Showlist Austin logo

Beerland

Birds Barbershop

Copeland Guitars

Shop

Spiderhouse

Super Secret Records

Austin Uncharted

Safehouse Sessions

Microsessions

Discover Bands Playing in Austin
this weekend with the playlist below:

Archive List Beginning March 11, 2019



Monday, March 11, 2019 [link]


***Day Shows***
KVRX Presents: BRNDA, Brewster, Camp Howard, Don Babylon, French Vanilla, Glaze, Tatiana Hazel, Divino Niño at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [2pm, free, 18+, fb]
Music Tech Mashup
  • Control Room Stage: Dan the Automator (12:45am), Taylor McFerrin (11:15pm), DJ Mel (10pm), Nick Nack (9pm), KKM (8pm), DJ Protege (7pm)
  • Garage Stage: Black Angels (12:30am), Black Pistol Fire (11:30pm), Bright Light Social Hour (10:30pm), Moving Panoramas (9:30pm), Pierson Saxon (8:45pm), Adam Melchor (8pm), Sego (7:15pm), White Denim (6pm), Emily Wolfe (5pm), A-Town Get Down (4pm), Dr. Joe (3pm), Big Wy's Brass Band (2pm)
  • at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [1pm, RSVP]

Strange Brew VIII
  • Thee Oh Sees, Annabelle Chairlegs, The KVB, ANEMONE, Black Belt Eagle Scout, Dylan Cartlidge, Thelma and the Sleaze, Sharkmuffin, Gabriella Cohen, Big Joanie, Sneaks, Being Dead, Paul Cherry, Pearl Earl, SMiiLE, Rattlesnake Milk, The Mammoths, Table Scraps, Stuyedeyed, Godcaster, Ember Knight, The Boleys at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [+] [2pm, free with RSVP, 21+]

Balanced Breakfast Showcases with Music City SF at The Jackolope (404 E 6th St) [12pm]
Just Another Manic Monday featuring Combo Chimbita, Murray A. Lightburn, Madeline Kenney, Ratboys, Deeper at the Mohawk (912 Red River) [+] [inside, 3:30pm, 21+]
Just Another Manic Monday featuring Deerhunter, Priests, The Beths, Sweet Spirit, Fontaines DC, Black Midi, Dramatic Lovers at the Mohawk (912 Red River) [+] [outside, 3:30pm, 21+]


***Night Shows***
Square x SquareWave Six
  • astroskeleton, skybox, b-knox, Himsy Pimsy, Star Fighter Dreams, The Mysterious H, St. Peter Lemon, Noggin, Ivy Hollivana, gwiz, Duran, Ender's Crusade, televicious, Active Knowledge, swerdmurd, MIC JACOBS, Dya at 4th Tap Brewing Co-op (10615 Metric Blvd) [7:00pm, free, all ages, fb]

Bloody Knives Presents: Nice Dreams
  • Topographies, Grivo, Bizou, Mr. Kitty, Bloody Knives, Bragglights at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [8pm, FREE, 18+]

Another Goddamn Unofficial SXSW Metal Show
  • The Bottomless (12:30am), Last Judgement (11:15pm), Hellfury (10pm), Blood Hammer (8:45pm), Killing Ritual (7:30pm) at Dozen Street (1808 E. 12th St.) [+] [6pm, free]

ATX Rap Scene Presents...Monday Madness!
  • Palmer Squares (Chicago), Ben Buck Beatbox, Acclimated Assassin, Ty-Psyntific, Cold Sweat at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [+] [8pm, free]

CRASH LOG // Unofficial SXSW Showcase
  • Club Scam, Windows1995, Kro, pulseCoder, Warm Star, Aquiver, Timothy E. Wiens, projections by Kyle Evans at The North Door (501 Brushy St.) [+] [8pm]

Unofficial SXSW Showcase with Pongo at One 2 One Bar (1509 S. Lamar Blvd. St. 600) [+] [9:30pm, fb]
Country Fest 2019 with Grundy County Auction Co. at San Jac Saloon (300 E 6th St) [10pm]
Patty Griffin at Waterloo Records (600 N. Lamar) [+] [5pm]

Tuesday, March 12, 2019 [link]


***Day Shows***
MASH Movers Day Party
  • Sun June (5:15pm), Alex Dupree (4:30pm), Adam Ostrar (3:45pm), Julie Odell (3:00pm), Marmalakes (2:15pm), Katie Malco (1:30pm) at 2511 Diaz St [12:30pm, free, all ages, byob, fb]

Austin Town Hall Day Party
  • Deeper (5:30pm), Boogarins (5pm), Rosie Tucker (4:30pm), Jackie Mendoza (4:00pm), Pool Holograph (3:30pm), Murray Lightburn (of the Dears) (3:00pm), Dentist (2:30pm), Weakened Friends (2:00pm), PNKSLM Records (1:30pm), PNKSLM Records (1:00pm), Seazoo (12:30pm), Daphne Tunes (12:00pm) at Barracuda (611 E. 7th St.) [+] [12:00pm, free, fb]

SWAMP CLUB at SXSW
  • Bruisey Peets, Brewster, Never Ever, Conor Donahue, Guts Club, Lonesome Heroes, Julie Odell at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [12pm, FREE, 18+]

Hotel Vegas presents Boat Show Boogie with Tinnarose, Calliope Musicals at Capital Cruises (208 Barton Springs Rd.) [+] [1pm, 21+]
Hotel Vegas presents Boat Show Boogie with NolanPotter's Nightmare Band, Caleb De Casper at Capital Cruises (208 Barton Springs Rd.) [+] [4pm, 21+]
Stereogum Range Life 2019 - Day One
  • OUTSIDE STAGE: Nothing (5:30pm), Priests (4:30pm), Ratboys (3:30pm), SAMIA (2:30pm), The Beths (1:30pm), Gurr (12:30pm)
  • INSIDE STAGE: The Chills (5pm), Jess Williamson (4pm), Bedouine (3pm), THYLA (2pm), Ellis (1pm), Disq (12pm)
  • at Cheer Up Charlies (900 Red River St.) [+] [12pm, RSVP]

  • CherryWoodStock Unofficial SXSW Showcase 2019
    • Pongo (9:30pm), Lee Chavez (9pm), Christine Renner (8:15pm), Semi-Modulars (7pm), FlecHaus (5pm), Merciful Heavens (4pm), Iron String (3pm), Galactic Cactus (2pm), Sleeve Cannon (1pm) at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [1:00pm, free, fb]

    Riffs x Riffs West: Unofficial SXSW Showcase
    • Music by Bad Bad Hats, Hex Girlfriends, High Waisted, Baseball Gregg, SMiiLE, Albert Bagman, Sedona, River Spirit and comedy by Zac Brooks, Nick Saverino, Angelina Martin, Garrett Buss at Dozen Street (1808 E. 12th St.) [+] [1pm, donations accepted]

    Black Belt Eagle Scout at End of an Ear (4304 Clawson Rd.) [+] [4pm, free]
    Balanced Breakfast Showcases with Music City SF at The Jackolope (404 E 6th St) [12pm]
    Day Of Reckoning 2019
    • The Hazytones, Las Cruces, High Priestess, Red Beard Wall, Sabbath Crow, Stone Machine Electric, Dayeater, Wild Tinderbox, Suicide Cult, Forebode, Mortales, Duderonomy at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [+] [3:30pm, fb]

    All Are Welcome Day Party
    • Outside Stage: Ghostland Observatory, The Bright Light Social Hour, Helena Deland, Elder Island, Barrie the band, Black Belt Eagle Scout, DJ sets by Title TK (members of Whitney)
    • Inside Stage: Das Body, Divino Niño, FADE, Graham Van Pelt, Morabeza Tobacco, MUNYA, Sorry Girls
    • at the Mohawk (912 Red River) [+] [12pm, free, all ages]

    Get A Grip - Day One
    • Broncho, Her's, Pinky Pinky, Paul Cherry, Slow Pulp, DEHD at the Parish (214 E 6th St.) [+] [12pm, 18+]

    Country Fest 2019 with Aaron Navarro Band (10pm), Band of Bandits (6pm), Sean Mullin (3pm), Cody Coggins (12pm) at San Jac Saloon (300 E 6th St) [12pm]
    Country Fest 2019 with Brian Milson (10pm), Chris Manning (6:30pm) at Jack's at San Jac Saloon (300 E 6th St) [12pm]
    HFA / Rumblefish Party
    • The Beths (5:30pm), Illuminati Hotties (4:30pm), Bad Bad Hats (3:30pm), Disq (2:30pm), Rosie Tucker (1:30pm) at the Side Bar (602 E. 7th St.) [+] [1pm, free, 21+]

    B+Q's BBQ SXSW Day Party
    • Black Pistol Fire, Ambar Lucid, Duncan Fellows, Barrie the band, Pink Sweat$, Sego, Yola, Pottery, Illiterate Light, Zunis, Otis the Destroyer at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [11:30am, free, all ages]



    ***Night Shows***
    AXS Patio Sessions with Real Estate at Austin City Limits Studio 6A (2504 Whitis Ave B) [6pm, RSVP]
    Square x SquareWave Six
    • astroskeleton, skybox, b-knox, Himsy Pimsy, Star Fighter Dreams, The Mysterious H, St. Peter Lemon, Noggin, Ivy Hollivana, gwiz, Duran, Ender's Crusade, televicious, Active Knowledge, swerdmurd, MIC JACOBS, Dya at 4th Tap Brewing Co-op (10615 Metric Blvd) [7:00pm, free, all ages, fb]

    Earth, Wind & Fire at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
    Hotel Vegas presents Boat Show Boogie with Black Midi and Breakout at Capital Cruises (208 Barton Springs Rd.) [+] [7pm, 21+]
    Swollen Circus with Alice, Queue Queue, Kris McKay, Walter Salas-Humara and El Kamino, Stephen Clair, Zach Pietrini, The Wild Seeds, Will Courtney, Buttercup at C-Boy's Heart and Soul (2008 S. Congress Ave.) [+] [9pm]
    Wabi Sabi x Black Marble Collective Radio Showcase with TBA at Hops and Grain (507 Calles St.) [+] [4pm, fb]
    Hotel Hot Burrito Unofficial SX Kick Off
    • Patio Stage: Oh Sees (11:00pm), Special Guest Comedians (10:40pm), American Sharks (9:30pm), SMiiLE (8:45pm), Ringo Deathstarr (8:00pm), Sailor Poon (7:15), Yonatan Gat (6:30pm), Blushing (5:45pm), Paul Cherry (5:00pm), GO FEVER (4:15pm), Melenas (3:30pm)
    • Inside Stage: Amplified Heat (12:45am), Otis the Destroyer (12am), Megafauna (11:15pm), Think No Think (10:30pm), Loteria (9:45am), The Reputations (9pm), Mamalarky (8:15pm), Daniel Francis Doyle (7:30pm), Chronophage (6:45pm), Gold Cage (6pm), Pleasure Venom (5:15pm), Van Mary (4:30pm), J Fernandez (3:45pm), Kay Odyssey (3pm), brother sports (2:15pm)
    • Volstead Stage: TINNAROSE (12:15am), TC Superstar (11:30pm), Big Bill (10:45pm), The Stacks (10pm), Three MVPs (9:15pm), Lake of Fire (8:30pm), Space Heat (7:45pm), Nevil (7pm), Pollen Rx (6:15pm), Gurr (5:30pm), Magic Rockers of Texas (4:45pm), Lola Tried (4pm), Abjects (3:15pm), Darkbird (2:30pm)
    • at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [+] [1pm, 21+]

    Whoopsy! Party 2019. Suck it.
    • Sex Party, The Spider Ferns, Ole Creepy, Joseph King and The Mad Crush, DreamCoast, Heather Bishop Band, Tyne Darling at Nomad Bar (1211 Corona Dr.) [+] [6:00pm, free, 21+, fb]

    JuiceLand Presents: The Exploded Drawing Sound Summit
    • Daedelus, Black Taffy, Wylie Cable, soundfounder, Butcher Bear, Lungfulls and many more at The North Door (501 Brushy St.) [+] [8pm, free, fb]

    JuiceLand presents: The Exploded Drawing Sound Summit with Daedelus, Black Taffy, Wiley Cable, Kinder, Very Rich, Boom Baptist, Northern Draw, drevm, Svnset Waves at The North Door (501 Brushy St.) [+] [8:00pm, 18+]
    Batty Jr., Much 2 Much (Single Release), Aubrey Hays, Sara Louise at One 2 One Bar (1509 S. Lamar Blvd. St. 600) [+] [7:00pm, 21+, fb]
    South By Sahara Lounge with Various Blonde, Nemegata, AlexAlco (Family Band), Smoochie Wallus, Mírame, Nordista Freeze, Anam Cara, Ellisa Sun, Honey Son at the Sahara Lounge (1413 Webberville Rd.) [+] [7pm]
    Scholz Garten Kick Off Party!
    • Idle Déclassé (9:30pm), The Matt Gillmore Band (8:45pm), a.01. a (8:00pm), The Bluebonnets (7:00pm), Born Twins (6:00pm), Beth Lee (5:00pm) at Scholz Garten (1607 San Jacinto) [+] [12:00pm, free, all ages]

    TuezGayz GxN Showcase
    • Hentaii, Tatiana Cholula, Ruby Knight, Zane Zena, Liz Dexia, y2k, Noodles, P1nkstar at The Swan Dive [+] [9:00pm, 21+, fb]


Wednesday, March 13, 2019 [link]


***Day Shows***
The Showdown presented by Texas Keeper Cider & Argus Cidery
  • Warren Hood (6:30pm), Sarah Shook & The Disarmers (5pm), Garrett T. Capps (4pm), Thelma and the Sleaze (3pm), Irrevery (2pm), Donkey Military (1:30-2p DJ and in between band sets) at Austin Beer Garden Brewing Co. (1305 W. Oltorf) [+] [1:30pm]

Howdy Gals x Yondr Present:
  • Surfbort, Wand, The Good Palms, Paul Cherry, Palberta, Why Bonnie, Claire George, Mamalarky, Spooky Mansion at Barracuda (611 E. 7th St.) [+] [10:30am, free, 18+, RSVP]

Super Secret Records Unofficial Day Show
  • Army (6pm on the patio), Nameless Frames (5pm), Skeleton (4:15pm), The Transgressors (3:30pm), Aaron Blount (2:45pm), Semihelix (2pm), ThunderStars (1:15pm) at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [12pm]

