gates of Slumber (5pm), Priestess (4:15pm), Nebula (3:30pm), Bison BC (2:45pm), Howl (2pm), Liturgy (1:15pm), Naam (12:45pm) at Red 7 [a] [m] [outside, free, free beer while it lasts]

The Seattle Party
  • Dyme Def (5:10pm), The Cave Singers (5pm), Mash Hall (4:50pm), Grynch (4:30pm), Macklemore (4:10pm), The Dutchess & The Duke (4pm), THEESatisfaction (3:50pm), Dark Time Sunshine (3:30pm), Rocky Votolato (3pm), The Maldives (2:30pm), The Lonely Forest (2pm), Grand Hallway (1:30pm), The Moondoggies (1pm), Staxx Bros (12:30pm), Fences (noon) at the Beauty Bar [a] [m] [free, free beer, noon-6pm, two stages, RSVP]

ReadyMade Magazine presents
  • Carney (4:30pm), Mat Morris (3:30pm), Everest (2:30pm), Birds & Batteries (1:30pm), Sarah Jaffe (1pm), Anais Mitchell (12:15pm) at the Palm Door (401 Sabine St.) [free, RSVP to events@readymademag.com with SXSW in the subject line]

Press Here presents The Garden Party
  • Frightened Rabbit, YACHT, Sweet Apple, Karen Elson, Gruff Rhys, The Kissaway Trail, Admiral Radley, Villagers, Malachai, Laurel Collective at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [noon-8pm, free, email events@pressherepresents.com for a street map and set times]

Hell on the Hill
  • The Night We Left, Love 69, Amplified Heat, Blind Pets, Ultrawolf, Barrywhitesnake, Target Practice at 810 San Marcos St. (next to the French Legation Museum) [starts at 1pm]

Do512 and Shiner present The Big One 2010
  • special guest (9pm), Holy Fuck (Toronto, 8pm), The Hood Internet (Chicago, 7pm), special guest (6pm), Warpaint (LA, 5pm), The Invisible (London, 4pm), Royal Bangs (Knoxville, 3pm), WhoMadeWho (Copenhagen, 2pm), Miss Li (Stockholm, 1pm), Skybox (Chicago, noon), DJ Thibault (11:30am and between bands) at American Youthworks (216 E. 4th St.) [free, free drinks, 21+, RSVP]

Stereogum Range Life 2010
  • Ben Gibbard, Wye Oak, The Morning Benders at the Parish [a] [m] [starts at 1pm, 21+, RSVPs will open March 8 here]

Singing Serpent SXSW vol. II
  • DD/MM/YYYY (8pm), These Are Powers (7pm), Juiceboxxx (6pm), Pictureplane (5:15pm), SHAMS (4:30pm), KIT (3:45pm), GDFX (3pm), Frances (2:15pm), Rafter (1:30pm), Rice (12:45pm), Kenseth Thibideau Band at the Iron Gate Lounge (1111 E. 6th St.) [free, free beer/BBQ while it lasts]

Cory Brim's Black and Gold NOLA Show
  • White Colla Crimes (11:45pm), Suplecs (10:45pm), Haarp (9:45pm), Hat Talk (9pm), Spickle 8 (8pm), Big Rock Candy Mountain (7:15pm), Hurray for the Riff Raff (6:30pm), Smiley with a Knife (5:45pm), Metronome the City (5pm), Wildfires (4:15pm), Secret Society in Smaller Lies (3:30pm), I,Octopus (2:45pm), Abstract Atmosphere (TX, 2pm) at the 21st Street CO-OP (707 W. 21st St.) [free]

Press Here & Domino Publishing Co. present The Garden Party
  • Frightened Rabbit, Yacht, Sweet Apple, Karen Elson, Gruff Rhys, The Kissaway Trail, Admiral Radley, Villagers, Malachai, Laurel Collective at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [noon-8pm]

FXFY
  • Lions (6:40pm), HUG (6:20pm), Scorpion Child (5:50pm), Lozen (5:30pm), The Rubies (5pm), 2pc Migas (4:40pm), Ume (4:10pm) Transmography (3:50pm), Eagle Clw (3:20pm), Woodgrain (3pm), Tia Carrera (2:30pm), Sugar Sugar Sugar (2:10pm), Red X Red M (1:40pm), Gay Duo (1:20pm), Power Pellut (12:50pm), Ultrawolf (12:30pm), Woodgrain (noon) at the Typewriter Museum (1306 E. 6th St.) [free, all ages]

North Loop Block Party at Palit House
  • Robin and the Rubbermaids, Seas, DD Dagger, Smokey Angle Shades (UK), Dead Cat Cello, Baby Got Bacteria, Toof, Unstoppable Death Machines (NY), Night Viking, Rabbit Fist, Bob Taylor's Latest, The Mean Spirits (OK), Glamazon Army, Palit, Stella, Peter and the Wolf at Palit House (212 W. North Loop) [noon-10pm, free, beer, veggie frito pie, fire pit]

Escapes VII
  • Beach Fossils (8pm), Quiet Hooves (7pm), Reverse X-Rays/Spiked Punch (6pm), Follow That Bird! (5pm), Weird Weeds (4pm), Sonny and the Sunsets (3pm), Total Slacker (2pm), Lord Scrummage (1pm), DD/MM/YYYY (noon) at Sneak Attack (301 W. 2nd St.) [free, RSVP to escapesbooking@gmail.com]

Dart Music International Day Party
Dart Music International Lunch Series
IHeartComix, Jelly & Mad Decent Carniville
  • Jack Beats (9pm), Diplo/Rye Rye, Maluca & Jovi Rockwell (8pm), Major Lazer (7pm), The Very Best (6pm), Ninjasonik & Juiceboxxx (5pm), Best Coast (4pm), Men (3pm), POPO (2pm), Bosco Delrey (1pm), Cubic Zirconia (12:15pm), DJs Uproot Andy, Acid Girls, Toy Selectah, Paul Devro, plus rides, games, carnie food, etc. at the Mexican American Cultural Center (600 River St.) [free, RSVP]

Filter Magazine's Showdown at Cedar Street
  • Frightened Rabbit (5pm), The Boxer Rebellion (4:20pm), The Constellations (3:30pm), Athlete (2:40pm), Codeine Velvet Club (1:50pm), Children Collide (1pm), Julia Marcell, L. Stad, Pustki (11am-1pm) at Cedar Street (208 W. 4th) [free, free BBQ 11am-1pm, RSVP]

The Rumbler Lounge
  • Knuckle Rumbler and Rhapsody.com present Cool Kids (7:00 pm), Rye Rye (6:00 pm), Solid Gold (5:15 pm), Sleepy Sun (4:35 pm), Woodhands (3:55 pm), Howlies (3:15 pm), Casxio (2:40 pm), LIONS (2:00 pm), Samuel (1:30 pm), Dam-Funk (1:00 pm) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free, RSVP]

What By What-Ever
  • KVRX presents Beerdfest with Wave Hands Like Clouds, Eternal Tapestry, Anni Rossi, Joan of Arc, Sonny and the Sunsets, Fergus and Geronimo, Teenage Cool Kids, The Splinters, The Entrance Band at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [noon-6pm, free, all ages]

Urban Outfitters Back Lot Performances
  • Surfer Blood (5pm), Cymbals Eat Guitars (4pm), Japandroids (3pm), Local Natives (2pm), A Sunny Day in Glasgow (1pm), Acrylics (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]

5th Annual Whoopsy! Magazine Yearly Birthday Bash
  • Scorpio Rising (7pm), The Dickins (6pm), High Watt Crucifixers (5pm), Golden Boys (4pm), The Dirty Pearls (3pm), Jail (2pm), Paleo (1pm), Grand Atlantic (noon) at Trophy's [a] [m] [inside]
  • Brothers Lazaroff (7pm), Dead Lotus Society (6pm), 33 Overdose (5pm), Lords of Fuzz (4pm), Down Syndrome Army (3pm), Spider Bags (2pm), Los T-Birds (1pm), Markov (noon) at Trophy's [a] [m] [outside]
  • Taun Taun (7:30pm), Smoke and Feathers (6:30pm), El Ten Eleven (5:30pm), Hot Rails (4:30pm), We Were Wolves (3:30pm), The Wait (2:30pm), Charlie Hurtin' and the Hecklers (1:30pm), Xathax (12:30pm) at Trophy's [a] [m] [porch]

Music by the Slice 2010
  • Admiral Radley (6:45pm), The Henry Clay People (6pm), The Happy Hollows (5:15pm), The Hounds Below (4:30pm), Elliot Brood (3:45pm), Pomegranates (3pm), Quasi (2:15pm), Winter Gloves (1:30pm), Peter Wolf Crier (12:45pm), Jeremy Messersmith (noon) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [outside stage, free]
  • Letting Up Despite Great Faults (5:00, 5:45, 6:30), The Idyllists (2:45, 3:30, 4:15), La Strada (12:30, 1:15, 2:00) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [house stage, free]

KUT Mornings at the Hilton
  • The Gourds (11:35am), Exene Cervenka (10:45am), Danny Barnes (10am) at the Hilton (500 E. 4th St.) [lobby, free]

Music for Listeners
  • She Keeps Bees (Brooklyn, 6pm), Still Flyin (San Francisco, 5pm), Elk City (NYC, 4pm), Allo Darlin' (London, 3pm), Wild Moccasins (Houston, 2pm), Charlie Parr (Duluth, 1pm), Big Soy (San Antonio, noon) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]

ATX Wildfire - Reggae Rock Festival
  • Equal People, Sons of the Beach, Darby Drivers, Slaughterhouse Rootz, Contra Coup, Rook, Tin Can Phone, Eleven Fingered Charlie, One Pin Short, Killah Priest, DJ Notion, Blueprint & Illogic, McPullish at Ruta Maya [a] [m] [2pm-5am, free, all ages]

Moshi Moshi Records, Wichita Records, & Mixtape Music
  • Slow Club (5:30pm), Wave Pictures (4:30pm), Rafter (3:30pm), Mariachi el Bronx (2:30pm), Bushwalla (1:40pm), First Adi Kit (12:50pm), Ted Hadji with Someday Parish (noon) at Barbarella (615 Red River St.) [RSVP]

New Granada Records/Team Clermont Day Party
  • Casper & The Cookies (5pm), Yukon Blonde (4pm), King of Spain (3pm), Red Room Cinema (2pm), Capybara (1pm), Packway Handle Band (noon) at the Ghost Room [a] [m] [free]

