Showlist Austin logo

Beerland

Birds Barbershop

Copeland Guitars

Store

Spiderhouse

Super Secret Records

Austin Uncharted

Safehouse Sessions

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Archive List Beginning March 18, 2011



Fri. 3/18 printable friday day | printable friday night


day shows

(click boxes by the shows you want, hit this button)


End of an Ear presents


Waterloo Records presents

  • Cloud Nothings (6pm), And You Will Know Us by the Trail Of Dead (5pm), Oh Land (4pm), Pains Of Being Pure At Heart (inside, 3:30pm), La Sera (3pm), Joy Formidable (2pm), Julian Dawson book signing (inside, 1:30pm), Dum Dum Girls, (1pm), Moondoggies (noon) at Waterloo Records [a] [m] [free, outside unless indicated]


Backspin Records presents

  • Golden Ages (5pm), Rayon Beach (4pm), Bear Driver (3pm), Andy Clockwise (2pm), DJ set with VVV, Distal, Sepalcure, XI (noon-2pm) at Backspin Records [a] [m] [free]


Trouble In Mind Day Show

  • Personal & the Pizzas (5:40pm), The Mean Jeans (5:05pm), The Wax Museums (4:30pm), The Wrong Words (3:55pm), The White Wires (3:20pm), Wounded Lion (2:40pm), The Paperhead (2pm), Cheap Time (1:20pm), Night Beats (12:40pm), The Hex Dispensers (noon) at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [free, 21+, RSVP]


Burger Records Day-time House Party

  • Conspiracy of Owls (8:30pm), Shannon and the Clams (8pm), Apache (7:30pm), The Pizazz (7pm), Audacity (6:30pm), Devon Williams (6pm), Barreracudas (5:30pm), Cosmonauts (5pm), Jaill (4:30pm) at 3104 Birdwood [free, all ages]


Volar Records/I Hate Rock n Roll/The Colonel present

  • DJ Chris Ziegler (7pm), Vomettes (6:45pm), Strange Boys (6pm), King Tuff (5:15pm), White Mystery (4:30pm), Thee Oh Sees (3:45pm), Natural Child (3pm), Paul Cary (2:15pm), Shining Path (1:30pm) at Trailer Space [a] [m] [free]


Cheapo Records presents

  • The Bellrays (6pm), Tokyo Sex Destruction (5pm), Columboid (4pm), Elephant Stone (3pm), Birthday Suits (2:20pm), Terrible Twos (1:40pm), Outer Minds (1pm), Moonlight Towers (noon), Starlings TN (11am) at Cheapo Records [a] [m] [free]


Austin Facial Hair Club presents Grackle Rock Day 3

  • Joan of Arc (11pm), Gentlemen Rogues (10:15pm), Magnet School (9:30pm), Horse+Donkey (8:45pm), Eddie Spaghetti (8pm), Charlie Overbey (Deadbolt) w/ Paul Cartwright (7:15pm), Joey (The Briggs, 6:30pm), Something Ain't Rights (5:45pm), The Types (5pm), Guadalupe Plata (4:15pm), Sewer Rats (3:30pm), Come and Take It (2:45pm), Corinne Rose (2pm), Tacks the Boy Disaster (1:15pm), My Lord Buffalo (12:30pm) at The Grackle (1700 E. 6th St.) [free, free beer randomly throughout the day]


Girls Rock Camp Austin and Bitch Media SXSW Day Party

  • Jean Grae (6pm), Invincible (5:15pm), Go Chic (4:30pm), Thao Nguyen (5:34pm), Tamar-Kali (3pm), Las Robertas (2:20pm), Melissa Bryan (1:40pm), Charlie Belle (1pm) at Italo's Pizza (1600 E. 6th St.) [free, all ages, info]


Home Slice Pizza presents Music by the Slice 2011

  • Rural Alberta Advantage (6:25pm), Thao with The Get Down Stay Down (5:50pm), Sea of Bees (5:15pm), Someone Still Loves You Boris Yeltsin (4:40pm), The Cave Singers (4:05pm), Kopecky Family Band (3:30pm), Lord Huron (2:55pm), Still Corners (2:20pm), Lost in the Trees (1:35pm), Versus (1pm) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [free]


Tom Tom Magazine/Cape Shok (Cake Shop NYC) Festival

  • Black Cherry (1am), What's Tappening?! (midnight), Eternal Summers (11pm), Migu with guest Mike Watt (10pm), Stone Darling (9pm), Carsick Cars (8pm), The Suzan (7pm),Heliotropes 96pm), Sister Crayon (5pm), Sweet Bulbs (4pm), Prince Rama (3pm), Supercute (2pm) at Baby Blue Studios (1522 E. 12th St., near Comal) [stage 1]

  • Chica Vas (12:30am), Dog Day (11:30pm), Dream Diary (10:30pm), tUnEyArDs (9:30pm), Painted Face (8:30pm), Dead Gaze (7:30pm), Smile Now Cry Later (6:30pm), Hard Nips (5:30pm), ShiraGirl (4:30pm), Sexhair (3:30pm), The Hairs (2:30pm) at Baby Blue Studios (1522 E. 12th St., near Comal) [stage 2, $5]


Redefine Magazine and Clumsy & Shy present

  • Starfucker (9:45pm), Casiokids (9pm), Florene (8:15pm), Jeffrey Jerusalem (7:30pm), Pandit (6:45pm), Class Actress (6pm), Brahms (5:15pm), Secret Cities (4:30pm), Brainstorm (3:45pm), Valleys (3pm), Secret Colours (2:15pm), Wildildlife (1:30pm), Turbo Fruits (12:45pm), Christmas (noon) at the House of Commons (2610 Rio Grande) [outside]

  • Future Blondes (9:40pm), Dharma (9:10pm), Prince Rama (8:30pm), Eyes Wings and Many Other Things (7:45pm), The Night Beats (7pm), Woodsman (6:15pm), Moon Duo (5:30pm), Blood Beach (4:45pm), Ryat (4pm), Nedry (3:15pm), Tog (2:40pm), Trmrs (2:15pm), Prison (1:40pm), Fever Fever (1:15pm), These Are Words (12:40pm), Grave Babies (noon) at the House of Commons (2610 Rio Grande) [inside, free, byob, info]


House Party, Louse Party

  • The Wax Museums (Denton, 10pm), Bass Drum of Death (Oxford, MS, 9:15pm), Mickey (Chicago, 8:45pm), Magic Milk (Chicago, 8:15pm), White Wires (Ottawa, ON, 7:40pm), Peach Kelli Pop (Ottawa, ON, 7:15pm), Queen St. (Austin, 6:45pm), Creepoid (Philly, PA, 6:15pm), Ghost Animal (5:45pm), Day Creeper (Columbus, OH. 5pm), The Spooks (Philly, PA. 4:30pm), Farout Fangtooth (Philly, PA, 4pm), The Wiggins (Houston, 3:30pm), The Uppers (3pm), Neighbor (2:30pm) at The Shelter (2610 Rogers Ave.) [free]


Secret Chief Management, NuRaveBrainWave.blogspot.com & Sweet Relief Musician's Fund present The Eruption of The Real Unofficial SXSW Showcase

  • Dolphin City (Orange County, CA, 10pm), Audacity (Orange County, Ca, 9:30pm), Dead Ghosts (Dallas, 9pm), Cosmonauts (Orange County, Ca, 8:30pm), Heavy Hawaii (San Diego, 8pm), School Knights (Denver, 7:30pm), The Early Stages (Austin, 7pm), Easy Action (Detroit, 6:30pm), Shit Horse (Chapel Hill, NC, 6pm), Control (Brooklyn, 6pm), Leslie Sisson (Brooklyn, 5:30pm), State Champion (Louisvillle, Ky, 5pm), Fleshlights (Austin, 4:30pm), Fletcher C. Johnson (Brooklyn, 4:30pm), John Wesley Coleman III (Austin, 4pm), Human Eye (Detroit, 3:30pm), Sweaters (Los Angeles, 3pm), Conspiracy of Owls (Detroit, 2:30pm), Midnight Ghost (Austin, 2pm), Tapioca and The Flea (Orange County, Ca, 1:45pm) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.)


WNYU, Pelly Twins, PIXELHORSE, and Tigerkitten present

  • Cult of Youth (2am), Pop. 1280 (1am), Mondo Drag (midnight), Prince Rama (11pm), The Daze (10pm), A Classic Education (9pm), Quilt (8pm), Sweet Bulbs (7pm), Pastures (6pm), Twerps (5pm), La Big Vic (4pm), Lazy Native (3pm), Slug Guts (2pm), Nympho Boniacs (1pm) at Demi-Dog House (206 Dunlap St.) [free, free beer, info]


Hozac Records Showcase

  • Mickey (Chicago), Heavy Times (Chicago), Outer Minds (Chicago), People's Temple (Michigan), Fungi Girls (Dallas), XRay Eyeballs, The Shrapnelles at Beerland [a] [m] [1-6pm, free]


The A.V. Club presents March Into Softness 2011

  • Baths (5pm), Sharon Van Etten (4pm), Ted Leo (solo, 3pm), Wye Oak (2pm), Gentlemen Jesse And His Men (1pm), Small Sins (noon) at the Mohawk [a] [m] [outside]

  • Low (5:15pm), Chikita Violenta (4:15pm), Maritime (3:15pm), An Horse (2:15pm), Tristen (1:15pm), No Joy (12:15pm) at the Mohawk [a] [m] [inside, free]


Rhapsody Rocks

  • Deerhunter, Glasser, Small Black, Kurt Vile & the Violators, Ty Segall, Small Change (DJ set) at Club Deville [a] [m] [free, free drinks]


Shirts for A Cure presents

  • Paint It Black, Fake Problems, Bane, Title Fight, Riverboat Gamblers, Dave Hause, The Flatliners at Red 7 [a] [m] [noon-6pm, free]


The Windish Agency's 6th Annual Austin Day Party

  • Braids (5:15pm), The Naked And Famous (4:15pm), Esben and the Witch (3:15pm), Toro Y Moi (2:15pm), Chain Gang of 1974 (1:15pm), Unknown Mortal Orchestra (12:15pm) at Emo's [a] [m] [inside stage, free]

  • Friendly Fires (5pm), Givers (4pm), Twin Shadow (3pm), Foster The People (2pm), Cults (1pm) at Emo's [a] [m] [outside stage, free]


New England Metal and Hardcore Festival presents

  • The Acacia Strain, The Red Chord, Trap Them, Our Last Night, Within The Ruins, Gaza, The Dawn of Ashes, The Funeral Pyre, Across the Sun, Armor for the Broken at Emo's Annex (across Red River from Emo's) [starts at noon, free]


Mexican Summer + Gorilla vs. Bear

  • Shabazz Palaces, White Denim, Cass McCombs, The Fresh & Onlys, Star Slinger, The Soft Moon, Lia Ices, Grimes, The Vacant Lots, Brain Idea, DJ sets by The Samps, DJ Sober at Klub Krucial (614 E. 6th St.) [noon-6pm, free, free beer, continues into the night as an official showcase]


Bamm.tv presents No Badge, No Prob.

  • The Stone Foxes (5pm), Wallpaper (4pm), Hottub (3pm), The Flashbulb (2pm), The Frail (1pm), Kelly McFarling, Soiux City Kid, Con Brio (noon) at the Palm Door (401 Sabine St.) [free]


East Invades West

  • Cult of Youth (7:30pm), Twin Tigers (7pm), Valleys (6:30pm), Grimes (6pm), Hooray For Earth (5:30pm), Liturgy (5pm), Gift Horse (4:30pm), BAMBARA (4pm), ARMS (3:30pm), The Bewitched Hands (3pm), Holiday Shores (2:30pm), Million Young (2pm), Zorch (1:30pm), Abby Go Go (1pm), Nate Nelson (12:30pm), Ruby Kendrick (noon) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [free, free beer]


My Old Kentucky Blog presents The Glitter Taco Smoosh Party

  • Das Racist, Asobi Seksu, No Joy, Keepaway, Still Corners, Headless Horseman, Burnt Ones, Andy D, We Are Hex, Turbo Fruits, Dominique Young Unique, Carol Bui, Pujol, EMA, BRAHMS, Jones Street Station at Peckerheads (402 E. 6th St.) [noon-8pm, free with RSVP, free food and drink]


16th annual Bloodshot Records Party

  • Waco Brothers (5:40pm), Ha Ha Tonka (5pm), Eddie Spaghetti (4:20pm), Freakwater (3:50pm), Whitey Morgan & the 78s (3:10pm), Exene Cervenka (2:30pm), Lydia Loveless (1:50pm), Maggie Bjorklund with Cobirds Unite (1:10pm), Ben Weaver (12:30pm), Carolyn Mark with The Jack Grace Band (noon) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [free]


MonkeyWrench Books presents Books and Bands

  • Lady Cop (4pm), Bramble (3:15pm), Redding Hunter (2:30pm), Dana Falconberry (1:45pm), Matt Bauer (1pm) at Monkeywrench Books [a] [m]


The Parlor presents

  • The Now and Nevers, Visions, Ladycop, Manatee at the Parlor [a] [m] [1pm-4pm, free]


Triple Crown Tattoo presents

  • Pack of Wolves (5:10pm), Batillus (4:15pm), Mutilation Rites (3:20pm), Hull (2:25pm), Lions of Tsavo (1:30pm) at Triple Crown Tattoo Parlor (1157 Chicon St.) [free, free drinks]


Invisible Children presents The Silver Series

  • Middle Brother (6pm), Lord Huron (5:15pm), Maps & Atlases (4:30pm), Jesse Woods (3:45pm), Spirit Family Reunion (3pm), Arms (2:15pm), Pepper Rabbit (1:30pm), Sun Airway (12:45pm) at various locations on the street [free, follow @invisible_music for locations]


Fader Fort by Fiat

  • Matt & Kim (7:30pm), Odd Future (6:45pm), Smith Westerns (6pm), Ellie Goulding (5:15pm), Brother (4:30pm), Wolf Gang (3:45pm), Caveman (3pm), Frankie & the Heartstrings (2:15pm), Carsick Cars (1:30pm) at the Fader Fort (1101 E. 5th St.)

  • DJ sets by Brenmar (5-8pm), Kingdom (3-5pm), Awesome Tapes From Africa (1-3pm) at the Fader Fort (1101 E. 5th St.) [free with RSVP]


Yowie and Domy Books present What By What-Ever

  • Dublab at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [noon-10pm, inside, free]

  • KXLU and The Smell present Japanther (9:20pm), Kid Infinity (8:40pm), TEARIST (8pm), Carnivores (7:20pm), Tinylittle (6:40pm), Treasure Mammal (6pm), Grass Widow (5:20pm), Batwings Catwings (4:40pm), Unstoppable Death Machines (4pm), Religious Girls (3:20pm), Manhattan Murder Mystery (2:40pm), Hubble (2pm), Happy New Year (1:20pm), Coppertone (12:40pm) at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [outside, free]


Urban Outfitters Backlot Performances

  • Wild Flag (6pm), Times New Viking (5pm), Dom (4pm), Papercuts (3pm), King Tuff (2pm), Granchildren (1pm), La Sera (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]


Baeblemusic Takes On Texas

  • Datarock (5:30pm), The Boxer Rebellion (4:30pm), The Rural Alberta Advantage (3:30pm), Suuns (2:30pm), Matt Nathanson (1:30pm), Lelia Broussard (12:30pm) at Phoenix (409 B. Colorado St.) [free, RSVP, 21+]


Buzznet Kiss Me Deadly Party

  • Kerli (6pm), special guest (5pm), Eisley (4pm), Kitten (3pm), The Indecent (2pm) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free with RSVP, all ages]


Spin Party

  • TV on the Radio, The Kills, O.M.D., The Vaccines, OFF!, Smith Westerns, DJs Skrillex, Wolfgang Gartner, Designer Drugs, and Anika at Stubb's [a] [m] [outside]

  • MNDR, Young the Giant, Dom, Electric Child, 28 North at Stubb's [a] [m] [inside, 12:30-6pm, free, invite-only]


KEXP presents Live @ SXSW

  • John Vanderslice (6:30pm), Jessica Lea Mayfield (4:30pm), Violens (2:30pm), Steve Wynn & The Miracle Three (12:30pm) at Mellow Johnny's Bike Shop (400 Nueces St.) [free, live broadcast]


Under the Radar Magazine Party

  • Okkervil River (5pm), Menomena (4:05pm), Telekinesis (3:15pm), Surfer Blood (2:25pm), Owen Pallett (1:35pm), Hooray for Earth (12:45pm), Porcelain Raft (noon) at Flamingo Cantina [a] [m] [free]


BrooklynVegan, KF Records & Partisan Records present

  • J Mascis (5pm), Wye Oak (4pm), John Grant featuring Midlake (3pm), Dolorean (2pm), Holy Sons (1:15pm), Bobby (12:30pm), JBM (noon) at The Swan Dive (615 Red River)

  • Middle Brother (5pm), Old 97's (4pm), Deer Tick featuring Jonny Corndawg (3pm), Jason Isbell & the 400 Unit (2pm), Sallie Ford & The Sound Outside (1pm), David Wax Museum (noon) at Barbarella (615 Red River St.) [patio]

  • The Dodos (5pm), Oberhofer (4pm), Vetiver (3:15pm), Shilpa Ray & Her Happy Hookers (2:30pm), Warm Ghost (1:45pm), Paleo (1pm), Agesandages (12:15pm) at Barbarella (615 Red River St.) [inside, free]


Brooklyn Vegan/1000 Knives/Left Hand Brewing present

  • Ringworm (6:15pm), Wormrot (5:30pm), Gaza (4:45pm), Magrudergrind (4pm), Cough (3:15pm), KEN Mode (2:30pm), Kill the Client (1:45pm), Salvation (1pm), Owen Hart (12:15pm) at Lovejoys [a] [m] [free, 21+]


Lawyer4Musicians.com presents

  • EPMD, The Cool Kids, Das Racist, Ninjasonik, Doomtree, Shad, AudioDax, Rockie Fresh, hosted by Dumbfoundead at Venue 222 (222 E. 6th St.) [noon-5:30pm, free]


Pitchfork presents #OFFLINE

  • Toro Y Moi (6:15pm), Owen Pallett (5pm), Edwyn Collins (4:15pm), Yuck (3:30pm), Baths (2:45pm), Diamond Rings (2pm), Cloud Nothings (1:15pm), Class Actress (12:30pm) at East Side Drive-In (1001 E. 6th St.) [stage 1, free]

  • Cass McCombs (6pm), PS I Love You (5:15pm), Sun Airway (4:30pm), Dirty Beaches (3:45pm), The Soft Moon (3pm), Gold Panda (2:15pm), Colin Stetson (1:30pm), Memoryhouse (12:45pm) at East Side Drive-In (1001 E. 6th St.) [stage 2, free]


International Tapes Showcase

  • Janka Nabay (5:30pm), High Wolf (5pm), Matthewdavid (4:30pm), Sun Araw (4pm), La Big Vic (3:30pm), Pure X (3pm), Unknown Mortal Orchestra (2:30pm), Colleen Green (2pm), Friends (1:30pm), Tog (1pm), EMA (12:30pm), Religious Girls (noon) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St.) [free, all ages]


Other Music & Dig for Fire present the 2011 Lawn Party at SXSW

  • !!! (6pm), James Blake (5pm), Cults (4pm), Grass Widow (3pm), Lower Dens (2pm), Dead Gaze (1pm) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [hill stage, free]

  • tUnE-yArDs (5:30pm), Sam Amidon (4:30pm), The Ghost of a Saber Tooth Tiger (3:30pm), John Vanderslice (2:30pm), Jamie Woon (1:30pm) at the French Legation Museum (802 San Marcos St.) [valley stage, free]


The Lovely Hearts Club

  • Viva City (9:30pm), The Smiles (9pm), Midwest Dilemma (8:30pm), Team Genius (8pm), Panic Bomber (7:30pm), Chris Betts (7pm), Shad (6:30pm), Xylos (6pm), Letting Up Despite Great Faults (5:30pm), Bear Driver (5pm), Laura Stevenson And The Cans (4:30pm), Little Tybee (4pm), Freedom or Death (3:30pm), Little Red (3pm), Diamond Center (2:30pm), Golden Ages (2pm) at Uncorked Tasting Room and Wine Bar (900 E. 7th St.) [free with RSVP]


Southern Lord Records & Spaceland present The Power of the Riff

  • Trash Talk (5pm), The Secret (4:15pm), Eagle Twin (3:30pm), All Pigs Must Die (2:45pm), Trap Them (2pm), Masakari (1:15pm), The County Bucks (12:30pm) at ND (501 IH-35, entrance at 5th and Brushy) [free]