Panache presents Bruise Cruise on Lady Bird Lake with Surfbort, Warm Drag at Capital Cruises (208 Barton Springs Rd.) [+] [1pm, 21+]
Panache presents Bruise Cruise on Lady Bird Lake with Bane's World, Deeper at Capital Cruises (208 Barton Springs Rd.) [+] [4pm, 21+]
Stereogum Range Life 2019 - Day Two
  • OUTSIDE STAGE: Rico Nasty (5:30pm), Charly Bliss (4:30pm), black midi (3:30pm), SASAMI (2:30pm), Sidney Gish (1:30pm), Illuminati Hotties (12:30pm)
  • INSIDE STAGE: Bbymutha (5pm), Westerman (4pm), Sir Babygirl (3pm), Fontaines D.C. (2pm), Empath (1pm), Control Top (12pm)
  • at Cheer Up Charlies (900 Red River St.) [+] [12pm, RSVP]

  • Independent Ear & Friends | Unofficial SXSW Event
    • Ari Richter (11:00pm), Daniel Olson (12:00pm), Vision Arcade (1:00pm), Kathryn Hoxie (2:00pm), The Sideshow Tragedy (3:00pm), Brett Newski & The No Tomorrow (4:00pm), Julian Acosta (5:00pm) at Darwin's Piano Bar (223 E 6th St) [12:00pm, free]

    10th Annual Blackfinger Fiesta de Musica - Day 1
    • Brown Kidz (12:00am), Mau Mau Chaplains (10:30pm), Henry & the Invisibles (8:45pm), Dem Roots (7:00pm), The Contrabandits (6:00pm), LaTasha Lee & the Black Ties (5:00pm), Marcus Morales (4:00pm), Executive Steel Band (3:00pm), Jeff Lofton's Electric Thang (2:00pm) at The Dogwood (715 W. 6th St.) [+] [12:00pm, free, donations accepted, 21+, fb]

    Paradigm and SoundExchange Present: Sound + Vision
    • Chromeo, The Black Angels, The Strumbellas, Durand Jones & The Indications, Pink Sweat$, Miya Folick, Omar Apollo, Cautious Clay, Chai, Westerman, Celeste, and Ambar Lucid at the Mohawk (912 Red River) [+] [12pm]

    Get A Grip - Day Two
    • Kolars, Gabriella Cohen, Jerry Paper, Molly Burch, Priests, Ember Knight at the Parish (214 E 6th St.) [+] [12pm, 18+]

    Ellis (3pm), Priests (4pm) at End of an Ear (4304 Clawson Rd.) [+] [3pm, free]
    SXSW x Goorin Party at Goorin Bros. (1323 S Congress Ave) [12pm, fb]
    ComboPlate Booking Presents South By Soup Fest Benefit for Caritas of Austin
    • Raina Rose (7:00pm), Nobody’s Girl (6:00pm), Nathan Hamilton (5:00pm), JM Stevens (4:00pm), Beaver Nelson (3:00pm), Curtis McMurtry (2:00pm), Wild Ponies (1:00pm) at Gueros Taco Bar (1412 S. Congress Ave.) [+] [1pm, fb]

    Cosmic Clash Daze - Day 1
    • Frederico7 (8:15pm), Obscured By Echos (7:30pm), Tortuga Shades (6:45pm), Mexmode (6pm), Johnny Degollado (5:15pm), Oh Antonio And His Imaginary Friends (4:30pm), Nemegata (3:45pm), The David Martinez Band (3pm) at the Hard Luck Lounge (3526 E. 7th St.) [+] [3pm, free]

    Freakender Buckaroo Ball III
    • Gnarcissists (6pm), Fruit Tones (5pm), Teddy and the Rough Riders (4pm), The Blank Tapes (3pm), Melenas (2pm) at Hotel Vegas Annex (1504 E. 6th St.) [+] [2pm, free]

    Balanced Breakfast Showcases with Music City SF at The Jackolope (404 E 6th St) [12pm]
    Music For Listeners & Nextbop's Jazz for the Masses VII
    • Nori (8:00pm), Nutria (7:00pm), RADS Krusaders (6:00pm), Rotem Sivan (5:00pm), The Whale (4:00pm), Graham Reynolds (3:00pm), Sarah Tandy (2:00pm), Urban Renewal Project (1:00pm), Jon Lundbom Power! Trio! with Jeff Olson and Ingebrigt Håker Flaten (12:00pm) at Lazarus Brewing Company (1902 E. 6th St.) [+] [12pm, fb]

    9th Annual Lucy's South By South Austin Fried Chicken Revival
    • Lukas Nelson & Promise of the Real (6:00pm), susto (5:00pm), Marcus King Band (4:00pm), Logan Ledger (3:00pm), Tyler Ramsey (2:00pm), bailen (1:00pm), Katie Pruitt (12:00pm) at Lucy's Fried Chicken (2218 College Ave.) [+] [11:30am, free, all ages, fb]

    Turn Your Camera On 2
    • Otis The Destroyer (4:15pm), Sea Moya (3:30pm), Lizdelise (2:45pm), Ladyfang (2:00pm) at Precision Camera & Video (2438 W Anderson Ln) [1:30pm, free, all ages, fb]

    Where is the Hideout
    • Nikki Lane • Justin Townes Earle • Rattlesnake Milk • Jeremy Pinnel • Bruce Robison • Ray Wylie Hubbard • Sam's All Stars • Kernal • Erin Rae • Wood & Wire • James Steinle • Parker Gispert • Tender Things • David Beck's Tejano Weekend • Late Night Jam with: Jonathan Tyler & Ramsey Midwood at Sam's Town Point (2115 Allred Dr.) [+] [2pm]

    Country Fest 2019 with 9lb. Hammers (10pm), Aaron Navarro Band (6pm), Chris Ray (3pm), Jake DeCasper (12pm) at San Jac Saloon (300 E 6th St) [12pm]
    Country Fest 2019 with Boyd Causey & Dalton Bush (10pm), Brian Milson (6:30pm) at Jack's at San Jac Saloon (300 E 6th St) [12pm]
    6131 Records Day Party
    • Typesetter (10:15pm), Lovelorn (9:30pm), Potty Mouth (8:45pm), Paws (8:00pm), I'm Glad It's You (7:15pm), Laura Stevenson (6:30pm), Katie Malco (5:45pm), Andy Jenkins (5:00pm), McKinley Jenkins (4:15pm), Weekend Friends (3:30pm), Well Wisher (2:45pm), Leggy (2:00pm) at Scholz Garten (1607 San Jacinto) [+] [12:00pm, free, all ages]

    LADIEZ Showcase + Crawfish Boil Day Party
    • Blushing, WAAX, SWELLS, Slow Pulp, Cat Clyde, Haiku Hands, Ambar Lucid at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [12pm, free, all ages, fb]

    Midcoast Takeover - Day One
    • Main Stage: The Philistines (10:30pm), Blue Dream (9:45pm), Viet Rahm (9pm), TBA (8:15pm), Captiva (7:30pm), Def.GRLS (6:45pm), Sphynx (6pm), The Electric Mud (5:15pm), TBA (4:30pm), Mad Dog & The 20/20's (3pm), The Fey (2:15pm), Evan Bartels & The Stoney Lonesomes (1:30pm), The Rare Candies (12:45pm), Sebastian Lane Band (12pm)
    • Acoustic Stage: Wild Ponies (8:45pm), Brother Oliver (8pm), Sarah Potenza (7:15pm), J Crum (6:30pm), Matt Cox (5:45pm), Orion Walsh (5pm), Will Hutchinson (4:15pm), Sas (3:30pm), M Shah (3pm)
    • at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [+] [12pm, free, 21+]

    Cindy's Wicked Waltz ∆†∆ unofficial SXSW Showcase
    • MAIN STAGE: Cindy Cane (6:30pm), Spike Vincent (5:45pm), Palberta (5pm), LILY (4:15pm), HNRY FLWR (3:30pm, Numb.er (2:45pm), The Wants (2pm), The Ferdy Mayne (1:15pm), Irrevery (12:30pm)
    • CHAPEL STAGE: Special Guest (6pm), The Curls (5:15pm), Sleeping Jesus (4:30pm), Grim Streaker (3:45pm), Stuyedeyed (3pm), Ecstatic Union (2:15pm), Gustaf (1:30pm), The Jackettes (12:45pm), Worn-Tin (12pm)
    • BALLROOM STAGE: Russian Baths (6pm), Special Guest (5:15pm), Control Top (4:30pm), gesserit (3:45pm), Be Forest. (3pm), smut (2:15pm), Baby FuzZ (1:30pm), Parrot Dream (12:45pm), pecas (12pm)
    • at the Spiderhouse Ballroom (2908 Fruth St.) [+] [12pm, free]

    • Texas Indie Fest 2019
      • AndyB.and featuring Soul Folk, Alex Winters, Love Like Fiction, Island of Black and White, Fellow Vessel, coopertheband, Three Left, Tough On Fridays, Clara Bellino, Surreal Nation, Promise to Myself, Dongle, Hope Darling, Manchino, Carly Jo Jackson, Griffin Tucker & The Real Rock Revolution, Nashville Non-Prophets, The Cliff Wheeler Band, Stray Suns, WEEP, Jamie Lynn Vessels, Black Note Graffiti, The Complaints, Last Chance Riders, Space Cushion, Broken to Brave, Chasing After Alice, LionThrone, Pablo Mercedes, Yur Mum, Shadow of Whales, Elixr, Brent Byrd, Calvo, Sister Moon, The Boleys, Hannah Jones, Truett, FC Wescott and The Aficionados, Carrie Asher, Your Fearless Leader, Pink Awful, Oceans Over Airplanes, The Mistics, Spectral Sea, Amittai Blakk, Weapons Of Mass Creation, Tarah, Who? at Texas Mist (1115 Old Bastrop Hwy.) [+] [2pm, fb]

      Me X Mer Mo 2019
      • Man Woman Friend Computer (ATX) (4:30pm), How I Quit Crack (Bertram, TX) (4:00pm), Missions (LA, CA) (3:00pm), Ak'chamel, The Giver of Illness (HTX) (2:00pm), Sonya Gonzales (ATX) (1:00pm), Rick Reed (ATX) (12:00pm), DJ Malligator (KOOP - Commercial Suicide), DJ Progscot (KOOP - Fade To Yellow), Visuals by James Washington (ATX) at the Volstead Lounge (1500 E. 6th St.) [+] [12:00pm, free, 21+, fb]

      Waterloo Records Day Party - Day One
      • Steve Earle (6pm), The Cactus Blossoms (5pm), illuminati hotties (4pm), Frankie & The Witch Fingers (3pm), Jess Williamson (2pm), Jamie N Commons (1pm), Prateek Kuhad (12pm) at Waterloo Records (600 N. Lamar) [+] [12pm, free]



      ***Night Shows***
      Hotel Vegas presents Boat Show Boogie with Moving Panoramas, TC Superstar at Capital Cruises (208 Barton Springs Rd.) [+] [7pm, 21+]
      Cranes of Austin at the Carousel Lounge (1110 E. 52nd St.) [+] [10pm, free, all ages, byob, fb]
      Freakender Buckaroo Ball III
      • Warmduscher (12:30am), Annabelle Chairlegs (11:30pm), Rascalton (10:30pm), Iguana Death Cult (9:30pm), LUCIA (8:30pm), The Gooch Palms (7:30pm) at Hotel Vegas Annex (1504 E. 6th St.) [+] [7pm]

      Cauldron of Sounds Showcase with Killer Kaya, Breaklite, Push, Gilt, Flooded Tomb, Stitched Up, Pity Party, Stone Deaf, Yatra, Claustrophobia, Silver Tongue Devil at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [+] [5pm, fb]
      Weedeater, asg, Toke, DiNola, Beithemeans, Gools, Sabbath Crow at The Lost Well (2421 Webberville Rd.) [+] [6:00pm, 21+]
      Whoopsy! Party 2019. Suck it.
      • Late Night Extravaganza, Bryce Clifford and Brother Superior , Silver Bars, Militant Babies, Excited States, Ratarue, Hope Irish, Ethan Azarian, Beth Lee and The Breakups at Nomad Bar (1211 Corona Dr.) [+] [4:00pm, free, 21+, fb]

      Peligrosa House 2019 at The North Door (501 Brushy St.) [+] [8pm, 21+]
      ATX & Excellence and Music is on the Menu present: Aceyalone, Acid Reign W/ DJ Ethos, New Fame, FLOBAMA, Turtle, MYK Mansun, Joaquin Daniels, Seefor Yourself, Clemits, DEF-I, F799Y at the Sahara Lounge (1413 Webberville Rd.) [+] [7pm]
      Safehouse Session #102 with Mama Duke, Street Queer, Swallow the Rat, Jared and the Mill, Trudy and the Romance, dygl at Spokesman (440 E. St. Elmo Rd.) [+] [5:00pm, RSVP, LIVESTREAM]
      Finnish Home Party
      • Sam Shaky (9:15pm), Lone Deer Laredo (8:45pm), gea (8:15pm), Anni (7:45pm), New Silver Girl (7:15pm) at 1101 E 7th St [7:00pm, free, RSVP]


Thursday, March 14, 2019 [link]


***Day Shows***
Speed of Sound Showcase & Slot Car Race benefiting SOS
  • Big Wy's Brass Band (11pm), Pierson Saxon (10pm), Landon Reichle (9pm), Dr Joe (8pm), Delvon Lamarr's Disorganized (7pm), Graveltooth (6pm), Josh Pearson (5pm), Jo James (4pm), Brothers of Septemberr (3pm), Selfless Lovers (2pm), Little Dan (1pm) at Austin Beer Garden Brewing Co. (1305 W. Oltorf) [+] [1pm]

Catalyst x Breakbeat BBQ present Mash Dem Down!
  • RAW aka 6blocc (12:45am), APX1 w/ WOES (11:45pm), SMOKEY & THE BANDIT (10:45pm), AMERICAN GRIME (9:45pm), WOES & ACID REIGN (9:15pm), BC RYDAH B2B MEDIT8 (8:15pm), STRIFE (7:30pm), BLANG B2B SQUAKE (6:45pm), B1 B2B MLUNA (6pm), TRUANT B2B JAH BLIDDIE (5:15pm), RAGGAFARIAN B2B MUTINY (4:30pm), 8 BIT B2B Q45 (3:45pm), DRRTYPANC (3pm) at Barcelona (209 E. 6th St. in the basement) [+]

Caroline x ATO Records Day Show
  • TBA at Barracuda (611 E. 7th St.) [+] [11am, all ages]

Dirtnap Records 2019 Showcase
  • Mind Spiders (5:15pm), Proud Parents (4:30pm), Radioactivity (3:45pm), Fox Face (3pm), Drakulas (2:15pm), Ten High (1:30pm) at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [12pm]

∆∆∆∆ Tonights Weather Presents ∆∆∆∆
  • Sun Parade (9pm), Carinae (8pm), The Infinites (7pm), The Zoltars (6pm), Futon Blonde (5pm), Morandies (4pm), Jessica Joy Allen (3pm) at The Brixton (1412 E. 6th St.) [+] [free, 21+, fb]