Ballistic Missile & Parade of Flesh Party
  • Quiet Hooves (Athens, 11:30pm), Quest for Fire (Toronto, 11pm), Medio Mutante (Brooklyn/LA, 10:30pm), Struck By Lightning (Columbus, 10pm), Fang Island (Providence, 9:30pm), HOWL (Providence, 9pm), Chinese Stars (Providence, 8:30pm), TV Ghost (Lafayette, 8pm), Hot White (Denver, 7:30pm), Charlie & the Moonhearts (LA/SF, 7pm), DD/MM/YYYY (Toronto, 6:30pm), Digital Leather (Omaha, 6pm), When Dinosaurs Ruled The Earth (Austin, 5:30pm), Beach Fossils (Brooklyn, 5pm), Grandchildren (Philly, 4:30pm), Little Girls (Toronto, 4pm), The Name (Sao Paulo, 3:30pm), True Widow (Dallas, 3pm), Ryan Power (Burlington, 2:30pm), Juarez (Tucson, 2pm), Munch Munch (Bristol, 1:30pm), Slang Chickens (LA, 1pm) at Club Primo's (1700 E. 6th St.) [two stages, free, all ages]

Giant Steps Productions presents FUSXSW
  • Adai (Denver), Battlefields (Fargo), Dark Castle (Saint Augustine), InAeona (Boston), FM Campers, Tornahdo, Impure Jazz (Bloomington), Squidbucket at Plush [a] [m] [starts at noon, free, 21+]

604 E. 6th Street Day Party
  • Royal Bangs (8pm), The Entrance Band (7pm), Legendary Shack Shakers (6pm), Foot Patrol (5pm), Frank Smith (4pm), Lucero (3pm), Steel Train (2pm), Wiretree (1pm), DJ Tim Murphy at 604 E. 6th St. (above El Sol y La Luna) [free, 18+]

Sweden Goes to SXSW
  • Timbuktu & Chords and Looptroop (3:45pm), Adam Tensta (3pm), Movits (2:15pm), Francis (1:30pm), Last Days of April (12:45pm), Jonna Lee (noon) at Antones [a] [m] [free]

Triple Crown Tattoo Parlour day show
  • Blorr (5pm), Wild Yaks (4pm), John Biz (3pm), Darlings (2pm), Cerebral Ballzy (1pm), Hanna Barbarians (noon), Gold Jungle (11am) at Triple Crown Tattoo Parlor (1157 Chicon St.) [free, free beer, tattoo specials]

CANCELED Uchi's East Meets Fest
  • The Authors, The Redboys, The White White Lights, Woven Bones, Octopus Project (DJ set), Dana Falconberry, Many Birthdays, Curses at Uchi (801 South Lamar)

DC Does TX and Dogfish Head present
  • Vandaveer (DC), Pree (DC), Deleted Scenes (DC), Title Tracks (DC), Le Loup (DC), US Royalty (DC), Middle Distance Runner (DC) at Lovejoys [a] [m] [starts at noon, free, free beer early]

AP Magazine Day Party
Under the Radar Magazine Party
  • Vivian Girls, Sondre Lerche, The Veils, Plants and Animals, Avi Buffalo, Everything Everything, The Invisible at Klub Krucial (614 E. 6th St.) [doors at noon, free]

SXSWaterloo
  • Summer Cats (6pm), Devon Williams (5pm), Boonesboro (4pm), Brown Recluse (3pm), Caucus (2:25pm), The Depreciation Guild (1:30pm), Darren Hanlon (12:30pm), Dinosaur Feathers (noon) at Waterloo Cycles (2815 Fruth St.) [free, free beer]

Panache Booking, Cake Shop, and Sacred Bones Records present New York Night Train's 5th Annual Unofficial SXSW Hoodang
  • Chicken Snake (9:15pm), Cause for Applause (8:15pm), Kid Congo (7:15pm), Dum Dum Girls (6:15pm), Garotas Suecas (5:15pm), Golden Triangle (4:15pm), Turbo Fruits (3:15pm), Hopewell (2:15pm), Sonny and the Sunsets (1:15pm), TK Webb (12:15pm) at Spiderhouse [stage #1, free]
  • Timmy's Organism (9:30pm), Swiss Dots (8:30pm), Aa (7:30pm), Grass Widow (6:30pm), The Beets (5:30pm), Street Cars (4:30pm), Jeff the Brotherhood (3:30pm), Talk Normal (2:30pm), Z's (1:30pm), Wild Yaks (12:30pm) at Spiderhouse [stage #2, free]
  • Daily Void (9pm), Screens (8pm), Awesome Color (7pm), So Cow (6pm), Frankie and the Outs (5pm), Shellshag (4pm), Eternal Tapestry (3pm), Notekillers (2pm), Signals (1pm) at Spiderhouse [stage #3, free]

Bosco Delrey (12:45am), Royal Butchers (midnight), Kingdom of Suicide Lovers (11:15pm), Wine and Revolution (10:30pm), The Happen-Ins (9:45pm), Moonmen on the Moon, Man (9pm), International Waters (8:15pm), Eternal Summers (7:30pm), Woven Bones (6:45pm), Jason Simon (of Dead Meadow, 6pm), Headdress (5:15pm), Sixteen Deluxe (4:30pm), The Postcards (3:45pm), Action Makes (3pm), The Hoa Hoas (2:15pm), Hard Nips (1:30pm), Water Fai (12:45pm), New House (noon) at the United States Art Authority (510 W. 29th St.) [free]
Free Pancake Breakfest
  • Worst Case Ontario (midnight), FM Campers (11:20pm), We Were Wovles (10:30pm), Sourmash (10pm), The Shammies (9:20pm), Roky Moon and Bolt (8:40pm), The Roaring 20's (8pm), Telepathik Friend (7:20pm), Bang Bang Eche (6:40pm), TBA (6pm) Plutonium Farmers (5:20pm), Zs (4:40pm), Senryu (4pm), Atari Matt (3:20pm), The Tron Sack (2:40pm), Catholic Guilt (2pm), Barely Blind (1:20pm), Ginsu Wives (12:40pm), Sleeping People (noon) at the Austin Moose Lodge #1735 [a] [m] [social quarters]
  • Aviation Orange (12:30am), Emily Long (midnight), Vadoinmessico (11:30pm), Watermarks (11pm), Pataphysics (10:30pm), Total Abuse (10pm), Cerebral Ballzy (9:30pm), TBA (9pm), Mini Mansions (8pm), Via Audio (7:30pm), Agent Ribbons (7pm), The Lovely Eggs (6:30pm), Miho Wada (6pm), No Mas Bodas (5:30pm), Walking Sleep (5pm), Bubblegum Shitface Experience (4:30pm), Munch Munch (4pm), That Ghost (3:30pm), The Laughing (3pm), La Snacks (2:30pm), Boxing Lesson (2pm), Letting Up Despite Great Faults (1:30pm), Spells (1pm), Middle Distance Runner (12:30pm), Hammer No Fingers (noon) at the Austin Moose Lodge #1735 [a] [m] [hall stages]
  • Wetdog (11:30pm), When the Light Turns Red (11pm), Red Snare (10:30pm), Bad Credit No Credit (10pm), The Bassturd (9:30pm), Venison Whirled (9pm), Caves Caverns (8:30pm), Home Video (8pm), This Old House (7:30pm), The Amorist (7pm), The Fictionist (6:30pm), The Black Sheeps (6pm), Izzy Cox (5:30pm), Birds and Batteries (5pm), Acrylics (4:30pm), Dana Falconberry (4pm), Birds and Arrows (3:30pm), The Loom (3pm), True Womanhood (2:30pm), Casper and the Cookies (2pm), Gonzo Sirens (1:30pm), Typefighter (1pm), Writer (12:30pm), The Young Generation (noon) at the Austin Moose Lodge #1735 [a] [m] [outside stages, free, free pancakes and beer while they last starting at noon]

The Ghost of a Thousand (5pm), Kasms (4pm), Electrochestral (3pm), Jennifer Allen Cook (2pm), Failsafe (1pm), Cruziaanrum (noon) at Orbit Salon (1607 E. Cesar Chavez)
Psychic Flowers (7:00pm) The Numerators (8:00pm) Fuck Facts (8:45pm) Drug Mountain (9:30pm) Fast Folks Gold Sprints (10:45pm, it's a cycle contest!) Eat Avery's Bones (12:15am) Digital Antique (1:00am) at Pie Guys Pizzeria (2222 Rio Grande St.) [free]
FM Campers (4:30pm), AttackPower (3pm), Pepper Lane (1:30pm), Lilly Hiatt (noon) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe) [free]
Lawyer4Musicians.com & Karmaloop present
  • Rakaa Iriscience (Dilated Peoples), The Cool Kids, Cool Calm Pete, 88-Keys, Kidz in the Hall, Bad Rabbits, Hey Champ, French Horn Rebellion, Whatzisface at the Aces Lounge (6th and San Jacinto) [1pm-5pm, free, 18+]

Bombay Cove Records day party
  • Damage Pants (ATX, 4:40pm), Followed By Static (ATX, 3:50pm), Gay Duo (Chihuahua, Mexico, 3pm), The Blind Shake (Minneapolis, 2pm), Broke Beads (New Orleans, 1pm), Bonnibonita (San Marcos, noon) at Jaime's Spanish Village (802 Red River) [free]

SXSE
  • Phil Woodward, Tara Ward, The Restoration Project, Heatherlyn, Hey Marseilles, Josh Dodds at Space12 (3121 E. 12th St.) [noon-6pm]

Dickies Sounds presents
  • Sondre Lerche (6pm), Oh No Ono (5pm), This Will Destroy You (4pm), Golden Triangle (3pm) at Lustre Pearl (97 Rainey St.) [free, RSVP]

Rainforest Partnership ATX: Linking People to People
  • Scrote (4pm), Valerie Kusler/Reed Arnos (3pm), James Hyland of the South Austin Jug Band (2pm), Fingerpistol (1pm), Atlas Maior (noon) at 505 Willow St. [free, free beer]

Y'allwire Day Party
  • The Jungle Rockers (6pm), Max Stalling (5pm), Two Tons of Steel (4pm), The Gourds (3pm), Shinyribs (2:15pm), Dale Watson (1:30pm), Matt King (12:45pm), James Hyland (noon) at the Dog and Duck Pub (406 W. 17th St.) [free]