Party Party Partners present Escapes VIIII

  • Amen Dunes (2:20pm), The Great Valley (1:40pm), Boys Life (1pm), human Resources (12:20pm), Bubbly Mommy Gun (11:40pm) at The Dogwood (715 W. 6th St.) [free]


Day Of the Degenerates

  • Cheeseburger, 400 Blows, Mick's Jaguar, Hard Nips, Sabretooth, The Dardys at the Longbranch Inn [free]


Thrasher Magazine presents Texas Style Death Match

  • Pentagram (5pm), Green & Wood (4pm), Sweet Apple (3pm), Fang Island (2pm), Balance and Composure (1pm) at the Scoot Inn [a] [m] [inside]

  • Odd Future (4:30pm), Das Racist (3:30pm), Killer Mike (2:30pm), Danny Brown (1:30pm) at the Scoot Inn [a] [m] [outside]


CMRTYZ Records, Psychic Lunch Records, and HoZac Records present SiiickXSW

  • Mujeres (midnight), Davilla 666 (11:30pm), Shannon and the Clams (11pm), Personal and the Pizzas (10:30pm), Wounded Lion (10pm), VoltREvolt (9:30pm), Rayon Beach (9pm), Women in Prison (8:30pm), Radar Eyes (8pm), Tee Pee (7:30pm), Sleepovers (7pm), Reading Rainbow (6:30pm), Surf City (6pm), The Creamers (5:30pm), Bare Wires (5pm), Slutever (4:30pm), Defective Agency (4pm), Hausu (3:30pm), Thunder Buffalo (3pm), Mother of Gut (2:30pm) at 1112 E. 6th St. [free]


Muzzle of Bees Backyard BBQ

  • Josh T. Pearson (6:15pm), Lost in the Trees (5:30pm), The Loom (4:45pm), Erland & the Carnival (4pm), Great Lake Swimmers (3:15pm), Strand of Oaks (2:30pm), The Luyas (1:45pm), Yellow Ostrich (1pm), One Hundred Flowers (12:30pm), Chimneys (noon) at 3217 1/2 Hampton Rd. [free with RSVP to sxswbackyardbbq@gmail.com]


Meat Puppets' 2nd Annual High Tea For Twits

  • Meat Puppets (6:15pm), The Service Industry (5:30pm), Hickoids (4:45pm), Moonlight Towers (4pm), Doug Gillard (formerly of Guided by Voices, 3pm), Ethan Azarian (2:20pm), Sally Crewe and the Sudden Moves (1:40pm), Emily Long (1pm), The Daylight Titans (12:20pm), The Fledgelings (noon) at the Dog and Duck Pub (406 W. 17th St.) [free, all ages]


Sneak Attack Media/The Vinyl District/Luv Luv Luv SXSW Party

  • Nicole Atkins (5pm), Hanni El Khatib (4:15pm), Craig Wedren (3:30pm), Only Son (2:45pm), Babeshadow (2pm), Saadi (1:15pm), Sean Rowe (12:30pm) at Clive Bar (609 Davis St.) [free, RSVP, free food]


Volcom Entertainment and Volcom Jeans present the 4th (Not So Annual) Free Beer Party

  • Valient Thorr, Wildildlife, Cerebral Ballzy, Jeff the Brotherhood, Heavy Cream, Broken Gold at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm) [free]


Equinox Mish Mash 2011 part II

  • Bell Gardens (CA, 8pm), Wires Under Tension (NY, 6:30pm), Geoff Reacher (5:40pm), Bali Yaaah (5pm), White/Shou Wang (China, 4:20pm), Weird Weeds (3:30pm), School (NY, 2:40pm), FM Campers (2pm), The Loom (NY, 1pm) at Blue Starlite Mini-urban Drive-in Theater (2326 E. Cesar Chavez) [film and visual installation 9-11pm]


South by San Jose

  • Alejandro Escovedo & Orchestra (8pm), North Mississippi Allstars (6pm), The Belle Brigade (5pm), Amy Cook (4pm), The Autumn Defense (3pm), Bahamas (2pm), Apex Manor (1pm), Uh Huh Her (noon) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [free]


theGlitoris.com hosts Moshi Moshi Records, Wichita Records, and Mixtape Music

  • Frankie & The Heartstrings (5:10pm), Clock Opera (4:30pm), Veronica Falls (3:50pm), James Yuill (3:10pm), Dam Mantle (2:30pm), Beat Connection (1:50pm), Young Legionnaire (1:10pm), Idiot Glee (12:30pm) at Valhalla (710 Red River) [free, 21+]


Giant Steps Productions' notSXSW @ Plush Day Two

  • Adai, Mose Giganticus, Grayceon, Watching the Moon, Youth Pictures of Florence Henderson, Helen Earth Band, Sleep Bellum Sonno, The Saddest Landscape, Suns, Porcelain Arms at Plush [a] [m] [11am-10pm, 21+ free, 18-20 $2]


Giant Steps Productions presents Thunderbird Coffee's 2nd Annual Free Music Weekend Day Two

  • Two Cow Garage (11:10pm), Joey Cape (10:20pm), Austin Lucas (9:30pm), East Cameron Folkcore (8:40pm), Muhammadali (7:50pm), Whitman (7pm), Red Daughters (6:10pm), Sam Cassidy (5:20pm), Guns of Navarone (4:30pm), Tim Larson and the Owner Operators (3:40pm), The Demon Beat (2:50pm), Omar Garza (2pm) at Thunderbird Coffee on Manor (2200 Manor Rd.) [free, all ages]


The Reverberation Appreciation Society presents

  • The Growlers (11:30pm), The Night Beats (10:30pm), TBA (9:30pm), Danava (8:30pm), Pujol (7:45pm), Chris Catalena and The Native Americans (7pm), The Green Lady Killers (6:15pm), The Soundtrack of Our Lives (5:15pm), The Woggles (4:15pm), The Cynics (3:15pm), Muck and The Mires (2:30pm), The High Dials (1:30pm), Elephant Stone (12:45pm), The Ripe (noon) at the Spiderhouse Ballroom (formerly United States Art Authority, 510 W. 29th St.) [inside, free]

  • Sorne (8:45pm), TBA (8pm), Heaven (7:15pm), Secret Cities (6:30pm), The Paperhead (5:45pm), Big Search (5pm), Weird Owl (4:15pm), Cloudland Canyon (3:30pm), Hacienda (2:45pm), Naam (2pm), Smoke and Feathers (1:15pm) at Spiderhouse [theater stage, free]

  • Las Robertas (6pm), The Vacant Lots (5:15pm), The Vandelles (4:30pm), Ostrich Tuning (3:45pm), Revolvers (3pm), The Shivas (2:15pm), Main Street Gospel (1:30pm) at Spiderhouse [Spider House stage, free]


bubbles (6:30pm), Boys Life (5:45pm), Ricky Jean Francois (5pm), International Waters (4:15pm), The Boom Bang (3:30pm), Pink Sugar (2:45pm), Mythological Horses (2pm), Saucy Yoda (1:15pm) at the Spiderhouse Ballroom (formerly United States Art Authority, 510 W. 29th St.) [outside, free]


Dickies @ SXSW

  • Dum Dum Girls (6pm), Liam Finn (5pm), Alex Winston (4pm), The Fresh & Onlys (3pm) at Lustre Pearl (97 Rainey St.) [RSVP]


Filter Magazine's Culture Collide

  • Surfer Blood (5pm), Phantogram (4pm), The Belle Brigade (3pm), Weekend (2pm), Luke Rathborne (1pm), Maps & Atlases (noon), Marit Larsen (11:30am) at Cedar Street (208 W. 4th) [free with RSVP, free BBQ early]


Gimme Noise and First Avenue SXSW Day Party

  • Tapes 'n Tapes, Solid Gold, Sims, Jeremy Messersmith, Sick of Sarah, Marijuana Deathsquads, The Goondahs, Get Cryphy DJs (between sets) at Skinny's Ballroom (115 San Jacinto Blvd.) [noon-6pm, free, 21+, free beer]


SXSeattle

  • Macklemore & Ryan Lewis (4:30pm), Fences (3:45pm), The Young Evils (3pm), Wild Orchid Children (2:15pm), The Globes (1:30pm), Black Whales (12:45pm), Campfire OK (noon) at Copa Bar and Grill (217 Congress Ave.) [main stage]

  • Hip-Hop Showcase with The Physics (5:05pm), Grieves with Budo (4:40pm), D.Black (4:15pm), State of the Artist (3:50pm), Fatal Lucciouno (3:25pm), Sol (3pm) at Copa Bar and Grill (217 Congress Ave.) [inside stage]

  • Ravenna Woods (2:15pm), secret Seattle surprise (2pm), Tea Cozies (1:15pm), The Redwood Plan (12:30pm) at Copa Bar and Grill (217 Congress Ave.) [inside stage, free, all ages, RSVP]


Frenchie Smith Records + 1 Percent Showcase

  • Special guest (9pm), The Boxing Lesson (8pm), Speak (7pm), Smoke & Feathers (6pm), Fake Your Own Death (5pm), Death Letters (4pm), Scorpion Child (3:15pm), My Education (2:30pm), Living Days (1:45pm), Colourmusic (1pm), Dead Leaf Echo (12:15pm) at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.) [free, RSVP]


Small Stone Records Day Party

  • Solace (5pm), The Might Could (4pm), Red Giant (3pm), Lo-Pan (2pm), Tia Carrera (1pm), Backwoods Payback (noon) at Headhunters [a] [m] [free]


Whoopsy Magazine Party

  • The Lord Weird Slough Feg (7pm), Animal (6pm), Lions (5pm), Honky (4pm), Shunda K (3pm), Lords of Fuzz (2pm), WJ and the Sweet Sacrifice (1pm), American Pinup (noon) at Trophy's [a] [m] [stage 1]

  • Vagabond Swing (7:30pm), Suplecs (6:45pm), Scott H Biram (5:45pm), Billy Joe Winghead (4:45pm), Hot Crush (4pm), White Rhino (3:15pm), Underwood (2:30pm), Chase Frank (1:30pm), Mike Primo (12:30pm) at Trophy's [a] [m] [stage 2]

  • Lone Star Demons (7pm), Gas Mask Attire (6pm), Flexx Bronco (5pm), The Jukebox Romantics (4pm), House of Broken Promises (3pm), Big Wheel Stunt Show (2pm), Columboid (1pm) at Trophy's [a] [m] [stage 3]


Whoopsy Magazine presents

  • Bill Davis of Underwood, Adoniram Lipton of Slowtrain, Ashleigh Daniel, Jackie Sallis, Jack Motley, Kyle Spitzer, Corrina's Dreamland Jazz, Shane Bartell, Sick at The Crow Bar (3116 S. Congress Ave.) [4pm-9pm]


For the Benefit of Mr. Shite

  • The Couch (7pm), Silent Comedy (6:30pm), Apache (S.F., 6pm), Dead Black Hearts (5:30pm), National Reserve,(5pm) Nicki Bluhm (4pm), Christina B and the Starlight Girls (3:30pm), Lusitania (3pm) at the Hole in the Wall [a] [m] [free]


Elephant Productions/Inferno Films presents Slab X Slab Fest

  • JJ Plasencio (6pm), Hazard of the Industry (5pm), Art Institute (Houston, 4pm), Distance Runner (3pm), Well Who Knew? (Iceland, 2pm), Crash Gallery (1pm), Calliope Musicals (noon), The Lillies (11am) at Zen (3423 Guadalupe) [free]


Matchbox Productions Showcase

  • The Soldier Thread (3:45pm), Saints of Valory (2:45pm), Now The Rabbit Has The Gun (1:45pm), My Name is John Michael (12:50pm), The Canvas Waiting (noon), Annaliese Schiersch (11:15am), David Ramirez (10:40am), Miranda Dodson (10:05am) at Antones [a] [m] [free, all ages]


Music for Listeners party

  • Bombay Bicycle Club (London, 7pm), A Classic Education (Bologna, 6pm), Jonquil (Oxford, 5pm), Floating Action (Black Mountain, North Carolina, 4pm), Generationals (New Orleans, 3pm), The Answering Machine (Manchester, 2pm), Frankie and the Heartstrings (London, 1pm), Kid Canaveral (Edinburgh, noon) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]


rethinkpopmusic.com Showcase

  • The Sour Notes, Eastern Sea, Sun Hotel, Elaine Greer, Zorch, more TBA at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [noon-7pm, free]


SXSSucks Day 1

  • Mighty Zorgon (1:50am), Big Rock Candy Mountain (1am), Dudes Die (12:10am), Little Hurricane (11:20pm), BOYFRNDZ (10:30pm), Free Moral Agents (9:40pm), Megafauna (8:50pm), General Bye Bye (8pm), Caddywhompus (7:10pm), Opposite Day (6:20pm), Yeti Lane (5:30pm), Twin Killers (4:40pm), Robobilly (3:50pm), Hi Tones (2:50pm), Zorch (2pm) at Pearl Street Co-op (2000 Pearl St.) [free beer for 21+]


The Midwest Music Foundation presents the MidCoast Takeover

  • Approach (12:45am), Steddy P & DJ Mahf (midnight), Noise FM (11:15pm), Bleach Bloodz (10:30pm), Cowboy Indian Bear (9:45pm), The Beautiful Bodies (9pm), Making Movies (8:15pm), Maps for Travelers (7:30pm), Heroes + Villains (6:45pm), Walking Oceans (6pm), Harry's Gym (5:15pm), The Appleseed Cast (4:30pm), Mansion (3:45pm), Atlantic Fadeout (3pm), The Republic Tigers (2:15pm), Auternus (1:30pm), The Slowdown (12:45pm), Manchild (noon) at The Liberty (1618 1/2 E. 6th St.) [free]


Requiemme Management/DevillDolls Booking Day Party

  • Jesse Malin & The St. Marks Social (6:15pm), The Biters (5:30pm), Black Heart Procession (4:30pm), Maren Parusel (3:45pm), Gun Runner (3pm), The Hot Moon (2:15pm), The Fling (1:30pm), Strange Vine (12:45pm), Smokehouse Gamblers (noon) at Aquarium (403 E. 6th St.) [free]


Pop Montreal and Blue Skies Turn Black present

  • Suuns (5:20pm), B L A C K I E (4:40pm), Rich Aucoin (4pm), Khaira Arby (3:20pm), Brandt Brauer Frick (2:40pm), Matt Haimovitz (2pm), Herman Dune (1:20pm), Little Scream (12:40pm), Valleys (noon), DJ Sven Gully at Spill (212 E. 6th St.) [free]


Frye Days at SXSW

  • Chapel Club (4:10pm), City and Colour (3:20pm), James Vincent McMorrow (2:40pm), Mother Mother (2pm), Agnes Obel (1:20pm), Those Dancing Days (12:40pm), The One AM Radio (noon) at Speakeasy (412D Congress Ave.) [RSVP]


SXSpace12

  • Pandit (8pm), Houses (7pm), Adventure (6pm), Prince Rama (5pm), Light Pollution (4pm), Cool Runnings (3pm), Sunglasses (2pm) at Space12 (3121 E. 12th St.) [free, free beer]


House Show

  • Toby Aronson + Toothache (7pm), American Sharks (6pm), Mazes (UK) (5pm), Hubble (4pm), Naked Pictures (3pm), Xry (2pm), Leg Sweeper (1pm), Religious Girls (noon) at 2907 Rio Grande St. [free, byob]


Dart Music International Day Party


bMUSEd Music Fest

  • Blonde Summer (8pm), Dueling Fiddlers (7pm), Mercy Stevens (6pm), Esther LaVonne (5pm), Ruby James (4pm), Jamie Kent and the Options (3pm), Anthony Hughes (2pm) at Oil Can Harry's (211 W. 4th St.) [free]

  • James Lanman and the Good Hurt (1am), Urban Punk (11:20pm), Kevin Daniel (10:50pm), Tony Lucca (10:30pm), Allen Stone (10:10pm), Melissa Polinar (9:50pm), Keaton Simmons (9:30pm), Andy Grammer (9pm) at the Lucky Lounge (209 W. 5th St.) [free]


Mellow Mushroom / Home Grown Industries (unofficial) SXSW 2011

  • Invisible Hand (4pm), Naked Gods (3pm), Frank Smith (2pm), Eagle Eye Williamson (1pm), Gift Horse (noon) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe) [free, all ages]


Yep Yep Showcase

  • Or the Whale (San Fran, 11pm), The Migrant (Denmark, 9:30pm), Children of the Feather (Austin, 8pm), Wiretree (Austin, 6:30pm), Upstairs Downstairs (San Fran, 5pm), End Wave (Austin, 4pm), Fox and the Bird (Dallas, 3pm), Spooky Folk (Denton, 2pm), Wave Array (San Fran, 1pm), Jessi Torrisi and the Please Please me (Austin, noon), Wild Child (Austin/San Fran, 11am) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [free]


Standard Recording Co. presents Commodore Von Keepsie's Craftacular Music Carnivale

  • David Karston Daniels, Thunderhawk, Haley Bonar, Heligoats, Church Shoes, Slothpop, Jascha, Art vs. Science, John Keller, Sleeping Bag, Dead Beats at Gypsy Lounge (1504 E. 6th St.) [noon-8pm, all ages, free with RSVP, free food and drink, also craft fair, belly dancers, robots, etc.]


TeXchromosome Women with Texas Spirit

  • The Greezy Wheels (9:45pm), Lissa Hattersley (9:20pm), Lisa Morales (8:30pm), Penny Jo Pullus (7:45pm), Jess Klein (6:55pm), Ruby Jane (6pm), The Mastersons (Brooklyn) & Temple Ray (4:45pm), Mandy Marie Luke & Brigitte London (3:30pm), Linda McRae (2:45pm), Bonny Holmes (2pm), Robin Wiley (1:20pm), Janine Wilson (12:40pm), Kim Monroe (noon) at Opal Divine's Freehouse at Penn Field (3601 South Congress) [free, free beer while it lasts]


Metal Meet Up & South by South Death

  • Kvelertak, Havok, Red Fang, Wormrot, Meek Is Murder at Headhunters [a] [m] [discussion at noon, bands 2-6pm, free]


.Music presents Texas Tornado

  • A Silent Film (5:05pm), Lenka (4:15pm), Hugo (4:30pm), Vanaprasta (2:50pm), The Silent Comedy (2:05pm), My Cousin the Emperor (1:30pm), The Forms (12:50pm), Shayna Zaid and the Catch (12:10pm) at the Red Eyed Fly [a] [m] [inside]

  • Deep Dark Robot (5:20pm), Big Rock Candy Mountain (4:35pm), Deluka (3:50pm), Viva City (3:10pm), Taylor Locke & The Roughs (2:30pm), Purple Melon (1:50pm), Frankie & The Heartstrings (1:10pm), We Are Hex (12:30pm) at the Red Eyed Fly [a] [m] [outside, RSVP]


Ninebullets.net 2nd Annual SxSW Day Party pt. 1

  • Or the Whale (6pm), American Aquarium (5pm), Caitlin Rose (4pm), Kasey Anderson and The Honkies (3pm), Glossary (2pm), Chip Robinson (1pm), The Only Sons (noon) at the Double Down Lounge (515 Pedernales St.)