Twangfest Annual Day Party
  • Main Stage: Darling West (4pm), James McMurtry (3pm), Robbie Fulks & Linda Gail Lewis (2pm), Waco Brothers (1pm), Vandoliers (12pm)
  • Lobby Stafe: Gurf Morlix (4:30pm), Dawn & Hawkes (3:30pm), Jon Langford with John Szymanski (2:30pm), Esther Rose (1:30pm), Erin Rae (12:30pm)
  • at the Broken Spoke (3201 S. Lamar) [+] [12pm, free, RSVP, fb]

101X Day Party
  • Flora Cash (5pm), Mansionair (4pm), Sam Fender (3pm), Mobley (2pm), Judah & the Lion (1pm), Belle Mt (12pm) at Buffalo Billiards (201 East 6th St.) [+] [12pm, free, 21+]

Pull String Events Presents SXSW Unofficial
  • Henry + The Invisibles (8pm), The Human Circuit (7pm), The Cover Letter (6pm), Ley Line (5pm), Anthony Garcia with Megan Berson (4pm) at Central Market (4001 N. Lamar Blvd.) [+] [3pm, free, all ages]

Adhoc Unofficial SXSW Showcase - Day 1
  • Bambara, Twen, T-Rextasy, Bane's World, Shy Boys, Surfbort, Sidney Gish, kokoko!, Black Belt Eagle Scout, Slow Pulp, Field Medic, Special Guests at Cheer Up Charlies (900 Red River St.) [+] [12:00pm, free, all ages, fb]

Black Flamingo presents an Unofficial SXSW Showcase at Cherrywood
  • Spirit Ghost, Space Heat, Lantic, Ryan Eagle, The Jackettes, Sharks in the Deep End, Pearce the Band, Chief Aleel, Maya Prince, Lauryn Harris w/ the Aux Band, Labrador, Wojcik at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [12:00pm, free, all ages, fb]

93.7 KLBJ Rocks - Day One
  • Eric Tessmer (4pm), Jackie Venson (3pm), Marfa Crush (2pm) at Cooper's Barbecue (217 Congress) [1pm]

Independent Ear & Friends | Unofficial SXSW
  • Daniel Olson (11:00pm), Vision Arcade (12:00pm), Jon Pattie (1:00pm), Zealand the North (2:00pm), Omarr Awake (3:00pm), Kathryn Hoxie (4:00pm), Julian Acosta (5:00pm) at Darwin's Piano Bar (223 E 6th St) [12:00pm, free, 21+]

Scratched Vinyl & Hip Hop Hooray Present...7!
  • Acid Reign (6:00pm), MexStep (of Third Root) (5:25pm), Chuckie Campbell & The Black Den (4:50pm), Krudas Cubensi (4:15pm), Linqua Franqa (3:40pm), Dope Knife (3:05pm), Flobama (2:30pm), Protextor (1:55pm), Lex the Lexicon Artist (1:20pm), Backburner (12:35pm), Schaffer the Darklord (12:00pm) at Dive Bar & Lounge (1703 Guadalupe St.) [+] [12:00pm, free, 21+, fb]

10th Annual Blackfinger Fiesta de Musica - Day 2
  • "Acid Reflux" (12:00am), Donovan Keith (10:30pm), The Devil's Daughters (8:45pm), Micah Shalom & the Babylonians (7:00pm), Tomar & the FC's (6:00pm), Vitera (5:00pm), Delvon Lamarr's DisORGANized (4:00pm), Larry Wilson Band (3:00pm), Chubby Knuckle Choir (2:00pm) at The Dogwood (715 W. 6th St.) [+] [12:00pm, free, donations accepted, 21+, fb]

The 12th Dimension (unofficial) SXSW Showcase
  • The Blank Tapes, GYMSHORTS, Abjects, VAMANOS, Table Scraps, The Velveteers, Rosegarden Funeral Party, Blushing, Acid Carousel, TEENAGE CAVEGIRL, PLANET WHAT, The Fibs, Viet Rahm, King Country, The Naked Tungs, India Tigers in Texas, Wurve, NEVIL at Dozen Street (1808 E. 12th St.) [+] [12pm,]

Night Owl Collective & SVNSET WAVES present: Something Elegant
  • Beshken, TSUKI, Ehiorobo, Wiskers, Lungfulls, m-cubed, Corbin Cary, Limalo, Joe Nora, tinyghost, Hermbit at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [12pm, free, 21+]

Blackillac, Tameca Jones, Reignwolf, Kota the Friend, Big Lenbo, Peterson Bros at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [12pm, 21+, RSVP]
William Tyler at End of an Ear (4304 Clawson Rd.) [+] [4pm, free]
8th Annual Austin City Limits Bloody Mary Morning
  • Erika Wennerstrom, John The Martyr, Patty Griffin, Priscilla Renea, Reignwolf, Sontalk, The Strumbellas at the Backyard at GSD&M (828 W 6th St.) [+] [10am, RSVP]

Half Step Unofficial Day Party - Day One
  • Money Chicha (4:30pm), Dos Santos (2:45pm), Kiko Villamizar (1pm), DJ Steven Moya (12pm) at Half Step (75 1/2 Rainey St.) [+]

Rock or Die VI
  • Stuyedeyed, Gustaf, Sharkmuffin, Yawn Mower, Well Wisher, Grim Streaker, Looms, Dentist, Old Lady, Volk, Madisons, Mayeux and Broussard at the Hard Luck Lounge (3526 E. 7th St.) [+] [1:00pm, free, fb]

Levitation Day Party
  • AMYL & THE SNIFFERS, ANENOME, CHAI, COMBO CHIMBITA, DEEPER, DOPEY'S ROBE, DYGL, FONTAINES D.C., FRANKIE & THE WITCH FINGERS, JESS WILLIAMSON, JONATHAN BREE, KOKOKO!, MOONWALKS, MYSTERY LIGHTS, NOTS, NUMB.ER, OH SEES, OHTIS, THEE MVPS, VIAGRA BOYS, WARM DRAG at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [+] [1pm, free, 21+]

Nerdcore Dayz
  • Mikal kHill, More Or Les, Jesse Dangerously, Crunk Witch, Symphonic Pheenix Force, Shubzilla & Bill Beats, Alpha Riff, Super Smack, DJ Reimei, Ryako, Mag-Lo, O-Super, Aramus616, Star Fighter Dreams, LucioPro, Gross Angel, Kadesh Flow, Eye-Q, Creative Mind Frame, SoulTone at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [+] [2pm, fb]

Music For Listeners
  • Special Guests (Distiller Records), Special Guests (Heavenly Records) (6pm), Bad Sounds (5pm), Whenyoung (4pm), Melenas (3pm), Baywaves (2pm), Sun June (1pm), Yawners (12pm) at Lazarus Brewing Company (1902 E. 6th St.) [+] [12pm, fb]

Big Daddy's Hot Sauce presents
  • Goathwhore, Nercofier, Destroyer of Light, Witchcryer, Ungrieved, Sleeping Ancient, Black Catholics, Amaru, Stone Cutters, Black Jackle at The Lost Well (2421 Webberville Rd.) [+] [2:00pm, 21+, fb]

9th Annual Lucy's South By South Austin Fried Chicken Revival
  • Shinyribs (6:00pm), Jon Dee Graham & William Harries Graham (5:00pm), t.g. b.a.d. (4:00pm), Otis Gibbs (3:00pm), Hilary York (2:00pm), Curse of Lono (1:00pm), Lauren Morrow Band (12:00pm) at Lucy's Fried Chicken (2218 College Ave.) [+] [11:30am, free, donations accepted, all ages, fb]

Lost Weekend 3 - Day One
  • Rico Nasty, Japanese Breakfast, Phony PPL, Priests, Westerman, Hubert Lenoir, Prateek Kuhad, Wand, Injury Reserve, Kemba, Samia, Control Top, Pottery, Les Louanges at the Mohawk (912 Red River) [+] [12pm, fb]

Day Light Junction party with Eimaral Sol, Blak Chyl, Ivy Roots, Zyme at the Sahara Lounge (1413 Webberville Rd.) [+] [12pm]
Country Fest 2019 with 9lb. Hammers (10pm), Hayden Haddock Band (6pm), Chris Ray (3pm), Aaron Navarro (12pm) at San Jac Saloon (300 E 6th St) [12pm]
Country Fest 2019 with Boyd Causey & Dalton Bush (10pm), Devin Hale (6:30pm) at Jack's at San Jac Saloon (300 E 6th St) [12pm]
Greenbelt Touring's Garten Party 2019
  • Daphne Tunes (10:30pm), Pool Holograph (9:45pm), Elephant gym (9:00pm), Korine (8:15pm), William Matheny (7:30pm), Really From fka People Like You (6:45pm), Rainstorm Brother (6:00pm), Think No Think (5:15pm), Grubby Little Hands (4:30pm), Well Wisher (3:45pm), awakebutstillinbed (3:00pm), Chris Staples (2:15pm), Izaak Opatz (1:30pm), Small Houses (12:45pm), Christelle Bofale (12pm) at Scholz Garten (1607 San Jacinto) [+] [11:00am, free, all ages]

Brooklyn Bowl Family Reunion with TBA at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [12pm]
Midcoast Takeover - Day Two
  • Main Stage: Brandon Phillips and The Condition (11:15pm), Pacific Radio (10:30pm), Jaenki (9:45pm), Nathan Corsi Band (9pm), Chris Meck and the Second Sons (8:15pm), Maria the Mexican (7:30pm), Ramblin' Deano and Ice Cold Singles (6:45pm), Waco Brothers (6pm), The UK's (5:15pm), Violet and the Undercurrents (4:30pm), Jorge Arana Trio (3:45pm), Eastern Afternoon (3pm), Chasing Nomads (2:15pm), Geowulf (1:30pm), John Jacob Masterson (12:45pm), I'm Glad It's You (12pm)
  • Acoustic Stage: Zach Pietrini (8:45pm), New Obsessions (8pm), Blue False Indigo (7:15pm), Violet and the Undercurrents (6:30pm), Dain Estes (5:45pm), Ramblin' Deano (5pm), Jason Buice (4:15pm), Jon Langford (3:30pm)
  • at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [+] [12pm, free, 21+]

Hipster Robots Suck
  • OUTSIDE STAGE: Riverboat Gamblers (5:15pm), Versus (4:05pm), Lee Bains III and the Glory Fires (2:55pm), Mike Krol (1:45pm), Radioactivity (12:35pm)
  • INSIDE STAGE: Yawners (4:40pm), Honey Lung (3:30pm), Pkew Pkew Pkew (2:20pm), paws (1:10pm), Bloods (12:00pm)
  • at the Side Bar (602 E. 7th St.) [+] [12:00pm, free, 21+]

Stoner Jam 2019
  • The Coax, Blue Dream, Monte Luna, Prieur&Landry, Tia Carrera, MALA HIERBA, Salem's Bend, La Chinga, Irata, Backwoods Payback, Howling Giant, DUEL, Red Mesa, Archarus, Black Road, Ladykiller, KOOK, Brume, Dizz Brew, Doomstress, The Hazytones, Druids, Mountain of Smoke, High Priestess, Mourn The Light, Shadow Giant, When the Deadbolt Breaks, PROTEST, Beerwolf, Devil To Pay, Lüger, YATRA, Wasted Theory, Stonecutters, ZED, Rainbows Are Free, RIFFLORD, Scorpion Child, The Ghost Next Door at the Spiderhouse Ballroom (2908 Fruth St.) [+] [12pm]

Texas Indie Fest 2019
  • AndyB.and featuring Soul Folk, Alex Winters, Love Like Fiction, Island of Black and White, Fellow Vessel, coopertheband, Three Left, Tough On Fridays, Clara Bellino, Surreal Nation, Promise to Myself, Dongle, Hope Darling, Manchino, Carly Jo Jackson, Griffin Tucker & The Real Rock Revolution, Nashville Non-Prophets, The Cliff Wheeler Band, Stray Suns, WEEP, Jamie Lynn Vessels, Black Note Graffiti, The Complaints, Last Chance Riders, Space Cushion, Broken to Brave, Chasing After Alice, LionThrone, Pablo Mercedes, Yur Mum, Shadow of Whales, Elixr, Brent Byrd, Calvo, Sister Moon, The Boleys, Hannah Jones, Truett, FC Wescott and The Aficionados, Carrie Asher, Your Fearless Leader, Pink Awful, Oceans Over Airplanes, The Mistics, Spectral Sea, Amittai Blakk, Weapons Of Mass Creation, Tarah, Who? at Texas Mist (1115 Old Bastrop Hwy.) [+] [2pm, fb]

Waterloo Records Day Party - Day Two
  • The Bright Light Social Hour (6pm), TBA (5pm), Priests (4pm), Liily (3pm), Mansionair (2pm), Donna Missal (1pm), Morgxn (12pm) at Waterloo Records (600 N. Lamar) [+] [12pm, free]

Music Gorilla SXSW Showcase
  • Demi the Daredevil, Achilles, Brett Benowitz, Terry Robb, AM Acoustic Minds, sycosis, Cody Joe Hodges at Whisler's (1816 E. 6th St.) [+] [4:00pm, free, fb]

Drivin N Cryin (6pm), Will Courtney & The Wild Bunch (5pm), Curse of Lono (4:05pm), Lauren Morrow (3:10pm), Jon Dee Graham & The Fighting Cocks (2:15pm), Walter Salas-Humara (1:30pm), Jad Fair (12:45pm), Ethan Azarian (12pm) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [+] [12pm, free]
UTOPiA Sessions 2019 at Zilker Brewing Company (1701 E 6th St) [2pm,]
MASH Movers day party, Part II
  • William Matheny (5:15pm), Katy Kirby (4:30pm), Erin Durant (3:45pm), Jo Schornikow (3:00pm), Kate Teague (2:15pm), Casey Golden (1:30pm) at 2511 Diaz St [free, all ages, byob, fb]



***Night Shows***
The Slants: An Asian American Story of Arts & Activism
  • The Slants at The Asian American Resource Center (8401 Cameron Rd) [6:15pm, free, all ages, fb]

Mouth by Mouthwest 2019 with TBA at Authentic Smiles Dental Studio (211 San Antonio St) [4pm]
SXKU XV with Karaoke Underground at Drinks Lounge (2001 E. Cesar Chavez) [+] [9pm, free, fb]
Maseo (of De La Soul), Fatlip (of Pharcyde), 2 Mex, New Fame, Flobama, Sach of Nance, Giantfeet at The Little Darlin' (6507 Circle S. Rd.) [+] [6:00pm, free, 21+]
Coast To Coast with Randy Seidman, Austen van der Bleek, ISORROPIA, XES XES at Mod Bikes (1632 South 1st) [8pm, fb]
Whoopsy! Party 2019. Suck it.
  • Snailmate, Sex Pump, Pocket Fisherman, Shit Kid, Pure Luck, Wild Game, Queue Queue, Above Normal, Awesome Death at Nomad Bar (1211 Corona Dr.) [+] [4:00pm, free, 21+, fb]