A Transatlantic Rock Affair
  • Colourslide (11:10pm), Jupiter One (10:30pm), Deadstring Brothers (9:50pm), Amaral (9:10pm), Maika Makovski (8:30pm), The Right Ons (7:50pm), Muck & the Mires (7:10pm), The Downbeat 5 (6:30pm), The Effects (5:50pm), The Bluebonnets (5:10pm), The Bellrays (4:30pm), Jenny Dee and the Deelinquents (3:50pm), Exene Cervenka (3pm), Drink Up Buttercup (2:20pm), The Jane Shermans (1:40pm), Ben Weaver (1pm) at the Ginger Man (301 Lavaca)

Spune Productions presents
  • Doug Burr, Telegraph Canyon, Dan Mangan, Monahans, Seryn, Sarah Jaffe, The Orbans, DJ Yeadef at J. Blacks (710 W. 6th St.) [11:30am-6pm, free, 21+]

The Center for Art Rock Policy Bizarre-B-Que
  • Invincible Czars (6pm), Dengue Fever (5pm), DD/MM/YYYY (4pm), Bee vs. Moth (3pm), Opposite Day (2pm), Zorch (1pm) at the Carousel Lounge [a] [m] [free]

Ear/Splitters 2010 Showcase
  • Adai, The Atlas Moth, Battlefields, Behold! The Monolith, Caltrop, City of Ships, Cloud Burial, East of the Wall, Empires, Goes Cube, Haarp, Hellas Mounds, Hull, Javelina, Junius, Nanda Devi, Power Pellut, Savagist, Snake Sustaine, Struck By Lightning, Toad, Yakuza at The Metropolis Apartments (2200 S Pleasant Valley Rd.) [noon-11pm, free]

Six Stages Over Texas Block Party and benefit for Yéle Haiti
  • Makers Stage - Blue Skies for Black Hearts (Portland, 9:15pm), The Fieros (Brooklyn, 8pm), That Ghost (CA, 6:45pm), Holiday Shores (Tallahassee, 5:30pm), The World's Greatest Ghosts (Portland, 3:15pm), Tiger! Shit! Tiger! Tiger! (Virgin Islands, 2pm)
  • MODA Stage - Mon Khmer (Brooklyn, 12:45am), The Dandies (Switzerland, 11:45pm), Mata Leon (SF, 10:45pm), Jeremy Messersmith (Minneapolis, 9:45pm), The Glorious Veins (NYC, 8:30), King of Conspiracy (Paris, 7:15pm), Tim Easton (Houston, 6pm), Madison Square Gardeners (Brooklyn, 4:45pm), The Points North (Boston, 2:30pm)
  • LegitArt Stage - Sno White vs. Kelly Trance (1am), Kids at the Bar (Ok City, midnight), DJ Jason SUNDSTORM (LA, 11pm), Butcher Bear (Austin, 10pm), Ceeplus Bad Knives (Houston, 9pm), Adam Warped (Austin, 8pm), JD Sampson (Brooklyn, 7pm), Midnight Conspiracy (Chicago, 6pm), The Vitamins (Denver, 5pm), Boy Eats Drum Machine Boy (Portland, 4pm), DJ Dey One (Austin, 3pm), DJ Desta (Austin, 2pm)
  • KVRX Stage - The Hounds Below (MI, 6:30pm), JayNicloe (5:45pm), The Minutes (Dublin, 4:15pm), Miss Genafire (3:30pm), Halves (Dublin, 2pm)
  • UHCU Headliner Stage - Bang Bang Eche (Christchurch, New Zealand, 9pm), Pretty Good Dance Moves (7:15pm), Math the Band (Providence, 5pm), City Riots (Australia, 2:45pm), Hundred Days with Blind Tactic (1pm)
  • Ticketfly Stage - Dinosaur Bones (Toronto, 8pm), DJ Czech One (6:30pm), Findlay Brown (London, 5:45pm), DJ Czech One (4:15pm), Candy Claws (Fort Collins, 3:30pm), DJ Czech One (2pm)
  • Block party on San Antonio St. behind Cream Vintage Clothing & Hole in the Wall [2pm-10pm, free beer until it runs out]

15th Annual Yard Dog Throwdown
  • Ivan Julian (6pm), Chuck Prophet (5:15pm), Jon Langford & the Far Forlorn (4:30pm), Deano Waco (4pm), Blue Aeroplanes (3:!5pm), The Coal Porters (2:30pm), Tim Easton (1:45pm), Viv Albertine (1:15pm), Karl Mullen & Jennifer Goree (12:45pm), Jimi Alexander (12:15pm) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [free]

Mr. & Mrs. T and Rachel Ray's Feedback Festival
  • She & Him, Jakob Dylan and Three Legs with Neko Case and Kelly Hogan, Street Sweeper Social Club, Andrew W.K., Dr. Dog, B.S., School of Seven Bells, Local Natives, The Cringe, Justin Townes Earl, Freelance Whales, Steve Conte & the Crazy Truth, Pearly Gate Music, Lawrence Arabia, J Roddy Walston & teh Business, The Orion Experience, Shayna Zaid & the Catch, Mishka at Stubb's [a] [m] [10:30am-4pm, free, free food and drinks]

OrigAudio Noon Boom
  • The Lonely Forest (4:50pm), Abe Vigoda (3:55pm), Still Time (3pm), Yula Beeri (2:15pm), Lady Danville (1:30pm), Frank and Derol (12:45pm), The Broderick (noon) at Flamingo Cantina [a] [m] [free, 18+]

Austin Music Showcase and Crawfish Boil
  • TBA (6:30pm), Diego's Umbrella (5:30pm), Dog and Pony Act (4:30pm), Morakestra (3:30pm), TBA (2:30pm) at Union Park (612 W. 6th St., on the rooftop) [free]

Pianos presents
  • Wet Bandits (Passion Pit DJ set), Growlers, Arms, Grant Hart (Husker Du), Henry Clay People, Bird of Youth with special guest Will Sheff, New Moods, Melati Malay at Kung Fu Saloon (510 Rio Grande) [starts at noon, free]

The Sessions and Paperboat Music present
  • Madi Diaz (4pm), Molly Jensen (3:30pm), Allen Stone (3pm), NLX (2:30pm), Aimee Bobruck (2pm), Erin Ivey (1:30pm), Johanna Barbera (1pm), Bird of Youth (12:30pm), Bethany Solonika (noon) at the Hideout (617 Congress Ave.) [upstairs theater]
  • Brazos (4pm), Michael Kingcaid (3:30pm), Bleu (3pm), John Doe (2:30pm), Tara Holloway (2pm), Creed Bratton (1:30pm), Danny Malone (1pm), The Blue Hit (12:30pm), NLX (noon) at the Hideout (617 Congress Ave.) [downstairs theater]

ilovemikelitt and Merrifield Records present Big Trouble at Tiny Bar II
  • The Danvilles (Mike Hindert of The Bravery), Ihsan Bilal (Falls Church, VA), The Safes (Chicago), The Royal Chains (Nashville), Thee Lexington Arrows (Baltimore), The Young Jaguars (Baltimore), Nikki and the Weeps (Falls Church, VA), Pepper Rabbit (Los Angeles), Growlers (Costa Mesa, CA), Murdocks at the Tiniest Bar in Texas (817 W. 5th St.) [2pm-10pm, free, all ages]

Giant Steps Productions and Thunderbird Coffee present
  • Tumbledown (Seattle, Mike Hererra of MxPx), Mike Hale (CA), Jared Grabb (Chicago), Unwed Fathers, Salesman, The Upper Echelon, Derek Hoke (Nashville), Mrs. Glass, Trans-Atlas (Cleveland), Saw Wheel, Melissa Holt at Thunderbird Coffee on Manor (2200 Manor Rd.) [free, music starts at 1pm]

Mojo's Mayhem
  • Toedlikker (5:10pm), Mother Truckers (4:10pm), James McMurtry (3:15pm), Jon Dee Graham (2:20pm), Stone River Boys (1:25pm), Steve Poltz (12:35pm), Mighty Stef (11:45am), Elizabeth Cook (10:55am), Allen Oldies (10am) at the Continental Club [a] [m] [free]

Philadelphia Invasion
  • Township (4pm), Boy Wonder (3pm), Katherine Mundy (2:10pm), Ami Verrill (1:30pm), Joe Brady (12:50pm), Gov't Cheaze (noon) at 219 West (219 W. 4th St.) [free]

Weekly Tape Deck dot Com & Indie-Verse present Shake Some Action
  • Fresh and Onlys (9:20pm), Woven Bones (8:40pm), Weed Diamond (8pm), Bass Drum of Death (7:20pm), Pure Ecstasy (6:40pm), Diamond Rings (6pm), Treasure Mammal (5:20pm), Lovvers (4:40pm), JEFF the Brotherhood (4pm), Twin Sister (3:20pm), Pill Wonder (2:40pm), Speculator (2pm), Total Slacker (1:20pm), Rangers (12:40pm), Sleep Over (noon) at Karibu (1209 E. 7th St.) [free]

'Sup Magazine Day Party
  • Efterklang (6pm), Light Asylum (5pm), Uninhabitable Mansions (4pm), The Burning Hotels (3pm), The Growlers (2pm), Slow Club (1pm), Songs (noon) at Doc's Motorworks (1123 S. Congress Ave.) [free]

Vixen Productions Locals Only Show
  • Brewtality Inc (1am), Hit and Run (midnight), Oklahomos (11pm), Thunderosa (10pm), Gentlemen's Social Club (9pm), The Blue Flames (8pm), Barisal Guns (7pm), Witch Burn (6pm), Velvet Brick (5pm), Adrian and the Sickness (4pm), Butcher White (3pm), Snake Skin Prison (2pm), Ironclad (1pm) at Headhunters [a] [m]

The Hype Machine's Lose Control 2
  • Special guests (7:15pm-2am), Hussle Club (6:15pm), The Death Set (5:30pm), First Aid Kit (4:$5pm), Everything Everything (4pm), Crystal Vision (DJ set, 3:30pm), Tobacco (3pm), Two Fresh (2:15pm), Baby Monster (1:30pm), Yes Giantess (12:45pm), The Ruby Suns (noon) at Vice (6th and San Jacinto) [RSVP]