Pan Americana Festival


AAMP Showcase

  • Gypsy Blood, Foe Destroyer, Parachute Musical, Baby Baby, Savage and the Big Beat, Informant, Rude Rachel, Taco Kitty at Austin Art+Music Partnership (411 W. Monroe St.) [noon-10pm, free, free beer, RSVP to AAMPshowcase@gmail.com]


Planet LA Records, Indie on Air and Not For Sale Showcase & Party

  • Antonia Bennett, Djinn, Evolove, Native June, Big Kettledrum, Red Wine Rewind, Lovebettie, David Martinez Band, Danika Holmes at Momo's (618 W. 6th St.) [noon-6pm]


Crash Avenue and Ghost Town presents No Schwag

  • Secret Colours (5:15pm), J. Irvin Daily (4:30pm), The Black Atlantic (4:45pm), Cheyenne Marie Mize (3pm), Matt Duncan (2:20pm), Idiot Glee (2pm), Tiger Bones (1:30pm), White Laces (12:45pm), Lohio (noon) at Agave (415 E. 6th St.) [free]


Stag's Rock and Roll Circus

  • James Apollo (5:15pm), Cobirds Unite with Maggie Bjorklund (4:30pm), Stag (3:45pm), Brite Futures (3pm), New Roman Times (2:15pm), Shelby Earl (1:30pm), Kasey Anderson & the Honkies (12:45pm), The Young Evils (noon) at Zax Restaurant and Bar (312 Barton Springs Rd.) [free]


Music Fog Marathon

  • Brigitte DeMeyer (7:20pm), Carolyn Wonderland (6:20pm), Malford Milligan (5:20pm), Dave Alvin (4:20pm), Jimmy LaFave (3:20pm), Deadman (2:20pm), ponderosa (1:20pm), Ron Sexsmith (12:40pm), Robert Ellis (12:10pm), Kelly Willis & Bruce Robison (11:20am) at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [free, all ages]


D'Addario and Swing House Studios present Hollywood to Austin

  • The Dears, The Mother Truckers, The Strip Miners, The Tender Box, The Eulogies, The Fling, The Mastersons, AM with Shawn Lee, The Rocket Boys, Dynamite Walls, The Novacaines, Scattered Hamlet, Angie Mattson, Avian Sunrise, Ill Pastel, The New Regime at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [noon-6pm, free, free food and drink]


El Leon's Music Fest

  • Blynd Orange Jefferson & The Seeing Eye Band (8pm), Harless Brothers Blues Band (6pm), The Billy Bats (4pm), Spivey Crossing (2pm), Johnny Glass & The Unbreakables (noon) at El Leon's Bar (1910 E. Cesar Chavez) [21+, $5 per day or $12 for the weekend]


ATX Wildfire Reggae & Arts Festival

  • Linval Golding w/Contra Coup (12:20am), Mike Pinto (11pm), Ashes of Babylon (9:40pm), Shrub (8:20pm), Tatanka (7pm), Cornerstone Dub (5:40pm), Fox & Crow (4:20pm), Subrosa Union (3pm), The Shammies (1:40pm), Dub Gideon (12:20pm), Peace Officer (11am) at Ruta Maya [a] [m] [free, all ages]


Opa's 2nd Annual Radiothon During SXSW

  • T. J. Broskoff (11pm), Charlie Shafter (10pm), Glenna Bell (9pm), Jimmy Pizzitola (8pm), Eilen Jewell (4pm), Band of Heathens (3pm), Gurf Morlix (2pm), Jesse Dayton (1pm), Laura Marie (noon) at Opa! Coffee & Wine Bar (2050 South Lamar Blvd.) [free]


Invasion of the GoGirls

  • Allisong Smith, Danika Holmes, Mieka Pauley, Hana Pestle, Emily Zuzik, Charlie Dane, Sue Quigley, Rachael Sage, Left on Red, Melissa Ferrick at Austin Java (1206 Parkway, at 12th & Lamar) [noon-5pm, free, all ages]


The Occam's Razor [House X House Show]

  • Sorne (7pm), George Quartz (6pm), Matthew & the Arrogant Sea (5pm), Hermit Thrushes (4pm), Paleo (3pm), Dovekins (2pm) at 3100 King St. [early show, all ages, starts at 2pm]

  • Dharma (midnight), Florene (11pm), Sextape (10pm), Pat Jordache (9pm), Dear Human (8pm) at 3100 King St. [late show, 21+, byob]


Treehouse Diddly

  • The National Reserve (9:45pm), Incan Abraham (9pm), Jon Langford & Skull Orchestra (8:15pm), Royal Bangs (7:30pm), We Barbarians (6:45pm), Eddie Spaghetti (6pm), WJ and the Sweet Sacrifice (5:15pm), The Moondoggies (4:30pm), David Dondero (3:45pm), Floating Action (3pm), Surprise Me Mr. Davis (2:15pm), Jesse Malin and the St Marks Social (1:30pm), Naomi Greenwald (12:45pm), Old Glorys (noon) at Cheers Shot Bar (416 E. 6th St.) [free, free food]


SXCHI - Chicago Invades Austin

  • The Noise FM (1:30am), Heart Set Self Destruct (12:45am), My Gold Mask (midnight), David Costa (11:15pm), The Frantic (10:30pm), Tommy and The High Pilots (9:45pm), United Federation Of Planets (9pm), TBA (8:15pm), Scott Lucas & The Married Men (7:30pm), The Felix Culpa (6:45pm), Yourself And The Air (6pm), The Scissors (5:15pm), Houses (4:30pm), Shawn Fisher (3:45pm), Tommy and the High Pilots (3pm), TBA (2:15pm), Mia Leblon (1:30pm), How Far To Austin (12:45pm), Hawley Schoffner (noon) at The Trophy Room (310 E. 6th St.) [free, 21+, RSVP]


Chorizo Approved Records presents

  • Bi-Polar Bears (9pm), Audrey Ryan (8pm), Boone Jones Graham (7pm), Marc Clapp (6pm), Kyle James Smith (5pm), Mark Parker (4pm) at PlantEscape Gardens (3507 South 1st St.)


SXSWeird

  • Tapestry, Page and Picture, Nancy Gonzales, Audrey Ryan, Lewee Regal, more TBA at Rent Weird Realty (411 Brazos, suite 109) [noon-10pm, free, 21+, RSVP to kkara89@yahoo.com]


Yelp Austin presents Skinny Pants Dance

  • The Seedy Seeds (5pm), Black Whales (4:15pm), High Highs (3:30pm), Geographer (2:45pm), Evan voytas (2pm) at Betsy's Bar (301 W. 6th St.) [free]

  • Jeremy Messersmith (5pm), Young Buffalo (4:15pm), Polock (3:30pm), California Wives (2:45pm), Agesandages (2pm) at District 301 (301 W. 6th St.) [free]


South By My House

  • The Rex Complex (9pm), Railbird (8pm), Straight Angular (7pm), Moga (6pm), Whalers (5pm), Attack Power (4pm), Cool Runnings (3pm) at 2005 Riverview [boyb]


Ambhar Tequilla, dubFrequency, Om Records and Nylon Magazine present W Austin

  • Dirty Vegas, Oh Land, Grouplove, Zowie, Theophilius London, Hunters, A Place to Bury Strangers, Treasure Fingers, Classixx, Quadron, Dede, J-Boogie, Lexicondon at the W Hotel Terrace (200 Lavaca St.) [1pm-10pm, invite-only]


Guitar Center Austin presents an Acoustic Showcase

  • Aislyn (Brooklyn, 3pm), MODOC (Nashville, 2pm), Sioux Ste. Marie (Indiana, 1pm) at Guitar Center (2525 Anderson Lane) [free]


Nail Distribution and The Musebox present a SXSW Day Party

  • New Roman Times (4:40pm), Stereo is a Lie (4:05pm), Typhoon (3:30pm), Sugar and Gold (2:55pm), Scattered Trees (2:20pm), El Da Sensei (1:45pm), Lovett (1:10pm), The Quick and Easy Boys (12:35pm), Dirty Filthy Mugs (noon) at the Ghost Room [a] [m] [free with RSVP]


Friendship Bracelet X Weird Magic SXSW Day Show

  • Gem Trails (10pm), Nike7Up (9:15pm), Speculator (8:30pm), Janka Nabay and the Bubu Gang (8pm), TBA (7:30pm), Tooth Ache (6:45pm), How I Quit Crack (6pm), Doldrums (5:15pm), Hubble (4:30pm), Human Resources (3:45pm), Ivan Mairesse (3pm), Toby Aronson (2:15pm), MatthewDavid (1:30pm), Pink Priest (12:45pm) at Brave New Books (1904 Guadalupe St. B) [free, byob]


IGuessImBanterFriendlyLefse

  • Starfucker, Keepaway, Violens, Caveman, A Lull, Acrylics, Sunglasses, Lands and Peoples, Cuckoo Chaos, Birds and Batteries, Matt Duncan, Sam Amidon at Lipstick24 (606 E. 7th St.) [noon-6pm, free, RSVP]


Popantipop presents Sea Now! SXSW 2011

  • Amusement Parks On Fire (1am), Special guest (midnight), The Hundred Days (11pm), The Photo Atlas (10pm), The Californian (9pm), Saint Motel (8pm), Special guest (7pm), She Wants Revenge (6pm), A Place To Bury Strangers (5pm), The Twilight Sad (4pm), Great Northern (3pm), Simon Says No (2pm), Colour Revolt (1pm), Billy Harvey (noon) at Annie's West (706 W. 6th St.) [main stage]

  • DJ Arron Axelson (5:30pm), Nico Stai (4:30pm), Elijah Grindstaff (3:30pm), Wakey! Wakey! (2:30pm), White Sea (1:30pm), Steve Poltz (12:30pm) at Annie's West (706 W. 6th St.) [acoustic stage, free with RSVP]


Live Music Capitol presents Psych-Fest 4

  • Virtual Virtigo (1am), The Freshest Kids (midnight), Kaizan (11pm), Parking (10pm), Neans (9pm), Sweaters (8pm), We Were the States (7pm), The Clutters (6pm), Turbo Fruits (5pm), Pujol (4pm), Hundred Visions (3pm), Generationals (2pm), Japanther (1pm) at The Eastern (1511 E. 6th St.)


Live Music Capitol presents The Revealed Party

  • 3D Friends (1am), Elephant Stone (midnight), Cartright (11pm), Gringo Star (10pm), Ocha la Rocha (9pm), Tijuana Bible (8pm), The Harlots (7pm), The Chelsea Kills (6pm), Miniboone (5pm), Rene Breton (4pm), Dens (3pm), Geronimo (2pm) at Project Imagine (3421 Cesar Chavez) [RSVP to contact@livemusicapitol.com]


Ramble Creek Recording Studio Day Show

  • Telegraph Canyon (6:15pm), Monahans (5:30pm), Brian Martin (4:55pm), Seryn (4pm), Graham Weber (3:25pm), Thrift Store Cowboys (2:40pm), Collin Herring (2:05pm), The Georgian Company (1:25pm), One Wolf (12:55pm), The Ashes (12:15pm) at ShowLush's Backyard (1704 Kinney Ave.)


Have Gun Will Travel (6pm), Bird Mad Girl (5pm), The Bang Bang Theodores (4pm), The Booze (3pm), Final Club (2pm), The Great Nostalgic (1pm), Poetry N' Lotion (noon) at 604 E. 6th St.


Nine Mile Records/ Baltimore House SXSW Party

  • White Dress (8:15pm), The Laughing (7:30pm), Disco Doom (6:45pm), Stephaniesid (6pm), Focus Group (5:15pm), The Preservation (4:30pm), Bryce Clifford (3:45pm), Drew Smith's Lonely Choir (3pm), Seth Sherman (2:15pm), Summer People (1:30pm), Woody Pines (12:45pm), The Band Formerly Known As (noon) at Rainey Manor (90 East Ave.) [free]


Free SFitall SXSW Showcase day 2

  • Magic Jake and the Power Crystals (Detroit, 6pm), The Sandwitches (SF, 5:30pm), TRMRS (OC, 5pm), Carletta Sue Kay (SF, 4:30pm), Night Beats (Seattle, 4pm), Foxtail Brigade (Oakland, 3:30pm), Apache (SF, 3pm), Butts (Seattle, 2:30pm), Cosmonauts (LA, 2pm), Grave Babies (Seattle, 1:30pm), Thunder Buffalo (Seattle, 1pm), American City (SF, 12:30pm), Cigarette Bums (LA, noon) at the Vortex (2307 Manor Rd.) [free]


Front Gate's Morning After Party

  • Beats Antique, Miami Horror, Eli Paperboy Reed, Bobby Long, Hoots and Hellmouth at Front Gate Tickets Parking Lot (1711 S. Congress) [noon-5pm, free with RSVP]


Sin City Social Club presents Cosmic American Roadshow

  • Michael Des Barres (8:45pm), Jesse Dayton (8:10pm), Keith Gattis (7:35pm), Deadman (7pm), Ponderosa (6:25pm), Shurman (5:50pm), Stonehoney (5:15pm), Tim Easton (4:40pm), Maxim Ludwig & The Santa Fe Seven (4:05pm), The Mighty Stef (3:30pm), Mike Stinson (2:55pm), Leroy Powell & Messengers (2:20pm), Chris Gates and Gatesville (1:45pm), Wagons (1:10pm), The Small Ponds (12:35pm), American Aquarium (noon) at Maria's Taco Xpress (3600 S. 2nd St.) [free, all ages]


Sinister Foxy Showcase

  • The Vandelles (2am), The Vacant Lots (1am), The Happen-Ins (midnight), Heaven (11pm), White Rhino (10pm), Carnivores (9pm), Cowboy and Indian (8pm), Chelsea Wolfe (7pm), Eternal Summers (6pm), Fan-TAn (5pm), Twin Tigers (4pm), Quilty (3pm), Abby Gogo (2pm), Werewolves (1pm), Savoir Adore (noon), Invisible Days (11am), Sami.The.Great. (10am) at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [bold love stage (in the Dive Bar)]

  • Buffalo Killers (5:30pm), Conspiracy of Owls (4:30pm), Creepoid (3:30pm), Weird Owl (2:30pm), Main St. Gospel (1:30pm), The Diamond Center (12:30pm), Mondo Drag (11:30am), Strange Vine (10:30am) at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [Alive Records stage (in the Volstead Lounge), free with RSVP]


Redeye SXSW Day Party

  • Gypsyblood (4:40pm), Jukebox the Ghost (4pm), Le Butcherettes (3:20pm), The Death Set (2:40pm), Terror Pigeon Dance Revolt (2pm), Erland & The Carnival (1:20pm), Boats (12:40pm), The Globes (noon) at the Dirty Dog Bar (505 East 6th St.) [free, all ages]


Trekky Records and Hopscotch present Carolina Jubilee @ SXSW

  • Daniel Hart (5pm), Midtown Dickens (4pm), Lost in the Trees (3pm), Phil Cook and his Feat (2pm), Hi Ho Silver Oh (1pm) at Gallery Black Lagoon (4301A Guadalupe St.) [free]


Vanguard and Sugarhill Records Party

  • Matt Nathanson (5pm), The Gourds (4:30pm), Daphne Willis (3:45pm), Stephen Kellogg & The Sixers (3pm), Viva Voce (2pm), Brian Wright (1pm), Nick 13 (of Tiger Army, DJ set, noon) at the Belmont (305 W. 6th St.) [RSVP]


Flipnotics presents Free By No Cover

  • Beaver Nelson (11:15pm), Ethan Azarian (10:30pm), Seela (9:45pm), Lee Barber (9pm), Jon Dee Graham (8:15pm), Dickie Lee Erwin (7:30pm), The Loblolly Boy (6:45pm), Wild Bill and the Lost Knobs (6pm), Andy Friedman (5pm), Wagons (4pm), Casey Neil and The Norway Rats (3pm), John Brodeur (2pm), Amy Speace (1pm), Ivan Julian (noon) at Flipnotics [free]


Music Showcase at the Local

  • Comanche Club (10:30pm), The Archibalds (9:30pm), Brother Machine (8:30pm), Chuck Fleming (7:30pm), Daniel Stokes (6:30pm), Meagan Owens (5:30pm), Chuck Fleming (solo, 4:30pm), Down Here Band (3:30pm), Lonesome Heroes (2:30pm), Alister M (1:30pm) at The Local (2610 Guadalupe) [free]


Industry of Music - A Transatlantic Rock Affair

  • Flash To Bang Time (Lynda Stipe from Oh Ok, 12:10am), Casper and the Cookies (11pm), Supercluster (10pm), The Bluebonnets (8:50pm), LITE (7:20pm), Mike Watt (6:30pm), The Baseball Project (6:30pm), Steve Wynn and the Miracle 3 (4:20pm), The Fleshtones (3:10pm), Richard Barone (2pm), The Bellrays (1pm) at the Ginger Man (301 Lavaca) [free, RSVP]


MusicGorilla presents

  • Signal 99 (1am), Onili (midnight), Golden State (11pm), The Cringe (10pm), Eatliz (9pm), Waiting for August (8pm), Finespun (7pm), 3 Kisses (6pm), TBD (5pm), Eclectic Approach (4pm), Mony Mone (3pm), Annie Fitzgerald (2pm), Craig Greenberg (1pm) at Treasure Island (413 E. 6th St.) [free, info]


Texas Rock Fest

  • 5 day, 10 venue festival. The lineup and other info can be found here.


Red Gorilla Music Fest

  • 6 day, 6 venue festival. The lineup and other info can be found here.



Fri. 3/18 printable friday day | printable friday night


night shows

(click boxes by the shows you want, hit this button)


Goner Records Showcase

  • Quintron and Miss Pussycat (1am), Ty Segall (midnight), Human Eye (11:15pm), John Wesley Coleman (10:30pm), Harlan T Bobo (9:45pm), Limes (9pm), Overnight Lows (8:15pm) at Beerland [a] [m] [$10]


Chaos in Tejas presents

  • Ringworm (1am), Touche Amore (12:15am), Lemuria (11:30pm), Magrudergrind (10:45pm), Salvation (10pm), Whitehorse (9:15pm), Masakari (8:30pm), Alpha Omega (7:45pm) at Club 1808 [a] [m] [free]


Friends of Electrical Audio

  • The Gary (11pm), Most Efficient Women (members of Drug Mountain, 10pm), We'll Go Machete (9:30pm), Transmontane (9pm), Whales (8:30pm), The Uncertain Sea (8pm) at Trailer Space [a] [m] [free]


Impose Magazine presents the Austin Imposition

  • No Joy (1:15am), Juliana Barwick (12:30am), Cloud Nothings (11:45pm), Weekend (11pm), Baths (10:15pm), Braids (9:30pm), Gobble Gobble (8:45pm), Idiot Glee (8pm), DJs M. Geddes Grengas and Bohannon (Electric Temple) (between sets) at the Longbranch Inn [free]


Parts and Labor (9:30pm), Pterodactyl (8:45pm), Daniel Francis Doyle (8pm), Hermit Thrushes (7:15pm), GDFX (6:30) at the Broken Neck [a] [m]


Sons of Hercules, The Damn Times, The Types, The Royal Butchers, Guadalupe Plata at the Legendary White Swan (1906 E. 12th St.) [8pm]


Shells (midnight), Dangerous Ponies (11pm), White White Lights (10pm) at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St.) [free]


Making Time/Fixed/Learning Secrets presents

  • 2 huge secret special guests, Sun Airway (11:15pm), Austra (10:30pm), Bikini (9:45pm), Lesands (9pm), Rainbow Arabia (8:15pm), DJ sets by Dave P., JDH, Ian Orth, Jeramy Nugent, Mike Z., Russ Alexander at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [free, 21+, RSVP]


Hozac Records Showcase

  • Rayon Beach, Women in Prison, Radar Eyes, Teepee, Sleepovers, Reading Rainbow at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St.) [6:30pm-9:30pm, free]


IHeartComix and Fool's Gold present Past Ypo Bedtime

  • Nadastrom, Flosstradamus, Just Blaze, 12th Planet, Brodinski, Kastle, Drop the Lime, Franki Chan, Proper Villains at Highland Mall (6001 Airport Blvd.) [midnight-4am, 21+]


SxSeastside

  • Denitia Odigie (NY), June Starr, Rudy Eccles, David Sha, Stephanie Grissett, Evan Kennedy w/ Gidon at Orun Center (1401b Cedar Ave.) [6pm]


Ballistic Missile SXSW Party

  • Ume (12:40am), Indian Jewelry (11:50pm), 400 Blows (11pm), The Body (10:10pm), When Dinosaurs Ruled The Earth (9:30pm), Grandchildren (8:40pm), Twin Killers (7:50pm), Depth And Current (7pm), Batwings Catwings (6:20pm), Whitehorse (5:40pm), Transmography (5pm) at Chain Drive [a] [m]


Weird Magic and Sweat present Glitter Orgy - Initiation Ritual into the Goddess Cult of Love

  • Pictureplane, Puro Instinct (DJ), SFV Acid (DJ), Todd Pendu (DJ), Shams, Hollagramz, Tearist, Friends, Sweat, Weird Magic (DJ) at Brave New Books (1904 Guadalupe St. B) [midnight-?, free with RSVP to weirdmagicrsvp@gmail.com, byob]


House of 88

  • The New Diet, Brainstorm, Lost Coves, Incan Abraham, The Summer Pledge, The Binary Marketing Show at House of 88 (3508 E. 17th St.) [8pm]


Colors and Noises House Party

  • Easy Tiger, Federal! State Local!, Netherfriends, The Zoltars, Mira Loma, Young Girls, Marmalakes, The Bubbles, Ricky Jean Francois at The Happenin' House (1606 Westmoor Dr.) [7:30pm-1:30am]


South X South Wrecked

  • The Buzzkillers, Kadets (FL), The Butts, Diente Perro (Puerto Rico), Revenants, Bassline Bums at the Parlor [a] [m] [free]