Peligrosa House 2019 at The North Door (501 Brushy St.) [+] [8pm, 21+]
Eerie Family (members of the Hex Dispensers), Born Twins, Renshaw Davies, Quin Galavis at the Parlor (4301 B. Guadalupe) [+] [5pm, free, all ages, fb]
Trickfinger Records + MGMT presents TX 808
  • Ghostboy Jay$ee, Shirt Off Fe, Mama Duke, D.Harmon, $tiff Barbie, Ben Buck, 80Rounds, Soske and Nique Love Rhodes. With special performances by DJ Jon Wells (Rae Sremmurd & Sremm Life Crew Official DJ) and other surprise guests at the Sahara Lounge (1413 Webberville Rd.) [+] [5pm]


Friday, March 15, 2019 [link]


***Day Shows***
The ABGB House Party presented by Rambler
  • Tomar and the FCs (5pm), Little Mikey and The Soda Jerks (4pm), Strahan & The Good Neighbors (3pm), English Teeth (2pm) at Austin Beer Garden Brewing Co. (1305 W. Oltorf) [+] [2pm]

The Current Day Party with Andrew Bird, Cherry Glazerr, The Nude Party, Sam Fender, Yola, and more to be announced at Barracuda (611 E. 7th St.) [+] [11am, fb, RSVP]
12XU and Can't Stop the Bleeding present
  • Versus, Xetas, Borzoi, Buck Gooter, Trampoline Team, Shark Toys, Psience, Rat Bastard at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [12:00pm, free, fb]

Flower, Inks Lake at The Brixton (1412 E. 6th St.) [+] [2pm, free, 21+, fb]
101X Day Party
  • Quiet Company (5pm), Calliope Musicals (4pm), Otis The Destroyer (3pm), Wild Moccasins (2pm), Cherry Glazer (1pm), LIILY (12pm) at Buffalo Billiards (201 East 6th St.) [+] [12pm, free, 21+]

Chicha Summit II Dayparty
  • Dos Santos (5:50pm), Kiko Villamizar (4:50pm), Grupo Rebolu (3:50pm), Como Las Movies (2:50pm), Money Chicha (1:50pm), Nemegata (12:50pm) at C-Boy's Heart and Soul (2008 S. Congress Ave.) [+] [12:30pm]

Adhoc Unofficial SXSW Showcase - Day 2
  • Flint Eastwood, Hovvdy, Jerry Paper, Tasha, chai, Palberta, Puma Blue, Barrie, Pottery, Valley Maker, Public Practice, Stef Chura at Cheer Up Charlies (900 Red River St.) [+] [12:00pm, free, all ages, fb]

93.7 KLBJ Rocks - Day Two
  • No Win (4pm), DYGL (3pm), Born Again Virgin (2pm) at Cooper's Barbecue (217 Congress) [1pm]

10th Annual Blackfinger Fiesta de Musica - Day 3
  • Hector Ward & the Big Time (12:00am), Eric Tessmer (10:30pm), P.S. All Stars (8:45pm), Extreme Heat (7:00pm), Kevin Galloway (6:00pm), Guy Forsyth Band (5:00pm), Cari Hutson & Good Company (4:00pm), George Devore (3:00pm), Dave Scher (2:00pm) at The Dogwood (715 W. 6th St.) [+] [12:00pm, free, donations accepted, 21+, fb]

Undisputed Showcase
  • Valee, YK Osiris, Nimic Revenue, TJ Porter, S3nsi Molly & Lil Brook, Dominic Lord, 12 Honcho, 10k. Caash, YFL Kelvin, Bobby Sessions, Fetty Luciano, Bernard Jabs at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [12pm, free, RSVP]

Shigeto (DJ Set) at End of an Ear (4304 Clawson Rd.) [+] [3pm, free]
SXSW x Goorin Party at Goorin Bros. (1323 S Congress Ave) [12pm, fb]
Half Step Unofficial Day Party - Day Two
  • Graveltooth (5pm), Zack Morgan and Friends (3:30pm), Josh Pearson (2pm), Crystal Finger (12:30pm), DJ Dilly (12pm) at Half Step (75 1/2 Rainey St.) [+]

Cosmic Clash Daze - Day 2
  • Blushing (9:15pm), L'Odise (8:30pm), Tiarra Girls (7:45pm), Warm Sugar (7:00pm), Dentist (6:00pm), The Velveteers (5:00), Sharkmuffin (4:15pm), Color Candy (3:30) at the Hard Luck Lounge (3526 E. 7th St.) [+] [3pm, free]

SXSwass 2 with Lowly, Doomsquad, Bizou, Breakout, Moist Flesh, Mugwump, Paige A, Boofin Tylenol, Bucket of Piss, TX Noise Allstars at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [+] [1pm, free]
Romancing The Wax with Ringo Deathstarr, Sneaks, Deeper, Dehd, Buck Gooter, Lily Konigsberg, Russian Baths, LEYA at Hotel Vegas Annex (1504 E. 6th St.) [+] [12pm, free, 21+]
CHHK and Homeless House present: Kool Keith (11:00pm), MC Homeless (10:30pm), College of Hip Hop Knowledge (9:30pm), special surprise guest (9:00pm), Anthony Maintain (8:20pm), Chief and The Doomsday Device (8:00pm), Animal Abstrakt (7:30pm), Crunk Witch (6:20pm) at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [+] [3:30pm, fb]
Noisy Ghost PR + Graveface Records 5th B-Day Bash
  • Memory Keepers (8:30pm), Shouldies (7:45pm), Sis (7:00pm), Plastic Picnic (6:15pm), The AM (5:30pm), Teddy Glass (4:45pm), Rev Rev Rev (4:00pm), The Sour Notes (3:15pm), Red Steppes (2:30pm) at Kitty Cohen's (2211 Webberville Rd.) [+] [2:00pm, free, 21+, fb]

Music For Listeners
  • Garrett T. Capps (7pm), Gurr (6pm), The Ninth Wave (5pm), Special Guests (Kanine Records) (4pm), Darling West (3pm), Baseball Gregg (2pm), Penelope Isles (1pm), Living Hour (12pm) at Lazarus Brewing Company (1902 E. 6th St.) [+] [12pm, fb]

Northwest Hesh Fest & Austin Terror Fest Day 1
  • Conan (uk), American Sharks, Eagle Claw, Duel, Mountain of Smoke, Crypt Trip, Destroyer of Light, Heavy Temple, Nerveshatter at The Lost Well (2421 Webberville Rd.) [+] [2pm, 21+, fb]

DIY Tour Postings Showcase 2019
  • awakebutstillinbed, Lola Tried, GILT, Pity Party, The Sonder Bombs, Local Champion (Monterrey, Mexico), The Co-Founder, Glazed, Blis., I'm Glad It's You, absinthe father, Really From, Vacations, pecas, Ratboys, Jupiter STyles, Doe at Love Goat (2716 Guadalupe St.) [+] [2pm, fb]

9th Annual Lucy's South By South Austin Fried Chicken Revival
  • Matthew Logan Vasquez (6:00pm), Sweet Crude (5:00pm), Beebe Sings Sahm (4:00pm), Tommy McLain & C.C. Adcock (3:00pm), Drivin N Cryin (2:00pm), Chuck Mead (1:00pm), Beaver Nelson (12:00pm) at Lucy's Fried Chicken (2218 College Ave.) [+] [11:30am, free, donations accepted, all ages, fb]

TMMP Unofficial Showcase
  • The Blowies (12am), Sharks In The Deep End (11pm), Audic Empire (10pm), Adriana Live (9pm), Hanna Barakat (8pm), Samantha Lee Birdwell (7pm), Patrick Green (6pm), Roommates in Rehab (5pm), Shelli Miller (4pm), Furoso (3pm), Modern Day Midas (2pm) at Maggie Mae's (6th and Trinity) [+]

Lost Weekend 3 - Day Two
  • Amanda Palmer, Laura Jane Grace & The Devouring Mothers, Strand of Oaks, Broncho, The Beths, J.S. Ondara, Mike Krol, Fury, Otoboke Beaver, Sidney Gish, Yahyel, Twen at the Mohawk (912 Red River) [+] [12pm, fb]

Parish (214 E 6th St.) [+] [12pm, free, RSVP]
SXumbagseason
  • RYLO RODRIGUEZ, LEE MAZIN, S3NSI MOLLY & LIL BROOK, OTB FAST LANE, LOUGOTCASH, 42 DUGG, BOOGZ BOOGETZ, EDC LOW KEY, CHRISTIAN KUYA, LIL REEK, BEEZY K at Peckerheads On 6th (420 E 6th St) [12pm]

#HyperlinkParty5 with TBA at Plush (617 Red River St.) [+] [1pm, fb]
She Shreds Presents: Unofficial SXSW Showcase
  • Children of the Sun, Jonathan Bree, Divino Niño, King Country, Paul Dally, Return of the Sun King!, Y La Bamba, Katie Harkin, Miya Folick, Ambar Lucid, ONJ, Priests, NOTS, Oh Rose at the Sahara Lounge (1413 Webberville Rd.) [+] [12pm]

Country Fest 2019 with 9lb. Hammers (10pm), Band of Bandits (6pm), Chris Ray (3pm), Joe Vega (12pm) at San Jac Saloon (300 E 6th St) [12pm]
Country Fest 2019 with Jake DeCasper (10pm), Geiger Brothers (6:30pm), Practical Goods (3:30pm) at Jack's at San Jac Saloon (300 E 6th St) [12pm]
Austin Monthly and Texas Music Magazine's Bands To Watch Party with El Tule, Billy King and the Bad Bad Bad, Los Coast, Western Youth, Kendall Beard, Rochell & The Sidewinders, Tyler Jordan and The Negative Space, Kids In A New Groove at Scholz Garten (1607 San Jacinto) [+] [11:00am, free, all ages]
Brooklyn Bowl Family Reunion with TBA at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [12pm]
Midcoast Takeover - Day Three
  • Main Stage: Me Like Bees (12am), Six Percent (11:15pm), The Velveteers (10:30pm), Headlight Rivals (9:45pm), Drugs & Attics (9pm), VidCo Kult (8:15pm), Instant Karma! (7:30pm), Slights (6:45pm), Killer City (6pm), Momma's Boy (5:15pm), Hembree (4:30pm), Monta at Odds (3:45pm), Various Blonde (3pm), The Fey (2:15pm), Michigander (1:30pm), Anemone (12:45pm), Video Age (12pm)
  • Acoustic Stage: The Black Mariah Theater (8:45pm), M Shah (8pm), Ivy Roots (7:15pm), Steph Castor (6:30pm), Noah Davis (5:45pm), Erin Eades (5pm), TBA (4:15pm), Tony Williams (3:30pm)
  • at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [+] [12pm, free, 21+]

The Midgetmen's Jumpstart 12
  • Outside Stage: Lee Bains III & The Glory Fires (6:30pm), The Midgetmen (5:30pm), Frontier Folk Nebraska (4:30pm), Spider Bags (3:30pm), John Vanderslice (2:45pm), Meernaa (2:20pm), Big Joanie (1:30pm), Death By Unga Bunga (12:30pm)
  • Inside Stage: Herzog (6pm), Spiral Stairs (5pm), Bad Moves (4pm), Gymshorts (3pm), Dentist (2pm), PAWS (1pm)
  • at the Side Bar (602 E. 7th St.) [+] [12pm, free, fb, RSVP]

Peelander Fest
  • Chinage, Super Buff, The Burning Peppermints, Cartwheel, Charlie Belle, Travel Guide, Catbath, Bosco Mujo Palace, Koo Koo Kanga Roo, Daddy Long Legs, Peelander-Z at the Spiderhouse Ballroom (2908 Fruth St.) [+] [12pm]

Obnox, Empath, Potty Mouth, Grivo, Lovelorn, Bloody Knives, Typesetter, Russian Baths, Bizou, Shady Bug, Korine, Stuyedeyed at Spokesman (440 E. St. Elmo Rd.) [+] [2:00pm, free, all ages, fb]
Balanced Breakfast Showcases with Music City SF at Still Austin Whiskey Co. (440 E St Elmo Rd) [12pm]
Texas Indie Fest 2019
  • AndyB.and featuring Soul Folk, Alex Winters, Love Like Fiction, Island of Black and White, Fellow Vessel, coopertheband, Three Left, Tough On Fridays, Clara Bellino, Surreal Nation, Promise to Myself, Dongle, Hope Darling, Manchino, Carly Jo Jackson, Griffin Tucker & The Real Rock Revolution, Nashville Non-Prophets, The Cliff Wheeler Band, Stray Suns, WEEP, Jamie Lynn Vessels, Black Note Graffiti, The Complaints, Last Chance Riders, Space Cushion, Broken to Brave, Chasing After Alice, LionThrone, Pablo Mercedes, Yur Mum, Shadow of Whales, Elixr, Brent Byrd, Calvo, Sister Moon, The Boleys, Hannah Jones, Truett, FC Wescott and The Aficionados, Carrie Asher, Your Fearless Leader, Pink Awful, Oceans Over Airplanes, The Mistics, Spectral Sea, Amittai Blakk, Weapons Of Mass Creation, Tarah, Who? at Texas Mist (1115 Old Bastrop Hwy.) [+] [2pm, fb]

Waterloo Records Day Party - Day Three
  • The Chills (6pm), Viagra Boys (5pm), Helena Deland (4pm), Hayes Carll (3pm), Spiral Stairs (2pm), Mike Krol (1pm), SYML (12pm) at Waterloo Records (600 N. Lamar) [+] [12pm, free]

Waco Brothers (6pm), Laura Jane Grace & the Devouring Mothers (5:15pm), Yawpers (4:30pm), Vandoliers (3:45pm), Robbie Fulks & Linda Gail Lewis (3pm), Banditos (2:15pm), William Elliott Whitmore (1:30pm), Sarah Shook & the Disarmers (12:45pm), Jason Hawk Harris (12pm) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [+] [12pm, free]
UTOPiA Sessions 2019 at Zilker Brewing Company (1701 E 6th St) [2pm,]
Haus of Venus SXSW 2019
  • Thelma and the Sleaze, GYMSHORTS, Sharkmuffin, HIGH WAISTED, Leggy, Pearl Earl, Abjects, Hickeys, Fort Never, The Boleys, Mamalarky, Hey Cowboy, MAMIS, Being Dead, Nevil, Cat Jaguar, more TBA at 1400 Oltorf St [12pm, RSVP]