PureVolume presents
  • Special guests (7:15pm), special guests (6:50pm), Rocky Votolato (6pm), Joe Purdy (5pm), Jason Poe (4:15pm), April Smith and the Great Picture Show (3:30pm), The Love Language (2:40pm), Matt Lowell (2pm) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free, 21+, RSVP]

Capital Zen 2010 SXSW Party
  • Znth (5pm), The Big Bucks (4pm), Paperthreat (3pm), The Basement Tapes (2pm), The Household (1pm), Manhattan Murder Mystery (noon) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [main stage]
  • David Nathan (4:40pm), Robert Cohen (3:40pm), The Redboys (2:40pm), Jay Webb (1:40pm), Victoria Taylor (12:40pm) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [2nd stage, free]

The dF Loft
  • Roxy Cottontail, Rob Roy, Pase Rock, Night Waves, Million $ Mano, Malente, LexiconDon, Jovi Rockwell, Death Face, Baby Monster, Afghan Raiders at Malverde (400B W. 2nd St., 2nd and Guadalupe) [noon-6pm, RSVP]

South by San Jose
  • Justin Jones, Rebecca Gates and the Consortium, Sahara Smith, Jason Collett, Robert Francis, The Low Anthem, Jones Family Singers, David Garza and the El Cosmico All Stars, Triple Cobra at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [starts at noon, free]

Twangfest and KDHX present
  • Deadstring Brothers (5pm), Chatham County Line (4pm), Chuck Prophet (3pm), Legendary Shack*Shakers (2pm), Waco Brothers (1pm), Deano Waco & Meat Purveyors (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [indoor stage]
  • Brothers Lazaroff (5:30pm), Moonlight Towers (4:30pm), Joe Pug (3:30pm), Kevin Gordon (2:30pm), Carolina Chocolate Drops (1:30pm), Gina Villalobos and the Midnight Voices (12:30pm), Otis Gibbs (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [outdoor stage, free with RSVP, info]

Keep on Rocking at the Freebirds
  • lineup TBA at Freebirds (515 S. Congress) [1pm-7pm, free]

Midwasteland Takeover
  • Max Justus (12:30am), Motorboater (11:30pm), Thieves (10:25pm), Steddy P (9:50pm), James Christos (9:20pm), Lexicon Don (8:40pm), Nightwaves (8pm), Open Hand (7:05pm), Mr. History (6:25pm), The Cherry Tree Parade (5:45pm), Cowboy Indian Bear (5pm), Restless Breed (4:15pm), Mother Culture (3:30pm), Beautiful Bodies (2:45pm), Tiny Horse (2pm) at Canvas (105 E. 5th St. Suite 113) [free, RSVP]

Flying Dog and Brightest Young Things present A DCxSXSW live band variety show
  • Bluebrain, US Royalty, Stricken City (London), The Mynabirds, Casper Bangs, The Dance Party, Laughing Man, True Womanhood, Tennis System, Matthew Hemerlein, Carole Greenwood, Deleted Scenes, Meredith Bragg, Pree + Frau Eva at Red Fez (209 W. 5th St.) [1pm-9pm]

Suburban Home Records & Friends
  • Two Cow Garage (4:15pm), Glossary (3:15pm), American Aquarium (2:15pm), Austin Lucas (1:20pm), Look Mexico (12:30pm), The Only Sons (11:40am), State Champion (11am), Micah Schnabel (of Two Cow Garage, 10:30am) at Friends of Sound Records [a] [m]

MPressFest SXSW 2010
  • Katie Costello, Seth Glier, The Mieka Canon, Melissa Ferrick, Rachael Sage & The Sequins, The Paper Raincoat, The Kin at the Soho Lounge (217 E. 6th St.) [noon-5:30pm, free, RSVP to RSVP@mpressrecords.com]

SX Uncorked
  • Patrick Sweany (8:15pm), Austin Collins & The Rainbirds (7:20pm), The Greezy Wheels (6:25pm), The Miracle Waters (5:30pm), Annie & The Beekeepers (4:35pm), Nathan Hamilton (3:40pm), Chris Brecht & Dead Flower Motel (2:45pm), Jeremiah and The Red Eyes (1:50pm), Craig Marshall (12:55pm), Just "Joe" (noon) at Uncorked Tasting Room and Wine Bar (900 E. 7th St.) [free, free beer]

3rd Coast Music presents
  • Sarah Borges & The Broken Singles (9pm), Stone River Boys (8pm), Arty Hill & The Pearl Dusters (7pm), Li'l Mo & The Monicats (6pm), Ethyl & The Regulars (5pm), Mike Stinson (4pm), Teri Joyce & The Tagalongs (3pm), Dave Insley & The Careless Smokers (2pm), Jim Stringer & The AM Band (1pm), Ruthie & The Wranglers (noon), DeSoto Rust (11am) at Opal Divine's Freehouse at Penn Field (3601 South Congress) [free]

Invasion of the GoGirls
  • Spare Parts (4:30pm), The Devyl Nellys (4pm), Janine Wilson (3:30pm), Jonie Blinman and Red Car Slow (3pm), Andrea Nardello (2:30pm), Sheila Swift (2pm), Heather Stewart (1:30pm), Nicolette Paige and the Iries (1pm), Merry Ellen Kirk (12:30pm), Jan Seides (noon) at Austin Java (1206 Parkway, at 12th & Lamar) [free, all ages]

F.B.N.C. (Free by No Cover)
  • Dovekins (11:15pm), Paper Bird (10:30pm), Molly Venter (9:45pm), Tom Freund (9pm), Libby Kirkpatrick (8:15pm), Amy Atchley (7:30pm), Elisa Ferrari (6:45pm), Bethany Solonika (6pm), Charlie Faye (5pm), Jenny Reynolds (5pm), Bob Livingston (4:45pm), Jess Klein (3:30pm), Elizabeth Wills (3:30pm), Ben Mallott (3:30pm), Lee Duffy (3:15pm), Robby Hecht (2pm), Jeff Talmadge (2pm), Betty Soo (2pm), The Coal Porters (1pm), Dennis Ludiker Trio (noon) at Flipnotics [free]

Black Finger Music Festival
  • George Devore (9pm), Hector Ward & the Big Time (7pm), Horse Crippler (6pm), Beans & Rice (5pm), Deadman (4pm), The Salingers (3pm), Uncle Lucius (1pm), Stephen Dietert (between sets) at the Molotov Lounge (719 W. Sixth St.) [free, 21+]

Folk Alliance Day Party
  • Willis Alan Ramsey Band with Roscoe Beck, Jamie Oldaker, & Louis Jay Meyers(6pm), Danny Barnes, James McMurtry, Gurf Morlix (5pm), Jimmy LaFave, Kevin Welch, Stonehoney (3:45pm), Shannon McNally, John Fullbright, Amilia K. Spicer (2:45pm), Matt Morris, Jim Moray, Anthony DaCosta (1:45pm), House of Songs featuring Troy Campbell, Poul Krebs (DK), Matt the Electrician, Jens Lysdal (DK), LAST (DK), One Eyed Mule (DK) (12:30pm), The Wronglers (noon), Angaleena Presley (11:30am), Enjoy the Zoo (11am) at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [$10 suggested donation to benefit the Folk Alliance]

Ten out of Tenn and Hotel Cafe present
  • The Rescues (4:30pm), Meiko (4pm), Ten out of Tenn (3pm), Wendy Darling (2:30pm), Cary Brothers (2pm), Ten out of Tenn (1pm), Laura Jansen (12:30pm), Jay Nash, Joey Ryan and special guest (noon) at 1711 S. Congress Ave. [outdoor show, free, free drinks]

JBTV and Gibson present SXChicago
  • Blah Blah Blah (11pm), The Noise FM (10:15pm), The Fireship (9:30pm), Mia LeBlon (8:45pm), David Costa (7:15pm), Treaty of Paris (6:30pm), State and Madison (5:45pm), Kirkland (5pm), Par Avion (4:15pm), Without a Face (3:30pm), Matter of Fact (2:45pm), A Kidnap in Color (2pm) at The Trophy Room (310 E. 6th St.) [free, 21+, RSVP]

Sin City Social Club and Freebirds present the Feed Your Belly Feed Your Soul Stage
  • Orgone (7pm), T Bird & The Breaks (6pm), The Deep Vibration (5pm) at St. Vincent de Paul (1327 S. Congress Ave.) [$5 donation or equivalent of canned goods/clothing, all proceeds to benefit St. Vincent de Paul]

GypsySun Vintage, Big Rig Vintage, Texas Custom Boots, 420 Spot present SXS1st
  • TBA (7:30pm), The Sterlings (6pm), Danny Malone (4:30pm), For Her and the Snow (3pm), Gia Margaret (1:30pm) at Big Rig/Gypsysun Vintage (1601 South First St.) [free]

South by Southwurst Part Two
  • Special guest (11pm), The Beaten Sea (10pm), Brackett & Co. (9pm), Tom Schraeder & his Ego (8pm), Saint Motel (7pm) Wax Fang (6pm), Ben Sollee and Daniel Martin Moore (5pm), The Law (4pm), Slaraffenland (3pm), Whalers (2pm), Andy Barham Band (1pm), JulAndrew (noon) at Little Woodrows (2610 Guadalupe St.) [free]

Right On Rainey
  • Saadi (4:30pm), Sound of Kaleidoscope (3:30pm), JLD (2:30pm), The Blank Tapes (1:30pm), John Biz (12:45pm), Glass Trees (noon), Prayer for Animals (11:15am) at 89 Rainey (near Iron Works BBQ, Cesar Chavez & Red River)

bMUSEd Music Fest
  • Brothers Gow, The Wild Bills, Ouachita, Chris Hawkes, Soul Kitchan at Aussies Grill & Beach Bar (306 Barton Springs Rd.) [4pm-10pm]
  • Grrlz Will be Boiz, Ginger Thompson, Stephanie Erdel, See Green, Robin Smith, Stephanie Salvo, God-des and She, Picture Me Broken, Lunic, Elyse and the Aftermath at Sister's Edge II (113 San Jacinto) [2pm-10pm]

Blue Rock Studios presents
  • Sam Baker (5:30pm), Eliza Gilkyson (5pm), Anais Mitchell (4:30pm), Grace Pettis (4pm), The Pines (3:30pm), Ruth Moody (3pm), Natalia Zukerman (2:30pm), Carrie Elkin (2pm), Kim Miller (1:30pm), Ray Bonneville (1pm) at Blue Rock Studios (Wimberly, TX)

Texas Rock Fest
  • 4 day, 7 venue festival. The lineup and other info can be found here.