Killer Tofu SXSW Free Night Party

  • Oh Land, Hooray For Earth, High Highs, Brahms, Aislyn at Lipstick24 (606 E. 7th St.) [outside stage]

  • Tennis, Kisses, Gobble Gobble, Guards, Delicate Steve, Secret Mountains at Lipstick24 (606 E. 7th St.) [inside stage, 8pm-2am, free, 21+, RSVP]


Unofficial SXSW House Show

  • Touche Amore (midnight), Gaza (11:20pm), Former Thieves (10:40pm), Xerxes (10pm), Illustrations (9:20pm), For Want Of (8:40pm), Owen hart (8pm), Divide (7:20pm), Aspire (6:40pm), Gospel and the Wolf (6pm) at 1304 Chicon St. [free, free beer]


G-House presents Boston Family Dinner (Night 2)

  • Art Decade (10:15pm), Karkwa (9:40pm), Supervolcano (9:05pm), Rich Aucoin (8:30pm), Emily Elbert (7:55pm), Happiest Lion (7:20pm), Black Kettle (6:45pm), King Orchid (6:15pm) at the Austin Museum of Art (823 Congress Ave.) [free, 18+, free drinks]


Deadbird Records presents The Big Eraser Party

  • History Machine (1am), Manatee (midnight), Olin & The Moon (11pm), Strange Vine (10pm), The Fling (9pm), Crooks (8pm), Not in the Face (7pm), The Romany Rye (6pm), Robotanists (5pm), Art vs. Science (4pm), This Will Destroy You (3:30pm) at Bar 96 (96 Rainey St.) [RSVP]

  • Wil Cope, Ross Dubois, Grampadrew, Jaimee Harris, Trent Hancock at Bar 96 (96 Rainey St.) [inside, acoustic]


Macrame Owl Productions presents Un-SXSW Pop Fest III

  • Mobley, Spain Colored Orange, The Fox Derby, Finnegan, The Selfless Season, Hiss & Hum at the Carousel Lounge [a] [m] [8pm-1am, free]


4th Annual Hillgrass Bluebilly xSXSW Showcase

  • Possessed by Paul James (1:05am), Chili Cold Blood (12:20am), Drag the River (11:40pm), Uncle Tom and the Say Hey Kids (11pm), Austin Lucas (10:45pm), Soda (10:20pm), Rose's Pawn Shop (10:05pm), Willy Tea Taylor (9:55pm), The Boomswagglers (9:40pm), Shake it Like A Caveman (9:20pm), The Harmed Brothers (8:35pm) at the Hole in the Wall [a] [m] [$8]


Hype Machine After Hours

  • Mount Kimble (3am), Jamie Woon (2:15am), Jonquil (1:30am), Baths (12:45am), Clock Opera (midnight) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free with RSVP, 21+]


Mellow Mushroom / Home Grown Industries (unofficial) SXSW 2011

  • Felix Culpa (midnight), Former Thieves (11:15pm), Xerxes (10:30pm), Helen Earth Band (9:45pm), Pswingset (9pm) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe) [free, all ages]


Invasion of the GoGirls

  • Shorty B, Annie Sidley, Bedhed & Blondy, Mad Planet, Pink Mink, Eatliz, Summerset Avenue, 3 Kisses, Sunspot at Trophy's [a] [m] [9pm-2am, free, 21+]


RethinkPopMusic Showcase

  • SUNSET (1:20am), Follow That Bird (12:50am), The Sour Notes (12:20am), Courtesy Tier (11:40pm), Letting Up Despite Great Faults (11pm), The Yes Way (10:10pm), Little Lo (9:30pm), Tiny Victories (9pm), Whalers (8:30pm), Village (8pm) at the Belmont (305 W. 6th St.) [free]


Charisma Artist Agency presents Come to Mecca

  • Brian Wright, Saint Bernadette, Robbers on High Street, Shortwave Society, stephaniesid, The Mumlers, Woody Pines at Roial (120 W. Fifth St.) [8pm, free, 21+]


Illegal Pete's in cooperation with Westword present the 1st Annual Starving Artists Colorado Showcase

  • Cobraconda (12:50am), Gatsby's American Dream (12:20am), The Epilogues (11:50pm), The Photo Atlas (11:20pm), Meg and Dia (10:50pm), The Heyday (10:30pm), American Tomahawk (10:05pm), Bare Bones (9:45pm), Take to the Oars (9:25pm), Air Dubai (9pm) at Peckerheads (402 E. 6th St.) [free, free food, drinks]


Charlie's presents

  • Spankie Valentine (midnight), Ennovi (10:30pm), Otis Heat (9pm), The Villains (7:30pm), Fruition (6pm), Living Days (4:30pm), The Ingredients (3pm) at Charlie's (1301 Lavaca St.) [patio, free]


Cowboy Barre...2011 SXSW Troubadour Showcase

  • Black Kettle (11ppm), Kina Grannis (10pm), Reggie O'Farrell (9pm), David Ramirez (8pm), DJ Czech One (7pm) at Arab Cowboy (901 W. 24th St.) [free]



Sat. 3/19 printable saturday day | printable saturday night


day shows

(click boxes by the shows you want, hit this button)


End of an Ear presents

  • Awesome Tapes from Africa (5pm), The Luyas (4pm), Colin Stetson (3pm), Hardly Art Records showcase with Fergus & Geronimo, Colleen Green, Dizzy Eyes (1-3pm) at End of an Ear [a] [m] [free]


Waterloo Records presents

  • Kurt Vile (6pm), Hayes Carl (5pm), J Mascis (inside, 4:30pm), Neon Trees (4pm), Chapel Club (3pm), Meat Puppets (2pm), Lonely Forest (1pm), DOM (noon) at Waterloo Records [a] [m] [free, outside unless indicated]


Backspin Records presents

  • Letting Up Despite Great Faults (5pm), Headless Horsemen (4pm), Keepaway (3pm), Modern Time Machines (2pm), Home Video (1pm), George Quartz (noon) at Backspin Records [a] [m] [free]


Volar Records/I Hate Rock n Roll/The Colonel present Nerves Day

  • DJ Mr. Jonathan Toubin (7pm), Personal and the Pizzas (6:30pm), Grass Widow (5:45pm), Audacity (5pm), Davilla 666 (4:15pm), Ratas del Vaticano (3:30pm), Shannon and the Clams (2:45pm), Twerps (2pm), Sandwitches (1:15pm) at Trailer Space [a] [m] [free]


Cheapo Records presents

  • Sons of Hercules (6pm), Flexx Bronco (5pm), Skatenigs (4pm), The Kidnappers (3:20pm), River City Tanlines (2:40pm), Zoobombs (2pm), Jesus Christ Superfly (1pm), Kill It Kid (noon), The Rods (11am) at Cheapo Records [a] [m] [free]


Stem and Leaf 6th Birthday Celebration

  • The Bubbles (7pm), The Lemurs (6pm), Joan of Arc (5pm), One Hundred Flowers (4pm), The Steelwells (3pm), Big Tree (2pm), The Hi-Tones (1pm) at 801 Rio Grande St. [main stage, free]

  • The Eastern Sea (7:30pm), James and Wiles (6:30pm), This is the Kit (5:30pm), The Lovely Sparrows (4:30pm), The Loom (3:30pm), J.Be (2:30pm), Marmalakes (1:30pm), Stephen's Island Wren (12:30pm) at 801 Rio Grande St. [garden stage, free]


Austin Facial Hair Club presents Grackle Rock Day 4

  • Beard Battle Royale (midnight), Notes (11:15pm) Marriage (10:30pm), OMGWTFBBQ (9:45pm), Woodgrain (9pm), The Saucerians (8:10pm), Contact Hi Fives (7:35pm), Thee Formation (7pm), Peelander-Z (6:25pm), TBA (5:50pm), Birthday Suits (5:15pm), Anamanaguchi (4:40pm), Hard Nips (4:05pm), Cave Bees (3:30pm), Happy New Year (2:55pm), Golden Boys (2:20pm), Gringo Star (1:45pm), Lost Controls (1:10pm), Salesman (12:35pm), Writer (noon) at The Grackle (1700 E. 6th St.) [free, free beer randomly throughout the day]


Home Slice Pizza presents Music by the Slice 2011

  • Aesop Rock with Rob Sonic and DJ Big Wiz (6:40pm), Shad (5:50pm), The Submarines (5:15pm), Telekinesis (4:40pm), Kimya Dawson (4:05pm), Wye Oak (3:30pm), Nico Stai (2:55pm), Times New Viking (2:20pm), Mazes (1:35pm), The Twilight Sad (1pm) at Home Slice Pizza (1415 S. Congress Ave.) [free]


Lawyer4Musicians.com presents

  • Scott Lucas and the Married Men (5:05pm), The Idle Hands (4:30pm), California Wives (3:55pm), Elephant Stone (3:20pm), Big Science (2:45pm), Empires (2:10pm), Blah Blah Blah (1:35pm), Vidulgi Ooyo (1pm) at the Longbranch Inn [free]


FYF Fest and Fun Fun Fun Fest present MWTX

  • Dead Milkmen (7:45pm), !!! (6:40pm), Surfer Blood (5:45pm), OFF! (5pm), The Dodos (4:15pm), Special guest (Toronto, 3:25pm), Strange Boys (2:40pm), Deer Tick (1:55pm), The Growlers (1:10pm), Gentlemen Jesse & His Men (12:25pm) at East Side Drive-In (1001 E. 6th St.) [The James Stage]

  • Odd Future (8:45pm), Big Freedia (7:55pm), Thee Oh Sees (7:10pm), Davilla 666 (6:25pm), Fresh & Onlys (5:40pm), Ted Leo (4:55pm), Screaming Females (4:10pm), Lemuria (3:25pm), Esben & the Witch (2:40pm), DOM (1:55pm), We Barbarians (1:10pm), EMA (12:25pm) at East Side Drive-In (1001 E. 6th St.) [The Moody Stage, free with RSVP, all ages]


Tic Tac Totally presents

  • The Flesh Lights (6pm, on the patio), Wax Museums (5:30pm), Useless Eaters (4pm), OBN IIIs (4:20pm), Burning Itch (3:40pm), Day Creeper (3pm), Creamers (2:20pm), Natural Child (1:35pm), Languas Largas (1pm) at Beerland [a] [m] [free]


Brooklyn Vegan and Profound Lore Records presents

  • Tombs, Dark Castle, The Body, Deafheaven, Wolvhammer, Grayceon, Castevet, Batillus, Altaar at Lovejoys [a] [m] [noon-7pm, free]


The Mog Party

  • Big Boi, TV on the Radio, Okkervil River, Wild Flag, Smith Westerns, Twin Shadow, Theophilius London, Yuck, more TBA at the Mohawk [a] [m] [noon-6pm]


No Sleep Records and Atticus Clothing Day Party

  • Travis Shettel (of Piebald, performing an acoustic Piebald set), Fake Problems, Laura Stevenson and the Cans, Into It. Over It., This Time Next Year, Santah, Mansions, Aficionado, TS & The Past Haunts, White Apple Tree at Red 7 [a] [m] [stage 1, free]

  • Defeater, Touche Amore, Native, Make Do And Mend, Moving Mountains, Former Thieves, The Felix Culpa, Now Now at Red 7 [a] [m] [stage 2, free]


2011 MN Music Showcase presented by Vita.mn

  • Hastings 3000 (5:10pm), Phantom Tails (4:10pm), Pink Mink (3:10pm), Doomtree (2pm), The Book of Right On (1pm), The 4onthefloor (midnight) at the Beauty Bar [a] [m] [outside]

  • Caroline Smith and the Goodnight Sleeps (4:40pm), Jeremy Messersmith (3:40pm), Haley Bonar (2:40pm), The Idle Hands (1:30pm), Mayda (12:30pm) at the Beauty Bar [a] [m] [inside, free, RSVP, 21+]


Bamm.tv presents No Badge, No Prob.

  • Birds and Batteries (5pm), Great Lake Swimmers (4pm), Thao With the Get Down Stay Down (3pm), Typhoon (2pm), A B and the Sea (1pm), Nicki Bluhm (noon) at the Palm Door (401 Sabine St.) [free]


40 Watt Showcase - Athens in Austin

  • Packway Handle Band (6:30pm), Nate Nelson (5:30pm), Jonny Corndawg (4:30pm), Ruby Kendrick (3:30pm), Venice is Sinking (2:30pm) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [inside]

  • Bambara (7pm), Ponderosa (6pm), Gentleman Jesse & his Men (5pm), Turf War (4pm), Colour Revolt (3pm), Yip Deceiver (2pm), Baby Baby (1pm) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [outside]

  • Futurebirds 6:30pm), J Roddy Waltson & The Business (5:30pm), Reptar (4:30pm), Gift Horse (3:30pm), Twin Tigers (2:30pm), Carnivores (1:30pm), Little Tybee (12:30pm) at Empire Automotive (604 E. 7th St.) [outside, free]


Rachael Ray's Feedback

  • Wanda Jackson, The Bravery, Tapes 'N Tapes, Fitz & the Tantrums, The Cringe, Freesol, J Roddy Walston & the Business, Das Racist, B.S., Royal Bangs, Charlie Mars, Eli "Paperboy" Reed at Stubb's [a] [m] [free, RSVP]


Dollar Hollar

  • Eagle Claw, Zorch, FM Campers, Reaganometry, Up the Academy, DJ Digg, DJ Charlie, Frank Smith, Til We're blue or Destroy, The Preservation, Tacks the boy Disaster, The Whalers, The Baker Family at Club Deville [a] [m] [noon-6pm, $1 cover, $1 beer]


Alternative Press presents

  • Black Veil Brides, Destroy Rebuild Until God Shows, I See Stars, VersaEmerge, Conditions, The Ready Set, Enter Shikari, The Downtown Fiction, Animals As Leaders, Balance And Composure, Middle Class Rut, Oceano, I Fight Dragons, Vampires Everywhere!, The Limousines, River City Extension, Touche Amore, Maniac at Emo's [a] [m] [inside, outside and annex stages, noon-6pm, free, all ages]


Brooklyn Vegan and M For Montreal present

  • Braids (5pm), Owen Pallett (4pm), Little Scream (3pm), Austra (2pm), Oh Land (1pm), New Moods (noon) at The Swan Dive (615 Red River)

  • Daedelus (5pm), Mount Kimbie (4pm), ...And You Will Know Us by the Trail of Dead (3pm), !!! (2pm), Misteur Valaire (1pm), Baths (noon), DJs Ramesh (of Voxtrot) and 70's Bush at Barbarella (615 Red River St.) [main stage]

  • PS I Love You (5pm), Weekend (4pm), Suuns (3:15pm), Malajube (2:30pm), Versus (1:30pm), Adventure (12:45pm), Bass Drum of Death (noon) at Barbarella (615 Red River St.) [small stage, free]


Navigational Society's Second Wave

  • Deadbeat Darling (4:30pm), Hank & Cupcakes (3:30pm), Mother Falcon (2:30pm), The Frontier Brothers (1:45pm), Click Clack Boom (1pm), Wheeler Brothers (noon), MaryAnn And The Revival Band (11:15am) at the Parish [a] [m] [free, free beer]


Equinox Mish Mash 2011 part III

  • Total Unicorn (9pm), Beat Imprint (8pm), Yellowbirds (NY, 7pm), Gold Beach (6:15pm), Killdeer (5:30pm), We are Animal (UK, 4:40pm), My Education (3:50pm), Appleseed Cast (KS, 3:10pm), Hospital Ships (KS, 2:30pm), Dreamend (IL, 1:40pm), St 37 (1pm) at Blue Starlite Mini-urban Drive-in Theater (2326 E. Cesar Chavez) [film and visual installations 10-11pm]


Harsh Realm 2

  • Ralph White and Tim Kerr (8pm), John Wesley Coleman (7:30pm), Cloudland Canyon (7pm), Daniel Francis Doyle (6:30pm), Soft Healer (6pm), The Myrrh (5:30pm), Woodsman (5pm), Warm Climate (4:30pm), White Hills (4pm), M. Geddes Gengras (3:30pm), Expensive Shit n Shine (3pm), Umberto (2:30pm), Blank Realm (2pm), Sun Araw (1pm) at the Monofonus Press Compound (610 Vermont, near 7th and Springdale)


Dikes House

  • Depth and Current (9:30pm), Super Nice Bros. (9pm), Bake Sale (8:20pm), Carnivores (7:30pm), Treasure Mammal (7pm), Follow That Bird (6:30pm), Naked Pictures (6pm), Followed By Static (5:30pm), Modern Convenience (5pm), Rabble Rabble (4:30pm), The Zoltars (4pm), Dikes of Halland (3:30pm), Thunder Buffalo (3pm), The Boom Bang (2:30pm), Gansta Rainbow (2pm), Tiger Blood (1:30pm), Palit (1pm) at Dikes House (2200 Alta Vista Ave.)


Hell on the Hill III

  • Obnosticon (7pm), Blind pets (6pm), Ultrawolf (5pm), Daughters of the Sun (4pm), Barrywhitesnake (3pm), Code Name Code (2pm), Liesure bird (Minneapolis, 1pm) at 810 San Marcos St.


Terrorbird Media presents

  • Thao with the Get Down Stay Down (5:30pm), Baths (4:45pm), John McCauley and Ian O'Neil of Deer Tick (4pm), Kyle Andrews (3:15pm), Starfucker (2:30pm), Acrylics (1:45pm), Chad Valley (1pm) at ND (501 IH-35, entrance at 5th and Brushy)


Escapes X

  • Reverse X-Rays (7:30pm), Computer Jesus Refrigerator (7pm), Spiked Punch (6:30pm), Delicate Steve (6pm), Lord Scrummage (5:30pm), Dighoveldig (5pm), Christmas (4:30pm), Sweet Bulbs (4pm), Pat Jordache (3:30pm), Ava Luna (3pm), Eetsfeats (2pm), Zorch (1:30pm), Sean Nicholas Savage (1pm), Quilt (12:30pm), Supercluster (noon) at Club 1808 [a] [m] [continues at house shows - email ethansnew@gmail.com for locations]


Thrasher Magazine presents Texas Style Death Match

  • Trap Them (5pm), Night Horse (4pm), Lecherous Gaze (3pm), Naam (2pm), True Widow (1pm) at the Scoot Inn [a] [m] [outside]

  • Danava (4:30pm), Eagle Twin (3:30pm), The Main Street Gospel (2:30pm), Buffalo Killers (1:30pm) at the Scoot Inn [a] [m] [inside]


Invisible Children presents The Silver Series

  • Deer Tick (4:30pm), Vandaveer (3:45pm), Holy Spirits (3pm), Writer (2:15pm), Mutual Benefit (1:30pm) at various locations on the street [free, follow @invisible_music for locations]


Fader Fort by Fiat

  • Li'l B (8pm), Spoek Mathambo (7:20pm), Curren$y (6:55pm), Killer Mike (6:35pm), Machine Gun Kelly (6:20pm), The Cool Kids (6pm), Trash Talk (5:15pm), James Blake (4:30pm), Khaira Arby (3:45pm), La Sera (3pm), Cass McCombs (2:15pm), Lower Dens (1:30pm) at the Fader Fort (1101 E. 5th St.)