Sun Parade, Carinae, Stuyedeyed, Gamma Dog, Slideshow, Twen, Illiterate light at 4607 Bennett Ave [12:00pm, free, donations accepted, 18+, fb]
The Math Rock Times Fest 2019 - Day One
  • Elephant Gym, Taking Meds, Trying Science, Tremble Out, HMPH!, Islands of Pear, Young Animals, Minuano, Paradigms, The Last Great American Rock Band, Pleb, Erebus, Kairos Theos, Granite Hands, Yearner, Dezorah, Blast Dad, D'Bloom, Hamartia, Sunrise & Ammunition, Wait & Shackle, Goodwill, Good Will, Idea, Pool Kids, Wander, Sum Times, Chancla Fight club, Like a Tiger, subutech at 11900 Polk Rd [10am, fb]



***Night Shows***
Franco Escamilla at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
SoulfulofNoise x Austin open mic at Dorris Miller Auditorium (2300 Rosewood Ave) [7pm]
The Rightly So at The Driskill (604 Brazos St.) [6:00pm, free]
¡Por Locos Only!
  • Hickoids (11pm), The Sloths (10pm), Harvey McLaughlin (9pm), Texas Bob Juarez (8pm), Churchwood (7pm) at Austin Beer Garden Brewing Co. (1305 W. Oltorf) [+] [6:30pm, free]

Crazy Sexy Queer with DJ Girlfriend ATX at The Brixton (1412 E. 6th St.) [+] [10pm, free, 21+, fb]
For Spite + Donkey Military Present: Hot in the Rhinos Season 2
  • Donkey Military Upstairs Stage: obnox (12:00am), Prude Boys (11:00pm), Lee Bains III & The Glory Fires (10:00pm), The Harlequins (9:00pm), The Medium (8:00pm), Hang Rounders (7:00pm), A Deer A Horse (6:00pm)
  • For Spite Creative Downstairs Stage: Billy King & The Bad Bad Bad (11:30pm), Caleb De Casper (10:30pm), planet what (9:30pm), Hong Kong Wigs (8:30pm), Wild Moccasins (7:30pm), Calliope Musicals (6:30pm)
  • at Fine Southern Gentlemen (507 Calles St. #109) [+] [6:00pm, free, all ages, fb]

Mouth By Mouth Fest
  • P!nkstar, RRUCCULLA (Bilbao, Spain), Borzoi, Mountain Dew Game Fuel, Thin Skin, hotmom, Big Bill, Rickshaw Billie's Burger Patrol, Doofus, Mudd at French House (710 W. 21st St.) [+] [5pm, donations accepted, fb]

Shifting Sounds 8th Annual Unofficial SXSW Showcase / Party
  • The Ex-Optimists, Black Books, Siver Bars, Gentlemen Rogues, Jess Ledbetter, plus Special Guests (TBA) at the Hole in the Wall (2538 Guadalupe) [+] [7:30pm]

Banquet, Deathchant, Table Scraps, Thelma and the Sleaze, Teddy & the Roughriders at The Little Darlin' (6507 Circle S. Rd.) [+] [5pm, free, 21+]
Tre Pound Presents: Little Woodrow’s ATX Top 20 SX Edition with Party Boi Rokk, Shirt Off Fe, A-Slab, J-Clark, #2Stoned, SparkDawg, Phillip Wolf, DROID, FYF, Rumuzic, Mr C Dat Boi P, YMR Redd, YKEL, OzzeyDoesIt, 90ONE, & Aggie at Little Woodrow's (520 W. Sixth St.) [+] [6:30pm]
Songwriters Showcase
  • Patrick Donahue, Leni Stern, The Royal Foundry, Joe Topping, more TBA at Mozart's Coffee (3825 Lake Austin Blvd.) [7pm, free]

Whoopsy! Party 2019. Suck it.
  • The Spider Ferns, Wild Powwers, The Bad Wires, All Monsters Attack, Sabbath Crow, DiNOLA, The Fighting Side, Martian Warlords at Nomad Bar (1211 Corona Dr.) [+] [5:00pm, free, 21+, fb]

Peligrosa House 2019 at The North Door (501 Brushy St.) [+] [8pm, 21+]
1AMLive Showcase
  • Lexii Alijai, Treee Safari, Fooly Faime, 10k.caash, Lil House Phone, CHXPO, Josh Simmons & more at the Parish (214 E 6th St.) [+] [8pm, 21+, RSVP]

Biker Gang Showcase 2019
  • BOYSCOTT, HALA, WASSUP ROCKER, HARBOUR, dtb, ELEPHANT GYM, GINGER ROOT, L. MARTIN (OF THE WALTERS), HOT FLASH HEAT WAVE, THE GRINNS, SLOW PULP, TATIANA HAZEL, DRENCH FRIES, PETITE LEAGUE, SARA KING at the Spiderhouse Ballroom (2908 Fruth St.) [+] [6pm]


Saturday, March 16, 2019 [link]


***Day Shows***
♡lgbtqia + pasta♡
  • nova one (12:00am), Caleb de Casper (11:10pm), Absinthe Father (10:20pm), Snailmate (9:30pm), Little Thief (8:40pm), gilt (7:50pm), Pity Party (7:00pm), Great Wight (6:10pm), Coping Skills (5:20pm), Hit Like a Girl (4:30pm), Fuvk (3:40pm), Le Fomo (2:50pm), Sasha & the Valentines (2:00pm) at The Audubon Society (1805 Broadmoor Dr) [+] [1:00pm, donations accepted, all ages, byob, fb]

Nine Mile Records & Touring Day + Night Party
  • Star Parks (11pm), The Tender Things (10pm), Jeremy Pinnell (9pm), Hang Rounders (8pm), Jake Paleschic (7pm), The Night Thief (6pm), Kidsmoke (5pm), Moonlover (4pm), Matt Hebert (3pm), Super Doppler (2pm) at Austin Beer Garden Brewing Co. (1305 W. Oltorf) [+] [2pm]

Do512 Presents: The Big One 2019
  • Durand Jones & The Indications, Mike Krol, Walker Lukens, Reignwolf, Alice Phoebe Lou, Haiku Hands, Psychedelic Porn Crumpets, Dehd, Y La Bamba, Hans., + More TBA at Barracuda (611 E. 7th St.) [+] [11:30am, free with RSVP, 21+]

Post-Trash Showcase
  • Palberta, A Deer A Horse, Sharkmuffin, Treadles, Grim Streaker, Buck Gooter,tunic, Shady Bug, exhalants, Stove, Blessed, Rick Maguire at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [12pm, FREE, 18+]

Adhoc Unofficial SXSW Showcase - Day 3
  • Marked Men, DJ Taye, Mystery Lights, Tiny Jag, Yves Javis, Her's, Miya Folick, Anemone, Boy Scouts, Video Age, Gia Margaret, Fury at Cheer Up Charlies (900 Red River St.) [+] [12:00pm, free, all ages, fb]

93.7 KLBJ Rocks - Day Three
  • Lee Bains III & The Glory Fires (4pm), PAWS (3pm), Kalu & The Electric Joint (2pm) at Cooper's Barbecue (217 Congress) [1pm]

10th Annual Blackfinger Fiesta de Musica - Day 4
  • Hector Ward & the Big Time (12:00am), Snizz & Friends (10:30pm), Graham Wilkinson & the Tijuana TrainWreck Horns (8:45pm), Van Wilks (7:00pm), Flyjack (6:00pm), A-Town GetDown (5:00pm), Matt Hubbard Trio (4:00pm), Jay Stiles Trio (3:00pm), Graveltooth (2:00pm) at The Dogwood (715 W. 6th St.) [+] [12:00pm, free, donations accepted, 21+, fb]

For Spite & Hifikid Present: Easy Doz It
  • Thelma and the Sleaze, Calliope Musicals, Godcaster, Oginalii, favx, Snailmate, Megafauna, Fort Never, Belcurve, Last Chance Riders, Rickshaw Billie's Burger Patrol, Cat Jaguar, Freight Train Rabbit Killer, Animals for Hands, Mohawk Bends, Pongo at Dozen Street (1808 E. 12th St.) [+] [12:00pm, donations accepted, 21+, fb]
  • Zettajoule, Caleb De Casper, Butthole, Stuyedeyed, Egg Drop Soup, Bizou, Abjects, weep wave, cheap wave, Mourning [A] BLKstar, Black Basements, Spirit Ghost, Nordesta Freeze, Irrevery, Sasha and the Valentines at Full Circle Bar (1810 12th St.) [+] [12:00pm, donations accepted, 21+, fb]

The Golden Goat
  • Ttotals (6:30pm), The Sun Machine (6:15pm), The Ragcoats (5:45pm), Cindy Cane (5:30pm), Fruit Tones (5:00pm), Rotten Mangos (4:45pm), Melenas (4:15pm), Mouth Reader (4:00pm), Killer Kaya (3:30pm), Beauty Parlor (3:15pm), Diamonds (2:45pm), Veronica Bianqui (of The Blank Tapes) (2:30pm) at The Electric Church (5018 E. Cesar Chavez St.) [+] [2:00pm, donations accepted, 21+, fb]

The Swisher Haus Day Party
  • 070 PHI, CANTRELL, CHRIS CANTERBURY, DESIIGNER, EZRI, FASHAWN, LAURA REED, LAUREN JENKINS, PAUL CAUTHEN, STRO, TAYLOR BENNETT, VALEE at Fair Market (1100 E. 5th St.) [+] [1pm, free]

SXSW x Goorin Party at Goorin Bros. (1323 S Congress Ave) [12pm, fb]
Pongo at Halcyon (218 West 4th St) [12pm, free]
Half Step Unofficial Day Party - Day Three
  • Taméca Jones (4:45pm), D-Madness Project (3:15pm), Afrofreque (1:45pm), Canned Beets (12:30pm), DJ NorthernDraw (12pm) at Half Step (75 1/2 Rainey St.) [+]

Hard Country 2019: Presented by Vinyl Ranch & Nine Banded Whiskey
  • Kirby Brown (10:00pm), Jaime Wyatt (8:45pm), Jonathan Terrell (7:45pm), Vincent Neil Emerson (6:45pm), The Golden Roses (5:45pm), Sarah Shook & The Disarmers (4:45pm), Garrett T. Capps (3:45pm), Mayeux and Broussard / Kathryn Legendre (2:45pm), Hang Rounders (2:00pm), The Lonesome Heroes (1:15pm), Big Cedar Fever (11pm) at the Hard Luck Lounge (3526 E. 7th St.) [+] [1:00pm, 21+]

Burgermania 8 - Day One
  • The Chills, A Giant Dog, Surfbort, The Briefs, The Stitches, CHAI, Dead Meadow (Official), DIRTY FENCES, The Mystery Lights, Boogarins, Christian Bland & The Revelators, Viagra Boys, Robert Johnson and the Memphis, Mafia, The Tough Shits, colourmusic, Spike Vincent, Sick Thoughts, David Liebe Hart, Psychedelic Porn Crumpets, DADDY LONG LEGS, BURNT SKULL, The Flytraps, Flesh Lights, Nolan Potter's Nightmare Band, Annabelle Chairlegs, Late, Shy Boys, Banquet, Deathchant, Death By Unga Bunga, Trampoline Team, TC Superstar, Boofin Tylenol, Die Group, Loteria, Trouble Boys, Lovelorn, Thee MVPs, Mom and the Mailman, The Gooch Palms, Veronica Bianqui, Thelma and the Sleaze, The Blank Tapes, Gravys Drop, John Wesley Coleman III, SARA KING, BBQT, Goodbye Honolulu, Dyldo and the Darlins, Muther, Glove, Greenwave Beth, Mujeres Podridas, The Sloths, Sarah Bethe Nelson, Miss World, Mexico City Blondes, Banditos, Faux Ferocious, GYMSHORTS, Pip Blom, Frankie and the Witch Fingers, Pearl & The Oysters, DYGL, Old Testament, Pinky Pinky, La Cerca, Iguana, Death Cult, Mean Jolene, Kirin J Callinan, Cheap Fur, Damak, Borzoi, Rocket 808, Rinse & Repeat, Killer Hearts, Slater, Soda Lilies, Veneer, Shaki Tavi, II Tone, Wurve, Weird Radicals, Fruit Tones, Prude Boys, Bastidas, Table Scraps, Moonwalks, Gnarcissists, Numb.er, Mr. 420, The Pinheads, Teddy and the Rough Riders, Pscience, The Rifle, FAVX, Mr and the Mrs, Plastic Man, Church of Sun, AND MORE!!! at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [+] [2pm, free, 21+]

WomenCrush Music Unofficial SXSW Showcase
  • Sister Neapolitan (CO), Nina and The Hold Tight (CO), Lady Chops & The Goddamn Jam (ATX), Zinda (ATX), Erica Michelle Band (ATX), Hannah DiMo (PDX), Nicole Amine (CHI), Abigail Rose music (CO), Sedona Skies (ATX), Caitlin Jemma (PDX) at House Wine (1509 S. Lamar Blvd) [3pm, RSVP]

Urban Axes Day Party 2019 - Presented by Javelina
  • Hours Quiet (3:50pm), The Trims (2:50pm), nite (1:50pm), vylit (12:50pm), Munch! (12:00pm) at Javelina (69 Rainey St.) [+] [12:00pm, free, fb]

FINAL Altercation Punk Rock BBQ!
  • Sabbath Crow, Steadfast, Dr. Beardface And The Spaceman, Almataha, Heels, Riverside Odds, Over Everything, Despero, F. Woods, Disko Wolves, From Parts Unknown, plus two punk legends too big to announce! at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [+] [12pm, free, all ages, fb]

Music For Listeners
  • PAWS (7pm), Special Guests (Wolf Tone Records) (6pm), Fanclub (5pm), Thyla (4pm), DYGL (3pm), Lowly (2pm), Boy Azooga (1pm), Jealous Of The Birds (12pm) at Lazarus Brewing Company (1902 E. 6th St.) [+] [12pm, fb]

BARF WAVE's Unofficial SXSW Showcase
  • Indoor Stage: Ryker Hall (1pm), Ten High 2pm), Viet Rahm (3pm), PLANET WHAT (4pm), Lola Tried (5:30pm), DEZORAH (6:30pm), Chromagnus (7:30pm), Local Champion (8:30pm), The Phlegms (10pm), Upsetting (10:45pm), Sub-Sahara (11:30pm), Honey and Salt (12:15am), tba (1am)
  • Outdoor Stage: Leggy (1:30pm), tba (2:30pm), HIGH WAISTED (3:30pm), awakebutstillinbed (4:30pm), Pity Party (5pm), camp life (6pm), LOAFERS (7pm), Pale Tongue (8pm), Hidden Empires (9pm)
  • at The Local (2610 Guadalupe) [+] [1pm, 21+]

Northwest Hesh Fest & Austin Terror Fest Day 2
  • Kool Keith, Necrot, Wolfie Warship, Blood Incantation, Nate, Break 7, Flesh Hoarder, Nerveshatter, Drainage, Expander at The Lost Well (2421 Webberville Rd.) [+] [2pm, 21+, fb]