Red Gorilla Music Fest
  • 6 day, 8 venue festival. The lineup and other info can be found here.


Sat. 3/20 [printable saturday day shows] [printable saturday night shows]

[night shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)
Beerland presents
  • Thee Oh Sees, Destruction Unit, Thomas Function, Cheap Time, Fleshlights, Puppy Hearts at Beerland [a] [m]

Impose Magazine presents the Austin Imposition
  • Tobacco (of Black Moth Super Rainbow, 1am), Lemonade (12:15am), Javelin (11:30pm), DD/MM/YYYY (10:45pm), Golden Triangle (10pm), The Beets (9:15pm), Wetdog (UK, 8:30pm) at the Longbranch Inn [free, RSVP to info@imposemagazine.com or here]

Vice Saves Texas
  • Les Savy Fav, Cheeseburger, Happy Birthday, Davila 666, DJ Mr. Jonathan Toubin at the Starr Building (111 W. 6th St.) [midnight-5am]

The No Age Late Night Party
  • No Age, Big Freedia, DJ Avey (Animal Collective), visuals by Videothing at The Independent (at 501 Studios, 501 IH-35) [2:30am-5am]

Benefit for Monkeywrench Books
  • The Men (NY), Pigeon Religion (AZ), Thank God (SC), One Against Many, Powertrip (DFW), Alpha and Omega (CA), Touche Amore (CA), Expire (IA), Nothing to Nothing (MO), Defeater (MA), Rzl Dzl (MI), Ruiner (MD) at the Broken Neck [a] [m] [8pm]

Todd P/Showpaper Party
  • Titus Andronicus (11:30pm), Smith Westerns (11pm), Harlem (10:30pm), Cheeseburger (10pm), Awesome Color (9:30pm), Indian Jewelry (9pm), Real Estate (8:30pm), Pearl Harbor (8pm), Beach Fossils (7:30pm), Cloud Nothings (7pm) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St., aka Ms. Bea's) [free, all ages, curated by Todd Patrick]

Leisure Tourniquet Equinox Mish Mash 2010
  • Papier Tigre (10:20pm), We'll Go Machete (9:40pm), French Miami (9pm), The Domesticated (8:20pm), Boys Who Say No (7:40pm), Adam Hilton (7pm) at Hot Mama's (2401 E. 6th St.)

Framing Strangers (12:15am), Spain Colored Orange (11:30pm), Dana Falconberry (10:45pm), The Sour Notes (10pm), Arthur Yoria (9:15pm), David Israel (8:30pm) at the Carousel Lounge [a] [m]
Cory Brim's Blood as Lube Showcase
  • We the Granada (2:45am), Caves Caverns (VA, 2am), Atlas Moth (IL, 1:15am), Thank God (SC, 12:30am) at the 21st Street CO-OP (707 W. 21st St.) [free]

Play Pinball! Records, Crystal Rock Records, and Funnyorfail.com present SXSW at Hot House
  • TBA (9:30pm), White Wires (Ottawa, ON) (8:45pm), The Audacity (California) (8pm), Bad Sports (Denton, TX) (7:15pm), Bad Lovers (Austin, TX) (6:30pm), Human Eye (Detroit, MI) (5:45pm), A Giant Dog (5pm) at The Hot House (4722 Depew Ave.) [free, free beer, maybe food]

MeowPoww Media Presents MSXS
  • Cartright (1am), The Fever Dreams (midnight), Mini Mansions (11pm), The Demon Beat (10pm), Pepper Rabbit (9pm), Jesse Moore and the East Cameron Folkcore (8:15pm) at the Music Gym (815 East 6th St.) [inside stage, free]
  • Timber Timbre (1:30am), Midnight Masses (12:30am), TBA (11:30pm), uuvvwwz (10:30pm), Cory Brannan (9:30pm) at the Music Gym (815 East 6th St.) [outside stage, free]
  • DJ set (4:30am), American Sharks (4am), Turbo Fruits (3:15am), Anti-pop Consortium (2:30am) at the Music Gym (815 East 6th St.) [after party, 2am-5am, donations accepted]

Dangerbird Show
  • Minus the Bear, The Boxer Rebellion, Codeine Velvet Club, Fitz & the Tantrums, The One AM Radio, Bad Veins at Mellow Johnny's Bike Shop (400 Nueces St.) [8pm, free, donations encouraged - benefits the Pablove Foundation]

Yelp presents A Saturday Stomp
  • Twin Tigers, Olaf Arnalds, Washington, Fyfe Dangerfield, Rafter, Jared Mees & the Grown Children, Miles Benjamin Anthony Robinson, Wakey Wakey, Boy Eats Drum Machine at the Iron Gate Lounge (1111 E. 6th St.) [6pm-2am, free with RSVP]

PureVolume presents
  • Crystal Fighters (3am), Holy Fuck (2am), Postelles (1am), Miles Benjamin Robinson (midnight) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free, 21+, RSVP]

Dominican Joe presents
  • Truman Peyote (10:55pm), Weed Diamond (9:55pm), Magic Man (8:50pm), Phillip Seymour Hoffman (8pm), Bearkat (7pm), McMercy Family Band (6pm), Tyler Jordan and the Broken Necks (5pm), The Loblolly Boy (4pm), James Farrell (3pm), Chris Paddock (2pm), Krista Vossler (1pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [inside, free]
  • Millionyoung (11:30pm), Wampire (10:25pm), I am the Dot (9:15pm), Idiot Glee (8:25pm), Birds and Batteries (7:30pm), Judgement Day (5:30pm), The Blank Tapes (4:30pm), Zeb Dewar (3:30pm), Sydney Wayser (2:30pm), School of Liars (1:30pm) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [outside, free]

Wanduta and Faux Pas present
  • Caitlin Krisko (NYC), Chris Pureka (MA), Fences (WA), Hey Marseilles (WA) at Lovejoys [a] [m] [starts at 5pm, free]

JB/JF/ET presents Saturday's "Wednesday Ramble"
  • Chris Masterson and Eleanor Whitmore (2:30am), The Orbans (1:40am), The Trishas (12:50am), The Happen-Ins (midnight), Joe Purdy (11:05pm), Dustin Welch (10:20pm), Johnny Burke (9:50pm), Graham Weber (9:20pm), Deadman (8:30pm), Chris Brecht and Dead Flower Motel (7:40pm), Leo Rondeau (7pm) at the Gibson Guitar Showroom (3601 South Congress Suite G400) [RSVP to wedramble@gmail.com]

Talking Bird Entertainment presents
  • Doll and The Kicks (UK), The Idyllists (Los Angeles), Smokie Angle Shades (UK), Allo Darlin' (UK), Smoke Fairies (UK) at Jovita's (1619 S 1st St.) [7pm, free, all ages]

Invasion of the GoGirls
  • 3 Kisses (1:35am), Sunspot (1am), Sara Hickman (midnight), Shayna Zaid & The Catch (11pm), The Meika Canon (10:20pm), Carol Plunk (9:40pm), gfire (9pm) at Trophy's [a] [m] [free, 21+]

Wide Eyed Booking presents SXKeyBar
  • Diego's Umbrella (midnight), Philo Beteaux (11pm), Al Shire & the Henchmen (10pm), Barry Whitesnake (9pm), Latch Key Kids (8pm), Taxi (7pm), Monique Ortiz (6pm), Dead Star Rising (5pm), Super Adventure Club (4pm), Doug Lambert (3pm), The Dirty Floors (2pm) at Key Bar (617 W. 6th St.) [free, 21+]

La Dispute (midnight), Brother/Ghost (11pm), Native (10pm), Sohns (9pm) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe)
Leon Russell at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [9pm, $25 advance, $30 at door]
BeatPort Lounge and Ultra Records Party
  • Kaskade, Tritonal, Will Konitzer at Republic Live (301 W 5th St.) [9pm-4am, $15, info]


Sun. 3/21 [printable sunday day shows] [printable sunday night shows]

[day shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)
End of an Ear presents
Cheapo presents
  • Amandla (5pm), The Hust Now (4pm), The Horton Brothers Matinee w/ Miss Lauren Marie & Shawn Young (3pm), The Horton Brothers Matinee w/ Joey Simeone (2pm), JWW & the Prospectors (1pm), Anamieke Quinn (noon) at Cheapo Records [a] [m] [free, free beer]

Panache Hangover Party
  • When Dinosaurs Ruled the Earth (8pm), Vivian Girls (7:30pm), Lovvers (7pm), JEFF the Brotherhood (6:30pm), Golden Triangle (6pm), Signals (5:30pm), Ty Segall (5pm), Past Lives (4:30pm), Charlie and the Moonhearts (4pm), The Sandwitches (3pm), Turbo Fruits (2:30pm), Screens (2pm), RICE (1:30pm), Gagakrise (1pm), Carletta Sue Kay (12:30pm), Baths (noon) at Beerland [a] [m]

Uncle Doug's Sunday Come Down Hangover Chili Dog Fair
  • Golden Boys (8:30pm), Gospel Truth (7:30pm), Jail (6:30pm), Spider Bags (5:30pm), A Giant Dog (4:30pm), The No No No Hopes (3:30pm), Amplified Heat (2:30pm) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [outside]
  • Chicken Snake (8pm), Strange Attractors (7pm), Serious Tracers (6pm), Forever Changes (5pm), December Boys (4pm), Dust Bowl Dreamers (3pm) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [inside, free]

GAYbiGAYGAY
  • Yellow Fever, Gretchen Phillips, Christeene, BUTCH County, Dave End, Hurray for the RiffRaff, Shunda K, Carletta Sue Kay, Hermit Thrushes, MVSCLZ, Diamond Rings, Sissy Bounce: BIG FREEDIA, DJ Rusty Lazer at 4604 Kitty Ave.