  • DJ sets by Fool's Gold (5-8pm), Ghe2o Goth1k (Iceberg Venus X, $hayne & Physical Therapy) (3-5pm), Jamie XX (1-3pm) at the Fader Fort (1101 E. 5th St.) [free with RSVP]


Yowie and Domy Books present What By What-Ever

  • Dublab at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [noon-8pm, inside, free]

  • KVRX and KXSC present Castanets (5:45pm), Herman Dune (5pm), The Chapin Sisters (4:15pm), Waking Lights (3:30pm), Moondoggies (2:44pm), Seryn (2pm), Leslie and the Badgers (1:15pm), Robert Ellis (12:30pm) at Domy Books (913 E. Cesar Chavez) [outside, free]


Urban Outfitters Backlot Performances

  • Beach Fossils (5pm), Oberhofer (4pm), Reading Rainbow (3pm), Eternal Summers (2pm), Screaming Females (1pm), Josh T. Pearson (noon) at Urban Outfitters (2406 Guadalupe, free) [free]


PureVolume House Party

  • Voxhaul Broadcast (6pm), Augustana (5pm), Halos (4:15pm), Brahms (2:45pm), Home Video (3:30pm), James Vincent McMorrow (2pm) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free with RSVP, 21+]


Yard Dog Party

  • Steve Wynn & The Miracle 3, The Baseball Project, The Minus 5, Jon Langford & Skull Orchard, The Autumn Defense, Eleventh Dream Day, Mark Eitzel, The Slummers, Calibro 35 at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [noon-6:30pm, free]


Psychic Lunch Records/Play Pinball Records Showcase

  • Flesh Lights (12:30am), Mickey (11:45pm), The Shrapnelles (11pm), Shannon & the Clams (10:15pm), TRMRS (9:30pm), The Night Beats (8:45pm), Terrible Twos (8pm), Dead Ghosts (7:15pm), Eternal Summers (6:30pm), Voyageurs (5:45pm), Fungi Girls (5pm), The Creamers (4:15pm), Pujol (3:30pm), Bad Lovers (2:45pm), Audacity (2pm), Turbo Fruits (1:15pm), The Wrong Words (12:30pm) at the Spiderhouse Ballroom (formerly United States Art Authority, 510 W. 29th St.) [inside, free]


Spiderhouse presents

  • The Types (8:15pm), Mouth Breathers (7:30pm), Up the Academy (6:45pm), Pint Shot Riot (6pm), Queen St. (5:15pm), The Spooks (4:30pm), Creepoid (3:45pm), Far Out Fangtooth (3pm), The Hounds Below (2:15pm), The Clutters (1:30pm), Electra (12:45pm) at the Spiderhouse Ballroom (formerly United States Art Authority, 510 W. 29th St.) [outside, free]

  • ...And You Will Know Us By The Trail of Dead (8:15pm), Ringo Deathstarr (7:30pm), Ume (6:45pm), Doug Gillard Electric (6pm), The Lines (5pm), The Megaphonic Thrift (4pm), Guitars (3pm), Bell Gardens (2:15pm), Sweet Jane (1:30pm), A Place to Bury Strangers (12:45pm), Harry's Gym (noon) at Spiderhouse [Spider House stage, free]

  • Guadalupe (8:30pm), Za! (7:45pm), Mujeres (7pm), Robyn Ludwick (6:15pm), Monohans (5:30pm), Alana Amram and Rough Gems (4:45pm), Colin Gilmore (4pm), Sally Crewe & the Sudden Moves (3:15pm), Kingdom of Suicide Lovers (2:30pm), Spirit Lytle (1:45pm), Anya Skidan (1pm) at Spiderhouse [theater stage, free]


Dazed Records presents

  • The Chumps, Knocked Out Stiffs, Diente Perro, Sober Daze, Blank Generation, Josh Allen & the Whiskey Bros., Sans Faith, Slumlord, A Corpse Vanishes at the Parlor [a] [m] [free]


The Hook Up!

  • Jean Eric (6:30pm), DJ Rusty Lazer, Big Freedia & Katey Red (5:30pm), Christeene, Shane Shane (5pm),DJ Carnita & DJ Brown Amy, Shimmering War Choir (4pm), Realness, Brenmar (3pm), Disco Tits, Headless Horsemen (2pm), Shilpa Ray (1pm), Golden Ages (noon) at Loft 718 (718 N. Congress Ave., above Silhouette) [free]


Stay Posi No Future Fest

  • Boogie Monster, YALL, Shells, A Child's Garden of Light, Searching for Signal, Grandchild, Davis Levels, Rabble Rabble, Three Leaf, The Sour Notes, Linen Closet, The Sinbusters, Attic Ted, Burials, Pillow Talk, Boonesboro, Little Tybee at the House of Commons (2610 Rio Grande) [free, all ages]


G-House presents

  • ...And You Will Know Us by the Trail of Dead (5pm), Dirty Dishes (4:20pm), Grass is Green (3:50pm), Art Decade (3:20pm), Emily Elbert (2:50pm) at the Blind Pig Pub (317 E. 6th St.) [free, 18+, info]


South by San Jose

  • The Black Angels (8pm), Dennis Coffey (6pm), Black Joe Lewis & The Honeybears (5pm), Menomena (4pm), White Denim (3pm), Bombay Bicycle Club (2pm), Young Buffalo (1pm), Dan Dyer (noon) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [free]


Giant Steps Productions presents Thunderbird Coffee's 2nd Annual Free Music Weekend Day Three

  • Dave Hause (11pm), Naked Hearts (10:10pm), The Loom (9:20pm), Mean Creek (8:30pm), Army Navy (7:40pm), Talking to Turtles (6:50pm), Lindi Ortega (6pm), The Echocentrics (5:10pm), Nilk Thistle (4:20pm), Manchild (3:30pm), LA Font (2:40pm), Social Studies (1:50pm), Loblolly Boy (noon) at Thunderbird Coffee on Manor (2200 Manor Rd.) [free, all ages]


The Axis of Audio and Knuckle Rumbler present

  • The Greenhornes (7:05pm), Jukebox the Ghost (6:20pm), Astronautalis + P.O.S. (5:40pm), Ezra Furman & the Harpoons (5:05pm), Le Butcherettes (4:30pm), A Place to Bury Strangers (3:55pm), Hollerado (3:20pm), God-des & She (2:55pm), Sabrosa Purr (2:20pm), The Gay Blades (1:45pm), Dirty Ghosts (1:10pm), Fences (12:40pm), The Silent Comedy (12:10pm) at the Rumbler Lounge (402 E. 6th St.) [RSVP]


Dickies @ SXSW

  • Okkervil River (5pm), Tapes 'n Tapes (4pm), Pac Div (3pm), Asobi Seksu (2pm) at Lustre Pearl (97 Rainey St.) [RSVP]


Filter Magazine's Culture Collide

  • Little Dragon (5pm), The Naked and Famous (4pm), Datarock (3pm), Those Dancing Days (2pm), Scars on 45 (1pm), KAMP! (noon), Kyst (11:30am), Indigo Tree (11am) at Cedar Street (208 W. 4th) [free with RSVP, free BBQ early]


New Granada Day Party

  • Dignan (5:15pm), Oh No Oh My (4:30pm), Denison Witmer (3:45pm), Stag (3pm), Sarah Jaffe (2:15pm), Her Space Holiday (1:30pm), Joan of Arc (12:45pm), Versus (noon) at the Ghost Room [a] [m] [free, info]


Sounds Like the Belmont

  • Andrew Belle, Stephaniesid, Chapel Club, Heypenny, Shortwave Society, Saint Bernadette, Calder Quartet, The Book of Right On, The Stepkids at the Belmont (305 W. 6th St.) [noon-6:30pm, free]


The Center for Art Rock Policy Bizarre-B-Que

  • Invincible Czars, Bee vs. Moth, Opposite Day, Muppletone, Mark Growden, Diego's Umbrella, Shaolin Death Squad, The Better Death at the Carousel Lounge [a] [m] [1-7pm, free]


Ya'll Wire Presents

  • Stonehoney (6pm), The Gourds (5pm), Kelly Willis (4pm), Shinyribs (3pm), The Derailers (2:15pm), Two Tons of Steele (1:30pm), Charlie Shafter (12:45pm), Hudson Moore (noon) at the Dog and Duck Pub (406 W. 17th St.) [free, all ages]


The Dog and Duck Pub presents

  • The Ashes (7:45pm), Hilary York (7pm) at the Dog and Duck Pub (406 W. 17th St.) [free, all ages]


Whoopsy Magazine Party

  • West End Motel (7pm), TJ Kong and The Atomic Bombs (6pm), Black Eyed Vermillion (5pm), Scorpio Rising (4pm), Hickoids (3pm), Blackwing (2pm), Rubella Multi (1pm), Modern Time Machines (noon) at Trophy's [a] [m] [stage 1]

  • El Pathos (7:30pm), Dickins (6:30pm), Baby Dick (5:30pm), Texas Terri (4:30pm), Hot Things (3:30pm), Adrian and the Sickness (2:30pm), BuGGirl (1:30pm), Black Salve (12:30pm) at Trophy's [a] [m] [stage 2]

  • Shotgun Hustler (7pm), Spittin' Cobras (6pm), The Shondes (5pm), 33 Overdose (4pm), Lo Pan (3pm), Il Gato (2pm), The Decade Show (1pm), The Harlots (noon) at Trophy's [a] [m] [stage 3]


Whoopsy Magazine presents

  • Shelby Earl, Austen Basthemer, Ben Carmen, House of Broken Promises, Jane Bond, Matt Reed, Chase Frank, Rooster Jenkins at The Crow Bar (3116 S. Congress Ave.) [4pm-9pm]


Beggar's Banquet Day Party

  • Ghost Wolves (7pm), Luke Redfield (6:30pm), Mick's Jaguar (6pm), Beehive Spirit (5:30pm). Marmalakes (5pm), Village (4:30pm), Red Daughters (4pm), Abandoned Warehouse (3:30pm), Kid Dakota (3pm), Don Ryan (2:30pm), Western Motto (2pm) at the Hole in the Wall [a] [m] [free]


Elephant Productions/Inferno Films presents Slab X Slab Fest

  • Shadowbox (6pm), Post-Honeymoon (Chicago, 5pm), The Fervor (Louisville, 4pm), The Uncertain Sea (Denver, 3pm), The Creamers (2pm), Yactonaught (Pittsburgh, 1pm), Transmontane (Chicago, noon), Whales (Chicago, 11am) at Zen (3423 Guadalupe) [free]


Swedish Day Party

  • The Soundtrack of Our Lives (4pm), The Refreshments (3pm), Intohimo (2pm), Hanna Turi (1:15pm), Adam & Alma (12:30pm), The Deer Tracks (11:45am) at Antones [a] [m] [free, RSVP to swedenatantones@gmail.com, free food and drinks]


Sobscene presents Last Stand Party

  • Distractions (4pm), The Last Republic (3pm), The Villas (2pm), The young Friends (1pm), American Gods (noon) at Boomerang's Pies (3110 Guadalupe) [free, free beer]


Music for Listeners party

  • Still Corners (London, 7pm), The Spinto Band (Wilmington, Delaware, 6pm), Dinosaur Pile-Up (London, 5pm), Sea of Bees (Sacramento, 4pm), Cloud Control (Sydney, 3pm), Young Legionnaire (London, 2pm), Summer Camp (London, 1pm), The Long Tangles (Austin, noon) at Red House Pizzeria (1917 Manor Rd.) [free, all ages]


Harris Radio's Patio Hang

  • Jeremiah Birnbaum of The Ramblers (6pm), Hands Off My Sister (5:15pm), Breaking Laces (4:30pm), NLX (3:45pm), Emily Zuzik (3pm), Lauren Burton (2:15pm), Curtis McMurtry (1:30pm), Misty Boyce (12:45pm), Will T. Massey (noon) at Romeo's Italian Grill and Bar (1500 Barton Springs Rd.) [free, all ages]


The Ebb and Flow of the Lunar Perigee presents

  • Sean Ragon (of Cult of Youth) (5pm), Steve Arceri (aka Quinotaur) (4pm), Jackie Garcia (of Counterfeit Clones) (3pm) at 5304 Avenue F [free]


House of 88

  • Mickey, Onery Little Darlings, State Champion, Netherfriends, Radar Eyes, Rabble Rabble, Secret Colours, Village at House of 88 (3508 E. 17th St.) [3pm]


Beast Side Bash

  • Grape St (members of Harlem & Frank Smith, 8:15pm), Viva Viva (Boston, 7:15pm), Megafauna (6:15pm), Dudes Die (5:15pm), Tornahdo (4:15pm), David Karsten Daniels (3:15pm), Kid Canaveral (Scotland, 2:15pm), Spiro Agnew (SF, 1:15pm) at East Side Yard (2105 E. 22nd St.)


3 Continents Day Party

  • The Daylight Titans (5pm), Eric Brendo (4pm), Grand Atlantic (Brisbane, Australia, 3pm), The Eastern Sea (2pm), Shelby Earl (Seattle, 1pm), Popup (Glasgow, noon) at Mellow Johnny's Bike Shop (400 Nueces St.)


Twangfest and KDHX Day Party

  • Brothers Lazaroff (5pm), The Fleshtones (4pm), Waco Brothers (3pm), Deano & the Purvs (Deano Waco and former members of the Meat Purveyors) (2pm), Eddie Spaghetti (1pm), Thao With the Get Down Stay Down (noon) at Jovita's (1619 S 1st St.) [inside]

  • Kasey Anderson (5:30pm), Freedy Johnston (4:30pm), Cobirds Unite (3:30pm), Kentucky Knife Fight (2:30pm), Caitlin Rose (1:30pm), Sean Rowe (12:30pm) at Jovita's (1619 S 1st St.) [outside, free with RSVP]


SXSnackbar 2011 Party

  • Hollywood Gossip (last show, 5pm), Yellowbirds (4pm), Gold Beach (3pm), San Saba County (2pm), Lemurs (1pm), Ovenbirds (noon) at Snack Bar (1224 S. Congress Ave.) [free]


Mojo's Mayhem!

  • MoJo-Oke (5:10pm), Mother Truckers (4:10pm), Jungle Rockers (3:15pm), Jon Dee Graham (2:30pm), Stone River Boys (1:25pm), Jade Idol (12:35pm), Mighty Stef (11:45am), Sarah Petite (10:55am), Allen Oldies (10am) at the Continental Club [a] [m]


Hoedown at the Highball

  • The Governors, Jenny and the Corn Ponies, JWW and the Prospectors, Ruby Dee and the Snakehandlers, Eric Hisaw & Chrissy Flatt, Mike and the Moonpies, Weldon Henson, Leo Rondeau, Robert Banta & the Fantastic Four, Rick Broussard's Two Hoots and a Holler, Horse Opera, Roger Wallace, Brennen Leigh, Jeff Huges and Chapparal at the Highball (1120 S. Lamar Blvd.) [noon-midnight, free]


Golden Ratio and TwoSyllable Records Unofficial Showcase

  • Ava Luna (5:55pm), Savoir Adore (5:20pm), Dinosaur Bones (4:45pm), Beat Connection (4:10pm), The Forms (3:35pm), Candy Claws (3pm), Headless Horseman (2:25pm), Holiday Shores (1:50pm), The Dig (1:15pm), Stepkids (12:40pm), Distractions (12:05pm) at Gypsy Lounge (1504 E. 6th St.) [free]


Pancake Breakfest

  • Hello Chief (10pm), Lars & the Hands of Light (9pm), The Shammies (8pm), La Snacks (7pm), The Loom (6pm), Free Moral Agents (5pm), Santah (4pm), The Diamond Center (3pm), Existereo/Candies (2pm), Cadalak Ron (1:30pm), Xoxolancinco (1pm), k-the-i (12:30pm), Bluebird (noon) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [outside]

  • Ms. Sandy & Ms. YET (10:30pm), Particle Kid (9:30pm), Teaadora Nicolova (8:30pm), My Empty Phantom (7:30pm), Bubbleface (6:30pm), Burlesque by Big Star and Stars and Garters (5:30pm), Devils Bat's Daughter (4:30pm), TBA (3:30pm), Grandfather Child (2:30pm), Type Fighter (1:30pm), Cussins (12:30pm) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [inside]


The Midwest Music Foundation presents the MidCoast Takeover

  • Nomathmatics (1:30am), Les Izmore (12:45am), Vertigone & Trystyl (midnight), Black Cheerleader (11:15pm), Audiovox (10:30pm), Waiting for Signal (9:45pm), Appropriate Grammar (9pm), Baby Teardrops (8:15pm), Roman Numerals (7:30pm), Soft Reeds (6:45pm), Lazy (6pm), Capybara (5:15pm), The Latenight Callers (4:30pm), Drag the River (3:45pm), Ha Ha Tonka (3pm), John Velghe & His Prodigal Sons (2:15pm), Sons of Great Dane (1:30pm), Expassionates (12:45pm), Everyday/Everynight (noon) at The Liberty (1618 1/2 E. 6th St.) [free]


Sailor Jerry presents

  • Special guests (6pm), Pulled Apart by Horses (5pm), White Mystery (4pm), Greenhornes (3pm), Mickey (2:15pm), Creepoid (1:30pm), Turf War (12:45pm) at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [free, 21+, RSVP]


RSLBLOG.com & Coast to Coast Events presents Smoke and Sand

  • Atomic Tom (NYC, 5pm), McAlister Drive (4pm), NOTAR (3pm), Filligar (2pm), The Wandas (1pm) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [main stage]

  • Hey Rosetta (4:30pm), Mean Creek (3:30pm), Bodega Girls (2:30pm), The Gallery (1:30pm), The Shondes (12:30pm) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [patio stage]

  • Hana Pestle (5:10pm), Nive Nielsen and The Deer Children (4:35pm), Ivan & Alyosha (4pm), Kasey Anderson (3:25pm), Kingsley Flood (2:50pm), Golden Bloom (2:15pm), Jackie Bristow (1:40pm), Stereo Telescope (1:05pm), Mieka Pauley (12:30pm), Kole Hansen (noon) at Rusty Spurs (405 E. 7th St.) [acoustic stage, free, RSVP]


Indigo Music & Austin Art Garage present: Day to Play concert & charity event

  • Dead Sara, S.O.S., Crash Gallery, The Last Internationale, The Golden Ghosts at Austin Art Garage (2200 S. Lamar Blvd., behind Strut) [2pm-7pm, free]


Do512 and Shiner present The Big One 2011

  • Empires (9pm), TBA (8pm), The Lines (7pm), Solid Gold (6pm), Hands (5pm), Lance Herbstrong (4pm), Beats Antique (3pm), Skiggy Rapz (2pm), Hanni El Khatib (1pm), The Orbans (noon) at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [free with RSVP, free drinks]


Reggies Showcase

  • Chaperone, Rival Sons, Vertual Vertigo, Green Sugar, Biters, Dastardly, The Congregation, 1 2 3, Coldcock Jones & the Shithawks, Admiral Of Black, DJ Murderbot at the Jackalope (404 E. 6th St., 8pm) [noon-7pm, free, 21+, free beer, gift bags]


African Explosion

  • Sauti Sol (Kenya, 4:32pm), HHP (South Africa, 3:30pm), Wouter Kellerman (South Africa, 2:45pm), Abbi with Tidal Waves (Kenya, 2pm), Tidal Waves (South Africa, 1:30pm), Game Boy (South Africa, 12:50pm), Spoek Mathambo (South Africa, 12:15pm) at Flamingo Cantina [a] [m] [free]


Rusty Knuckles and Rank and Revue Magazine present

  • Hellbound Glory (4:40pm), Green Lady Killers (3:50pm), Vagabond Swing (3pm), Reno Divorce (2:10pm), She Rides (1:20pm), Rory Kelly & Triple Threat (12:30pm) at the Dirty Dog Bar (505 East 6th St.) [free]


Future of Music Fest

  • Pack of Wolves (1am), Battilus (12:15am), Hulls (11:30pm), Fire from the Gods (10:45pm), Newlywed (10pm), Roky Moon and Bolt (9pm), The Watermarks (8pm), The Migrant (7pm), The Canvas Waiting (6pm), The Couch (5pm), Zlam Dunk (4pm), Sundress (3pm), Suite 709 (2pm), Kinch (1pm), Backbeat Magazine BTOB winner (noon) at Shiner's Saloon (422 Congress Ave.) [free, 21+, RSVP]


Noise/Racket and Sitcom Serf present

  • TV Girl (7:20pm), Holiday Shores (6:30pm), ARMS (5:40pm), Adam Arcuragi & The Lupine Chorale Soicety (4:50pm), High Highs (4pm), Acrylics (3:10pm), Jack Carter (2:20pm), Vandaveer (1:30pm), Little Red (12:40pm) at Fado Irish Pub (214 W 4th St.) [free]


SXSpace12

  • A Lull (8pm), Class Actress (7pm), Bikini (6pm), Washington (5pm), Gobble Gobble (4pm), Look Mexico (3pm), The Pauses (2pm) at Space12 (3121 E. 12th St.) [free, free beer]


Dart Music International Day Party

  • Tarantist (Iran, 5:30pm), Onili (Israel, 4pm), Tee Double (Austin, 3pm), Kontra Golpe Noise Manifesto (Mexico, 2pm), Halfbreed Lovers (El Paso, 1pm) at the Dart Music International House at 219 West (219 W. 4th St.) [free]


bMUSEd Music Fest

  • Lady BMF with June Divided (8pm), Lo Roberts (7pm), Mal Blum (6pm), KP and the Boom Boom (5pm), Lisa Marshall (4pm), Ally Way (3pm), Lipstick Letters (2pm), Boys on the Inside (1pm) at Oil Can Harry's (211 W. 4th St.) [$8 at door, $5 advance]

  • Blue n' Green/UE3/440 Artists Showcase with Elyse and the Aftermath (11:30pm), The Black Doves (11pm), The Jefferson (10:30pm), Mostro Flora (10pm), Rocco Deluca (9pm), Mol Navarro (8:40pm), Ally Way (8:20pm), The Wellspring (8pm), Brandon Chandler (7:40pm), Nina Storey (7:20pm), Scott Mellis (7pm), Davey G (6:40pm), Kelly McGrath (6:20pm), Kevin Daniel (6pm), Jennie Alpert (5:40pm), Sarah Beckmann (5:20pm) at the Lucky Lounge (209 W. 5th St.) [free]

  • Jamie Kent and the Options (4:15pm), Panic Years (3:30pm), Cities of Enemies (2:45pm) at the Lucky Lounge (209 W. 5th St.) [free]


Freddie Steady's Frontier A Go Go Rock And Roll Hootenanny

  • SBR All Stars (6:30pm), Bluebonnets (6pm), The Freddie Steady 5 (5:30pm), The Ugly Beats (5pm), Rick Broussard's Two Hoots & A Holler (4:30pm), The Thunderchiefs (4pm), Mitch Jacobs Band (3:30pm), Eve & The Exiles (3pm), Phil Lee (2:30pm), Chase Hamblin (2pm), Al Staehely & 10K Hrs. (1:30pm), The Scars Heal In Time (1pm) at Antone's Records [a] [m] [free, free beer, free food, all ages]


Mellow Mushroom / Home Grown Industries (unofficial) SXSW 2011

  • Olin and the Moon (3pm), Leo Rondeau (2pm), Cry for Us Black Swans (1pm), Mike Nicolai (noon) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe) [free, all ages]


Hillbilly Drifter Showcase

  • Foxtails Brigade (LA/SF, 8pm), Short Wave Society (TN, 7pm), Stephaniesid (Ashville, NC, 6pm), Black Canyon (Enid, OK, 5pm), Paul Starling (Ventura, CA, 4pm), Bearkat (Austin, 3pm), Bella Ruse (MN, 2pm), Walk the Moon (Cinn, OH, 1pm), BJSR (Dayton, ON, noon) at Dominican Joe (515 S. Congress Ave.) [free]


Cory Brim and Abita present the unofficial sxsw NOLA showcase

  • Caddywhompus, Sun Hotel, Cory Brim, Lovey Doveys, I Octopus, The Summer Pledge at the Double Down Lounge (515 Pedernales St.) [noon-5pm]


Floating Holidays, The Shivas, Shakedown Alley, Night Beats, Daughters of the Sun, special surprise guests at Skinny's Ballroom (115 San Jacinto Blvd.) [11:30am-6pm, free]


Ninebullets.net 2nd Annual SxSW Day Party pt. 2

  • Lee Bains III and The Glory Fires (6pm), Have Gun Will Travel (5pm), The Only Sons (4pm), Glossary (3pm), Austin Lucas (2pm), Two Cow Garage (1pm), Kasey Anderson and The Honkies (noon) at Revolution Bar (2421 Webberville Rd.)