9th Annual Lucy's South By South Austin Fried Chicken Revival
  • Low Cut Connie (6:00pm), Erika Wennerstrom (5:00pm), Scrappy Judd Newcomb (4:00pm), Peterson Brothers (3:00pm), Brandy Zdan (2:00pm), The Rubilators (1:00pm), Johnny Nicholas (12:00pm) at Lucy's Fried Chicken (2218 College Ave.) [+] [11:30am, free, donations accepted, all ages, fb]

TMMP Unofficial Showcase
  • Tommy Rebel and the Righteous (1am), FORREST AND THE FIRES (12am), Black Eyed Blonde (11pm), River Barons (10pm), Local Import (9pm), Jocelyn Donegan (8pm), Brush Poppers (7pm), Oreja (6pm), LionThrone (5pm), Geno Gottschall (4pm), Roommates in Rehab (3pm), Caleb Grant (2pm) at Maggie Mae's (6th and Trinity) [+]

DRINK Outside the BOX with Polar Summer, Girl Skin, Wild Fire at Mod Bikes (1632 South 1st) [1pm, fb]
The Octopus Project and Friends Day Party
  • The Octopus Project, Drab Majesty, Peelander-Z, Pinky Pinky, ANEMONE, FAVX, Apopka, BEA1991, Bambara, HIGH WAISTED, Warm Drag, Vertical Scratchers, and Hickeys at the Mohawk (912 Red River) [+] [12pm]

SXSW Saturday at The Parlor!
  • Jesus Christ Superfly, The Mullens, The Pleasers, Uh Oh Romeo, Halcon Cara, Yard Work, Minge at the Parlor (4301 B. Guadalupe) [+] [1pm]

Whoopsy! Party 2019. Suck it.
  • Breaks and Swells, Breaklite, The Discount Pills, Sinners of Attention, Snailmate, The Spider Ferns, Wild Powwers, Heather Bishop Band at Rusty Cannon Pub (730 Stassney Ln) [5:00pm, free, 21+, fb]

Brasil Daytime Showcase
  • Maracatú Texas, Frederico7, Bixiga 70, Antonio Dionisio at the Sahara Lounge (1413 Webberville Rd.) [+] [2pm]

Country Fest 2019 with Aaron Navarro Band (10pm), Jake DeCasper (6pm), 9lb. Hammers (3pm), Sean Mullin (12pm) at San Jac Saloon (300 E 6th St) [12pm]
Country Fest 2019 with Will Southern (10pm), Devin Hale (6:30pm), Practical Goods (3:30pm) at Jack's at San Jac Saloon (300 E 6th St) [12pm]
New Granada Party with Five Eight (9:30pm), The Pauses (8:40pm), Eureka California (7:50pm), Bob Nanna & Mark Rose (7pm), Balms (6:10pm), Doe (5:20pm), John Vanderslice (4:30pm), Flower (3:40pm), Versus NYC (2:50pm), High Waisted (2pm) at Scholz Garten (1607 San Jacinto) [+] [2pm, free, all ages]
Brooklyn Bowl Family Reunion with TBA at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [12pm]
Midcoast Takeover - Day Four
  • Main Stage: The Almighty Trouble Brothers (12am), Hot Suede (11:15pm), Freight Train Rabbit Killer (10:30pm), Verbose (9:45pm), Hi-Lux (9pm), NuBlvckCity (8:15pm), Dead Voices (7:30pm), (the) medicine theory (6:45pm), Abandoned Bells (6pm), Jesus Loves the Atom Bomb (5:15pm), Vigil and Thieves (4:30pm), Sawyer Fredericks (3:45pm), Seen Merch Day Party (12pm)
  • Acoustic Stage: Kemet the Phantom (8:45pm), Calvin Arsenia (8pm), Shapiro Brothers (7:15pm), The Schisms (6:30pm), Tyne Darling (5:45pm), Teri Quinn (5pm), Kian Byrne (4:15pm), Curtis McMurtry (3:30pm)
  • at Shangri-La (1016 E. 6th St.) [+] [12pm, free, 21+]

YouMade4It Hip-Hop Artist Showcase
  • Mo3, Johnny Oz, Lil Jairmy, Sensi Molly & Lil Brook, OTB Fastlane, Bam Rogers, OMB Bloodbath, Orrin King, Clay James, Kidd Kill, Stiff Barbie, Kountryking Mert, Tuffy Doe, Rich Hoodlum, Skull-E, Rob Two, UGK Kidz and many more at the Soho Lounge (217 E. 6th St.) [+] [12pm, 18+, RSVP]

Onward Indian Touring Electric Garden Party at the Spiderhouse Ballroom (2908 Fruth St.) [+] [12pm]
Rachael Ray's Feedback
  • Bleachers, Big Boi, Mike D (DJ Set), Lukas Nelson and Promise of the Real, Cautious Clay, Bob Schneider, The Cringe, J.S. Ondara, Angie McMahon, Palm Palm, Ben Dickey, Yola, Billy Raffoul, KOLARS at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [10am, free, 21+]

Texas Indie Fest 2019
  • AndyB.and featuring Soul Folk, Alex Winters, Love Like Fiction, Island of Black and White, Fellow Vessel, coopertheband, Three Left, Tough On Fridays, Clara Bellino, Surreal Nation, Promise to Myself, Dongle, Hope Darling, Manchino, Carly Jo Jackson, Griffin Tucker & The Real Rock Revolution, Nashville Non-Prophets, The Cliff Wheeler Band, Stray Suns, WEEP, Jamie Lynn Vessels, Black Note Graffiti, The Complaints, Last Chance Riders, Space Cushion, Broken to Brave, Chasing After Alice, LionThrone, Pablo Mercedes, Yur Mum, Shadow of Whales, Elixr, Brent Byrd, Calvo, Sister Moon, The Boleys, Hannah Jones, Truett, FC Wescott and The Aficionados, Carrie Asher, Your Fearless Leader, Pink Awful, Oceans Over Airplanes, The Mistics, Spectral Sea, Amittai Blakk, Weapons Of Mass Creation, Tarah, Who? at Texas Mist (1115 Old Bastrop Hwy.) [+] [2pm, fb]

Jon Langford & The Far Forlorn (6pm), Churchwood (5pm), Cotton Mather (4pm), William Harries Graham (3pm), Bob Schneider (2pm), Bluebonnets (1pm), Wild Seeds (12pm) at Yard Dog Gallery (1510 S. Congress Ave.) [+] [12pm, free]
UTOPiA Sessions 2019 with The Human Circuit at Zilker Brewing Company (1701 E 6th St) [2pm,]
Trapapalooza SXSW 3 with Troy Ave, Soldier Kidd, plus more at 809 E 6th St [1pm, all ages]
The Math Rock Times Fest 2019 - Day Two
  • Hikes, Standards, Floral, Televangelist, The Kraken Quartet, Honey & Salt, Black Dirty, Jorge Arana Trio, Abelia, Extrovert, If We Were Turtles, Another De Sade, Seafire, Regulus, Coyote The Trickster, Swisher, Southpaw Sonata, Yufi 64, Nulberry, Mode Dodeca, False Jasmine, Endless, Nameless, The Volta, DTB, Catbamboo, Along The Lines Of, Doggo, Gnarwolf, Jolly Rancher (Larry&TheBears), collective dreams, Smugly, Old News, Really From, A.M. Feelgood, Dude Elsberry, Luzma’ at 11900 Polk Rd [10am, fb]

3rd Annual CinderBLOCK PARTY
  • The Marcus King Band, Thomas Csorba, Sir Woman, Duncan Fellows, Cinders, E.B. The Younger at 5416 N. FM 973 [12pm]



***Night Shows***
Whoopsy! Party 2019. Suck it.
  • Midnight Doctor Green Dreams, Joecephus and The George Jonestown Massacre, The Swishbucklers, DiNOLA, Wookinapub, This Party Sucks, Sorted Scoundrels, Mining Uranus at The 04 Lounge (3808 S Congree Ave) [4:00pm, free, 21+, fb]

Michael Carbonaro Live at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [5:30pm]
DJ Dan, BadCat at Barcelona (209 E. 6th St. in the basement) [+] [9pm, 21+, fb]
Totally:Wired with DJ Scotty Upton at Drinks Lounge (2001 E. Cesar Chavez) [+] [10pm, free, 21+, fb]
The Swisher Haus Nighttime Party
  • ASIAN DOLL, HOODRICH PABLO JUAN, J SOULJA, KELECHI, LIGHTSKINKEISHA, PAPER MASHAY, PONCE DE’LEIOUN, Q MONEY, WIFISFUNERAL, YUNG MAL at Fair Market (1100 E. 5th St.) [+] [7pm, free]

Nerveshatter, The Ghost Next Door, Kook, Witchcryer, Funeral Horse, High Priestess, Devil to Pay, The Hazytones at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [+] [8pm, fb]
Freight Train Rabbit Killer at The Little Darlin' (6507 Circle S. Rd.) [+] [8pm, free, 21+]
Whoopsy! Party 2019. Suck it.
  • Knives, Lawnraker, Dickins, Pong, Masonic Wave, Oh Hell No!, Scorpio Rising, Line Of Fire, Cartwheel, The Inverters at Nomad Bar (1211 Corona Dr.) [+] [4:00pm, free, 21+, fb]

Peligrosa House 2019 at The North Door (501 Brushy St.) [+] [8pm, 21+]
Homeless 3:16 David Liebe Hart
  • David Liebe Hart (10:00pm), MC Homeless (9:30pm), Big Lo (9:00pm), Swordplay (8:30pm), Brzowski (8:00pm), Joey Alpha and Who MI? (7:00pm), Nate Flud (6:00pm), haplogroupX (6:00pm), Messiahcarey (5:30pm), Alwa Gordon (5:00pm) at a Secret Location (see link for details) [3:30pm, donations accepted, fb]


Sunday, March 17, 2019 [link]


***Day Shows***
SXSwass Sunday with Tyson Meade (of Chainsaw Kittens), Juiceboxxx, Flower, More Eaze, Cop Warmth, Rose Ette, Lovelorn, Crucifixion Nails, Devan Mulvaney, The Wants at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [1:00pm, free, donations accepted, 18+]
Kids Show O'Fun with Oh Antonio And His Imaginary Friends at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [10:30am, free, all ages, fb]
West Coast Fest
  • Potty Mouth (7:00pm), La Fonda (6:15pm), Mind Shrine (5:30pm), Salt Lick (4:45pm), Mamalarky (4:00pm), The Spider Ferns (3:15pm), Sedona (2:30pm), Smiling Beth (1:45pm), Breaks and Swells (1:00pm) at Dozen Street (1808 E. 12th St.) [+] [12:30pm, free, donations accepted, 21+, fb]

Chili Dog Fest X
  • Adam and the Figurines, Love Collector, Fausto/Faustito, Soulphonics, Amplified Heat, High Heavens, Will Courtney and the Wild Bunch, Aquarian Blood, Crack Pipes, st-37, Jewws, Black Mercy, Mourning [A] BLKstar, Boom Gang, Spiral Stairs, The Early Stages, Bum Out, Poizon, Obnox, Deadites, Eerie Family, Endless Sewer, The Transgressors at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [12:00pm, donations accepted, all ages, fb]

Burgermania 8 - Day Two
  • The Chills, A Giant Dog, Surfbort, The Briefs, The Stitches, CHAI, Dead Meadow (Official), DIRTY FENCES, The Mystery Lights, Boogarins, Christian Bland & The Revelators, Viagra Boys, Robert Johnson and the Memphis, Mafia, The Tough Shits, colourmusic, Spike Vincent, Sick Thoughts, David Liebe Hart, Psychedelic Porn Crumpets, DADDY LONG LEGS, BURNT SKULL, The Flytraps, Flesh Lights, Nolan Potter's Nightmare Band, Annabelle Chairlegs, Late, Shy Boys, Banquet, Deathchant, Death By Unga Bunga, Trampoline Team, TC Superstar, Boofin Tylenol, Die Group, Loteria, Trouble Boys, Lovelorn, Thee MVPs, Mom and the Mailman, The Gooch Palms, Veronica Bianqui, Thelma and the Sleaze, The Blank Tapes, Gravys Drop, John Wesley Coleman III, SARA KING, BBQT, Goodbye Honolulu, Dyldo and the Darlins, Muther, Glove, Greenwave Beth, Mujeres Podridas, The Sloths, Sarah Bethe Nelson, Miss World, Mexico City Blondes, Banditos, Faux Ferocious, GYMSHORTS, Pip Blom, Frankie and the Witch Fingers, Pearl & The Oysters, DYGL, Old Testament, Pinky Pinky, La Cerca, Iguana, Death Cult, Mean Jolene, Kirin J Callinan, Cheap Fur, Damak, Borzoi, Rocket 808, Rinse & Repeat, Killer Hearts, Slater, Soda Lilies, Veneer, Shaki Tavi, II Tone, Wurve, Weird Radicals, Fruit Tones, Prude Boys, Bastidas, Table Scraps, Moonwalks, Gnarcissists, Numb.er, Mr. 420, The Pinheads, Teddy and the Rough Riders, Pscience, The Rifle, FAVX, Mr and the Mrs, Plastic Man, Church of Sun, AND MORE!!! at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [+] [2pm, free, 21+]

9th Annual Lucy's South By South Austin Fried Chicken Revival
  • Ian Moore (6:00pm), Ramsay Midwood (5:00pm), Barfield (4:00pm), Ephraim Owens Group (3:00pm), Dustin Welch & Soldier Songs and Voices (2:00pm), Wood & Wire (1:00pm), Michael Fracasso (12:00pm) at Lucy's Fried Chicken (2218 College Ave.) [+] [11:30am, free, donations accepted, all ages, fb]

TMMP Unofficial Showcase
  • Forrest and The Fire (10pm), Black Eyed Blonde (9pm), Tommy Rebel and the Righteous (8pm), Geno Gottschall (7pm), Oreja (6pm), LionThrone (5pm), Shelly Knight Band (4pm), Robin Mordecai (3pm), Angelina Rose (2pm) at Maggie Mae's (6th and Trinity) [+]

Lesbian Wedding- Gay As A Balloon
  • Steven Hayden, Genital Panic, The Groop, Messy Lover, Adrienne Anemone, Saakred, Adiean Dae Neón, NEVIL, Zenyth Gale, Starfruit, Yera, KiydrahMusic, Kori Mykel, Felix and the Future, p1nkstar - project called I LOVE YOU, geexella at the Sahara Lounge (1413 Webberville Rd.) [+] [2pm]

Breakbeat BBQ South By Southwest 2019
  • SPINSCOTT, FREQNASTY, ACID REIGN, MC WOES, PAUL SWYTCH (aka trillbass), APXONE, STVY RVRE, DEV79, KEMSTBEATS, 360 DEGREES, MEDIT8, BC RYDAH, Q45, 8BIT, JAH BLIDDIE, BLANG, TRUANT, MONKZ, CLAUD, MUTINY, RAGGAFARIAN, DRRTYPANC at Scratchouse (617 E. 7th St.) [+] [12pm, fb]