What By What-Ever
  • Tape Bombs presents Visual Impact Skate Crew, The Eastern Sea, The Frontier Brothers, Black Taxi, The Bright Light Social Hour at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [1pm-6pm, free, all ages]

High Times Magazine Doobie Awards
  • B-Real (of Cypress Hill), Nebula, Lionize, Karma To Burn, House of Broken Promises, Los Marijuanos, Prospect Hill, Dixie Witch, Amy Jo Savannah at Emo's [a] [m] [noon-6pm, $15]

Chicharones 4th Annual SXSW Boat Party
  • The Chicharones (Sleep & Josh Martinez), Solillaquists of Sound, Killah Priest, Afro Classics, Greenhouse, Pale Soul DJ Notion on a boat on Lake Travis (Highland Lakes Marina) [3pm-8pm, $45, tickets and info]

Six Stages Over Texas Block Party and benefit for Yéle Haiti
  • Makers Stage - Hollywood Gossip (9:15pm), Ideal Soul Mart (8pm), We Aim to Try (6:45pm), The Seas (5:30pm), Frantic Clam (3:15pm), Broken Folk (2pm)
  • MODA Stage - Missions (12:45am), Red Falcon (11:45pm), Quiet Company (10:45pm), The Pons (9:45pm), The Ripe (8:30), MoTel Aviv (7:15pm), White Rhino (6pm), The Blind Pets (4:45pm), Soulution (2:30pm), Bobby Long (1pm)
  • LegitArt Stage - Prepmode (1am), DJ Happy Happy James World (midnight), DJ Czech One (11pm), DJ Scorpio (10pm), John Gomi (9pm), SHOOKNITE (8pm), Grrl Parts (7pm), DJ Digg (6pm), DJ Matteo vs. Richard Henry (5pm), DJ Christian Barbuto vs. DJ Boogie (4pm), DJ Dey One (3pm), Panchitron (2pm)
  • KVRX Stage - Ok Sweetheart (6:30pm), DJ Dey One (5:45pm), TBA (4:15pm), DJ Dey One (3:30pm), Overflow (Croatia, 2pm)
  • UHCU Headliner Stage - Sunset (9pm), The Black & White Years (7:15pm), Matthew and the Arrogant Sea (5pm), Built By Snow (2:45pm), Stereo is a Lie (1pm)
  • Ticketfly Stage - Factory Party (Houston, 8pm), DJ Czech One (6:30pm), Whitman (5:45pm), DJ Czech One (4:15pm), The White White Lights (3:30pm), DJ Czech One (2pm)
  • Block party on San Antonio St. behind Cream Vintage Clothing & Hole in the Wall [2pm-10pm, free beer until it runs out]

SBBS: South by Bloody Sunday
  • Daytes (9:25pm), Gobi (8:30pm), Megafauna (7:35pm), Hermit Thrushes (6:40pm), Dudes Die (5:45pm), Abstract Atmosphere (4:50pm), We the Granada (3:55pm), Zorch (3pm), Electric Electric (2:05pm), Laughing Man (1:10pm), Hifiklub (12:15pm) at the Megafauna Mansion (4507 Avenue F) [free, free beer and wine, breakfast tacos, bloody marys]

DMI & Hill 16 Management present Sunday Bloody Sunday Free Show
  • The Mighty Stef (Ireland, 7pm), L.Stadt (Poland, 6pm), The Last Tycoons (Ireland, 5pm), The Minutes (Ireland, 4pm), Butterfly Explosion (Ireland, 3pm), Polly Mackey & the Pleasure Principle (UK, 2pm), Miho Wada (New Zealand, 1pm), Xiao He (China, noon) at the Dart Music International House at Mi Casa Cantina (503 E. 6th St.) [free, RSVP]

(512) Brewing presents
  • Splithoof, El Bombasi, Blower, Roller, Muchos Backflips, Green & Wood (CA), Sugar Sugar Sugar (WA) at Lovejoys [a] [m] [3pm, free]

The Phantomatics, Los SuperAvengers, Em Cravens, The Nematoads, The Skeletons, Muchos Backflips at the Parlor [a] [m] [4pm, free]
Wiretree, (6pm), Hermit Thrushes (5pm), Surrounded (4pm), The Dandies (3pm), The Giving Tree Band (2pm), Devon Sproule (1pm) at the Ghost Room [a] [m]
Bianca Deleon (4:15pm), Flyin' A's (3:30pm), Radoslav Lorkovic (2:45pm), Will Dunlap Band (2pm) at Antone's Records [a] [m] [free]
The Love it Band (Mass), The Spring Standards (NYC), Eagle Pritchard Murray Band (Austin), The Steps (Austin) at Sneak Attack (301 W. 2nd St.) [starts at 2pm]
South by San Jose
  • Jeff Davis and Chaparral (3pm), Chris and Eleanor (2pm), Woodsboss (1pm), Sinner's Brunch with Ruby Jane and Emily Gimble (11:44am), The Brothers Lazoroff (11am) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [free]

3rd Coast Music presents
  • Bill Kirchen (9pm), James Hand (8pm), The Lavens (7pm), Mitch Webb & The Swindles (6pm), Erin Harpe (5pm), Troy Campbell (4pm), Will T Massey (3pm), Michael Fracasso (2pm), Massy Ferguson (1pm), The Rizdales (noon), Miss Tess (11am) at Opal Divine's Freehouse at Penn Field (3601 South Congress) [free]

GypsySun Vintage, Big Rig Vintage, Texas Custom Boots, 420 Spot present SXS1st
  • Lex Land (6pm), The Horsepainters (4:30pm), Tom Shrader (3pm), Holiday (1:30pm) at Big Rig/Gypsysun Vintage (1601 South First St.) [free]


Sun. 3/21 [printable sunday day shows] [printable sunday night shows]

[night shows] (click boxes by the shows you want, hit this button)
Radar Recordings and Giant Steps Productions' Goodby South-by
  • Rival Schools (11:45pm), Constants (10:45pm), Junius (9:45pm), Native (8:45pm), Adai (7:45pm), City of Ships (6:45pm), Juarez (5:45pm), Butterfly Explosion (4:45pm) at Red 7 [a] [m] [inside]
  • Caspian (11:15pm), Fang Island (10:15pm), Pack of Wolves (9:15pm), Battlefields (8:15pm), InAeona (7:15pm), East of the Wall (6:15pm), Atlas Moth (5:15pm), And So I Watch You From Afar (4:15pm) at Red 7 [a] [m] [outside, $10]

Rozone Productions presents
  • Mike Relm, BLVD, MC Overlord, Mingo Fishtrap, Dirty Wormz at the Scoot Inn [a] [m] [early evening]

Alejandro Escovedo & Friends
  • Alejandro Escovedo & The Sensitive Boys (12:30am), Michael Monroe (11:15pm), Chuck Prophet (10:15pm), Lenny Kaye (9:30pm), Ivan Julian (8:30pm), Grady (7:30pm), Triple Cobra (6:30pm), Carrie Rodriguez (5:45pm) at the Continental Club [a] [m] [$20 at door, 21+]

Project Black Hip Hop Finale
  • Nneka, Josh Charles, U-N-I, Donwill and Von Pea from Tanya Morgan, Phil Ade, Drastik & Kevin Jack, TiRon, Ayomari, The, Niceguys, QuESt, Problem Child, Skeme at Antones [a] [m]

Unspeakable Things, Bloody Stiletto, Triverse, Legion Of Air, A.M. Meltdown at the Red Eyed Fly [a] [m]





Mon. 3/22

Mixed Monday with DJ Richard Henry, Antique Scream at the Beauty Bar [a] [m] [+]
Dale Watson and his Lone Stars at the Continental Club [a] [m] [+]
Leo Rondeau and friends at the Hole in the Wall [a] [m] [+]
Attack and Decay, Beach Party Slaughter at the Red Eyed Fly [a] [m] [+]
Tue. 3/23

Nanda Devi (Portland) at Trailer Space [a] [m] [+] [7pm]
Gilberto Gil at Hogg Auditorium [a] [m] [+]
EZ Action with DJ Scorpio at the Beauty Bar [a] [m] [+]
The Doobie Brothers at the Travis County Expo Center (7311 Decker Lane) [+]
The Bread and friends at the Hole in the Wall [a] [m] [+]
Arena 51, Synthetamine, Blind Puppies at the Red Eyed Fly [a] [m] [+]
Wed. 3/24

Herman the German and friends at Trailer Space [a] [m] [+] [7pm]
Air Traffic Controllers, OBN III's, Flowers at Beerland [a] [m] [+] [free]
The Ashes, Zookeeper, Hilary York at the Hole in the Wall [a] [m] [+]
Stephy B's B-Day with Kitsch Club, Mermaid Blonde, Telepathik Friend at the Austin Moose Lodge #1735 [a] [m] [+] [9pm, free, all ages]
The Free Flow, Jackie Myers & The Bull Moose Party, Laura Lee Bishop, Sky City Band at the Red Eyed Fly [a] [m] [+]
Thu. 3/25

The Cassingles at Beerland [a] [m] [+] [free]
MoTel Aviv, She Sir, Frantic Clam at the Mohawk [a] [m] [+]
Valley of the Mariner, Soundfield, Dopamine, Aerosol Assassin feat. DJ Space Kevin at Club 1808 [a] [m] [+]
Gilberto Gil at Hogg Auditorium [a] [m] [+]
Lick Lick, Jazzus Lizard, Zissou at Lovejoys [a] [m] [+]
Spank, Gravity Feed at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Flatcar Rattlers, The Preservation, Clay Nightingale at the Ghost Room [a] [m] [+]
Mark Macminn at the Parlor [a] [m] [+] [9pm, free]
The Shells, The Miracle Dolls, Searching For Signals at the Hole in the Wall [a] [m] [+]
Kitsch, Isle Of White, Goodnight Ether, Soft Talk Radio, As Luck Would Have It at the Red Eyed Fly [a] [m] [+]
Fri. 3/26