Bham Goes to SXSW 3

  • Vulture Whale (5:15pm), The Gum Creek Killers (4:25pm), Through the Sparks (3:40pm), The Grenadines (2:55pm), Delicate Cutters (2:10pm), The Great Book of John (1:25pm), The Green Seed (12:40pm), The Magic Math (noon) at Annie's West (706 W. 6th St.) [free alcohol, free swag]


2nd Annual Black Finger Music Festival

  • Streetlight Suzie (10pm), Cari Hutson & Good Company (9pm), Beans & Rice (8pm), Keith Moody Band (7pm), Steven Ray Will and The Leavers (6pm), Hector Ward & The Big Time (5pm), Este Vato (4pm), Jonathon Terrell (3pm), Reid Wilson & His So Called Friends (2pm), Uncle Lucius (1pm), Al Shire & The Henchmen (noon) at the Molotov Lounge (719 W. Sixth St.) [free]


Pan Americana Festival

  • Ozomatli (7pm), Os Alquimistas & the Hashashin, La Guerrilla, Los Whatz, La Distancia at the Mexican American Cultural Center (600 River St.) [1pm-10pm, free]


Planet LA & Indie on Air Showcase

  • Djinn, Evolove, Native June, Danika Holmes, Jessie Torrisi, Big Kettledrum, Lovebettie, David Martinez Band, Red Wine Rewind, Sparks & Silhouettes at Whole Foods Gateway (9607 Research Blvd.) [noon-4pm]


Laced With Romance SXSW Day Party

  • The Night Beats (9pm), Alex Maas (8pm), Daughters Of The Sun (7pm), The Happen Ins (5pm), Gay For Johnny Depp (4pm), Secret Colours (3pm), The Sudden Passion (1pm) at Laced With Romance Vintage Store (1601 South 1st St.) [free, free drinks]


Music Road/Red House/Signature Sounds SXSW Party

  • Eilen Jewell (5:30pm), Zoe Muth and the Lost High Rollers (5pm), Storyhill (4:30pm), Kevin Welch (4pm), Ray Bonneville (3:30pm), Stonehoney (3pm), Sam Baker (2:30pm), Eliza Gilkyson (2pm), Slaid Cleaves (1:30pm), Carrie Elkin (1pm), Danny Schmidt (12:30pm), Jimmy LaFave (noon) at Zax Restaurant and Bar (312 Barton Springs Rd.) [free]


Carolina Chickadee presents Americana showcase

  • Mike Stinson, Leslie Stevens, Driftwood Singers, Rose's Pawn Shop, Malin Pettersen, Brennen Leigh, Jeremiah and the Red Eyes, Gram Rabbit, Billy Eli, more TBA at Waterloo Icehouse (1106 W. 38th St.) [11am-11:45pm, free]


Music Fog Marathon

  • Waco Brothers (7:20pm), Ruby James (6:20pm), Bonnie Whitmore (5:20pm), Jack Grace Band (4:20pm), Matt Hillyer (3:40pm), Eddie Spaghetti (3:10pm), Ha Ha Tonka (2:20pm), Eilen Jewell (1:20pm), Zoe Muth (12:20pm), Colin Gilmore (11:40am), Lincoln Durham (11:10am) at Threadgills (301 W. Riverside Dr.) [free, all ages]


El Leon's Music Fest

  • The Forbidden Blues Band (10pm), Flexx Bronco (8pm), The Javier Soliz Band (6pm), Vall Halla (5pm), Untucked (CD release, 4pm), Billy "Harp " Hamilton & The Lowriders (2pm), JT Coldfire (noon) at El Leon's Bar (1910 E. Cesar Chavez) [21+, $5 per day or $12 for the weekend]


ATX Wildfire Reggae & Arts Festival

  • General Smiley & w/McPullish (12:20am), Seedless (11pm), Fortunate Youth (9:40pm), Eleven Fingered Charlie (8:20pm), Shark Attack (7pm), Sinizen (5:40pm), Vibenhai (4:20pm), special guest (3pm), Axis Unity (1:40pm), Coral Thief (12:20pm), The Bandulus (11am) at Ruta Maya [a] [m] [free, all ages]


Opa's 2nd Annual Radiothon During SXSW

  • American Graveyard (11pm), Jeff Griffith (10pm), Ben Beckendorf (9pm), Tiger MegaFish (8pm), Whitey Morgan and the 78's (4pm), 2 Tons of Steel (3pm), Dave Insley and The Careless Smokers (2pm), The Derailers (12:30pm) at Opa! Coffee & Wine Bar (2050 South Lamar Blvd.) [free]


Invasion of the GoGirls

  • Laura Marie, Aly Tadros + The Sweetness, Sinem Saniye, Luciar, Rachel Platten, Jennifer Grassman, Sheila Swift, Staci's Edge, Dead Sara, Molly Bryant at Austin Java (1206 Parkway, at 12th & Lamar) [noon-5pm, free, all ages]


livemusicrecords.com presents

  • Cody Beebe & The Crooks (9pm), Dan Kamas (8pm), TBA (7pm), Petesimple (6pm), White Apple Tree (5pm), Massy Ferguson (4pm), Dan Dyer (3pm), Jason Spencer (2:15pm), Edmund Evans (1:30pm), Tody Castillo (12:45pm), Orange Is In (noon) at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.) [free]


The 3rd Annual Brooklyn Country Cookout

  • Mr. Pehr's Leadbelly Radio (7:30pm), Alana Amram & The Rough Gems (6:45pm), Andy Friedman and The Golden Winners (6pm), The Defibulators (5:15pm), Philip Gibbs (4:30pm), The Orbans (3:45pm), Greg Garing (3pm), Whiskey Folk Ramblers (2:15pm), Thunderado (1:30pm), Miss Tess & The Bon Ton Parade (12:45pm), Jamie Thomas (noon) at 1506 Eva St. [free]


BandSoup.com presents

  • The Awkward Robot (Austin), Ghost Ghost (Brooklyn), STAY (Boston) at 7507 E. Crest Dr. [free, free beer, info]


Chorizo Approved Records presents

  • Babel Fishh (9pm), Evak1 (8pm), Mexicans At Night (7pm), Metatron (6pm), Lewee Regal (5pm), The Deaf (4pm), Lousy Robot (3pm), 35mph (2pm), DJ Steeltoe & SmokeHous (throughout) at Chorizo Approved World Headquarters (909 Sirocco Dr.)


Dance Your Face Off! and slopnessmonster.com present 99 Bottles of Beer on the Wall

  • Kids at the Bar, DJ sets by Bit Funk, Free Magic, Mikey Rodge, Friendly Greg at The 512 Bar (408 E. 6th St.) [noon-5pm, free, 99 free beers, first come, first served]


Birddog Promo at SXSW

  • Bear Hands (10pm), T_e D___h S_t (9:15pm), Gobble Gobble (7:45pm), Janka Nabay (7pm), Candy Claws (6:15pm), Holiday Shores (5:30pm), Tiny Victories (4:45pm), Monogold (4pm), The Yes Way (3:15pm), Doldrums (2:30pm), Whalers (1:45pm), DZ (1pm), DJ Twin Geeks at Tito's House (2109 Scenic Dr.) [noon-midnight, free, free beer 4-6pm]


SoFi's Choice Trailer Park Lounge presents The Great South Austin FolkOff

  • Ethereal Spectrum (5pm), Songswap II with Stephanie Delk, Randy Stern, & Sergio Martinez (3pm), Songswap I with Andrea Marie, Deann Rene & Michelle Lewis (1pm), Shawn Madden & The Invitation (noon) at SoFi Food Trailer Park (Southwest corner of South First & Live Oak) [free]


South By My House

  • Futurebirds (9pm), Ponderosa (8pm), Fan Tan (7pm), Northern Paradox (6pm), Julandrew (5pm), Andy Barham (4pm), You Might Think We're Sharks (3pm), The Pushpins (2pm), Magic Landing (1pm) at 2005 Riverview [boyb]


This Cowbell Goes to 11

  • Fang Island (5pm), Kopecky Family Band (4pm), Delicate Steve (3pm), Living Days (2pm), The Lines (1pm) at Lipstick24 (606 E. 7th St.) [inside]

  • The Rassle (4:30pm), Tristen (3:30pm), Adam Cohen (2:30pm), R.G. Morrison (1:30pm), Quiet Company (12:30pm) at Lipstick24 (606 E. 7th St.) [outside, free with RSVP]


The Musebox presents Detox to Retox

  • Blake Richardson (5:30pm), Glasnost (4:$5pm), Lelia Broussard (4pm), The Pons (3:!5pm), Red Falcon (2:30pm), The Vandelles (1:45pm), Wold & Cub (1pm), Operator Please (12:15pm), Sweet Jane (11:30am), OK Sweetheart (11am) at Valhalla (710 Red River) [free, 21+]


Live Music Capitol presents Psych-Fest 4

  • Gringo Star (midnight), The High Dials (11pm), The Astronaut Suit (10pm), Ocha La Rocha (9pm), The Types (8pm), Cartright (7pm), Tijuana Bible (6pm), The Boxing Lesson (5pm), The Harlots (4pm), The Janes (3pm), Rene Breton (2pm), The Gold Sounds (1pm) at The Eastern (1511 E. 6th St.)


Live Music Capitol presents The Revealed Party

  • Special guests (midnight), Grooms (11pm), Bad Girlfriend (10pm), Chikita Voilente (9pm), The Dewars (8pm), The Damn Times (7pm), Dad Jim (6pm), Charlie hurtin' and the Hecklers (5pm), Midwest Hype (4pm), Subject to Change (3pm) at Project Imagine (3421 Cesar Chavez) [RSVP to contact@livemusicapitol.com]


Viva South Austin

  • The Cornell Hurd Band, Bill Kirchen, Chris Wall, Dallas Wayne, Larry Lange & his Lonely Knights at the Broken Spoke (3201 S. Lamar) [2pm-6pm]


Nine Mile Records/ Baltimore House SXSW Party

  • Slowtrain (7:30pm), Haunt (6:45pm), Girls Guns and Glory (6pm), Patrick Sweany (5:15pm), Olde World (4:30pm), Said the Whale (3:45pm), The Silos (3pm), Miss Tess (2:15pm), Ricky Stein & the .44 (1:30pm), LA Font (12:45pm), Chuck Flemming (noon) at Rainey Manor (90 East Ave.) [free]


The Reverb Party

  • Caldera Lakes (6pm), Wire Faces (5pm), Tim Pourbaix (4pm), Bare Bones (3pm), A Tom Collins (2pm), Woodsman (1pm), Port Au Prince (noon) at Parkside (301 E. 6th St.) [outside]

  • Natural Selection (6:30pm), Warm Ghost (5:30pm), Flashlights (4:30pm), Paper Bird (3:30pm), Lexicondon (2:30pm), Callers (1:30pm), Gangcharger (12:30pm), The Beaten Sea/The Fox and the Bird (11am) at Parkside (301 E. 6th St.) [inside, free, RSVP]


Breakfast Beats & Afternoon Treats

  • Panic Bomber, Nicodemus, Lance Herbstrong, Keys N Krates, Eskmo, Eliot Lipp, Inspired Flight, Lynx, Toubab Krewe, Van Ghost, Rival Sons at 1711 S. Congress [noon-7pm, free, free food and drinks, RSVP to breakfastbeatssxsw@gmail.com]


Flipnotics presents Free By No Cover

  • Aj Roach (11:15pm), Blue Hit (10:30pm), Johann Wagner (9:45pm), John Elliott (9pm), Southpaw Jones (8:15pm), Robert Steel (7:30pm), Raina Rose (6:45pm), Anthony da Costa (6:45pm), The Smokehouse Gamblers (6pm), Avi Vinocur (4pm), Patrick Dyer Wolf (4pm), The Family Crest (4pm), Brad Cunningham (3:20pm), Mars or the Moon (2:40pm), Megan Slankard (2pm), Matt Langlois (1:20pm), David Luning (12:40pm), Roem Baur (noon) at Flipnotics [free]


Subaki Showcase

  • Gypsy Blood, Foe Destroyer, Taco Kitty, Rude Rachel, Reptar, Achachay, Wowzer Bowzer, DJ Hot Britches at The Chicken Farm (2108 Tillery St.) [2pm-1amfree, RSVP]


Unplugged Bungalow at Waller Creek

  • Freedy Johnston (NYC), Matt Witte (NYC), Katie Gray w/Kurt Baumann (Austin), Havilah (Austin), Katie May Shepherd & Friends (Austin), Dave McDonald (Austin) at The Hyde Park Bungalow (4511 Speedway) [4pm-7pm, free]


The Local presents Maison d'Etoile Day Show

  • Redding Hunter (6pm), Matt Bauer (5pm), Sam Amidon (4pm), Shelley Short (3pm), Alex Highton (2pm), Ash Reiter (1pm) at Maison d'Etoile (2109 Cesar Chavez) [inside]

  • She Keeps Bees (6:30pm), David Thomas Broughton (5:30pm), Dana Falconberry (4:30pm), The Traveling Band (3:30pm), Oh Ruin (2:30pm), This Is The Kit (1:30pm) at Maison d'Etoile (2109 Cesar Chavez) [outside, free, free food]


Music Showcase at the Local

  • Will Evans Project (midnight), Black Salve (10:30pm), Chad Thomas & the Crazy Kings (9pm), People vs. De La Rosa (7:30pm), Art Institute (6pm), Jody Seabody & the Whirls (4:30pm), Don McBride & the Red Dirt Rebellion (3pm), Hot Rod Radio (1:30pm) at The Local (2610 Guadalupe) [free]


Industry of Music - A Transatlantic Rock Affair

  • The Wandas (12:20am), Parallax Project (11:20pm), Girls Guns and Glory (10:20pm), Andrew Greene (9:20pm), Colourslide (8:20pm), Blackbells (7:20pm), Jimmy Gnecco (of Ours, 6:15pm), Evaline (5:15pm), Eddie Spaghetti (of The Supersuckers, 4:15pm), The Latebirds (3:15pm), Locksley (2:15pm), Gram Rabbit (1:15pm) at the Ginger Man (301 Lavaca) [free, RSVP]


Country Willie (3:30pm), Thousands (2:30pm), Tree Bare (1:30pm), The Love Leighs (12:30pm) at Jeanie's Java (inside the Great Outdoors Nursery, 2810 S. Congress Ave.) [free]


MusicGorilla presents

  • Wicker (1am), Val Halla (midnight), Zoe Ann (11pm), Shayna and The Catch (10pm), Meriwether (9pm), Forever Falls (8pm), Maps For Travelers (7pm), JR Mint (6pm), The Flavor Savers (5pm), Rachel Platten (4pm), Battleship Down (3pm), D'Shawn Eatmon (2pm), Loomis and The Lust (1pm) at Treasure Island (413 E. 6th St.) [free, info]


Texas Rock Fest

  • 5 day, 10 venue festival. The lineup and other info can be found here.


Red Gorilla Music Fest

  • 6 day, 6 venue festival. The lineup and other info can be found here.