Y'all Fest 2019 Unofficial SXSW with Y'all Out Boy at St Elmo Brewing Company (440 St Elmo Rd) [12pm, free, all ages, fb]


***Night Shows***
Ice Cube at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
West Side Dubz X Sub.Mission Unofficial SXSW Showcase at Barcelona (209 E. 6th St. in the basement) [+] [8pm]
One Night of Queen at Emo's (2015 E. Riverside) [+] [7pm, all ages]
St. Paddy's Punk Rock Celebration with The Dead Rabbits, The Black Irish, Divided Heaven, NoWhereBound, The Sorted Scoundrels, Circle Pit, Hellfury, Shitty Advice, Before The Devil Knows You're Dead, Worm Suicide at Kick Butt Coffee (5775 Airport Blvd. #725) [+] [5pm]
The Briefs, The Stitches, Starving Wolves, Black Eyed Vermillion at The Lost Well (2421 Webberville Rd.) [+] [6:00pm, 21+]
Mod Bikes SXSW Unofficial with Tortuga Shades at Mod Bikes (1632 South 1st) [7pm]

Monday, March 18, 2019 [link]


Switchfoot, Colony House, Tyson Motsenbocker at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [6:30pm]

Tuesday, March 19, 2019 [link]


An Evening with Nils Frahm at Ego's (510 S. Congress) [+] [7pm, all ages]

Wednesday, March 20, 2019 [link]


Cranes of Austin at the Carousel Lounge (1110 E. 52nd St.) [+] [free, all ages, byob, fb]
PENTAGRAM (w/ Bobby Leibling), Brother Dege, Dirty Streets, Forebode at Come and Take It Live (2015 E. Riverside Dr.) [+]
Conan Gray at Emo's (2015 E. Riverside) [+] [7pm, all ages]
Nathan Harlan (of The Big Fix) at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [7:30pm, 21+, fb]
Safehouse Session #103 with a.01.a, Chromagnus, Ladyfang at Spokesman (440 E. St. Elmo Rd.) [+] [8:00pm, LIVESTREAM]

Thursday, March 21, 2019 [link]


Elevation Worship Hallelujah Here Below Tour 2019 with Cody Carnes at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Dylan Disaster at the Hole in the Wall (2538 Guadalupe) [+] [9pm]
A Bowie Celebration: The David Bowie Alumni Tour at the Paramount Theater (713 Congress Ave.) [+] [7pm]
Cody Sparks Solo Acoustic at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [7:30pm, 21+, fb]
Cherry Pools, Tillie at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 8pm, all ages]
Emily Wolfe at Waterloo Records (600 N. Lamar) [+] [5pm]

Friday, March 22, 2019 [link]


Amos Lee, Ethan Gruska at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [8pm]
Seth Walker at Antone's (305 E. 5th St.) [+] [6pm]
DreamGaze ATX II: Slow Crush, Highlands, Trauma Ray, Glare, Angel Aura at Cheer Up Charlies (900 Red River St.) [+] [8pm, 21+, fb]
Puddles Pity Party at the Paramount Theater (713 Congress Ave.) [+] [7pm]
Yaeji at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [7pm]
Electric Six, DaveTV at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 9pm, all ages]
Christian Bland & The Revelators, The No. 44, The Matt Band, Cosmic Chaos with Astral Violet & Acid Light Show providing visuals at The Swan Dive [+] [9:30pm, 21+, fb]

Saturday, March 23, 2019 [link]


Amos Lee, Ethan Gruska at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [8pm]
Mudhoney, Cherubs, Xetas at Antone's (305 E. 5th St.) [+] [8pm]
Muse at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [7pm]
Microsessions with Beth Lee & The Breakups, Joseph Mach, Seela at Bravo Theater (4544 South Lamar Blvd.) [8pm]
DreamGaze ATX II: Grivo, Blushing, Vet Trip, Daze, Fun With Ether at Cheer Up Charlies (900 Red River St.) [+] [8pm, 21+, fb]

Sunday, March 24, 2019 [link]


Britt, BluMoon, Christelle Bofale at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [+] [9:00pm, 21+, fb]
Golden Hornet's 4th Annual Young Composer Concert with various artists at The North Door (501 Brushy St.) [+] [2:00pm, all ages]
Gospel Brunch: Shields of Faith at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 10:30am, all ages]
3rd Annual Congo Square ATX Festival at the Vortex (2307 Manor Rd.) [+]

Monday, March 25, 2019 [link]


The Nothing Song Presents: with Ringo Deathstarr, Lightfoils (Chicago), Dottie at Cheer Up Charlies (900 Red River St.) [+] [9:00pm, 21+, fb]
The Dollyrots, Go Betty Go, Lola Tried, Dogs And Diamonds at Cheer Up Charlies (900 Red River St.) [+] [8pm, 21+, fb]
AGAINST THE CURRENT – Past Lives World Tour 2019 at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 8pm, all ages]

Tuesday, March 26, 2019 [link]


Haters Roast – The Shady Tour 2019 at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Blank Hellscape, Dull, Just Fine (San Antonio), Cave Light (MN) at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9pm, 21+, fb]
Grandson at the Parish (214 E 6th St.) [+] [7:00pm, all ages]
Houses at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 8pm, all ages]

Wednesday, March 27, 2019 [link]


Ella Mai at Emo's (2015 E. Riverside) [+] [7pm]
Grupo Fantasma at Waterloo Records (600 N. Lamar) [+] [5pm]

Thursday, March 28, 2019 [link]


Joe Pug at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7:30pm]
Buddy Guy at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
William Ryan Key, Selfish Things, Cory Wells at Barracuda (611 E. 7th St.) [+] [7pm, all ages]
Taking Back Sunday, Frank Iero and the Patience at Emo's (2015 E. Riverside) [+] [7pm, all ages]
State Champs, Our Last Night at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [5pm]
Ego Deaf at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 10pm, all ages]
Guster, Saintseneca at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [7pm, all ages]

Friday, March 29, 2019 [link]


Marcia’s 70th Birthday Ball Benefitting HOME and HAAM with Marcia Ball, Terrance Simien and The Zydeco Experience, Sonny Landreth, Tracy Nelson, Lou Ann Barton, Shelley King, Emily Gimble, Sarah Brown, Red Young, Floyd Domino, Nick Connolly, Johnny Nicholas at Antone's (305 E. 5th St.) [+] [6:00pm]
Christelle Bofale, Lizzie Buckley, Kal Marks (solo), Van Mary at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9:00pm, 21+, fb]
Taking Back date at Emo's (2015 E. Riverside) [+]
Phutureprimitive, Plantrae, Ram-Z at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [18+]
Grupo Fantasma at the Mohawk (912 Red River) [+] [outside, 8pm, all ages]
David Ball &amp at the Paramount Theater (713 Congress Ave.) [+]
Andrea Gibson at the Parish (214 E 6th St.) [+] [7:00pm, all ages]
Christian Sparks and the Beatnik Bandits, Night Traveler, The Cover Letter, Cosmico at Spiderhouse (2908 Fruth St.) [+] [7:00pm, 18+, fb]
Made In Texas with The Teeta, Chucky Blk, A. Rotz, Ben Buck, Dj Confucius Jones, Tommy Gold, Teddy The Legacy, Seyi, Hi, I'm Coffey at The Tejas House (2600 Rio Grande St.) [8:30pm, 18+]

Saturday, March 30, 2019 [link]


Mike Doughty Plays Soul Coughing's "Ruby Vroom", Wheatus at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7:30pm]
AUSTIN TERROR FEST PRESENTS with Haunter (San Antonio), Ulthar (Oakland), Scorched (Delaware), Crawl (San Antonio) at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9:00pm, 18+, fb]
Chelsea Cutler, Anthony Russo at Emo's (2015 E. Riverside) [+] [8pm]
Clusterfunk (EP Release), TC Superstar, Garden Cosmos at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [9:00pm, 18+]
eyehategod, The Obsessed, Mothership at The Lost Well (2421 Webberville Rd.) [+]
Epistrophy Arts presents Fire! (Gustafsson,Berthling, Werliin) at The North Door (501 Brushy St.) [+] [8:00pm, all ages]
Badfish: a Tribute to Sublime - Stand By Your Van Tour at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [7:30pm, all ages]
The Revivalists, Rayland Baxter at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [7pm, all ages]

Sunday, March 31, 2019 [link]


Hozier, Jade Bird at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
White Light Exposure Presents: Sunset Sessions featuring Tameca Jones at Eberly (615 S. Lamar) [+] [6pm]
Sedona Skies at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 9:30pm, all ages]
The Revivalists, Rayland Baxter at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [7pm, all ages]

Tuesday, April 2, 2019 [link]


HOWDY GALS PRESENTS: with Vampyre, Sutphin (Wichita, Kansas), Easy Prey, Boy Wonder at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9:00pm, 21+, fb]
Alec Benjamin at the Parish (214 E 6th St.) [+] [7:00pm, all ages]
Bronze Radio Return, Wildermiss at Stubb's (801 Red River) [+] [8pm, all ages]

Wednesday, April 3, 2019 [link]


rickshaw billie's burger patrol (tour kickoff), billy king and the bad bad bad, greenbeard, king country (waco) at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9:00pm, 21+, fb]
Bob Mould at the Mohawk (912 Red River) [+] [8pm, all ages]
Nathan Harlan (of The Big Fix) at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [7:30pm, 21+, fb]

Thursday, April 4, 2019 [link]


Black Stone Cherry (Edmonton, Kentucky), Tyler Bryant and the Shakedown (Nashville, Tennessee), Thomas Wynn and the Believers (Orlando, Florida) at Come and Take It Live (2015 E. Riverside Dr.) [+]
Pure Luck at The Little Darlin' (6507 Circle S. Rd.) [+] [7:00pm, free]
The Bouncing Souls 30 Year Anniversary Tour with The Bronx, The Casualties, Crazy &amp at the Mohawk (912 Red River) [+]

Friday, April 5, 2019 [link]


The Mavericks at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
transit method, mortales, the boleys, mountebank at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9:00pm, 21+]
Resonant Frequency at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [18+]
Heartbyrne (Talking Heads Tribute) at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [8:00pm, all ages]
Sales at the Mohawk (912 Red River) [+] [outside, 8pm, all ages]
Austin Opera presents David T. Little's Soldier Songs by Beth Morrison Projects at the Paramount Theater (713 Congress Ave.) [+] [6:30pm]
The Contrabandits at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 10:30pm, all ages]
Stick Figure, The Movement, The Elovaters at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [7pm, all ages]

Saturday, April 6, 2019 [link]


Jenny Lewis at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Grivo, Modern Color (California), No Sun (Utah) at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9pm, 18+, fb]
SOB X RBE at Come and Take It Live (2015 E. Riverside Dr.) [+]
The Calm Blue Sea, Black Books, The Clouds Are Ghosts at the Mohawk (912 Red River) [+] [inside, 9pm, all ages]
Shadow Ministry, Black Thorn Halo, Shadow Spectrum, Evil Wants In, Wild Tinderbox at Skull Mechanix Brewing (1005 E St. Elmo Rd) [7:00pm, fb]
Tyler Childers at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [7pm, all ages]
SEXPILL(Houston), Círculo Vicioso(San Antonio), scan, The F.O.L at the Yellow Jacket Social Club (1704 E. 5th St.) [+] [5:00pm, free, all ages, fb]

Sunday, April 7, 2019 [link]


Citizen Cope at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
DREAM EATER, Pleb, Another Desade, Reploids at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9pm, 21+, fb]
Kids Show O'Fun with Oh Antonio And His Imaginary Friends at Cherrywood Coffeehouse (1400 E. 38th 1/2 St.) [+] [10:30am, free, all ages, fb]
The Milk Carton Kids at the Paramount Theater (713 Congress Ave.) [+] [6pm]
Tyler Childers at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [7pm, all ages]

Monday, April 8, 2019 [link]


Lucinda Williams at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Pack Sounds (MI), Mean Girls, Tilt, Camp Life at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9pm, 21+, fb]
Greg Izor at the Parish (214 E 6th St.) [+] [5:00pm, 21+]

Tuesday, April 9, 2019 [link]


The Dip at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7:30pm, all ages]
The Revivalists (ACL Taping) at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+]
KOOP presents Rattlesnake Milk, Will Courtney, Altamesa, Julian Neel at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9pm, 21+, fb]

Wednesday, April 10, 2019 [link]


Stephen Kellogg at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7pm]
Brothers Osborne, Devon Gilfillian at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [7pm]

Thursday, April 11, 2019 [link]


Old Settler's Music Festival (1616 FM 3158, Dale, TX)
Cody Sparks Solo Acoustic at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [7:30pm, 21+, fb]
SoDown at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 8pm, all ages]

Friday, April 12, 2019 [link]


STS9 at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Skullfist (Toronto, Canada), Starkill, The Knights Of Darkness at Come and Take It Live (2015 E. Riverside Dr.) [+]
Ole ELO, special guests at The North Door (501 Brushy St.) [+] [9:00pm, 18+]
Easton Corbin at the Nutty Brown Cafe and Amphitheater (12225 Hwy. 290 West) [+] [6pm, all ages]
Jackie Venson (CD Release) at the Paramount Theater (713 Congress Ave.) [+] [7pm]
The Austin Pancakes and Booze Art Show with tbd at the Parish (214 E 6th St.) [+] [8:00pm, 21+]
Otis the Destroyer (EP Vinyl Release), Blushing at Stubb's (801 Red River) [+] [9:00pm, fb]
Anthony Garcia (w/ Megan Berson, Violin) at The Townsend (718 Congress Ave.) [+] [7:00pm, 21+, fb]
Old Settler's Music Festival (1616 FM 3158, Dale, TX)

Saturday, April 13, 2019 [link]


STS9 at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
yob, Voivod, Amenra at Barracuda (611 E. 7th St.) [+]
John 00 Fleming at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [9:00pm, 18+]
The Midnight at the Mohawk (912 Red River) [+] [outside, 8pm, all ages]
Aaron Lewis at the Nutty Brown Cafe and Amphitheater (12225 Hwy. 290 West) [+] [6pm, all ages]
Indigo Girls at the Paramount Theater (713 Congress Ave.) [+] [6pm]
Old Settler's Music Festival (1616 FM 3158, Dale, TX)

Sunday, April 14, 2019 [link]


Combichrist, Silver Snakes at Come and Take It Live (2015 E. Riverside Dr.) [+] [6pm]
Old Settler's Music Festival (1616 FM 3158, Dale, TX)

Wednesday, April 17, 2019 [link]