Inge H. Flaten, Stefan Gonzalez, Nick Cabrera, Gordon Grdina, Carl Smith at Trailer Space [a] [m] [+] [8pm, free, donations accepted]
Megadeth, Testament, Exodus at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 6pm doors]
Pack of Wolves at Stubb's [a] [m] [+] [inside, 11:30pm]
A Giant Dog, Electric Jellyfish, Kingdom of Suicide Lovers at Beerland [a] [m] [+] [free]
Stereo is a Lie, Love at 20, Burning Hotels, Team Fabrication DJs at the Mohawk [a] [m] [+]
The Choke at Red 7 [a] [m] [+]
White Denim at Antones [a] [m] [+]
T-Bird and the Breaks at Club Deville [a] [m] [+]
Madchester presents New Order tribute night with with DJs Synthmaster & AsuraSunil at Elysium [a] [m] [+]
DJ Prince Klassen at the Beauty Bar [a] [m] [+]
The Holy Hand Grenades at Club 1808 [a] [m] [+]
Mavis Staples, Booker T., J.J. Grey, Mofro at the Paramount Theater [a] [m] [+]
Opposite Day, Automusik, Achachay, Baby Got Bacteria, Green Eyed Stare at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
White Ghost Shivers, Sour Mash Hug Band at the Continental Club [a] [m] [+]
James McMurtry, Lee Barber, Johnny Burke at the Ghost Room [a] [m] [+]
Miss Jackson (of Darling New Neighbors) hosts All-Out Accordion with Lisa Shawley (Just Desserts), Mike Maddux (Cerronato/ Austin Piazzolla Quintet), Amanda Kitchens (the Inheritance), Karla Manzur (Alejandro Escovedo), more TBA at Flipnotics [+] [8pm-midnight]
codename Boris at the Parlor [a] [m] [+] [9pm, free]
The Motts at Lamberts [a] [m] [+] [10:30pm]
Sam Hammerman at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+]
Stumbledrunk, Peacock Warlock at the Red Eyed Fly [a] [m] [+]
Sat. 3/27

Kreator, Kataklysm, Evile, Lightning Swords of Death, Lazarus AD at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Struck, Squint (video release), Righteous Brisket, Waiting for August (CD release), The Saltworth Sundries at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Dean Dirg (Germany), Criaturas, Women in Prison at Beerland [a] [m] [+]
The Ape-Shits, Combat Shock, Head Panic at the Parlor [a] [m] [+] [9pm, free]
Broadcast Sea, We'll Go Machete, Tow the Line at Red 7 [a] [m] [+] [free]
The 7th Annual Bollywood Bash with DJs Aleem Kahn and Raz K, The Flying Paneer Sisters at the Mohawk [a] [m] [+]
Brake Vegas, Bexar County Bastards, The Heroine at the Beauty Bar [a] [m] [+]
Nelo at the Parish [a] [m] [+]
Daryl Hall and John Oates at the Long Center [a] [m] [+]
Dawn over Zero at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
The Bubbles, Guns of Navarone, Unwed Fathers at the Ghost Room [a] [m] [+]
The Mother Truckers, Li'l Cap'n Travis at the Continental Club [a] [m] [+]
White Dress, The Couch at the Hole in the Wall [a] [m] [+]
Mr. Lewis & the Funeral 5 at Lamberts [a] [m] [+] [10:30pm]
Park N Murray, Android, No!, Matches For Memories, Woolgather at the Red Eyed Fly [a] [m] [+]
Sun. 3/28

Alkaline Trio, Cursive, The Dear & Departed at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Kiss This music/fashion/art show with The Skeletons, Spectre 45, Los Bones, The Scary Mondelos at Red 7 [a] [m] [+]
DJ Dylan Camero at the Beauty Bar [a] [m] [+]
The Ignorant, Double Ugly at the Hole in the Wall [a] [m] [+]
Go Disater, Dandelion Wino, The Delicates, Red Leader at the Red Eyed Fly [a] [m] [+]




Mon. 3/29

Mixed Monday with DJ Richard Henry at the Beauty Bar [a] [m] [+]
Dale Watson and his Lone Stars at the Continental Club [a] [m] [+]
The Buzzkillers, Save the Swim Team (CA) at the Parlor [a] [m] [+] [9pm, free]
Leo Rondeau and friends at the Hole in the Wall [a] [m] [+]
Tue. 3/30

Daniel Francis Doyle, Yellow Fever, Flowers at Red 7 [a] [m] [+]
EZ Action with DJ Scorpio at the Beauty Bar [a] [m] [+]
Clyde And Clem's Whiskey Business and friends at the Hole in the Wall [a] [m] [+]
Wed. 3/31

Ted Leo & the Pharmacists, Screaming Females, Sally Crewe & the Sudden Moves at the Parish [a] [m] [+]
From The Mind Of Adi with She Sir, The Authors, Smoke and Feathers, poster art display by Daniel Perlaky at the Mohawk [a] [m] [+] [doors at 6pm, music at 7pm]
Enfold Darkness, Gigan, Disfigured at Emo's [a] [m] [+]
Leatherbag, Frank Smith, Excited States, Matt Oliver at Beerland [a] [m] [+]
Former Thieves, Illustrations, Doubt, Mayans, Beyond Gods and Empires, Divide at Red 7 [a] [m] [+]
Wozzeck at the Parlor [a] [m] [+] [9pm, free]
Ricky Stein And The 44 at the Hole in the Wall [a] [m] [+]
Thu. 4/1

Shanghai River, Sourpatch, Fleabag at Beerland [a] [m] [+]
Harlem (CD release), Cowabunga Babes at the Mohawk [a] [m] [+]
Copeland (final tour), I Can Make A Mess Like Nobody's Business, Person L, Deas Vail at Emo's [a] [m] [+]
Pong, DJ Prince Klassen at the Beauty Bar [a] [m] [+]
Sandman the Rappin' Cowboy (North Dakota), Nima Samimi (Boston), Alj and Pals, Soundfounder, Spirit World at Baby Blue Studios (1522 E. 12th St., near Comal) [+]
Fri. 4/2

Red Sparrowes, Doomriders at Red 7 [a] [m] [+]
Hockey, The Constellations, The Postelles at Emo's [a] [m] [+]
Elvis vs. Dikes of Holland, Simple Circuit, Bang Bang Theodores at Beerland [a] [m] [+]
Children of Nova, DJ Prince Klassen at the Beauty Bar [a] [m] [+]
Out of It, Requiscat at the Parlor [a] [m] [+] [9pm, free]
Wine and Revolution, Literature, International Waters at the Ghost Room [a] [m] [+]
Los Amigos Invisbles, Ocote Soul Sounds at Antones [a] [m] [+]
Sat. 4/3

VNV Nation, [:SITD:], DJs Void, Gothfather & Edminister at Elysium [a] [m] [+]
The Victims of Leisure, Beautiful Supermachines at the Parlor [a] [m] [+] [9pm, free]
Flametrick Subs at Beerland [a] [m] [+]
G. Love & Special Sauce, Giant Panda Guerilla Dub Squad at Antones [a] [m] [+]
Scott H. Biram at the Continental Club [a] [m] [+]
Sun. 4/4

Across Tundras (TN), Watching the Moon, Form of an Ice Wave at Red 7 [a] [m] [+]




Mon. 4/5

The Wedding Present (playing the entire Bizarro record!!), Ringo Deathstarr at Emo's [a] [m] [+] [inside]
King Khan & the Shrines, The Fresh and Onlys, Strange Boys at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Caspian, Arms & Sleepers at the Mohawk [a] [m] [+]
Tue. 4/6

Waldo Wittenmyer at Beerland [a] [m] [+]
Slough Feg, Radio Moscow, Bible of the Devil, Naam at Emo's [a] [m] [+]
Southern Culture On The Skids at the Continental Club [a] [m] [+]
Wed. 4/7

Hammerfall, Havok, Ignitor, Vesperian Sorrow at Emo's [a] [m] [+]
Southern Culture On The Skids at the Continental Club [a] [m] [+]
Kenny Loggins at the Paramount Theater [a] [m] [+]
Thu. 4/8

The Big Pink, A Place to Bury Strangers at the Parish [a] [m] [+]
Lucero, Shooter Jennings at Emo's [a] [m] [+]
Useless Children (Australia), Woven Bones, Rayon Beach at the Mohawk [a] [m] [+]
Follow That Bird!, Love Collector, The French Inhales, The Nightly Rituals at Beerland [a] [m] [+]
Southern Culture On The Skids at the Continental Club [a] [m] [+]
Fri. 4/9

Camera Obscura at Emo's [a] [m] [+]
Warmaster, HOD at the Broken Neck [a] [m] [+]
Assemblage 23 (Seattle), Angel Theory (Australia), CTRL, DJ Edminster at Elysium [a] [m] [+]
Searching for Signal at Club 1808 [a] [m] [+]
Kenyatta Hill (of Culture), Yard Squad Band at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Ani Difranco at the Paramount Theater [a] [m] [+]
Southern Culture On The Skids, Red Light Burlesque, Two Hoots and a Holler at the Continental Club [a] [m] [+]
The Happy Campers at the Parlor [a] [m] [+] [9pm, free]
Sat. 4/10

Forty Acres Fest with Girl Talk at the UT Austin (main mall in front of UT Tower) [7pm, free]
Citay, The Tunnels at the Mohawk [a] [m] [+]
Vampire Weekend at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm doors]
Yeasayer, Javelin at La Zona Rosa [a] [m] [+]
Cause For Applause at Beerland [a] [m] [+]
Southern Culture On The Skids at the Continental Club [a] [m] [+]
Poi Dog Pondering, Abra Moore at Antones [a] [m] [+]
Elton John at the Erwin Center [a] [m] [+]
Sun. 4/11

Yeasayer, Javelin at La Zona Rosa [a] [m] [+]




Tue. 4/13

101X Presents The Temper Trap, Kissaway Trail at Emo's [a] [m] [+]
Wed. 4/14

White Rabbits, Here We Go Magic at The Independent (at 501 Studios, 501 IH-35) [+]
From The Mind Of Adi with English Teeth, The Georgian Company, Followed By Static at the Mohawk [a] [m] [+] [doors at 6pm, music at 7pm]
Thu. 4/15

Teen Anger at Beerland [a] [m] [+]
Owl City, Lights, Paper Route at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm doors]
Easy Star All Stars, Hub City Stompers at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Hilary York, The Ripe at the Continental Club [a] [m] [+]
Fri. 4/16

A.N.S., Iron Age, Mammoth Grinder at Beerland [a] [m] [+]
101X Homegrown Live with Lemurs, Frontier Brothers (EP release), Bright Light Social Hour, Living Bluntly DJs at the Parish [a] [m] [+]
Christopher Anton (of Information Society), The Future Process, Exit at Elysium [a] [m] [+]
Mammal Animals at Club 1808 [a] [m] [+]
Mighty Diamonds at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Lagomorph at the Parlor [a] [m] [+] [9pm, free]
Sat. 4/17

High On Fire, Priestess, Black Cobra, Bison BC at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Acid Mothers Temple, Over-Gain Optimal Death at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Ugly Beats, Benny Peters at Beerland [a] [m] [+]
Prayer for Animals (CD release) at the Mohawk [a] [m] [+]
Conference Call at the Boyd Vance Theatre in the Carver Museum & Cultural Center (1165 Angelina St.) [door at 7:30pm, show at 8pm, $15 advance, $18 at the door]