Sat. 3/19 printable saturday day | printable saturday night


night shows

(click boxes by the shows you want, hit this button)


Friends of Electrical Audio

  • Merlin Wall (11pm), The Fervor (10pm), Half Mile Fox Fur (9:30pm), Trendspotter Acrobat (9pm), Yoctonaut (8:30pm), Post Honeymoon (8pm) at Trailer Space [a] [m] [free]


True Panther Showcase

  • Trash Talk (12:40am), Janka Nabay/Glasser (11:40pm), Unknown Mortal Orchestra (11pm), EMA (10:15pm), Sandwitches (9:30pm), Weekend (8:45pm), Love Inks (8pm), DJs Rem Koolhaus and Dubbel Dutch (between bands), Awesome Tapes From Africa (DJ, after bands) at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [free, 21+, RSVP]


Impose Magazine presents the Austin Imposition

  • Boy Friend (1:30am), Dum Dum Girls (12:45am), Love Inks (midnight), Dirty Beaches (11:15pm), Heavy Hawaii (10:30pm), Sisu (9:45pm), EMA (9:10pm), Colleen Green (8:35pm), Ale Mania (8pm), DJ Mario (Art Fag) (between sets) at the Longbranch Inn [free]


In the Red presents

  • Davila 666, Thee Oh Sees, Cheap Time, Wounded Lion, Brown Brogues, A Giant Dog, White Mystery at Beerland [a] [m] [7pm]


Vice Kills Texas 2011

  • Odd Future, OFF!, Thee Oh Sees, DJs Jonathan Toubin and Ben Swank at the Starr Building (111 W. 6th St.) [midnight-6am, free with RSVP, 21+]


IHeartComix and Fool's Gold present Past Ypo Bedtime

  • A-Trak, Treasure Fingers, Das Racist, Childish Gambino, Surf Club, Nick Catchdubs, Jackie Chan, Penguin Prison, Sammy Bananas at Highland Mall (6001 Airport Blvd.) [midnight-4am, 21+]


Burger Records Night-time House Party

  • Shannon and the Clams (12:30am), King Tuff (midnight), Devon Williams (11:30pm), Audacity (11pm), Conspiracy of Owls (10:30pm), Bare Wires (10pm), Personal and the Pizzas (9:30pm), Apache (9pm), Cosmonauts (8:30pm), The Pizazz (8pm), Summer Twins (7:30pm), Unnatural Helpers (7pm), Feeding People (6:30pm) at 500 W. 51st St. [free, all ages]


Devil Doll Booking presents

  • The Biters (GA), The Booze (GA), Broken Gold, The Anchor, Dirty Filthy Mugs (CA) at the Parlor [a] [m] [free]


SXS&M

  • I'm Gorgeous Inside (11pm), Especially Good (10pm), Chainbow (9pm), Benko (8pm), Queen Kinz (7pm), Shane Shane (6pm), BBOADR (5:15pm), DJ Mutt at Chain Drive [a] [m] [free]


Ghetto Metal and The Source present Master of Ceremonies

  • Dase FX, Bazaar Royale, Shinobi Ninja, Kosha Dillz, Keith Masters, The Five One, The Lunch Break, K. Flay, Hip Hop Howl at Lipstick24 (606 E. 7th St.) [free, RSVP]


G-House presents Boston Family Dinner (Night 3)

  • This Will Destroy You (10:15pm), Dirty Dishes (9:40pm), Moving Mountains (9:05pm), Grass is Green (8:30pm), Neon Windbreaker (7:55pm), Vending Machetes (7:20pm), Golden Ages (6:45pm), Badknight (6:15pm) at the Austin Museum of Art (823 Congress Ave.) [free, 18+, free drinks]


SXSSucks Day 2

  • Focus Group (1:30am), General Bye Bye (1am), Megafauna (12:30am), Lovey Dovies (midnight), Free Moral Agents (11:30pm), DAYTES (11pm), Tornahdo (10:30pm), Sweet Meat (10pm), Squidbucket (9:30pm), Oh You Devil (9pm), Muchos Backflips (8:30pm), RoboBilly (8pm) at the Hole in the Wall [a] [m] [$5, 21+]


Macrame Owl Productions presents unSXSW Indie POP/Fashion Show Party

  • Mobley, Language Room, Spain Colored Orange, Finnegan, Melle Viviane Jefferson, The Selfless Season, Hiss & Hum, Square & Compass at Nomad Bar (1211 Corona Dr.) [free, 6pm-2am]


Stereogum Last Night in Texas

  • Das Racist (2:15am), Cults (1:30am), Owen Pallet (12:45am), Puro Instinct (midnight) at the PureVolume House (504 Trinity St.) [free with RSVP. 21+]


Mellow Mushroom / Home Grown Industries (unofficial) SXSW 2011

  • Organic Think Machine (11pm), Hanna Barbarians (10pm), Manatee (9pm) at Mellow Mushroom (2426 Guadalupe) [free, all ages]


AMPM Sound presents Rock vs. Not

  • MC Frontalot (Brooklyn, NY, 10:45pm), The Triggermen (Austin, 10pm), The Blackburner Hour with Wordburglar (Halifax, Nova Scotia), Jesse Dangerously (Halifax, Nova Scotia), Timbuktu (London, Ontario), More or Les (Toronto, Ontario) (9pm), One Step Program (Austin, 8:15pm), Buzz 'N Bangs (San Marcos, 7:30pm), DJ sets by DJ KitK (Austin) at Revolution Bar (2421 Webberville Rd.) [7:30pm-midnight, free]


Invasion of the GoGirls

  • Leah Jee, Melissa Savcic, August 83, Xylos, Don't Wake Aislin, Grrlz will be Boiz, Gods Joke, Evangenitals, Bianca DeLeon at Trophy's [a] [m] [9pm-2am, free, 21+]


Charisma Artist Agency presents Come to Mecca

  • John Elliott, Chamberlin, Saint Bernadette, Jay Nash, HeyPenny, Charlie Faye, The Sweetness, The Mumlers, Phantom Tails, Hastings 3000, Shortwave Society, My Jerusalem, stephaiesid, Sway From Freedom or Death, Leeroy Stagger, Woody Pines at Club 1808 [a] [m] [free, 21+]


Visions (12:40am), The Kicks (midnight), Doublethink (11:20pm), EPMB (10:40pm), 6th Street (10pm) [free, 21+]


Popantipop presents Sea Now! SXSW 2011

  • Special guest (11pm), Great Northern (10pm), Special guest (9pm), The Hundred Days (8pm), Wallpaper (7pm) at Annie's West (706 W. 6th St.) [main stage, free with RSVP]


Charlie's presents

  • Beatbox (midnight), The Band Nerds (10:30pm), Apollo Run (9pm), The New Surreal (7:30pm), Diamonds Under Fire (6pm), Automatic Cycle (4:30pm), Jason Vivone (3pm) at Charlie's (1301 Lavaca St.) [inside]

  • Edison Chair (10pm), Fort View Project (8:30pm), Hands of my Sister (7pm), Before Dawn (5:30pm), Sean Evan (4pm), Sweet Release (2:30pm at Charlie's (1301 Lavaca St.) [patio, free]


Cowboy Barre...2011 SXSW Troubadour Showcase

  • Audra Mae (11ppm), Bearkat (10pm), Jackie Tohn (9pm), Jes Hudak (8pm), DJ Czech One (7pm) at Arab Cowboy (901 W. 24th St.) [free]



Sun. 3/20 printable sunday day | printable sunday night


day shows

(click boxes by the shows you want, hit this button)


End of an Ear presents


Uncle Doug's 2nd Annual Chili Dog Fest

  • A Giant Dog (8pm), Ugly Beats (7:15pm), Golden Boys (6:30pm), Cynics (6pm), December Boys (5:30pm), Til We're Blue or Destroy (5pm), Doug Gillard Electric (4:30pm), The Ripe (4pm), Dumptruck (3:30pm), Flesh Lights (3pm), Jungle Rockers (2:30pm), Serious Tracers (2pm), Royal Butchers (1:30pm), Beta Rhythm (1:30pm), Strange Attractors (1pm), Guadalupe Plata (12:30pm), Quin Galavis (noon) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [free, free chili dogs while they last]


Lola Cola, The Shitty Beach Boys, Cowabunga Babes, Mean Jeans, Apache, Personal & the Pizzas at 3104 Birdwood [1-6pm]


Cheapo Records presents

  • TBA (6pm), TBA (5pm), Modern Don Juans (4pm), The Thunderchiefs (3pm), Teri Joyce / Lil Mo (2pm), TBA (1pm), TBA (noon), Hausu (11am) at Cheapo Records [a] [m] [free]


GayBiGayGay

  • Butch County, Carletta Sue Kay, Gender Mountain, Tuna Helpers, Big Freedia, My Gay Banjo, Stick and a Stone, The Redwood Plan, DJ Lynne T, DJ Bunnystyle, more TBA at Rogge Ranch [1pm-midnight, free, all ages]


Sux By Suxwest - Noise/Power Electronics/Experimental event

  • The Haters, Black Leather Jesus, Breakdancing Ronald Reagan, Element Operation, Bubblegum Octopus, Drums Like Machine Guns, Goat, The Black Scorpio Underground, How I Quit Crack, many more at the House of Commons (2610 Rio Grande) [10am-midnight, free, byob]


Annual Panache SXSW Hangover Party

  • When Dinosaurs Ruled The Earth (8:30pm), Danava (8pm), Fergus and Geronimo (7:30pm), Grandchildren (7pm), White Mystery (6:30pm), Tog (6pm), Wise Blood (5:30pm), Vockah Redu (5pm), Dominique Young Unique (4:30pm), Surf City (4pm), Pujol (3:30pm), Turbo Fruits (3pm), Heavy Cream (2:30pm), Xray Eyeballs (2pm), Brainstorm (1:30pm), Unnatural Helpers (1pm), Carletta Sue Kay (12:30pm), Burnt Ones (noon) at Beerland [a] [m] [two stages, free]


High Times 2011 Doobie Awards Day Party

  • Honky, Smoker's Club featuring Curren$y, Smoke DZA & Big K.R.I.T., The Contrabandits, Valient Thorr, Suplecs, Blower, Chief Greenbud, Rob Cantrell at Emo's [a] [m] [outside, noon-6pm, $20 door, $15 advance, free beer]


Invisible Man Corp. & Jester King present

  • Hug, Black Eyed Vermillion, Vagabond Swing, Mr. Lewis & The Funeral 5, Shed Alfred, El Bombasi, sideshow performances by Mister Hamilton & The Invisible Man Corp at Lovejoys [a] [m] [doors at 2pm, free]


Toy Joy presents Peelander-Z Fest

  • Peelander-Z (4pm), more TBA at the Spiderhouse Ballroom (formerly United States Art Authority, 510 W. 29th St.) [free, all ages]


Bianca DeLeon (5pm), Andrea Parodi (4:15pm), Tim Curry (3:30pm), Flyin' A's (2:45pm), Jon Emery (2pm) at Antone's Records [a] [m] [free]


South by San Jose

  • Ume (7pm), Beta Rhythm (6pm), ((sounder)) (5pm), Gold Beach (4pm), Michael Fracasso (3pm), Darden Smith (2pm), Brothers Lazaroff (1pm), Jo's House Band (noon) at Jo's Coffee (1300 S. Congress) [free]


Sunday Swagger

  • Bun B, Chiddy Bang, Steve Aoki, Big Sean, Kendrick Lamar, 12th Planet, Macklemore + Ryan Lewis, DJ Nu-Mark, Freddie Gibbs, Pacdiv, Schoolboy Q, Rockwell Knuckles, Basic Physics, Grieves at East Side Drive-In (1001 E. 6th St.) [11am-10:30pm, $25]


The Parlor presents

  • Bear Crossing, The Body, Expo'70, Shit & Shine, Umberto, MjolniirDXP, Topping Bottoms, Lame Drivers, Borneo, Blank Realm, Dylan Ettinger, Daughters of the Sun at the Parlor [a] [m] [free]


7th Annual J Dub AllStars SXSunday Throwdown

  • Creep Records presents Adrian and the Sickness (12:30am), One Eyed Doll (11:15pm), One Shot One Kill (10:15pm), TBA (9:15pm), Willing Swords (8:15pm), Penrose (7:15pm), Grass is Green (6:15pm), The Danger O's (5:15pm), TBA (4:14pm), Kohoutek featuring George Kinney (3pm), Luger (1:45pm), Flow Tribe (noon) at Headhunters [a] [m] [free]

  • Blue Raven Artists presents Uncle Lucius (11:30pm), Citizen's Band Radio (10pm), Cabinet (8:30pm), Jack Grace (7:15pm), MiZ (6pm), TJ Kong and the Atomic Bomb (4:45pm), Moga (3:30pm), Don Kincaid (2:30pm), Sidney Joseph (1:45pm), Robert Meade (1pm) at Headhunter's Cannibal Stage (back patio) [free]


Ham Jam House Show

  • Little Lo (4pm), Avi Wisnia (3pm), Shawn Fogel of GoldenBloom (2:30pm) at Ham Jam House (3800 Mia Tia) [free, all ages, byob]


Olivia's South Austin Fried Chicken Revival

  • The Hobart Brothers + Li'l Sis Hobart (Jon Dee Graham, Freedy Johnston & Susan Cowsill) (5:15pm), Susan Cowsill (4:30pm), Jon Dee Graham (3:45pm), Freedy Johnston (3pm), Otis Gibbs (2:15pm), Dustin Welch (1:30pm), Darden Smith (12:45pm), Randy Weeks (noon) at Olivia Restaurant (2043 S. Lamar)


SX Barn Dance

  • Soul Track Mind (8:30pm), Polka Bjorn & Kleine Heine (7:30pm), Porterdavis (6:30pm), Ray Bonneville (5:45pm), Erin Harpe (5pm), The Drakes (4:15pm), Leeann Atherton (3:30pm), Marit Larsen (2:45pm), Erik Moll (2pm)at 3600 S. 2nd St. [$10 with potluck donation, $15 without]


Bob Fuentes presents

  • Los Super Vatos (8:30pm), Mitch Webb & The Swindle (7:30pm), Sarah Houser (6:30pm), Larry Lange & His Lonely Knights (5:30pm), Wink Keziah & The Kinds of Cowtown (4:30pm), The Lisa Marshall Band (3:30pm) at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.) [free]


SoFi's Choice Trailer Park Lounge presents The Great South Austin FolkOff

  • Frankie Hernandez & The Invitation (5pm), Songswap II with Shane Pitsch, Scott Andrews, William Wallace (3pm), Songswap I with Julie Nolen, Mike June, Cass Brostad (1pm), SoFi's Choice Young Folk Showcase (noon) at SoFi Food Trailer Park (Southwest corner of South First & Live Oak) [free]


Texas Rock Fest

  • 5 day, 10 venue festival. The lineup and other info can be found here.


Red Gorilla Music Fest

  • 6 day, 6 venue festival. The lineup and other info can be found here.


Flipnotics presents Free By No Cover

  • The Inheritance (9:30pm), Sour Mash hug Band (8:15pm), That Damned Band (7pm), Nefesh (6pm), Matthew Payne (5pm), The Biographers (4pm), Dennis Ludiker Trio (2pm), Jordann Mitchell (1pm), Grace London (noon) at Flipnotics [free]



Sun. 3/20 printable sunday day | printable sunday night


night shows

(click boxes by the shows you want, hit this button)


The Church of the Friendly Ghost presents No Strings- a puppet theatre and electronic music symposium

  • The Dr. Samples Orchestra (2:15am), Particlekid (1:10am), Derek Rogers (12:05am), Puppet Vignettes by Sugar Puppet (11:05pm), Wave Hands Like Clouds (10pm), Puppet Vignettes by Glass Half Full Theatre (9:05pm), Bubblegum Octopus (8pm) at the Salvage Vanguard Theater [a] [m] [SVT gallery stage]

  • Vanessa Rossetto (1:40am), T Putnam Hill (with special guests) (12:40am), Zorch (11:30pm), FM Campers (10:35pm), House of Wolves (Rick Reed and Brent Farris) (9:25pm), Ghost of Electricity (8:35pm) at the Salvage Vanguard Theater [a] [m] [CofFG stage, free/donations accepted]


Sunday Swagger afterparty

  • Beats Antique, Eskmo, Paper Diamond, Two Fresh, Araab Muzik at Red 7 [a] [m] [$15]


White Dress, Devin Fry of Salesman at the Hole in the Wall [a] [m] [10pm]



divider


Mon. 3/21


Leo Rondeau and friends at the Hole in the Wall [a] [m] [+] [10pm, $3]

Tue. 3/22


Des Ark (NC), Pygmy Lush (VA, ex-pg99), Ancient Wisdom at Trailer Space [a] [m] [+] [6pm]
** Postponed ** Steve Ignorant's Crass - the Last Supper Tour, Goldblade at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Pussy Sisster (Germany), Flesh Lights, Hot Rails to Hell, Toys for Guns at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Randa's Comedy Cavalcade at Beerland [a] [m] [+] [free]
Clyde & Clem's Whiskey Business and friends at the Hole in the Wall [a] [m] [+]

Wed. 3/23


Hugh Cornwell of The Stranglers performing Rattus Novegicus, The Chumps, Heart and Soul Soundsystem at Lovejoys [a] [m] [+]
Master, Lightning Swords of Death, Mobile Deathcamp, Mammoth Grinder at Emo's [a] [m] [+] [inside, 9pm]
Horns of Happiness at the Mohawk [a] [m] [+] [inside, 9pm]
Dreadneck Wednesdays with The Mau Mau Chaplains at Flamingo Cantina [a] [m] [+] [free]
Saucerians, Del Vipers, Time Out at the Hole in the Wall [a] [m] [+] [8pm]
Danny Schmidt (CD release), Carrie Elkin at the Cactus Cafe [a] [m] [+] [8:30pm]

Thu. 3/24


Wale, Black Cobain at the Mohawk [a] [m] [+] [outisde, 8pm]
Family Secrets, Shells at the Mohawk [a] [m] [+] [inside, 9pm]
Ralph White & Walter Daniels, John Schooley, Wes Coleman III at Beerland [a] [m] [+] [free]
Lords of Acid, Angelspit, Chant, Channel 13, Art vs. Industry at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Literature, Noah's Ark was a Spaceship, Yuppies at Cheer Up Charlies (1104 E. 6th St.) [+]
The Warplanes, Knifight, Code Named Code, Twenty Eleven at the Parish [a] [m] [+]
Children of a Feather, Elaine, Kory Quinn at the Ghost Room [a] [m] [+]
Johnathan Horne at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Fri. 3/25


Destroyer, War on Drugs at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 8pm]
Exene Cervenka (X), Kevin Seconds (7 Seconds) at the Mohawk [a] [m] [+] [inside]
The Zoltars at Beerland [a] [m] [+] [free]
The Fleshtones at the Continental Club [a] [m] [+]
The Low Lows, Paraguay, Norushki Minx, Glad We Were at ND (501 IH-35, entrance at 5th and Brushy) [+] [9pm]
G. Love and Special Sauce at Antones [a] [m] [+]
The Burned, Katsuk at the Ghost Room [a] [m] [+]
Black Ghandi, Tidal Waves at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
The Reliques (CD release), Brother of Pearl at the Parish [a] [m] [+] [early show, 6pm]
Neon Black, Jesse Brede, El Boogie at the Parish [a] [m] [+] [late show, 10pm]
Cheap Rewards Punk Rock Happy Hour with DJ Mike Hooker at The Grackle (1700 E. 6th St.) [+] [5-8pm]
James Cotton, Shemekia Copeland at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]
Et Bear at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Sat. 3/26


Followed By Static, Kingdom Of Suicide Lovers, Shawn David McMillen, Cop Warmth (Houston), Air Traffic Controllers at Club 1808 [a] [m] [+]
Against The Archaic, Invisible Target, Of Forgotten Dreams, What, Bullet? at Red 7 [a] [m] [+] [early show, 5pm]
Paris Falls, Betarhythm, The Ripe, Blueprint at Red 7 [a] [m] [+] [9pm]
Murs, Tabi Bonney, Ab-Soul, DJ Foundation at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Dashboard Confessional at Emo's [a] [m] [+] [outside]
A Giant Dog at Beerland [a] [m] [+] [free]
Spencer Bell Legacy Cancer Research Benefit with The Stevedores, Tin Tin Can, Netherfriends, Toy Bombs, Union Shop, The Kissing Club, Yet Cut Breath, Mechanical People at the Mohawk [a] [m] [+] [starts at 2pm, $40 advance, $42 at door]
The Fleshtones at the Continental Club [a] [m] [+]
Austin Dub Culture presents Twilight Circus Dub Soundsystem at ND (501 IH-35, entrance at 5th and Brushy) [+] [9pm]
Rebelution, Giant Panda Guerilla Dub Squad at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Ryan Scroggins & The Trenchtown Texans (album release), Skampida, Spies Like Us, Umbrella Man at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Green River Ordinance, Courrier, The Soldier Thread, The71s, Suite 709 at the Parish [a] [m] [+]
Justin Black and Black Heart, J-Dub and the Tease at the Ghost Room [a] [m] [+]
EOTO at La Zona Rosa [a] [m] [+]

Sun. 3/27


Devo, The Octopus Project at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [8pm]
Devo afterparty with Fingaar Bangaar at Red 7 [a] [m] [+] [free]
The Church of the Friendly Ghost presents Miles Okazaki (NYC), Zevious Trio (NYC) at the Salvage Vanguard Theater [a] [m] [+] [7pm, $10-$30 sliding scale]
The Green Door eclectic record party with DJ Bill Beltone, host Scotty Upton at Rio Rita Lounge [a] [m] [+] [10pm, free]
Quiet Company DVD Party at ND (501 IH-35, entrance at 5th and Brushy) [+]
Todd Snider, Great American Taxi at La Zona Rosa [a] [m] [+]
Groundwork Music Orchestra at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [10:30am]

divider


Mon. 3/28


Blood of Comrades, This Time November, Settling Somewhere, For Every Empire at Emo's [a] [m] [+] [inside]

Tue. 3/29


The Bubbles, The Baker Family, I Was Totally Destroying It (Chapel Hill, members of Sorry About Dresden), Legs Against Arms at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Toys4Guns, Shogun Shakedown at Red 7 [a] [m] [+] [inside, free]
Southern Culture on the Skids at the Continental Club [a] [m] [+]

Wed. 3/30


Closet Drama (CD release), White Sails, Co-Pilot, Young//Savage at Red 7 [a] [m] [+] [late show, outside, 9pm]
I Deal Suicide, Descend to Ashes, The Brigade at Red 7 [a] [m] [+] [early show, inside]
Southern Culture on the Skids at the Continental Club [a] [m] [+]
Dreadneck Wednesdays with The Mau Mau Chaplains at Flamingo Cantina [a] [m] [+] [free]

Thu 3/31


Men at the Beauty Bar [a] [m] [+]
Unmothered, Boars, Iron Felix at Red 7 [a] [m] [+] [9pm]
Tracorum, Rooster Jenkins at Flamingo Cantina [a] [m] [+]
Austin Music People launch party with Ghostland Observatory, Blue October, Court Yard Hounds, Alejandro Escovedo, Brownout, Bavu Blakes, The Coveters, Bright Light Social Hour at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+]
Os Alquimistas at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Fri. 4/1