Joan Baez Fare Thee Well...Tour at the Paramount Theater (713 Congress Ave.) [+] [7pm]
Quinn XCII, Ashe, Christian French at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [6pm, all ages]

Thursday, April 18, 2019 [link]


Red Not Chili Peppers at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [9:00pm, 18+]
Olivia O’Brien at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 8pm, all ages]

Friday, April 19, 2019 [link]


Life Will Be the Death of Me: Chelsea Handler's Sit-Down Comedy Tour at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Dance Yourself Clean at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [9pm, 18+]

Saturday, April 20, 2019 [link]


Snow Patrol, We Are Scientists, Ryan McMullan at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Lil Mosey at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [9:00pm, 18+]
Psymbionic at the Parish (214 E 6th St.) [+] [9:00pm, 18+]
Shaws of Awe at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 10:30pm, all ages]
Beats Antique, Haywyre, Axel Thesleff at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [7pm, all ages]
Helstar (Houston), Ancient Cross (San Antonio), Ignitor, Angkor Watt, Shadow Spectrum, Force Of Rage, Last Judgment, Black Thorn Halo, Hanged Man's Curse at Texas Mist (1115 Old Bastrop Hwy.) [+]

Sunday, April 21, 2019 [link]


Scott Bradlee's Postmodern Jukebox at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Tuesday, April 23, 2019 [link]


An Evening with The Tallest Man On Earth at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Emma G: The Superhero Tour goes to Austin with Justin Ruttley, Emma G, Audi and the Piano Monsters, Scooter Holiday at Dozen Street (1808 E. 12th St.) [+] [7:00pm, free, donations accepted, 21+, fb]
Beach Fossils at the Mohawk (912 Red River) [+] [6:30pm]

Wednesday, April 24, 2019 [link]


Telekinesis, SONTALK at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7:30pm]
Robin Trower at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
metal church, Images Of Eden at Come and Take It Live (2015 E. Riverside Dr.) [+]

Thursday, April 25, 2019 [link]


Chris Stapleton at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [8pm]
Monolord, The Well (Record Release) and Communion at Barracuda (611 E. 7th St.) [+] [8pm, all ages]
FKJ at Emo's (2015 E. Riverside) [+] [8pm, all ages]
Mdou Moctar, Think No Think at Hotel Vegas (1500 E. 6th St.) [+] [9:00pm, 21+, fb]
Connan Mockasin at the Mohawk (912 Red River) [+] [8pm, all ages]

Friday, April 26, 2019 [link]


Peter Bjorn and John at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7:30pm]
Myles and the Longshots at Craft Pride (61 Rainey St.) [+] [6:30pm, free, donations accepted, fb]
The Victor Wooten Band and The Wooten Woods Experience at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [8pm, 18+]
Gary Allan at the Nutty Brown Cafe and Amphitheater (12225 Hwy. 290 West) [+] [6pm, all ages]
The Bones of J.R. Jones at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [8:30pm, fb]
The Infinites at Waterloo Records (600 N. Lamar) [+] [5pm]

Saturday, April 27, 2019 [link]


The Church - Starfish at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7pm, all ages]
Night Beats at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [9:00pm, 18+]
Myles and the Longshots at the Hard Luck Lounge (3526 E. 7th St.) [+] [free, donations accepted, 21+, fb]
Parkway Drive, Killswitch Engage, After The Burial, Vein at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [5:30pm, all ages]

Sunday, April 28, 2019 [link]


10,000 Maniacs at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7pm, all ages]
CHVRCHES, Cherry Glazerr at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
White Light Exposure Presents: Sunset Sessions featuring A Giant Dog at Eberly (615 S. Lamar) [+] [6pm]

Monday, April 29, 2019 [link]


CHVRCHES, Cherry Glazerr at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Deerhunter at the Mohawk (912 Red River) [+] [6:30pm, all ages]

Tuesday, April 30, 2019 [link]


Sammy Hagar's Full Circle Jam Tour Featuring Michael Anthony, Vic Johnson & Jason Bonham at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Friday, May 3, 2019 [link]


Shinyribs, Charley Crockett at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [8:15pm]
The 1975, Pale Waves, No Rome at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [5:30pm]
Acid Mothers Temple, Yamantaka, Sonic Titan at Barracuda (611 E. 7th St.) [+] [9pm, all ages]

Saturday, May 4, 2019 [link]


Rodrigo y Gabriela at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
4th Annual Pocket Fisherman Fish Fry with Pocket Fisherman, Ignitor at the Hole in the Wall (2538 Guadalupe) [+]
Chick Corea and Béla Fleck Duet at the Paramount Theater (713 Congress Ave.) [+] [7pm]

Sunday, May 5, 2019 [link]


Lovett or Leave It at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Monday, May 6, 2019 [link]


Rainbow Kitten Surprise (ACL Taping) at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+]

Tuesday, May 7, 2019 [link]


Stephen Malkmus at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7:30pm]
Yeah Yeah Yeahs at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7pm]
Girlpool, Hatchie at the Mohawk (912 Red River) [+] [outside, 8pm, all ages]

Wednesday, May 8, 2019 [link]


Alien Weaponry (New Zealand) at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7:30pm]
Foxing with Now, Now at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [6pm, all ages]

Thursday, May 9, 2019 [link]


Violent Femmes + X at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6pm]
SoMo at the Parish (214 E 6th St.) [+] [7:00pm, all ages]
Cody Sparks Solo Acoustic at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [7:30pm, 21+, fb]

Friday, May 10, 2019 [link]


Trombone Shorty & Orleans Avenue at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Steady Legend at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 10:30pm, all ages]
St. Paul & The Broken Bones, Los Coast at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [7pm, all ages]

Saturday, May 11, 2019 [link]


Rumours: A Fleetwood Mac Tribute at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7:30pm, all ages]
HOWGY GALS PRESENTS: with Borzoi, Tunic (Canada), Super Thief, hotmom at Beerland (711 1/2 Red River) [+] [9:00pm, 18+, fb]
North Mississippi Allstars at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [8:00pm, 18+]
The Funky Knuckles at the Parish (214 E 6th St.) [+] [18+]

Monday, May 13, 2019 [link]


Lady Lamb at Antone's (305 E. 5th St.) [+] [7pm, 18+]

Thursday, May 16, 2019 [link]


Todd Snider at the Paramount Theater (713 Congress Ave.) [+] [7pm]

Friday, May 17, 2019 [link]


Judas And The Beast (Priest/Maiden tribute), Mob Rules (Dio/Rainbow tribute), War Pigs (Sabbath tribute) at Hanovers (108 E Main Street, Pflugerville) [+]
LeAnn Rimes at the Nutty Brown Cafe and Amphitheater (12225 Hwy. 290 West) [+] [6pm, all ages]
3rd Annual LuluFest at Parker Jazz Club (117 W 4th St)

Saturday, May 18, 2019 [link]


Ben Platt at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6pm]
Idles, Fontaines DC at Barracuda (611 E. 7th St.) [+] [9pm, all ages]
Michael Schenker Fest at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+]
The Japanese House at the Parish (214 E 6th St.) [+]
3rd Annual LuluFest at St. Edward’s University Jones Auditorium (3001 S. Congress)

Sunday, May 19, 2019 [link]


ZZ Top’s 50th Anniversary Texas Bash: ZZ Top and Bad Co with special guest Cheap Trick at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [5pm]

Wednesday, May 22, 2019 [link]


Nathan Harlan (of The Big Fix) at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [7:30pm, 21+, fb]

Thursday, May 23, 2019 [link]


Peter Brötzmann (reeds), Heather Leigh (pedal steel) at The North Door (501 Brushy St.) [+] [8:00pm, all ages]

Friday, May 24, 2019 [link]


Nick Waterhouse at the Parish (214 E 6th St.) [+] [8:00pm, all ages]

Saturday, May 25, 2019 [link]


David Gray at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
BIG BALLS (AC/DC tribute) at Hanovers (108 E Main Street, Pflugerville) [+]

Sunday, May 26, 2019 [link]


White Light Exposure Presents: Sunset Sessions featuring White Denim at Eberly (615 S. Lamar) [+] [6pm]

Tuesday, May 28, 2019 [link]


Judas Priest: Firepower 2019 with Uriah Heep at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Wednesday, May 29, 2019 [link]


Judas Priest: Firepower 2019 with Uriah Heep at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Thursday, May 30, 2019 [link]


Jessie James Decker with special guest The Sisterhood Band at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Saturday, June 1, 2019 [link]


Imogen Heap, Guy Sigsworth (Frou Frou) at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30p]

Tuesday, June 4, 2019 [link]


Julia Jacklin, Black Belt Eagle Scout at Barracuda (611 E. 7th St.) [+] [8pm, all ages]

Friday, June 7, 2019 [link]


Juice WRLD with Ski Mask the Slump God and the Lyrical Lemonade All-Stars at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7pm]
Austin Terror Fest with Bongripper, Youth Code at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [5:00pm, 18+, fb]
Mark Chesnutt at the Nutty Brown Cafe and Amphitheater (12225 Hwy. 290 West) [+] [6pm, all ages]

Saturday, June 8, 2019 [link]


Austin Terror Fest at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [5:00pm, 18+, fb]
LANY at Stubb's Waller Creek Amphitheater (801 Red River) [+] [7pm]

Sunday, June 9, 2019 [link]


Cloven Hoof (u.k./u.s), Sacred Realms, The Hanged Man's Curse at Texas Mist (1115 Old Bastrop Hwy.) [+]

Wednesday, June 12, 2019 [link]


Nathan Harlan (of The Big Fix) at the Scoot Inn (1308 E.4th St.) [+] [7:30pm, 21+, fb]

Thursday, June 13, 2019 [link]


Hootie & The Blowfish, Barenaked Ladies at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [6:30pm]

Friday, June 14, 2019 [link]


Spiral Stairs at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7:30pm]
Mac DeMarco at Skyline Theater (at the Long Center, 701 W. Riverside Dr.) [+] [6:30pm]

Saturday, June 15, 2019 [link]


Cruiserweight (20 Year Anniversary), Quiet Company, Lola Tried at the Mohawk (912 Red River) [+] [7:30pm, all ages]
ROT Rally with Kings of Chaos, Richie Kotzen at the Travis County Expo Center (7311 Decker Lane) [+] [8pm]

Tuesday, June 18, 2019 [link]


Parachute, Billy Raffoul at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7pm]
Gloryhammer, Aether Realm, Arcane Moon, The Knights Of Darkness at Come and Take It Live (2015 E. Riverside Dr.) [+]

Saturday, June 22, 2019 [link]


Meyvn, Ignitor at Come and Take It Live (2015 E. Riverside Dr.) [+]

Sunday, June 23, 2019 [link]


Camp Nowhere 2019: ODESZA / ZHU / Gryffin / Chelsea Cutler / Robotaki at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [4pm]
Austin Terror Fest at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [5:00pm, 18+, fb]
Twenty One Pilots - The Bandito Tour at the Erwin Center (1701 Red River) [+]

Friday, June 28, 2019 [link]


American Football at the Mohawk (912 Red River) [+] [7pm, all ages]
Curse Mackey, Mr.Kitty, Knifight, SINE, Play By Numbers at The Swan Dive [+] [9:30pm, 21+, fb]

Saturday, June 29, 2019 [link]


Killer Queen at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Ocean Alley at Stubb's (801 Red River) [+] [inside, 9pm, all ages]

Sunday, June 30, 2019 [link]


Jon Bellion - The Glory Sound Prep Tour at H-E-B Center at Cedar Park (2100 Avenue of the Stars, Cedar Park) [+] [6pm]

Tuesday, July 2, 2019 [link]


Coheed and Cambria + Mastodon with Every Time I Die at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [5:30pm]

Saturday, July 6, 2019 [link]


Chicago at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Tuesday, July 9, 2019Santana, The Doobie Brothers [link]


Santana: Supernatural Now Tour with special guest The Doobie Brothers at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [5pm]
long beach dub allstars, the aggrolites, mike pinto at Empire Control Room (606 E. 7th St.) [+] [5:00pm, 18+]

Thursday, July 18, 2019 [link]


KORN, Alice In Chains, Underoath, Ho99o9 at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+]

Saturday, July 20, 2019 [link]


Jawbox at the Mohawk (912 Red River) [+] [outside, 8pm, all ages]

Thursday, July 25, 2019 [link]


RÜFÜS DU SOL at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
We Were Promised Jetpacks at the Mohawk (912 Red River) [+] [outside, 8pm, all ages]

Friday, July 26, 2019 [link]


RÜFÜS DU SOL at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
Beck and Cage the Elephant: The Night Running Tour with special guests Spoon and Wild Belle at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [5pm]

Tuesday, August 20, 2019 [link]


Vampire Weekend Father of the Bride Tour with Christone "Kingfish" Ingram at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [5:30pm]

Monday, August 21, 2019 [link]


Vampire Weekend Father of the Bride Tour with Christone "Kingfish" Ingram at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [5:30pm]

Friday, August 23, 2019 [link]


Bryan Ferry at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Friday, September 6, 2019 [link]


Knotfest Roadshow featuring: Slipknot, Volbeat, Gojira, Behemoth at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [4pm]

Saturday, September 7, 2019 [link]


Mark Knopfler at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Monday, September 9, 2019 [link]


Breaking Benjamin, Chevelle, Three Days Grace, Diamante at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [4:30pm]

Tuesday, September 10, 2019 [link]


The National, ALVVAYS at Austin360 Amphitheater at Circuit of The Americas (Circuit of The Americas Blvd., off FM 812) [+] [6pm]

Saturday, September 14, 2019 [link]


Joe Russo's Almost Dead at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Thursday, September 19, 2019 [link]


Nitzer Ebb at the Mohawk (912 Red River) [+] [outside, 7pm, all ages]

Friday, September 20, 2019 [link]


Stereolab at the Mohawk (912 Red River) [+] [outside, 8pm, all ages]

Saturday, September 28, 2019 [link]


Carbon Leaf at 3ten ACL Live (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7:30pm]
MARINA at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Friday, October 25, 2019 [link]


Dane Cook at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]

Friday, November 1, 2019 [link]


Lukas Graham, Ocean Park Standoff at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [7pm]
The Chainsmokers “WORLD WAR JOY” Tour with 5 Seconds of Summer and Lennon Stella at the Erwin Center (1701 Red River) [+] [7pm]

Thursday, November 7, 2019 [link]


Bianca Del Rio at ACL Live at the Moody Theater (310 Willie Nelson Blvd.) [+] [6:30pm]
LEVITATION 2019

Friday, November 8, 2019 [link]


LEVITATION 2019

Saturday, November 9, 2019 [link]


LEVITATION 2019

Sunday, November 10, 2019 [link]


LEVITATION 2019

Monday, November 11, 2019 [link]


Peter Hook and The Light at Emo's (2015 E. Riverside) [+] [7pm]