Mon. 4/19

Les Claypool at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm doors]
Tue. 4/20

The Willowz at Emo's [a] [m] [+] [inside]
4/20fest with When Dinosaurs Ruled The Earth, Numerators, Spiked Punch, Reverse X-Rays at Club 1808 [a] [m] [+]
Sierra Leone Refugee All Stars at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Vampirates, Head Panic at the Parlor [a] [m] [+] [9pm, free]
Wed. 4/21

George Clinton and Parliament/Funkadelic at Stubb's [a] [m] [+]
Yann Tiersen at the Mohawk [a] [m] [+]
Melissa Bryan at Beerland [a] [m] [+]
Head Panic, Vampirates, Sober Daze at Club 1808 [a] [m] [+]
Thu. 4/22

Beach House, Washed Out at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Mucca Pazza, El John at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Expensive Shit at Beerland [a] [m] [+]
Susana Baca at One World Theater (7701 Bee Caves Rd.) [+]
Fri. 4/23

Austin Psych Fest 3 at the Mohawk [a] [m] [+]
Local Natives at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Lotus, Woodhands at Emo's [a] [m] [+]
Sat. 4/24

Roky Erickson with Okkervil River at the Paramount Theater [a] [m] [+]
Austin Psych Fest 3 at the Mohawk [a] [m] [+]
Doug Stanhope, JT Habersaat at Red 7 [a] [m] [+]
Bone Thugs N Harmony at Emo's [a] [m] [+]
Nymph (Athens, ex-Dark Meat), Geoff Reacher at Club 1808 [a] [m] [+]
Bus Stop Stallions at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Sun. 4/25

Austin Psych Fest 3 at the Mohawk [a] [m] [+]




Mon. 4/26

Overkill, Vader, God Dethroned, Warbringer, Evile, Woe of Tyrants at Emo's [a] [m] [+]
Tue. 4/27

Sonata Arctica, Mutiny Within, Powerglove at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Megafaun, Breathe Owl Breathe at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Toubab Krewe at Stubb's [a] [m] [+] [inside, 9pm doors]
Wed. 4/28

From The Mind Of Adi with English Teeth, Missions, C-Tezz All Stars at the Mohawk [a] [m] [+] [doors at 6pm, music at 7pm]
Coheed and Cambria, Circa Survive, Torche at Stubb's [a] [m] [+]
Thu. 4/29

Blue Flamingo Fest with special guest, FuckEmos, Chumps, Lower Class Brats, Bulemics, Down Syndrome Army at Plush [a] [m] [+] [$5]
Phoenix, Two Door Cinema Club at Stubb's [a] [m] [+]
Finntroll, Moonsorrow, Swallow the Sun, Survivors Zero at Emo's [a] [m] [+]
Fri. 4/30

Owen Pallett at the Mohawk [a] [m] [+]
Dosh, White Hinterland at Emo's [a] [m] [+]
The Dead Weather at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm doors]




Sat. 5/1

Blue Flamingo Fest with The Johnny Motard Experience, G.O.M.E.Z., Crack Pipes, Paranoids, Dead End Cruisers, Stretford tribute band (featuring members of Stretford and Yuppie Pricks), Shindigs, Charlie's Angels, 27 Devils Joking at Emo's [a] [m] [+] [inside, $6 advance, $8 at the door]
Dr. Dog, Deer Tick at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Norah Jones, Sasha Dobson at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm doors]
Erin Ivey at Stubb's [a] [m] [+] [inside, 11:30pm]
Cas Haley (CD release) at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Sun. 5/2

The Tallest Man on Earth, Nurses at Stubb's [a] [m] [+] [indoors]
Norah Jones, Sasha Dobson at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 6pm doors]




Wed. 5/5

The Business, The Hollowpoints, The Broadsiders at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Alexisonfire, Trash Talk, Therefore I Am, La Dispute at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Thu. 5/6

Centro-matic, Matthew and the Arrogant Sea, The Service Industry at the Parish [a] [m] [+]
The Gispy Kings at the The Backyard at Bee Cave [a] [m] [+]
Fri. 5/7

Eyehategod (Performing Take As Needed For Pain), Iron Age, The Roller at Emo's [a] [m] [+]
Shearwater, Wye Oak, Hospital Ships at the Parish [a] [m] [+]
Graham Parker at the Cactus Cafe [a] [m] [+]
Ben Folds at Stubb's [a] [m] [+]
Sat. 5/8

Midgetmen 8th Anniversary at the Mohawk [a] [m] [+]
The Spill Canvas, Tyler Hilton, AM Taxi, New Politics at Emo's [a] [m] [+]
Eluvium, Benoit Pioulard at the Parish [a] [m] [+]
Graham Parker at the Cactus Cafe [a] [m] [+]
Blue October at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm doors]
Sun. 5/9

Alien Art Show 2: Living Eyes with No Mas Bodas, Kingdom of Suicide Lovers, Gardenella, Visionary Dreamers at the Salvage Vanguard Theater [a] [m] [+]




Tue. 5/11

Cannibal Corpse, Skeletonwitch, Lecherous Nocturne at Emo's [a] [m] [+]
The Album Leaf, Sea Wolf at the Parish [a] [m] [+]
Thu. 5/13

When Dinosaurs Ruled the Earth (tour kickoff) at Beerland [a] [m] [+]
SuperLiteBike (CD release) at the Parish [a] [m] [+]
Fri. 5/14

Captured by Robots at Red 7 [a] [m] [+]
Sun. 5/16

Toad the Wet Sprocket at Antones [a] [m] [+]




Wed. 5/19

Ok Go, Earl Greyhound, Robert Francis at the Parish [a] [m] [+]
Pato Banton & the Now Generation at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Thu. 5/20

Sigue Sigue Sputnik (UK), subNatural, Synthetic Fiend (Houston), DJ Malediction at Elysium [a] [m] [+]
Deadbolt at Emo's [a] [m] [+]
Labretta Suede and the Motel 6, The Nematoads, The Ripe at Club 1808 [a] [m] [+]
Fri. 5/21

Converge, Coalesce, Gaza, Lewd Acts, Black Breath at Emo's [a] [m] [+] [doors at 7pm]
Sun. 5/23

Of Montreal, Noot D'Noot, James Husband at the Mohawk [a] [m] [+]




Tue. 5/25

Clem Snide, The Heligoats at the Mohawk [a] [m] [+]
Thu. 5/27

Chaos in Tejas
  • Crow (Japan), Talk is Poison, Wasted Time, Kyklooppein Sukupuutto (Finland), Nerveskade, Mind Eraser, Mother Of Mercy at Emo's [a] [m] [+] [outside, all ages]
  • X (the Australian one), The Spits, Ty Segall, Grass Widow, Wild Thing, Bad Sports at Red 7 [a] [m] [+] [all ages]
  • Kyklooppein Sukupuutto (Finland), Arctic Flowers (ex-Deathreat/Signal Lost/The Observers), The Altars at the Broken Neck [a] [m] [+] [2:30am, $5, all ages]

Chemlab, 16Volt, Left Spine Down (Canada) at Elysium [a] [m] [+]
Fri. 5/28

Chaos in Tejas
  • Bastard (Japan), Subhumans (England), The Marked Men, Walls, The Rival Mob, Kim Phuc, Vaaska at Emo's [a] [m] [+] [outside, all ages]
  • The Ponys, A-Frames, Jeff the Brotherhood, Woven Bones at the Mohawk [a] [m] [+] [all ages]
  • Toxic Holocaust, Ashdautas, Axeman, Iron Age at Beerland [a] [m] [+] [21+]
  • World Burns to Death, Slang (Japan) at the Broken Neck [a] [m] [+] [after 2am, all ages]

Sat. 5/29

Chaos in Tejas
  • Iron Lung, Acephalix at Thunderbird Coffee on Manor (2200 Manor Rd.) [+] [10am]
  • Ghost Knife, Jeff Burke from the Marked Men's new band, Mind Spiders (members of the Marked Men), Teenage Cool Kids at Trailer Space [a] [m] [+] [4pm, free, all ages]
  • Poison Idea, The Pist, Slang (Japan), Masshysteri (Sweden), Morpheme, La Urss (Spain), Deskonocidos at Emo's [a] [m] [+] [outside, all ages]
  • Inquisition (Colombia), Bone Awl, Volahn, Twin Stumps, Viper at Emo's [a] [m] [+] [inside, all ages]
  • Quintron and Miss Pussycat, Box Elders, Psychedelic Horseshit, Ratas Del Vaticano (Mexico) at the Mohawk [a] [m] [+] [all ages]
  • Leatherface, Dead to Me, Lion Of Judah, Ninja Gun, Shanghai River at Red 7 [a] [m] [+] [all ages]

Sun. 5/30

Chaos in Tejas
  • Rorschach, Bastard Noise (Wood, Connell & Nelson), Morne, Gehenna, Yellow Tears, Mammoth Grinder at Emo's [a] [m] [+] [outside, all ages]
  • special guest, Toys that Kill, Young Offenders, Wild Thing, The Hex Dispensers at Beerland [a] [m] [+] [21+]





Thu. 6/3

Crusaders of Love at Beerland [a] [m] [+]
Fri. 6/4

Midlake, John Grant at Antones [a] [m] [+]
Sat. 6/5

Cro-Mags, Municipal Waste at Red 7 [a] [m] [+]
Sun. 6/6

Obituary, Pack of Wolves, Hod, Mammoth Grinder at Emo's [a] [m] [+]
Sugar and Gold at the Mohawk [a] [m] [+]




Tue. 6/8

Miike Snow, Delorean at Antones [a] [m] [+]
Thu. 6/10

Reverend Horton Heat, Cracker, Legendary Shack Shakers at Stubb's [a] [m] [+]
Fri. 6/11

Shellshag, Dude Jams, Shanghai River at Beerland [a] [m] [+]
Sat. 6/12

Eddy Current Suppression Ring (Australia), Hex Dispensers at the Mohawk [a] [m] [+]
Sun. 6/13

Primal Fear, Luna Mortis, Ignitor at Emo's [a] [m] [+]




Fri. 6/18

Passion Pit, Tokyo Police Club at Stubb's [a] [m] [+]




Sun. 7/4

Willie Nelson's 4th of July Picnic at the The Backyard at Bee Cave [a] [m] [+] [doors 11am]