Akron/Family, Delicate Steve at the Parish [a] [m] [+]
The Young, Rubble, Air Traffic Controllers at Beerland [a] [m] [+]
From the Mind of Adi's First Friday Frolic presents Gowalla Night with A Giant Dog, The White White Lights, DJ uLOVEi at Club Deville [a] [m] [+] [5pm doors]
What Made Milwaukee Famous at the Mohawk [a] [m] [+]
Forever the Sickest Kids, Breathe Carolina, This Century, Before Their Eyes, Tonight Alive at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Nix-the-90's April Fools Show with Brewtality Inc., Pocket Fishrmen, Sore Losers at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Cold War Kids, Baths at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Drew Holcomb & the Neighbors at Stubb's [a] [m] [+] [inside, 11pm]
Chris Cornell (solo acoustic) at the Paramount Theater [a] [m] [+]
Cheap Rewards Punk Rock Happy Hour with DJ Mike Hooker at The Grackle (1700 E. 6th St.) [+] [5-8pm]

Sat. 4/2


Del the Funkee Homosapien at the Mohawk [a] [m] [+] [free]
Roger Miret and the Disasters, Flatfoot 56, Nick Curran, Sober Daze at Red 7 [a] [m] [+] [9pm]
John Mellencamp at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]
Yonder Mountain String Band at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Athuai at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+]

Sun. 4/3


Scissor Sisters at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
L.A.X. at Stubb's [a] [m] [+] [inside, 10pm]
Pack of Wolves, Let the Night Roar (ex-Malevolent Creation), Lions of Tsavo at Emo's [a] [m] [+] [inside]
The Plain White Ts, Parachute, Andy Grammar at the Parish [a] [m] [+]
Janet Jackson at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]

divider


Mon. 4/4


Rotting Christ, Melechesh, Hate, Abigail Williams, Lecherous Nocturne, Prolicide at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Janet Jackson at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+]

Tue. 4/5


Devola, Blood of Comrades, Everburn, If Tomorrow Burns at Red 7 [a] [m] [+] [inside, free]
Papercuts, Banjo Or Freakout at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Jeff Beck, Imelda May at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]

Wed. 4/6


The Residents at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 8pm]
Lady Gaga, Semi-Precious Weapons at the Erwin Center [a] [m] [+] [8pm]

Thu. 4/7


Hi-Tones (tour kickoff), Candi And The Strangers, Megafauna, Purple Myrtle at Emo's [a] [m] [+]
Guster, Jukebox the Ghost at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Heart at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]
Johnathan Horne at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Fri. 4/8


Wire at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 9pm]
Books at the Central Presbyterian Church (200 E. 8th St.) [+]
Cheap Rewards Punk Rock Happy Hour with DJ Mike Hooker at The Grackle (1700 E. 6th St.) [+] [5-8pm]
Reno's Love and Light, Psymbionic, Pharo, AfroMonk, DJ PWR at Firehouse Lounge (605 Brazos) [+] [$5 advance, $7 at door]
Lisa Richards, Anam Mila, Beau Tyler at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [7pm]

Sat. 4/9


The Pains of Being Pure At Heart, Twin Shadow at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Warpaint, PVT, Family Band at La Zona Rosa [a] [m] [+]
Fast>>Forward>>Austin Comtemporary Music and Arts Festival
  • Aeolus Quartet, Austin New Music Co-op, Bel Cuore Sax Quartet, Line Upon Line at Space12 (3121 E. 12th St.) [+] [2pm-10pm]

All Time Low, Yellowcard, Hey Monday, The Summer Set at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 6pm]
Kristina Boswell (No Mas Bodas) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Sun. 4/10


Maserati, My Education at the Mohawk [a] [m] [+] [inside, 9pm]
Real Estate at the Parish [a] [m] [+]
Dipset (Juelz Santana, Cam'ron, Jim Jones) at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Scotty Roo at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [10:30am]

divider


Mon. 4/11


Coheed & Cambria at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Marina & The Diamonds at Antones [a] [m] [+]

Tue. 4/12


Danielson, Weird Weeds, Jad Fair at ND (501 IH-35, entrance at 5th and Brushy) [+]
The Raveonettes, Tamaryn at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Hunx and His Punx, Shannon & The Clams, Fungi Girls at Emo's [a] [m] [+] [inside]
A Day to Remember, We Came as Romans at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]
An Evening with David Crosby & Graham Nash at Bass Concert Hall [a] [m] [+]
Kings of Leon, Band of Horses at the Erwin Center [a] [m] [+]

Wed. 4/13


British Sea Power, A Classic Education at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 8pm]
These Mad Dogs of Glory at Red 7 [a] [m] [+] [inside, free]
Rebirth Brass Band at Antones [a] [m] [+]

Thu. 4/14


The Dangerous Summer, Sparks the Rescue, The Graduate, The Scenic at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Fire From the Gods, Set Aflame, The Requested, Ready the Messenger, Let the Dead at Red 7 [a] [m] [+] [8pm]
Gogol Bordello at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 6pm]
Os Alquimistas at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Fri. 4/15


Daniel Francis Doyle, Capillary Action at the Mohawk [a] [m] [+] [inside, 9pm]
Kings of Leon, Band of Horses at the Erwin Center [a] [m] [+]
Cheap Rewards Punk Rock Happy Hour with DJ Mike Hooker at The Grackle (1700 E. 6th St.) [+] [5-8pm]
Wino Vino at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Sat. 4/16


Captured By Robots at Red 7 [a] [m] [+]
Fake Problems, Pomegranates, Laura Stevenson & The Cans, Now Now at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Pete Yorn, Ben Kweller, The Wellspring at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Yellowgrass at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Sun. 4/17


Eagle Claw, Maleveller, Omotai, Curse the Heavens at Red 7 [a] [m] [+] [9pm]
Vienna Teng and Alex Wong at Stubb's [a] [m] [+] [inside, 8pm]
Stephen Marley at La Zona Rosa [a] [m] [+]
Hey Lollies at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [10:30am]

divider


Mon. 4/18


Captured By Robots at Red 7 [a] [m] [+]
Protest the Hero, Maylene & The Sons of Disaster, Tesseract, The Brigade at Emo's [a] [m] [+] [outside]
The Builders and the Butchers, Damion Suomi & the Minor Prophets, Matches for Memories at Emo's [a] [m] [+] [inside]

Tue. 4/19


Rise Against, Bad Religion, Four Year Strong at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 6pm]
Rise Against/Bad Religion afterparty with DJ Zach Blair (of Rise Against) at Red 7 [a] [m] [+] [11pm, free]
YACHT at Emo's [a] [m] [+]
Fitz and the Tantrums at La Zona Rosa [a] [m] [+]

Wed. 4/20


Flo-Twenty with Das Racist, Zeale, Fat Tony, Voice Mau at Red 7 [a] [m] [+] [9pm]
Lake, Agesandages at the Mohawk [a] [m] [+] [inside, 9pm]
The Psychedelic Furs at Antones [a] [m] [+]
The Kills, Cold Cave, The Entrance Band at La Zona Rosa [a] [m] [+]

Thu. 4/21


Lightning Bolt at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Titus Andronicus at Emo's [a] [m] [+]
Interpol at the Austin Music Hall [a] [m] [+]
Cut Copy, Holy Ghost! at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Foals, Freelance Whales, The Naked and Famous at La Zona Rosa [a] [m] [+]
Thieves, Carridale, the Tired and the True, Latin for Truth at Red 7 [a] [m] [+] [9pm]
Karaoke Underground at Red 7 [a] [m] [+] [inside, free]
Jonny Lang, George Thorogood at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]
Johnathan Horne at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Fri. 4/22


The Dicks, The Chumps, The Motard Experience, El Pathos at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Cut Copy, Holy Ghost! at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Acid Mothers Temple and the Melting Paraiso UFO, Shilpa Ray and Her Happy Hookers, ST 37 at Red 7 [a] [m] [+]
Yelle, French Horn Rebellion at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 8pm]
A-Trak, Kid Sister, The Gaslamp Killer at Venue 222 (222 E. 6th St.) [+]
Cheap Rewards Punk Rock Happy Hour with DJ Mike Hooker at The Grackle (1700 E. 6th St.) [+] [5-8pm]
Robert Steel, Thystle at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Sat. 4/23


The Meatmen, The Bulemics, Against the Grain, Night Siege at Red 7 [a] [m] [+]
Those Darlins at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 8pm]
Sleigh Bells, CSS at La Zona Rosa [a] [m] [+]
James Taylor at Bass Concert Hall [a] [m] [+]
Chris Bierne Trio at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Sun. 4/24


William Fitzsimmons, Slow Runner at Stubb's [a] [m] [+] [inside]
Groundwork Orchestra at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [10:30am]

divider


Tue. 4/26


Cold, Egypt Central, Kopec at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Ron Pope, Ari Herstand, Zach Berkman at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Mumford & Sons, Edward Sharpe & The Magnetic Zeros, Old Crow Medicine Show at 4th and Waller [5pm doors, all ages]

Wed. 4/27


The Wonder Years, Fireworks, Such Gold, Make Do and Mend, Living with Lions at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Flogging Molly at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 6pm]
Tony Bennett at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]
Citizen Cope (solo/acoustic) at the Cactus Cafe [a] [m] [+]

Thu. 4/28


Black Lips, Vivian Girls at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Peelander-Z, Anamanaguchi at the Parish [a] [m] [+]
Dirty Heads, New Politics at Red 7 [a] [m] [+]
Moody Blues at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]
Os Alquimistas at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Fri. 4/29


Austin Psych Fest 4 with Roky Erickson, Spectrum (UK), The Black Angels, Black Moth Super Rainbow (Chicago), Atlas Sound (Atlanta), Dead Meadow, Prefuse 73 (Atlanta), Crystal Stilts (Brooklyn), Sleepy Sun (San Francisco), Indian Jewelry, Crocodiles (San Diego), Black Ryder (Sydney, Australia), Tobacco (Chicago), The Growlers (Costa Mesa, CA), White Hills (NYC), Fresh and Onlys (San Francisco), Pontiak (Holtzclaw, Virginia), Black Hollies (New Jersey), Beaches (Melbourne), Young Prisms (San Francisco), The Night Beats (Seattle), Lumerians (San Francisco), The Soft Moon (San Francisco), Woodsman (Denver), Lower Heaven (Silverlake, CA), Cloudland Canyon (Memphis), The Meek (Los Angeles), The Cult of Dom Keller (Nottingham, UK), The Quarter After (San Francisco), Vacant Lots (Burlington, VT), The Diamond Center (Richmond), The Sky Drops (Wilmington, DE), Tjutjuna (Denver), Holy Wave at Seaholm Power Plant (214 West Avenue) [+]
T-Model Ford at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Cheap Rewards Punk Rock Happy Hour with DJ Mike Hooker at The Grackle (1700 E. 6th St.) [+] [5-8pm]
Blue October at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]
Citizen Cope (solo/acoustic) at the Cactus Cafe [a] [m] [+]
Luxuriator at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [8pm]

Sat. 4/30


Floor, Mammoth Grinder at the Mohawk [a] [m] [+]
Austin Psych Fest 4 at Seaholm Power Plant (214 West Avenue) [+]
Within Chaos, Silence the Messenger, Prey for Sleep, Lug at Red 7 [a] [m] [+] [9pm]
The Decemberists at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Grupo Fantasma at the Paramount Theater [a] [m] [+]
Willie Nelson's Birthday Bash at the The Backyard at Bee Cave [a] [m] [+]
Citizen Cope (solo/acoustic) at the Cactus Cafe [a] [m] [+]
Acoustalyn, Daniel Harris at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [7pm]

Sun. 5/1


Austin Psych Fest 4 at Seaholm Power Plant (214 West Avenue) [+]
Citizen Cope (solo/acoustic) at the Cactus Cafe [a] [m] [+]

divider


Mon. 5/2


Bill Callahan at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 6:30pm]
Atmosphere, Blueprint, Grieves with Budo, Sab the Artist, DJ Abilities at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Pepper Rabbit, The Submarines at the Parish [a] [m] [+]
Sovereign Strength, Creations (AU), The Burial, Stand Your Ground at Emo's [a] [m] [+] [inside]

Tue. 5/3


Arcade Fire, Explosions in the Sky at the The Backyard at Bee Cave [a] [m] [+]
The Low Anthem at the Central Presbyterian Church (200 E. 8th St.) [+]

Wed. 5/4


Donald Glover, Childish Gambino at Emo's [a] [m] [+] [outside]

Thu. 5/5


Man Man at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Royal Bangs at Emo's [a] [m] [+] [inside]

Fri. 5/6


Danzig, Devildriver, 2Cents at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Jon Spencer Blues Explosion at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 8pm]
Dengue Fever, Spain Colored Orange at Emo's [a] [m] [+] [outside]
From the Mind of Adi's First Friday Frolic presents Lamebook Night with Royal Forest, Rayon Beach, DJ uLOVEi at Club Deville [a] [m] [+] [5pm doors]
Femi Kuti at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+]
Brett Dennen, Dawes at La Zona Rosa [a] [m] [+]

Sat. 5/7


Echo and the Bunnymen at La Zona Rosa [a] [m] [+]
Pinback at Emo's [a] [m] [+] [outside]
Lucinda Williams at Stubb's [a] [m] [+] [outside]

Sun. 5/8


Rusko, Doorly at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]

divider


Tue. 5/10


Junip at the Mohawk [a] [m] [+]
Fleet Foxes at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]

Fri. 5/13


Jackson Browne at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+]

Sat. 5/14


Mustard Plug at Emo's [a] [m] [+] [inside]
Paramount's 95th & State's 75th Anniversary Gala with Smokey Robinson at the Paramount Theater [a] [m] [+]

divider


Mon. 5/16


Mogwai, Errors at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]
Dengue Fever at Emo's [a] [m] [+] [outside]

Tue. 5/17


Of Montreal, Painted Palms at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 8pm]

Thu. 5/19


Joan of Arc, Air Waves at the Mohawk [a] [m] [+]
Karaoke Underground at Red 7 [a] [m] [+] [inside, free]

Fri. 5/20


Midgetmen (9th Anniversary and CD release) at the Mohawk [a] [m] [+] [outside, 8pm]
The Fiery Furnaces at Lamberts [a] [m] [+]

Sat. 5/21


Zeke, Antiseen, Joe Buckyourself, Goddamn Gallows at Red 7 [a] [m] [+]
The Fiery Furnaces at Lamberts [a] [m] [+]
Ryan Bingham & the Dead Horses, The Americans at Stubb's [a] [m] [+] [outside]

Sun. 5/22


The Airborne Toxic Event at La Zona Rosa [a] [m] [+]

divider


Tue. 5/24


John Vanderslice at the Mohawk [a] [m] [+] [inside, 8pm]
Primus at Stubb's [a] [m] [+] [outside]
Xavier Rudd, HoneyHoney at La Zona Rosa [a] [m] [+]

Wed. 5/25


Here We Go Magic, Cavemen at the Parish [a] [m] [+]

Fri. 5/27


Gruff Rhys, Y Niwl at the Mohawk [a] [m] [+] [inside, 9pm]

Sat. 5/28


Dale Earnhardt Jr. Jr. at Emo's [a] [m] [+] [inside]

divider


Tue. 5/31


The Twilight Singers, Margot and the Nuclear So and So's at the Parish [a] [m] [+]

Thu. 6/2


Chaos in Tejas
  • Killing Joke (12:30am), D-Clone (Japan, 10:55pm), The Slowmotions (Japan, 9:35pm), Cult of Youth (7:45pm), Criaturas (6:25pm) at Emo's [a] [m] [+] [outside]
  • Asta Kask (Sweden, 11:35), Double Negative (10:15pm), Veins (9pm), Vile Gash (8:25pm), Crazy Spirit (7:05pm) at Emo's [a] [m] [+] [inside]
  • Hooded Menace (Finland, midnight), Undergang (Denmark, 11:15pm), Acephalix (11pm), Bone Sickness (10:15pm), Mammoth Grinder (9:30pm) at Red 7 [a] [m] [+] [inside]
  • The Spits, The Arrivals, TV Ghost, High Tension Wires at Red 7 [a] [m] [+] [outside]
  • Converge (10pm), Title Fight (9:15pm), Touche Amore (8:30pm) at the Mohawk [a] [m] [+] [outside]
  • The Menzingers (midnight), Dead End Path (11:15pm) at the Mohawk [a] [m] [+] [inside]
  • White Lung, Nu Sensae, more TBA at Beerland [a] [m] [+]


Fri. 6/3


Chaos in Tejas
  • See You in Hell (Czech), Perdition, more TBA at Beerland [a] [m] [+] [day show]
  • Autopsy (12:45am), Larm (midnight), Extortion (Australia, 11:15pm), Low Threat Profile (10:30pm), Iron Lung (9:45pm), Innumerable Forms (9pm), Hatred Surge (8:15pm) at Emo's [a] [m] [+] [outside]
  • Lower Dens (1am), Allo' Darlin (midnight), Milk Music (11:15pm), White Fence (10:30pm), Unholy Two (9:45pm) at Emo's [a] [m] [+] [inside]
  • The Marked Men (11:35pm), F.Y.P. (10:50pm), This is My Fist (10:05pm), The Shitty Limits (England, 9:20pm), Chinese Telephones (8:35pm), Secret Prostitutes (7:50pm) at Red 7 [a] [m] [+] [outside]
  • Textbook Committee (12:30am) at Red 7 [a] [m] [+] [inside]
  • Universal Order of Armageddon (12:30pm), Omegas (11:45pm), Unbroken (10:45pm), Ceremony (10pm), Free Spirit (9:15pm), Power Trip (8:30pm) at the Mohawk [a] [m] [+] [outside]
  • Orange Goblin, Gates of Slumber, NAAM at the Scoot Inn [a] [m] [+] [8pm doors]


Sat. 6/4


Chaos in Tejas
  • Night Birds, Deskonocidos, more TBA at Beerland [a] [m] [+] [day show]
  • Tragedy, Mind Eraser, Omegas at Emo's [a] [m] [+] [day show, 2pm]
  • Doom (England, 1am), Kriegshog (Japan, midnight), Isterismo (Japan, 11:15pm), Kieltolaki (Finland, 10:30pm), Origin of M (Japan, 9:45pm), Spazm 151 (9pm), Mata Mata (8:15pm), Wild//Tribe (7:30pm) at Emo's [a] [m] [+] [outside]
  • Xibalba (Mexico), Miasmal (Sweden), Shitstorm, more TBA at Emo's [a] [m] [+] [inside]
  • Guitar Wolf (12:45am), Off with their Heads (midnight), Underground Railroad to Candyland (11:15pm), The Mind Spiders (10:30pm), Cheap Time (9:45pm), The Hex Dispensers (9pm) at Red 7 [a] [m] [+] [outside]
  • Youth Of Today (10:15pm), Rampage (9:30pm), Rival Mob (8:45pm), Urban Blight (8pm), Raw Nerve (7:15pm) at the Mohawk [a] [m] [+] [outside]
  • Balmorhea, Oneohtrix Point Never, more TBA at Antones [a] [m] [+]

Deftones, Dillinger Escape Plan, Le Butcherettes at the Austin Music Hall [a] [m] [+] [7pm]

Sun. 6/5


Chaos in Tejas
  • Kieltolaki (Finland), Vaaska, more TBA at Beerland [a] [m] [+] [day show]
  • Career Suicide, Nomos, No Statik, Naw Dude at Beerland [a] [m] [+] [night show]
  • Seein Red (Holland, 11:30pm), Nerveskade (10:45pm), Teargas (Australia, 9:15pm), Perdition (8:30pm), Manipulation (7:45pm) at Emo's [a] [m] [+] [outside]
  • Dillinger Four (9:30pm), Fucked Up (8:15pm), The Slowmotions (7:30pm), Toys that Kill (6:45pm), Night Birds (6pm), Tenement (5:15pm) at the Mohawk [a] [m] [+] [outside]


divider


Mon. 6/6


Weezer (playing the blue album) at Stubb's [a] [m] [+]

Tue. 6/7


Weezer (playing Pinkerton) at Stubb's [a] [m] [+]

Wed. 6/8


Beirut at ACL Live at the Moody Theater [a] [m] [+] [doors at 6:30pm, show at 8pm]

Sat. 6/11


Matt & Kim, The Thermals at Stubb's [a] [m] [+]

Sun. 6/12


Rush at the Erwin Center [a] [m] [+] [7:30pm]
Adele, Wanda Jackson at Stubb's [a] [m] [+] [outside, 7pm]

divider